De Koning heeft spijt van zijn bezoek Praktijk arts nu verkleinen Ampullen besmette vasolastine op markt Waterskiën n gesprongen lipi iet [jen? '-="S Nederlanders in het buitenland kunnen per brief stemmen Goekoop burgemeester Leiden Huzaren van Breal in openluchttheater Secretaris Ziekenfondsen: Helmut Schmidt naar Amsterdam Advies van de Kiesraad: Zes krakers nog in voorarrest na treffen met politie WEG IN EIGEN LAND Informatiecaravan Zeeuwse campings BI Tubetje Bli 't niet. Voor gewonde politiemannen 2000 gulden Nederland blijft urgentieprogramma Surinaamse regering steunen TH's willen informatica opleiding Akkoord over CAO bij glasfabriek Rita ^TERDAG 5 JULI 1980^ BINNENLAND TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers UTRECHT „Er moet nu al gewerkt worden aan een afbouwregeling, waardoor te grote praktijken van huisartsen geleidelijk kunnen worden ingekrompen. Met praktijkverklei ning hoeft niet te worden gewacht, totdat de landelijke huisartsen-vereniging (LHV) de 23 uitgangspunten voor een vestigingsbeleid, die eerder dit jaar werden vastgesteld, con creet zijn „ingevuld". Dit stelt drs. F. H. Werkman, secreta ris van de Vereniging van Nederland se Ziekenfondsen (VNZ), in het blad „inzet". Een dergelijke afbouw zal volgens hem niet moeten gebeuren door artsen te verplichten tot het overschrijven van patiënten naar an dere praktijk. Hij is voorstander van afbouw via natuurlijk verloop. In een praktijk waarvoor de afbouwregeling geldt mogen dan geen nieuwe patiën ten worden ingeschreven. In 1978 waren er 4350 huisartsenprak tijken met minder dan 2600 zieken fondspatiënten, 515 met 2600 tot drie duizend, 218 met drieduizend tot 3500, zestig met 3500 tot vierduizend, 24 met tussen de vierduizend en 4500 en veertien met meer dan 4500 zie kenfondspatiënten. Als er een boven grens van 2500 ziekenfondspatiënten wordt getrokken, komt er een behoor lijk aantal praktijken voor inkrim ping in aanmerking, aldus drs. Werkman. Eén systeem Volgens berekeningen ligt het na tuurlijk verloop, zoals hij voorstaat, meestal boven de vijf procent en in sommige gevallen bedraagt het zelfs vijftien procent. Om de financiële ge volgen voor de artsen binnen de per ken te houden, zouden alleen de aller grootste praktijken het natuurlijk verloop niet mogen compenseren. De vermindering van het aantal patiën ten zou daarentegen voor praktijken met drieduizend tot 3500 ingeschre venen kunnen worden vastgesteld op maximaal 150 en voor praktijken met 2500 tot drieduizend ingeschrevenen op maximaal honderd per jaar. In het kader van een vestigingsbeleid zou een dergelijke regeling voor prak tij kverkleining veel doelmatiger en billijker zijn, als ook de particuliere patiënten (landelijk gezien ongeveer dertig procent van het totaal) bij de verrekeningen werden betrokken. Drs. Werkman vindt dan ook, dat er alle aanleiding is toch eens te bekij ken of er niet één systeem kan komen voor ziekenfondspatiënten en parti culier verzekerden. Het abonnementshonorarium voor de huisartsen zou dan via de algeme ne wet bijzondere ziektekosten (AWBZ) moeten worden betaald. De VNZ-secretaris is van mening, dat de particuliere ziektekostenverzeke raars daar niet zoveel problemen mee zullen hebben, aangezien huisartsen hulp vaak niet of niet helemaal verze kerd is. Verjaardag Goldmann Van een medewerker AMSTERDAM De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt en de Amerikaanse minister van handel Herbert Klutznick zullen dinsdag in het Amsterdamse Hilton Hotel aan zitten aan het diner ter gelegenheid van de 85ste verjaardag van Na- choem Goldmann. De verjaardag van Goldmann wordt in Amsterdam gevierd omdat hier de Memorial Foundation vergadert. Dat is de organisatie die de Duitse her stelbetalingen aan Israël en de joden verdeelt. Tevens zal in Amsterdam op die dag een conferentie zijn van het World Jewish Congres. Ook het bestuur van de Europese rabbijnenconferentie vergadert dan in Amsterdam. Nachoem Goldmann is één van de belangrijkste