'Meer offers nodig bij ambtelijke topinkomens' Terug van visvakantie in Miami, filmpjes naar de haaien. Harde klappen voor glastuinbouw Nerveuze spanningen Valdispert Politie moet zorgen voor een beter beeld Hersenbeschadiging bij baby's kan vroeg worden opgespoord CRM voelt niets voor statiegeld op dieren Suriname Schotse doedelzakken klinken in Vlissingen Industriebond CNV wil eerlijker verdeling Nieuwe hoofdcommissaris Amsterdam: FIETSER De ENFB BEL OF SCHRIJF Eis vier maanden doodsteken medescholier Alternatief uitzendbureau draait goed WEG m EIGEN LAND Verstoren bezoek Beatrix kost boete Inkomen boeren en tuinders sterk gedaald Rita WOENSDAG 2 JULI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET RHS .3 Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM De Industriebond CNV vindt dat de loonmatiging voor de gewone man heel wat ingrijpender is dan voor ambtenaren en politici met een topinkomen. De voorstellen van minister Wiegel om de ambtelijke topsalarissen aan te pakken gaan volgens de bond niet ver genoeg. Het blijven marginale verlagingen. De Industriebond CNV stelt in het bondsblad de Industriegids van deze week „met spijt" vast dat de gewone man kennelijk een minder zorgvuldi ge behandeling krijgt wanneer het gaat over loonmatiging dan dege nen met een topinkomen. „Het voorbereiden en afkondigen van de loonmaatregel was in een wip be keken, zorgvuldig en langdurig be raad was daarvoor niet nodig. Zodra het gaat om degenen die het financi eel in onze samenleving goed tot zeer goed hebben getroffen, wordt het kennelijk moeilijk om deze groepe ringen aan te pakekn." aldus de voor zitter van de Industriebond CNV. Leo Ester in het bondsblad. nieuwe salarisschalen. Uit de voor stellen van Wiegel blijkt dat de amb telijke en politieke top in ons land tussen de tien- en vijftienduizend gul den per maand bruto verdient. Een aantal van hen zal evenwel iets moe ten inleveren. Burgemeesters van gemeenten met 60- tot 100.000 inwoners bij voorbeeld, verdienen nu salarissen variërend van 10.489 tot 11.590 per maand. Zij krijgen volgens Wiegels voorstel, voortaan maximaal 10.763 per maand bruto. De best betaalde politici blij ven de burgemeesters van de drie grote steden. Zij verdienen ook nu nog 15.623 gulden. Ester reageert op de nieuwe voorstel- Eerlijkheid len van minister Wiegel om topamb- J tenaren en politici in te delen in drie In de Industriegids wijst de bonds- DEN HAAG (ANP) —Staatssecretaris Wallis de Vries (CRM) heeft de Tweede Kamer laten weten niets te voelen voor de invoering van een statiegeldsysteem voor honden en katten. „Dit systeem kan geen oplossing bieden voor de problemen van loslopende honden en katten", aldus de staatssecretaris. Het statiegeldsysteem voor huis dieren werd ontwikkeld door de heer De Kwant uit Rotterdam en werd door de werkgroep „Bedreig de Dieren Nederland" onder steund. Voorgesteld werd te bepa len dat vergunninghouders (han delaren en asielhouders) slechts dieren zouden mogen afleveren aan hen, die in het bezit zijn van een statiegeld-afhaalmachtiging. Volgens het nieuwe systeem zou het alleen dan mogelijk zijn zich een huisdier aan te schaffen na betaling van een waarborgsom (statiegeld) aan de staat. De doelstelling van het (nu afge wezen) systeem hield onder ande re in: inkrimping van het aantal huisdieren, een zorgvuldiger en zuiniger omgaan met deze dieren en bestraffing bij onachtzaamheid (het vervallen van het statiegeld). Volgens de opstellers zou door een dergelijk systeem niet alleen veel dierenleed kunnen worden voor komen, maar zou ook het pro bleem van overlast (zwerfdieren) kunnen