Spanning stijgt aan grens Vietnam-China Joegoslavië moet economie sterk veranderen Bezoek Giscard aan Scnmidt een dubbele campagne Drie jaar cel voor aanhangers van Kim Gijzelaars VS weer verspreid over Iran 'Conferentie niet bevoegd' Rechter kritiseert iptreden van het Israëlisch kabinet Slavernij Mauretaniè afgeschaft Saoedi-Arabië handhaaft peil olieproduktie Gandhi beschikt over meerderheid Indiase Hogerhuis MAANDAG 7 JULI 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET PEKING, BANGKOK (Reuter, AFP. AP) De spanningen tussen Vietnam en China zijn hoog opgelopen nadat troepen van belde landen slaags raakten aan de wederzijdse grens en beide regeringen elkaar in scherpe bewoordingen veroordeelden en dreigementen uitwis- WARSCHAU (Renter) De meest actieve dissidentengroep in Polen, het comité voor zelfverdediging (KOR) heeft de afgevaardigden naar de conferentie over mensenrechten die de afgelopen dagen in de Poolse hoofdstad werd gehouden, ervan be schuldigd dat ze niet bevoegd zijn om over dit onderwerp te spreken. Met alle respect voor de afgevaar digden van Polen en de Sowjet-Unie moeten we stellen dat hun activitei ten op het gebied van de verdediging van de mensenrechten niet erg be- kend zijn, aldus een verklaring van het KOR. Het comité spreekt er zijn teleurstelling over uit dat geen ver tegenwoordigers van de „democrati sche oppositie" in Oost-Europa voor de conferentie waren uitgenodigd. De bedoelde Internationale confe rentie, die financieel werd mogelijk gemaakt door de Amerikaanse olie- magnaat Armand Hammer, werd bijgewoond door afgevaardigden uit 32 landen in Oost en West. De bijeen komst eindigde gisteren met de aan vaarding van een document waarin verband wordt gelegd tussen de vooruitgang bij het streven naar ont spanning en eerbied voor de mensen rechten. Het misbruik dat van de mensenrechten wordt gemaakt, al dus het slotdocument, veroorzaakt spanningen tussen landen die een hinderpaal zijn voor de ontspanning en het wederzijdse begrip, nodig voor wapenbeheersing en ontwape ning. Aan de huidige bewapenings wedloop moet so snel mogelijk een einde komen. Tijdens de conferentie kwam het tot een felle woordenwisseling tussen de Amerikaan Jerome Shestack en de Rus Samuel Zivs. De Amerikaan verweet de Russen in verband met de Olympische Spelen in Moskou ze ker 600 dissidenten te hebben opge pakt. De Rus verwees daarna naar de recente rassenrellen in Miami. selden. Vietnam beschuldigde China gisteren ervan zaterdag herhaaldelijk artille- IriebOmbardementen te hebben uitge voerd op de noordelijke provincie Cao Bang. Tenminste twaalf burgers zouden daarbij om het leven zijn ge komen. Volgens radio Hanoi, die in de Thaise hoofdstad Bangkok werd op gevangen. gingen de bombardemen ten door tot diep in de nacht. In (ebruari van het vorig jaar vielen Chi nese troepen massaal het noorden van Vietnam binnen en verwoestten de provincie Cao Bang. China had daarvoor al een krachtig I protest ingediend bij Vietnam en de regering in Hanoi beschuldigd dat het voortdurend provocaties in het grensgebied uitlokt, de agressie in Cambodja opvoert en Invallen in Thailand op touw zet. In de protest- nota aan de Vietnamese ambassade in Péking werd gezegd dat de Vietna mese zijde onmiddellijk een einde dient te maken aan alle gewapende invdllen en provocaties in het Chine se grensgebied en vier ontvoerde Chi nese vissers terug te sturen. „Anders dieiVt Vietnam de volledige verant woordelijkheid voor alle gevolgen hiervan te dragen." Peking had op