ütrop Van Gelder dit naar al vijitig miljoen Petrochemie herstructureert In glastuinbouw verouderd beleid l'hilips CAO rond ehangselpapier verliest aan textiel Goudprijs wederom in stijgende lijn Prijsconcurrentie in lederwaren neemt toe Grootste chemische produktie in VS Problemen Stok-Groep wii* own Zellerbach beschuldigd van bedrijfsspionage Albeda: Arbeidsklimaat verbeteren MP's tegen nieuwe CAO Minder winst Volker Stevin Jaarverslag van Philips no. I Tachtig man weg Heuga in gesprek Onderzoek naar toekomst Coq 'bee JERDAG 28 JUNI 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 23 OM d n. gr.j >adk. ii. I schoa in h« ;po«dig onze redactie economie k' 4?5; STERDAM Van Gelder Papier heeft over het eerste halfjaar van 1980 een verlies OQ, eden van tussen de 50 en de 55 miljoen gulden. Dat is al evenveel, als het verlies van 54 ljoen gulden dat het concern over het hele afgelopen jaar leed. >tert>e# i pj 1 >300 boroV gisteren tijdens de jaarverga- nMI«. ing verwoede pogingen deed. de iwezige aandeelhouders deelge- ,t te "maken van haar optimisti- jxevisie op de tweede helft van dit op 1981, bleef de stemming in toch zwartgallig. Kortgeleden Jiden al ingrijpende reorganisatie- W6 „jen aangekondigd, die variëren Cuis het dichttimmeren van de twee- >f 55- ingang van het hoofdgebouw (be- irt Van Oelder het salaris van een 'OW tier) en de sluiting van Van Oelder )0 former, waar 140 mensen werken. 1911 iendien wil het bedrijf per 1 juli sruimt prijsverhoging voor krantenpa- gar. r van tien procent doorvoeren. Mi 164 ik de voorzitter van de Stichting nderzoek Bedrijfs-Informatie orn iburglt (SOBI), stak het gevoel dat er geen volgend jaarverslag meer zou ver schijnen niet onder stoelen of banken. Verkeken Hij ls van mening dat de enige red ding voor Van Gelder een samenwer king met KNP zou zijn geweest; een kans die na het mislukken van de Lakeman noemde dit bedrijfsspio nage. Nog voordat Crown Zellerbach een belang in Van Gelder nam, had Van Oelder al gewag gemaakt van de noodzaak een papiermachine in ge bruik te nemen met een Jaarcapaci teit van 150.000 ton; een investering van 300 miljoen gulden. De machine, die er kwam door toedoen van Crown Zellerbach, zorgde tot op heden voor onderhandelingen in 1971 verkeken grote aanloopmoeilijkheden en ver- Papiermachines in bedrijf bij Van Oelder in Wormer, dat op 1 Juli aanstaande wordt gesloten. is. liezen. Van Gelder." Bestuurslid E. A. Mit chell (afgevaardigde van Crown) die op het moment dat Lakemans be schuldiging hem via de koptelefoon ter ore kwam enige tinten roder werd, ontkende de klacht overigens niet Lakeman verweet het Amerikaanse Twee Jaar nadat de apparatuur bij Crown Zellerbach. dat voor vijfUg Van Gelder Renkum werd geïnstal- Meegesleurd procent aandeelhouder is van Van Gelder, dat het Van Gelder heeft mis bruikt om ervaring op te doen met de vernieuwing van het machinepark. leerd, nam Crown in Amerika eenzelf de machine in gebruik. Lakeman: „Een gratis trainingsrondje voor Crown vijftig miljoen verlies voor tal, 000. ind., 1. afin onze sociaal-economi- be redactie NDHOVEN De industrle- :0ET inden CNV en FNV en de 5100 feratie van hoger Philips Bsoneel hebben bij Philips m principe-akkoord bereikt rer een nieuwe twee-jarige A0 voor de ruim 80.000 wtfcknemers. De Unie BLHP "«mi reekt van een definitief fa koord modaal inkomen te handhaven, wor den de vloeren van de vakantietoe slag, de prijscompensatie en de ein dejaarsuitkering opgetrokken. De 26 gulden regeling van de loonmaatregel wordt in het loon verwerkt in de vorm van één procent loonsverhoging. Toeslagen ;1 moeten de industriebonden de federatie het resultaat nog irleggen aan de achterban. De be- urders lieten na afloop van het OPfcprek echter weten goede hoop te bben. dat het