Unieke expositie over stations Van der Luit Badplaatsbouw brengt stadhuis in rep en roer CSpS KORT VOLLE EVANGELIE GEMEENTE In Technische Hogeschool in Delft 'Gemeente moet gehuwde vrouw met meisjesnaam aanschrijven' WIE WILT ONS HELPEN???? Enka in Emmei reorganiseren „Blijf van mijn lijf] tevreden met advies commissie Begrafenissen -Crematies Koortsachtig overleg tussen Haags stadsbestuur en projectontwikkelaar Leidse stads- 'Voorkomen van verkrachtingen belonen' ZATERDAG 5 JULI 1980 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET Scheveningers opgepakt SCHEVENINOEN - Een aantal Scheveningers ls in de nacht van don derdag op vrijdag door de Haagse politie opgepakt wegens het beklad- Popfestival den van de rijweg van het Prins Wil lemplein, bij de kruising Kelzer- straafJuriaan Kokstraat. De arres tanten voerden actie tegen het feit dat er bij de twee zebra's aan het plein nog steeds geen verkeerslichten staan, ondanks herhaalde verzoeken van de buurtbewoners. verf dan bloed op onze straat", 's nachts de tekst Stop-Lichten-Nu op de straat gekalkt. Het actiecomité eist nu dat deze mensen niet juridisch vervolgd zullen worden en heeft de gemeenteraadsleden laten weten dat hun desinteresse wel eens tot harde acties aanleiding kan geven. Het actiecomité Voetgangerslichten Prins Willemplein had donderdag de Haagse gemeenteraadsleden uitgeno digd, teneinde de gevaarlijke ver keerssituatie bij het plein nog eens uit te leggen. Maar er kwam niemand opdagen. Toen zijn een aantal veront ruste ouders zelf tot actie overgegaan en hebben onder het motto: „Liever ZOETERMEER Op initiatief van de actiegroep „Betonpop '80" zal in Zoetermeer dit najaar een groot pop festival worden gehouden. Plaats van handeling: het openluchtzwembad Het Keerpunt. Datum: 21 september. Op het programma staan gerenom meerde groepen als Ooiden Earring, New Adventures, Normaal, Teaser en Picture en de plaatselijke bands Ri- gell Stars en Travis Wogan. Het ge beuren moet negen uur in beslag gaan nemen, tegen een entreeprijs van vijf gulden. De organisatie rekent op tienduizend bezoekers. De ge meente staat garant voor de finan ciën. Bartolomeuskerk DEN HAAO Het Haagse buurt- overleg Het Oude Centrum ziet ver der af van deelname in het „voorbe reidingsteam De Foort", dat zich be zighoudt met de bouwplannen voor het braakliggende terrein op de hoek van de Brouwersgracht/Hoogezand. Volgens het buurtoverleg heeft wet houder Hardon van stadsvernieu wing nog eens duidelijk laten zien wat hij onder inspraak verstaat door uitbreiding van het team te weigeren. Ook zou de wethouder geen behoefte hebben gehad aan een gesprek met de leden van de Emmaus-Kommu- nauteit, die al Jaren gevestigd is in enkele panden aan de Prinsegracht en de er achter gelegen Bartolomeus kerk. De bewonersorganisatie vindt dat geen enkele inspraak mogelijk is en stelt zich volkomen achter de eisen van Emaus, die onder meer een nieuw bouwplan en behoud van de Bartolo meuskerk en de omliggende klooster tuin Inhouden. TENNISKAMPIOENSCHAPPEN Internationale tenniskampioen schappen van Scheveningen op de Metsbanen van 7 t/m 13 juli. O AUTOSCOOTERBAAN - Op het parkeerterrein in de Noordduinen bij Katwijk aan Zee, maandag en dins dag weer een autoscooterbaan van 11.00 tot 23.00. O VAKANTIE-ACTIVITEITEN Het Museum voor het Onderwijs in Den Haag organiseert van 7 Juli t/m 15 augustus allerlei activiteiten zoals een diaklankbeeld, mogelijkheid tot boetseren, een puzzeltocht op de af deling van Geschiedenis en leuke filmvoorstellingen. BENOEMING Mr. P. A. J. M. Clabbers uit Dongen, Noord-Brabant, volgt per 1 oktober de heer P. A. M. Zwart op als gemeentesecretaris van Nootdorp. SPORTEVENEMENTEN In de Houtrusthallen in Den Haag van 7 Juli t/m 15 augustus sportieve recrea tie voor Jong en oud. Oa. mogelijkhe den tot schaken, tennis, basketbal, voetbal en tafeltennis. Maandag t/m vrijdag van 14.