'Psychotherapie moet voor iedereen zijn' Kamer juicht vierjarige studie niet toe Sfê 'Optreden minister De Koning stijlloos' UW ANWB ADVISEERT: Dordtse kade zakt weg Wie nerveus is slaapt slechter! Texelaars in actie voor goedkoper veer Advies aan staatssecretaris: 5.50 Neem ook'n goede reisverzekering Komnaart ANWB-kantoon Schoolexperiment voor anderstaligen 'Gezondheids zorg in de wijk versterken' Pais' plan met universiteit komt niet ongehavend door parlement Meisje overleden door val van berg Kabel in rug; kan helpen bij bochel Meer personeel bejaardentehuizen Watermerkziekte bij Rotterdamse wilgen Paralympics gesloten MAANDAG 7 JULI 1980 BINNENLAND trouw/kwartet 3 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Aangezien psychotherapie voor een deel uit de algemene middelen wordt betaald (AWBZ, Bijstand of Algemene Arbeids Ongeschiktheidswet) zou deze vorm van hulpverlening voor iedereen beschikbaar moeten zijn. Psychotherapie zou verder een be schermd terrein moeten worden, zodat niet elke leek zich zo maar psychotherapeut kan noemen, wat tot nu toe wel het geval is. Dit zijn twee conclusies uit een studie die de werkgroep psychotherapie van het departement van volksgezond heid de zogenaamde commissie- Verhagen heeft verricht voor de ADVERTENTIE Nieuw: Insektenshow en Kikkershow Entree: iluinrell l.wassenaar/^s^ Kamercommissie volksgezondheid. De totale studie zal in oktober van dit jaar zijn afgerond en wordt dan als advies aan staatssecretaris Veder- Smit aangeboden. De commissie-Verhagen is in 1977 met haar werk begonnen. Haar op dracht was te komen tot standpunten over beleid, opleiding en organisatie van de psychotherapie in ons land. Opleiding lel. DT751-19212 '^£5 De commissie beschouwt psychothe rapie als een deskundigheid, die Je pas verkrijgt via een specifieke oplei ding: die tot psychiater, psycholoog of maatschappelijk werker met voortgezette opleiding. De titel psy chotherapeut moet worden be schermd, via een door de overheid opgezet opleidings- en registratie-sys teem. Wanneer cliënten klachten hebben over hun behandeling of behande laar, moet men terecht kunnen bij een commissie van toezicht. De oplei ding tot psychotherapeut moet wor den georganiseerd door universitei ten, speciale instituten voor psycho therapie, of verenigingen. Om de hulpverlening beschikbaar en toegankelijk te maken voor de hele bevolking moet er in ieder geval een goede spreiding van psychotherapeu ten komen, volgens de commissie. Op het ogenblik is de hulpverlening toch wel erg geconcentreerd in grote ste den. Samen met de overheid moeten de opleidingsinstituten er voor zor gen dat deze spreiding over het hele land tot stand komt. Team De werkgroep gaat er van uit dat psychotherapie meestal intensief en langdurig is en gekenmerkt wordt door specifieke methoden. Volgens de commissie kan pas met deze vorm van hulpverlening worden begonnen nadat er een team vastgesteld heeft, dat deze therapie de meest geschikte is voor een bepaalde patiënt. In leder geval moeten in een dergelijk team een psychiater en een psycholoog zitten. Ook zelfstandig gevestigde psycho therapeuten (die dus niet verbonden zijn aan een instituut voor'spycho- therapie IMP of een inrichting) mo gen volgens de werkgroep niet zonder meer beginnen aan een langdurige therapie. Ook zij moeten eerst het oordeel van een team afwachten. Tenslotte vindt de commissie dat mensen niet zelf naar een psychiater of een psycholoog mogen stappen voor psychotherapie, ze moeten daar voor eerst een verwij sbrlef van een arts of van een instelling voor geeste lijke gezondheidszorg. Surinaamse bewindsman in Nederland: AMSTERDAM (ANP) Minister De Koning van ontwlkke- Ungssamenwerklng heelt na gesprekken met Surinaamse politici van vóór de staatsgreep verkeerde conclusies getrok- ken. Dit heeft de Surinaamse minister van sportzaken A. Kamperveen gezegd. Hij was dit weekeinde op doorreis even In Nederland. Dat minister De Koning gesprekken gevoerd heeft met onder anderen de ipfti\cmentsvoorzitter* Emile Wijntuin zonder dat de