Forse meevaller voor fiscus Overheid in beraad over hulp Tornado Verliezen op orders bij Van der Giessen 'Buikgriep' is niet zelden voedselvergiftiging Braden helpt niet altijd Europese Commissie wil onderzoek prijskartel Voedselvergiftiging neemt toe Vele advertenties over koophuizen blijken misleidend Belastingopbrengsten tien procent hoger Oneerlijke concurrentie op papiermarkt Trekking premie lening Den Haag Orders voor IHC Ster-spot over XRG misleidend Risico's niet groot maar altijd aanwezig Mening over reclame WOENSDAG 2 JULI 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET AMERSFOORT (ANP) Uit een onderzoek van de Vereniging Eigen Huis in Amersfoort blijkt, dat van de 132 onderzochte advertenties over nieuwbouwwoningen, er 91 onjuiste informatie bevatten. Vooral in financieel opzicht werden de, zaken rooskleuriger voorgesteld, dan zij in werkelijkheid waren. De Vereniging Eigen Huis die opmerkt dat het een verrassing is, dat op zo grote schaal mislei dend wordt geadverteerd stelde dat onderzoek in, naar aanleiding van de vele klachten die over huizenadvertenties werden ontvangen. De advertenties hadden betrekking op in totaal 7473 te koop aangeboden nieuwbouwwoningen. Beoordeeld werd de informatie over de koopsom, de subsidie en de woonlasten, waaronder de fiscale aspecten van de koop. Opvallend is, dat 65 maal onjuiste informatie werd gegeven over de koopsommen en dat in steeds mindere mate informatie werd gegeven over de maandlasten en premiebedragen. Vereniging Eigen Huis concludeert uit het onder zoek, dat aspirant-kopers zich uiterst kritisch moeten opstellen ten opzichte van hetgeen wordt aangeboden. De resultaten van het onderzoek zijn ter kennis gebracht van de Reclame Code Commissie. Van onze redactie economie AMSTERDAM De totale belastingopbrengsten van het Rijk hebben in de eerste drie maanden van het lopende jaar ruim 20,6 miljard gulden bedragen. Dat was 1,8 miljard gulden, oi bijna tien procent, meer dan in de overeenkomstige periode van 1979. Een tweetal belastingen was met na me verantwoordelijk voor deze stij ging van de belastingontvangsten. Zo werd aan omzetbelasting 0,8 miljard gulden meer ontvangen en kwam aan loonbelasting eenzelfde bedrag meer binnen. Aan kohierbelastingen die door mid del van een aanslag worden opgelegd kwam in het eerste kwartaal van dit jaar voor 1.8 miljard binnen, tegen ƒ2,1 miljard een jaar eerder. De ont vangsten aan niet-kohierbelastingen bedroegen in januari/maart 18,8 miljard, tegen 16,7 miljard in het zelfde tijdvak van 1979. De opbrengst van de omzetbelasting steeg in het eerste kwartaal van dit jaar ten opzichte van het eerste kwar taal 1979 met 817 miljoen, of bijna 15 procent. Het overeenkomstige stij gingspercentage in 1979 vergeleken met 1978 was 3,7 procent. Daarbij moet echter worden bedacht, dat de ontvangsten in de eerste drie maan den van vorig jaar benedenwaarts werden beïnvloed door de relatief strenge winter. Autoverkopen De opbrengst van de bijzondere ver bruiksbelasting bracht in de eerste drie maanden van het lopende jaar 162 miljoen op. Dat is bijna de helft meer dan verleden jaar. De forse stij ging moet worden gezien tegen de achtergrond van de autoverkopen aan het einde van 1979. Het is waar schijnlijk, dat deze verkopen in posi tieve zin zijn beïnvloed door de aan gekondigde verhoging van de bijzon dere verbruiksbelasting in 1980. Ove rigens vertonen de ontvangsten in de maand maart j.l., vergeleken met 1979, een sterke daling als gevolg van de teruggang in de autoverkopen in het begin van dit jaar. De opbrengst van accijnzen steeg in het eerste kwartaal 1980 met ƒ217 miljoen. Vooral de accijnsontvang sten van lichte olie gingen omhoog ten opzichte van een jaar eerder, toen ook hier de winter van invloed was. De in het laatste kwartaal van vorig jaar opgetreden sterke toeneming in de ontvangsten van de tabakaccijns zette zich in het eerste kwartaal van dit jaar voort. Aangezien de ontvang sten in een bepaald kwartaal veelal