Egypte en Israël gaan weer praten Jordaanse vorst verliest steunpilaar Kremlin ondergraaft positie van Carter Schmidt: Moskou bereid tot overleg Roemenen gevlucht in sproeivliegtuig [Pools verzet tegen hogere vleesprijzen Zwart Afrika: luchtblokkade van Zuid-Afrika Na ingrijpen van Carter p'~It y■<%- Cubanen in Peru willen naar VS Ontslag dreigt voor stakende TAP-piloten VRIJDAG 4 JULI 1980 BUfTENLAND TROUW/KWARTET 7 FREETOWN (AP. AFP, Reuter) Zwart Afrika wil al het vliegverkeer, over zijn grondgebied naar Zuid-Afri ka verbieden. De Organisatie van Afrikaanse Eenheid heeft op haar topconferentie in Freetown, de hoofdstad van Sierra Leone, een plan aanvaard maar niet besloten wan neer het zal worden uitgevoerd. De secretaris-generaal van de OAE Edem Kodjo. die het plan heeft uitge werkt zei dat een totale luchtblokka- de de zwaarste klap zou zijn die kan worden toegebracht in de campagne om het Zuidafrikaanse apartheidsbe wind te isoleren. Het zou verstrekken de gevolgen hebben voor de handels-, toeristische en culturele betrekkin gen tussen Zuid-Afrika en de rest van de wereld. Op de volgende topconfe rentie van de OAE, over een jaar in Kenia, zullen voorstellen moeten worden overlegd hoe de boycot in praktijk kan worden gebracht. Volgens het OAE-rapport voeren elf belangrijke Europese luchtvaart maatschappijen onder wie de KLM en Israëls El Al dagelijks ongeveer vijf vluchten uit op Zuid-Afrika. Zij vliegen daarbij over zwart Afrikaans grondgebied en maken tussenlandin gen in Kenia. Zaire, Gabon. Tanza nia, Mauritius en op de Seychellen. Het verbod zou uit de breiden zijn tot de maatschappijen PanAm (VS), Qantas (Australië) en Varig (Brazilië), die over de oceaan naar Zuid-Afrika vliegen. Zwart Afrika zou deze drie voor de keus kunnen stellen: óf Zuid- Afrika, óf zwart Afrika. Een blokkade zou het voor de wester se maatschappijen economisch on aantrekkelijk maken op Zuid-Afrika te blijven vliegen waardoor de Zuid afrikaanse luchtvaartmaatschappij SAA zelf meer vluchten zou moeten uitvoeren. De SAA wordt sinds 1963 van de meeste zwart Afrikaanse luchthavens geweerd en moet naar Europa bijvoorbeeld een langere rou te nemen, wat Jaarlijks bijna veertig miljoen extra kost. Dat verlies wordt heel wat groter als de SAA extra vluchten moet gaan uitvoeren. Of een blokkade door de OAE-landen zal worden nageleefd is de vraag. Vier Afrikaanse maatschappijen vliegen nu nog op Zuid-Afrika en acht landen laten, ondanks alle afspraken de SAA nog op hun grondgebied landen. WASHINGTON (Reuter. AFP) Israël en Egypte zijn gisteren in Washington overeengeko men de besprekingen over autonomie voor de door Israël bezette gebieden op 10 Juli in de Egyptische hoofdstad Cairo te hervatten. Dit is gisteren meegedeeld door Carters speciale afgezant voor het Midden-Oosten, Sol Linowitz. Linowitz vertelde dat beide partijen erin geslaagd waren een tijdschema op te stellen voor de besprekingen gedurende de komende weken. Hij beklemtoonde dat dit echter niet be tekent dat daarmee alle geschillen die hebben geleid tot het afbreken van de onderhandelingen uit de we reld zijn. Wel hebben beide partijen afgesproken met elkaar verder te pra ten in de geest van de akkoorden van ,Camp David. De delegatieleiders van beide partij en, de Israëlische minister van bin nenlandse zaken Josef Burg en de Egyptische minister van buitenland se zaken Kamal Hassan Ali, zijn voor een onderhoud door president Carter ontvangen na afloop van hun twee daagse besprekingen in de