joodse leiders na de Tweede Wereldoorlog. Na besprekin gen met de eerste naoorlogse West duitse bondskanselier Konrad Ade nauer wist hij te verwezenlijken dat de Bondsrepubliek Israël en de joden herstelbetalingen zou geven. De grondslag werd daarvoor in Wasse naar gelegd. Goldmann was vele Jaren voorzitter van het World Jewish Congres alsme de van de zionistische wereldorgani satie. Hij is door zijn opvattingen herhaaldelijk met de Israëlische rege ring in conflict gekomen. De laatste keer verbood Golda Meir hem naar Sadat te reizen die hem had uitgeno digd om als bemiddelaar tussen Is raël en Egypte op te treden. DEN HAAG (ANP) Alle Nederlanders die in het buiten land wonen of daar voor hun beroep verblijven, moeten zodra de grondwetsherziening van kracht is de moge lijkheid krijgen bij verkiezingen hun stem per brief uit te brengen Dit heeft de Kiesraad in een voor- ontwerp van wet geadviseerd aan minister Wiegel van binnenlandse zaken. Op het ogenblik kunnen alleen in het buitenland wonende ambtenaren en iedereen die voor zijn beroep in het buitenland is, bij volmacht of persoonlijk hun stem uitbrengen. Het stemmen per brief biedt de kiezer het voordeel, dat hij niet aan tijd en plaats gebonden is voor het uitbrengen van zijn stem, zo meent de Kiesraad. Bovendien kan hij anders dan bij het stem men bij volmacht zijn stem zelf uitbrengen. De Kiesraad gaat ervan uit, dat de kiezer er zelf voor moet zorgen, dat het stembiljet op de dag van stemming uiterlijk om zes uur 's avonds in het bezit is van de bur gemeester van de gemeente waar hij in het kiezersregister staat in geschreven. Hij is zelf verantwoor delijk voor een te late binnen komst van het biljet Een aan vraag om per brief te mogen stem men moet uiterlijk op de veertien de dag voor de dag van stemming schriftelijk worden ingediend bij de burgemeester van de plaats waar men in het kiezersregister staat. Als het advies van de Kiesraad wordt doorgevoerd, zal na de grondwetsherziening een wijzi ging nodig zijn van de kieswet. Terwijl sommige leden van de Mobiele Eenheid het pand aan de Amsterdamse Herengracht bewaken om een nieuwe kraakpoging te voorkomen, lezen anderen in de krant (Trouw) het verslag van de ontruiming en de daarop volgende gevechten tussen krakers, sympathisanten en de ME. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Zes van de twaalf mensen die donderdag zijn aangehouden tijdens de gevech ten tussen politie en krakers aan de Herengracht/Singel in Amster dam, zullen maandag worden voorgeleid aan de officier van jus titie. Tot die tijd blijven ze in arrest. De zes wordt openlijke ge weldpleging ten laste gelegd. De mobiele eenheid blijft het don derdag ontruimde pand bewaken, totdat de eigenaar (Het Behouden Huys, een b.v. van de gebroeders Böschen) zelf voor de bewaking kan zorgen. Een van de vele woordvoerders van de krakers zei (gisteravond dat zij een continue bedreiging zullen blijven voor de eigenaar van het pand. Diverse evenementen bieden in de badplaatsen soelaas aan de bad gasten, die gebukt gaan onder de weersomstandigheden. In Zand- voort is er vandaag een demon stratie met de reddingboot bij het boothuis, een nationale folkloristi sche manifestatie op het Gast huisplein en een strand werkers concours op het Kerkplein Op Walcheren is er vandaag weer ringrijden in Aagtekerke, Gapin- ge en Meliskerke. De toeristen in Vlissingen kunnen genieten van tal van activiteiten (touwtrekwed strijden, Schotse markt, doedel- zakmuzlek) in het kader van de Schotse week, die vanavond wordt besloten met slotavond in de tent Zeilmarkt. In Oisterwijk wordt morgen de tweede kunstmarkt 1980 gehou den rond de Weyenberg. Ook in het Noordhollandse Spaarndam is vandaag (voortaan op elke zater dag gedurende deze maand) een markt: een edelambachtenmarkt, waar oude handwerken worden gedemonstreerd. In het Brabantse Peeldorp Hele- naveen is er morgen een Duits aandoend gebeuren: vanaf elf uur „Frühschoppen" met medewer king van zeven harmonie- en