Derde wereld lucht grieven tegen IMF Familie Pronk biest voor de Nutsspaarbank. hq Expositie 'Kijk de Schilderswijk' Franse bankinstelling grootste ter wereld Politieagenten praten knokploeg uit kraakpand Is uw gevel vuil? Geldfonds stelt teveel voorwaarden Om ongeregeldheden te voorkomen Likeuren dreigen te verslechteren Twaalf maanden voor poging tot doodslag KORT Solvay koopt Philips-Duphar Amerika werd gepasseerd NUTSSPAARBANK HOLLAND GEVELREINIGING docent handenarbeid WOENSDAG 2 JULI 1980 TROUW/KWARTET DAR ES SALAAM In Arusha, in het noorden van Tanzania, is een bijeenkomst achter gesloten deuren begon nen van afgevaardigden uit vooral ontwikkelingslanden. Het is deze landen er vooral om begonnen in de komende vier dagen het optreden van het Internationale Monteaire Fonds (IMF) aan de kaak te stellen. Deze arme lidstaten hebben nogal wat kritiek op het IMF en pogen al geruime tijd hun invloed in deze orga nisatie waarbij 140 landen uit de der de wereld en de ontwikkelde landen zijn aangesloten, te vergroten. Ten minste twee landen die in Arusha zijn vertegenwoordigd, zijn in verbit terde strijd met het IMF verwikkeld geraakt over het pakket maatregelen voor economisch herstel dat het IMF als voorwaarde stelt voor het ver strekken van extra financiële steun als de lidstaten hun leenmogelijkhe- den bij het fonds hebben uitgeput. Zo'n land is Jamaica dat zijn minister van financiën. Hugh Small, naar Arusha heeft gestuurd. Daar worden dit jaar algemene verkiezingen ge houden waarvan de ruzie met het IMF inzet zal worden, zo wordt alge meen verwacht. Jamaica is tot dus verre het laatste land dat geen kre diet meer kan opnemen bij het IMF omdat het niet wilde voldoen aan de voorwaarden. Die kwamen neer op devaluatie en prijsverlagingen, welke volgens de Jamaicaanse premier, Mi chael Manley, niets helpen, omdat het Jamaica en andere arme landen ontbreekt aan produktiecapaciteit om te reageren op economische prik kels. Crisis Tanzania, dat zijn ergste economi-1 sche crisis sinds de onafhankelijk heid in 1961 doormaakt, is op enkele punten na tot overeenstemming ge komen met het IMF van 200 miljoen dollar, zo is ln diplomatieke kringen vernomen. Maar president Nyerere weigerde in november van het vorig jaar aan de standaardvoorwaarden van het fonds te voldoen. Het IMF- team vloog daarop terug naar Wash ington voor ruggespraak. Nyerere noemde de condities „vreemd en weerzinwekkend" en beschuldigde het IMF ervan te proberen zich te mengen in binnenlandse aangelegen heden van Tanzania en het af te lei- Geholpen door enkele leden van de knokploeg betreden de agenten het kraakpand aan de Prinsengracht. AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse politie heeft giste ren na een kleine twee uur praten een knokploeg uit een kraakpand weten te krijgen. Dat gebeurde een kwartier voordat een ultimatum afliep, dat de krakers hadden gesteld. Om half elf 's morgens drongen zes mannen met behulp van een hoog werker de tweede verdieping van het pand aan de Prinsengracht binnen. Met duwen en het uiten van bedrei gingen verwijderden zij de drie aan wezige bewoners. Niet veel later arri veerden de politie en enige tientallen krakers bij het huis. De ^politie ging het pand binnen om te onderhande len met de knokploeg, bij wie zich de eigenaar had gevoegd. De krakers hielden intussen de wacht. Zij lieten weten, dat zij zelf de knokploeg uit- het pand zouden ver wijderen, als de politie dat niet om één uur zou hebben gedaan. Om kwart voor een riep de politie de vier bewoners naar binnen. De knok ploeg bleek het pand via de achter kant te hebben verlaten. De politie kon nog niet zeggen of tegen de leden van de knokploeg van wie de na men zijn genoteerd proces-verbaal wordt opgemaakt Aanklacht De bewoners constateerden na hun terugkomst, dat papieren met hun naam er op waren verdwenen. Dat kan de eigenaar in staat stellen een procedure tegen de krakers aan te spannen. Het geeft de bewoners ech ter de gelegenheid tegen de knok ploeg een aanklacht in te dienen. Een van de