Suriname de hulp Fan Nederland Angola wil stappen tegen Zuid-Afrika Top VVD roept Keja tot de orde Britse veerboten varen niet naar Engeland CRM maakt haast met extra banen CARLOS GAAT TERUG NAAR CHILI girorekening 1918108 Inval uit Namibië duurt voort Bisschop Tutu vóór economische boycot Z.-Afrika Fietser omgekomen BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 l onze correspondent RAMARIBO Het comité van christelijke kerken in iname staat kritisch tegenover de Nederlandse ontwikke- [shulp aan Suriname. Minister De Koning, die gisternacht dat land aankwam, zal daarover met de kerken een gesprek Jben. el van de ontwikkelingsleden, al- i de kerken, komen niet Suriname ar de multi-nationale ondernemin- iten goede. De kerken hebben zich fel voor als na het aftreden van de [ering-Aron kritisch uitgelaten er de politieke en maatschappelij- ontwikkelingen in Suriname. Zij llen aan de Nederlandse minister or ontwikkelingssamenwerking idelijk maken waarom. ehalve met de kerken zal minister e Koning ook een gesprek hebben et werkgevers en werknemers, en idere zogenaamde functionele groe- n in Suriname. Gisteravond was de vachting, dat er geen ontmoeting plaats hebben met de Nationale htaire raad (NMR) in Suriname, gelijk zal er informeel contact zijn. knngen van de Nederlandse am- 0de in Paramaribo wordt het ïr beter geacht dat De Koning de ÖR negeert. Een woordvoerder van Surinaamse regering verwacht dat fc Koning met NMR-voorzitter Si tal praten. geren zullen maandag tijdens het öek van De Koning betogen. Zij ril solidariteit betuigen met de ering Chin A Sen en de NMR en testeren tegen „de negatieve hou- g van de Nederlandse regering ten Eien van de revolutie in Surina- De scholieren hebben overigens geen vrijaf voor de betoging. (lang •f Surinaamse regering vindt het ?oek van De Koning van groot be- ig. Nu Nederland financiële midde- beschikbaar gesteld heeft voor de fdubbeling van de ouderdomsuit- óng en de verlaging van de leeftijd &rop men aanspraak kan maken 'deze uitkering van 70 naar 65 jaar, opt de Surinaamse regering ook i financiële steun voor de uitvoe- l van de overige punten van haar entieprogramma. Daaronder val- i onder andere een opleveren van fcend volkswoningen, een ziekten- •tenregeling voor ambtenaren en oder draagkrachtigen en de bouw ln een brug over de Surinamerivier. lo Surinaamse zijde zal minister De "o'ng verder verzocht worden de gekende 2.7 miljard aan ontwikke- Bhulp waardevast te maken. Dit 1 de door inflatie snel stijgende 'ten van lopende en geplande pro ten het hoofd te kunnen bieden, ^e door het trage tempo waarin de tyecten werden gerealiseerd, was flens de regering Arron al zo'n slor- zevenhonderd miljoen door in flatie verloren gegaan. Na het ontslag van minister Zunder, die er niet in geslaagd is het departement van Unie en Ontwikkeling behoorlijk van de grond te krijgen, zullen Adhin, minis ter van opbouw, en premier Chin A Sen de belangrijkste onderhande lingspartners van De Koning zijn. HOEK VAN HOLLAND (ANP) De veerdienst van Hoek van Holland naar Harwich ligt ook vandaag en morgen gedeeltelijk stil als gevolg van de staking van Engelse beman ningen. De schepen van de Stoom vaart Maatschappij Zeeland varen die dagen wel. De komende drie dagen probeert de Stoomvaartmaatschappij Zeeland zoveel mogelijk passagiers van Hoek van Holland naar Harwich te vervoe ren met de schepen „Prinses Beatrix" en „Koningin Juliana". Ook zal de maatschappij passagiers per bus ver voeren naar Oostende, vanwaar per schip naar Dover wordt gereisd. De maatschappij raadt passagiers, die op de Engelse schepen hebben ge boekt, aan hun reis uit te stellen, omdat het vervoer niet kan worden gegarandeerd. DEN HAAG(ANP) Het ministerie van CRM is begonnen met het scheppen van ruim 3800 nieuwe arbeidsplaat sen voor de zogenaamde trendvol gers. Het