zaterdag het verzoek van'Hanoi om hervatting van de on derhandelingen over de grenskwes ties al van de hand gewezen. Het Pekingse Volksdagblad schreef zater- dagdat Vietnam zich de laatste veer tien maanden schuldig maakte aan meer dan 2000 „provoceringen met wapens", waardoor aan Chinese zijde meer dan 240 doden en ernstig ge wonden vielen, en dat deze provoca ties nog toenamen. De spanningen aan de Chinees-Vietnamese grens volgen op de recente Vietnamese in vallen in Thailand, waar Vietnam probeert een eind te maken aan het voortdurend verzet van de Rode Khmer tegen het bewind van Heng Samrin in de Cambodjaanse hoofd stad Phnom Penh. China steunt de Rode Khmer omdat dat de enige macht van betekenis is die Heng Samrin en het Vietnamese leger de macht in Cambodja bet-vist Aan de vooravond van de Chinese inval van februari vorig jaar was er eveneens sprake van schermutselin gen langs de Vietnamees-Chinese grens en eveneens van dreigementen. In Bangkok werd gisteren niet uitge sloten dat China een tweede strafex peditie naar Vietnam zal sturen om „dat land weer eens een lesje te leren". Luchtbrug Het afgelopen weekeinde is via een Amerikaanse luchtbrug een hoeveel heid wapentuig Bangkok binnen ge vlogen. De wapenleveranties waren eerder dit jaar al overeen gekomen, maar worden nu. in verband met de Vietnamese schending van het Thai se grondgebied, versneld geleverd. Ook vandaag en morgen zullen trans portvliegtuigen met wapens in Bang kok aankomen. Dit weekeinde wer den onder meer 18 howitzer kanon nen geleverd. door J.J. MOSKAU BONN De Franse president Giscard d'Estaing begint vandaag een mammoet-staatsbezoek aan West-Duitsland. Op de achtergrond van dit bezoek staan de verkiezingen die over twaalf weken in de bondsrepubliek worden gehouden èn de presidentsverkiezingen die binnen een jaar in Frankrijk zul len plaats vinden. Grondpersoneel op het vliegveld van de Thaise hoofdstad Bankok laden een van de howitzer kanonnen nit. JERUZALEM (Reuter, AP) Een rechter van het hooggerechtshof in Jeruzalem heeft gisteren grote vraag-, ekens geplaatst bij het besluit van' ie Israëlische regering twee maanden gleden om drie vooraanstaande Ara- lische leiders uit bezet gebied over de yens te zetten. In het kader van een indercoek naar een verzoek van het drietal om naar hun woonplaatsen te mogen terugkeren, verwierp de rech ter een bewering van de advocaten van de regering, dat er geen tijd meer geweest zou zijn voor de behandeling van het beroep dat het drietal onmid dellijk tegen de uitwijzing aanspan de. Desnoods had het hof van beroep nog dezelfde avond bijeen kunnen komen, aldus de rechter. Het drietal, burgemeester Kawasmeh van Hebron, burgemeester Milhem van Halhoel en de religieuze rechter AI-Tdmimi uit Hebron werd op 3 mei [over de grens met Libanon gezet, omdat ze zich zouden hebben schul dig gemaakt aan anti-Israëlische ac tiviteiten. De advocaat van het drie tal, mevrouw Felicia Langer, was te gen de uitwijzing in beroep gegaan op basis van een eerdere uitspraak van de rechter dat uitwijzing zo'n ingrij pende maatregel is, dat daarvoor de juridische procedures stipt in acht moeten worden genomen. De Jerusalem Post meldde gisteren dat de afdeling stadsontwikkeling van de gemeente Jerusalem de laat ste hand gelegd heeft aan een nieuw ontwikkelingsplan voor de stad. Het >lan voorziet in de bouw van een trote wijk ten noorden van de stad in het in 1967 bezette gebied. Daar zul- 'en 12.000 huizen worden gebouwd. Drie maanden geleden nam de rege ring al een