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 22.00. JAZZ Het maandelijkse Jazz concert in Naaldwijk, wordt dinsdag in d'Ouwe Droog door de formatie Robbie Engels verzorgd. Aanvan 21.00. ADVERTENTIE RIJSWIJK ZONDAG 10 UUR LAAN HOFRUST 1 Van een onzer verslaggevers DELFT Reizigers die zenuwachtig de perronchef van Gare du Nord aanschieten, tientallen forensen samengepakt in de wachtkamer van Toronto, en even later naar binnen turen in de ultra luxueuze Moskouse restauratie, terwijl duizenden Indiërs slapen op het perron van Bombay. Dit zijn slechts enkele beelden van de unieke tentoonstelling „De wereld van het station" van het Centre George Pompidou die nu te zien is op de Technische Hogeschool in Delft. De afdeling Civiele Techniek heeft met een beetje geluk beslag kunnen leggen op de tentoonstelling. Eerder was „Le temps des gares' te zien in Parijs, Lyon, Milaan en Brussel, waarna verhuisd zou worden naar Berlijn en Londen. Daarna zou de expositie in de verzameling verdwijnen van een rijke Amerikaan. De wakkere bouwkundigen hoorden echter dat al het materiaal in deze periode opgeslagen zou worden, wel dat kon ook in het gebouw van de Civiele Techniek aan de Stevinweg in de TH-wijk. Vandaar dat Delft als dreumes op het lijstje van aangedane plaatsen tussen de grote Europese steden prijkt. Babyion De tentoonstelling geeft een schitterend overzicht van de ontwikkeling van de stationwereld. Ruime aandacht 'r wordt besteed aan de historische ontwikkeling van grote imposante bouwwerken, die indruk moesten maken op de aankomende en vertrekkende reizigers, naar stations die als zodanig nauwelijks meer te herkennen zijn. Voorbeelden in Nederland daarvan zijn Babylon in Den Haag en Hoog Catharljne in Utrecht, die de vreemdelingen zonder dat zij het opmerken de stad in moeten zuigen. Naast de uitgebreide aandacht aan de architectonische ontwikkelingen, zien we op het vele plaatwerk, films en dia's de plaats die het station inneemt in de steeds veranderende wereld. Voorop blijft natuurlijk het reizen staan, maar ook de rol van het station in oorlogstijd, als politiek prestige object (bijvoorbeeld in Italië tijdens het fascistische regime) wordt belicht. Zo zijn er ook een groot aantal fascinerende prenten te zien van mensen die het station gebruiken als ontmoetingsplaats. Tussen de panelen met foto's en ander plaatwerk, zijn verschillende opmerkelijke objecten opgesteld. Meteen bij de binnenkomst al staat men oog in oog met een decor van de hal van het station van Antwerpen. In de zaal zelf bevindt zich een spoorbaan-maquette die een trein voert door een snel veranderend landschap. Deze maquette is opgebouwd uit suikerwerk. Aparte aandacht is besteed aan de trieste rol van het station in de nazitijd. Een plastiek van een goederenwagon met joden maakt deze hoek extra aangrijpend. Een van de leukste objecten zijn de hutkoffers waarin stationsemplacementen zijn ingebouwd. Verder zijn er thema's te zien als het afscheid nemen, aankomen, luxueus reizen, zoals in India in de eerste klasse, terwijl het ook mogelijk is