Cubanen weg uit Angola Teheran: Lot gijzelaars staat los van leven sjah Irritatie over houding Amerika 'afstelling in Indo-China blijft bestaan Thorn voorzitter Europese Commissie Zuid-Afrika reageert schamper op debat over een olieboycot Als Namibië vrij wordt Israël verwerpt resolutie V-raad Portugese premier optimistisch over toetreding tot EG iNSDAG 2 JULI 1980 BUrTENLAND TROUW/KWARTET Van onze correspondent JOHANNESBURG Zou die A grote Nederlander zich niet in C 2ijn graf hebben omgedraaid aia hij zou moeten zien hoe klein de daden van zijn nako melingen zijn geworden? Met deze verwijzing naar Piet Hein, de man met de kleine naam en de grote daden, rea- geerde het Zuidafrikaanse re- geringsgezinde dagblad Beeld jShet afgelopen weekeinde op het debat in het Nederlandse parlement over een oüeboy- p, cot tegen Zuid-Afrika. au jn Het debat heeft In de Afrikaans- en g gngelstalige pers uitgebreid aan- l" dacht gekregen. Ironisch genoeg ^efheeft de enige zwarte krant van be nt lang er echter niets over gemeld, mis- cgachien vanwege het belangrijke nieuws over de stakingen, boycots en verboden bijeenkomsten, waarmee de zwarte gemeenschap in eigen land te maken had. Drie toonaangevende Afrikaner dagbladen hebben aan het debat commentaren gewijd. De En gelstalige pers hield het rustig met uitzondering van een korte opmer king van een kolomschrijver. Beeld, het ochtendblad uit Johannes burg had „Klein dade" boven zijn commentaar gezet. Nederland heeft volgens Beeld een glorieus verleden en zoals zoveel van dat soort landen gaat het zwaar gebukt onder zijn hui dige onbelangrijkheid. Daarom heb ben de Nederlanders altijd hun mond vol gehad over ethische kwesties en in dat licht moet ook de eis van een olieboycot worden gezien tegen de wil van de regering in. „Hoe kun je voor het front van de wereld en vooral de iets praktischer ingestelde EG-partners beter aan mo rele zelfverheerlijking doen dan door Zuid-Afrika als boksbal te gebrui ken?" Beeld zegt dat de Nederlanders met hun hooghartige houding slechts bereiken dat men besluit meer verdrietig dan boos geen aandacht te schenken aan zo'n kwaadaardig gebrek aan kennis. Die Vaderland noemde het een „Ne derlandse grap", maar waarschuwde dat ook al leek het debat van een afstand komisch er een ernstige kant aan zit. Het blad stelt dat alle nadenkende mensen zich moeten af vragen waarom de betrekkingen met Zuid-Afrika zo'n geschilpunt zijn ge worden. Die Transvaler, de officiële stem van de Nationale Partij in Transvaal, ver welkomt het standpunt van de Ne derlandse regering en zegt dat zijn belang niet moet worden onderschat. „De pogingen in Zuid-Afrika om een oplossing te vinden voor onze binnen landse problemen worden op het Bin nenhof in Den Haag aandachtig ge volgd en iedere stap in de goede rich ting wordt zo bekeken." Het com mentaar stelt „dat niettegenstaande de luidruchtige eisen van linkse groe peringen tegen ons, de huidige rege ring en de meerderheid van het Ne derlandse volk redelijk zijn. Deze re delijke stem vereinkt vaak in de leu zen van een bijzonder gemene linkse minderheid, die echter een greep heeft op de media en andere instel lingen." In het Nederlandse parlement is Zuid-Afrika steeds meer een partijpo litieke voetbal geworden. Vanwege zijn uiterst linkse standpunten Is Ne derland binnen de EG en de NAVO zelfs in een geïsoleerde positie ge raakt en zijn invloed daar neemt af. Die Transvaler zegt dat de houding van de Nederlandse regering moet worden uitgelegd als steun voor de interne veranderingen in Zuid-Afrika. De politieke kolomschrijver van het grootste blad van Zuid-Afrika de Sunday Times trekt een vergelijking met het debat over de Paralympics en zegt: „Het is gemakkelijker om rot te doen tegen gehandicapten dim te gen oliemaatschappijen." [FREETOWN (Reuter, AFP, AP) De Angolese regering zal de aanwezigheid van Cubaanse troepen in het land in herover weging nemen op de dag dat Namibië, (Zuidwest-Afrika) onafhankelijk