Surinaamse regering dat wist, noemde Kamperveen „stijl loos". Volgens deze minister heeft de toenmalige Surinaamse regering zich in 1975 bij de overdracht laten „in pakken" door het ontwikkelingshulp- verdrag van Nederland. De verklaring van minister De Ko ning, dat er geen corruptie is geweest bij de besteding van de ontwikke lingsgelden, noemde Kamperveen „onbegrijpelijk". „Wij hebben miljoe nen contant uit de zakken van amb tenaren gehaald." zei hij, „het onder zoek naar dit soort zaken is nog steeds gaande." het zadel te helpen" aldus deze groep demonstranten. Er werd een petitie aangeboden (aan een van de Kamerportiers, omdat er verder tijdens het zomerreces van de Kamer niemand was) waarin wordt aangedrongen op het openbreken van de akkoorden tussen Suriname en Nederland van 1975. ADVERTENTIES Wie nerveus is verbruikt nutteloos te veel energie. Nerveuze mensen zijn dan ook vlugger uitgeput en kunnen zich moeilij ker concentreren. Zij voelen zich vaak loom en lusteloos en kunnen daardoor 's avonds slecht in slaap komen. Zij moe ten proberen weer de nodige rust in hun leven te brengen. Voldispcrt kan hen daarbij hetpen. Valdispert is een zuiver natuurprodukt uit de valeriaanwortel Valdispert brengt u weer tot rust maar maakt niet loom of slaperig. Valdispert dragees zijn gemakkelijk in te nemen. Vraag nadrukkelijk Valdispert. Uitsluitend bij apotheker en drogist. Lees vooraf de gebruiksvoorschriften. Beledigend Volgens Kamperveen worden in Suri name de mensenrechten niet ge schonden. De uitspraak daarover van minister De Koning vond hij beledi- |end. Wel is het volgens hem soms nodig een groep mensen op te pakken om er zeker van te zijn dat de schuldi gen niet zullen ontsnappen. Het CDA-Kamerüd Harry Aarts sluit een herziening van het verdrag inza ke de ontwikkelingshulp van Neder land aan Suriname niet uit. Hij zei dit I gisteren voor de IKON-radio. Aarts vroeg zich af of het wel goed is een oud-kolonie via dit verdrag zo sterk aan het voormalige moederland te binden. Volgens hem is het best mo gelijk dat Nederland bij de opbouw van Suriname een te overheersende rol speelt. Bram Peper, bestuurslid van de PvdA zei in dezelfde radio-uitzen ding, dat het verdrag tussen beide regeringen opnieuw „onderhandel baar" moet zijn. Dc Internationale Reis- en Krediet brief zorgt voor hulp, op het moment dat het nodig is, maar betaalt niet alle onvoorziene kosten. Daarvoor is een goede reisverze kering onmisbaar! HAAKSBEROEN (ANP) De open bare lagere school „Zlenesch" in Haaksbergen is als enige Nederland se school door het ministerie van on derwijs gekozen om mee te doen aan een experimenteerproject „andersta ligen" van de Raad van Europa. De Haaksbergense school heeft in de loop der Jaren een eigen onderwijs methode voor anderstalige kinderen ontwikkeld. Het accent valt daarbij op onderwijs voor Turkse kinderen in de eerste klas. UTRECHT De Centrale raad voor de volksgezondheid is evenals staats secretaris Veder-Smit (volksgezond heid) van mening dat versterking van de eerstelijns gezondheidszorg (bij voorbeeld huisarts, wijkverpleging) nodig is. Steeds meer komen de pa tiënten in de tweedelijns gezond heidszorg terecht (ziekenhuizen) en die ontwikkeling moet worden omge bogen. In een advies over de plannen van de staatssecretaris met de eerstelijns zorg zegt de raad dat die vorm van gezondheidszorg integraal moet zijn en een sterk persoonlijk karakter zal moeten dragen. Daarnaast is van be lang dat organisatorische en finan ciële belemmeringen zo veel mogelijk moeten worden weggenomen. De raad constateert dat de staatsse cretaris overigens geen duidelijk beeld geeft over de financiering van haar plannen. Hij waarschuwt dat het onjuist zou zijn de versterking' van de eerste lijn afhankelijk te stel len van besparingen in de tweede UJn. De raad vindt dat verkleining van de huisartsenpraktijk een eerste stap zou kunnen zijn op weg naar verster king van de eerste lijn. Die verklei ning zou kunnen worden bereikt door afslanking van (te) grote praktijken, een vestigingsbeleid