worden teruggedrongen. Staatssecretaris Wallis de Vries zegt in antwoord op vragen vanuit de Tweede Kamer dat aan invoe ring van een dergelijk systeem zo wel principiële als praktische be zwaren kleven. Invoering van het systeem acht hij niet mogelijk. voorzitter erop dat ook volgens hem een beleid, gericht op werkgelegen heid offers vraagt. „Het draagkracht beginsel is daarbij wel één van de belangrijkste uitgangspunten. Bij ons is de bereidheid aanwezig onze bijdrage te leveren, maar onze bereid heid wordt onder zware druk gezet als de overtuiging ontbreekt dat de eer lijkheid in de lastenverdeling ont breekt. Het gescharrel rond de mati ging van de topsalarissen van ambte naren is bepaald geen bijdrage om het vertrouwen in een beleid, geba seerd op een eerlijke verdeling van de lasten te vergroten." aldus Ester. Een beroep op matiging door de werknemers is volgens hem moeilijk houdbaar als daar niet de volstrekte zekerheid tegenover staat dat de hoogste inkomenstrekkers naar ver mogen hun bijdrage aan het mati- gingsbeleid leveren. ADVERTENTIE rusteloosheid, examenvrees. Ook u kunt kalmer leven met een zuiver natuurprodukt uit de valeriaanwortel. Burgemeester Polak temidden van (links) en zijn voorganger Sanders. hoofdcommissaris Valken Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De nieuwe hoofdcommissaris van de Am sterdamse politie, J. Valken, acht het kweken van een beter beeld van de politie bij de burgers „een prioriteit van de eerste orde". Valken zei gisteren na zijn installatie door burgemees ter Polak dat een actiever voorlichtingsbeleid de Amsterdam mers meer begrip moet bijbrengen „voor de vaak moeilijke positie, waarin de politie haar werk moet verrichten". Op kritiek van de pers past volgens de nieuwe korpschef geen „hautain stilzwijgen" van de politie. Valken zegt dat de politie zich zo open moge lijk dient op te stellen om een goede zijn loopbaan in 1971 om chef te wor- relatie te krijgen tussen politie, pers en samenleving. Voor voorlichting en „public relations" wil hij meer midde len en mankracht ter beschikking krijgen. Tijdens de installatie in de RAI in Amsterdam verwelkomde burge- Lees vooraf de gebruiksvoorschriften. ADVERTENTIE help de Echte Nederlandse Fietsers bond op te komen voor je rechten. een bond waar iedere fietser lid van moet zi|n Als lid ontvangt u ons tijdschrift „De Vogelvrije Fietser met in het laatste nummer alles over fiets en trein, kontributie. tot 1 oktober 7.50 naar de ENFB postbus 2150 3440 DD WOERDEN tel 03480-13350 of 16250 of maak 7.50 over op giro 30255 en vermeld daarbij: .nieuw lid" DEN HAAG (ANP) Voor de stichting uitzendbureau ar beidsvoorziening „Start" is 1979 een gunstig jaar geweest. In totaal kon het bureau zes duizend werklozen aan een baan helpen, tegen tweedui zend in 1978. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1979 „Start" werd in 1978 opgericht als uitzendbureau op niet-com- merciële basis met de bedoe ling moeilijk plaatsbare werk lozen aan het werk te helpen. De stichting wordt bestuurd door vertegenwoordigers van werkgevers, werknemers en het ministerie van sociale zaken. Arbeidsbureaus verwijzen werklozen die door hun leef tijd. langdurige werkloosheid of eventuele handicap moeilijk een baan kunnen vinden, naar „Start" In 1979 werd 23 procent van de uitzendkrachten die door „Start" waren geplaatst door hun werkgever in vaste dienst genomen. Nog eens 23 procent vond elders een vaste baan om dat door het tijdelijk werk hun oorspronkelijke achterstand was ingelopen. De omzet van de stichting, die eind vorig jaar 68 mensen in vaste dienst had voor bemiddeling, bedroeg