akkoord zal worden nvaard. |idens het nu afgesloten overleg ■"Tfbben de bonden met Philips afge- ^^oken, dat tijdens de looptijd van nieuwe CAO zal worden gewerkt in een fundamentele wijziging van t beloningssysteem. Een en ander n dan worden vastgelegd voor de tO voor de daarop volgende riode. twee-Jarige CAO loopt van 1 april n dit jaar tot 31 maart 1982. Met ng van volgend Jaar zal weer een Óledige automatische prijscompen- worden gegeven. Om de koop- jht van de werknemers met een Voorts zijn een aantal speciale maat regelen afgesproken die gericht zijn op loonsverbetering van werknemers in de industriële sector en ploegen- werkers. Ook de toeslagen voor vuil en onaangenaam werk worden ver hoogd. Ploegen werkers krijgen bo vendien een toeslag. Ten aanzien van de arbeidstijdverkorting is afgespro ken, dat er een extra brugdag komt die door de onderneming zal worden vastgesteld. Bovendien krijgen ploe- genwerkers een dag extra vakantie en is voor hen de VUT-regeling uitge breid. Het laatste gesprek tussen Philips en de vakbonden over de reorganisatie plannen van de onderneming, dat gis teren zou plaatsvinden is op verzoek van de werknemersorganisaties niet doorgegaan. Philips zou tijdens het overleg reageren op het commentaar dat de vakbondsbestuurders in het verleden hebben geleverd op die plannen. Volgende week dinsdag zou het concern de concrete maatregelen bekend maken. Zoals bekend, drei gen door de reorganisatie 1.500 ar beidsplaatsen te vervallen, waarvan ruim 700 in Eindhoven. Van onze redactie economie iïRECHT Op het gebied van wandbekleding zijn de laatste jaren «wikkelingen gaande, waarbij behangselpapier in toenemende mate con- urcentie krijgt van textiel, vinyl, kurk en granol. ehangselpapier blijkt voor het grootste deel een ..vervangingsmarkt" te zijn eworden, waarbij het aandeel in de totale verkoop van wandbekleding is Edaald van 92 procent tot 87 procent Het meeste terrein werd verloren aan inyl en textiel. leze trendmatige verschuiving is het duidelijkst waar te nemen in de andbekleding van de woonkamer en de gang of de hal. «schoon de markt in behangselpapier is teruggelopen, ls het aanbod toch bijzonder groot. Voor de textiel-wandbekleding blijkt de belangstelling oe te nemen, waarbij uit het oogpunt van kosten de voorkeur uitgaat naar iet goedkope jute-weefsel. BIJ vinyl-wandbekleding ontwikkelt zich een terke vraag naar materiaal met een papieren rug, waardoor het aanbrengen femakkelijk is. cl, Van een onzer verslaggevers ["RECHT Van de zestien institu- i voor multidisciplinaire psycho- ffapie (IMP's) hebben er dertien I fan lidmaatschap opgezegd van de Van onze redactie economie ROTTERDAM Het aannemings concern Volker Stevin verwacht vooi Ut jaar een aanzienlijk grotere daling van de winst, dan eerder was aange nomen. het jaarverslag werd gedacht aan |on maximale teruggang van de net- «winst tot ongeveer 60 miljoen. In- alddels heeft echter een leidingwerk Oman een zodanige verslechtering Jozien gegeven, dat met een aanzien de grotere teruggang van de netto- Jtost rekening moet worden gehou- kn Dit werk zal eind dit Jaar gereed «men ®orbij wordt nog aangetekend dat «arbij niet in aanmerking is geno ®on, het eventuele resultaat van de 'ndafrekening van een aantal al uit voerde werken. Een afwikkeling 'iervan in dit jaar zou de negatieve ®vloeden op het resultaat groten- toe's, zo niet geheel, teniet kunnen «oen. Riddels is de orderportefeuille van "olker Stevin verder toegenomen tot "dn 3,5 miljard. De kwaliteit daar van ls zodanig dat, onvoorziene om- jwndigheden voorbehouden, een Esthers tel op iets langere termijn ma8 worden verwacht. LONDEN (Reuter) Het Jaar verslag van Philips is uitgeroe pen tot het beste jaarverslag van 200 officieel genoteerde grote maatschappijen. In 