fan farekorpsen. Een waagspel, een ook niet te versmaden kijkspel, is vandaag tussen elf en vier uur te zien op de Grote Markt in Haar lem. In deze stad kan tevens de winnaar van de Internationale Specerijen Race voor zeilschepen, het jacht de Flying Wilma, bij het museum aan het Spaarne worden bezichtigd. Noordwijk biedt morgenavond bij het Vuurdoornplein een show van de Poolse zang- en dansgroep Zespol I Tanca Plock. In het oud ste openluchttheater van Neder land te Oisterwijk kan in de maand juli op zondagmiddagen (dus ook morgenmiddag) vanaf half drie een opvoering van de Huzaren van Breal worden bijge woond. De vierde UNICEF-wereldfoto- tentoonstelling 515 geselecteer de opnamen kan tot en met de maand augustus dagelijks wor den bekeken in Gouden Handen in 'sHeerenberg in de Achterhoek. Landschapsopnamen van Neder landse fotografen zijn tot en met 23 juli dagelijks te bezichtigen in kasteel Hoensbroek in Zuid-Lim burg. Ook in Baarle-Nassau is er van daag en morgen een oude-am- bachtenmarkt en een antiek- en curiosamarkt. In Kinderdijk bij Rotterdam wordt vandaag het molenseizoen geopend: de bezoe kersmolen is weer open en de molens zullen een aantal zaterda gen achtereen de wieken laten draaien. „Miss Windmill" zal om één uur vanmiddag met het lo strekken van de vang van een molen hiervoor het teken geven. Omstreden middel voor bejaarden Van een onzer verslaggevers SOESTERBERG Fabrikant Enzyfarm van het toch al omstreden middel vasolastine in Soesterberg, heeft gisteren bekendgemaakt, dat een aantal besmette ampullen op de markt is gekomen. Hij heeft In een brief aan alle Nederlandse apothekers gevraagd de ampullen van een bepaalde produk- tiereeks terug te sturen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Mr C. H. Goekoop oud-wethouder van Amsterdam ls bij koninklijk besluit met ingang van 16 au gustus benoemd tot burge meester van Leiden. De heer Goekoop is 46 Jaar, lid van de WD en op dit moment nog directeur van BCG Interim Management BV. Hij volgt als burgemeester van Lei den dr A. J. Vis op, aan wie In februari yan dit jaar eervol ontslag is verleend in verband met zijn benoeming tot secretaris-generaal van het ministe rie van binnenlandse zaken. De heer Goekoop studeerde Neder lands recht in Leiden, werkte als ad vocaat en was van 1964 tot 1976 hoofd marketing en hoofd Juridische zaken van de Luchthaven Schiphol. In 1970 werd hij voor de WD lid van de Amsterdamse gemeenteraad. Hij was lange tijd ook plaatsvervangend kan tonrechter in Amsterdam. In 1976 werd Goekoop wethouder in Amsterdam na de zogeheten bestuur- MIDDELBURG (ANP) Kampeer ders die op goed geluk naar Zeeland komen in de hoop nog ergens een plaatsje op een camping te vinden, hebben nu een grotere kans van sla gen. Gisterochtend is een kampeerin- formatiecentrale geopend aan de Zeeuwse rijksweg 59, van Bergen op Zoom naar Vlissingen. crisis die het gevolg was van het aftreden van de wethouders Roel van Duyn (PPR) en Han Lammers (PvdA). Het Amsterdamse college van B en W werd tot dan toe gevormd door PvdA, PPR en CPN De PSP was er ai eerder uitgestapt in de ge- daants vun wethouder Huib Riethof. Tijdens een rumoerige raadsvergade ring werd het college op 21 januari 1976 „verbreed" met één CDA-wet houder en Mr. Goekoop als wethou der voor de WD. Na de verkiezingen van 1978 werd in Amsterdam een college gevormd door PvdA, CDA. D'66 en CPN. De WD werd uitgesloten. Goekoop werd vervolgens na het vertrek van fractie voorzitter H. Jacobse naar de Tweede Kamer, diens opvolger als voorzitter van de WD-fractie. Goekoop was ook nog lange tijd lid van provinciale staten van Noord-Holland. Volgens apotheker R. Heberle uit Den Bosch gaat het vermoedelijk om een bacteriële verontreiniging, die koorts veroorzaakt na het innemen van het middel. Hij maakt zich zor gen over de gezondheid van zijn cliën ten, omdat niet bekend is om wat voor bacterie het precies gaat. De apotheker heeft inmiddels ongeveer honderd ampullen kunnen achterha len, maar