in 1978 ongeveer dertig miljoen tegen dertien miljoen gulden in 1978. Het bestuur verwacht voor 1980 een omzet van vijftig miljoen gulden. Financieel heeft het bureau goed gedraaid, want er bleef aan het eind van 1979 nog bijna één miljoen gulden over. Het bestuur heeft besloten dit te rug te betalen aan de werkge vers die uitzendkrachten van „Start" werk hebben gegeven. Er werden vorig jaar zeventien nieuwe vestigingen geopend. In totaal zijn er nu 26 ALMELO (ANP) De officier van justitie bij de rechtbank in Almelo, mr. J. Hazewinkel, heeft gisteren vier maanden gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk geëist tegen een 19-jarige jongen uit Almelo die in december van het vorig jaar zijn me de-scholier Eric Collet (19). eveneens uit Almelo, met een stiletto heeft doodgestoken. Het drama speelde zich af in de protestants christelijke MEAO-school voor Twente in Al melo. Op de zitting kwam naar voren dat de jongelui reeds geruime tijd met el kaar overhoop hadden gelegen. De moeilijkheden dateerden al van enige jaren geleden toen ze op de MAVO vaak ruzie hadden. Aan de vijande lijkheden is een eind gekomen toen de verdachte naar het lyceum ging. Het bleek slechts een wapenstilstand te zijn want toen hij na het behalen van het HAVO-diploma. in augustus 1979 naar de MEAO ging werd hij opnieuw geconfronteerd met Eric Collet. Vanaf dat moment was het weer regelmatig mis tussen beide scholieren. De officier van Justitie was van me ning dat de verdachte niet de opzet heeft gehad zijn belager te doden. Advocaat mr. J. H. van der Veer vond dat er sprake was van noodweerexces en eiste daarom vrijspraak. De rechtbank spreekt zich op 8 juli uit. Bromfietser omgekomen ALMKERK (ANP) De 50-jarige M. van Aalst uit Nederhemert is gisteren verongelukt in de gemeente Almkerk. Hij kwam met zijn bromfiets vanaf een erf de provinciale weg oprijden en lette daarbij niet op een aankomende auto. De man overleed ter plaatse. Vervolg van pagina 1 De werkgroep Fundament heeft grote bezwaren tegen dit ontwerp, omdat het aldus een woordvoerder van de groep willekeur In de hand werkt, aangezien niet nader gespecificeerd wordt, welke die ethische en morele normen zijn. Volgens de woordvoer der is het ongebruikelijk en ln strijd met de gangbare juridische praktijk om wetten te maken met terugwer kende kracht. Zij achtte het dan ook onwaarschijnlijk dat de Raad van Advies met het wetsontwerp in deze vorm akkoord zal gaan. Tot zover onze correspondent Het overleg tussen Nederland en Su riname over de ontwikkelingssamen werking vordert Intussen goed. maar de moeilijkste punten moeten nog aan de orde komen, zo verklaarde minister De Koning. Behalve het vaststellen van de omvang van de financiële ruimte en het beslag op de beschikbare middelen voor de ver schillende sectoren van de Surinaam se economie, zijn verdere lastige pun ten de plannen voor de Surinaamse oudedagsvoorziening, de activering van het Surinaamse bedrijfsleven, de afzet van Surinaamse produkten ln Nederland en de verbetering van de positie van de bewoners van de bin nenlanden. ADVERTENTIE Röntgencontrole op vliegvelden kan dodelijk zijn voor uw films. Berg ze daarom op in een Sima beschermzak met een driedubbele laag van lood en polyester Dan worden ze efficiënt beschermd en kan er niets gebeuren. Vliegen? Uw films in een Simazak Sima fümbeschermzakken. Verkrijgbaar b$ uw fotohandeiaac (j Importeur Fodor Foto 8 V. Hoogstraat 35.3011 PE Rotterdam. Tel: (010) 11 4060 Terwijl de ene stad een Mexicaan se week houdt in deze vakantie- tijd. de Noordoostpolder probeert op te klimmen tot Noorse sferen, zoekt