Ameri kaanse hoofdstad. Een van de leden van de Egyptische delegatie verklaar de voor de Amerikaanse televisie er van overtuigd te zijn dat Israël zich wat terughoudender zal opstellen in de bezette gebieden. De Egyptische president 8adat schortte in mei de autonomiebespre- kingen op. nadat Israël plannen had bekend gemaakt voor het annexeren van Oost-Jeruzalem. Bijkomende oorzaak was de algemene opstelling van Israël ten aanzien van de neder zettingen in de bezette gebieden. Overigens heeft Israël Egypte geen verzekering gegeven dat er geen nieu we nederzettingen gesticht zullen worden. Sadat Het hervatten van de besprekingen werd mogelijk na persoonlijk ingrij pen van de Amerikaanse president Carter. Deze zou Sadat hebben ge vraagd in te stemmen met de hervat ting. De Egyptische president zou hiermee hebben ingestemd op voor waarde dat de besprekingen in een „passende sfeer" zullen verlopen. Sa dat zou nog enkele wijzigingen heb- WARSCHAU (Reuter, AP. AFP) Honderden Poolse arbeiders in ten minste drie bedrijven in Warschau en het noorden van het land hebben het werk neergelegd uit protest tegen de verhoging van de vleesprijzen. Vol gens betrouwbare bronnen gaat het om de ernstigste sociale onrust sinds vier Jaar. Het protest van de arbei ders begon afgelopen dinsdag maar volgens de autoriteiten is een verge lijking met 1976 toen er een groot scheeps verzet kwam tegen plotselin ge prijsstijgingen onjuist. Volgens hen is het rustig in de fabrieken en gaat het werk min of meer normaal Zonder enige vooraankondiging voer den de autoriteiten dinsdag een hieuw vleesdistributiestelsel in. Dat betekent dat er meer vlees en gevo gelte zal worden verkocht in particu liere winkels in plaats van bij de zwaar gesubsidieerde staatsslagerij- en. Het communistische partijdag- blad Trybuna Ludu heeft toegegeven dat dit de prijzen zal opdrijven. De maatregel is een logisch uitvloe. sel van de uitspraak van premier Ed ward Babiuch van dit voorjaar dat er een einde moest komen aan de groot scheepse subsidies van de staat op voedsel en andere produkten. De staat besteed hier dit jaar ruim dertig miljoen gulden aan. Volgens fucntio- narissen zal het merendeel van de twee miljoen ton vlees, die jaarlijks in Polen over de toonbank gaan via de staatsslagerijen worden verkocht en dat in fabrieken en scholen de staats prijzen van kracht blijven. Het beste vlees, zoals ontbeend rundvlees, var kenspoten en bacon zal nu uitslui tend bij de particulier te koop zijn. In een van de stakende fabrieken, een tractoronderneming in de omgeving van Warschau hebben de arbeiders een extra uitkering gevraagd om de prijsverhogingen op te vangen. Vol gens onbevestigde berichten zou de bedrijfsleiding een vergoeding heb ben toegezegd van twintig gulden Volgens de belangrijke dissidenten beweging KOR proberen de onderne mers een verzoenend gebaar te ma ken naar de ontevreden werknemers. ben aangebracht in het aanvankelijk tussen Hassan Ali en Sol Linowitz bereikte akkoord, zo meldde het Egyptische dagblad Al Achram. Een Israëlische burger raakte giste ren gewond toen een bom ontplofte bij een Palestijnse vluchtelingen kamp in de Gazastrook. Israëlische militaire autoriteiten grendelden het kamp af om een onderzoek in te stel len naar de ontploffing. Een krant in Koeweit meldde gisteren dat het Pa lestijnse leger bezig is met het opzet ten van een aantal militaire trai ningskampen in Jordanië. Deze stap zou de instemming hebben van de Jordaanse regering. Het zou de be