Jeleid Pais bij MO-opleidingen wekt veel kritiek aterschap werkt iet democratisch 'Verbod legbatterijen voorbarig' Prinses opent gebouwen van blindenbibliotheek 'Topsalaris' voor waakhond in Lekkerkerk Kamer die niet bestond 32 maal verhuurd Duitser is niet schuldig aan gif in koffie Veerdienst naar Engeland door staking gehalveerd Kleurlingen winnen kort geding over toelating discobar bmovendus: onhoudbare toestand aad tegen aximumbedrag (en bijdrage Duitse industrie tast nieren aan Veroordeeld voor desertie naar leger van Haddad )DAG 27 JUNI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 Van een onzer verslaggevers LEKKERKERK - Bij het controleren van de miljoenen bedragen die uitgetrokken moeten worden om de wijk Lekkerkerkwest vrij van gil te maken, kwam burgemeester Ouwerkerk van Lekkerkerk deze week een uiterst merk waardige post tegen Voor de bewaking van de gif- wijk was door de firma die de grond gaat schoonmaken, een hond opgevoerd. Op zichzelf niet zo merkwaardig, maar het bedrag dat deze waakhond zou gaan „verdienen", deed de bur gemeester die inmiddels toch wel wat gewend is, wel even naar adem happen! Twaalfhon derd gulden per week. Na snel rekenwerk kwam Ou werkerk tot de conclusie: „Deze waakhond gaat meer verdienen dan onze wethou ders". De waakhond kan zijn baan in Lekkerkerk-west dan ook wel vergeten. GRONINGEN (ANP) De po litie heeft een 44-jarige vrouw uit de Adriaan Pauwstraat in Groningen aangehouden, die er van verdacht werd een niet bestaande kamer in haar huis 32 maal te hebben verhuurd. Zij benaderde mensen die door middel van advertenties ka mers zochten. De klanten moesten een bedrag vooruit be talen, maar hoorden daarna niets meer van haar. Zo streek zij de afgelopen maanden vijf duizend gulden op, waarvan geen cent meer over was. Vol gens de politie zij er nog enkele Groningers, die op een zelfde manier zich verrijken aan de kamernood. p onze onderwijsredactie K HAAG Vlak voor het Ka- reces ln minister Pais bedolven 'S* tr •a"ltlek °P zlJn beleid ten J«t i den van de MO-opleidingen. nt Tweede Kamer floot hem terug WCT« de uitvoering van zijn belelds- hii" ide vakbonden verweten hem tri, W de rechtspositie van docen- i gt| niet tijdig had geregeld en de 5 i van het hoger beroepsonder- JJ1" reageerde verontwaardigd, mpi Jat de minister zich onvoldoen- en had laten adviseren. -oen, iaar n bekend maakte Pais al spoedig na 'ten q jerste optreden bekend, dat hij de MO- r het dingen niet zou opheffen, zoals de vori- 8 lui gering wilde. Pais stelde een werkgroep K" de MO-opleidingen nieuw leven in te Op grond van de voorstellen met 1 dat in grote lijnen de instemming van de MO-instituten. jaar gaan duren en de MO-B-studle drie 4 vier jaar. Na de eerste twee jaren zou de MO-A-studie gesplitst worden in twee vari anten: een lerarenopleiding en een algeme ne variant. In de lerarenopleiding zou een stukje onderwijskundige en didactische vorming worden ondergebracht. De algeme ne variant was bedoeld voor mensen die geen leraar wilden worden. In augustus 1941 zou deze hervorming haar beslag krijgen Voortvarend Wat is er nu in de laatste twee weken voor het Kamerreces met deze schone voorne mens gebeurd? Om te beginnen bleek de Tweede Kamercommissie voor onderwijs nogal geschrokken van de voortvarendheid van de minister. Deze had namelijk gelijk tijdig met de Indiening van zijn beleidsplan een paar wettelijke maatregelen getroffen, die al bijna niet meer ongedaan te maken waren. En omdat de Kamer de consequen ties van dat alles niet kon overzien, werd besloten de kwestie door te schuiven naar september. nieuwe opzet zou de MO-A-studie vier Door dat besluit van de Kamer weten we op dit moment niet goed waar we aan toe zijn. Pais heeft per 1 augustus aanstaande de meeste MO-opleidingen ondergebracht in de wet op het voortgezet onderwijs. Voor de betrokken docenten betekent dat straks een achteruitgang in salaris van dertig pro cent of meer per lesuur. Dat is op zichzelf nog wel te verdedigen, omdat de MO-sala- rissen erg hoog zijn. Bovendien biedt Pais A de docenten straks een betere