„Een machtsgreep van de jagers" Tekening van een lezer Trouw martin mons terug m Commentaar Een noodsprong Vogelbescherming niet gelukkig met invloed in bestuur Brit vraagt stookboter Turkse regering wankelt IK BEN VAN MENiN6 TAT VAN AGT STEEDS MEER FUNGEERT /?ZEr\ ALS SPLIJTZWAM BINNEN HET JttMjfcl CDA... Weinig problemen voor veerdienst door Britse staking 'Volksunie en Jeugdfront worden niet vervolgd' ns-aanbieding eigen naam story WOENSDAG 2 JULI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET S Hel plan om de belastingaftrek van de premies van volksverzekeringen zoals de AOW af te schaffen, is een illustratie dat de financiële nood zo langzamerhand inderdaad tot aan de lippen is gestegen. Het is een dermate ingrijpende opera tie. dat een pertinente afwijzing onwillekeurig de eerste reactie is. Want ga maar na. Het spiegelbeeld van het aantrekkelijke belasting voordeel voor de overheid is een lastendrukverzwaring voor de bur ger die er niet om liegt. Iemand die gewend was zo'n vijf- a zesduizend gulden AOW-premie af te trek ken. zou het ineens zonder deze post moeten stellen. Bij vooral de midden- en hogere inkomens kan dat behoorlijk in de papieren lopen. j Het plan zou daarom onder nor male omstandigheden onhaalbaar geweest zijn. Ook wanneer daar- 'mee een op zichzelf sympathieke gedachte van de toenmalige CNV- medewerker, de huidige staatsse cretaris De Graaf, zou worden ge realiseerd. namelijk een vergroting van het solidariteitsbeginsel. Op het ogenblik houdt de solidariteit op bij een inkomen van een kleine vijftigduizend gulden. Over het meerdere behoeft geen premie te worden betaald. Het plan kan en mag echter niet worden losgemaakt van de huidige kommervolle omstandigheden en dan ontstaat een aanzienlijk genu anceerder beeld. Om te beginnen nopen de financiële omstandighe den thans tot pijnlijke ingrepen. Hoe pijnlijk kan op dit moment zelfs het kabinet nog niet overzien, omdat lang nog niet alles in kaart is gebracht. Maar zoveel staat wel vast dat er voor miljarden guldens omgebogen moet worden en daar mee tekent zich het dilemma af wie die kar moet gaan trekken: de werknemers, de uitkeringstrekkers of de departementen Zoveel is wel zeker dat zelfs met de beste stofkam uit de departe menten niet meer dan een miljard gulden gehaald kan worden. Het overige zal dus opgebracht moeten worden door de werknemers dan wel de sociale uitkeringstrekkers. Een afschuwelijk dilemma, te meer waar steeds vaker te beluiste ren valt. dat dit keer de sociale uitkeringstrekkers het gelag maar moeten betalen. Tegen die achter grond is een plan dat een recht vaardige verdeling van de lasten mogelijk maakt zo gek nog niet. Door de aftrek van de premies van de AOW e.d. af te schaffen kun nen de laagste inkomens (of zij nu uitkeringstrekker zijn of niet) wor den ontzien. Uit dien hoofde is het plan heel wat sympathieker dan op het eerste gezicht lijkt. Op dit moment valt echter niet te over zien wat de operatie verder nog overhoop haalt. Wat zijn bijvoor beeld de effecten op de werkgele genheid in vergelijking met de al ternatieven? Hoe groot is de kans dat de lastendrukstijging toch weer afgewenteld gaat worden? Waaruit bestaan precies de fiscale bezwa ren tegen het plan en hoe zwaar wegen die? Het zijn slechts enkele vragen die illustreren hoe ingrijpend het plan wel is. Het korte tijdsbestek waar in het een en ander gerealiseerd dient te worden stempelt het plan bovendien tot een noodsprong. Maar gegeven de eis van een recht vaardige inkomensverdeling, die des te zwaarder weegt wanneer het gaat om een verdeling van de las ten. verdient het plan serieuze aan dacht en overweging. Van een onzer verslaggevers STRAATSBURG Het Britse lid van het