Vult Schmidt de lege handen van Giscard? Macht kent grenzen, ook voor het Kremlin ;pAG 28 JUNI 1980 ■BUITENLAND! TROUW/KWARTET Westduitse bondskanselier elmut Schmidt gaat volgende •ek op bezoek bij de Russische «sident Breznjew. De verwach ten voor dit bezoek zijn hoog spannen. Het is voor het eerst ijfidert de Russische inval in Ai- anistan dat een zo hoogge- aatste westelijke leider een be ek brengt aan de Russische oldstad. -«pimidt zal moeten proberen om er ln Mlcou achter te komen wat op dit mo- n en*, de bedoelingen van de Sowjet-Unie er |Jtt Hoewel de bondskanselier zelf be iert uitsluitend als hoogste representant in West-Duitsland naar de Sowjet-Unie gaan. is na de westelijke top in Venetië tl duidelijk geworden dat hij in Moskou 1 aankomen als vertegenwoordiger van westelijke wereld. De Westduitse verze- tring dat Schmidt zijn reis maakt op isis van een volledige acceptatie van de islisstng van de NAVO om in de loop van jaren tachtig een nieuwe generatie Eu- itrategische raketten te stationeren in -Europa onderstreept dit. Schmidts reis komt op een uitgekiend «ment. De ontmoeting met Breznjew it het voorlopige hoogtepunt van een eeles van ontmoetingen, die begon met de imatieke contacten rondom de groe- van de Joegoslavische president Tito die werd voortgezet met de ontmoeting 'enen tussen de Amerikaanse minister buitenlandse zaken Muskie en zijn lische collega Oromlko en de War- luse besprekingen tussen de Franse president Olscard d'Es tain g en de Russi- che president Breznjew. Succes De grote vraag is of de Westduitse leider erin zal slagen de ontspanning tussen Oost en West, waarop sedert de Russische inval in Afghanistan een zware hypotheek ligt, weer tot leven te wekken. De politieke leiders in Bonn doen hun best om de verwachtingen niet de pan te laten uitrij zen, omdat de noodzaak van succes de onderhandelingen alleen maar extra be moeilijkt. Maar weinigen rekenen erop dat de man die waarschijnlijk ook de komende vijf Jaar de bondsrepubliek zal regeren, helemaal met lege handen uit Moskou zal terugkomen, zoals de Franse president Olscard d'Estalng vorige maand in Warschau overkwam. Oezlen de voorbereidingen zou een mis lukking van Schmidts reis naar Moskou veel ernstiger gevolgen hebben dan de lege handen waarmee Olscard uit War schau terugkwam. De Franse president neemt een wat geïsoleerde positie in de westelijke wereld in doordat Frankrijk zich ten dele buiten de NAVO houdt. Zijn bezoek was er mede op gericht de Franse kiezers duidelijk te maken dat hun presi dent in de wereld voor vol wordt aange zien. Het feit dat Olscard pas in laatste instantie de westelijke landen van zijn ontmoeting met Breznjew op de hoogte bracht en de irritatie die dat dit jaar opwekte, zijn tekenend voor de aparte plaats van Frankrijk. Voor de Sowjet-Unie was de top, onmid dellijk aansluitend aan de conferentie van het Warschau Pact, een geslaagde poging om het eigen politieke isolement te door breken. Dat de Franse president opriep tot terugtrekking van de Sowjet troepen uit Afghanistan, weerhield de Russische media er niet van Olscard uitbundig te prijzen om zijn optreden in Warschau. Als beloning voor zijn aandeel in het Russi sche vredesoffensief tegenover Europa, kreeg de Franse president als eerste aan de vooravond van de westelijke top ln Venetië te horen dat de Russen 10.000 man uit Afghanistan zouden gaan terug trekken. Dit feit wordt nu door Olscard gehanteerd als een bewijs achteraf van het succesrijke karakter van zijn bezoek aan Warschau. Helmut Schmidt is ln de Oost-West-poll- tlek vergeleken bij Olscard een zwaarge wicht. Als vertegenwoordiger van de be langrijkste bondgenoot van de Verenigde Staten kan hij door de Russen niet zo gemakkelijk straffeloos met een suiker klontje naar huis gestuurd worden. Dat zou zonder meer leiden tot een verscher ping van de tegenstelling tussen Oost en West. Schmidt zal de Russen duidelijk maken dat de Russische aanwezigheid in Afghanistan het Westen ernstig ongerust heeft gemaakt en dat er voor dit probleem een bevredigend compromis gevonden zal moeten worden om een terugkeer naar de dagen van ontspanning mogelijk te maken. Het accent van Schmidts ontmoeting met Breznjew zal echter liggen bij de situatie in Europa. Daar liggen ook de grootste belangen van West-Duitsland zowel door de nauwe economische banden tussen de bondsrepubliek en de Oosteuropese lan den als