rechtspositie AuQ6rtj6 en die ruil wordt door de bonden niet bij voorbaat afgewasen. salaris zullen behouden. Maar docenten die per 1 augustus worden aangetrokken vallen wel onder de nieuwe bedeling. Vraagt men echter welke bedeling, dan blijft de minister het antwoord schuldig. Want dat wordt eind augustus nog besproken in het georgani seerd overleg. De bonden hebben met klem tegen deze gang van zaken geprotesteerd. Wat de bonden echter wel willen weten, is hoe de taak van de MO-docent straks wordt ingericht. In het voortgezet onderwijs om dat een volledige betrekking 29 lesuren, Maar voor een docent op dit niveau is dat ondoenlijk. Dus streven de bonden naar een soort regeling ais bij de Nieuwe Leraren Opleiding geldt. Een volledige baan zou dan bestaan uit ongeveer vijftien lesuren en de rest van de tijd zou bestaan uit taakuren. Omdat dit alles voor de vakantie niet in kannen en kruiken was, heeft Pais toege zegd, dat de reeds zittende docenten nog een jaar lang hun oude rechtspositie en vakken en mensen met maar één bevoegd heid Geen nood, redeneert Pais, want Ik broed toch al op een plan om het twee-vakken- systeem van de Nieuwe Leraren Opleiding af te schaffen. Dat past ook beter in het voornemen de studieduur te verkorten. Met andere woorden: de vernieuwing van de MO is een voorschtje op de hervorming van de nog altijd experimentele lerarenopleiding. Er zit echter nog een addertje onder het gras. De nieuwe opzet van de (part-time) MO-opleiding is door het parlement nog niet geaccepteerd en als Pais daar nu op vooruit loopt, kan dat onverwachte gevol gen hebben voor de (full-time) Nieuwe Lera-« ren Opleidingen. Deze instituten bestaan nu tien Jaar en studenten krijgen hier een opleiding in twee vakken. Na ongeveer vijf jaar studeren zijn ze bevoegd om les te geven in beide vakken. Maar de MO-student doet slechts één vak (een avondstudent heeft daar zijn handen vol aan), en dus zit Je met twee soorten leraren: mensen die bevoegd zijn voor twee Nu kun je over dat laatste pas beslissen, als eerst de resultaten bekend zijn van het onderzoek dat door het ministerie is Inge- Debat steld naar de ervaringen van de laatste tien Jaar. Dat ziet Pais ook wel in. Maar tegelij kertijd treft hij een aantal maatregelen voor de MO-opleiding, die consequenties kunnen hebben ook voor de nieuwe dagop leidingen. dat de part-time lerarenopleiding thuis hoort bij de dagopleiding. En de dubbele bevoegdheid bij de dagopleiding is voor hem heilig. De PvdA is dus van plan de hervorming van de MO terug te draaien, zodra dit kabinet het veld heeft geruimd voor een regerings ploeg waarin de socialisten zijn opgenomen. Zal het CDA (dat destijd de politiek van Van Kemenade heeft gedekt) dat opnieuw een zwenking maken? Konings heeft daar al zijn hoop op gevestigd PvdA Op dat punt steigert vooral de PvdA-frac- tle. Het socialistische Kamerlid Konings laat er geen twijfel; over bestaan, dat zijn fractie van mening blijft dat de MO-oplei- ding moet verdwijnen. HIJ vindt nog steeds Het is niet te hopen dat de verschillende opleidingen nog veel langer in onzekerheid worden gelaten. Als de MO-opleiding toe stemming krijgt de reeds in gang gezette vernieuwing te voltooien, kan men dat moeilijk na één of twee jaar afkappen. Dat zelfde geldt voor de nieuwe lerarenoplei ding: ook die moet weten waar zij aan toe is, onverschillig de samenstelling van de rege ringscoalitie. Alleen het Kamerdebat in september kan in dit opzicht duidelijkheid verschaffen. Amsterdamse politie: Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Amsterdamse politie is er alsnog van overtuigd ge raakt dat de Westduitser P.G., die vorige week vrijdag ln Kiel werd vrij gelaten, niet verantwoordelijk is voor de recente vergiftigingen in koffies hops in Düsseldorf, Amsterdam, Rot terdam en Antwerpen. Dit blijkt uit een gemeenschappelijk communiqué dat politiemensen uit die vier steden gisternacht hebben uitgegeven. Vertegenwoordigers van de vier korpsen hebben woensdag tot na middernacht in Rotterdam over leg gepleegd over de kofflevergiftlgin- gen. G. werd de vorige