doeling zijn enkele honderden recru- ten op te leiden in de kampen. Olie 16 V z? ïr», Het zuiden van de Verenigde Staten wordt getroffen door een ernstige droogte. Al meer dan twee weken heerst er een temperatuur van veertig graden. Op veel plaatsen is de aarde daardoor gebarsten en is de oogst verbrand. Ook veel vee is om het leven gekomen. door Herman Amelink AMSTERDAM De twee toezeggingen die de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt tijdens zijn bezoek aan Mos kou van de leiders ln het Kremlin heeft los gekregen, hebben diens missie tot een overtuigend succes gemaakt Toch zit er wel een dubbele bodem ln de Russische toezeggingen, aange zien het ln de eerste plaats toezeggingen aan de West-Europe anen zijn en niet aan de regering van de Verenigde Staten. Iran neemt oude wetten letterlijk TEHERAN (AFP, AP. ReuUïr) Nadat de ayatollah Khomei ni vorige week opriep tot het uitbannen van alle overblijfse len van het vorige regime wordt Iran weer een land van .Meden en Perzen". Voor het eerst sinds mensen heugenis heeft een rechtbank in het oude Perzlë de traditio nele islamitische voorschriften letterlijk genomen. Twee man nen en twee vrouwen werden ln een bijna religieuze plechtig heid dood gestenigd. Zij waren veroordeeld wegens homosek sualiteit, kinderverkrachting en prostitutie. In de hoofdstad Teheran werd gisteren door een honderd vrouwen gedemonstreerd te gen het verplicht geworden dragen van de sluier in de over heidsdiensten. De demonstre rende vrouwen die min of meer spontaan bijeenkwamen heb ben een nieuwe demonstratie voor aanstaande zaterdag uit geroepen. Vrijdag zal er echter gedemon streerd worden om steun te be tuigen aan de oproep van Kho meini. Van de andere kant heeft president Bani Sadr ge waarschuwd dat opgetreden zal worden tegen mannen die ongesluierde vrouwen lastig vallen. Israëlische en Amerikaanse onder handelaars zijn het niet eens gewor den over de voorwaarden waaronder de Verenigde Staten zich zullen ver plichten olie te leveren aan Israël. De VS en Israël hebben drie dagen met elkaar gepraat over de vaststelling van de datum waarop het akkoord dat Amerika en Israël hebben onder tekend voordat Israël de olievelden in de Sinaï aan Egypte teruggaf, van kracht moet worden. Volgens de oor spronkelijke overeenkomst moeten de Verenigde Staten Israël gedurende vijftien Jaar „in noodgevallen" voor zien van olie. De onderhandelingen gingen over de definitie van die nood gevallen en over de prijs. Het gesprek zal op korte termijn worden hervat, zo werd meegedeeld. LIMA, (AP) De Cubaanse vluchte lingen in een Rode Kruis kamp in Peru proberen vergeefs naar de Vere nigde Staten te komen. Zij zijn onte vreden over de armoedige omstandig heden en het slechte klimaat waarin zij terecht zijn gekomen. De Perua nen zeggen dat de Cubanen te lui zijn om te werken en last veroorzaken op straat. De 700 Cubanen van dit Rode Kruis kamp behoorden tot de tien duizend vluchtelingen van de Peru aanse ambassade ln Havana die in april toestemming kregen het land te verlaten. Hun vliegtuig was al onder weg naar Peru toen Fidel Castro hon derdduizend andere Cubanen toe stemming gaf in te schepen naar de Verenigde Staten. De Cubanen in Pe ru willen nu ook naar de Verenigde Staten, maar het Amerikaanse con sulaat in Lima wil hen daar geen toestemming voor geven. BONN (Reuter. DPA) De Sowjet-Unle ls bereid bilaterale besprekingen te beginnen met de Verenigde Staten over beperking van de kernwapens ln Europa. Dit onthulde