Een Pyrrusoverwinning IH V 'rouw POLITIEK de zeeziekte van edvard grieg Commentaar het debat (1) Kï] het debat (2) START cijferraadsel jeugdzonden bommelding ïnwnte en janjate :RDAG 28 JUNI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET De VVD'er Lauxtermann felici teert gelijktijdig premier Van Agt en minister Van der Klaauw met het resultaat van de stem ming over de motie rel hel prestige van het kabi- Van Agt als dat van het parle- l heeft ernstige schade opgelo- bij bet Kamerdebat in de van donderdag op vrijdag. Jis vervelend, maar erger nog is 1 feit dat nu de regering in Preto- 10 in feite zichzelf tot de morele [winnaar kan (en zal) uitroe- £jj is handig genoeg om het spt «rpen van dc motie-Den Uyl ar? Ccn succes te interpreteren en tg{pagandistisch uit tc buiten en 8 lijkertijd de zware, paternalis me omarming van Zuid-Afrika's ilandcn nog drukkender en nmender te maken. hctiviteit was het voornaam- argument van regering en me anders in de geringe mcerder- Wij moeten aannemen dat argument in alle eerlijkheid de beste bedoelingen is ge it cn dat zorg om het lot van tn als Zimbabwe, Mozambi- cn Namibië een doorslagge- de factor is, geweest bij het alen van de stem. ar dan moet tegelijk ook wor- vastgesteld, dat dat argument gezien de zaak waarom het hier niet vrijblijvend gehan- kan worden. Als regering en Icment het menen met het af- van het in letterlijke zin hemeltergende apartheidsregi- Zuid-Afrika en met het 9teren van zorg voor Zuid- iia's buurstaten, dan is duide- dat daaruit op korte termijn politiek programma moet wor- ontwikkeld. Zo'n programma het mogelijk maken om met Nederlandse (en in wijder id gezien: Wcsteuropese) »p korte termijn in die lan- het parlement is niet zonder dc uit dit debat naar voren omen. Dat is voor een deel te iken aan de regering, maar ze- ook aan enkele parlementsle- zelf. is niet duidelijk welke waarde aan dc motie-Den Uyl vooraf nde moties hebben. De vorige k aangenomen motie-Scholten dan misschien nog worden cvat als ccn als uitspraak ver- :c uitnodiging aan de regering een eigen standpunt tc komen. u dat kan niet meer gezegd «lm van de motie-Ter Beek, mjdagnacht een aanzienlijke Itfderhcid in de Kamer kreeg. was toch geen vrijblijvende motie meer? Het was een duidelij- uitspraak cn het is zeker na wat er aan vooraf ging ■cnlijk onbegrijpelijk, dat de re- ring na het aannemen van deze lie bleef zitten. Er moest nóg motie (nu ingediend door op- siticlcider Den Uyl) aan te pas imcn. Eerst toen gingen kenne- zeven CDA'crs hun woorden it wegen en stemden zij tegen ok dat verschillend stemgedrag Kamerleden bij drie, in wezen ijkc. moties is onbegrijpelijk, kan alleen maar verklaard den een technische infra-structuur tot stand te brengen waardoor zij technisch en economisch volko men onafhankelijk worden van Zuid-Afrika. Dat is een gigantische opdracht, maar nogmaals: ministers en Ka mermeerderheid mogen alle. deze en vorige week gesproken roeren de woorden niet loos cn vergeefs laten. Wat betreft het prestige van het kabinet: Natuurlijk moet een rege ring geprezen worden over haar bereidheid een compromis te slui ten. Maar een compromis-sluiten de regering moet het niet onmoge lijk maken haar te prijzen door zich van het begin af zo scherp en vooral ook zo polariserend op te stellen. Het was onmogelijk om een boycotactie tc ondernemen buiten de landen van de Europese Gemeenschappen om, zo heette het eerst. Na een zes uur durend beraad was echter de hele princi piële stelling van (minstens) de hele reeks EG-landen gereduceerd tot de Benelux-partners, met opeens een gloednieuwe uitbrei ding naar de Scandinavische landen. Hoezeer wij hopen dat het Van der Klaauw zal lukken deze kleinere Europese staten aan onze zijde te krijgen: zijn argument van „effec tiviteit" kan hij ook in dat geval niet meer gebruiken. Alleen of