groot stuk grond in beslag om met de bouw te kunnen beginnen. NOEAKSJOTT (Reu ter) De slavernij in Mauretaniè is afge schaft, aldus een com muniqué van de per manente commissie van het regerende mi litaire comité voor de nationale redding. De commissie, die wordt voorgezeten door het Mauretaanse staats hoofd, Khoona Onld Haidalla, kwam tot haar besluit na overleg met de islamitische rechtsgeleerden van het land. Een meerder heid van hen meende overigens dat er in het islamitische recht wel een rechtvaardiging voor slavernij staat, kingen tegen de oor sprong van de slaver nij in Mauretaniè. De staat, aldus de com missie, kan de mees ters van de slaven ver vangen, op deselfde manier als de staat zich in het belang van het land privé-elgen- dom kan toeêigenen. Er ls een commissie van rechtsgeleerden en economen in het le ven geroepen die zich gaat buigen over scha devergoeding aan voormalige slavenhou ders. TEHERAN (Reuter, AP, AFP) De gegijzelde Amerikaanse diplomaten zijn weer naar andere delen van Iran overge bracht. Dit hebben de studenten ln de bezette Amerikaanse ambassade ln Teheran laten weten. De maatregel ls genomen, aldus radio Teheran ln afwachting van het besluit dat het onlangs gekozen parlement over de gijzelaars zal nemen. 'Zuidkoreaanse oppositieleider gefolterd' SEOEL, TOKIO (Reuter, AP) Een Zuidkoreaanse recht bank heeft zaterdag vijf personen, onder wie drie aanhangers van de gevangen zittende oppositieleider en vroegere presi dentskandidaat Kim Dae Jung, veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf wegens het verspreiden van valse geruchten over onrust ln Zuid-Korea. Dit hebben woordvoerders van de rechtbank bekend gemaakt. Een onbekend aantal Amerikanen zou inmiddels zijn overgebracht naar de steden Arak, Mahallat en Najaf en andere steden waarvan men de na men niet wilde noemen. De maatregel is genomen met het oog op de Ameri kaanse agressie, zo werd ter toelich ting meegedeeld. De Iraanse reizende scherprechter, ayatollah Khalkhall is gewond ge raakt bij een auto-ongeluk. Hij is opgenomen in een ziekenhuis in Te heran. Waar het ongeluk heeft plaats gevonden en of er nog meer slachtof fers waren, is niet bekend gemaakt. In het kader van de islamisering van Iran hebben Iraanse diplomaten in het buitenland opdracht gekregen zich te houden aan de islamitische beginselen bij ontvangsten op hun ambassades. Ook als Iraanse diplo maten bij vertegenwoordigers van andere landen te gast zijn, moeten ze zich aan die regels houden. Alcohol houdende dranken mogen op Iraanse ambassades niet geschonken meer worden en vrouwen van Iraanse di plomaten moeten voortaan gekleed gaan ln de chador (de zwarte sluier) als zij hun mannen op recepties bege leiden. Ongeveer 2000 vrouwen hebben za terdag ln Teheran een demonstratie gehouden tegen het dragen van de chador. De drie werden schuldig bevonden aan het verspreiden van literatuur die „kwaadaardige en opruiende" ge ruchten bevatte over de recente stu dentenonlusten in de zuidelijke pro vinciehoofdstad Kwangjoe. Zij waren lid van het politieke en culturele on derzoeksinstituut dat door de militai ren, die de staat van beleg in het land handhaven, als een propagandaorga- nisatie van Kim wordt beschouwd. Vorige week lieten de militaire autori teiten al weten dat Kim Dae Jung zelf voor een militair tribunaal zal moe ten verschijnen op beschuldiging van pogingen de onlusten om te zetten in een staatsgreep tegen de machtheb bers ln Zuid-Korea. Kim kan daar voor de doodstraf krijgen. Volgens