Van der Luit Den Haag wil spoedig eigen monumentenlijst Hoogheemraadschap vernielt goede woning Buurt wil Haags Julianahofje toch niet onder slopershamer Haagse stranden, schone stranden. KORT Begrafenissen -Crematies Transporten Gemeente wil 2.300 panden uit unieke wijken beschermen tegen bouw- en sloop plannen Van Agt verklaart! opmerkingen bij Soeharto nader Delfland wil opschieten met dijkverzwaring in Scheveningen Na eerder ingestemd te hebben met afbraak Den Haag krijgt nog geen eigen dienst voor beveiliging gebouwen WOENSDAG 2 JULI 1980 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET Dienst der Gemeentereiniging Newtonstraat 2, 2562 KR 's-Gravenhage. Telefoon: 070-654812 ADVERTENTIE In het rouwcentrum is gelegenheid tot opbaring in onze aula's. Koffiekamer beschikbaar. Ruime parkeergelegenheid. Willem de Zwijgerlaan 179 Postbus 432. 2300 AK Leiden. Telefoon 071 -142644' Dit was kort geleden nog een goed bruikbare keuken. Op de voorgrond het PvdA-raadslid Huurman, die in woede is ontstoken over de werkwijze van Delfland. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG het gemeentebestuur van Den Haag wil 2.300 karakteristieke Haagse panden op een gemeentelijke monu mentenlijst zetten. Dit ais aanvulling op de monumentenlijst van het rijk. Volgens het Gemeentelijke Bureau Monumen tenzorg is een dergelijke maatregel noodzakelijk, omdat huis eigenaren en projectontwikkelaars met hun verbouwlngs- en slooppraktijken een steeds grotere bedreiging vormen voor waardevolle gevelwanden en monumenten in de stad. Een en ander blijkt uit een-door b. en w. uitgebrachte vervolgnota over het Haagse monumentenbeleid, samen gesteld door het Bureau Monumen tenzorg. Eigenaren van panden die op de gemeentelijke monumentenlijst worden gezet, komen in aanmerking voor een onderhoudssubsidie. De ge meente verstrekt geen restauratie- subsidie, zoals het rijk. Met zijn ruim 700 door het rijk be schermde monumenten is Den Haag de achtste monumentenstad in Ne derland. Een situatie die volgens H. P. R. Rosenberg, hoofd van het bu reau Monumentenzorg, geenszins het behoud van de karakteristieke en unieke Haagse wijken waarborgt. Er zijn in Den Haag nog' enkele duizen den waardevolle panden, die het rijk niet de moeite waard vindt om op de monumentenlijst te plaatsen of waar men nog niet aan tóe is. elk pand op de gemeentelijke monu mentenlijst .kan b. en w. een vergun ning weigeren. Nep-stijlen Die gaat de gemeente nu zelf bescher men. Voor veel van de in aanmerking komende panden bestaat wel het pre- dikaat „beschermd stadsgezicht", Preventief maar in de praktijk blijkt dit een wassen neus wanneer men sloop wil voorkomen De panden mogep onge hinderd opgeruimd worden als de ei genaar met zijn nieuwbouw het „ka rakter" van de buurt maar niet aan tast Voor afbraak of verbouwing van B. en w. van Den Haag zullen er volgens de nu gepresenteerde nota „Zicht op stadsgezicht en monument 2" naar streven een groot aantal pan den, dat in afwachting is van plaat sing op de rijksmonumentenlijst, met voorrang op de gemeentelijke lijst te krijgen. Hieronder vallen onder meer huizen aan de Koninginnegracht (het stuk van de Javastraat tot het Huber- tusviaduct), het gehele Nassauplein. de Surinamestraat, Parkstraat, Mau ri tskade, Groot Hertoginnelaan, Sta- tenplein en Statenlaan. In afwijking van de rijksmonumen tenlijst, waarop slechts panden van vijftig jaar en ouder voorkomen, wordt de gemeentelijke lijst toegan kelijk voor panden van veertig jaar en ouder. Met name de jongere bouw kunst in Den Haag uit de periode van 1850 tot 1940 (onder andere Neo-stij- len, Jugendstil. Berlage, Nieuwe Za kelijkheid) is slecht beschermd. Panden die volgens het bureau Mo numentenzorg op de monumenten lijst thuishoren zijn te vinden in de len van de Archipelbuurt, Zeehel denkwartier, Benoordenhout, Prinse- vinkenpark, Duinoord, Statenkwar- Het Haagse Nassauplein, nu nog „vogelvrij". tier, Van Stolkpark, Zorgvliet en Wit- teraad met dit voorstel akkoord gaat, tebrugkwartier. de eerste gemeente in het land zijn De onderhoudssubsidie die het bu- met een dergelijke subsidie, re au Monumentenzorg wil koppelen aan