vreest dat veel patiënten de besmette vasolastine mee op vakan tie hebben genomen. Het preparaat zou helpen tegen vele ouderdomskwaaltjes, zoals hart- en vaatziekten, depressies en vermoeid heid, maar eind vorig jaar adviseerde het college ter beoordeling van ge neesmiddelen het middel uit de han del te laten nemen. De werking ervan kon niet worden aangetoond. Met name onder druk van patiënten, die zeiden er wel baat bij te hebben gehad, ging staatssecretaris Veder- Smit er niet toe over vasolastine uit de geneesmiddelenregistratie te schrappen. Het zogenaamde „besluit Teleurstelling In Leiden heeft de benoeming van de oud-Amsterdamse wethouder tot ver deelde reacties geleid. De voorzitter van de grootste fractie in de gemeen teraad, de PvdA, was teleurgesteld omdat weer geen lid van eigen politie ke kring tot eerste burger was be noemd. „Wij hadden echt gehoopt dat een lid van de PvdA de nieuwe burgemeester zou worden", zei fractievoorzitter Pe ters, „zodat eindelijk eens de rij van elkaar opvolgende WD-burgemees- ters zou worden doorbroken". „Te meer omdat er goede partijgenoten hebben gesolliciteerd". Tegen de persoon van Goekoop had Peters overigens geen bezwaren. De plaatsvervangend CDA-fractievoor- zitter voorzag problemen in die zin dat hij vraagtekens zette bij het feit of Goekoop wel in staat zou zijn het vertrouwen te winnen van het hele '•«uidige PvdA-WD-college. Mr. C. H. Goekoop vasolastine", dat het middel legaal moet maken, is nog in de maak. ADVERTENTIE H AMSTERDAM (ANP) Vijftien mannen van de mobiele eenheid die op 30 april in Amsterdam gewond zijn geraakt krijgen elk een bedrag van tweeduizend gulden. Het geld is inge zameld door een comité uit de hoofd stad, dat een betere verstandhouding tussen politie en burgerij nastreeft. Het comité zegt in totaal 42.000 gul den te hebben ontvangen van zestien honderd mensen. Het geld dat over blijft na aftrek van de giften aan de ME-mannen willen de inzamelaars gebruiken voor activiteiten op lange re termijn, aldus secretaris Uylings van het comité De vijftien ME-mannen die uit diver se korpsen komen, zijn geselecteerd door medici en maatschappelijk wer kers, aldus Uylings. Het geld wordt dinsdag overhandigd aan hoofdcom missaris Valken van de Amsterdamse politie Eerder werd voor de politie wegens ..30 april" geld ingezameld door de Almelose Irene Luitsz. Zij overhan digde de politie op 29 mei bloemen, een plaquette en regendekens voor politiepaarden. Van een onzer verslaggevers blijkbaar nodig. Ik heb de in- premier Van Aet aan Indone- van de Surinaamse recerinp Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL Nederland blijft het urgentieprogramma van de Surinaamse regering steunen, ondanks de gebeurtenissen in Paramaribo van de afgelopen week. Dit verklaarde minister De Koning van ontwikkelingsssamenwerking gisteren na zijn terugkéer uit Suriname, waar hij door tienduizenden voor „neokolonialist" werd uitgemaakt. Minister De Koning gaf op Schiphol ronduit toe spijt te hebben van zijn bezoek van Suriname. „Als ik dit van te voren had geweten, had ik het ook wel schriftelijk af kunnen StCIltining handelen. En tegen een brief zullen ze ook niet zo snel pro testeren". aldus de minister. tot het afbreken van de be sprekingen. Donderdag werd in Paramari bo massaal gedemonstreerd, tegen de minister, nadat hij zich niet bereid had getoond het bedrag aan ontwikke lingshulp aan te passen aan de inflatie. Dit was voor pre mier Chin A Sen aanleiding Volgens minister De Koning is de stemming snel veran derd. „Aanvankelijk demon streerden men tegen mij en voor waardevastheid van de hulp. Maar al spoedig was het een demonstratie tegen Ne derland, dat ervan werd be schuldigd het urgentiepro gramma te willen tegenwer ken", aldus de minister. Op de vraag of deze beschuldiging Juist was. zei hij: „Nee, beslist niet. Wij hebben aangetoond vertrouwen te hebben in dit regeringsprogramma, door vijfhonderd miljoen gulden binnen het ontwikkelingsplan vrij te maken voor