door de humanitaire contacten (vorig Jaar kwamen 60.000 mensen uit Oost-Europa naar West-Duitsland). Omdat West-Duitsland waarschijnlijk het eerste slachtoffer is van een eventuele nucleaire confrontatie tussen Oost en West, zal de bondskanselier veel aandacht besteden aan de kwestie van de middel lange afstandsraketten. Tot dusver wei gert Moskou hierover te praten en gaat het door met de produktle van onder meer de mobiele, op West-Europa gerichte SS- 20 (inmiddels staan er honderdvijftig met elk drie kernkoppen opgesteld en er komt er elke week een bij), zolang de NAVO haar beslissing over de stationering van de 572 Pershings en kruisraketten niet ongedaan maakt (de stationering van deze wapens begint overigens pas eind (1983). Misschien kan Schmidt in deze opstelling enige wijziging brengen. Dat zou zijn reis al tot een succes maken, en zijn herverkiezing ln oktober zou daarmee vrijwel volledig zijn veiliggesteld. Schmidt beseft ter dege dat de bestendi ging van de contacten tussen belde Duits- landen, die niet te lijden hebben gehad van de kwestie-Afghanistan, afhankelijk is van de goede wil van Moskou. Dat plaatst hem in een afhankelijke positie ten opzichte van Moskou. Aan de andere kant weet 8chmldt ook heel goed dat de Sowjet-Unie er helemaal geen behoefte aan heeft de goede verhouding met West- Europa te laten bederven door de kwestie- Afghanlstan. Vele malen heeft Moskou al beklemtoond dat de inval in Afghanistan niets te maken heeft met de lnter-Europe- se verhoudingen. Als Moskou met een concessie in Europa de internationale spanning om Afghanistan zal trachten te verminderen, dan lijkt Schmidt de aange wezen man om die concessie ln ontvangst te nemen. Want dat de Russen nu aan de beurt zijn om wat in te leveren, is zo langzamerhand wel bulten kijf. door Herman Amelink Het is heel moeilijk om vat te krijgen op de be doelingen van de bui- enlandse politiek van de Sowjet-Unie. Het be- lultvormingsproces voltrekt zich binnen de nuren van het Kremlin en de overwegingen die ot beslissingen leiden •orden zelden of nooit aan de openbaarheid irijsgegeven. Het hoeft laarom niet te verbazen lat er zoveel uiteenlo- «nde visies in omloop lijn op het Sowjet (of moeten we toch zeggen Russische?) buiten lands beleid, gebaseerd op minstens even zovele nterpretaties van de [doelingen van bskou. !«g niet alle politieke daden «beslissingen van het Krem- B wijzen in dezelfde richting. jaar geleden onderteken- Se de Russische president Le onid Breznjew samen met zijn Amerikaanse collega Jimmy Carter in Wenen het tweede akkoord ter beperking van de toategische kernwapens. Aan ie vooravond van de beslis- Mg van de NAVO om 572 raketten voor de middellange aistand in West-Europa op te atellen. maakte Breznjew be kend dat hij 20.000 militairen n duizend tanks uit Oost- Duitsland zou terugtrekken kinnen één jaar. Tegenover deze stappen staat Se voortgaande produktie van Se Russische SS-20 raket in' een tempo van minstens één t week en de Inval ln Afgha- 'tan, waar naar schatting 000 Sowjet militairen met rde hand een einde probe- fen te maken aan het verzet tegen het bewind van de door ken ln het zadel geholpen pre sent Babrak Karmal. Ook de gebeurtenissen van de ^gelopen dagen wijzen op het toste gezicht in verschillende dchtingen. Enerzijds de aan kondiging van de terugtrek king van een deel van de Rus- >ische militairen uit Afghanis tan, aan de andere kant het besluit van het centraal comi té van de communistische partij de defensie-inspannin gen te vergroten. Het ls niet moeilijk om de opsomming van dit soort tegenstrijdighe den voort te zetten. Blindheid Het antwoord op de vraag naar de lijn in die tegenstrij digheden varieert nogal, af hankelijk van wie men de vraag voorlegt. Alexander Solzjenitsin schuift in een ar tikel in het Amerikaanse tijd schrift Foreign Affairs de schuld voor de sterk toegeno men spanning tussen Oost en West geheel op rekening van het communisme. De crisis waarin het Westen op dit ogenblik verkeert, is het rechtstreekse gevolg van zes tig jaar hardnekkige blind heid voor het ware karakter van het communisme. Omdat men de ware aard van het communisme niet onderkent, blundert men in de politiek tegenover de Sowjet-Unie, al dus Solzjenitsin. Hij waar schuwt tegen het onzorgvul dig gebruik van het woord „Russisch", waar het gaat om daden van het Kremlin. Er zijn geen Russische maar Sowjet troepen in