en door garan ties voor de kwaliteit en omvang van de hulpverlening. Het café-restaurant „De Waterlander" te Broek in Waterland is dit weekeinde door brand geheel verwoest. De schade wordt op vier ton geschat. Politie en brandweer hebben nog geen vermoeden van de oorzaak van de brand. DEN BURG (ANP) Honderden bewoners van Texel hebben zaterdag morgen gedemonstreerd voor een voordelig Jaarabonnement voor de veerbootverbinding met Den Helder. Eerder heeft hét ministerie van verkeer en waterstaat laten weten geen reden te zien om de Texelse bootonderneming TESO subsidie te geven, omdat het bedrijf niet noodlijdend is. Bij de veerhaven van Texèl luisterden de demonstranten naar toespra ken van burgemeester Engelvaart, het Tweede-Kamerlid P. Roels (PvdA) en een vertegenwoordiger van het actiecomité Vlieland. De deelnemers zonden petities aan de ministers van verkeer en waterstaat en van economische zaken. De directie van TESO heeft laten weten geen goedkoop veerabonne- ment te kunnen invoeren zolang de overheid geen steun verleent. Daardoor moeten de bewoners van Texel meer betalen voor hun bootverbinding dan bijvoorbeeld de mensen op Ameland, die per jaar slechts twintig gulden kwijt zijn. Zaterdagmorgen leek het er even op dat de bootonderneming TESO wèl een goedkoop abonnement had ingevoerd: het waren biljetten van het actiecomité met een gratis overtocht naar Den Helder en terug. Voor de gelegenheid accepteerde de veerbootdirectie deze kaartjes. Demonstratie Zo'n zestig Surinamers hebben zater dagmiddag op het Binnenhof in Den Haag een protestdemonstratie ge houden tegen wat zij noemden „het neo-kolonialisme van Nederland in Suriname". „Nederland buit het Suri naamse volk uit en trekt alleen maar profijt van de ontwikkelingshulp. Veel ontwikkelingsgelden worden ge bruikt om Nederlandse bedrijven in P1ESCH-DEN HAAG (ANP) De zestienjarige Carolien van der HelJ- den uit Arnhem is vrijdag op de Zwit- 10 WeïIUg serse berg de Eggishorn bij Fiesch om bet leven gekomen. Het ongeluk ge beurde toen zij, samen met haar 23- Jarige neef, een bergtocht maakte. Het meisje viel, gleed uit en maakte een val van tweehonderd meter. De neef van het meisje heeft de nacht bij bet lichaam doorgebracht, totdat hij zaterdag door een reddingsbrigade werd gevonden. Het meisje was met haar ouders op vakantie in Zwitser land. Van onze onderwljsredactie DEN haag Het wetsontwerp van minister Pais tot hervorming van de universitaire studie zal waarschijnlijk niet ongehavend door het parlement komen. De oppositiepartijen PvdA en D'66 houden onoverkomelijke hezwa- ren tegen de voorgestelde twee-fasen-studle. Ook bij de regeringspartijen CDA en WD bestaan nog eni ge bedenkingen tegen een uni forme vierjarige cursusduur voor het doctoraal examen. Bovendien is het de vraag of de wet op 1 augustus 1981 kan worden ingevoerd. Zoals bekend wil minister Pais de universitaire studie In tweeën splitsen: een vierjarig doctoraal programma (waaro ver de student maximaal zes Jaar mag doen) en een korte postdoctorale fase voor een deel van de studenten. Aan vankelijk wilde Pais deze op zet al dit jaar invoeren. Nu mikt hij op 1 augustus 1981. Als de Tweede en Eerste Ka mer de plannen zouden aan vaarden, blijft er echter nog maar enkele maanden over voor het maken van nieuwe studieprogramma's. De uni versiteiten vinden die tijd veel te kort voor het maken van nieuwe programma's. Daarom zegt nu ook de CDA-fractie in het voorlopige verslag over het wetsontwerp, dat de even tuele invoering van de wet veel meer geleidelijk moet ge schieden. doctoraalstudie geen volwaar dige opleiding zou zijn. Zowel het CDA als de WD vragen de regering te bellen of de opleiding van ingenieur binnen een termijn van vier Jaar wel tot haar recht kan komen. Ook op andere punten bepleiten deze fracties een iets soepeler hantering van de grens van vier jaar. De WD wil de mogelijkheid van kortere, driejarige pro gramma's niet uitsluiten. CDA en WD zijn in principe FaI fpo-pn wel te vinden voor een tweefa- tuften senopzet. Toch wil het CDA liever