Vlissingen het bij de Schot ten. compleet met doedelzakken, folksgroepen en lezingen over het in deze periode onvermijdelijke monster van Loch Ness. Een gedeelte van deze festivitei ten is inmiddels al achter de rug. maar voor de komende dagen is er toch nog wel wat in Vlissingen te doen. Zo worden er vandaag ln het kader van School. Gezin. Buurt en Schotse week tal van activiteiten gehouden in de buurt woonerf LeeghwaterstraaVCal andstraat Dit in samenwerking met enkele scholen en het wijkcomité Bonen- dijcke. Bij mooi weer kan men krijtteke ningen maken, ballons oplaten, naar een poppenkast kijken en volksdansen. Bij slecht weer wordt er een film in buurthuis Het Anker, waar dan ook de poppen kast staat opgesteld, terwijl het volksdansen daar eveneens plaats vindt. Op het Nollestrand kunnen kinderen diezelfde middag kaste len bouwen op de hopelijk wel luidende klanken van een doe delzakspeler In de al eerder genoemde Noord oostpolder en wel in Emmeloord wordt morgen de hele dag in het centrum een braderie gehouden met onder meer een standwerkers concours en 's middags op het pleintje in de Nering voor wie er van houdt een optreden van de Dolly Dots. Achter het VW-kan- toor kan men Oscar Peterson eh Margriet Markerink beluisteren. In het gebouw van de afdeling civiele techniek aan de Techni sche Hogeschool in Delft (Stevin- weg 1is tot en met 2 augustus een tentoonstelling ingericht onder het motto „het station in al zijn facetten". De expositie, die dage lijks (behalve op zondag) te bekij ken is van 10 tot 16 uur, bestaat voor een deel uit de Franse sta tion-tentoonstelling. die met zo'n 1200 foto's een beeld van de sta tions in Frankrijk geeft. De ten toonstelling is aangevuld met fo to's. dia's en gegevens over sta tions in Nederland. meester Polak de hoofdcommissaris als „terug van weggeweest". Valken kwam in 1946 in dienst van het Am sterdamse korps. Hij onderbrak daar den van de politie in Gouda. In 1974 verhuisde hij naar Enschede. Polak herinnerde er gisteren aan dat alle adviserende instanties, waaronder de politiebonden, de benoeming van Valken hadden gesteund. Ais belangrijkste probleem van het korps noemde Polak de personeels sterkte. „Er bestaat een ernstige wan verhouding tussen de taken waar dit korps voor wordt gesteld en de sterk te en de middelen die het ter beschik king heeft. Ik hoop dat de regering, die over orde en recht mooie dingen weet te zeggen, daar ook eindelijk consequenties aan verbindt." Valken hield een pleidooi voor een behoedzame vernieuwing van het po litiekorps. Hij meent dat de politie zich voor een deel heeft weten aan te passen aan maatschappelijke veran deringen, maar dat zij de samenle ving nog te veel beziet „met de maat staven van vroeger en vanuit haar eigen kijk op de problemen". Valken volgt hoofdcommissaris Th. Sanders op. die met pensioen is gegaan. ZWOLLE (ANP) De politierechter van Zwolle, mr. B. Sprey, heeft giste ren zes jongeren, die op 19 juni het koninklijk bezoek aan Zwolle hebben verstoord, conform de eis van de offi cier veroordeeld tot een geldboete van 250 gulden en een voorwaardelij ke gevangenisstraf van drie weken met een proeftijd van twee Jaar. Bo vendien moet de schade worden ver goed die is toegebracht aan de kle ding van een mevrouw uit Kampen en aan die van haar dochter De officier van Justitie, mr. Tiede- man. achtte het subsidiair ten laste gelegde, belediging van de koningin, niet bewezen. Hij hield het daarom op geweldpleging. Academisch ziekenhuis Groningen: Van onze redacteur wetenschappen GRONINGEN Een onderzoek van een hall uur. een paar dagen na de geboorte, is een