grootste deel, 3300, gaat naar de maatschappelijke dienstver lening (gezinszorg en bejaarden- werk).Het totale plan omvat 5.000 plaatsen, die uiterlijk eind januari 1981 bezet moeten zijn. Op de begro ting 1981 is daarvoor 130 tot 140 mil joen uitgetrokken. Verder staan onder meer in de sector kunsten 172 plaatsen open en in het in nood verkerende bibliotheekwerk 100. Voorts kunnen mensen worden geworven op het terrein van natuur behoud en sport. Afgesproken is dat de beschikbare banen bij de arbeids bureaus aan te melden. Als dat na vier weken geen resultaat heeft, kan eventueel tot vrij worden geworven. En wat doet u? t.n.v. CLAT-Nederland, Utrecht, met vermelding 'Chili' op het giro strookje. Daarnaast kunt u ook nog een protestkaart naar de Chileense regering sturen. Kaarten zijn aan te vragen via ons telefoonnummer 030-319675. Beinema: „Je kunt de zaak niet los koppelen van andere zaken, zoals het opstellen van de begroting waarvoor het kabinet nu staat. Dat heeft voor mij meegewogen, ook de niet geringe afweging om als lid van de grootste regeringspartij je eigen kabinet naar huis te sturen." „Wat de zaak zelf betreft, de conclu sie die is getrokken dat het kabinet niet bereid zou zijn om de motie uit te voeren, ging mij te ver. Ik vind, dat het kabinet duidelijk is opgeschoven in zijn standpunt. Er zijn nieuwe mo gelijkheden geopend. Ik vind, dat je dan de ploeg een kans moet geven die te benutten. Het is toch moeilijk voorstelbaar dat je meteen honderd procent van de je eigen standpunt binnenhaalt." Begrip Couprie: „Ik kan er begrip voor op brengen, dat anderen het kabinet het voordeel van de twijfel gunnen. Ik geloof, dat zij net zo min nog vertrou wen hebben in het kabinet, maar op het laatste moment toch zijn gaan aarzelen. Ik vind het jammer dat het kabinet niet is gevallen. Voor de pro blemen die er nu zijn, is een ander kabinet nodig." Beinema: „Laat het kabinet nu maar nagaan of voor een boycot steun bij die andere landen is te verkrijgen. Lukt dat niet, dan komt de zaak na de zomervakantie weer terug. Van Agt heeft weliswaar niet de verzeke ring willen geven, dat zo het niet mocht lukken Nederland tot een een zijdige boycot zal overgaan, maar hij heeft dat ook niet uitgesloten." Hoe zal van nu af aan de positie van „de zes" in de CD A-fractie zijn? Di rect na afloop van de stemming merkte een KVP'er op: „De fractie bestaat voor mij nu nog maar uit 43 leden." Couprie: „Mijn positie is niet veran derd. Ben ik een dwarsligger? In 99 procent van de beslissingen heb ik de fractie gevolgd. Ik geloof niet in een soort christelijke politiek waarin je gezamenlijk een christelijk plan maakt. Ik opereer vanuit mijn eigen individuële geloofsovertuiging en ik denk dat Je dat het best kunt doen in een partij met andere christenen, zo veel mogelijk op gezamenlijke basis, maar als het moet ook individueel. Ik vind dat volstrekt bijbels." Kan hij zijn stemgedrag uitleggen aan zijn mensen? „Ik denk dat ik het niet zou kunnen, als ik anders had gestemd. In december, na het kern wapendebat, sneed het door mij heen dat ik niet had doorgezet. Zo ligt het nu niet. Ik ben geen jankende dissi dent." Vorige week was Carlos Frez in ons land. Hij is voorzitter van de Chileense vakcentrale FUT en hij kwam steun vragen voor zijn organisatie. De Chileense rege ring wil de FUT door de rechter tot „staatsgevaarlijke organisa tie" laten verklaren. Carlos Frez en zijn vrienden lopen nu de kans op langdurige gevangenisstraf of verbanning. Toch gaat hij nu terug naar zijn land. want hij vindt dat hij zijn 'comparieros' nu niet in de steek kan laten. Maar ook rekent hij er op dat wij in Nederland dat evenmin doen. Stort uw bijdrage op ir Hans Goslinga N HAAG Vlak voor de beslissende stemming over de lie van afkeuring schoot het CDA-Kamerlid Fred Borgman het binnenlopen van de vergaderzaal zijn collega Jan van iwelingen aan. it doe je?," vroeg hij. ior," zei Van Houwelingen. Koningin Beatrix hier in gesprek met meisjes van een Turks folklore dansgroepje tijdens een ongedwongen optreden in de Julianahal in Utrecht. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De WD'er Keja is tijdens het debat over de olieboycot tegen Zuid-Afrika hardhandig tot de orde geroepen door zijn fractieleider Rietkerk en partijvoorzit ter Korthals Altes. Aanleiding daartoe was het feit dat Keja tijdens de stemming over de motie-Ter Beek, die om uitvoering van de al aangenomen motie Scholten vroeg, achter het gordijn bleef staan en dus niet deelnam aan de stemming. Resultaat van de harde woorden van de twee leiders was uiteindelijk dat Keja bij de stemming over de motie van afkeuring van Den Uyl wel zijn „tegen" liet horen. Reden van zijn eerdere afwezig heid was onmin met zijn fractie. Tijdens de stemming over de mo tie Ter Beek werd Keja door me vrouw Kappeyne van de Coppello nog op het hart gedrukt mee te stemmen, maar hij zag daarvan af. omdat hij meende dat men hem niet nodig had. De moeilijkheden, zo bleek later, vloeiden voort uit de toezegging van premier Van Agt aan de Kamer om een visum plicht voor Zuidafrikanen in te stellen. Voor Keja was dat een belangrijk element in de discussie, waar naar zijn mening de fractie van de WD een oordeel over had moeten geven. Keja: „Binnen onze fractie is de visumplicht al jaren onderwerp van gesprek. Op grond van de veronderstelling dat het in Zuid- Afrika wel eens goed mis zou kun nen gaan, moet je je bedenken dat vele duizenden Nederlanders of ex-Nederlanders hun toevlucht zouden kunnen nemen tot Neder land. Met dat gegeven is het inte ressant of het die mensen al dan niet moeilijk wordt gemaakt dit land binnen te komen. We hebben het binnen de fractie zeer vaak over die zaak gehad. Gisteren werd het plotseling actu eel doordat van Agt met dit be sluit kwam. Logisch dat ik tijdens het fractieberaad heb gevraagd hoe wij daar als WD over denken. We hadden tijd genoeg om erover te praten. Als dan blijkt dat ik na herhaald verzoek geen antwoord krijg op mijn vraag, concludeer Ik dat ze het zonder mij ook wel kunnen. Vandaar dat ik niet bij de eerste stemming was." Keja ontkent echter dat de harde woorden van Rietkerk en Kort hals Altes invloed hebben gehad op zijn gedrag: „Het is duidelijk dat ik zou deelnemen aan de stem ming over de motie Den Uyl. Je laat een kabinet niet vallen door een ruzietje binnen je eigen club." HANNOVER (ANP) Bisschop Des- mond Tutu, secretaris van de Zuid- afrikaanse Raad van Kerken is vóór een economische boycot van Zuid- Afrika. „De blanke machthebbers zouden hierdoor gevoelig getroffen worden", zegt Tutu in een interview met een Luthers tijdschrift. Het blanke Zuid-Afrika krijgt nog de meeste steun uit de westelijke hoofd steden. ,3enut al uw politieke, eco nomische en diplomatieke macht om het apartheidsregime de mogelijkhe den tot overleven te ontnemen. U bent medeschuldig wanneer u een dergelijk regime ondersteunt", aldus de zwarte bisschop tot zijn mede christenen in het Westen. De 50-jarige Desmond Tutu geldt als een van de belangrijkste strijders voor de mensenrechten in Zuid-Afri ka. Vorig jaar riep hij in Kopenhagen de Deense regering op de uitvoer van steenkolen naar Zuid-Afrika te sta ken. Als represaille werd hem zijn paspoort afgenomen. Op Tweede Pinksterdag werd Tutu met nog 51 kerkleiders gearresteerd wegens een vreedzame demonstratie in Johan nesburg. Dinsdag moeten zij voor het gerecht verschijnen op beschuldiging van overtreding van de wet op sa menscholingen, op openbare orde en belemmering van het verkeer. WADDINXVEEN De 32-jarige C M. Verheyden uit Waddinxveen is bij een verkeersongeluk in zijn woon plaats om het leven gekomen. Hij kreeg met zijn