bewoners zal waarschijnlijk een aanklacht indienen. Van onze redactie economie AMSTERDAM De Franse bank Crédit Agricole is er vorig jaar in geslaagd de Bank of America te ver dringen van de eerste plaats op de ranglijst van de vijfhonderd voor naamste banken ter wereld. Volgens het tijdschrift „The Banker" bedroegen de totale activa van de Franse bank eind 1979 in totaal 104.9 miljard dollar. De Bank of America beschikt toen over activa tot een be drag van 103.9 miljard. De Franse banken doen het trouwens toch niet slecht op de ranglijst van The Banker. Bij de tien grootste ban ken ter wereld bevinden zich name lijk vier Franse banken. De ranglijst van de top-tien ziet er nu als volgt uit (tussen haakjes de plaats op de ranglijst in 1978): 1(2) Crédit Agricole 2(1) Bank of America 3(3) Citicorp 4(5) Banque Nationalè de Paris 5(4) Deutsche Bank den van de reeds gekozen weg naar socialisme. Het IMF stelde eisen, die volgens Tanzania ten koste zouden gaan van de armste groepen in het land. In Arusha zijn ook enkele ontwikkel de landen vertegenwoordigd. Volgens een woordvoerder van de conferentie zal er een document ter tafel komen waarin centraal staan de „onbe kwaamheid en het bestaanrecht" van het IMF, de ervaringen van landen die in de Jaren zeventig de voorschrif ten van het IMF in ruil voor hulp hebben opgevolgd en tevens de reor ganisatie van het internationale geld stelsel. Ook het stabilisatiebeleid van Peru zal onder de loep worden geno men. Ook dat land moest onder het IMF-juk door. De ontwikkelingslanden zullen meer invloed eisen in het IMF. De stem menverhouding binnen de organisa tie is namelijk gebonden aan de fi nanciële deelneming. Wie het meest betaalt, heeft het meest te zeggen. Konsumenten Kontakt: DEN HAAG (ANP) De consumen tenorganisatie „Konsumenten Kon- takt" vreest dat de kwaliteit van Ne derlandse likeuren als advocaat, boe renjongens en boerenmeisjes sterk achteruit zal gaan als het produkt- schap voor gedestilleerd zijn zin krijgt. Het produktschap heeft on langs namelijk twee ontwerp-veror- denlngen opgesteld waarin minder strenge eisen worden gesteld aan de grondstoffen voor likeuren dan nu volgens de warenwet vereist is. Konsumenten Kontakt vindt dat het produktschap daarmee een verbete ring van likeuren en vergelijkbare dranken dwarsboomt. De organisatie heeft dan ook een brief gestuurd naar de ministeries van economische za ken, volksgezondheid en landbouw en visserij waarin met klem wordt verzocht om de ontwerp-verordening van het produktschap niet goed te keuren. In de brief wordt het ook onaanvaardbaar genoemd dat het produktschap de consument buiten spel zet. Konsumenten Kontakt zegt daarom op korte termijn overleg te willen voeren met de betrokken mi nisters. ALMELO (ANP) Wegens poging tot doodslag op de vrouw waarmee hij acht jaar samenwoonde heeft de rechtbank in Almelo gisteren de 41- jarige H. Y. uit Hengelo conform de eis veroordeeld tot twaalf maanden! gevangenisstraf waarvan vier voor waardelijk. De man stak op 30 april de 31-jarige vrouw tien keer met een broodmes in onder- en bovenlichaam. Dank zij een spoedoperatie overleefde de vrouw deze aanslag. Het motief van de da der was jaloezie. Van een onzer verslaggevers. DEN HAAG Onder de naam, Kijk de Schilderswijk, wordt het actieprogramma voor de vernieuwing van de Haagse Schilderswijk in een meer gedetailleerde vorm uitgebeeld. De expositie in het nieuwe informatiecentrum van de Schilderswijk, de Bouwsteen werd gisteren door wethouder Hardon geopend. De expositie is systhematisch opgezet. Zij begint met een grote kaart waarop alle deelgebieden staan omlijnd. Op die kaart staat ook wat de eerstkomende jaren staat te gebeuren met de stadsvernieuwing. Er zijn voor alle tien deelgebieden gescheiden hoekjes gemaakt, waar de concrete plannen voor de komende drie jaar voor die gebieden in kaart zijn gebracht. Daarnaast hangen kaarten met de plannen voor de komende tien jaar. De veranderingen, die gepland zijn, zijn allemaal in verschillende kleuren op de kaarten aangebracht. Dit