wordt. Dit heeft de minister van buitenlandse zaken van Angola, Paulo Jorge, in de hoofdstad Freetown van Sierra Leone gezegd. De minister is in Freetown om de topconferentie bij te wonen van de Organisatie van Afrikaan se Eenheid (OAE), die gisteren is begonnen. Als Namibië eenmaal vrij is, aldus minister Jorge, kunnen wij tegen Cu ba zeggen dat wij zijn militaire steun niet meer nodig hebben en wij door de veranderde situatie in vrede kun nen leven. Jorge zei dat als Zuid- Afrika het Namiblëplan aanvaardt zoals dat door secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Wald- helm is voorgesteld, de guerrilla te gen het Zuidafrikaanse bewind in het Namibische Windhoek gestopt kan worden. van de OAE, de Liberiaanse presi dent William Tolbert werd gedood bij een staatsgreep. De nieuwe Liberi aanse machthebber, sergeant-majoor Samuel Doe, voelde blijkbaar nattig heid en is niet bij de top komen opdagen. Hij liet zijn minister van buitenlandse zaken, Baccus Ma thews, in Freetown meedelen dat hij zich wegens staatszaken niet kon vrijmaken. Volgens het Angolese persbureau in de hoofdstad Loeanda zijn er vorige jweek in de zuidelijke stad Mongua hevige gevechten geleverd tussen An golese troepen en Zuidafrikaanse sol daten. De Angolezen zouden daarbij twee Zuidafrikaanse helikopters heb ben neergehaald. Negentien Angolese soldaten zouden zijn gesneuveld, ter wijl bij andere Zuidafrikaanse acties j51 mensen om het leven kwamen, onder wie 29 Angolese soldaten. Terugtrekking PARIJS, TEHERAN (Reuter, AP, AFP) De gegijzelde Amerikaanse diplomaten ln Iran hoeven niet te rekenen op een bespoediging van hun vrijlating als de sjah mocht komen te overlijden. Overigens lijkt de voormalige vorst van Iran weer wat op te leven. Zuid-Afrika. dat steeds gezegd heeft dat de acties gericht waren tegen guerrilla's van het Namibische bevrij dingsfront SWAPO, heeft maandag avond aan de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties meegedeeld dat het al zijn troepen uit Angola had terug getrokken. De Zuidafrikaanse am bassade bij de VN in New York had dat laten weten aan de voorzitter van de Veiligheidsraad, de Noor Ole Al- gaard, voordat de raad achter geslo ten deuren in vergadering ging. Na de vergadering zei Algaard dat de Ango lese VN-ambassadeur, Elisio de Fi- gueiredo, hem verteld had dat er maandagmorgen nog steeds Zuidafri kaanse militairen in Angola waren. Volgens hem had het Zuidafrikaanse offensief aan 370 Angolezen het leven gekost. De OAE-top, de zeventien de in rijn soort, waar ongetwijfeld over Zuid- Afrika gesproken zal worden, werd .gisteren geopend door president Sia- -ka Stevens van Sierra Leone, die het tterschap overneemt van presi dent Leopold Senghor van Senegal. Senghor was waarnemend voorzitter, nadat in april de eigenlijke voorzitter Radio Teheran meldde gisteren dat de Amerikaanse gijzelaars, die nu al acht maanden vastgehouden worden door het overlijden van de sjah niet eerder vrij zullen komen, aangezien daarmee niets zou veranderen aan de rol die de Amerikanen de afgelopen decennia in het land hebben ge speeld. De afgezette sjah was slechts een Amerikaanse agent met een ko ninklijke titel, aldus de radio. Met een verwijzing naar een mogelijke berechting van de gijzelaars zei de radio verder dat „de status van de ex- sjah voor het hof slechts die zal zijn van vertegenwoordigers van zijn meesters. Het hof zal worden bijeen geroepen om Amerika te berechten, want naar onze mening zijn de gijze laars en de sjah een en dezelfde." De sjah, die maandag aan zijn longen werd geopereerd, heeft gisteren de intensive-care afdeling van het mili taire ziekenhuis in Caïro mogen ver laten. Overigens schijnt hij nu ook te lijden aan een ontsteking van zijn alvleesklier. Dit staat in een medisch bulletin dat gisteren werd uitgegeven door het bureau van de Egyptische president Sadat. In maart werd de milt van de sjah verwijderd. Tijdens die operatie bleek dat ook de lever van de vorst door kanker