20 landen is een onderzoek uitge voerd door Financial Times Business Information, een dochter van de Londense Fi nancial Times. Volgens de Financial Times is dit onderzoek de eerste syste matische poging om de kwali teit en de bruikbaarheid van Jaarverslagen van 's werelds grootste ondernemingen te me ten. Het onderzoek toonde ver der aan, dat de kwaliteit van de Jaarverslagen het hoogste is in Amerika en Nederland en het laatst is o.m. Zwitserland, Ja pan en België. De inhoud van de verslagen is in het onderzoek afgewogen aan de hand van Internationale maatstaven zowel op financieel als niet-financieel terrein. Deze maatstaven zijn afgeleid van voorstellen en uitspraken van o.m. de V.N., de OESO, en de EG. De onderzoekers merken overigens op, dat er een buiten gewoon grote mate van ver- scheldenheid is in de verslagge ving van de grote maatschap pijen. Aangezien meer dan driekwart van de onderzochte bedrijven wordt gecontroleerd en geadviseerd door niet meer dan negen grote internationale accountantsfirma's, achten zij de tijd rijp om meer aandacht te besteden aan de bereke ningsgrondslagen van de grote accountantsfirma's. De bestuursleden van Van Gelder lie ten er geen twijfel over bestaan, dat het bedrijf doorgaat met de papierdi visie. Al ls het alleen maar, omdat de andere drie divisies, door hun min of meer bevredigende resultaten, het verlies bij de papiersector voor een deel kunnen goedmaken, aldus be stuurslid J. P. Hebley in zijn rede. Desgevraagd werd door de raad van bestuur bevestigd, dat het gevaar be staat dat de papierdivisie van Van Gelder de overige divisies meesleurt in de rode cijfers. De kleine winsten die de overige divisies maken, worden namelijk gebruikt om het gat bij de papiersector te dichten. Op dit punt verschilt de raad van bestuur duidelijk van mening met SOBI-voorzltter Lakeman, die vreest dat het Van Gelder moederbedrijf door de dochterondernemingen wordt uitgehold, zodat tegen de tijd dat het moederbedrijf failliet gaat, de schuldeisers worden geconfronteerd met een lege vennootschap. Hij eiste daarom dat Van Gelder een liquidi teitsbalans in het jaarverslag opneemt. De Vereniging voor Effectenbescher ming drong tijdens de Jaarvergade ring aan op de formatie van een onaf hankelijke „herstelcommissie", die bindende adviezen zou moeten kun nen uitbrengen. Daarin zouden naast afgevaardigden van werknemers, van de raad van bestuur en van de vak bonden, ook aandeel- en certificaat houders zitting moeten hebben. „Een raad van bestuur en een raad van commissarissen zijn onder de huidige omstandigheden onvoldoende", al dus de heer Splerings van de vereni ging. .Aandeelhouders zien hun bezit machteloos wegsmelten." Buiten de moeilijkheden met de pa piermachine in Renkum, heeft Van Gelder het afgelopen Jaar ook sterk te lijden gehad onder de stijgende energie- en grondstofprijzen. Het con cern heeft behoefte aan aanvullende financiering, waaraan volgens het be stuur dit Jaar zal worden voldaan. Over de kredietfaciliteiten bleef het bestuur uiterst vaag. Commissaris sen E. A. Mitchell en P. Smidt Van Gelder werden herbenoemd. Mitchell zal tijdelijk als gedelegeerd commis saris optreden. In de plaats van be stuurslid G. K. Provo moet nog ie mand worden benoemd. Tot nieuw lid van de raad van bestuur werd de heer J. Sawka benoemd, afgevaardig de van Crown Zellerbach. DEN HAAG (ANP) Minister Albeda van socia le zaken vindt, dat de ondernemers in de glastuin bouw hard aan de slag moeten om het arbeidskli maat in hun be drijven te verbe teren. Momenteel werken nog vrij veel illegale buitenlanders in de glastuinbouw, maar Albeda verwacht dat die door het hardere optreden van de over heid tegen illegalen, binnen twee Jaar ver dwenen zullen zijn. De ondernemers moe ten er, zo stelt