de Britse krant „Sunday Ti mes" is Kim, die vanaf 18 mei gevan gen zit, ernstig gefolterd en moest hij met verwondingen naar een militair ziekenhuis in de hoofdstad Seoel wor den overgebracht. De krant sugge reert dat de militairen Kim hebben gedwongen te bekennen dat hij com munist ls, waarna de doodstraf tegen hem geëist kan worden. Sinds de afkondiging van de staat van beleg in oktober van het vorig Jaar, na de moord op president Park Tsjoeng Hee is het verspreiden van geruchten in Zuid-Korea verboden. De regering beschuldigt „pro-com munistische elementen" ervan ge ruchten te verspreiden over geweld daden van het leger tijdens het neers laan van de opstand in Kwangjoe twee maanden geleden. NICOSIA, Cyprus (AP) Saoedi- Arabië zal in het derde kwartaal van dit Jaar zijn huidige produktie van 9,5 miljoen vaten per dag handhaven en vermoedelijk tevens de huidige prijs van 28 dollar per vat, zo heeft de „Middle East Economie Survey" zon dag onthuld. De wekelijkse nieuwsbrief voor infor matie op oliegebled verklaarde zijn inlichtingen te hebben van „betrouw bare zegslieden". De Saoedische pro- duktiebeslissingen worden genomen op kwartaalbasis. Als er geen nieuws is dat op het tegendeel wijst, blijft de produktie automatisch gehandhaafd op het oude peil. Het is tegelijkertijd van belang eraan te herinneren dat de verhouding tus sen „Cher Valéry" en „Liebe Helmut" het schitterende resultaat ls van een ontwikkeling die begon met het his torische bezoek van Charles de Gaul le aan West-Duitsland in 1962. Acht tien korte Jaren later hebben de lei ders van Frankrijk en West-Duits land een relatie als van twee zeer goed bevriende familieleden. Zo goed is hun onderlinge verhouding dat Helmut Schmidt eerder dit Jaar zijn emotionele binding met Giscard in het publiek tot uitdrukking bracht, iets wat hij normaal nooit zou doen. Tijdens zijn toespraak bij een diner zei hij tot de Franse president, dat hun voortdurende samenwerking had geleid „tot een diepe persoonlijke vriendschap, waarvan ik geloof dat die ons hele leven zal duren". Sfeer De strenge Franse aristocraat zal hem dan wel niet ln gelijke bewoor dingen antwoorden, maar het effect is toch hetzelfde als hij besluit zoals hij deed bij het begin van de crisis om Afghanistan een bliksem bezoek te brengen aan de kleine bun galow van de kanselier in Langen- horn, een buitenwijk van Hamburg. De verstandhouding tussen beide he ren is zo goed dat zelfs geheime on dernemingen als het spectaculaire bezoek van Giscard in de Poolse hoofdstad Warschau aan zijn Russi sche ambtgenoot Breznjew niet heb ben geleid tot een sfeerverslechte ring. Wanneer de kanselier en de president na afloop van de fanfares van het staatsbezoek later deze week aan hun regelmatig terugkerende politieke consultaties beginnen, dan hoeven ze zich niet lang bezig te houden met grote bilaterale problemen. Hun be sprekingen zullen meer op de toe komst gericht zijn. Zo willen ze spre ken over de Frans-Duitse samenwer king op het terrein van de luchtvaart. Ze kunnen stappen zetten in de rich ting van een plan voor de ontwikke ling van een nieuwe tactische gevechtsjager, een vliegtuig voor de jaren negentig. Ze zullen spreken over de volgende generatie van de „airbus", over de samenwerking bij de ontwikkeling van een nieuwe tank en over gemeenschappelijk ruimte onderzoek. Moskou Er zal opnieuw een gedachtenwlsse- ling plaats vinden over de moeilijkhe den die zijn gerezen met betrekking tot het Britse lidmaatschap van de Europese Gemeenschappen