fiets geen voorrang van een vrachtauto en werd over reden. was even over vijven en op dat nent wist vrijwel niemand of het jiet-Van Agt enkele minuten la- nog zou bestaan. „Er zijn geen jen geteld in de fractie." zei een i-Kamerlid. „we weten niet hoe zal aflopen." hts een enkeling wist, cynisch hjzend naar „de soepele kniege- hten van CDA'ers op cruciale Mikken". met zekerheid dat het net het zou redden. Maar de ten die zich in de broeierige sfeer a en voor de groene gordijnen ansfcden. verkeerden in onzeker- 1 is ^et fkerheid was er ook bij CDA- gdepïeleider Lubbers, die zich ner- riacherig door de zwaarste uren zijn politieke loopbaan bewoog, overgrote meerderheid van mijn tie zal tegen deze motie stern- meldde hij vanaf het spreek- oelte, een laatste restje kordaat- in zijn stem leggend. ~4iekerheid ook bij premier Van B die uiterlijk onbewogen, strak F zich uit kijkend, de linkerhand er de kin als versteend achter de mngstafel zat. Van slechts drie VKamerleden wist hij. dat ze de ie zouden steunen. Hans de Boer, van Houwelingen en Jan Nico uiten. hoeveel zouden erbij komen? Iten had zojuist twaalf CDA'ers jekregen bij de stemming over itie die alsnog om een olieboy- Zijn verklaring die aan de ig hierover voorafging, had n een diepe indruk gemaakt. iieke politieke geloofsbeüj- van een Anti-revolutionair zei ,Ik ben niet bereid," had :n gezegd, „als ik moet kiezen het voortbestaan van het ka- en dit duidelijke signaal voor de ikte mensen op de wereld, kabinet voorrang te verlenen." olten, de verguisde. Sommigen in JDA-fractie konden zijn bloed wel iken. „Ik had dit succes iedereen ind, maar niet hem," zei er een. r zijn partij teruggewezen naar onverkiesbare plaats op de kan- tenlijst. „Hij kan gemakkelijk va iue spelen." „Pertinente onzin," zei een ander, „je kunt van Scholten zeggen wat je wilt, maar in de Zuid-Afrika kwestie heeft hij vijftien jaar lang een uiterst con sequentie lijn gevolgd. Moed Scholten in zijn betoog: „Er is gespro ken over moed. Met name mijn frac tievoorzitter heeft het element „moed" in de discussie geïntrodu ceerd. Ik heb op dat punt geen pre tentie." De Brutus die het had voorzien op keizer Van Agt? Een politicus die louter uit was op de val van het kabinet, dat van hem nooit had mo gen optreden? Scholten tot de Ka mer: „Ik meen dat het tot de wezens kenmerken behoort van een inhouds volle politiek dat men een principiële lijn waarvoor men eenmaal heeft ge kozen, niet opoffert aan partijpolitie ke verhoudingen in eigen land." De cynici haalden de schouders op, bij anderen stonden de tranen in de ogen. Scholten kreeg twaalf CDA'ers mee. onder wie drie KVP'ers. Stef Dijkman, Joep de Boer en Ad Lan- sink. De overigen waren ARP'ers. On der hen, verrassend. Anton Veerman, de eminence grise onder de Antirevo lutionairen. Veermen achter het gordijn: „Als de keus gaat tussen het kabinet en de strijd tegen het racisme, is het voor mij gemakkelijk. Dan kies ik voor de strijd tegen het racisme. Maar nu Den Uyl een motie van af keuring had ingediend, lag de zaak weer anders. Het was nu voor of tegen het kabinet. Even leek het er op, dat de Kamer in één ruk hierover zou stemmen. Lubbers had geen behoefte aan hernieuwd beraad. Gebaar Op dat moment gebaarde de KVP'er Lansink naar zijn fractieleider die behoefte bij hem wel bestond. Het was zeven minuten over half vijf. Fractiesecretaris Eversdijk snelde naar Kamervoorzitter Dolman. Toch beraad. Dolman schorste tot vijf uur. Nu ging het er om in de CDA-fractie. In de vroege ochtend pas konden de ministers naar huis: Van links naar rechts: Van Aardenne, Van Agt, De Ruiter en Pais. Als acht van de dertien opstandigen voet bij stuk zouden houden, was het kabinet weg. Bij zeven standvastigen zouden de stemmen staken. In dat geval had er vanochtend opnieuw moeten worden gestemd. Wat gebeurde er