Albeda. dan ook voor zorgen, dat hun bedrijven aan trekkelijk genoeg zijn voor Nederlanders en legale buitenlandse werklozen, om de vrij gekomen arbeids plaatsen op te vullen. De bewindsman zegt dit in een interview met het vakblad voor De Bloemisterij. Nu al zijn een groot aantal vacatures in de glas tuinbouw en een inten siever speuren naar il legalen zal dit aantal nog vergroten, aldus de minister. Hij zal. zich bovendien afwij zend blijven opstellen tegenover het legaal werven van buitenlan ders. Het sociale beleid ls volgens Albeda con servatief en verouderd. Albeda denkt bij het aantrekkelijker ma ken van het werk on der andere aan extra loonsverhogingen voor werk dat als onaange naam wordt ervaren. Bovendien zouden de promotiemogelij khe- den en de onregelmati ge en soms lange werk tijden bekeken moe ten worden. Voor een succesvollere werving en een betere presen tatie op de arbeids markt lijkt het Albeda nuttig, als de onderne mers dit soort zaken gezamenlijk aan pakken. TILBURG Bij de Stok- Groep Nederland zal een der de van het personeel worden ontslagen. Deze projectontwikkelingsmaat schappij heeft namelijk medege deeld, dat het aantal kantoren van achttien tot zeven zal worden terug gebracht en dat hierdoor 80 van de 240 werknemers zullen moeten af vloeien. De Stok-Groep kwam met deze me dedeling, nadat de Dienstenbonden FNV in Tilburg dit nieuws ln de publi citeit had gebracht. De Dienstenbond liet weten, dat er tien kantoren geslo ten zouden worden, waarbij 60 tot 90 arbeidsplaatsen gevaar zouden lopen. De vakbonden werden pas dinsdag van de problemen bij de Stok-Groep op de hoogte gesteld. Daarbij werd meedegedeeld, dat vorig Jaar een aanzienlijk verlies is geleden als ge volg van de stagnerende woningver kopen. De Stok-Groep behoort tot de groot ste projectontwikkelaars van het land. Na de reorganisatie zal, zo meent de directie, de toekomst van het bedrijf zijn veiliggesteld. Met de parte in Steenwijk overneemt en ter vakbonden zal nog verder overleg plaatse halffabrikaten voor Heuga- worden gepleegd, met name over de Bonaparte gaat Droduceren. opstelling van een sociaal plan. LONDEN De goudprijs stijgt weer flink de laatste tijd. Vrijdag werd in London tijdens de ochtendhandel een notering van 631,50 dollar per ounce (31,1 gram) opgemaakt. Donderdagmiddag was een prijs van 624,50 dollar uit de bus gekomen. De handel be gon vrijdag op ongeveer 627 dollar en in de loop van de ochtend werd een hoogtepunt van 632 dollar bereikt. Op dit peil hebben de goudprijzen zich sinds begin maart niet meer bewogen. Het slot van vrijdag was nog iets hoger op 637,50 dollar. De opleving van de vraag naar het edelmetaal wordt toegeschreven aan de toeneming van de politieke span ningen in de wereld, maar ook aan technische factoren. De goudprijzen hebben nog lang niet het krankzinni ge peil van 875 dollar van begin dit Jaar bereikt, maar liggen toch al flink boven het niveau van 500 520 dollar waarop begin mei werd gehandeld. Minder aanbod Van invloed ls ook de daling van de rentevoet in de Verenigde Staten, die de dollar als belegging minder aan trekkelijk maakt. Er gaan de laatste tijd bovendien geruchten over een mogelijke vermindering van het aan bod, vooral van Zuid-Afrika. Dat land zou de prijzen op peil willen houden door minder goud op de markt te brengen. Het kan dat doen gezien zijn goede betalingsbalanspositie. In goudhan delskringen wordt er echter op gewe zen dat Zuid-Afrika zijn deviezenre serves zal moeten aanspreken als het veel minder goud aanbiedt. Wat de politieke spanningen betreft die voor beleggers aanleiding zouden vormen om goud in te slaan, wordt gewezen naar de moeilijkheden aan de grens tussen Libië en Egypte. Voorts op het grensconflict tussen Thailand en Cambodja en de