samen met die andere landen; op deze manier houdt de olieboycot slechts de (overigens niet geringe) waarde van een politiek signaal. Het enige effect is dan alleen dat het kabinet in de ogen van sommi ge landgenoten het eigen inzicht zal hebben gered. worden uit de inflatie, die klaar blijkelijk nu ook de Kamermotie heeft aangetast en die de ver vreemding van de niet begrijpende buitenstaanders zeker zal vergro ten. Dat betekent verlies voor het parlement. Vervreemding, ook nog op een ander punt. Het CDA heeft on dubbelzinnig het eigen karakter gekozen. Het is geen „open" par tij, maar een partij die zich in het concrete politiek handelen door het evangelie wil laten gezeggen. Dat is in de praktijk soms moeilijk, maar (juist daarom) dient het CDA geprezen te worden voor zijn moed om deze keuze te doen. Toch blijft het een vreemde zaak, dat het CDA het de laatste maan den heeft laten afweten in drie kwesties, waarover de Raad van Kerken een duidelijke mening heeft gegeven, namelijk de positie van de illegale buitenlandse arbei ders, de kernbewapening en nu deze boycotzaak. Het is waar: het is niet verstandig het evangelie en de uitspraken van de Raad van Kerken als synoniem te beschouwen en het gevaar van clericalisme ligt levensgroot op de loer. Maar waar ligt de grens tus sen „het vermijden van gevaren" en „het vervreemden"? DEN HAAG Veruit de intri- gerendste vraag is ook na het voorlopige hoogtepunt in het eigentijdse politieke drama blijven liggen, namelijk wat het duo Van Agt/Wiegel er uit eindelijk toe heeft bewogen het zelfrespect van het parle ment door de mangel te ha len, het racistische regime van Zuid-Afrika onbedoeld in de kaart te spelen en de ge loofwaardigheid van het lin kerdeel van de CDA-fractie te ondergraven. Want, over deze kern van het debat kon van meet al aan geen enkele twijfel bestaan. Hoezeer de meningen over de voor- en nadelen van een olieboycot tegen Zuid-Afrika ook uit een kunnen lopen, het enkelvoudige feit dat het parlement zich in ruime meerderheid voor zo'n embargo had uitgesproken was niet zonder beteke nis en nog minder zonder gevolgen. Het ging om een symbolische zaak en de signaalwerking die daarvan ging was er op het moment van de uit spraak. Daarmee had deze zaak een wezenlij ke andere dimensie dan de meer ge bruikelijke krachtmetingen tussen regering en parlement In de meeste gevallen is een discussie mogelijk over wat er gebeuren moet en spitst het debat zich toe op de vraag waar ergens de grenzen getrokken moeten worden. Dit keer verlangde het kabi- door Willem Breedveld net in volle ernst van het parlement een eenmaal gegeven signaal weer terug te nemen en daarmee was het zelfrespect van het parlement regel recht in het geding. Het is op zichzelf een verdienste van de fractievoorzitter van het CDA, Lubbers, dat hij begin deze week het onmogelike van de situatie onderken de, waarvoor het kabinet het parle ment dreigde te plaatsen. Die onder kenning bracht met zich mee dat Lubbers genoegen nam met een wei nig toeschietelijke houding van het kabinet op twee andere gevoelige kwesties: te weten de aftrekbaarheid van de hypotheekrente op de eigen woning en de matiging van de ambte lijke topsalarissen. In ruil daarvoor bedong Lubbers echter een duidelijk Ja van het kabinet inzake de olie boycot. Geheim Het zal wel tot het best bewaarde geheim van het Catshuis blijven be horen, waarom zowel Van Agt als Wiegel deze afspraak naast zich neer hebben gelegd en besloten het spel hoog te spelen. Er kwam een keiharde brief, waarin het kabinet een olieboy cot vierkant van de hand wees. De brief was een complete verrassing voor de fractievoorzitter van het CDA, een verrassing ook voor vier CDA-ministers in het kabinet Het is zeker niet onwaarschijnlijk dat de aanstaande begrotingsperikelen een duchtig woordje hebben meege sproken bij het