niet van twee fasen spreken, omdat daarmee de indruk wordt gewekt dat de Voor sommige groepen stu denten (bijvoorbeeld degenen die bestuursfuncties aanvaar den) zou de maximale in schrijvingsduur verlengd moeten worden. De oppositie blijft fel gekant tegen het wetsontwerp van minister Pais. De PvdA pielt opnieuw voor snelle invoering van de wet herstructurering wetenschappelijk onderwijs die in 1975 door het parlement is aanvaard. De invoering van deze wet is door minister Pais opgeschort. Volgens de PvdA zijn de voordelen van een tweefasen-structuur niet aan getoond. Het is zelfs de vraag of zij tot besparingen leidt. De PvdA is bang dat een rigo- reuze bekorting van alle doc toraalstudies zal leiden tot versehooising en tot verscher ping van de selectie. Een deel van de studenten zal eerder afvallen. De gemiddelde stu dietijd van de geslaagden zal misschien beter worden. Maar of de kwaliteit van de studie daarmee gediend is, blijft on zeker. 8chools ingestelde stu denten zullen de beste kans van slagen voor examen heb ben, aldus de PvdA-fractie. Hoewel minister Pais de toela- ting tot de tweede studiefase iets wil verruimen en de uni versiteiten grotere vrijheid krijgen bij het inrichten van postdoctorale opleidingen, blijven alle fracties op dit punt vragen behouden. De grotere vrijheid zal immers toch ingeperkt worden door de financiële middelen. De PvdA wil bovendien weten waarom de bijzondere univer siteiten zo sterk worden be voordeeld boven openbare in stellingen. Met een een beroep op de eigen indentltelt kun nen bijzondere instellingen volgens de nieuwste versie van het wetsontwerp een tweede-fase-studie claimen, terwijl openbare universitei ten die mogelijkheid niet hebben. De fractie van D'66 heeft afge zien van het plan om met een eigen initiatief-wetsvoorstel te komen. De fractie heeft haar bedenkingen tegen het plan van Pais nu uitvoering behandeld in het voorlopig verslag van de Kamer. Als Pais daarmee onvoldoende re kening houdt, zal D'66 alsnog met een eigen initiatief komen. D'66 heeft vooral bezwaar te gen de uniforme regeling van de cursusduur voor het docto raal examen. De democraten vinden dat zowel kortere als langere programma's moge lijk moeten zijn. Om dat te bereiken zou de wet niet de cursusduur, maar de (maxi mum) inschrijvingsduur moe ten regelen. Als men deze stelt op zes Jaar. dan moeten de studenten zelf maar zien welk programma ze in die tijd kun nen afwerken, aldus D'66. Van een onzer verslaggevers DORDRECHT Zondagochtend omstreeks zeven uur Is een stuk van veertig meter lang en vijf meter breed van de Merwekade te Dordrecht In gestort Met gerommel als van een ver onweer brak de kademuur en schoven puin, grond en bestrating de Merwede in. Stalen bolders, afzet- paaltjes en een hoge lichtmast gingen mee. De omwonenden schrokken vooral van de klap waarmee de ln het water zakkende mast op het plaveisel van het naastgelegen gedeelte van de Merwedekade sloeg. De instorting kwam eigenlijk niet als een verras sing. Al geruime tijd was bekend dat de enkele honderden meters lange kade, die een belangrijk deel van het waterfront van Dordrecht vormt en als aanlegplaats intensief door de binnenscheepvaart wordt gebruikt, in slechte staat verkeert. De funde ring dateert uit de vorige eeuw. De kademuur is bij mankementen wel regelmatig hersteld maar heeft het door het steeds drukker wordende scheepvaartverkeer op de driesprong Merwede-Noord-Oude Maas en het in de k>op der Jaren groter worden van de schepen zwaar te verduren. Vrij dag werden in het nu ingestorte ge deelte verzakkingen gesignaleerd. Een gevaarlijke plaats werd met hek ken afgezet en afmeren werd verbo den. Aan deze voorzorg is te danken dat bij de instorting geen verdere ongelukken zijn gebeurd. Men neemt aan dat van het Ingestorte stuk de kademuur in de loop van de tijd van de fundering is geschoven. Zondag avond heeft men voor het gat een zinkstuk gelegd en daarop steenblok ken gestort om uitbreiding van de instorting als gevolg van de golfslag te voorkomen. Wil wm NIJMEGEN (ANP) De ln ons land vrijwel niet gebruikte operatiemetho de „Dwyer" om ernstige afwijkingen in de wervelkolom (bochels, open rug e.d.) te corrigeren, voldoet goed. Pa tiënten, die op deze manier zijn gehol pen. zijn erg tevreden. Zij kunnjen beter zitten, staan en lopen, terwijl de pijn ln veel gevallen helemaal ver dwijnt. Dat schrijft de Nijmeegse orthope disch chirurg dr. G. H. Slot ln een proefschrift over dit onderwerp. Slot doet in zijn dissertatie verslag van de manier waarop vijftig patiënten Öe Dwyer-operatle doorstonden. BIJ de ze methode wordt elke wervel vóór zien van een schroef die met een kabel wordt bevestigd aan een vol gende schroef. De wervelkolom kan dan worden rechtgetrokken en in een roede stand worden verstijfd. Door technische complicaties is deze methode ln Nederland erg weinig ge bruikt. Dr. Slot schat dat enkele dui zenden Nederlanders voor deze ope ratie in aanmerking komen. De Dwyer-methode is volgens Slot uitstekend geschikt voor mensen die lijden aan een zogenaamde open rug (gespleten wervelkolom) en die als gevolg daarvan verlammingsver schijnselen vertonen. Ook patiënten met een bochel kunnen goed op deje manier worden geholpen. Minder ge schikt lijkt de methode voor spasti sche mensen met een vergroeiing van de wervelkolom. De Dwyer-operatje neemt gemiddeld vier uur in beslag, de nazorg acht maanden tot vier Jaar Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het personeelstekort in de Nederlandse bejaardentehuizen zal dit jaar verlicht worden door het besluit van staatssecretaris Wallis de Vries van CRM om in het totaal 3000 extra arbeidsplaatsen toe te kennen aan de bejaardenoorden. Van deze 3000 zullen er nog dit Jaar 2260 kun nen worden aangetrokken. Het ziekteverzuim van het personeel in deze tehuizen, dat tot nu toe alléén maar kon worden opgevangen met behulp van tijdelijke ulzendkrach- ten, kan nu voor de helft worden gecompenseerd door aanstelling van extra vast personeel. Deze uitbrul- ding van personeel zal geheel ten goede komen aan de kwaliteitsverbe tering van de verzorging in de te huizen. De laatste tijd klaagden steeds meer directies van tehuizen dat zij niet genoeg tijd en aandacht hadden om de bejaarden in hun tehuizen goed én verantwoord te verzorgen. Vooral het feit, dat de gemiddelde leeftijd en daarmee ook de, graad van verzoj- gingsbehoefte de laatste Jaren steeds hoger is geworden in de be jaardenoorden (vaak ligt de gemid delde leeftijd boven de 80) was er de oorzaak van, dat het personeel extra zwaar belast was. ROTTERDAM (ANP) De wilgen in Rotterdam worden bedreigd door de zogenaamde watermerkziekte. Vol gens gemeentewerken zijn dit Jaar al tachtig wilgen gekapt om verdere be-; smetting te voorkomen. Vorig jaar gingen 151 wilgen voor de bijl. De watermerkziekte is een bacterie ziekte. De bacterie tast de sapstro^ men in de boom aan. waardoor de wilg uitdroogt en afsterft. De ziekte wordt het eerst geconstateerd in dé top van de bomen. Kappen is volgenj gemeentewerken de enige manier oni de ziekte te bestrijden. Vooral niet goed onderhouden wilgen tussen d^ vijftien en dertig jaar oud blijken voor de watermerkziekte gevoelig té zijn. ARNHEM (ANP) Op de atletiek baan van het nationaal sportcentrum Papendal bij Arnhem zijn zaterdag ochtend de zesde Olympische Spelen; voor Gehandicapten met een kortfr plechtigheid officieel beëindigd. De; spelen, waaraan tweeduizend gehan dicapte sportlieden uit 42 landen; deelnamen, hebben twee weken ge duurd. i Tijdens de sluitingsplechtigheid er kende de heer Avronsart, waarne mend voorzitter van de ISOD (Inter nationale Sportorganisatie voor Ge handicapten) dat het organiseren van Olympische Spelen steeds moeilijker wordt. Hij sprak de hoop uit dat de ISOD en de ISMQF (Intemationele Stoke Mandeville Spelen Federatief spoedig in een grote intematinale or-! ganisatie voor gehandicapte sportlie-; den zullen opgaan. De zevende Olympische Spelen voor gehandicapten zullen over vier jaar in! de Verenigde Staten worden ge houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3