betrekking hebben op de verkopen van het daaraan voorafgaande kwar taal, weerspiegelt het hoge ont- vangstcijfer de aankopen, die aan het einde van 1979 hebben plaatsgehad, vooruitlopende op de aangekondigde tariefsverhoging. De opbrengst van de motorrijtuigen belasting is in de eerste drie maanden van 1980 met 41 miljoen toegeno men tot 564 miljoen. De opbrengst van de hoofdsom (incl. toeslagen) van de motorrijtuigenbelasting gaf een stijging te zien, terwijl de opbrengst van de opcenten daarentegen nauwe lijks een wijziging onderging. Een aantal ontwikkelingen heeft hierbij een rol gespeeld. LPG In de eerste plaats is het totale be stand aan geregistreerde auto's in 1980 vrijwel niet meer gestegen, dit moet worden toegeschreven aan de terugval in de autoverkopen in de eerste drie maanden. Dat de hoofd- som (incl. toeslagen) desondanks toch nog sterk is toegenomen moet veroorzaakt zijn door de overgang op LPG als brandstof voor auto's. Het bestand aan auto's dat gebruik maakt van LPG als brandstof is in de jaren 1978 en 1979 met gemiddeld 18 procent toegenomen. Een percentage dat voor het eerste kwartaal van dit jaar uitkomt op 15 procent. Bovenop de normale hoofdsom moet bij deze auto's een toeslag worden betaald, waardoor de opbrengst van de hoofd som incl. toeslagen sterker stijgt dan op grond van een wijziging van het autobestand verwacht mag worden. De opbrengst van de inkomstenbe lasting is in de eerste drie maanden met ƒ280 miljoen gedaald. Volgens het ministerie van financiën bestaat er op dit moment nog onvoldoende inzicht in het verloop van de voor de inkomstenbelasting van belang zijn de inkomensontwikkeling om deze daling te kunnen verklaren. De ont vangst van de loonbelasting is in de eerste drie maanden van het lopende jaar met 11 procent of 843 miljoen gestegen. Een stijging, die waar schijnlijk is veroorzaakt door een in cidentele oorzaak, doordat namelijk de belastingoverloop (de ontvangsten van de in 1979 verschuldigd geworden belasting) groter is geweest dan ge raamd. BRUSSEL De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, is bezig de relaties te onderzoeken tussen produ centen en kopers van krantepapier, binnen en buiten de Gemeenschap. Eerder deze week werd door de Financial Times gesuggereerd, dat de Commissie van plan zou zijn een bestaand verkoopkartel tussen een aantal Noordeuropese landen te doorbreken. De reden voor het onderzoek zou een oneerlijke vorm van concurrentie zijn. Hoewel de Scandinavische pa pierproducenten wèl belastingvrije toegang hebben tot de EG-landen, zouden zij zich niets gelegen laten liggen aan het binnen de EG bestaan de anti-kartelverdrag, dat prijsaf spraken tussen gelijksoortige bedrij ven verbiedt. In Scandinavië hebben dergelijke prijsafspraken ervoor ge zorgd dat er praktisch geen binnen landse concurrentie onder de papier producenten meer bestaat. Intussen heeft Scandinavië wel een stevige greep op de EG-markt voor (krante)papier. De EG-landen produ ceren zelf 25.000 ton papier en ver bruiken 33.260 ton. Het tekort zou voor een groot deel door Scandinavië worden aangevuld, en wel in zo'n ma te, dat de Europese Commissie spreekt van een „bijna-monopolie". Een artikel in het Westduitse „Han- delsblatt" constateert dat de Europe se Commissie nog wel eens een tame lijk harde dobber zou kunnen hebben aan het doorbreken van een prijskar tel. Met name de Zweedse papierpro- ducerende bedrijven zijn langzamer hand een onontwarbare kluwen ge worden van belangenverweving. De meeste papierproducenten hebben DEN HAAG (ANP) Bij de jaarlijk se trekking van de 2,5 procents pre mielening Den Haag 1952-11 is de 50.000 gevallen op obligatie nr. 171731. De twee prijzen van 10.000 gingen naar de nrs. 135582 en 141124. Met 1000 lootten uit de nrs. 102562, 112608, 119024, 127670, 139086, 175425, 178659. 