verhoogt de duidelijkheid. Opdat de plannen voor de buitenlandse bewoners van de wijk duidelijk worden, is de tekst bij de gehele expositie in drie talen opgeschreven. Wethouder Hardon van Ruimtelijke Ordening en Stadsvernieuwing opende het informatiecentrum met de mededeling, dat deze tentoonstelling aantoont, dat er schot in de stadsvernieuwing zit. Hij zei verder dat aan de opening van het centrum negen maanden hard werken waren voorafgegaan. De Bouwsteen moet volgens Hardon gaan functioneren als centrum van de wijk, van waaruit alle stadsvernieuwings acties moeten lopen. EINDHOVEN (ANP) Phi- lips-Duphar in Amsterdam is defintief verkocht aan Solvay te Brussel, zo heeft Philips gisteren medegedeeld. Philips is van oordeel dat de aanslui ting bij Solvay, een internationaal chemisch concern dat zich ook op farmaceutisch-chemisch terrein be weegt, aan Duphar betere ontwikke lingsmogelijkheden heeft. Het sociale beleid van Duphar, inclusief de huidi ge arbeidsvoorwaarden, zal worden voortgezet Bij Philips-Duphar werken ongeveer 2500 mensen van wie 2000 in Neder- land. Philips-Duphar had vorig jaar een concemomzet van 400 miljoen. Solvay heeft ongeveer 46.000 mensen in dienst, van wie 1850 in een elftal vestigingen in ons land. De omzet van Solvay was vorig jaar ruim ƒ8 mil jard. Philips-Duphar zal haar research- en industrie-commerciële activiteiten onverkort voortzetten en verder ont wikkelen onder de naam Duphar bin nen een door Solvay geleide interna tionale coördinatie. De ondernemingsraad van Philips- Duphar heeft een positief advies over de onderneming uitgebracht en de betrokken vakorganisaUes hebben ook positief geoordeeld over de on derneming. WINTERCURSUSSEN De Cul turele Raad Rijswijk heeft voor de komende wintermaanden allerlei cur sussen gepland. Voor cursussen als pottenbakken, bridge, yoge, weven en nog vele andere zijn nog plaatsen over. Inlichtingen tel. 070-930707. KINDERDAGEN Olivier B. Bommel zal vrijdag, zaterdag en zon dag aanstaande samen met vijftien ondergeschikte beren de scepter zwaaien over de kinderdagen in Sche- veningen. Deze dagen zijn georgani seerd door de Stichting Schevingei) Bad. Naast de beren zullen Pipo de Clown en Pinokkio de kinderen pro beren te vermaken. De kinderen kun nen zelf actief bezig zijn in een fakke loptocht en diverse wedstrijden als trapautoraces en zandkastelenbou- wen. Hoogtepunten van deze kinder dagen zijn vrijdagavond het Groot- Beren-Vuurwerk vanaf de Pier en za terdag de Teddy-Beren-Parade. De evenementen vinden voornamelijk plaats voor het Kurhaus en op de promenade. Aanvangstijden vr. 14.00; za. 13.45, zo. 13.00. MATERIESCHILDERIJEN In de Bijenkorf in Den Haag wordt van 3 tot 27 juli een tentoonstelling gehou den van werken van Anton Michielse; „Schilderijen" gemaakt van zand, gips, cement etc., geplakt op spaan plaat. De kunstenaar zelf is zaterdag 5 juli van 14.00 tot 17.00 aanwezig in de Bijenkorf. CHINESE KUNSTENAARS - „Schilderijen met karakter" is een tentoonstelling van werken van drie moderne Chinese kunstenaars uit Taiwan, georganiseerd door het Mu seum voor het Onderwijs. Zij wordt' van 5 tot 27 juli in de Art Gallery Babylon in Den Haag gehouden. Ope ningstijden ma. 13.30-17.30 di. t/m za. 10.00-17.30 en do. av. 19.00-21.00. AUTOSCOOTERBAAN Op het parkeerterrein in de Noordduinen bij Katwijk aan Zee wordt vrijdag van 's morgens elf tot 's avonds elf uur een autoscooterbaan aangelegd. POPCONCERT In het open luchttheater Zuiderpark wordt vrij dag een popconcert gegeven door Ke vin Ayers. Entreeprijs 10,--. Dit con cert wordt vooraf gegaan door een optreden van Bart Chabot, een Haag se dichter en performer om 20.30. Na- het concert om elf uur de film „A day at the Races" met de Marx Brothers. GRAANSCHUUR In de Graan schuur in Zoetermeer wordt vrijdag om acht uur de film „Schiet niet op j de tandarts" vertoond. Toegangsprijs 6,50. V 6(6) Crédit Lyonnais 7(7) Société Générale 8(9) Dresdner Bank 9(19) Barclays Bank 10(8) Dai-Ichi Kangyo Bank De Franse banken waren overigens verleden jaar