week in de Weatdultse havenstad Kiel door de politie aangehouden. HIJ zou verant woordelijk zijn voor het bedwelmen van in totaal 28 mensen ln de periode tussen 12 en 20 juni. Vrijdag kwam hij weer op vrije voeten omdat hij aanne melijk kon maken dat hij in de be wuste periode Kiel niet had verlaten. De Amsterdamse recherche volhard de echter in de mening dat G. de belangrijkste verdachte was. Zeven getuigen onder wie een politieman hadden de Duitser op een foto her kend. De politie wilde om die reden het onderzoek naar G. niet laten rusten. Het overleg in Rotterdam heeft er echter toe geleld dat de politiemen sen uit de vier betrokken steden weer op één lijn staan. G. blijkt een slui tend alibi te hebben voor de periode waarin de vergiftigingen zijn ge pleegd. Verscheidene getuigen beves tigen dat hij in die tijd ln Kiel ver bleef. De korpsen kijken nu uit naar een onbekende Duits sprekende man van ongeveer 35 Jaar oud, ongeveer 1,75 meter lang, slank met donker haar. Hij opereerde voornamelijk ln koffieshops behalve in Antwerpen waar hij twee casino's en een pizzeria bezocht. In Düsseldorf en Amster dam heeft de man het middel Scopo lamine gebruikt. Deskundigen zijn nog bezig te onderzoeken of dat ook het geval in Rotterdam en Antwer pen is. HOEK VAN HOLLAND (ANP) - Door een staking van de Engelse be manning is gistermiddag de afvaart van de veerboot St. Edmund van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland vanuit Harwich naar Hoek van Hol land komen te vervallen. Ook de af vaart van de 8t. Edmund gisternacht vanuit Hoek van Holland ging niet door. De veerboot „Koningin Juliana" zou gisteravond volgens plan de dienst vanuit Hoek van Holland uitvoeren. Volgens de woordvoerder van de maatschappij kan slechts een deel van de reizigers, die voor de St. Ed mund hebben geboekt, met de „Ko ningin Juliana", mee. ZUTPHEN (ANP) Zes kleurlingen en de actiegroep Open Deur uit De venter hebben een kort geding ge wonnen, dat zij wegens discriminatie hadden aangespannen tegen de eige naar van discobar Bastion in Deven ter. De president van de rechtbank in Zutphen, mr. J. Bellaart, verbood in zijn uitspraak Bar Bastion kleurlin gen te weigeren op straffe van dui zend gulden boete per overtreding. Deze drie Molukkers, twee Indische Nederlanders en een Turk, zijn lid van de actiegroep Open Deur. Samen met een tiental blanke leden van de actiegroep namen zij enige tijd gele den bij Bar Bastion en nog enkele soortgelijke gelegenheden in Deven ter de proef op de som: de blanke leden van de actiegroep werden wel toegelaten, de gekleurde actievoer ders werden zonder opgaaf van reden geweigerd. Volgens mr Bellaart heeft de eige naar van de bar hem acht dagen geleden tijdens de behandeling van het geding onvoldoende duidelijk ge maakt, waarom de kleurlingen niet werden toegelaten. De rechtbank president concludeerde, dat de bar het discriminatieverbod in het wet boek van strafrecht heeft overtreden. i een medewerker 8TERDAM De Nederlandse waterschappen werken democratisch. Het is dringend nodig dat zij met hun tijd tgaan. De gemeenschap en milieubelangen moeten meer te gen kunnen krijgen in het bestuur van de lichamen die ide waterhuishouding gaan. Dit zegt de Dinteloordse boer |C. Sneep ln een proefschrift waarop hij vandaag promo- aan de universiteit van Amsterdam tot doctor in de ■leerdheld. nt zijn er ongeveer 340 ippen in Nederland, belast zorg voor dijken, waterhuls- zorg voor het oppervlakte grondwaterstanden en wat meer zij. Hun besturen zijn op verschillende wijzen samenge- In de regel worden de vertegen- diners van de grondeigenaren «treeks gekozen en die van de Ige belangen indirect, bij voor door gemeentebesturen. Voor- rs en leden van dagelijkse bestu- worden door de Kroon (ln feite ministerie van verkeer en water- benoemd, ens de heer Sneep is dit een udbare toestand geworden. De open decennia 2ijn er zoveel be en verstrengeld geraakt met het rbeheer dat talloze belangheb- en niet of nauwelijks aan bod Hij heeft ln zijn proefschrift nder model uitgewerkt, waarbij ;n door rechtstreekse ver worden