betrouwbaar middel om baby's op te sporen die grote kans hebben op duurzame hersenbe- schadiging en blijvende Invaliditeit. Tot deze conclusie komt een werkgroep van het academisch ziekenhuis Groningen in een onderzoekproject dat sinds 1975 loopt. Vroegtijdige onderkenning van neu rologische afwijkingen is een noodza kelijke voorwaarde voor tijdige reva lidatie, aldus de projectgroep, die nog veel goed kan maken. Het onderzoek van de baby omvat een aantal li chaamsfuncties zoals houding, bewe gingen, het functioneren van het ge hoor, en oogbewegingen. Schade aan de hersenen van het Jon ge kind kan worden veroorzaakt door erfelijke afwijkingen of door invloe den van buiten. Omdat ze vooralsnog op die erfelijke factoren toch geen greep hebben, richtte het Groningse onderzoek zich op de Invloeden van buiten. Daaronder nemen de „perina- tele complicaties" een belangrijke plaats ln: de moeilijkheden die zich rondom de geboorte kunnen voor doen, tijdens het laatste deel van de zwangerschap en de bevalling. In een serie van 1500 ln de Groningse kliniek geboren baby's werden er bij tachtig afwijkingen gevonden, in on geveer vijf procent van de gevallen dus. Aan dat percentage mag overi gens niet te veel betekenis worden toegekend. Het ligt waarschijnlijk aan de hoge kant, omdat een univer- Groningen vertraagde groei van het kind in de moederschoot als een aan wijzing om. eerder dan tot nog toe gebruikelijk was. over te gaan tót verlossing met de keizersnee Toen de groep baby's met afwijkin gen op anderhalfjarige leeftijd op nieuw werd onderzocht, bleken tweè verheugende feiten. Van de tachtig bleken er nog maar dertien afwijken de onderzoekresultaten te hebben Verreweg de meeste vroege afwijkin gen werden dus gevolgd door spon taan herstel. Onderzoek van een controlegroep van tachtig baby's die vlak na de geboorte „gezond" waren, leverde twee lichte afwijkingen op^ Daaruit blijkt dat verreweg de mees te kinderen die op anderhalf jarige leeftijd (nog) neurologische afwijkin: gen vertonen, door het Groningse on derzoek vlak na de geboorte er al uit werden gehaald De Oroningse projectgroep vindt daarom dat zulk onderzoek als routi ne na elke geboorte zou moeten wor den ingevoerd Je kunt er niet vroeg genoeg bij zijn, is de filosofie. Dat zal sltalre kliniek van nature probleem-dan psychologisch wel uitgekiend be gevallen aantrekt. Wel spijkerhard is de vaststelling dat in de helft van de gevallen een perina- tale complicatie in het spel was. In volgorde van belangrijkheid bleken vroeggeboorte, te laag geboortege wicht en zuurstofgebrek bij de beval ling van invloed te zijn. Het verband kon in Groningen duidelijker dan el ders worden vastgesteld, omdat tot dan toe alleen bij oudere kinderen dit neurologisch onderzoek werd gedaan. Dat betekende dat allerlei invloeden van na de geboorte, de invloed van zwangerschap en bevalling konden vertroebelen. Toch bleek het zeker niet mogelijk om op perinatale complicaties blind te varen. Die hoeven niet beslist tot hersenbeschadiging te leiden, en doen dat in een groot aantal gevallen ook inderdaad niet. Maar als waar schuwingssignaal zijn ze eens te meer serieus te nemen. Zo ziet men nu in Van onze redactie economie DEN HAAG Het inkomen van de boeren en tuinders in ons land is het afgelopen jaar sterk gedaald, waarbij vooral in de glastuinbouw harde klappen zijn gevallen Dit blijkt uit een onderzoek van het Landbouw- Economisch Instituut (LEI) in Den Haag, dat gisteren is gepubliceerd. Het gemiddelde inkomen op de veeteeltbedrijven kwam uit op ruim 32.000 gulden, ter wijl het in het jaar daarvoor nog boven de 45.000 