met de vierde klasse te reizen, dat betekent goed vasthouden op het dak. De tentoonstelling ls nog te zien t/m 2 augustus. Geopend van 10 uur-16 uur. Inlichtingen: 015- 787140. Haags PPR-raadslid: Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De gemeente Den Haag moet in het vervolg alle getrouwde vrouwen met hun eigen naam aanschrijven en registreren. Slechts op ver zoek zou de naam van de echtgenoot moeten worden ge hanteerd. Dit stelt het PPR- raadslid Jac Verduyn Lunel in schriftelijke vragen aan b en w. Het raadslid had uit de pers vernomen dat de gemeenteraad van Groningen tot een dergelij ke maatregel heeft besloten. Hij vindt dit een goede zaak, omdat de gemeente op deze ma nier duidelijk maakt dat zij een getrouwde vrouw in principe als dezelfde persoon be schouwd als voor haar huwe lijk, dus met dezelfde naam. De nu gangbare procedure, waar bij de naam van de echtgenoot wordt gehanteerd, geeft de in druk alsof de vrouw door haar huwelijk ondergeschikt is ge worden aan haar man, aldus Verduyn Lunel. Onze agent van Delft zou graag vier weken lang van een welverdiende rust genieten. Het probleem is, dat hij nog nie mand heeft, die zijn werk tijdelijk wilt overnemen Zijn werkzaamheden, in de vroege ochtenduren, bestaan uit het uitdelen van de kranten aan de bezorgers het bijhouden van een eenvou dige administratie wannee nodig, zelf een wijk lopen het nabrengen van gemelde klachten. Wij denken aan een scholier van circa 18 jaar of iemand die met vervroegd pensioen is en er nog wat bij wilt verdienen. Heeft u interesse, neem dan z.s.m. contact op met onze agent de heer J. Huyksloot. Raamstraat 101 te Delft, telefonisch bereikbaar onder nummer 015- 132519 DEN HAAG (ANP) De chef van Haagse zeden- en kinderpolitie, co missaris W. van Andel, is van oord dat de overheid beloningen zou m ten uitloven voor degenen die heli om verkrachtingen te voorkomen In de Haagse regio zijn de afgelop twee weken drie verkrachtingen drie pogingen daartoe gepleegd. I commissaris noemt het verontrl tend dat het publiek zich in v< gevallen volkomen afzijdig houdtf niet te hulp schiet. Vorige week w« op de Amsterdamse Veerkade in D Haag een meisje bij een bushai weggesleept door jongelui, tem nog elf mensen op de bus stonden wachten. Niemand deed iets om 1 meisje te ontzetten. Ondernemingsraad Akzo EMMEN De ondernemingsra van Akzo is van mening dat het 1 drijf de reorganisatie bij Enka in E: men moet doorzetten en financiert Met de reorganisatie is een bedt gemoeid van circa 150 miljoen g den, waarvan 120 miljoen door All zelf op tafel moet worden gelegd. De ondernemingsraad zegt het „drl gend gewenst" te vinden dat de hi structurering in Emmen doorga „niet alleen in het belang van i vezelindustrie in het algemeen, rru ook met het oog op de werkgelegj heid". De ondernemingsraad is end overtuigd dat de rentabiliteit van E ka na de herstructurering zal ven teren. AMSTERDAM (ANP) De organ: tie „Blijf van mijn lijf" vindt de a bevelingen van de commissie-Mej om verkrachting en aanranding bi nen het huwelijk strafbaar te stellj „een prima zaak". Een woordvoerder van de organ! tie. waar vrouwen worden opgevi gen die in hun relatie door de pai onder meer uit Seksuele achtergi den worden mishandeld, denkt een vrouw die* in haar huwelijk n deze zaken te maken krijgt, er id tegen kan ondernemen als de aan'n velingen van de commissie wet zd den worden. „Er kan dan <^en officii aanklacht worden ingediend, wai door de vrouw serieus wordt