en de kanselier zal gelegenheid hebben de Franse president zo uitvoerig moge lijk in te lichten over de resultaten van zijn reis naar Moskou. De toon zetting van zowel het staatsbezoek als de halfjaarlijkse routinebespre kingen is die van een hartelijke sa menwerking. Giscard zal zijn uitstapjes naar Beie ren, Baden-Würtemberg, Hessen en Sleeswijk-Hoistein niet gebruiken om. zoals Charles de Gaulle in 1962 deed, te spreken over historische erfe nissen, maar over de onmiddellijke toekomst. De Franse president gaat eerst naar Baden-Baden voor onder meer een bezoek aan het hoofdkwartier van de. Franse strijdkrachten in West-Duits land. Verwacht wordt dat Giscard daar zal spreken over de Franse mili taire plannen voor de toekomst. Deze toespraak zal zowel bedoeld zijn voor Franse binnenlandse consumptie en dan met name voor de agressieve oppositie van rechts als ook voor een breder publiek dat het Witte Huis en het Kremlin omvat. Daarna komt een bezoek aan Würz- burg en de ontvangst met volledig militaire eer door de Beierse presi dent (en kandidaat voor de post van bondskanselier) Franz-Josef Strauss. De toonzetting van dit bezoek zal „cultuur" zijn. Hoewel het Frans als tweede taal op de Duitse scholen veld wint, is het Engels nog veruit het populairst. De Franse president zal verder ongetwijfeld aandacht beste den aan de historische banden tussen Frankrijk en Beleren. Een.snel be- zoek aan de stad Kassei in Hessen biedt de gelegenheid voor een uiteen zetting over de Frans-Duitse samen werking op economisch gebied. In Lübeck zal Giscard aandacht beste den aan de uitdagingen die Fransen. Duitsers en Europeanen in het alge meen te wachten staan, waarna hij in Bonn aan de gebruikelijke periodieke besprekingen met Schmidt begint. NEW DELHI (UPI. Reuter, AP) De Indiase premier, mevrouw Indira Gandhi, kan na de zaterdag gehou den verkiezingen voor een deel van het Indiase Hogerhuis rekenen op een meerderheid in dat Huis. Haar Con- gres-I-partij (de I van Indira) en een coalitiepartner, de Zuidindiase regio nale DMK behaalden 26 zetels van de 32 die op het spel stonden. door J. den Boef BELGRADO Het is een vreemde ervaring om een hotelrekening in de tend gedrukt te krijgen, waarop de kamerprijs veel hoger is uitgevallen lan van tevoren vanuit Nederland is algesproken. Mij overkwam dat ln t Joegoslavische hoofdstad, waar een gereserveerde kamer op de derde "g van mijn verblijf plotseling bijna de hellt duurder bleek te zijn wordea iten hielpen niet. Ondanks het feit dat -oor 362 dinar was gereserveerd, moest 527 üaar worden betaald. In een prospectus iad men ontdekt, dat voor buitenlanders de «meiprijzen ook in dollars waren aangege ven. En devaluatie (met dertig procent) of leen devaluatie, de tegenwaarde van twin- Jg dollars moest in dinars worden betaald. 3een voordeeltjes dus als men als buiten ander genoodzaakt kan worden met deze égenwaarde over de balie te komen. lanvjRnkelijk 15611 Je geneigd, de weinig loffelijke manier waarop deze verrassing verd gepresenteerd, te zien als een uitwas ;an het systeem van zelfbestuur, dat in 'Oegoslavië na ruim dertig jaar nog een zeer aerkwaardig bestaan leidt. Vooral als je «elfde dag in een hotel in Macedonië, in iet zuiden van hetzelfde land, gewoon de *JriJs van vóór de devaluatie betaalt. Vreemde wegen jater denk je dan dat het niet aardig is om 'o'n vergelijking te maken. Niettemin is de nanier waarop deze dingen worden „gere- ;eld'"typiAch voor de vreemde wegen die 'ocgdslavische ondernemingen bewande- en, om zo gemakkelijk mogelijk aan dinars e komen. De Joegoslavische export lijdt er om een voorbeeld te geven) al Jaren onder, 'at vele bedrijven liever voor de binnen- ailJM« markt werken, omdat daar gemak kelijker winst kan worden gemaakt. 