es CDA'ers zeggen vertrouwen op „Bewijzen tegen Menten zijn niet sterk genoeg" Derde wereld moet meer zelf gaan doen Boycot Een voorproefje van Sail '80 Amsterdam :itie van afkeuring kabinet Van Agt met 74 tegen 72 stemmen verworpen WEG IN EIGEN LAND Raadsman beschuldigt getuigen van samenzwering UITGEVERIJ DE VUURBAAK BV Verlies 1500 banen bij universiteiten erkloosheid Adviesraad stelt ontwikkelingsverdrag voor brs gestegen tRDAG 28 JUNI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET onze parlementsredactie 'H HAAG Zes CDA-Kamerleden hebben gisterochtend vroeg hun vertrouwen in hét Bet-Van Agt opgezegd. Zij stemden voor een motie van afkeuring die was ingediend door A-iractieleider Den Uyl. De motie werd overigens met 74 tegen 72 stemmen verworpen, iflrdoor het kabinet ternauwernood overeind bleef. was toen kwart over vijf. Drie tier eerder leek het er op dat het ,et alsnog zou stranden Een Ka neerderheid stemde toen voor motie van het PvdA-Kamerlid Beek, waarin (voor de tweede werd aangedrongen op een on- leiiijke eenzijdige boycot van Ne- md tegen Zuid-Afrika. Die motie Imet 79 tegen 66 stemmen aange- stemden dertien CDA'ers, na- (jlc Hans de Boer. Buikema, Cou- J Van Houwelingen. Scholten, Lan, Faber, Veerman, Borgman, Lma, De Kwaadsteniet, Joep de |en Lansink. De eerste zes (vijf ARP'ers plus KVP'er Dijkman) stem den later voor de motie van afkeu- ring. In de motie van Ter Beek werd feite lijk gevraagd de vorige week aan vaardde motie van het CDA-Kamer- lid Scholten in haar geheel uit te voeren. Die motie behelsde onder meer de uitspraak dat er „thans" een eenzijdige boycot tegen Zuid-Afrika moet komen. Minister Van der Klaauw (buiten landse zaken) had de motie met de „grootst mogelijke bezwaren" ontra den. Scholten gaf de bewindsman toen de ruimte om alsnog met nadere argumenten op tafel te komen Afgelopen woensdag kwam Van der Klaauw daarmee op de proppen in de vorm van een brief aan de Tweede Kamer. Daarin stelde hij dat een een zijdige boycot door Nederland niet effectief was. Beter was het om met steun van de negen landen van de Europese Gemeenschap een boycot af te kondigen, schreef de be windsman. Voet bij stuk Prins Bernhard viert morgen zijn 69ste verjaardag In het langdurige kamerdebat van donderdag op vrijdag hield de Kamer echter voet bij stuk. Lubbers deed zelfs een dramatisch beroep op het kabinet om „politieke moed" te to nen en alsnog tot een boycot te be sluiten. Omstreeks zes uur .donderdagavond ging het kabinet daarover in beraad. Rond halfeen 'n nachts verschenen premier Van Agt en Van der Klaauw weer in de Kamer. Van Agt verklaar de toen dat de regering .het bijna dogma" van een olieboycot door de negen EG-partnere had prijs gegeven. In plaats daarvan zou het kabinet _w t naar aanleiding van de zich vererge- Hoekstenen rende situatie in Zuid-Afrika een nieuw initiatief ontwikkelen. Het zou proberen steun te zoeken bij de Bene lux-partners en de Scandinavische landen voor een olieboycot tegen Zuid-Afrika. Van Agt sprak van een nieuw, een ander, een meer uitzicht biedend ini tiatief. Maar een meerderheid in de Kamer bleek daar niet gevoelig voor te zijn. hij stélde tevreden vast dat hel kabi net bij zijn standpunt bleef dat een eenzijdige boycot niet gewenst is. Rietkerk achtte de boycotkwestie, evenals een meerderheid in het CDA, GPV, SGP en DS'70, geen kabinets crisis waard. PvdA, D'66. PPR, PSP. CPN en. zoals gezegd, de zes CDA-dissidenten dach ten daar anders over. Het CDA-Kamerlid Scholten. niet langer sprekend namens een meer derheid van zijn fractie, constateerde dat het nieuwe initiatief van het kabi net „een uiterste poging om tege moet te komen aan hetgeen in de Kamer leeft," volgens Van Agt iets geheel anders was dan wat de over grote meerderheid van de Kamer vo rige week had uitgesproken. Hij stelde verder vast dat deze zaak ai sinds november vorig jaar speelt. De Kamer gaf het