Europees Parle ment de heer Taylor vraagt zich af ofde Gemeenschap niet. bij wijze van uitzondering, twee problemen zou kunnen combineren tot één oplossing. Met het oog kijkend naar het brandstoftekort dat de EG chronisch bedreigt en met het andere gericht op de kennelijk onvermijdelijke boterberg, heeft hij de Europese Commis sie gevraagd of boter niet als brandstof kan worden ge bruikt. De „bevoegde dien sten", zoals de Commissie haar ambtenarenapparaat gaarne pleegt aan te duiden, zijn er niet uit gekomen. Bij gebrek aan desbetreffende vooraf gaande studies, aldus het ant woord, kan de Europese Com missie op het idee van de ge achte afgevaardigde geen com mentaar leveren. Ome redacteur wetenschap pen tekent hierbij aan dat met name het bereiken van een reukloze verbranding nog wel enige problemen lijkt te kun nen opleveren. Ook zou uitge rekend moeten worden, hoe veel brandstof de produktte van stookboter vergt. ANKARA (AP, Reuter) Er bestaat een gerede kans dat de regering van de Turkse premier Demirel vandaag ten val wordt gebracht. De Republi keinse Volkspartij van Bulent Ecevit heeft een motie van wantrouwen in gediend tegen de minderheidsrege ring van premier Demirel en daarover vordt waarschijnlijk vandaag ge stemd. Het lot van de regering is afhankelijk van een aantal kleine partijen en enkele onafhankelijke af gevaardigden. Twee onafhankelljken lieten gisteren al weten tegen de rege ring te zullen stemmen. Behalve de motie van wantrouwen heeft de regeringspartij zelf ook nog een motie van vertrouwen ingediend. Het Turkse parlement telt 450 zetels. Demirels Gerechtigheidspartij be schikt over 204 zetels plus veertien zetels van afgevaardigden die hem tot dusver gesteund hebben. Een deel van hen zou van plan zijn over te lopen naar Ecevits partij, die momen teel over 105 zetels beschikt. Een der gelijk overlopen is een min of meer normaal verschijnsel in het politieke leven van Turkije. door Hans Schmlt AMSTERDAM Binnen de Nederlandse vereniging tot be scherming van vogels is de afgelopen maanden opnieuw een conflict uitgebroken over een zaak die de gemoederen in de oudste natuurbeschermingsorganisatie van ons land al Jaren verhit: de jacht en de toelaatbaarheid daarvan. Aanleiding is de verkiezing van een ledenraad, het toekomstige „parle ment" van de in 1899 opgerichte Vogelbescherming. In die ledenraad moeten veertig men sen worden gekozen. Dat zou gebeu ren met een verkiezing, die eind mei is afgesloten. Kort daarvoor echter sloegen enkele verontruste Vogelbe schermers alarm: van de 74 kandida ten bleken er bij navraag meer dan JachtWPt twintig direct en duidelijk bij de jacht betrokken, zonder dat dit stond vermeld in de beschrijving van de kandidaten. gelbescherming duidelijk begon te maken dat de vereniging geen baas meer in eigen huis was en zich niet opstelde als de advocaat van de vo gels die zij zou moeten zijn. Een machtsgreep van de Jagers, zo vreesden de verontruste leden van Vogelbescherming en zij drongen er bij het bestuur op aan de verkiezing uit te stellen. Het was Immers niet ondenkbeeldig dat een groot aantal leden of zelfs de meerderheid van de ledenraad een standpunt over de Jacht zou Innemen dat indruist tegen het officiële, terughoudende Jacht- s tand punt van Vogelbescherming. Vermoed werd dat vanuit Jagerskrin gen bewust de Jachtkandidaten zou den worden gesteund. Het bestuur van Vogelbescherming besloot daarop de verkiezing uit te stellen en in september een nieuwe verkiezing te houden waarbij ifltvoe- rlger informatie over de kandidaten wordt verstrekt, zodat de leden weten wie zij in de ledenraad kiezen. Een van de Jagende kandidaten, A. SonnevUle, spande hierop een kort geding aan tegen Vogelbescherming