niet de meest winstge vende volgens The Banker. Deze eer viel toe aardde Britse banken en wel in het bijzonder aan Barclays Bank met een winst vóór belastingen van 1,18 miljard pond sterling. De Nederlandse banken moeten op de ranglijst van de grootste banken ter wereld met een lagere plaats ge noegen nemen. De „grote drie" kwa men in 1978, volgens een publikatie in „Vision" over de grootste banken in Europa, niet verder dan de 13e (Alge mene Bank Nederland), 14e (Centrale Rabobank) en 16e plaats (Amro- bank). Verwacht mag worden, dat hierin verleden jaar geen al te grote wijzigingen zijn opgetreden. Vreemd geld? Da's zo vreemd nog niet als je weet, dat de Nutsspaarbank van wélke vreemde-valutamarkt dan ook thuis is. Zeg maar wat u voor uw vakantie nodig heeft: drachmen, yen, escudo's, peseta's, francs, marken... de Nutsspaarbank verkoopt en koopt ze allemaal. De meeste valuta's onmiddellijk uit voorraad, wat minder gebruikelijke valuta's met een levertijd van één tot twee dagen. Allemaal tegen koersèn zoals die dagelijks duidelijk zichtbaar op een koerslijst in elk kantoor worden bekendgemaakt. De Nutsspaarbank koopt en verkoopt trouwens óók zowel Nederlandse (door de bank zelf uitgegeven) als buitenlandse reischeques zoals die door instellingen in den vreemde in buitenlandse valuta worden uitgegeven. Reischeques die zijn verzekerd tegen verlies en diefstal. Evenals de Eurocheques waarover vaste rekeninghouders van een bankgiro- rekening bij de Nutsspaarbank kunnen beschikken: cheques tot een maximaal gegarandeerd bedrag van f300,- per cheque, voor het doen van betalingen of het opnemen van contant geld in na genoeg alle Europese landen. Waar de Nuts spaarbank nog méér garant voor staat? Het regelen van in uw vakantie opge lopen schade op basis van een reisverzekering zoals u die van tevoren bij de Nutsspaarbank kunt afsluiten. Conclusie: voor een perfect geregelde vakantie zonder nasleep bent u bij de Nutsspaarbank in veilige handen. Voor de rest is overal ter wereld de zon bovendien gratis(l). Agenda DE COMMISSIE VOOR RUIMTELIJKE ORDENINGEN STADSVERNIEUWING vergadert op woensdag 2 juli 1980 om 19.30 uur in het gebouw Javastraat 26 over de volgende punten: programmavoorstel voor de invulling van de I gebieden VB IV en BD II in Scheveningen- Badplaats. -ontwerp meerjarenbegroting 1981-1984 - voortgangsrapportage meerjarenbegroting 1980-1983 (stand per 1 mei 1980). Indien u over een of meer agendapunten meer wilt weten, kunt u de volledige tekst van de te behandelen stukken inzien in het Gemeentelijk Informatiecentrum aan de Groenmarkt (geopend op maandag van 11.00 uur tot 17.00 uur van dinsdag t/m vrijdag van 09.00 uur -17.00 uur en op zaterdag van 10.00 uur -16.00 uur). De stukken zijn bovendien tegen betaling van de kosten verkrijgbaar in het Stadhuis, Burgemees ter De Monchyplein 14, bij de afdeling Interne Zaken, kamer 2023, telefoon 624121, toestel 2198. Desgewenst kunt u over een agendapunt het woord voeren gedurende in principe ten hoogste vijf minuten. U dient dit dan direct vóór de aan vang van de vergadering kenbaar te maken aan de Secretaris van de Commissie of telefonisch uiter lijk een dag voorde vergadering bij het secretan- aat te melden (telefoon 624121 toestel 2878). U U krijgt hiertoe de gelegenheid in beginsel direct voordat het desbetreffende agendapunt door de voorzitter aan de orde wordt gesteld. Wij reinigen uw gevel en hij is weer als hieuw. Vraaq VRIJBLIJVEND om een proefstukje NIEUW en/of offerte. Reinig zelf uw gevel en bespaar honderden guldens. Wij verhuren machines en materiaal. Postbus 1052, Alphen aan den Rijn, tel. 01720-30450. PEDAGOGISCHE AKADEMIE VAN HET HAAGSCH GENOOTSCHAP ZANDVOORTSELAAN146 2SS4 EM DEN HAAG vraagt een voor 3 lesuren per week voor de avondcur sus Handenarbeid L.O. Bevoegdheid: 1e graad. Sollicitaties te richten aan de directeur de heer A. Wiegman, Zandvoortselaan 146 te 's-Gravenhage. Telefonische inlichtingen onder nummer 070 - 25 74 33 en 23 24 44.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 10