'oegoslavië importeerde als gevolg daarvan eel meer dan het exporteerde en het consu- meerde het grootste deel van wat het produ ceerde. Het handelsverkeer met de Sowjet- Unie bleef nog binnen de perken: Joegosla vië voerde vorig Jaar voor een waarde van 2.4 miljard dollar in en exporteerde voor 1.7 miljard. Uit de ontwikkelingslanden impor teerde het voor 1.9 miljard en voerde het uit voor een bedrag van een miljard dollar. Volslagen uit balans ls het handelsverkeer met West-Europa en de ontwikkelde landen overzee, zoals men dat in Belgrado noemt. Tegenover een Joegoslavische uitvoer van 2.7 miljard staat een invoer van niet minder dan 7.4 miljard dollar. Het was dan ook tijd voor drastische maatregelen toen president Tl to enkele maanden geleden overleed en er voor Joegoslavië een tijdperk aanbrak, waarin in belangrijke mate van de economi sche ontwikkeling zal afhangen, of de een heid in de veelvolkerenstaat kan worden bewaard. Stabilisatie Economische deskundigen ln Joegoslavië dringen er al enkele jaren op aan, een eind te maken aan de niet te verzadigen con- sumptiehonger. Onder Tito veranderde ech ter niets men liet de zaken op hun beloop, ook al omdat de weerstand tegen liberalisa tie van het economische (en als gevolg daar van het politieke) leven te groot was. De deskundigen pleitten ook voor devaluatie van de dinar, maar Tito wilde daar aan het eind van zijn loopbaan blijkbaar niet aan. Het pleit voor zijn opvolgera, dat zij deze moeilijke stap wél genomen hebben. Premier Djuranovic (rechts) praat met Roy Jenkins over nauwere banden van Joegoslavië met de Europese Gemeenschap. Tegelijk met de devaluatie van de dinar met dertig procent werd een prijsstop aan gekondigd-, die onmiddellijk in werking trad. Hiermee wil de regering van premier Djuranovic de vorig jaar op de klippen gelopen „stabillsatiepolltiek" nieuwe im pulsen geven. Het enorme tekort op de handelsbalans en de groeiende buitenland se schulden moeten snel tot verantwoorde proporties worden teruggebracht om te voorkomen dat het land niet meer aan zijn verplichtingen kan voldoen De betalingsbalans moet door de uitwer king van de devaluatie weer op peil worden gebracht. Men hoopt in Belgrado op een toeloop van toeristen uit het Westen, nu er toch wel wat meer voordeel te behalen valt bij het boeken van vakanties. Nu Spanje en Italië niet meer zo gevraagd zijn als vakan tielanden, lijkt die hoop niet helemaal onge grond. Want Joegoslavië ls geen onaantrek kelijk land voor toeristen, die het wat ver der op blijven zoeken. Behoudend Een ander positief effect van de devaluatie is de mogelijkheid dat de Joegoslavische gastarbeiders in West-Europa (bijna een miljoen) hun daar gespaarde geld weer naar Joegoslavië gaan overmaken, of het daar gaan Investeren. De laatste Jaren zetten zij het op banken in het Westen, omdat het daar tenminste voor een belangrijk deel zijn waarde bleef behouden. Er zal echter wel enige tijd mee heengaan, voordat de ver trouwensrelatie ls hersteld. Van verschillende kanten wordt er ook nu weer op aangedrongen, de particuliere sec tor mogelijkheden te geven om een bijdrage te leveren aan de economische ontwikke ling en om de boeren in staat te stellen, efficiënter te werken op landbouwgronden, die groter van omvang zijn dan