de Westdultse bondskanselier Helmut Schmidt gisteren ln een rede tot de bondsdag. Schmidt heeft in Moskou ln feite twee beleidswijzigingen tot stand kunnen brengen. Het Kremlin heeft zich bereid verklaard om al te praten over de middellange-afstandsraket- ten ln Europa nog voordat de Ameri kaanse Senaat het tweede SALT-ak- koord heeft geratificeerd. En het Kremlin heeft zijn voorwaarde laten vallen dat de NAVO eerst haar be sluit over de stationering van 572 Pershings en kruisraketten ongedaan moet maken alvorens dit gesprek kan worden begonnen. De zaak van de Eurostrateglsche ra ketten gaat in de eerste plaats de Westeuropeanen aan. In geval van een nucleair conflict tussen Oost en West zijn de Europeanen de eerste slachtoffers. Vooral de Westdultse bondskanselier heeft daarom de afge lopen maanden grote nadruk gelegd op het tweede deel van het in decem ber ln Brussel genomen besluit over de stationering van de Pershings en kruisraketten, namelijk de oproep aan de Russen om te gaan onderhan delen over de middellange-afstands- wapens. Na de Russische inval in Afghanistan bestaat bij de Amerika nen een aanmerkelijk minder grote behoefte aan dergelijke onderhande lingen, zeker nu de presidentsverkie zingen met rasse schreden dichterbij komen. Door Juist op dit moment zich bereid te verklaren tot een gesprek (met de Verenigde Staten) over de Eurostra teglsche wapens, brengt het Kremlin de Amerikaanse president in een moeilijk parket. In het kader van zijn verkiezingscampagne kan hij, met de hete adem van communistenvreter Ronald Reagan in zijn nek, de Rus sen moeilijk een tegemoetkomend antwoord geven op hun bereidheid tot een gesprek. Verwijdering Schmidt vertelde dat Breznjew zich bereid heeft verklaard over deze wa pens te gaan praten nog voordat de Amerikaanse Senaat zijn goedkeu ring heeft gehecht aan het tweede akkoord ter beperking van de strate gische kernwapens. Schmidt kwalifi ceerde Breznjews houding als con structief. Het „nieuwe en constructie ve voorstel" betekent dat Moskou ook zijn eerdere eis dat de NAVO haar beslissing over de middellange- afstandsraketten ongedaan moet ma ken, heeft laten vallen. Wel hebben de Russen erop aangedrongen dat de besprekingen ook de raketten op on derzeeërs en van de in Europa gesta tioneerde luchtmacht zullen omvat ten. Mocht er in het kader van deze besprekingen overeenstemming wor den bereikt, dan kunnen er overigens pas akkoorden worden gesloten wan neer de Amerikaanse Senaat de SALT Il-akkoorden heeft goedge keurd. Schmidt betuigde zijn Instemming met de eerste Amerkaanse reactie op de Russissche opstelling. Met een verwijzing naar de uitlating van de Amerkaanse minister van buiten landse zaken Muskle, die zei dat de voorstellen ln een constructieve geest bestudeerd zullen worden, zei Schmidt dat hij de Amerikaanse me ning deelde. Schmidt zei overigens de Russische opening nog niet als een doorbraak te willen beschouwen, aangezien het resultaat van de bespe- kingen nu nog niet is te overzien. Strauss De bondskanselier-kandidaat van de christen-democratische oppositie Strauss kwalificeerde het resultaat van Schmidts missie naar Moskou als mager. Hij meende dat Schmidt in zijn regeringsverklaring de onderha vige problematiek „oppervlakkig" had behandeld. Strauss zei dat nie mand de kanselier zou willen tegen spreken als hij verklaarde dat een onbezonnen handelen nodig is. „Maar hebben ook Chamberlain en Daladier destijds niet een beroep gedaan tot bezonnenheid?," zo voegde hij