183982, 189064 en 197034 en met ƒ500 de nrs. 122912, 132048, 138609, 153601 en 166279. Voorts wer den 482 obligaties afgelost met 150. grote belangen in eikaars (en in bui tenlandse) bedrijven. Bovendien doet zich nu een nieuwe ontwikkeling voor: papierbedrijven beginnen lang zaam maar zeker de grondstoffenbe- drijven bij zich in te lijven. Zo wil het papierconcern Feldmühle (onderdeel van de Westduitse Flick Groep) dat jaarlijks 160.000 ton pa pier fabriceert, voor vijftig procent gaan deelnemen in een nieuwe grond- stoffenfabriek „Norrsundet Bruks" in Zweden. De andere vijftig procent komt in handen van de Zweedse „Kopparfors", die weer een onderdeel is van de Duitse Papyrus. Kopparfors heeft op zijn beurt weer een belang van 25 procent in het Zweedse kran tepapierconcern Hylte Bruks. Het nieuwe Norrsundet Bruks zal van Kopparfors de twee grondstoffenfa- brieken Norrsundet en Hammarbly ten noorden van Stockholm over nemen. Naast een Zweeds belang van 25 pro cent in de Canadese „Continental Pulp", moet deze nieuwe Zweedse constructie worden gezien als onder deel van de tendens om over te scha kelen van de produktie van grond stoffen (cellulose) naar de produktie van papier. Met iets soortgelijks is Feldmühle ook in het Duitse Beieren bezig. Ook daar wordt een nieuwe gTondstoffen- fabriek neergezet, gegrondvest op de Beierse houtproduktie. Hierin zal ook de Westduitse Haindl deelnemen. Haindl produceert jaarlijks 705.000 ton papier, waarvan de helft krante papier. Dat papierproducerende bedrijven meer en meer overgaan tot het inlij ven van grondstoffenfabrieken, bete kent een aanzienlijke verschraling van de grondstoffenmarkt. Het grondstoffenprobleem dat nationaal (Van Gelder) en internationaal een van de grootste problemen vormt voor papierproducenten, zal er intus sen niet kleiner op worden. Het nieuws over de binnengekomen opdrachten, werd de werk nemers van IHC-Holland gistermiddag medegedeeld door directeur J. Stam. ROTTERDAM (ANP) De scheeps bouwmaatschappij IHC Holland heeft orders binnen voor twee sleep- zuigers en vier splijtbakken. Het gaat om opdrachten voor de werf IHC Smit in Kinderdijk, die er ver tot in 1981 mee voorzien is van werk. Met de orders is in totaal negentig miljoen gulden gemoeid. Dit heeft directeur J. Stam gisteren meegedeeld aan de 1.200 werknemers van de werf in Kinderdijk. Het groot ste onderdeel uit het orderpakket is een sleepzuiger met 6.000 kubieke meter capaciteit. Opdrachtgever is de Nederlandse aannemer Breejen- bout uit Overveen. De andere zuiger is er een met 2.800 kubieke meter laadruimte en be stemd voor een niet nader genoemde buitenlandse rege rings dienst. De bakken zijn bestemd voor Italië. HAARLEM (ANP) De Ster- spot over de vloeistof XRG is misleidend en mag niet meer worden uitgezonden. Met deze uitspraak heeft de reclameraad een klacht van de Consumen tenbond tegen deze reclame ge grond verklaard. De reclameboodschap stelde, dat XRG toegevoegd aan gas- olie, huisbrandolie, stookolie, dieselolie of benzine „een we reld aan energie en u handen vol geld scheelt". De Consu mentenbond vond dit onjuist en wees daarbij op een uit spraak van het TNO-instituut voor wegtransportmiddelen. De Reclameraad vindt dat de reclameboodschap ten onrech te in zeer algemene zin stelt dat XRG een bijzonder belangrij ke brandstofbesparing ople vert. De besparing hangt na melijk af van verschillende fac toren. zoals het rendement, het onderhoud en de afstelling van de motor of installatie, zoals XRG Nederland zelf heeft ge zegd, aldus de Reclameraad in Haarlem. Van onze redactie economie AMSTERDAM Van der Giessen-de Noord (scheepsbouw en -reparatie) heeft verleden jaar belangrijke verliezen moeten accepteren op orders. Als gevolg hiervan moest het boekjaar 1979 worden afgesloten met een verlies van 20,5 miljoen gulden, tegen een verlies van 10,4 miljoen gulden in het voorafgaande jaar. Alleen al op een opdracht voor drie contai nerschepen voor Israël bedraagt het totale verlies, na aftrek van subsidie, 114,8 miljoen gulden. De in maart 1978 door de overheid steld. Terugbetaling op de toegezeg- aangekondigde steunmaatregelen de speciale renteloze steun