geil men. Het zal haar positie versterken aldus de woordvoerder. ADVERTENTIE Rouwkamers te Leiden en Wassenaar Transporten in binnen- en buitenland Leiden, Willem «Ie Zwijgerlaan 179 Postbus 432, 2300 AK Leiden, telefoon 071-14 26 44" Wa»enaar, Deijlerweg 127, telefoon 01751-1 24 36 Katwijk, Jan Tooropstraat 20. telefoon 01718 - 7 55 75 Voorschoten, Hyacinthstraat 7, telefoon 01717 - 59 85 De entree van de tentoonstelling „De wereld van het station" in het gebouw van de Civiele Techniek in Delft. Op de achtergrond het decor van de hal van het station in Antwerpen. door Teun Lagas DEN HAAG Het stadsbestuur van Den Haag is druk aan het onderhandelen over een politiek haalbaar plan voor de verdere afbouw van de badplaats Scheveningen. Het college van b. en w. heeft gistermorgen met het consortium, waarin projectontwikkelaar Bredero zit, besprekingen gevoerd over de door raadsleden fel bekritiseerde bouwplannen die maan dag in de gemeenteraad behandeld moeten worden. Maandag, enkele uren voor aanvang van de raadsvergadering worden de onderhandelingen met het consorti um voortgezet. Ook de raadsfracties komen dan nog een laatste maal bij een om het gewijzigde voorstel voor de afbouw van de badplaats te be spreken. Er moet een compromis ge vonden worden waardoor de project ontwikkelaar die volgens contract Scheveningen-badplaats mag her bouwen, verder kan met de planont wikkeling. Er is een impasse ontstaan bij de planontwikkeling voor terrei nen aan de landzijde van het zeefront die de kern van de nieuwe badplaats vormen. In Januari van dit jaar wees de gemeenteraad een plan van de hand voor de bouw van een hoog kantoor tussen het Circustheater en het Kurhausplein. Afgelopen woens dag hadden raadsleden opnieuw ste vige kritiek op de herziene plannen. De raad is geschrokken van het enor me bouwvolume dat het consortium volgens contract nog op de beschik bare bouwterreinen in de badplaats mag realiseren. De raadsleden zijn geconfronteerd met een maquette waarop aan de Gevers Deijnootweg kantoorgebouwen staan die zo'n tien tot veertien lagen hoog zijn. De raadsleden zien wel ln dat ze zich aan het contract met het consortium moeten houden, maar er is kritiek op het college van b. en w. omdat het in latere onderhandelingen het consor tium nog meer bouwvolume zou heb ben toegezegd dan aanvankelijk in het contract is afgesproken. Compensatie Het consortium claimt onder andere extra bouwvolume als compensatie voor een niet gebruikt recht om de rand rond het Circustheater vol te bouwen. Veel raadsleden betwijfelen of de projectontwikkelaar die claim wel terecht op tafel legt. Over de compensatieregeling, waardoor het consortium extra kantoren de bad plaats binnen denkt te kunnen schui ven, is inmiddels een juridisch steek spel ontstaan. De kans is groot dat' het college maandag zal voorstellen de zaak aan een onafhankelijk arbi trageinstituut voor te leggen. Daarnaast zal het college waarschijn lijk aan de kritiek tegenmoet komen door een gewraakte „boete-vrije mar ge" uit de plannen te halen. Deze marge werd ingesteld om het consor tium de gelegenheid te geven Iets af te wijken van het totaal-bouwvolume dat ln het contract werd vastgelegd. Gevreesd wordt dat het consortium voor een „afwijking" zal kiezen die er op markt komt dat er iets meer ge bouwd wordt dan aanvankelijk is af gesproken. Koopwoningen Het college had gisteren in de onder handelingen met het consortium nog geen overeenstemming bereikt over de prijsklasse van