eraan toe. Kort voor het begin van Schmidts rede tot de bondsdg werd ln Bonn melding gemaakt van een eerdere briefwisseling tussen Breznjew en Schmidt. De Westdultse regeringslei der had in het kader daarvan bij de Russische leider aangedrongen op meer begrip voor de westelijke be zorgdheid over de inval in Afghanis tan. Breznjew van zijn kant stelde de Verenigde Staten verantwoordelijk voor het oplopen van de internationa le spanning. Hij verklaarde begrip te hebben voor de westelijke zorg, maar wees er verder op dat de verhouding tussen Oost en West al voor de kwes tie Aghanistan verslechterd was. Als de Amerikaanse president echter niet ingaat op de Russische toezeg gingen, dan vindt hij de Westeurope anen tegenover zich. Dan zou het Kremlin er pas goed in geslaagd zijn een verwijdering tot stand te brengen binnen het Atlantische bondgenoot schap. Oost en West-Europa zouden dan gezamenlijk tegenover de Ver enigde Staten komen ts staan. En dat is nu juist een van de problemen waarmee de Amerikaanse president het de laatste tijd zo moeilijk heeft gehad. Herhaaldelijk heeft Washington ge waarschuwd voor een Westduitse „Alleingang" en nog onlangs waar schuwde Carter in een persoonlijke brief aan Schmidt de Westduitse re gering om trouw te blijven aan de besluiten van de Noordatlantische Verdragsorganisatie. Zou de Ameri kaanse president nu nalaten op het Russische aanbod in te gaan. dan zou er pas werkelijk reden zijn te vrezen voor een eigenmachtig Westduits op treden. Door ln Moskou zo nadrukkelijk zijn trouw aan het Atlantisch bondge nootschap te betuigen, heeft Schmidt voorlopig de redenen voor die vrees effectief ondervangen, maar in ruil daarvoor zal hijJiu wel een toezeg ging of een gebfcr van de Amerika nen willen hebben. Ratificatie van 8ALT II is een door Schmidt herhaal de malen gesuggereerd gebaar. Nu Schmidt zijn trouw betuigd heeft aan heh eerste deel van de NAVO-beslis- sing (stationering van 572 nieuwe ra ketten) verwacht hij van Carter trouw aan het tweede deel (bereid heid tot onderhandelingen). Het feit dat het Kremlin zelfs geen vage toezegging heeft willen doen met betrekking tot de Russische aan wezigheid in Afghanistan, maakt vol doende duidelijk dat de leiders in het Kremlin momenteel geen enkele be hoefte hebben de Amerikanen tege moet te komen. Want het is niet zo zeer de aanwezigheid van de SS-20 raket in de Sowjet-Unie (die de Ver enigde Staten toch niet bedreigen kan) als wel de bezetting van Afgha nistan die de Amerikanen dwars zit. Dat het Kremlin juist zijn concessies aan Schmidt gedaan heeft en niet aan de Amerikaanse president, is ook zonder meer een politiek affront van de eerste orde De positie van presi dent Carter als leider van de vrije wereld is hierdoor ernstiger ondergra ven dan door enige manoeuvre in het recente verleden van de president zelf. Aurel Popescoe wist naast hemzelf negen volwassenen en tien kinderen een plaats te geven in de oude Russi sche Antonow-2, waarmee hij ge woonlijk de velden besproeide tegen onkruid. Het toestel is gebouwd op vervoer van ten hoogste veertien per sonen. De vlucht van de Roemenen was maandenlang voorbereid. Het eenmoto rig toestel wist op de reis van vierhonderd kilometer buiten de radarcontroles te blijven. Daarvoor door James Dorsey AMMAN Koning Hoessein van Jor danië maakte gisterochtend bekend dat de 41-jarige premier SJarif Abdel Hamid SJaraf onverwacht aan een hartaanval is overleden. SJarif die pas sedert december premier was, is sedert de