was aange tast. Een van de artsen noemde zijn toestand gisteren naar omstandighe den zeer bevredigend. De Iraanse president Bani Sadr heeft melding gemaakt van zes mislukte pogingen door militairen om de rege ring ten val te brengen gedurende de afgelopen vier maanden. Enkele tien tallen leiders van dit soort acties zou den de afgelopen tijd zijn gearres teerd. Artsenstaking Een deel van de artsen In Iran is in staking gegaan uit protest tegen de veroordeling en de executie van een hunner in de stad Achwaz, in de pro vincie Khoezestan. De arts werd er van beschuldigd te hebben deelgeno men aan demonstraties van studen ten en van pogingen de staat omver te werpen. De regering heeft de sta kende artsen met harde maatregelen gedreigd als zij hun actie doorzetten. Volgens het officiële Iraanse persbu reau zou door de staking, die al twee dagen duurt, een twaalf-jarig meisje om het leven zijn gekomen. De Iraanse president Bani Sadr waar schuwde gisteren weer voor de geva ren die de Iraanse revolutie bedrei gen. Hij zei dat deze gevaren vooral van binnenuit komen, van contra revolutionaire elementen. Zij spelen door hun plannen om mij te dwarsbo men de Verenigde Staten ln de kaart, aldus de president. De nieuwe commandant van de Iraanse revolutionaire garde, Mo hammed Kazem Bodjoerdni, heeft zijn benoeming geweigerd te aan vaarden. Hij meent niet tegelijkertijd parlementslid en hoofd van de revo lutionaire garde te kunnen zijn. Bin nen de Iraanse ministeries gaan de zuiveringen door. Gisteren werd mel ding gemaakt van de verwijdering van 510 ambtenaren die onvoldoende revolutionair gezind zijn. Het aantal ontslagen en vervroegde pensione ring komt sedert Khomeini's oproep het overheidsapparaat door te lich ten daarmee op meer dan 1400. TEL AVTV (Reuter, AFP) Israël heeft boos gereageerd op de door de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties aangenomen resolutie, waarin afkeuring wordt uitgesproken over de Israë lische plannen om Oost-Jeruzalem te annexeren. De Israëli sche regering heeft verklaard haar plannen te zullen door zetten. Vice-premier Yadln, die momenteel de zieke premier Begin vervangt, sprak gisteren zijn teleurstelling uit over het feit dat de Verenigde Staten geen gebruik hebben gemaakt van hun vetorecht in de Veiligheidsraad. HIJ voegde daaraan toe dat de toe komst van Jeruzalem echter bepaald zal worden door wat ln Jeruzalem echter bepaald zal worden door wat ln Jeruzalem gebeurt en niet door beslissingen elders. De uitspraak van de Veiligheidsraad, waarin Israël ook wordt opgeroepen zich te houden aan de aanbevelingen van eerdere resoluties, kwam aan de vooravond van de hervatting van de besprekingen tussen Israël. Egypte en de Verenigde Staten. Vandaag gaan in New York delegaties van de drie landen weer met elkaar om de tafel zitten om te zien of er een ope ning te maken is in de vastzittende besprekingen over de Palestijnse au tonomie. De Verenigde Staten oefen den gisteren bij monde van minister van buitenlandse zaken Muskie kri tiek uit op de gisternacht door de Veiligheidsraad aanvaarde resolutie. Bedoeld of niet worden daarmee de aan de gang zijnde onderhandelingen in de wielen gereden, aldus de minis ter. De problemen zijn zo al ingewik keld genoeg. Waarnemers beschou wen de Amerikaanse weigering om gebruik te maken van het vetorecht echter wel als een diplomatieke ne derlaag voor Israël. Israëlische veiligheidstroepen heb ben gisteren op de bezette westelijke Jordaanoever drie hulzen opgeblazen en twee appartementen verzegeld van familieleden van Palestijnse gu errillastrijders. Ziekte Begin De Israëlische premier Begin die maandag ln het parlement getroffen werd door een lichte hartaanval, maakt het goed. Wel zal hij waar schijnlijk nog drie weken in het zie kenhuis moeten doorbrengen en nog enige tijd thuis rust moeten houden, zo heeft de lijfarts van de premier meegedeeld. Vice-premier Yadin sprak gisteren enige tijd met Begin. Wanneer de vice-premler