van 20 voor het bedrijf zijn onlangs bijge- miljoen gulden zal geschieden als in de jaren 1982 tot en met 1991 een Van onze redactie economie ETTEN-LEUR Het minis terie van Economische Zaken zal onderzoeken, of Tornado in Etten-Leur in aanmerking komt voor overheidssteun. Dit is meegdeeld tijdens een gesprek, dat Tornado-direc teur J. Bedert en burgemees ter F. Houben van Etten-Leur hebben gevoerd met drs H. Leliveld, directeur-generaal van het Directoraat Generaal voor de Industrie. Tornado zou steun nodig hebben om de werkgelegenheid te garanderen voor de 270 medewerkers die verbon den zijn aan de industriële tak van het bedrijf in Etten-Leur. Bovendien zou er een gedeelte van de reorganisa tiekosten van moeten worden be taald. Afgelopen Jaar leed Tornado een ver lies van rond de zes miljoen gulden. Het Belgische moederbedrijf Bekaert liet weten, niets meer te voelen voor verdere ondersteuning van de tak huishoudelijke artikelen van Torna do, die zwaar verliesgevend zou zijn. De industriële tak van het bedrijf in Etten-Leur zou in bedrijf kunnen blijven. Tornado deelde daarop afgelopen donderdag mee, de afdeling huishou delijke artikelen te gaan sluiten, wat driehonderd vijftig mensen hun baan kost Momenteel wordt bij Tornado een intern onderzoek uitgevoerd dat moet uitwijzen waar de knelpunten liggen. Dit onderzoek wordt op 26 augustus aangeboden aan de bonden. Districtsbestuurder Steenkamp van de industriebond FNV zegt desge vraagd dat pas na afsluiting van het onderzoek bepaald kan worden óf en zo ja hoeveel, overheidssteun Torna do nodig heeft. „En dan hebben we het nog niet eens over de vraag of een dochterbedrijf van de Belgische Be kaert, die afgelopen jaar een winst maakte van 40 miljoen gulden, wel overheidssteun verdient", zo voegt hij hieraan toe. bepaalde overwinst wordt gemaakt. Het aflossingsplan voor de al verkre gen achtergestelde lening van 60 mil joen gulden is ingrijpend verlengd met het oog op de vermogens- en liquiditeitspositie op lange termijn. Voor het inmiddels in uitvoering ge nomen investeringsplan voor de scheepsbouw werden van overheids wege garanties verstrekt, die nodig zijn om de financiering mogelijk te maken. Orderpositie De orderportefeuille voor de scheeps bouw, waarop geen verdere verliezen worden verwacht dan nu zijn voor zien, geeft een volledige bezetting van Vander Giessen-de Noord tot eind 1981. Ook de overige bedrijfson derdelen te weten de scheepsrepara- tie, de marinebouw en de divisie bouwmaterialen zijn redelijk van werk voorzien. De vaststelling van de jaarrekening vond ditmaal op een ongebruikelijke laat tijdstip plaats. Dit hield verband met het feit, dat de goedkeurende verklaring van de accountant en de formele vaststelling van de jaarcij fers moest wachten op de ontvangst van een schrijven van het ministerie van economische zaken. Hierin werd een aantal toezeggingen van de over heid bevestigd. Een en ander heeft langer geduurd dan werd verwacht. De meeste mensen, die worden getroffen door buikpijn, diarree, braken en koorts zullen het vooral in deze tijd van het jaar op een buikgriep houden, en niet op de gedachte komen dat het wel eens een voedselvergiftiging zou kunnen zijn. Tóch is de kans, dat de „buikgriep" een voedsel vergiftiging is, zeer groot. Want er worden in ons land jaarlijks naar schatting een half tot een miljoen mensen flink ziek als gevolg van voedselvergiftiging. Juist omdat voedselver giftiging zo slecht wordt onderkend en boven dien in toenemende ma te voorkomt is me vrouw drs. Simone Bou wer-Hertzberger, hoofd van het microbiologisch laboratorium van de Keuringsdiensten van Waren in Haarlem, zich speciaal op dit onder werp gaan toeleggen. Alle Keuringsdiensten van Waren in ons land werken er hard aan, zo blijkt uit een gesprek met haar, maar de Keu ringsdienst van Waren in Haarlem neemt op dit gebied toch wel een uit zonderingspositie in. Dat blijkt ook uit de brieven, waarmee dit on derzoek (met succes) on der de aandacht van de