uitstippelen van deze „rampkoers" Het kabinet zou vol gens deze theorie sterk hebben geaar zeld of het dit karwei wel tot een goed einde zou kunnen brengen. En onder Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. .Jict over praten, wachten tot: vragen in de 2e kamer van de oppositie k vragen in de 2e kamer i van regeringspartij scherpe vragen in de 2e kamer (reg.partij) 2e kamer stemt voor motie, tegen zin van kabinet I Onderwerp wordt later Onderwerp moet(later) in Kabinet moet haar zin er I bespreekbaar verklaard een breder kader worden in prenten via een brede I besproken maatschappelijke diskussie I ii (later) Besluit moet genotoen worden in overleg met deel van het buitenland Besluit hangt af van het advies van een of andere instantie Besluit wordt nu genomen buiten verantwoordelijkheid van het kabinet Formulering van een besluit waar je alle kanten mee uit kan, en dat geen daden van de regering tot gevolg heeft (rookgordijn) Algemene strategie van het kabinet-Van Agt voor moeilijke onderwerpen teken voor KEUZEMOMENT, alle andere lijnen stellen de gewone loop der gebeurtenissen voor. die omstandigheden zou het er be hoefte aan hebben gehad om eerst vast te stellen over hoeveel krediet waardigheid het nog beschikte bij het parlement. Of anders gezegd: als Jul lie ons weg willen hebben, dan moet je het nu maar zeggen. Hoe het ook zij, het is in ieder geval een verklaring voor de beschamende taferelen die zich de afgelopen week in de Kamer hebben afgespeeld. De kwestie van de hypotheekrente werd zonder al te grote problemen naar een onbepaalde toekomst geschoven. De verlaging van de topsalarissen van ambtenaren komt eerst per 1 januari aan de orde en tussendoor speelde ook nog eens het lang niet vlekkeloze benoemingsbeleid van het kabinet. Ongelukken konden onder die om standigheden niet uitblijven. Wie achteraf het slagveld overziet, kan niet anders vaststellen dan dat de ravage groot is. Het voornaamste is misschien nog wel, dat geen van de hoofdrolspelers onbeschadigd uit de strijd tevoorschijn is gekomen. Fractievoorzitter Lubbers niet. om dat zijn dramatische oproep aan het kabinet om geen crisis te veroorzaken zich ten lange leste tegen hemzelf keerde. Het kabinet bleef tot op het laatst het parlement tarten en Lub bers zag op geen enkele manier kans de verwoestende uitwerking hiervan op zijn eigen fractie op te vangen. De club spatte in verschillende etappes volledig uit elkaar en een aangesla gen Lubbers kon slechts machteloos toezien. Op een beslissend moment leunde hij zelfs verbijsterend tegen de katheder van het spreekgstoelte aan, niet in staat om ook maar een woord uit te brengen. Maar ook het duo Van Agt/Wiegel heeft bitter weinig reden tot vreugde over de afloop van het debat. De VVD-ministers, die vierkant tegen een olie-embergo waren, hebben al hun principes op dit punt overboord moeten zetten. Hun voornaamste punt was dat Nederland in de ogen van alle mogelijk buitenlanden geen gek figuur mag slaan of anders ge zegd: een boycot is alleen wenselijk als ook anderen dit vinden. Een een zijdige boycot wijzen zij af, en Juist die eenzijdigheid is door hardheid van de opstelling van de tweede ka mer dichterbij gekomen dan ooit. Maar ook premier Van Agt is, anders dan na afloop van het kernwapende bat, allerminst als de grote overwin naar uit de bus gekomen. Zijn optre den heeft geleid tot een aanzienlijke verkleining van de machtsbasis van zijn kabinet en wel omdat voor zes leden van de CDA-fractie de maat nu vol is. Tot welke griezelige situaties dit kan leiden bleek donderdagnacht al toen zowel Wiegel als Rietkerk er aan te pas moesten komen om een tegenstribbelende Keja ertoe te be wegen alsnog zijn stem uit te brengen. Ook binnen het CDA is men niet onverdeeld gelukkig met het optre den van de premier De uitkomst van het debat heeft ertoe