aangewezen. happen (en hoogheemraad- _ien) zijn een typisch Neder- liVerschijnsel. Zij ressorteren on- J de provinciale besturen en vor- 2 een bestuurslaag die dwars door rm de gemeenten heenloopt. Dit ït herhaaldelijk problemen op. tmlge waterschappen beheren en lerhouden bij voorbeeld ook we- Dit loopt niet altijd in de pas met wegen- en verkeersbeleid van de trokken gemeenten. „functionele" lichamen, die water appen zijn (bestuurslichamen reet beperkt doel. het waterbeheer zijn al jarenlang onderwerp van cussie in het wereldje van staats- r-3 itgeleerden. Sneeps eigen promo- prof. J. M. Polak, is bij voorbeeld - instander van zulke constructies. promovendus wil vooralsnog niet ftr gaan dat hij afschaffing van de 3 lerechappen bepleit. Ten slotte (en die lichamen er als regel ln de ierlandse erfvijand aan gene zijde I i dijk en duin te houden. I iden de waterschappen echter in reke blijven bij het verlenen van genschap aan andere dan de tradi- iele (boeren-)belangen, dan zou hij effing wel voorstaan Formeel de provinciale besturen het it waterschappen in te stellen of e heffen. oudend (romovendus ls slecht te spreken wat hij noemt de behoudende en enoegzame opstelling van dijk en, Ingelanden en andere verte- roordigers van het waterstaat- idlg establishment. Al constateert ook wel pogingen tot verandering, zijn er in Rijnland (rond Leiden) in Zeeland al experimenten ge nt met rechtstreekse verkiezingen van diverse belanghebbenden. De op komst was in Rijnland met minder dan zeven procent miniem. Volgens Sneep mag dat geen reden zijn om onder het mom van „zie Je wel" de zaak maar te laten zoals hij is. Bij de waterschapsdemocratie gaat het niet zo eenvoudig als bij de ver kiezing voor een algemeen bestuur. Als Sneeps voorstellen (die erg gede tailleerd zijn, compleet met zittings termijnen en atemprocedures) werke lijkheid worden, dan ls het niet zo dat alle burgers een oproepkaart krijgen om mee te doen aan verkiezingen. Het gaat in principe, net als nu, om belanghebbenden: grondeigenaren, pachters, eigenaren van gebouwen, en voorts om „de gemeenschap". Die belanghebbenden moeten ook beta len. De volgorde is tegenwoordig, al dus Sneep: belang-betalen-zeggen- schap. Volgens hem zou echter zeg genschap vóór betaling moeten ko men. Hij bepleit ook financiële tege moetkoming van het rijk voor bestrij ding van de kosten die de inbreng van de gemeenschap met zich mee kan brengen. Discussie In het waterschapswereldje is al een discussie gaande over reorganisatie en meer democratie. In 1979 kwam hierover een rapport uit van een com missie onder voorzitterschap van de Bredase burgemeester W. J. L. J. Merkx. Die commissie was ingesteld door de Unie van Waterschappen. Sneep maakt ln zijn proefschrift van zijn hart geen moordkuil: hij is over het rapport absoluut niet te spreken. Hij verwijt de commissie-Merkx een behoudende mentaliteit, vaagheden en het niet-onderkennen van maat schappelijke eisen en ontwikke lingen. Volgens Sneep zou die behoudzucht, en de onwil om het eigen functione ren ter discussie te stellen, uiteinde lijk op zelfmoord kunnen neerkomen. Hij signaleert zowel bij de „maat schappij" (gemeenten, milieuorgani saties en andere) een toenemende wrevel tegen de huidige waterschaps organisatie. Worden de bakens niet verzet, dan kan het waterschap als zodanig op de tocht komen te staan, zo meent hij. Naar eigen zeggen hebben zijn opvat- tingen al enige sympathie gekregen in de boezem van het ministerie van verkeer en waterstaat. Minister Tuijnman heeft trouwens ook belang stelling getoond. „Het waterschap is als een burcht met een diepe gracht eromheen." aldus Sneep op het pers- gesprek voor de promotie, „en soms wil men wel eens een raampje open zetten om wat democratisch licht binnen te laten. Ik bepleit echter het neerlaten van de ophaalbrug over die gracht, zodat de democratie door de voordeur naar binnen kan." STELVEEN (ANP) Met twintig amen voor, vijf tegen (drie van de en zeven blanco heeft de Zie- fondsraad zich gisteren uitge ven tegen het vaststellen van een ümumbedrag voor eigen bijdra ge