kwestie Zuid-Afrika, Irak-Iran en Afgha nistan. Van onze redactie economie STEENWIJK Tussen Heuga-Bona parte in Steenwijk en Betap in Gene- muiden zijn gesprekken gaande over samenwerking. De bedoeling is dat Betap een gedeelte van de produktie- bedrijven, met name de tuft- en la- texeerafdelingen, van Heuga-Bona- Van onze redactie economie TILBURG De lederwaren- Industrie houdt voor dit Jaar en volgende Jaren rekening met een toenemende prijs- te geestelijke gezondheidszorg. Zij deden dit uit protest tegen het aan vaarden van de eerste CAO gisteren, waar ze als enige hebben tegenge stemd. De instituten vinden dat deze CAO niet alleen schadelijk is voor de ont wikkeling van de psychotherapie in Nederland, maar ook volledig voor bijgaat aan de belangen van deze instellingen en van psychothera peuten. Opzet van de CAO is het gelijk trek ken van de arbeidsvoorwaarden in alle instellingen voor ambulante geestelijke gezondheidszorg, zoals de medisch opvoedkundige bureaus, de consultatiebureaus voor alcohol en drugs en de IMP's. In totaal gaat het om ongeveer 2.500 werknemers. De CAO. die na jarenlange strijd tot stand is gekomen, wordt maandag getekend, maar de IMP's zullen daar niet bij zijn. Zij willen zo spoedig mogelijk een eigen CAO afsluiten, maar het is twij felachtig of ze daarmee veel zullen opschieten, nu de Ziekenfondsraad heeft besloten het mes te zetten in de salarissen van de psychotherapeuten, werkzaam bij deze instituten. DEN HAAG (ANP) Het aantal ln het kadaster ingeschreven hypothe ken is in 1979 fors gedaald ten opzich te van het Jaar daarvoor: met 20 pro cent tot 333.296. Ook de daling van het aantal overgeschreven akten ln verband met transacties zette zich (met 16 procent) met totaal 273.256 overschrijvingen in 1979 voort Ver der is het aantal schriftelijke verzoe ken om inlichtingen met 5,5 procent teruggelopen. Van onze redactie economie AMSTERDAM De Westeu- ropese petrochemische indus trie, gebaseerd op olie en aardgas, bevindt zich in een periode van herstructurering. In snel tempo voltrekken zich wijzigingen, nu overal ter we reld het economische klimaat en ook het groeipercentage van de industrie zelf, veran deren. Het lijkt waarschijnlijk, dat het ac cent zal verschuiven van petrochemi sche produkten, die in grote hoeveel heden worden geproduceerd, de zoge naamde bulkprodukten, naar de ont wikkeling van geheel nieuwe technie ken en produkten met een hogere toegevoegde waarde. Daaronder te verstaan farmaceutische produkten landbouwchemicaliën en dergelijke. De herstnictuering van de petroche mie zal met verschuivingen in de werkgelegenheid gepaard gaan. Pe trochemische fabrieken zullen naar elders worden overgeplaatst, dan wel zullen werkzaamheden van de chemi sche industrie naar andere sectoren moeten worden overgeheveld. drietal oorzaken aan te wijzen: 1. een geringere groei van de indu striële produktie dan in andere ge bieden, 2. hogere kosten voor grondstoffen en brandstof, vooral ten opzichte van de olie-exporterende landen en 3. landen met een centraal geleide economie en ook een aantal andere landen zullen trachten de invoer van petrochemische produkten te beper ken door een eigen industrie op te bouwen. Verschuivingen Wat de internationale concurrentie aangaat zou in de olieproducerende landen een gesubsidieerde grondstof- fenpositie en mogelijk een gunstige financiering thans de economische basis voor investeringen in de petro chemische industrie kunnen vormen. Toch zal mede als gevolg van de problemen rondom de bouw van de benodigde fabrieken in het Midden- Oosten, het aandeel van de oliepro ducerende landen in de totale petro chemische produktie tegen 1990 waarschijnlijk niet meer dan vijl pro cent bedragen. Omdat menige nieuwe fabrikant ln het Midden-Oosten geen