plaatsing op de gemeentelijke Uniek in Europa zelfs, meende wet- monumentenlijst bedraagt voor houder Nyqvist gisteren in een toe- woonhuismonumenten vijfhonderd, lichting. Volgens hem moet men de voor roerende monumenten honderd onderhoudssubsidie als preventieve en voor andere monumenten duizend maatregel zien, om later voor een gulden. Den Haag zal, als de gemeen- restauratiesubsidie van het rijk in aanmerking te komen. „Als een pand in goede staat is, wordt het eerder op de rijksmonumentenlijst geaccep teerd." De wethouder zei oprecht te hopen dat de raad zich, na al haar aandrin gen op een regeling, ook zal kunnen verenigen met de financiële conse quenties. Wanneer alle ruim tweedui zend hiervoor in aanmerking komen de panden op de gemeentelijke mo numentenlijst staan (waarvoor de no ta een periode van 5 tot 7 jaar ver wacht), komt het de gemeente per jaar op een bedrag van ruim 1,1 mil joen gulden. Bovendien zal het bu reau Monumentenzorg met vijf man worden uitgebreid, wat nog eens voor 350.000 gulden op de begroting gaat drukken. Nyqvist verklaarde dat het bureau Monumentenzorg al een lijst van een paar hónderd panden klaar heeft lig gen, die zo op de gemeentelijke lijst kunnen worden geplaatst, wanneer de gemeenteraad het voorstel heeft goedgekeurd. Allereerst dus panden in de bedreig de gebieden, die wachten op een plaats op de rijksmonumentenlijst. Als voorbeeld van een gebied dat vogelvrij is voor projectontwikke laars noemde Rosenberg het Nassau plein. „Daar kan iemand zo zijn gang gaan, als hij een bouwplan indient". In de nota wordt door het bureau Monumentenzorg ook nog een aantal andere voorstellen gedaan ter verbe tering van het Haagse monumenten beleid. Het bureau wil onder meer strengere eisen voor het aanbrengen van reclame in beschermde stadsge zichten, een depot waar materialen uit leegstaande monumenten tijde lijk kunnen worden opgeslagen, een stads archeoloog en een slagvaardiger optreden bij het aankopen door de gémeente van monumenten. Wat dit laatste betreft stelt de nota voor b. en w. de bevoegdheid te geven monumenten tot 200.000 grilden te kopen zonder dit te moeten voorleg gen aan de gemeenteraad. Deze laat ste zal zich waarschijnlijk in oktober over de nota buigen, die dan mogelijk door inspraak zal zijn aangepast. DEN HAAG (ANP) - Premier V Agt heeft tijdens een diner met Indonesische president Soeharto nadruk willen leggen „op het verh< gende feit dat zovele politieke gevi. gen zijn vrijgelaten en dat de Indon sische autoriteiten zich er thans o voor inspannen hen een zinvo plaats in de samenleving te doen h( vinden." Van Agt antwoordt dit ke vragen van merleden Knol en Ter Beek. Zij hl den de premier al eerder een toelichting te geven op kingen die hij tijdens het Soeharto maakte. De premier stond met het verwijzen naar bijbeltekst en de vragenstellers r) men daar geen genoegen mee. WIE WILT ONS HELPEN???? Onze agent van Delft zou graag weken lang van een welverdiende rust genieten. Het probleem is. dat hij nog nie mand heeft, die zijn werk tijdelijk wilt overnemen. Zijn werkzaamheden, in de vroege ochtenduren, bestaan uit het uitdelen van de kranten aan de bezorgers het bijhouden van een eenvou dige administratie wanneer nodig, zelf een wijk lopen het nabrengen van gemelde klachten. Wij denken aan een scholier van circa 18 jaar of iemand die hief vervroegd pensioen is en er nog wat bij wilt verdienen. Heeft u interesse, neem dan z.sm contact op met onze agent de heer J. Huyksloot, Raamstraat 101 te Delft, telefonisch bereikbaar onder nummer 015 -132519 PAUZECONCERT In de Grote of St. Jacobskerk in Den Haag zal organist Wim van Beek donderdag middag (12.45) een pauzeconcert ge ven. Hierin zes bewerkingen over het koraal van componisten uit de Swee- linck school en werken van Stanley en Bach. TELEFONISCHE HULPDIENST De telefonische hulpdienst in Lei den zal van 30 juni tot en met 8 augustus beperkt bereikbaar zijn. Al leen In de weekenden en door de week van half acht 's avonds tot acht uur 's morgens kan er gebeld worden op telefoonnummer 07i-i959n-> Van een onzer verslaggevers SCHEVENINGEN Het hoogheemraadschap Delfland heeft een