jaren zestig een van de voornaamste steunpilaren geweest van de Jordaanse vorst en zijn over lijden betekent vooral een politiek en persoonlijk verlies voor de koning zelf. Premier Sjarif is de laatste jaren steeds een van de belangrijkste architecten van het bui tenlands beleid van Jordanië geweest. De ver wachting is dat de mede door hem ontwikkelde koers de komende tijd zal worden voortgezet. Eerst als minister van het koninklijke hof en vervolgens als eerste minister slaagde hij erin het door de burgeroorlog van 1970 zo zeer beschadigde aanzien van Jordanië in de Arabi sche wereld weer op te vijzelen. Het Jordaanse buitenlandse beleid steunt op drie pijlers: Het meelopen in de algemene Arabische consensus Het verwerpen van de akkoorden van Camp David Het openhouden van alle opties Vierde van links de overleden premier Sjarif, toen nog minister van de koninklijke hofhouding en vijfde van links de vorige premier Mudar Badran. Naast hem kroonprins Hassan en koning Hoessein. Palestijnen Met de Palestijnse Bevrijdingsbeweging (PLO), die in 1970 door Hoessein uit het land werd verdreven, onderhoudt Jordanië momen teel vriendschappelijke betrekkingen. Overi gens zonder dat het traditionele wantrouwen tussen beide partijen geheel is verdwenen, want koning Hoessein heeft de hoop op een of andere vorm van Jordaanse heerschappij in de toekomst over de Westelijke Jordaanoever nog steeds niet opgegeven. Een hoge Jordaanse regeringsfunctionaris zegt: „De PLO wordt politiek steeds zwakkér en kan militair geen vuist maken". Hij wijst er verder op dat de Palestijnen, als Israël zich uit de bezette gebieden heeft teruggetrokken, in eerste instantie sterk van Jordanië afhankelijk zullen zijn. „Zonder Jordanië zullen de Pales tijnen geen staat op poten kunnen zetten". Ondanks hun diametraal tegengestelde belan gen hebben de PLO en Jordanië elkaar mo menteel hard nodig. De PLO wil koste wat kost voorkomen dat Jordanië achter de rug van de Palestijnen om vredesonderhandelingen met Israël begint. Jordanië heeft de PLO nodig, omdat steun aan deze organisatie kan bijdra gen tot de rehabilitatie van Jordanië in de Arabische wereld. De overleden premier 8jarif heeft een actief aandeel gehad in de verbetering van de betrek kingen tussen Jordanië en conservatieve Ara bische staten als Saoedi-Arabië en de Verenig de Arabische Emiraten, als ook van de relatie met de leden van het Arabische afwijzings front. Politiek zijn momenteel eigenlijk alleen de betrekkingen tussen Jordanië en Syrië niet helemaal koek en ei. Syrië De moeilijke relatie tussen 8yrië en Jordanië hangt voor een deel samen met de interne WENEN (Reuter, AP, AFP) Twintig Roemenen uit één familie zijn gisteren in een sproeivliegtuigje naar Oostenrijk gevlucht zonder op hun lange reis te zijn opgemerkt. De vlieger wist met zijn ervaring de radarcontrole in Roemenië en Hongarije te vermijden. moest de vlieger tussen de vijf en tien meter boven de grond blijven. Het was zijn bedoeling naar een vliegveld in zuidoost-Oostenrijk te gaan maar vijftien kilometer over de grens van Hongarije met Oostenrijk was de brandstof op en moest het toestel een noodlanding maken bij het dorpje Pertlstein. De tweedekker raakte niet beschadigd en zal vandaag door de Roemenen worden opgehaald. De vlieger zal in Oostenrijk waar schijnlijk een voorwaardelijke ver oordeling krijgen wegens ongeoor loofd gebruik van een staatsvliegtuig. Iets dergelijks gebeurde twee jaar geleden ook met twee Roemeense mecaniciens. De