kabinet toen de ruim te om met de EG-partners tot over eenstemming te komen. ,,De minister van buitenlandse zaken is met vol strekt lege handen uit het overleg thuisgekomen." aldus het Kamerlid. „Ik Ben niet bereid," vervolgde Schol ten, „als ik moet kiezen tussen het voortbestaan van dit kabinet en dit duidelijke signaal (een olieboycot - red.) voor de onderdrukte mensen op de wereld, het kabinet voorrang te verlenen. Dat is in strijd met mijn wezenlijke overtuiging." CPN-fractlelelder Bakker meende dat het kabinet twee punten had la- ten vallen die de hoekstenen vorm den van het optreden van Van der Klaauw: de EG-aanpak en de schade die een boycot zou toebrengen aan de economische ontplooiing van Zim babwe. PvdA-woordvoerder Ter Beek sprak de bewering van Van Agt tegen als zou de regering op optimale wijze tegemoet zijn gekomen aan de wens van de Kamer. „Wij zijn in feite weer terug in november van vorig jaar. Want toen al heeft de Kamer als haar oordeel uitgesproken dat er een olie- embargo jegens Zuid-Afrika moest komen," zei hij. Het D'66-Kameriid Brinkhorst meen de dat het kabinet met de nieuwe opstelling een half ei had ingeruild voor eén lege dop. „In feite is dit het meest ridicule voorstel dat de minis ter-president had kunnen doen," zei hij. Na een nieuwe schorsing de motie van Ter Beek was toen inmiddels ingediend motiveerde Van Agt het nieuwe initiatief van het kabinet met een verwijzing naar „de ernst van de situatie In Zuid-Afrika" vanwege die situatie waren volgens de premier „dienovereenkomstige beleidsbijstel lingen geboden." Waarop Scholten hem toebeet: „dit allemaal binnen een week of 24 uur? Kom nou." Van Agt meende dat de Kamer de regering onrecht deed door de aan dacht voor een olieboycot te Isoleren van de economische steunmaatrege len die zij in het vooruitzicht had gesteld voor o.a. Zimbabwe. Hij meende dat hiervan en ook van overi ge maatregelen (visumplicht voor Zuid-Afrikanen, opzegging cultureel verdrag met Zuid-Afrika) duidelijke signalen zullen uitgaan. In het kader van de manifestatie „Sail '80" die van 6 tot 12 augustus in Amsterdam zal plaatsvinden, wordt in het paleis op de Dam een tentoonstelling gehouden over de ■ontwikkeling van de Amsterdamse zeilvaart. De expositie is samenge steld uit materiaal van de histori sche topografische atlas van de ge meentelijke archiefdienst en geeft aan de hand van tekeningen, aqua rellen, prenten en foto's een over zicht van de Amsterdamse zeilvaart tussen 1600 en 1940. Het materiaal is elke dag te bezichtigen van 12.30 tot 16.00 uur. Op een flinke steenworp afstand, aan de Oostelijke Handelskade, meert vandaag een Engels onder steuningsschip voor amfibische operaties af. Het schip heet „Intre pid" en is zondag van 14.00 tot 17.00 uur voor het publiek toegankelijk. In Margraten (tussen Maastricht en Vaals) begint morgenmiddag om 13.30 een bondschutterefeest Morgenmiddag van 13.30 uur is er weer de jaarlijkse show van de mo delvliegclub „De Kicks" in Erp (zuidoostelijk van Veghel, N.-Br.). Hanen kraaien morgen om het mooist voor de wissel beker van de VW in Gasselte (Dr.). Het evene ment vindt vanaf 10.00 uur 's mor gens plaats op camping „De Kremmer". De stichting botanische tuin „Jo- chem Hof" in Steijl (gem. Tegelen) houdt vandaag en morgen beide dagen van 10.00 tot 19.00 uur een cactussenweekend met onder ande re een tentoonstelling In de tn> penkas. De modelbootvereniging „Nautilus '75" houdt morgen vanaf 11.00 uur open wedstrijden op de vijver van het recreatiepark „De Merwelan- den" in Dordrecht. In het kader van de Haarlemse Or- gelmaand Is er morgen van 13.00 tot 17.00 uur een draaiorgelmanifesta tie op de Grote Markt in Haarlem. In dezelfde stad zijn de kunstschat ten van het Frans Halsmuseum tot en met 6 september op zaterdaga vonden van 20.30 tot 22.00 uur bij kunstlicht en barokmuziek te be zichtigen. In het Tropenmuseum in Amster dam is een