geleid dat het linkerdeel van het CDA zich voortaan als afgeschreven kan beschouwen. Sommigen zullen deze ontwikkeling toejuichen, anderen daarentegen zul len vinden dat een CDA zonder vleu gelspanning onvermijdelijk gedoemd is naar rechts af te glijden. Ten slotte heeft de premier binnen zijn kabinet voor de nodige irritatie gezorgd. Vijf CDA-ministers vinden dat Wiegel en Van Agt in de boycotzaak te hard zijn uitgepakt. Onder leiding van deze ministers heeft het kabinet uiteinde lijk fors water in de wijn moeten doen. Het zijn ook deze ministers, die door hun zoveel genuanceerde opstelling het kabinet uiteindelijk voor de on dergang hebben behoed. Wiegel en Van Agt hebben hoog spel gespeeld, maar uiteindelijk hebben zij niet meer bereikt dan een Pyrrus-overwin- ning. En onder deze zoveel zwaardere omstandigheden begint het kabinet volgende week al met de samenstel ling van de begroting voor 1981. Op een politiek terrein dat na deze er uitziet als een mijnenveld. Het tuinhuis staat aan het meer, helemaal afgesloten. In dat pri- eelachtige bouwsel, waarin niets is veranderd, werkte Edvard Grieg het liefst. Tien meter op waarts, op de top van een kleine heuvel, bevindt zich het familie- landhuis. Troldhaugen heet het houten huis met het park, op zestig kilometer afstand van de Noorse stad Bergen, waar de klei ne Grieg, de laatste twintig jaar van zijn leven heeft gewoond en gewerkt. Een romantische, idylli sche omgeving, die per auto vrij wel onbereikbaar is. Alleen in de maanden mei tot en met septem ber kan men de wereld van Grieg te voet een kwartier gaans bereiken. Die is niet te vergelij ken met het Engelse Shakespea- re-dorp. In genoemde periode ko men er hooguit 70.000 belangstel lenden, groepen uit toerbussen, die een uur tijd hebben om Grieg „te doen". Een Amerikaans echtpaar drukt zijn neus tegen de verweerde rui ten van het tuinhuis, waarin een vleugel staat en op de kruk een stapel partituren van Beethoven ligt. Een centraal punt van de bedevaart naar het arbeidsveld van de Schotse Noor, die Ibsens Peer Oynt een onsterfelijke me lodie gaf. Hij was klein van stuk, maar een meter 56 lang. Daarom zat de componist op de stapel partituren van een meester die hij bewonderde. „Waarom is hij niet naar Ameri ka gekomen?" mompelde de Amerikanen. De jonge gastvrouw in Noorse dracht, die in het woon huis een musempje in bezit van de gemeente Bergen toe lichting heeft gegeven, beant woordt de vraag van de Amerika nen. „Edvard Grieg was zeer be vreesd voor zeeziekte. Hoewel hij veel in Europa heeft gereisd, is een zeereis voor hem een verwer pelijke dissonant gebleven." Schuifelen op een warme zomer dag door het Griegcentrum, waar Julius Röntgen heeft gelogeerd en waar de leden van het Amster damse Concertgebouworkest in 1898 door de meester zijn ontvan gen. Op Griegs initiatief is het orkest voor de eerste maal naar Bergen gekomen. De Noren ho pen nog altijd, dat het er weer keert, om te concerteren in de Grieghal, het moderne muziek theater van de stad. In het Grieg- huis zijn geschenken uit die tijd ten toon gesteld. Het toenmalige Concertgebouworkest schonk Edvard en zijn vrouw Nina, die zangeres was, een zilveren molen lepel, een molenvork en het wa pen van Amsterdam. Toch is er een ambiance met de States in dit Noorse droom oord; in de grootste kamer van het huis trekt een vleugel van Stelnway- brothers (New York) de aan dacht. Toch een zeker soelaas voor de Amerikanen. Dat Ed vard, van Schotse afkomst (Aber deen) ook in eigen omgeving werd geëerd, bewijst de fraaie kristallen kroon, een geschenk van de vrouwen van Bergen, ter gelegenheid van zijn zestigste verjaardag. Hij moet er vier jaar plezier van hebben beleefd. Op Trolhaugen houdt men huis- en tuinconcerten. De klanken verwaaien tot aan de oever van het meer, waar een kleine berg wand oprijst. Daarin werd het