leegstaande woning in Scheveningen van binnen kapot laten slaan. Het huis, sinds kort in bezit van het hoogheem raadschap, werd vernield om te voorkomen dat er krakers in zouden gaan wonen. De plotselinge meningsverandering van het buurtberaad is veroorzaakt, doordat uit het herindelingsplan voor het zogenaamde kavel zes, het gebied tussen de Ammunitiehaven, de Nieu we Haven en de Zwarteweg, is geble ken dat slechts het achterste deel van het hofje opgeofferd moet worden voor de bouw van flatgebouwen, en dat het overige deel met tuin een openbaar plantsoen wordt. Het buurtberaad vindt het nu niet meer noodzakelijk dat het Julianahof wordt afgebroken, zeker, omdat hun al eerder gedane suggestie, het gehele bouwplan op te schuiven in de rich ting Nieuwe Haven, waar ook een plantsoen is gepland, geen conse quenties zou hebben voor de nieuw bouw. Opgestapt Naar aanleiding van de uitspraak van het buurtberaad tegen de sloop van het hofje zijn de voorzitter de heer Hoogduin en het bestuurslid me vrouw Vane opgestapt. Hoogduin geeft als reden voor het neerleggen van zijn functie op dat hij de verant- woordelijkheid niet kan dragen, dat door het veranderen van het herinde lingsplan de 20 miljoen rijkssubsidie gevaar loopt en er helemaal geen so ciale woningbouw in dat deel van de buurt komt. Het huisje Wassenaarsestraat 14 werd vorige maand aangekocht door het hoogheemraadschap Delfland. De overige vier bestuursleden zijn blijven zitten, en accepteren volgens Hoogduin, dat het buurtberaad in samenstelling is veranderd en daar mee ook het standpunt over de sloop. Dit terwijl ook de andere bestuursle den vorig jaar de sloop ondersteun den, toen de meerderheid het zat was nog langer in een krot te wonen, en eindelijk wel eens in een nieuwbouw woning wilden trekken, aldus Hoog duin. De wethouder stelt dat het dan twij felachtig is dat de rijkssubsidie nog verleend zal worden door het ministe- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het buurtberaad Rivierenbuurt/Spuikwartier heeft bij de gemeenteraad bezwaarschrift ingediend tegen de sloop van het aan de Zwarteweg in Den Haag geleg Julianahofje. Dit nadat de bewonersorganisatie vorig jaar nog instemde met het verdwijn van het hofje ten gunste van nieuwbouw. rie. Allereerst doordat nieuwe pij nenmakerij tijd gaat kosten, waai men het risico loopt de termijn overschrijden. Daarbij zou het van de bewoners ten koste gaan twintig woningen en zouden de we/ realiseren flats aanmerkelijk duur worden. Dit omdat er een speci heimethode gebruikt zou moe worden, wil het hofje alsnog niet elkaar zakken. De hofjesbewoners zelf hebben ov gens nog een beroepsprocedure tei de sloop lopen bij de Raad van Sta Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Op het stadhuis van Den Haag is men er niet in geslaagd vóór de zomer een i dienst te creëren die voor de 1 beveiliging van gemeentelijke gebouwen moet zorgen. Dit rapporteert het college aan de gemeenteraad, dié daar vóór j de zomervakantie een oplossing voor de bewaking van de ge meentelijke gebouwen wilde 1 hebben, omdat juist in deze pe riode deze objecten vaak het mikpunt zijn van vandalisme. Doordat de gebouwen nu niet van gemeentewege in de gaten gehouden kunnen worden, zal men net als in de vorige twee jaar een particuliere beveili gingsdienst in de arm nemen. De kosten die aan een dergelij ke overeenkomst zijn verbon den zullen nar verwachten uit komen op 220.000 gulden. Met deze uitgave is overigens al re kening gehouden in het beste dingsplan 1979. Het woninkje dat in de Wassenaar sestraat tegenover de Scheveningse Oude Kerk staat, was tot voor kort nog goed bewoonbaar. Het hoog heemraadschap wilde er echter geen nieuwe, zelfs geen tijdelijke bewoners meer in hebben. Achtergrond daar van is dat Delfland het bebouwings- blok tussen de Wassenaarsestraat, Keizerstraat en Boulevard wil slopen om de zeewering ter plekke op te hogen. Veel panden in dit blok moe ten echter nog worden opgekocht en het is daarom nog niet duidelijk bin nen hoeveel jaar Delfland daadwer kelijk met de ophoging van de zeewe ring aan de kop van de Keizerstraat kan beginnen. De vernielingen in het