overzichtstentoonstel ling te zien van moderne kunst uit Afrika. Ruim driehonderd werken van honderdvijftig kunstenaars. In de weekeinden van 12.00 tot 17.00 uur en op werkdagen van 10.00 tot 17.00 uur. Aan de hand van vierhonderd geëx poseerde stukken krijgt men tot en met 20 Juli in de Haagse Pulchri Studio een overzicht van de foto grafie in Japan sinds 1848. Geopend van 10.00 tot 17.00 uur (zondag van 13.00 tot 17.00 uur). Alleen CDA-fractieleider Lubbers, die vorige week nog vqor een eenzijdi ge boycot had gestemd, ging met een belangrijk deel van zijn fractie door de knieën. Na een langdurige schor sing verwees hij naar zijn eerdere, dramatische oproep aan het kabinet om moed te tonen. Moed Hij toonde zich tevreden met het ant woord daarop van het kabinet. „Ech te moed," aldus Lubbers, „is door gaan met dit proces. Echte moed is voor mij niet zeggen: ik had meer willen hebben, het is mij wel gedaan, het is te weinig, kabinet ga heen. Voor mij is echte moed doorgaan." WD-fractieleideT Rietkerk verklaar de dat hij wel moeite had met het prijsgeven van de EO-aanpak. Maar Vervolg van pagina 1 Van Agt bleef echter weigeren daar over een uitspraak te doen. „Het ka binet." zei hij, „spreekt vanavond niet uit dat het wis en zeker zal ge beuren. Het heeft ook zijn betekenis dat wij vanavond hier evenmin ko men met de boodschap dat wij hoe dan ook geen eenzijdig Nederlands émbargo wensen." Op vragen uit de Kamer zei de pre mier dat hij goede hoop had dat de Benelux-partners en Denemarken zich buiten de Europese Gemeen schap dus als afzonderlijk gesprek spartners aiider zullen opstellen dan erbinnen. Van Noorwegen en Zweden verwachtte hij een „ver bo ven gemiddelde bereidheid" om iets tegen de misstanden in Zuid-Afrika te onderhemen. ADVERTENTIE De Vuurbaak- schoolagenda 1980-'81 In samenwerking.met het Wereld Natuur Fonds Thematekst ovfer.mët uitroeiing' bedreigde diersoorten. Illustraties in lull-cplor!' Informatie over de ste.rrenhemef in elk jaargetijde Cartoóns en puzzels ln fraaie, kleurige band Pwstbus 189:9700 AlXironinKen. telefoon 050-183450 Van ön2e onderwijsredactie DEN HAAG De universiteiten wil len spoedig met minister Pais praten over de aangekondigde bezuiniging van tachtig miljoen gulden. Volgens de academische raad gaan daardoor volgend jaar vijftienhonderd arbeids plaatsen verloren. In 1985 loopt dat getal zelfs op tot tweeduizend. De instellingen van wetenschappelijk onderwijs zouden al donderdag een gesprek met de minister hebben, maar door de moeilijkheden in het kabinet kwam daar niets van. De academische raad wil nu zo snel mo gelijk een nieuwe afspraak, omdat de gevolgen van dé bezuiniging hard aankomen. Vooral Jonge academici die rekenen op een aanstelling als docent of on derzoeker worden getroffen door de maatregel, pok medewerkers in tijde lijke dienst zullen het moeten ontgel den. Eveneens zal bezuinigd worden op het technisch en administratief personeel. door Leo Kleyn ROTTERDAM Volgens de raadsman van Pieter Menten heeft het openbaar ministerie niet aannemelijk kunnen ma ken dat zijn cliënt betrokken is geweest bij een op 7 juli 1941 in het toenmalige Poolse dorp Podhorodce gepleegde massa moord. In zijn pleidooi kwalificeerde mr E. W. J. H. de Liagre Böhl gisteren het requisitoir van de officier van justitie mr L. C. M. Meijers als „een vele vragen openlatend verhaal". Hij vroeg de bijzondere strafkamer van de Rotterdamse recht bank Menten vrij te spreken. In zijn pleitrede, waarvan de voorle zing meer dan drie uur in beslag nam, zei Böhl het „toch minimaal ge wenst" te achten dat de bewijsvoe ring „plausibel" is. Hij noemde het opvallend „dat het openbaar ministe rie de discussie over de plausibiliteit ontwijkt". Er zijn dan ook, meende hij, „geen bevredigende antwoorden te geven op de brandende vragen van de verdediging". Het is. voegde hij hieraan toe, „strijdig met een intelli gente benadering het