graf uitgehouwen, waarin de man die de Noorse volksmuziek aan zijn talentvol leven heeft verbon den, rust Eens voer hij met vrien den in een bootje over het meer voor zijn huis, een geschenk van zijn ouders. De zon ging rood onder en tekende de rotswand. „Daar wil ik begraven worden," werd zijn wens. De overheid heeft die wens ingewilligd. De bezoe kers dalen af over een rotsachtig pad en staan tenslotte stil voor de grafsteen. Door de eenvoud en door de majesteitelijke natuur is een bezoek aan het Edvard Grieghuis, een bijzondere erva ring. Even in een andere wereld, die zich snel wijzigt als de bus je weer wegbrengt. Grieg blijft zo is de indruk voorbehouden aan ouderen, die weet hebben van Trygve Gulbranssen's „En eeu-, wig zingen de bossen". De aanduidingen op de wegwij zers van de ANWB zullen in de toekomst nog ingewikkelder wor den, als de verwachting van de bond om de wijkaanduidingen aan de postcode in de wijken te koppelen uitkomt. De postcode zal de namen van de wijken moe ten gaan vervangen, denkt de ANWB. De bond vindt dat de postcode langzamerhand meer bekendheid heeft gekregen. Als we de ANWB goed begrijpen, gaat het om de aanduiding met het derde cijfer dat het district aanwijst waarin de wijk ligt en het vierde cijfer van de postcode. Dit cijfer geeft de wijk zelf aan. Een dergelijk cijfersysteem wordt al in Delft en Rijswijk toe gepast. Moeten we morgen naar een col lega in de Cornells Schuytstraat 48 twee-hoog 4n Amsterdam, slaan we ons postcodeboek open, zoeken we naar de bijpassende code, vermenigvuldigen we die met het aantal bomen rechts en de hoeveelheid vluchtheuvels links, delen we dat weer door het aantal keren dat het stoplicht op rood springt per minuut en trek ken we tenslotte daar weer een Het landhuis bij Bergen, dat herinnert aan Edvard Grieg (1843-1907). machtswortel uit. Zo moeten we er toch uit kunnen komen. Nog even en we moeten in een auto naast veiligheidsriemen, een gevarendriehoek en reserve lampjes ook een zakcomputer hebben. Een plattegrond van Amsterdam zou misschien ook handig zijn- Omdat hij in 1943 zestig pond olijven uit een tuin op Sicilië en kort daarna wat boomschors heeft gestolen, om zijn familie van voedsel te voorzien en zijn kacheltje te kunnen stoken, zal Michele Chiaramonte nooit Ame rikaans burger kunnen worden. Al waren het jeugdzonden van Michele en al heeft hij er vijftien dagen voor in de cel gezeten, de Amerikaanse immigratiedienst zal hem geen Amerikaans pas poort verstrekken. Wet is wet en negen jaar strijd heeft daar niets aan veranderd. De hele familie van Michele woont in de States, maar de 56-jarige Siciliaan zal het land moeten verlaten, als hij ook in hoger beroep zijn zin niet krijgt. Tachtig inwoners van Maastricht moeten volgende week elke dag van half negen tot vier uur hun huis uit, omdat in de buurt een bom uit de Tweede Wereldoorlog opgeruimd moet worden. Het de monteren van het projectiel gaat zo lang duren, omdat er eerste een hoeveelheid water moet wor den weggepompt. Bij deze activi teiten zouden trillingen gevaar voor ontploffing kunnen opleve ren. Daarom drijft de bom de Zuidlimburgers hun huis uit. tlwir t'rlZf Vijl min- Supermarkt Ik sta weer in de kassa-rij te wachten en kijk voldaan naar wat ik heb gekocht. Een vader zal zijn kar aldus bevrachten: wat luiers, fruit en alkoholisch vocht. Haast onweerstaanbaar zijn de bijgedachten bij 't zien van wat men hier heeft uitgezocht; twaalf flessen „Spa" voor wie naar water smachten, een ander blijkt aan snoepgoed zeer verknocht. Zie je een klant met „Vim" en „Glorix" lopen, dan raad je snel het achterliggend plan, maar wat gebeurt er met een oude man, die slechts een pakje „Durex" wil gaan kopen Het meisje van de kassa kijkt bijna geshockeerd: de man betaalt tot driemaal toe verkeerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5