vissershuisje werden gistermiddag waargenomen tijdens een demonstratieve kraakac- tie waaraan het Haagse PvdA-raads lid J. W. G. Buurman deelnam. Een maal binnengekomen bleek dat het hoogheemraadschap gaten in de vloer van de woonkamer had laten slaan, gas- en electriciteitsleidingen had laten doorknippen en dat het keukenblok en de sanitaire voorzie ningen waren verwijderd. Een ambtenaar op het stadhuis van Den Haag bevestigde gisteren desge vraagd dat Delfland met het verru- ï'neren van het huis juridisch over de schreef is gegaan. Het breekwerk in het pand is verricht zonder toestem ming van de gemeentelijke dienst bouw- en woningtoezicht. Overheidsorgaan „Met deze handelswijze schaart Delf land zich als overheidsapparaat in de rijen van de meest malafide huiseige naren was de reactie van de raadslid Huurman. „Je zou een dergelijke ma nier van optreden kunnen verwach ten van sommige projectontwikke laars, maar niet van een overheidsor gaan". Huurman heeft gisteren on- middelijk schriftelijke vragen inge diend bij het college van burgemees ter en wethouders. In een toelichting schrijft hij dat Delfland een eerste fout heeft gemaakt door te weigeren het leegstaande pand te verhuren. Hij wijst er op dat het gemeentebestuur van Den Haag nog geen toestemming heeft gegeven voor de bebouwings plannen van het hoogheemraadschap en evenmin een sloopvergunning heeft afgegeven. Huurman hekelt het feit dat Delfland toch op eigen houtje alvast aan het slopen is gegaan. Hij wil de uitspraak van het college van b. en w. dat Delfland zich schuldig heeft gemaakt aan een onwettige handeling en vraagt of het gemeente bestuur de eigenaar wil verplichten het huis weer bewoonbaar te maken. Gebreke De dijkgraaf van Delfland, mr. A. P. van den Berge, was volledig op de hoogte van het feit dat er vernielin gen zijn aangebracht in de woning. Van den Berge nam gisteren in een commentaar ook volledig de verant woordelijkheid voor het afbraak werk. Het besluit om het aangekoch te huis onbewoonbaar te maken is genomen In het college van dijkgraaf en hoogheemraden, het dagelijks be stuur van het hoogheemraadschap. ADVERTENTIE Laten we daar met z"n allen voor zorgen. Die 3054 groene afvalbakken staan er natuurlijk ook niet voor niks. Wel voor om bruiken! Wethouder N. Hardon van stadsver nieuwing en ruimtelijke ordening, heeft inmiddels persoonlijk het buurtberaad laten weten dat hij vast besloten is het Julianahofje af te bre ken, en het herindelingsplan ongewij zigd uit te voeren. Hardon ziet geen heil in de suggestie om het nieuw bouwproject op te laten schuiven richting Nieuwe Haven. De dijkgraaf liet blijken dat Delfland van tevoren niet heeft onderzocht wat de Juridische consequenties zou den zijn van het aanbrengen van ver nielingen in het huis. „Ik neem aan dat ik juridisch niet in gebreke ben," zei Van den Berge De dijkgraaf is het volstrekt oneens met de uitspraak dat Delfland te keer is gegaan als de eerste de beste mala fide huiseigenaar. „Wij hebben een afweging gemaakt. De zeewering ter hoogte van de Keizerstraat moet wor den verzwaard. Ik heb de opdracht voor het onbewoonbaar maken van dit huis. Het klinkt dramatisch, maar het hoogheemraadschap moet een goede zeewering verzorgen voor een gebied waar 1,2 miljoen mensen wo nen, waar het regeringscentrum is. De dijk bij de Keizerstraat is niet zo slecht dat er direct een doorbraak dreigt bij een flinke storm, maar vormt beslist de zwakste schakel van de zeewering die onder verantwoor delijkheid van Delfland valt." „De zwakste schakel in het betoog van de dijkgraaf is dat Delfland over dit sloopintiatief op geen enkele ma nier overleg heeft gepleegd met de gemeente," zo reageerde Huurman op het commentaar van Van den Berge. De dijkgraaf zei verder dat Delfland „in feite alleen maar tijdelijk wonin gen aan het huizenbestand onttrekt". Delfland zal vergunning geven voor woningbouw op een eenmaal ver sterkte zeewering. Wat voor soort wo ningen er dan kunnen worden neerge zet is echter volstrekt onduidelijk. „Dat is een zaak die moet worden bepaald door het gemeentebestuur," aldus de dijkgraaf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6