zonder deze antwoorden té stellen". Met vaste hand schoot de raadsman bressen ln de muur die de officier twee weken geleden optrok, toen hij twintig Jaar gevangenisstraf en een boete van honderdduizend gulden te gen Menten eist. Böhl zaaide, zoals het een verdediger betaamt, twijfel aan de schuld van Menten, maar be vestigde daarnaast de indruk dat hij niet louter beroepshalve diens on schuld probeerde aan te tonen. Aan het slot van zijn pleidooi sprak hij van zijn „meer dan volstrekte over tuiging dat Menten niet kan worden veroordeeld". De aan Menten toegevoegde raads man had het vooral gemunt op de getuigenverklaringen, die dan ook de belangrijkste bouwstenen van het re quisitoir vormden. Hij betoogde dat alle oude en nieuwe beschuldigingen aan het adres van zijn cliënt afkom stig zijn uit een kring waarvan de Israëlische journalist Chaviv Kanaan en diens nicht Mina Cygielstrejch het middelpunt vormen Mevrouw Cygielstrejch is een dochter van Izak Pistyner. met wie Menten in vele civiele processen verwikkeld is geweest en in wiens tuin hij zich aan Wplppvallpfl zijn slachtoffers vergrepen zou heb- ben. Evenals Kanaan. door wiens toe doen Menten in 1976 opnieuw achter de tralies belandde, is zij zowel in Amsterdam als ln Rotterdam op de zitting als getuige gehoord. drevenheid niet", zei Böhl. „Dat hij zijn Intense haat op de familievijand Menten concentreert, is niet onbegrij pelijk. Haat zoekt een object, en als zodanig voldoet Menten uitstekend. Maar haat creëert geen feiten." Volgens de raadsman hebben Ka naan en Mina Cyglelstiejch „elkaar geïnspireerd". De twee zouden een web van beschuldigingen tegn Men ten hebben gesponnen door getuigen uit verschillende landen voor hun karretje te spannen. Kanaan zou zich na 1952. toen van vervolging van Menten werd afgezien, rustig hebben gehouden en gewacht hebben totdat hij opnieuw zou kunnen toeslaan. „Hij beidde zijn tijd en heelt zich in dit opzicht een ware olifant betoond, die na veertig jaar nog steeds niet is vergeten." Kanaan is meermalen de kroongetui ge ln het proces tegen Menten ge noemd. Böhl zei die kwalificatie niet te begrijpen, omdat deze ..romanti cus, ten aanzien van wiens onpartij digheid lichte twijfel mogelijk is" geen ooggetuige is geweest van de massamoord. Hij drukte hem wel een andere kroon op het hoofd. Menten heeft volgens zijn raadsman zijn ver volging te wijten aan een „voortdu rende titanenstrijd" van Kanaan. die het tot zijn levenstaak heeft gemaakt zijn aartsvijand aan de galg te brengen. „Ik ontzeg Kanaan het recht op ge- AG In de maand juni is de x>sheid opnieuw fors gestegen 8 16.400. wat het aantal geregis- we werklozen brengt op 221.700. karnen tot eind deze maand 6.500 [Boze mannen en 9.900 werkloze iwen bij, aldus voorlopige cijfers. Igeerd naar de invloeden van seizoen is de werkloosheid met gestegen tot 239.000, aldus het sisterie van sociale zaken. vraag naar personeel, die bij de leidsbureaus is geregistreerd daal- jn juni met 5600, gecorrigeerd naar loeden van het seizoen. De werke- e vraag daalde met 6.900 tot 63.600 instaande banen. door Nico Kusscndrager DEN HAAG De armen in de ontwikkelingslanden kunnen het alleen beter krijgen, als de derde wereld daaraan zelf meer aandacht geeft. De industrie landen kunnen eraan bijdragen door mee te werken aan een nieuwe economi sche orde. zoals die door de derde wereld wordt bepleit. gang van het derde ontwikke lingsdecennium moet worden verbeterd." Hoopvol wilde zelf toch per se zien, wat ik ra,jn tas had?" De Nationale adviesraad voor ontwikkelingssamenwerking (NAR) is met een rapport, ge komen. waarin deze uitgang spunten terug te vinden zijn Het rapport is opgesteld in verband met de speciale zit ting van de Verenigde Naties over het derde ontwikkelings decennium, die eind augus tus, begin september in New York wordt gehouden. Daar moet een nieuw, plan worden opgesteld voor de ontwikke