dezelfde lijn volgt als bij vorige ziektes van de premier, dan valt aan te nemen dat hij de politiek van zijn regering in nauw overleg met de premier zal uit stippelen. Hooguit zal de wat gema tigder Yadin enkele beleidsvoorne mens van de premier enigszins ver traagd uitwerken. De kans dat het parlement de huidige regering naar huls zal sturen, waartoe afgelopen maandag weer een vergeefse poging werd ondernomen, zal zich nu niet voor oktober voordoen. Tot die tijd is de Knesset met reces (vakantie). Daarmee is de kans verder vergroot dat de huidige regering haar termijn tot eind 1981 volledig zal kunnen uitr zitten. Salvadoriaanse functionarissen en voorbijgangers kijken geschokt naar de lijken van zeven jongeren, die na dat zij gemarteld waren, werden doodgeschoten en begraven onder een hoop vuil in een krottenwijk in de hoofdstad San Salvador. Woordvoer ders van de rooms-katholieke kerk in het Middenamerikaanse land El Sal vador menen dat er het afgelopen half jaar ln de strijd tussen linkse en rechtse extremisten ten minste 2500 mensen om het leven zijn gebracht. In de medische faculteit van de uni versiteit in San Salvador zijn gisteren nog eens driehonderd lijken ontdekt. Van onze correspondent Lissabon De Portugese premier Francisco Sa Carneiro toonde zich gisteren in Parijs optimistisch over Portugals toetreding tot de Europese Gemeenschap. Sa Carneiro vertrouw de erop dat de toetreding per 1 Janua ri 1983 doorgang zou kunnen vinden- Hij zei dit na afloop van zijn bespre kingen met de Franse president Gis- card d'Estaing in Parijs. Ondanks het optimisme van de Por tugese premier blijft onduidelijk wat er met het Portugese en ook Spaanse lidmaatschap van de Eu ropese Gemeenschap gaat gebeuren. Onder de geldende regels zou Portu gal meer aan de EG moeten betalen dan het van de Gemeenschap zou ontvangen. BRUSSEL (Reuter, ANP, AFP) De Luxemburgse minister van buitenlandse zaken, Gaston Thom, wordt de nieuwe voorzitter van de Europese Commissie, het „dagelijks be stuur" van de Europese Gemeenschap. Een woordvoerder van de Luxemburgse regering, en tevens zogeheten Europese kringen in Brussel, hebben gisteren bevestigd dat hierover n de wandelgangen van een bijeenkomst van de negen EG- mlnisters van buitenlandse zaken overeenstemming is be reikt. De voordracht zal officieel bekend gemaakt worden als op 22 juli op nieuw de ministers van buitenlandse zaken van de EG in Brussel bij elkaar komen. Die bijeenkomst zal worden voorgezeten door Thorn zelf, want Luxemburg heeft de tweede helft van dit Jaar het voorzitterschap van alle EG-bijeenkomsten in handen. De of ficiële benoeming van Thorn, die op 5 januari de huidige voorzitter van de Commissie, de Britse socialist Roy Jenkins opvolgt, kan dan in oktober plaatsvinden. Thorn zal dan waar schijnlijk wel ontslag nemen als mi nister van buitenlandse zaken van Luxemburg. De 51-jange Thorn is de eerste Luxemburger die het tot vooreitter van de Commissie zal brengen.. Alle vijf andere landen die de Europese Economische Gemeenschap in 1958 oprichtten, hebben al tenminste een keer een vooreitter geleverd, al was de Nederlander Sicco Mansholt slechts enkele maanden waarnemer. Thom werd op 3 september 1928 in de stad Luxemburg geboren en bracht een deel van zijn jeugd in Frankrijk door. Hij studeerde in Montpellier, Lausanne en Parijs en vestigde zich daarna als advocaat in Luxemburg. In 1959 haalde hij als liberaal een zetel in het Luxemburgse parlement en werd hij tevens lid van het Europe se parlement. Thom ls sinds 1961 vooreitter van de (liberale) Democra tische Partij en in 1970 koos de Libe rale Internationale hem tot zijn voor zitter. In 1969 kwam hij als minister van buitenlandse zaken en buiten landse handel in de regering van Luxemburg. Thom werd in 1974 pre mier van Luxemburg en zat in het zittingsjaar 1975-'76 de dertigste Al gemene Vergadering van de Verenig de Naties in New York voor. Bij de eerste directe verkiezingen voor het Europese