Roemeense familie is gisteren door de autoriteiten over gebracht naar een vluchtelingen kamp. Van onze correspondent LISSABON De Portugese regering heeft gisteren druk vergaderd over het uitroepen van een uitzonderings toestand bij de nationale luchtvaart maatschappij „Air Portugal TAP Op die manier zouden de CAO's be vroren kunnen worden en al dan niet stakend personeel ontslagen. De TAP wordt nu al bijna twee weken lamgelegd door elkaar aflossende sta kingen van piloten en grondperso neel. De 350 piloten zijn het eerst begonnen. De piloten die tot de best betaalden ter wereld behoren, willen nieuwe loonsverhogingen Het grond personeel protesteert daartegen en eist evenredige verhogingen voor de eigen portemonnee. De piloten ver dienen 15 keer meer dan het nlet- vliegend personeel. De categorale vakbond van piloten wordt ervan beschuldigd politieke oogmerken te hebben, de pilotensta- king begon vlak voor de onderteke ning van een herstructureringsplan dat de in 1975 genationaliseerde luchtvaartmaatschappij weer renda bel zou moeten maken Dat plan komt nu weer op losse schroeven te staan. De piloten zijn voorstanders van een denationalisatie van de TAP .om niet van één werkgever afhanke- lijkt e zijn. De linkse oppositie beschuldigt de regering ervan maar al te blij te Zijn met deze staking. Na het uitroepen v»n de uitzonderingstoestand zouden ei pljtWneo gesmeed woTden om al- tn^Qg onderdelen van de maaufchap- pij ran particulieren fwwerkopen problemen waarmee de regering van president Assad in Damascus kampt. Syrië beschuldigt zowel Jordanië als de PLO ervan hulp te geven aan de opstandige moslem-broeders in dat land, die al geruime tijd pogingen ondernemen het bewind van president Hafez el Assad om ver te werpen. Ruim twee maanden geleden werd de plaatsvervangend penningmeester van de PLO. Ahoe Osama, in Syrië opgepakt. Bindsdien is hij spoorloos verdwenen. Hij zou op heterdaad betrapt zijn bij het overhandigen van geld aan leden van de moslem-broeder schap. Amman schijnt weinig betekenis te hechten aan de beschuldigingen die Damascus uit, getuige de laconieke opmerking van een Jordaanse regeringsfunctionaris dat de ge meenschappelijk Jordaans-Syrische projecten gewoon doorgaan. De bekroning van SJarifs buitenlands beleid heeft hij niet meer mogen meemaken, name lijk de bijeenkomst van de Arabische top in november in Amman. De Arabische ministers van buitenlandse zaken komen aanstaande zondag in de Jordaanse hoofdstad bijeen in het kader van de voorbereiding van de komende topconferentie. Afwachtend In het buitenlands beleid van Jordanië zal met het overlijden van de premier niet veel veran dering komen. Het zal vooral gekenmerkt wor den door een afwachtende houding en een herhaling van de bereidheid om met Israël te onderhandelen, zodra dit land zich bereid ver klaart tot een volledige terugtrekking uit de bezette gebieden. Koning Hoessein heeft inmiddels Kassem Ri- mawi, vice-premier en minister van landbouw, tot opvolger van Sjarif benoemd. Rimawi is ook benoemd tot minister van defensie. Mar wan Kassem is benoemd tot minister van buitenlandse zaken. De overleden premier be kleedde de drie posten tegelijkertijd. Aangeno men wordt dat deze benoemingen een voorlo pig karakter hebben. In Amman wordt ver wacht dat koning Hoessein pas na afloop van de Ramadan, de islamitische vastenmaand die half augustus eindigt, wat definitiever de sa menstelling van de regering zal regelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7