afzetgebied in zijn directe omgeving heeft, is het heel goed mogelijk dat de huldig be langstelling voor de ollieproduceren- de landen daar zal verschuiven naar Zuidoost-Azië. Taiwan en Zuid-Korea behoren in dat gebied tot de meest succesvolle nieuwe produktielanden met goede afzetkansen op snel groei ende lokale markten. De Verenigde Staten blijven aantrek kelijk voor investeerders door de la gere kosten en kortere aanlooptijden van nieuwe fabrieken, de omvang van de binnenlandse markt en de lagere bedrijfskosten, die ruimere winst marges toestaan. Uitgaande van de verkoopprijzen in Europa werken de fabrikanten in de VS, dank zij deze factoren, met een voordeel van ten minste tien procent ten opzichte van hun Europese concurrenten. Oost-Europa De niet onbelangrijke concurrentie Snel tempo Het noodzakelijke herstructurerings proces zal zich in een snel tempo moeten voltrekken. Verwacht wordt namelijk, dat in de jaren tachtig de Europese petrochemische industrie waarschijnlijk voortdurend zal wor den geconfronteerd met concurrentie uit andere gebieden. Het wellicht grootste probleem kan echter worden gevormd door het feit, dat in West-Europa en in de traditionele Westeuropese exportge- bieden de invoer uit het buitenland toeneemt. Niet van chemicaliën als zodanig, maar van fabrikaten die veel chemicaliën bevatten. Aandeel lager Verwacht wordt, dat het aandeel van West-Europa in de fabricage van pe trochemische produkten tegen het einde van deze eeuw vrijwel zeker lager zal zijn dan op dit moment, zo blijkt uit een onderzoek dat Shell heeft ingesteld naar de vooruitzich-. ten van de petrochemie in West-Euro pa. Voor deze ontwikkeling is een Van onze redactie economie AMSTERDAM De chemische industrie is hoofdzakelijk gecon centreerd in Noord-Amerika, West-Europa en Japan. Uit deze gebieden is meer dan 90 procent van de wereldproduktie afkom stig, terwijl zij 85 procent van het wereldverbruik voor hun rekening nemen. Het land met verreweg de grootste produktie is de Verenigde Staten. De helft van het wereldim port-totaal en meer dan 60 pro cent van de totale wereldexport komen voor rekening van West- Europa en dan nog vooral van West-Duitsland, de grootste im- en exporteur van chemische pro dukten in de wereld. In de geïndustrialiseerde landen ligt het chemicaliën verbruik van de individuele consument aan zienlijk hoger dan elders. In 1977 bij voorbeeld werd in Noord-Ame rika per hoofd van de bevolking 474 dollar aan chemicaliën uitge geven, vergeleken met 329 dollar in West-Europa en 367 dollar in Japan. Voor Australië en Niew- Zeeland was dit 259 dollar, terwijl het verbruik in de rest van de wereld (exclusief Sowjet-Unie, Oost-Europa en China) slechts 20 dollar bedroeg. Binnen West-Eu ropa lopen de verbruikscijfers overigens sterk uiteen. Zo was in West-Duitsland het verbruik per hoofd ruim tienmaal zo hoog als in Portugal. In West-Europa investeert de che mische industrie jaarlijks een be drag van ruim negen miljard dol lar, dat is ruim achttien miljard gulden. In de Verenigde Staten is dit bedrag ongeveer zeven miljar den in Japan circa drie miljard dollar. uit Oost-Europa bestaat voorname lijk uit geïmporteerde produkten, waarvoor in West-Europa een overca paciteit bestaat Overigens is het ver bruik van de belangrijkste chemische produkten in de Oosteuropese landen per hoofd van de bevolking bijzonder laag. Met zo'n 380 miljoen inwoners en een economie, die sneller groeit dan die van West-Europa, vormen de landen van Oost-Europa evenwel een groot afzetgebied voor de Westeuro pese chemische Industrie. Met betrekking tot de grondstoffen voor de petrochemie ziet het er niet naar uit dat deze industrietak te ma ken zal krijgen met langdurige grond stoftekorten. Veeleer is te verwach ten dat, terwijl de