parlement in Juni vorig jaar, haalde Thom wel een ze tel, maar bezette die niet, omdat hij nodig was als minister van buiten landse zaken in de huidige regering van Luxemburg van liberalen en christen-democraten. Volgend jaar zullen ze hem daar moeten missen. LA PAZ (Reuter, AFP) De linkse kandidaat voor het Boliviaanse presi dentschap. Heman Siles Suazo, ste vent af op een overwinning bij de daar zondag gehouden algemene ver kiezingen. Hoewel nog niet alle stem men geteld waren, leek hij zeker te zijn van 34 procent van de stemmen, tegen mimi achttien voor de vroegere generaal en president Hugo Banzer. ?an onze buitenlandredactie 1 rietnam en Cambodja hebben met hun inval in het noordelijk grensge bied met Thailand hun voornaamste doel bereikt: de repatriëring van i jambodjaanse vluchtelingen vanuit dat gebied is stopgezet Met zorg i agen de regeringen in Hanoi en Phnom Penh dat de meeste vluchtelin- en niet terugkeerden om er hun land te gaan bebouwen, maar om „de J 'tetnamezen het land uit te jagen" e nderdaad keerden de vluchtelingen terug laar Cambodja in gezelschap van guerrille- o's van de anti-communistische Khmer ierei en Rode Khmer, de laatste aanhan- van de door de Vietnamezen verdreven ol Pot 'orige week vernietigden Vietnamese en Jambodjaanse troepen doorvoerkampen an de Khmer 8erei ten noorden van de Jhaise grensplaats Aranyaprathet. Kam- len van de Rode Khmer ten zuiden van leze grensplaats werden niet aangevallen r volgens de Thaise inlichtingendienst naken Vietnamese en Cambodjaanse troe len zich binnen Cambodja op voor een veede inval, nu op de kampen van de Rode Chmer. meeste van de ruim 150.000 vluchtelin gen zitten sinds Januari, vorig Jaar na de nachtsovername in Phnom Penh, in Thai- nnd. Naast Rode Khmers, die bang waren foor hun gruwelijke bewind ter verantwoor- Üng eroepen te worden, trokken ook veel Jambodjanen die de oorlogsellende en de longersnood moe waren naar het Thaise ïensgebied, waar door internationale hulp- >rganisaties hulp geboden werd. Vrijwillig Anderhalve week geleden zette de Thaise regering samen met de internationale hulp- wganisaties eer. repatriëringsprogramma op voor Cambodjaanse vluchtelingen. Zij noesten voor het vertrek uit de kampen een verklaring ondertekenen dat zij vrijwillig terugkeerden. De coördinator van het Hoge Commissariaat voor vluchtelingen van de Verenigde Naties in Zuidoost-Azië, Zla Riv- zi, verwachtte dat de helft van de ruim 150.000 vluchtelingen hieraan gehoor zou geven. Het bewind in Phnom Penh (lees Hanoi) heeft zich steeds krachtig verzet tegen de repatriëringsplannen. Ettelijke malen heb ben Cambodja en Vietnam Thailand ge waarschuwd de vluchtelingen niet terug te sturen. De waarschuwing werd kracht bij gezet toen Vietnamese en Cambodjaanse troepen twee vluchtelingenkampen in het grensgebied, die dienst deden ais doorvoer kampen, met de grond gelijk maakten. Met deze actie is de repatriëring ten noor den van de Thaise grensplaats Aranyapra thet, waar vooral de anti-communistische Khmer Serei (Vrije Khmers) zich ophoudt, stil komen te liggen. Onder de Khmer Serei bevinden zich veel aanhangers van de vroe gere dictator Lon Nol, die tot 1975, toen de Rode Khmers de macht in Phnom Penh overnamen, premier was van een door de Verenigde 8taten gesteund regime. De repatriëring van voornamelijk Rode Khmers, ten zuiden van deze grensplaats, is echter gewoon doorgegaan. De Thaise in lichtingendienst zegt troepenbewegingen in Cambodja te hebben waargenomen die erop zouden wijzen dat een tweede aanval op doorvoerkampen in dit gebied niet uitge- terug te zullen gaan het land uit te jagen' „om de Vietnamezen Thaise militairen zoeken dekking achter een tank nadat vorige week Vietnamese troepen, toen deze vluchtelingenkampen aanvielen, hun stellingen onder vuur namen. sloten is. Vietnam en Cambodja zijn tegen 'de repatriëring omdat naar hun zeggen de terugkerende vluchtelingen „door Thailand en internationale hulporganisaties weldoor