huisartsen in Haarlem en omgeving is gebracht, de stickers over voedsel vergiftiging die worden uitgegeven en uit het feit dat „verdachte gevallen" niet alleen overdag, maar ook 's avonds en tijdens het weekeinde bij de Keuringsdienst van Waren in Haarlem kun nen worden gemeld. Preventie Door deze actie hoopt mevrouw Bouwer-Her tzberger niet alleen meer inzicht te krijgen, maar ook meer aan preventie te kunnen gaan doen. Weliswaar krijgen de Keuringsdiensten van Waren regelmatig klach ten over voedsel en mo gelijk daaruit voortko mende voedselvergifti ging, maar de indruk be staat dat deze klachten niet meer dan het topje van de ijsberg vormen. Bovendien wordt het on derzoek bemoeilijkt, om dat er vaak geen restan ten van het verdachte voedsel meer zijn. Om het nodige onder zoek te kunnen doen, moeten er echter etens resten liefst gekoeld bewaard zijn. Daarom wordt getracht het pu bliek en de artsen zo ver te krijgen, dat niet alleen aan de ziekte wordt ge dacht, maar ook aan de voedselresten. Juist om dat de meeste mensen niet in de gaten hebben dat het een voedselver giftiging en geen buik griep is, wordt er niet aan gedacht resten van verdacht voedsel te be waren. Bovendien hoeft een voedselvergiftiging zich niet binnen een half uur na de maaltijd te openbaren, maar het kan ook zijn dat een voedsel vergiftiging pas na een paar dagen toeslaat. Aandacht Hoe het ook zij: alle krachten zijn welkom. Want mevrouw Bouwer- Hertzberger wil zoveel mogelijk klachten met „bijbehorende" etensres ten goed onderzocht hebben. Daarom ook komen de keurmeesters de ver dachte etensresten snel halen, waarna er alle aandacht aan kan wor den besteed. Hierbij wordt in eerste instantie door microscopisch on derzoek een vermoedelij ke diagnose gesteld (dan weet de patiënt wat er aan de hand is en er kan, zo nodig, tot nader order een verkoopverbod van het verdachte produkt worden opgelegd), ge volgd door een bacterio logisch onderzoek. Vele mensen gaan ervan uit, dat met gekookt, ge braden of verhit voedsel, niets aan de hand kan zijn. Dat is meestal ook wel zo, maar er zijn uit zonderingen. Er bestaan namelijk staphylococ- cen (bacteriën) die toxi- ne (gif) produceren. „De ze giftige stof blijft be staan," zo zegt mevrouw Bouwer-Herz berger, Je kan braden wat je wil, je krijgt dan een voedsel vergiftiging en je wordt ziek." Ook kunnen bepaalde bacteriën het koken of braden overleven. Som mige bacteriën blijken het bijvoorbeeld „heer lijk" te vinden onder het vet van de jus te zitten, omdat ze geen zuurstof verdragen. Het is uiteraard niet de bedoeling door deze voorbeelden de smaak te bederven of erger nog paniek te zaaien. Het zijn slechts een paar voorbeelden om duide lijk te maken, dat er bij bet kopen en bereiden van eten en drinken (voorzorgs)maatregelen in acht genomen dienen te worden, zoals: Was de handen goed, vooral na gebruik van het toilet. Want hygiëne is uitermate belangrijk; Zorg dat gekookt of gebraden voedsel niet met rauw voedsel in aan raking komt, wegens het gevaar van kruis besmet ting. Koken of braden gebeurt niet alleen ter- wille van de smaak, maar ook om bacteriën te doden; Onderbreek de „koel- keten" niet, maar stop artikelen die uit de koel of vrieskast In de winkel komen, thuis ook weer direct in de koelkast of vrieskist. Spoorslags Het is overdreven, na het inslaan van (kwetsbare) levensmiddelen spoor slags met de auto naar huis te rijden en daarbij maximum-snelheden en rode stoplichten te nege ren. Maar het is wel ge wenst, de auto met bood schappen geen uren bui ten te laten staan, vooral niet in de zomer. Want dan kan in de auto een temperatuur ontstaan, die bacteriën heerlijk vinden om zeer snel te groeien. In het laborato rium worden deze tem peraturen door mevrouw Bouwer-Hertzberger ge bruikt om bacteriën te kweken. Vandaar dat zij ook zegt dat kwetsbare voedings middelen, die drie tot vier uur ongekoeld in een temperatuur van dertig graden hebben gestaan, „gegarandeerd het haas je zijn." Voorts adviseert