Afgha nistan. Anderen geloven nauwelijks in het belang van de marxisti sche Ideologie voor het bui tenlands beleid van de Sow jet-Unie. Zij wijzen op de his torische continuïteit in de bui tenlandse politiek van Mos kou. Rusland ls altijd op zoek geweest naar ijsvrije havens en heeft altijd de behoefte ge had aan bufferstaten om het eigen hartland te beschermen. Aanhangers van deze theorie wijzen op het pragmatische karakter van het buitenland se beleid en op het regelmatig appél dat gedaan wordt op nationalistische gevoelens. De vaderlandsliefde en de be hoefte aan nationale grandeur zouden een veel belangrijker element zijn bij de rechtvaar diging van het buitenlands beleid dan de marxistische ideologie, waarin eigenlijk niemand meer echt gelooft. De werkelijkheid zal als altijd wel genuanceerder zijn dan simpele (en daardoor aantrek kelijke) verklaringen willen doen geloven. Er is een veel heid van elementen die het buitenlands beleid van de Sowjet-Unie bepaalt. Het ide ologische is daar één van, het nationalistische een ander. De hoofdlijn van de Sowjet-poll- tiek lijkt echter toch wel te zijn (en misschien is die lijn wel eigen aan de politiek van iedere grote mogendheid) dat ze streeft naar uitbreiding van de Ideologische invloedsfeer en het politieke machtsbereik tot op het punt dat die uitbrei ding stuit op zodanige tegen kanting dat de eigen veilig heid in het geding komt. Met andere woorden: de Sowjet- Unie gaat zo ver als de ande ren haar toestaan. Ontspanning Werd de houding van het Wes ten ten tijde van de koude oorlog overwegend bepaald door vrees voor het opruk kend communisme, in de tijd van ontspanning die daarop volgde groeide het besef van een gemeenschappelijk be lang, namelijk het gevrij waard blijven van een nucle aire oorlog en dientengevolge de noodzaak van een vreed zaam naast elkaar bestaan van beide machtsblokken. De ontspanning, zoals die vorm kreeg in de akkoorden van Helsinki, de akkoorden ter be perking van de strategische bewapening, de ontwape- ningsbesprekeningen en de besprekingen over wederzijd se troepenreducties in Mid den-Europa, deed bij sommi gen zelfs de gedachte post vatten, dat de tegenstelling tussen Oost en West geleide lijk zou vervagen. In de plaats. van deze polariteit zou een heel andere confrontatie op handen zijn. die tussen de arme en rijke landen, tussen Zuid en Noord. De Russische Inval ln Afgha nistan heeft voorlopig een ein de gemaakt aan deze ver wachting. Vooral in de Vere nigde Staten is de actie van de Sowjet-Unie hard aangeko men. President Carter maakte zich tot tolk van deze gevoe lens door te spreken van de ernstigste crisis tussen Oost en West sedert de tweede we reldoorlog waardoor zijn me ning over de Sowjet-Unie opeens veranderd was. Het zal de Amerikaanse behoefte aan records zijn die hem tot deze uitspraak verleidde, een be hoefte die in een verkiezings jaar nog groter is dan onder normale omstandigheden, want de crises om Berlijn en Cuba waren heel wat bedrei gender voor de wereldvrede. Maar de uitspraak tekent wel de omslag die in de Verenigde Staten heeft plaats gehad in de houding tegenover de Sowjet-Unie. Het denken van de koude oor log begint in volle hevigheid terug te keren. De kandida tuur voor de Republikeinse partij van een communisten vreter als Ronald Reagan voor het Amerikaanse presi dentschap versterkt deze ten dentie nog. Het trauma opge lopen door de verloren oorlog in Vietnam is verwerkt en de Amerikaanse president hoeft geen enkele moeite meer te doen om Zijn defensiebegro ting door het Congres te krij gen. De Amerikaanse parle mentariërs hebben eerder de neiging de uitgaven nog ver der op te schroeven. Afstandelijk West-Europa heeft de afgelo pen maanden uiterst terug houdend gereageerd op de plotselinge omslag ln de Ame rikaanse houding. Vooral de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt stelde zich, ondanks zijn felle kritiek op de Russische inval ln Afgha nistan, nogal afstandelijk op. De herhaaldelijk door hem ge maakte vergelijking van de huidige internationale situa tie met de omstandigheden die leidden tot het uitbreken van de eerste wereldoorlog (een oorlog die ontstond zon der dat iemand die eigenlijk zou hebben gewild), leek Schmidt tot een buitenstaan der te maken, een koele be schouwer die toeziet hoe de twee grootste mogendheden elkaar het leven zuur maken. Vooral in Amerikaanse krin gen is daardoor