voede en sterke Rode Khmerstrijders zijn, die de revolutie in Cambodja willen sabote ren". En ondanks Thaise verzekeringen dat de vluchtelingen terugkeren om hun akkers weer te gaan bebouwen, hebben de Vietna mezen en Cambodjanen in ieder geval ten dele gelijk. Van de ruim negenduizend vluchtelingen die zijn teruggekeerd, komt het merendeel uit het kamp Sa Keao, een verzamelplaats van Rode Khmervolgelin gen. In dat kamp hebben Rode Khmer- leiders mensen gedwongen om 'naar Cam bodja terug te keren. Zij die dat niet wilden, moesten onder bescherming van het Thaise leger naar een ander kamp gebracht wor den. De anderen werden onder leiding van Rode Khmer-soldaten naar de grens ge voerd. waar ze lieten horen naar Cambodja Steun Vorige week heeft de ASEAN, de Associatie van Zuidoost-Aziatische Naties, (Thailand, Singapore, Maleisië, Indonesië en de Filip pijnen) in de Maleisische hoofdstad Koeala Loempoer haar onvoorwaardelijke steun uitgesproken voor het repatriëringsbeleid van Thailand. Thailand verwierp toen ook het Vietnamese voorstel cm met Hanoi over het vluchtelingenprobleem te praten. Dit zou namelijk Inhouden dat de Thaise rege ring ook met het bewind in Phnom Penh zou moeten onderhandelen, en dat zou een erkenning van Heng Samrin als legale lei der van Cambodja inhouden. En dat willen de ASEAN-Ianden allerminst, zeker niet na de recente Inval in Thailand. Voor de Inval, die bijna met de conlerentie in Koeala Loempoer samenviel, zouden In donesië en Maleisië hier misschien nog toe bereid zijn geweest. Niet omdat zij het gru welijke bewind van Pol Pot in Cambodja zo welgezind zijn, maar omdat zij bang zijn voor de grote Chinese invloed op de Rode Khmers. Beide landen hebben grote Chine se minderheden in huls en menen dat de Chinese macht op langere termijn gevaarlij ker is dan die van Vietnam. Eenheid In Koeala Loempoer werd een dialoog met Vietnam echter op de lange baan geschoven en sprak men over nauwere militaire sa menwerking bij een eventuele nieuwe Viet namese agressie. De vice-premier van Singapore 8innatham- by Rajaratnam zei in Koeala Loempoer dat Vietnam door zijn inval in Thailand de ASEAN-landen een „gunst had verleend", omdat het de eenheid binnen de organisatie had verstevigd. De Indonesische minister van buitenlandse zaken Mochtar Kusu- maatmaja zei dat de ASEAN na de inval geen vertrouwen meer kon hebben in Viet nam. „Wat aan de Cambodjaans-Thaise grens is gebeurd, is een belangrijke les voor ons geweest". Hij moet hierbij ongetwijfeld hebben gedacht aan de mededeling die zijn Vietnamese collega Nguyen Co Thach hem enkele dagen voor de inval van Thailand in Jakarta had gedaan. Thach had toen be weerd dat Vietnam Thailand nooit zou aan vallen. De Thaise minister van buitenlandse zaken Sidhi Sawetsila zei niet naar Hanoi te zullen gaan om een politieke oplossing voor het vluchtelingenprobleem met de Vietname zen te bespreken. „De Vietnamezen houden zich toch niet aan hun afspraken." Zijn Indonesische collega wilde echter de deur voor een politieke oplossing nog wel open houden. Een politieke oplossing houdt voor Hanoi ln dat de ASEAN het bewind van Heng Samrin in Cambodja erkent. Maar de ASEAN ziet Heng Samrin als niets meer dan een vazal van Vietnam en zij wensen in Cambodja een neutraal bewind dat als buf fer kan fungeren tussen Vietnam en Thai land. Zolang er nog een Cambodjaanse macht bestaat die het bewind van Heng Samrin in Phnom Penh en het Vietnamese leger de macht in Cambodja betwist, kan de ASEAN volhouden (en met haar overigens het grootste deel van de leden van de Verenigde Naties) dat de regering van Heng Samrin, en dus de Vietnamese heerschappij in Cam bodja. niet erkend hoeft te worden. Momen teel is die macht nog steeds de Rode Khmer, die immers nog steeds een guerrilla voert tegen het Vietnamese leger. Zolang echter zal er ook aan het vluchtelingenpro bleem langs de Thais-Cambodjaanse grens geen einde komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7