gulden lag. Indien de premies op ba sis van de Wet Investeringsre kening (WIR) worden meege rekend, dan kan het gemid delde inkomen op 36.800 gul den worden gesteld. In de ak kerbouw liep het inkomen te rug tot 28.700 (29.700) gulden, maar inclusief de WIR-premie kwam het op 33.200 gulden. Half uurloon De voorzitter van het Land bouwschap en van het Ko ninklijk Nederlands Land- bouwcomité KNLC ir D. Lu- teijn tekende hierbij aan. dat de boeren voor zo'n inkomen vaak twee keer zo lang moe ten werken als een werknemer in het bedrijfsleven, „zodat een boer het in feite voor een half uurloon moet doen" Luteijn noemde de inkomens ontwikkeling in de glastuin bouw zelf dramatisch. De sec tor groenten gaf vorig jaar een gemiddeld inkomen van ne genduizend (was 21.000) gul den te zien. In de sector bloe men was er zelfs sprake van een in doorsnee negatief inko men en wel van zevenduizend gulden. Hierbij moet dan nog in aan merking worden genomen, dat de glastuinbouw vorig jaar nog kon profiteren van verhoudingsgewijs goedkoop aardgas - (red.). Huisgenoten Ondanks de daling van het gemiddelde inkomen van de boeren, nam het totale gezins inkomen dank zij de bijdra gen van huisgenoten op de landbouwbedrijven gemid deld toe tot 60.700 (was 57.800) gulden. In de tuinbouw ging het totale gezinsinkomen ech ter ook achteruit, en wel tot 47.600 (was 53.000) gulden. Het besteedbaar gezinsinko men, dus na aftrek van belas ting en sociale premies, nam op de landbouwbedrijven met 2.600 gulden toe tot 48.700 gul den. In de tuinbouw liep dat met 4.900 gulden terug tot 38.300 gulden Ondanks die daling namen de uitgaven van de gezinnen daar toe en bij de landbouw bedrijven stegen zij sterker dan het besteedbaar inko- geleid moeten worden, gezien de 85 procent loos alarm die het Groningse onderzoek blijkt op te leveren. 'Geen CAO zonder looneisen hoger Hoogovens-personeel' Van onze soc.-econ. redactie AMSTERDAM De Vereniging van Hoger Hoogovens Personeel (VHHPi heeft de directie van Hoogovens laten weten dat het niets voelt voor een CAO, waarin niet wordt tegemoet ge komen aan de looneisen van het ho ger personeel. Het hoger personeel bij Hoogovens heeft unaniem het aanbod van de directie verworpen om de 26 gulden van de loonmaatregel per 1 januari 1981 in het inkomen te verwerken Volgens het hoger personeel is dat aanbod te mager. Zij zouden er blij vend de nadelige invloed van de be perkende regeringsmaatregelen (de loonmaatregel!) door ondervinden De VHHP verwijt Hoogovens nu dat het bedrijf in vergelijking met andere werkgevers beneden de maat blijft. Van de ongeveer 20.000 Hoogoven werknemers zouden er ruim tweedui zend vallen onder de CAO voor hoger personeel. Voor de overige werkne mers is inmiddels wél een CAO-ak- koord bereikt. Daarbij is onder meer afgesproken dat de 26 gulden rege ling volledig in de salarisschalen zal worden verwerkt. men. Daarom daalden de be sparingen bij de landbouwbe drijven en werd er bij de glas tuinbouw ingeteerd. De inves teringen namen toe. in de landbouw met 23 procent, in de glastuinbouw met 22 pro cent. Het ging hierbij vooral om investeringen in gebou wen. respectievelijk kassen. De investeringen konden ai- leen maar worden verwezen lijkt doordat de helft meer vreemd geld werd aangetrok ken dan in het jaar daarvoor. De export van agrarische pro dukten steeg in 1979 met tien procent, maar daarover stond ook een sterkere groei van de import. De netto-export over schreed in 1979 niettemin voor het eerst de tien miljard gulden. „Ellen je bent op jouw leeftijd al behoorlijk nerveus".

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3