waarin hij eiste dat de ledenraad zou worden samengesteld aan de hand van de in mei uitgebrachte stemmen, die nog steeds bij de notaris liggen. De president van de rechtbank in Utrecht, prof. mr. V. J. A. van Dijk, stelde hem vorige week in het gelijk. Vogelbescherming is echter in hoger beroep gegaan, zodat de zaak zich nog enige maanden zal voortslepen. De kandidaatstelling van zoveel Ja gende leden ls een poging van jagers- zijde om het in de Jaren zeventig verloren terrein weer terug te ver overen. Een jaar of tien geleden na men Jagers nog belangrijke posten in de Vogelbescherming in en bestond er een redelijke verstandhouding tus sen de jagers en de top van de Vogel bescherming. Die situatie veranderde echter toen een aantal leden van Vo- De discussie over de vraag of een vogelbeschermer ook op bepaalde vo gelsoorten mag jagen, kwam eind 1974 op gang naar aanleiding van een brief van het bestuur van Vogelbe scherming over de voorgenomen wij zigingen van de Jachtwet. In die brief werd gepleit voor het laten voortbe staan van de jacht op goudplevieren en ganzen met netten. Dat schoot talloze vogelliefhebbers in het ver keerde keelgat. Na veel geharrewar werd een werk groep ingesteld die een advies over het Jachtstandpunt uitbracht en uit eindelijk spraken de leden zich daar over uit in een in de zomer van 1978 gehouden referendum. Driekwart van de leden volgde daarin het standpunt van onder meer het erelid Jan P. STrijbos, die zich het jaar daarvoor via een brief in de discussie had ge mengd. Zijn standpunt liet aan dui delijkheid niets te wensen over: „Vo gelbescherming beschermt vogels waar zij kan, punt uit". In de opvattingen van Vogelbescher ming is het doden van vogels sinds dien alleen toegestaan om schade aan gewassen, wilde planten en die ren te voorkomen. Bovendien mag pas worden gejaagd wanneer alle an dere middelen, zoals verjagen, heb ben gefaald en wanneer duidelijk is dat de ontstane schade werkelijk suc cesvol door de Jacht kan worden be streden. In de praktijk betekent dit een forse stap terug voor de Jagers, die ook elders ingrijpende restricties aan hun exclusieve hobby zagen op- legd. Jacht op wilde eenden .prestige, trofee, lekkernij 'Nee, tenzij' Want in de tweede helft van de Jaren zeventig werd ook in Natuurmonu menten (met een kwart miljoen leden en een bezit van 38.000 hectare na tuurterrein de grootste natuurbe schermingsorganisatie) de rol van de Jager in het beheer van de natuur ter discussie gesteld. Het jachtstand punt wijzigde zich van Ja. tenzij" in „nee, tenzij" en in 1978 achtte Na tuurmonumenten afschot alleen nog toelaatbaar ter beperking of voorko ming van schade. Vorig jaar werd ook het aantal be Jaagbare diersoorten op de terrein van Natuurmonumenten drastisch teruggebracht: van de 45 diersoorten die volgens de Jachtwet (onder uiteenlopende voorwaarden) mogen worden bejaagd, genieten er 32 volledige bescherming op de terrei nen van Natuurmonumenten. De opvatting dat in een verantwoord natuurbeheer geen plaats meer ls voor de plezierjacht, heeft de afgelo pen Jaren in steeds breder kring ge hoor gevonden. De Dierenbescher ming sloot zich aan bij de opvatting van Vogelbescherming en Natuurmo numenten en de Koninklijke Natuur historische vereniging wees het Jagen als sport of liefhebberij van de hand. Ook andere beheerders van natuur gebieden dan Natuurmonumenten gingen er toe over de Jacht te beper ken: zo is de fazantenjacht in de duinen bij Den Haag teruggebracht en ls de Jacht op de vos in de Noord hollandse waterleidingduinen ge sloten. kweekt voor de Jacht Nieuwe acties zijn aangekondigd. Houtsnip Open vizier Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon Premier Demirel zou naar verluidt