lingssamenwerking tussen 1980 en 1990. Veel ontwikkelingslanden voelen daar niet zo veel voor. De strategie voor het tweede ontwikkelingsdecennium heeft immers ook Weinig uitr gehaald. Plannen vielen in duigen, onder meer door de oliecrisis en de onwil van de westerse landen om tegemoet te komen aan de verlangens van de derde wereld. Toch heeft een nieuwe strategie vol gens prof. dr. H. C. Bos wel degelijk zin. Hij is lid van de adviesraad en maakt deel uit van de VN-commissie voor ontwikkelingsplanning Het is naar zijn idee zinnig doelstellingen voor ontwikke lingssamenwerking te formu leren. Al was het alleen maar om industrielanden erop te kunnen wijzen, dat zij alle goede voornemens aan hun laars hebben gelapt. Als voor beeld noemt prof. Bos de 0,7 procent (van het bhito natio naal produkt) voor ontwikke lingshulp, waaraan maar een paar landen zich gehouden hebben. Twijfels Twijfels van de ontwikke lingslanden over een speciale VN-zitting en eeh nieuwe stra tegie gingen zo ver, dat zij1 daar alleen voor voelden als er ook een nieuwe onderhande lingsronde tussen Noord en Zuid van start gaat, als ver volg op de mislukte Noord- Zulddlaloog ln Parijs. Volgens prof. Bos kan dat tot „compli caties" lelden en wordt de bij zondere bijeenkomst van de Verenigde Naties bij voorbaat laag gewaardeerd. De deelnemers aan de zitting in New York willen hun krult niet verschieten, en wachten liever op het begin van het wereldwijde Noord-Zuidge- sprek, volgend Jaar. Ook de westerse landen hebben grote belangen op het spel staan, omdat zij afspraken willen maken over de energievoor ziening. „Tijdens de nieuwe Noord-Zulddialoog wordt On derhandeld. De strategie is vee! vrijblijvender", aldus prof. Bos. Nu heeft de adviesraad wel voorstellen gedaan om meer inhoud te geven aan de ont wikkelingsplannen. dan het afgelopen decennium het ge val is geweest, „De evaluatie was ln het verleden", zo meent het NAR-lid, „betrekkelijk passief. We kwamen niet veel verder dan vast te stellen hoe slecht het wél ging". In het jongste NAR-ödvles aan de minister voor ontwikkelings samenwerking staat dan ook dat „de controle op de voort- Als „hoopvol punt" van de de nieuwe strategie zoals die er nu uitziet, vergeleken met het vorige ontwikkelingsplan, noemt prof Bos het onder scheiden van de armste ont wikkelingslanden. In de vori ge ontwikkelingsstrategie (1971-1980) werd de derde we reld als een geheel be schouwd, wat zij niet is. Ne derland heeft voorgesteld de beoordeling van het interna tionale ontwikkelingsbeleid aan te vullen met een regel matige toetsing van het beleid van de afzonderlijke landen. Die „landenexamens" zouden moeten worden afgenomen zowel aan ontwikkelingslan den (hoe staat het met hun Interne beleid ten behoeve van de arme groepen) als de industrielanden (hoe veel hulp geven ze, wat doen ze aan het overhevelen van in dustrie naar de derde wereld?) De ontwikkelingslanden voe len weinig voor het Neder landse toetsingsplan. Zij noe men het „neo-koloniaai" dat andere landen hen op de vin gers kijken wat betreft het interne ontwikkelingsbeleid. Niets is volgens de voorzitter van de adviesraad, drs J. H var. Oostveen, minder waar. „Wat we wei willen is dat der de-wereldlanden met hun ont wikkelingsplannen op tafel komen, zodat we daar op zijn minst over kunnen praten „Maar het blijft een hyperge voelig onderwerp",, vult prof Bas aan. Ontwikkelingslanden kunnen naar het idee van de advies raad levensomstandigheden van de hele bevolking (met name de arme groepen) daad werkelijk verbeteren door voorrang te geven aan het scheppen van werkgelegen heid, met name op het platte land door het stichten van kleine, arbeidsintensieve be drijven. Ook moet veel aan dacht worden besteed aan het vergroten van de voedselop brengsten, niet door uitbrei ding van het areaal, maar door een meer intensieve be bouwing van de grond. Een betere verdeling van het na tionale