de koopwoningen die nog ln het blnnengebied van de badplaats zullen worden gebouwd. De peperdure vrije sector woningen die in het zeefront zijn verrezen zijn nauwelijks meer te verkopen. Mede daarom wil het consortium ln de rest van de badplaats nu zoveel kantoren bouwen. Over de driehonderd koop woningen die naast de kantoren toch nog zullen worden gerealiseerd heeft het consortium opgemerkt dat die mogelijk in de goedkopere premie De maquette van een volgebouwde badplaats Scheveningen. Links is de koepel van het Kurhaus te sien. Midden door de bebouwing loopt de Gevers Deijnootweg. Rechts van deze weg zijn de hoge kantoorgebouwen te zien die daar volgens plan moeten verrijzen. sector zullen worden gebouwd. Het CDA-raadslld mevrouw Otter diende woensdavond het voorstel ln deze uitspraak van het consortium vast te leggen in een spijkerharde overeenkomst Die overeenkomst was gisteren nog niet gesloten. Het CDA stelde verder voor de afspraak met het consortium te maken om de bouw van kantoren zoveel mogelijk gelijk op te laten gaan met de wo ningbouw. Ook ln de PvdA was Irrita tie gerezen over het feit dat de pro jectontwikkelaar de gemeente wel de pin op de neus zet bij gemaakte af spraken over de kantorenbouw, maar zelf de woningbouw uit wil stellen ln het ln aanbouw zijnde Palacecom- plex. Tenminste twee van de drie woontorens op het nieuwe Palacege- bouw worden ln verband met de inge klapte koopwonlngenmarkt Jaren la- ,ter gebouwd dan was gepland. WD-plan Inmiddels is duidelijk dat er geen raadsmeerderheld te vinden zal zijn voor het plan van de WD-fractle om het consortium kantoren te laten bouwen buiten het contractgebled, aan de Zwolsestraat. De VVD wil door dit compensatievoorstel het centrum van de badplaats ontlasten van een veel te forse bouwmassa. PvdA en CDA voelen niets voor dit plan. Deze fracties willen het terrein aan de Zwolsestraat beschikbaar houden voor sociale woningbouw. LEIDEN Leiden doet het goed betreft de stadsvernieuwing in kader van de Interim Saldo Rege^ Van de in totaal tot nu toe voori miljoen gulden goedgekeurde sta: vernieuwingsgebieden is voor 1 miljoen door het ministerie J Volkshuisvesting en ruimtelij ke<q ning al voor uitvoering gefiatteer. Dit komt volgens de Leidse loco» gemeester Waal doordat de sleu; stad naast de aanvragen voor sta» vernieuwingsgebieden meteen de bij horende uitvoeringsplannen stuurt. Mr. Beelaerts van Blokland coin menteerde onlangs Leiden sa: met Rotterdam voor deze werkwi De Maasstad spant de kroon, daa honderd procent van de plan goedgekeurd. Gemeenten als I Haag, Groningen, Delft en Schiet staan hierbij verre in de schad Van de door deze gemeenten ii diende aanvragen om toewijzing! sluiten is nog helemaal niets ol li weinig na een uitvoeringsplan i daadwerkelijk door het Rijk gehc reerd. De minister heeft dan ook deze wi alle gemeenten die van de Inb Saldo Regeling gebruik maken brief opgeroepen, toch vooral uit1 ringsplannen te zamen met toe zingsaanvragen naar hem op te s ren. Deze zullen dan met voom worden behandeld. Leiden heeft inmiddels al aan verzoek voldaan en voor de wijl Oude Morsch, Verversbuurt, cras-West en Academiewijk ani Levendaal-West nieuwe toewijzin aanvragen en uitvoeringsplannen ministerie voorgelegd. Deze plani behelzen in totaal een subsidiea vraag van 90 miljoen gulden. Politiecommissaris: Het station van Baarn, waar een speciale wachtkamer is voor de koninklijke familie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6