de toegesta ne 10 hectare. Maar behoudende krachten verzetten zich er tegen, zoals Milutin Baltic, de Kroatische partijsecretaris die de naam van Mllovan DJilas misbruikte om de voor standers van een meer „liberale" politiek de wind uit de zeilen te nemen. Meer mogelijkheden voor het particuliere initiatief zouden de bevolking direct ten goede komen en werk opleveren voor de ongeveer 700.000 werklozen die ln het socia listische land Joegoslavië rondlopen. Te korten heeft het land overigens niet: koffie en wasmiddelen zijn op het ogenblik schaars, maar dat komt vooral omdat op grote schaal is gehamsterd. Dat geldt ook voor suiker en meel. In de kranten wordt de schaarste ook geweten aan het feit, dat bedrijven een groot deel van hun voorraden vasthouden, in de verwachting dat de prij zen toch omhoog zullen gaan. Tegen centralisatie In discussies in het centrale comité van de Liga van communisten lijken de voorstan ders van minder centralisatie, zowel in de economie als in de politiek, in de meerder heid te zijn. Centralisatie wordt door velen als een ontwikkeling in de verkeerde rich ting beschouwd. Men wijst er op dat de strenge prijsbewaking in het verleden al leen maar een sneller stijgen van de prijzen in de hand heeft gewerkt. Economische deskundigen zijn er van overtuigd, dat de hoge prijzen nooit ontstaan zouden zijn, ais ze vrij gevormd hadden kunnen worden. Het gevaar dat dezelfde fout opnieuw zal worden gemaakt, is niet denkbeeldig, nu tegelijk met de devaluatie van de dinar een algemene prijsstop ls afgekondigd, die strenge controle nodig maakt Vertegen woordigers van de arbeiders-organisaties hebben in het centrale comité laten weten dat zij alleen iets van stabliisatiemaatrege- len verwachten, als de werkers zelf over de toekomst van hun ondernemingen kunnen beslissen en niet langer afhankelijk zijn van wat op ministeries wordt besloten. Hun pleidooi voor overleg tussen de van elkaar afhankelijke ondernemingen voor vaste prijzen die het economische probleem moeten helpen op te lossen, maakte indruk. Aan het eind van de zitting van het centrale comité werd een document opgesteld als richtlijn aan alle leden van de Liga van communisten. Daarin werd geconcludeerd dat economische stabilisatie niet gereali seerd kan worden door versterking van het staatsapparaat. Europese Gemeenschap Aan de leden werd in overweging gegeven overal waar het mogelijk is te discussiëren over de vraag of het niet beter is meer aan de samenwerking tussen de verschillende bedrijfstakken over te laten. Beslissingen kan de partij echter niet nemen formeel j is het tegendeel zelfs het geval in Joegosla vië. Het is echter nog de vraag of de regering van premier Djuranovic een kans krijgt om de maatregelen te nemen, die werkelijk noodzakelijk zijn. In een socialistisch land r kan dat niet van de ene dag op de andere. Intussen hangt ook van de ontwikkeling in Joegoslavië zelf af. of dit land tenvolle kan profiteren van het akkoord dat enkele maanden geleden met de Europese Ge meenschap werd gesloten. Joegoslavië (dat met Nederland een vrij redelijk handelscon tact heeft, maar graag veel meer zou willen exporteren) zal moeite hebben om van de geboden mogelijkheden gebruik te maken, of Griekenland en Portugal nu lid van de Gemeenschap worden of niet. Tenzij de instelling van de Joegoslavische onderne mingen en hun personeel verandert, waar door zij produkten van betere kwaliteit tegen concurrerende prijzen kunnen le-

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5