wereld eraan went dat er minder olie beschikbaar ls, de grondstoffen voor de chemische In dustrie een belangrijke toepassing van olie zullen blijven, in concurren tie met toepassingen zoals autoben- zien. In 2000 Tegen het Jaar 2000 zal wellicht onge veer 20 procent van een vat olie wor den gebruikt voor het maken van grondstoffen voor de chemische in dustrie, tegen 8 procent nu. Nafta zal in West-Europa nog wel geruime tijd de belangrijkste grondstof blijven, maar het gebruik van gasolie zou in de jaren tachtig wel eens aanmerke lijk kunnen stijgen. Op den duur zal waarschijnlijk de invloed merkbaar worden van aard gascondensaten zoals ethaan, pro paan en butaan, die in toenemende hoeveelheden uit o.a. de Noordzee beschikbaar komen. Een andere mo gelijkheid, die overigens pas aan het einde van de jaren tachtig merkbaar zal worden, is de ontwikkeling van een petrochemische industrie op ba sis van synthesegas, een mengsel van waterstof en koolmonoxyde. dat met behulp van stoom wordt verkregen uit steenkool en aardgas. Welke mogelijkheid echter ook wordt gekozen, er zullen enorme uitgaven mee gemoeid zijn. Dure nieuwe grondstoffen dan wel dure nieuwe installaties zullen er dan ook toe bij dragen, dat de komende Jaren voor de petrochemische industrie deze zal overigens ook in de toekomst zeker nog profiteren van de ontwikkeling van synthetische stoffen ter vervan ging van de traditionele grondstoffen verre van gemakkelijk zullen zijn. concurrentie vanuit het bui tenland. Niettemin worden voor tal van bedrijven (groel)perspectleven gezien, wanneer die een kwaliteit we ten te leveren die het prijsver schil voor de consument rechtvaardigt De concurrentie van de buitenlandse aanbieders ls, aldus het jaarverslag van het Bedrljfsschap Lederindus trie, in hoofdzaak een prijsconcurren tie, vooral uit Zuidoost-Azië en lan den met staatshandeL Dat de verhouding tussen aanbie- dingsprijs en marktprijs soms volle dig zoek ls bleek, zo klaagt het be stuur, begin dit Jaar. Toen werden uit Oost-Duitsland boekentassen inge voerd voor een gemiddelde prijs van acht gulden, terwijl de waarde van de daarin verwerkte grondstoffen (leder) tenminste op tweeëntwintig gulden per tas getaxeerd moet worden. Daling Tegen de verwachting in, zette de trendmatige daling zich ook in het afgelopen Jaar voort. De verkoop van de Nederlandse bedrijven daalde met drie procent en in samenhang hier mee liep de produktie en de werkgele genheid eveneens met drie procent terug. De invoer nam met zestien procent toe tot 269 miljoen, terwijl de uit voer met achttien procent steeg, 105 miljoen. Hierdoor nam het in- voeroverschot per saldo toe tot 164 (was 157) miljoen. Dit verschil bete kende een evenzo groot verlies voor de nederlandse bedrijven aan afzet UTRECHT (ANP) Een extern on derzoeksbureau gaat bekijken, welke mogelijkheden er zijn om bij het Utrechtse staalbedrijf Coq (onder deel van het Holecconcern) de proble men op te lossen met maximaal be houd van werkgelegenheid. Bij het bedrijf, dat hoogspannings schakelaars maakt, staan 180 tot 270 van de 430 arbeidsplaatsen op de tocht vanwege reorganisatieplannen. In overleg met vakbonden en onder nemingsraad heeft de directie beslo ten, de toekomstmogelijkheden van het bedrijf in zijn huidige vorm te laten doorlichten, waarbij ook even tuele afsplitsing van het Holeccon cern tot de mogelijkheden behoort. Het rapport van het bureau. Bakke nist en Co uit Amsterdam, moet over drie vier maanden klaar zijn. De werknemers van Coq kwamen eer der deze maand massaal de straat op voor het behoud van hun werk. Zij vrezen dat de reorganisatie voor Coq betekent, dat de verdere ontwikke ling van de „trisep"-hoogspannings- schakelaar wordt stopgezet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 23