in dat laatste fractie beraad van het CDA? Deed Lubbers een laatste poging zijn verdeelde manschappen op één lijn te krijgen. Beinema: „Hij heeft wel een beroep op ons gedaan, maar dat was zeker geen dramatisch beroep." De dertien moesten voor zichzelf een beslissing nemen. Wel of geen ver trouwen meer in Van Agt? Wel of niet solidair met Ruud Lubbers? De be haaglijk van de meerderheid of de kwetsbaarheid van iemand die zijn nek heeft uitgestoken? Je eigen kabi net naar huis sturen als lid van de grootste regeringspartij? Couprie stemde voor de motie van afkeuring. Hij zei na afloop: „mijn stemgedrag stond vast. Van tevoren al. Ik had geen vertrouwen meer in het kabinet." Beinema stemde tegen de motie. Hij zei: „na de eerste stemming heb ik de rekening voor mezelf opgemaakt. Ik vond, dat ik het kabinet het voordeel van de twijfel moest geven". Beide Antirevolutionairen verklaar den, dat het hun in de eerste plaats om de zaak, de boycot, zelf ging. Maar er speelden ook andere overwegingen een rol. Couprie: „Het is een aaneenschake ling van zaken, waarin het kabinet weigerde aan het CDA tegemoet te komen en die onder grote druk zijn gladgestreken, zoals de hypotheek rente en de topsalarissen. Dat werkt ook psychologisch op je door." „Maar de zaak zelf stond bij mij voor op. Het was voor mij van begin af aan een uitgemaakte zaak dat die boycot er moest komen. Het kostte mij vorig november al te veel moeite om met een half jaar uitstel genoegen te ne men. Sindsdien hebben we uitspra ken gehad van de AR-partijraad, het CNV, de kerken. Wat had er nu nog meer moeten gebeuren om tot een boycot over te gaan?" NEW YORK (AFP, Reuter) „Dit is oorlog," zo zei de Angolese afgevaardigde Wlisio de Figueiredo bij de Verenigde Naties, naar aanleiding van de Zuidafrikaanse inval in zijn land. De Angolees wees op de felle veroor deling van de gijzeling ln de Ameri kaanse ambassade in Iran, terwijl wat betreft Zuid-Afrika „slechts tan deloze resoluties worden aange nomen". De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties praat over hardere maatrege len tegen Zuid-Afrika, wegens de aan val op Angola die al voortduurt sinds 7 juni. Daarbij zijn 370 mensen ge dood en 255 gewond. Verschillende plaatsen worden door Zuid-Afrika be zet gehouden. Derde wereldlanden steunden de Angolese zegsman, maar de westerse landen, met uitzondering van Portugal, zwegen. Zij vrezen dat de Zuidafrikaanse invasie een rege ling voor Namibië (Zuidwest-Afrika) ondergraaft. Angola, dat aan Namibië grenst is een toevluchtsoord voor guerrillstrij- ders van de SWAPO, de bevrijdings beweging voor Zuidwest-Afrika. De voormalige Duitse kolonie wordt sinds 1920 bestuurd door Zuid-Afrika krachtens een mandaat van de Vol kenbond. De VN hebben daaraan in 1966 een einde gemaakt, met de be doeling Namibië, waar een miljoen mensen wonen, onafhankelijk te ma ken. Zuid-Afrika heeft zich daarvan niets aangetrokken. De secretaris-generaal van de VN, Waldheim heeft voorstellen gedaan voor Namibië, maar de nationale ver gadering van Namibië, de Democrati sche Tumhalle Alliantie (DTA), is te gen de plannen omdat Waldheim zich niet uitlaat over de SWAPO. Waldheim heeft volgens de DTA op nieuw de vraag ontweken of de be vrijdingsorganisatie SWAPO het al- leenvertegenwoordlgingsrecht voor Namibië moet krijgen. De Democratische Tumhalle Allian tie heeft in Windhoek een verklaring uitgegeven waarin men zich „diep teleurgesteld" noemt over het feit dat Waldheim zich niet heeft uitgelaten over de SWAPO. De Democratische Tumhalle Allian tie. een door Zuid-Afrika gesteunde multi-raciale partij onder leiding van Dirk Mudge, neemt begin juli als in terne regering van Namibië de macht in dat gebied over. Deze machtsover name wordt door geen enkel land erkend. ADVERTENTIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9