zij be derfelijke produkten zo hoog mogelijk in de koel kast op te slaan (daar is het het koelst), en artike len uit de diepvries in de koelkast te laten ont dooien. De bacteriën krijgen dan geen kans (veiliger) en bovendien verbruikt de koelkast dan minder stroom (voordeliger). Ofschoon het hoogte punt van de voedselver giftigingen nog altijd in de zomermaanden ligt met de salmonella-piek in vlees en gevogelte rond augustus blijkt deze ziekte zich de laat ste Jaren steeds regelma tiger over het hele jaar te verspreiden en toe te nemen. De oorzaak van deze ont wikkeling ligt, naar het oordeel van mevrouw Bouwer-Hertzberger, niet zozeer In het warme weer, als wel in de veran derde levenswijze. Hier bij kan worden gewezen op (vakantie)bezoek aan plaatsen waar de hygië ne minder is, het bui tenshuis eten, het „mis handelen" van zelf be reid voedsel en op de nostalgie. Met name in zuidelijke landen is de hygiëne soms minder dan hier. Dan is het vooral met schepijs en slaatjes op passen. Ook het water is niet altijd te vertrouwen en in die gevallen is het raadzaam het drinkwa ter te koken of mineraal water te gebruiken. Fabeltje Het buitenshuis eten, kan ook (extra) risico op leveren. Het is echter een fabeltje, dat het Chinees restaurant minder zou zijn dan het Nederlands restaurant. Vaak is het echter zo dat mensen, die ziek worden na bij de Chinees te hebben gege ten, de verwijtende vin ger naar die Chinees uit steken. Als dezelfde mensen ziek worden na in een Nederlands res taurant te hebben gege ten, wordt het meestal op „buikgriep" ge houden. Het „mishandelen" van voedsel gebeurt, on danks de grote zorg die thuis aan een slaatje, pasteitje of andere lek kernijen wordt besteed. Het hapje wordt vaak 's morgens met toewijding gemaakt soms wordt er zelfs een vliegennetje overheen gezet maar intussen blijft de schotel wel tot 's avonds op het aanrecht of op de keu kentafel staan. In die tijd hebben de bacteriën alle tijd zich te verme nigvuldigen en gif af te scheiden. Dit risico zit ook in barbecuen, omdat het vlees van binnen niet voldoende wordt verhit. Botulism© Het gevaar van de nos talgie zit vooral in het zelf wecken; dat wil zeg gen dat er iets mis gaat met dat wecken en het botulisme vervolgens een kans krijgt Botulis me is het ernstigste ge val van voedselvergifti ging, dat hier overigens sinds de jaren vijftig niet meer is voorgekomen. „Maar", zo voegt me vrouw Bouwer-Hertzber ger hieraan toe. „ik hoop dat het zo blijft." Het blijkt dat thans een ze kere „druk" op het mili eu bestaat, die de kans op botulisme vergroot. Ook is het oppassen met melk rechtstreeks van de koe („niet laten staan, maar direct koken; we pasteuriseren niet voor niks") en met het eten van rauw gehakt of tar taar. Flink ziek Na verkoudheid is „buik griep" (meestal dus voedselvergiftiging) de belangrijkste reden, waarom mensen ziek thuis blijven. Want men sen die een voedselver giftiging hebben opgelo pen, voelen zich flink ziek en als het dan ook nog net in de vakantie gebeurt Ofschoon er gradaties in voedselvergiftiging zijn, zitten er voor verder ge zonde mensen weinig ri sico's aan. Bij meer zwakke groepen, zoals baby's, kleuters en be jaarden. kunnen echter wel complicaties ont staan zoals bijvoorbeeld uitdroging door diarree en braken, waarbij veel vocht verloren gaat Maar, weinig of groot ri sico: voorkomen is nog altijd beter dan genezen. Zestien keuringsdiensten In ons land bestaan zes tien Keuringsdiensten van Waren, die elk een bepaald gebied bestrij ken. Ze zijn gevestigd in Alkmaar. Amsterdam, Assen, Dordrecht, En schede, Goes, Gronin gen, Den Haag, Haarlem, 's-Hertogenbosch, Leeu warden, Maastricht, Nij megen, Rotterdam, Utrecht en Zutphen. Klachten welkom. zijn daar J. H. Schutte (directeur NV): Reclame een poging om in kromme taal geformuleerde halve waarheden als hele waarheden te doen accepteren. Over halve waarheden gesproken! (bijeengebracht door FHV/BBDO)

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9