niet eens ongelukkig zijn met de val van zijn kabinet. Omdat hij bij de bestrijding van de binnenlandse on rust en van de economische proble men toch enig succes heeft behaald, zou hij enig perspectief zien in ver vroegde verkiezingen. De grote vraag is altijd hoe lang het leger toenemen de politieke onrust in het land werke loos zal aanzien. HOEK VAN HOLLAND (ANP) De Stoomvaart Maatschappij Zeeland, die het Nederlandse deel van de veer dienst Hoek van Holland-Harwich verzorgt, heeft tot nu toe alle reizigers kunnen vervoeren, ondanks de sta king van de bemanning op de Engelse schepen op deze lijn. Er zijn maar weinig afzeggingen binnengekomen. Wanneer de staking afloopt, is niet te zeggen. De kandidaatstelling voor de leden raad van Vogelbescherming la een van de wijzen waarop van jagerszijde wordt geprobeerd het snel afbrokke lende Jachttereln terug te winnen. De Stichting kritisch faunabeheer, die zich tegen de plezierjacht verzet, ont zegt de Jagers niet het recht voor hun belangen te strijden, maar vindt dat dat dan wel met open vizier moet gebeuren en niet op een wijze die de werkelijke bedoelingen verdoezelt. Zoals twee weken terug, toen de Ne derlandse Jagersverenlglng de „Stich ting behoud natuur en leefmilieu" oprichtte, die waardevolle natuurter reinen wil aankopen of pachten. Om er te Jagen, maar dat blijkt niet uit de naam, die echter wel opvallen de gelijkenis vertoont met de namen van bestaande natuurbeschermings organisaties. Natuurmonumenten sprak dan ook van een ongewenste ontwikkeling, de Stichting Natuur en Milieu noemde het goedkoop stunt werk van de Jagers om hun exclusieve sport veilig te stellen en de Stichting kritisch faunabeheer vroeg zich af waarom de Jagers niet zeggen dat zij natuurterreinen willen kopen om die ren te kunnen schieten in plaats van misleidende termen als natuur en leefmilieu te gebruiken. Aprilgrap Bovendien blijken de Jagers niet al leen gebruik te maken van een weinig van weidelijkheid getuigende strijd wijze, maar halen zij ook grappen uit die alleen maar lelden tot toenemen de onverzoenlijkheid. Zo maakte het blad van de Jagersvereniging eerder dit Jaar melding van het feit dat aan de Olympische Spelen het onderdeel Jagen ls toegevoegd: in Moskou zal met hagel op kwartels en met kruis bogen op wilde zwijnen worden ge schoten. Liefhebbers moesten zich vóór 1 april melden. Dierenbescher- Inmiddels gaat de Jacht op een aantal vogelsoorten onverminderd voort, tot groot ongenoegen van de natuurbe schermers die moeten vaststellen dat Nederland steeds ongeloofwaardiger wordt wanneer het andere landen op roept vogels te beschermen. Wij pro testeren tegen de trekvogelmoord in de landen rond de Middellandse Zee, maar in ons land richten zich talloze geweerlopen op trekvogels als ganzen en houtsnippen. Nederland loopt zelfs achter bij landen als België, waar begin dit Jaar in het gewest Vlaanderen de Jacht op de houtsnip werd verboden. Roger Arnhem, voorzitter van de Bel gische vogelbescherming, zei naar aanleiding daarvan onder meer: „Het Vlaamse gewest ls het eerste in West- Europa waar natuurbehoud en vogel bescherming voorrang kregen boven het afschot van deze geheimzinnige trekvogel, hoewel die bovenaan de prestigelijst van de meest elitaire ja gerskringen stond." „Zoals de meeste andere trekvogels ls ook de houtsnip nooit schadelijk. De Jacht op die soort heeft niets met natuurtje heer te maken, maar vindt haar motieven eerder in de sfeer van jachtgenoegen, prestige, trofeeën, schieten en gastronomische delica tesse. Hoe graag de jagers dit ook camoufleren met holle woorden over natuurbeheer, ze weten zeer goed dat er geen enkele biologische reden is om die parels van de natuur af te schieten", aldus