inkomen, waaraan het in veel ontwikkelingslanden schort, kan daarvoor een prik kel zijn. Als internationale maatrege len noemt de adviesraad een regeling voor de grondstoffen- prijzen (waarover Juist deze week binnen de Unctad enige overeenstemming is bereikt), ruimere toegang voor de ont- wlkkelingslanden tot de wes terse markten, meer ontwik kelingshulp en een regeling voor de schulden van de derde wereld, en hervorming van het internationale geldstelsel. Ook de Oostbloklanden, die tot nu toe iedere verantwoor delijkheid voor het ontwikke lingsprobleem van de hand hebben gewezen, zouden een bijdrage moeten leveren. Voorbeeld Ten slotte oppert de advies raad de mogelijkheid van een ontwikkelingsverdrag tussen een aantal arme en rijke lan den, dat verder gaat dan de strategie die binnen de Vere nigde Naties wordt afgespro ken De Scandinavische lan den, Nederland en andere ge lijkgezinde landen, zouden met een aantal armste ont wikkelingslanden een derge lijk verdrag kunnen sluiten. Gevraagd of het dan voor ande westerse landen niet erg verleidelijk wordt nóg minder aan ontwikkelingssamenwer king te doen. zegt drs. Van Oostveen: „Het is een oplos sing ln tweede aanleg. Als er op bepaalde punten tussen in dustrie- en ontwikkelingslan den een impasse bestaat, kan zo'n verdrag worden gesloten. Niet om te laten zien hoe goed wij het wel doen, maar om als voorbeeld te dienen voor an dere Westerse landen." Menten zelf heeft zijn vervolging steeds aan een Russisch initiatief ge weten. Zijn raadsman verwierp die theorie, al meende hij dat de Sowjet- Unie de geboden mogelijkheden wel dankbaar heeft aangegrepen. „Het kan de Russen niet zijn ontgaan dat de zaak voor onze rechtsorde polari serende en ontluisterende kanten heeft. Men behoeft geen Kremlino- loog te zijn om te weten dat zulke zaken in het oosten met een zeker welgevallen worden bekeken." In dat licht bezag de verdediger ook de verklaringen van de getuigen uit de Oostbloklanden. Hij hield de recht bank voor dat de getuigen slechts hebben kunnen verklaren wat de au toriteiten van hen verlangden. De overvloedige publiciteit die in de Sowjet-Unie en Polen aan de zaak- Menten is gewijd, heeft volgens Böhl ook zijn uitwerking niet gemist. Aan de verklaring van Dirk Menten. „veruit de meest overschatte persoon in deze procedure", zei de raadsman geen waarde te hechten. De confron tatie in de rechtszaal tussen de broers Pieter en Dirk Menten kenschetste hij als „een folkloristisch hoogtepunt in ons rechtsleven". Uitvoerig stond Böhl stil bij het mo tief dat Menten gehad zou moeten hebben en waarnaar al in Amsterdam naarstig, maar tevergeefs is gezocht. De Amsterdamse rechtbank heeft in het vonnis een verband gelegd met de zucht van Menten naar geld en goed. Böhl stelde vast dat „het patroon van Menten als vermogensdelinquent zich niet verdraagt met het patroon van Menten als levensdelinquent" Onwaardig Niet uitgesloten is dat de rechtbank in Rotterdam aan de schuldvraag niet toekomt. Evenals twee jaar gele den hun Haagse collega's zouden de rechters tot de conclusie kunnen ko men dat het openbaar ministerie Menten niet meer kan vervolgen. De raadsman heeft vorige week al uit drukkelijk die zogenoemde ontvan kelijkheid aan de orde gesteld. Rekening houdend met de mogelijk heid dat Menten wel zal worden ver oordeeld tot een vrijheidsstraf, vroeg de verdediger om een straf die gelijk is aan het voorarrest, met inbegrip van het huisarrest waaraan de ver dachte is onderworpen. Hij noemde het „onwaardig" Menten in de gevan genis te laten overlijden. Maandag krijgt Menten de gelegen heid zijn „laatste woord" te spreken. Gistermorgen ontving de rechtbank een telegram waarin Menten vroeg de raadsman niet aan het woord te la ten, vanwege een „onoverbrugbaar" verschil van mening. Dat verzoek werd zowel door de rechtbank als de raadsman genegeerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3