de uitwer king van dit plan". De Koning zei de indruk te hebben dat de demonstraties zijn georganiseerd door de mi-, litairen, die het punt van de waardevastheid nu een onder deel van hun revolutie hebben gemaakt. „Dat hadden ze blijkbaar nodig. Ik heb de in druk dat velen de laatste tijd met een toenemend onbeha gen het optreden van de mili tairen gadesloegen. Wat voor ons in de Tweede Wereldoor log 's nachts de soldatenlaar zen in de straat waren, zijn voor hen de legerauto's die voorbijkomen en soms stop pen. Je weet nooit wat er ge beurt". Overigens had de mi nister de indruk dat het wat de mensenrechten betreft aan het verbeteren is in Suriname. Irritatie Het heeft veel Surinamers geïrriteerd dat minister De Koning zo veel in het open baar heeft gesproken over schending van de mensen rechten in Suriname. Zij we zen dat op het bezoek van premier Van Agt aan Indone sië. waarbij dit onderwerp ■slechts zeer kort en achter ge sloten deuren ter sprake is ge komen. De minister heeft niet de in druk dat hij hiermee provoce rend heeft gewerkt. „Mensen rechten zijn een zaak van ie dereen. Dat mag je nooit als een binnenlandse inmenging beschouwen". Ook de kritiek op zijn gesprekken met tegen standers van het nieuwe be wind is volgens de minister niet terecht: „Onderhandelen met een andere regering bete kent nieuwe vrienden maken, maar ook oude vrienden niet uit het oog verliezen". Verrast De minister gaf toe volledig te zijn verrast door de harde eis van de Surinaamse regering. Hij had voorgesteld om ge woon door te gaan met de onderhandelingen over de an dere punten van de agenda en in een slotverklaring de twee verschillende standpunten op te nemen. Premier Chin A Sen heeft dit echter geweigerd. Overigens is er na het verbre ken van het overleg nog tele fonisch en later ook persoon lijk contact geweest tussen De Koning en Chin A Sen. Dit heeft volgens de Nederlandse minister echter weinig conc- treets opgeleverd. De onder schikte problemen zullen nu opgelost moeten worden in de Surinaams-Nederlandse com missie voor ontwikkelingssa menwerking, die pas in sep tember weer bijeen komt. Meer nieuws op pag. 7 Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN De Technische ho gescholen in Eindhoven. Delft en Twente hebben de minister van on derwijs elk hun besluit tot instelling van een experimentele studierichting informatica ter goedkeuring voorge legd. De drie hogescholen verwachten dat het wetenschappelijk onderwijs de achterstand kan inlopen, wanneer In formatica wordt erkend als zelfstan dige studierichting. In de Verenigde Staten en in Duitsland bestaan al lang veel verschillende opleidingen op dit gebied De hogescholen zijn in staat volgend jaar september met de opleidingen te beginnen. De commissie-Rathenau noemde in formatica in haar rapport een „breed maar onduidelijk gestructueerd veld van wetenschap", dat terreinen om vat „zoals systeemleer, automatise ring en computerkunde". UTRECHT (ANP) - Vakbonden en directie van glasfabriek De Maas in Tiel hebben gisteren overeenstem ming bereikt over een tweejarige CAO voor de zevenhonderd werkne mers van dit bedrijf, onder andere producent van de isolerende therm o- pane-beglazing Belangrijkste punt is de afspraak dat de 26 gulden toeslag van de loonmaatregel per 1 januari 1981 als één procent in de salarisscha len zal worden verwerkt De werknemers krijgen per 1 januari ook een initiële loonsverhoging van één procent en bovendien wordt de beloning voor vuil en onaangenaam werk met een half procent opgetrok ken De Maas-werknemers krijgen er per 1 januari twee dagen vakantie bij. De prijscompensaties zullen worden gegeven op 1 januari en 1 juli 1981 en op 1 januari 1982. Districtsbestuurder Bender van de Unie BLHP (hoger personeel) toonde zich gistermiddag bijzonder tevreden over het resultaat van de onderhan delingen. „Ja, ik heb een gesprek met IJsland aangevraagd. Ik wil d prijs van een IJslandse ponyweten

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3