de Belgische vogel- beschermer. DEN HAAG (ANP) Minister De Ruiter (Justitie) schaart zich achter het oordeel van het Openbaar Minis terie dat niet is gebleken van vol doende bewijs voor het instellen van een strafvervolging tegen de Neder- mlng trapte erin en wendde zich tot landse Volksunie en het Nationaal het NOC met het verzoek af te zien van deelname aan „deze ongelukkige wending". Jeugdfront in verband met drie pam fletten met een duidelijk racistisch discriminerende inhoud. De minister heeft in een brief aan de Aan de zijde van dierenbeschermers Tweede Kamer gisteren gezegd, dat verharden de standpunten zich ook. Sinds eind vorig Jaar opereert in Ne derland het Dierenbevrijdingsfront, dat daadwerkelijk een einde wil ma ken aan de verloedering in de om gang met dieren. Bij TNO in Zeist werden uit een laboratorium zeven honden (Beagles) bevrijd, de kooien van een nertskwekerij werden open gezet en onlangs bevrijdde het front tweeduizend fazanten die werden ge- de pamfletten, die door in de Tweede Kamer gezeten fracties in zijn han den waren gesteld, voor onderzoek in handen van het openbaar ministerie waren gesteld. Dat onderzoek is nu afgesloten. Daar» uit is gebleken dat van de zijde van de Nederlandse Volksunie en het Na tionaal Jeugdfront iedere betrokken heid bij deze pamfletten wordt ont kend. In 1964 overleden, kort na elkaar, de gezusters Monsma en toen pas werd algemeen bekend (wat hier en daar al een publiek geheim was) dat deze beide Haagse da mes de schrijfsters waren van de grif verkochte speurdersromans met inspecteur Perquin in de hoofdrol. „Martin Mons" noem den zij zich en in de jaren vijftig verscheen er met de regelmaat van een klok telkens een nieuwe Martin Mons. Het werden er in totaal zesendertig en er was veel vraag naar deze rustige, niet- hardgekookte en toch spannende detectives, die zich afspeelden in voor leder herkenbare situaties. De laatste jaren moesten ze in de boekhandel steeds néé verkopen wanneer iemand om Martin Mons kwam. Je kon de verhalen over inspecteur Perquin alleen nog maar bemachtigen als je de boekenbakken van tweede hands-zaken zorgvuldig na- vlooide. Intussen kreeg de firma Sljthoff te Alphen aan den Rijn zóveel telefoontjes om herdrukken van zowel boekhandelaren als parti culieren, dat deze uitgeefster ten slotte in de gaten kreeg dat het menens was. En nu zijn er drie boeken herdrukt (weer herdrukt, want 't gaat om een derde druk): „Inspecteur Perquin en de carna- valsmoord", „Inspecteur Perquin en de kralenmoord" en „Inspec teur Perquin en de moord op Derk Alland". Het zijn fleurig ogende paperbacks geworden en ze kosten op een dubbeltje na dertien gulden per stuk. Deze nieuwe druk is „heizien" en dit houdt onder meer in dat manne lijke personen in deze boeken bij het verlaten van een pand niet meer een hoed opzetten of hand schoenen aandoen Voor Martin Mons, of liever: voor de dames Monsma waren hoeden en hand schoenen vanzelfsprekende attri buten, zeker als het om een heer ging en inspecteur Perquin is een heer. In overleg met de dochter van een der schrijfsters zijn die hoe den en handschoenen geschrapt, omdat lezers van nu, die minder vertrouwd zijn met gedekte hoofden en geschoeide handen, erdoor in de war zouden raken en denken dat ze vla die hoed of die handschoenen een draadje van de plot te pakken hadden. Nog iets. In „Trouw" van 26 maart 1955 stond in een bespreking van een Martin Mons: „Jammer al leen, dat al wat niet inspecteur is of geld heeft, zo plat praat." In derdaad gaven de Haagse dames in hun boeken blijk van hun over tuiging, dat ieder met een geringe schoolopleiding en weinig inkom sten het Nederlands niet be heerst. Welnu, ook dat is goed deels herzien. - rr.iwoüf