de vrees ge wekt van een Duitse „Allein- gang". Ook al heeft West- Duitsland zich als een van de weinige Westeuropese landen aangesloten bij de boycot van de Olympische Spelen een strafmaatregel voor de Sow- jet-inval ln Afghanistan toch blijven de Verenigde Sta ten het gedrag van de West duitse bondskanselier met ar gusogen volgen. Zijn herhaald aandringen op ratificatie van SALT II door de Amerikaanse Senaat en zijn voorstellen om te komen tot een tijdelijke bevriezing van de stationering van nieuwe middellange af standswapens in zowel de lan den van het Warschau Pact als van de NAVO worden hem door Carters adviseurs niet in dank afgenomen. Nog vlak voor de westelijke top in Ve netië kwam hem dit te staan op een brandbrief van Carter, die hem waarschuwde dat hij niet moest proberen de eind vorig Jaar in Brussel genomen besluiten over de stationering van 572 Pershings en kruisra ketten ongedaan te maken. Overigens is de Westduitse bondskanselier niet de enige die wat afstand neemt van de Amerikaanse reactie op Af ghanistan. Ook de Franse pre sident Olscard d'Estalng vaart zijn eigen koers. Geheel onverwacht en zonder de wes telijke bondgenoten te con sulteren had hij in Warschau een ontmoeting met de Russi sche president Breznjew. On danks het enigszins eigenge reide karakter van Olscards bezoek aan Warschau, zat hierin toch dezelfde overwe ging die ook de houding van Schmidt kenmerkte: het blij ven zoeken naar een basis voor gesprek en zo mogelijk onderhandelingen en het bie den van de mogelijkheid aan de Russen van een politiek eervolle aftocht. Scherp. Het ls niet voor het eerst na de tweede wereldoorlog dat de Verenigde Staten en West-Eu ropa politiek botsen. Er is een Suez-crisis geweest waarbij Amerika tegenover Groot- Brittannië en Frankrijk kwam te staan. Onder De Gaulle stapte Frankrijk uit het militaire apparaat van de NAVO Er zijn in de Verenigde Staten zelfs stemmen geweest (Mike Mansfield) die opriepen tot terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit West-Europa. Maar de indruk is sterk dat de tegenstellingen tussen de twee zijden van de Atlanti sche Oceaan nog nooit zo scherp geweest zijn als op dit moment. Over de drie voor naamste crisishaarden ln de wereld. Afghanistan, Iran en het Midden-Oosten, bestaan zeer uiteenlopende ideeën. Nieuw is dat de leidende rol van de Verenigde Staten ln de westelijke wereld nu omstre den wordt. De plotselinge ver anderingen in de Amerikaan se kijk op de verhouding tus sen Oost en West hebben de vraag doen rijzen of de Vere nigde Staten eigenlijk nog wel serieus genomen kunnen worden. Samenhang— West-Europa heeft behoefte aan een samenhangende visie op het buitenlands beleid van de Sowjet-Unie en aan een sa menhangende politiek op ba sis van zo'n visie. Aan zo'n consistente visie Ujkt het de Amerikaanse president te ontbreken. Dat heeft tot ge volg dat er geen doelgerichte, maar een reagerende politiek gevoerd wordt, die telkens weer anders op nieuwe situa ties Inspeelt. De destabilise ring die daarvan het gevolg ls. brengt grote gevaren met zich mee voor Europa. Dat gevaar is niet alleen dat een eventue le kernoorlog naar alle waar schijnlijkheid in Europa uit gevochten zal worden, maar ook dat de verworvenheden van de ontspanning gemakke lijk teloor kunnen gaan. Voor al West-Duitsland zou daar de gevolgen van ondervinden. Het bezoek dat Helmut Schmidt volgende week aan Moskou brengt ls een poging tot het zoeken van een nieuw evenwicht tussen Oost en West. Tijdens de top in Vene tië zijn de westelijke gelede ren althans uiterlijk weer ge sloten, zodat de bondskanse lier met een behoorlijke rug dekking aan zijn reis naar Moskou kan beginnen. Dat de Russen Schmidt heb ben uitgenodigd voor een be zoek ondanks de Westduitse boycot van de Olympische Spelen, wettigt enig optimis me. Uiteindelijk heeft ook Moskou weinig te winnen in een voortdurende confronta tie met het Westen. Het feit dat het Kremlin zich genood zaakt voelde de terugtrekking van een deel van zijn troepen uit Afghanistan aan te kondi gen gelijk met de westelijke top in Venetië, kan uitgelegd worden als een doortrapte po ging het westelijke kamp uit elkaar te spelen. Maar het valt met evenveel recht uit te leg gen als een signaal dat de Sowjet-Unie beseft dat de grens van de westelijke be reidheid tot vreedzame coëxistentie is bereikt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11