v. TVTt WtsHjiwntf oefifis op <h tngtgrvtn éstttm Mirt vin Het zal iedereen wel eens overko men zijn: je bent laat en weet nog net een trein binnen te springen voor hij wegrijdt Binnen, maar zonder kaartje. Toch kan zo'n begin van de reis lucratief zijn. Gewoonlijk betaalt men aan het loket in Haarlem voor een retour naar het station Amsterdam Am- stel 10,20. Maar een van onze redacteuren kwam ook na veel aandringen niet aan dat bedrag. Conducteur: „Amsterdam Am- stel. Vanaf Haarlem? Dat is kilometer, 9,70." Redacteur: „Dat moet onjuist zijn, want ik betaal aan het loket al 10,20. En daar komt dan nog de toeslag bij." Conducteur: „Die toeslag re ken ik niet. Ik kijk het nog even na." Weer de tabellen nagelopen. „Het klopt niet. Het is ƒ6,60". Redacteur: „Nee, het moet min stens 10,20 zijn." De conducteur houdt aan: „Het is 9.70." Het helpt de redacteur weinig dat hij aandringt om meer te betalen. De schertsende opmerking dat de re tours dan zeker ln de aanbieding zijn valt in slechte aarde. „Als u in het vervolg gewoon een kaart je aan het loket koopt, bespaart dat veel moeite." Ja. onze redac teur kijkt wel uit met die voor deeltjes. Maar als u binnenkort meer voor het treinkaartje moet gaan betalen weet u waar dat aan te danken is. Gehuwde vrouwen in de stad Groningen zullen voortaan door de gemeente met hun geslachts naam en niet met die van hun echtgenoot geregistreerd en aan geschreven worden. Een grote meerderheid in de gemeenteraad van Groningen nam maandag avond een motie aan, waarin de voor Nederland bijzondere situa tie is vastgelegd. Aanleiding tot de motie was een verzoek van honderd gehuwde vrouwen om voortaan met hun meisjesnaam te worden aangeschreven. In de meeste gemeenten zijn ge huwde vrouwen in het bevol kingsregister opgenomen met de naam van hun echtgenoten. In Groningen kunnen zij binnen kort onder hun meisjesnaam ge registreerd blijven, ook als ze ge trouwd zijn. De aantekening „echtgenote van" hoeft niet op de kaart in het register te worden genoteerd, als de vrouw dat niet wil. anders ook wat van. Het slootjespringen begint zater dag om 14 uur en duurt onge veer tweeënhalf uur. Sinds de Slag bij Warns (1345) hebben Friezen en Hol landers nooit meer zo bloed dorstig tegenover elkaar ge staan als toen. Of de pols stokwedstrijd over de 13 me ter brede Vlist ln Zuid-Hol land op 5 juli in die situatie verandering zal brengen, is niet geheel denkbeeldig. Im mers, voor Friezen is het „fierljeppen" een voorname nationale sport, maar de in woners van de dorpen in de buurt van de Vlist kunnen er al heet de sport er iets Hier ligt weer een nieuwe story voor Panorama: twee Amerika nen die Jaren goede vrienden zijn en zaken doen met elkaar, blij ken twee broers te zijn. Vaak had Elmer Vincent (49) zich afge vraagd wat er toch met zijn Jon gere broer was gebeurd, nadat hun moeder in het kraambed was gestorven. Dat broertje, dat als Fred Robert Vincent was ge doopt. was gestorven, vertelde vader Vincent zijn overige kinde ren. In werkelijkheid kwam de baby via adoptie in een ander gezin terecht en kreeg daar de naam Arthur Vincent Scamardo. Vincent en Scamardo waren al vijftien jaar bevriend. Vincent werkt als monteur bij een groot bedrijf, Scamardo is employee bij een staalplaatfirma. Dankzij de activiteiten van Jenny Kolp, die de afkomst van weeskinderen probeert uit te zoeken die tussen 1912 en de jaren zestig ln een weeshuis in Fort Smith hebben gewoond, zijn Vincent en Arthur van vrienden ineens broers ge worden En wat zei Elmer? Pre cies: „Ik kan het nauwelijks ver werken dat de man met wie ik jarenlang gesproken heb en met wie ik zaken heb gedaan, mijn broer is."

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5