ziekenfondsverzekerden per moeten betalen. De raad is ook n een „hardheidsclausule" voor Wn die door het betalen van de n bijdragen in moeilijkheden len. maximum van honderd gul- - PW gezin, alleen voor nieuwe lr bijdragen (dus niet voor bijbe nen voor bijvoorbeeld een kunst- 11 of een bril) haalt niet veel uit. fnige maatregel van dit jaar die Noor in aanmerking komt is de Wing van een eigen bijdrage voor i^che chirurgie. Maar die geldt voor operaties „ter verfraaiing het uiterlijk" (zoali het wegwer- v>n tatoeages en rimpels) met de teling oneigenlijk gebruik van de eniondsveizekering tegen te Va» een onzer verslaggevers DEN HAAG Prinses Juliana beeft gistermorgen het nieuwe gebouwencomplex van de Ne derlandsche Blindenbibliotheek aan de Zichtenburglaan in Den Haag officieel geopend. Met een goudenpen, eens het eigendom van haar grootvader Koning Willem III ondertekende zij, als openingshandeling, een oor konde. De Nederlandsche Blindenbi bliotheek, vroeger aan de Noord- wal in Den Haag gevestigd, is de laatste jaren sterk gegroeid. Het aantal uitgeleende brailleboe- ken, banden en cassettes be droeg vorig jaar ruim drie miljoen. Naast de uitleenafdeling bevin den sieb ia de bibliotheek opna mestudio's voor gesproken tek sten en een sterk geautomati seerde brailledrakkerij. Vorig jaar werden in de blindenbiblio theek, die gezien kan worden als een moderne lectaurfabriek voor blinden en slecbt-denden, 830 boeken in braille vervaar digd, 35 boekan ep reeorderban- dea en 1512 op cassettebandjes. Ondanks de sterke groei van de gesproken lectuur voor blinden is de belangstelling voor bet brailleschrift niet verminderd. Nieuwe technische mogelijkhe den maken in de toekomst de omvangrijke en zware brail le- banden overbodig. De braillele- aer kan straks bandjes thuis ge stuurd krijgen, die in een braille- sehrijver gezet kunnen worden. Dese leesmachine maakt braille- bladen, die eenmalig of vaker gebruikt kunnen worden. De voorzitter van de vereniging De Nederlandsche Blindenbi bliotheek, de heer W. Pluygers overhandigde de prinses, omdat zij reeds 25 jaar „beschermvrou we is van de bibliotheek, de „gouden handjes", een onder scheiding, die ook werd uitge reikt aan enkele vrijwilligers, die voor de bibliotheek brail le ren of teksten inlesen. In zijn toespraak drong de heer Pluy gers erop aan, dat in het over heidsbeleid ruimte blijft be staan voor het particuliere initi atief, zodat het vrijwilligers werk kan blijven bestaan. Op de foto: de prinses op de afdeling waar de gesproken pe riodieken op cassettebandjes worden vermenigvuldigd. Ge heel rechts de voorzitter van de bibliotheek, de heer Pluygers. HANNOVER (DPA) De hoge belas ting van het milieu met zware meta len in het Westduitse industriegebied van Oker en Harlingerode, ten zuiden van Hannover, in de Haiz, leidt tot verstoring van de nierfunctie van om wonenden. Tot deze conclusie komt het Instituut voor toegepaste ecolo gie in Freiburg in samenwerking met de universiteit van Hannover Bij 32 van 115 onderzochte personen werd een verminderde nierfunctie gecon stateerd. Uit handen van prof. dr. G. Stuive ling ontving minister Gardeaiers van CRM gisteren in Amsterdam het eerste exemplaar van het eerste deel van de Moderne encyclopedie van de wereldliteratuur. De serie geeft oen overzicht van de literaturen van de gehele wereld, behandelt uitgebreid de voornaamste en minder bekende Van een onzer verslaggevers WAQENINGEN - Een ver bod van legbatterijen voor kippen Is op zijn minst voor barig zolang er geen deugde lijke alternatieven zijn en er in Europa geen eensluidende normen bestaan over de ruim te die een kip nodig heeft. Om het welzijn van de kippen te verbeteren, kan het beste worden gezocht naar wegen binnen het bestaande sys teem van legbatterijen. Dit zei de Wazenlnfee hoosleraar dr ir E. Ketelaars gistermiddag bij de aanvaarding van zijn ambt als hoog leraar aan de Landbouwhogeschool in Wageningen. Dr Ketelaars, die pluimveeteelt gaat doceren, meent dat verbeteringen in het bestaande systeem eerder door de kippenfok- kers zullen worden geaccepteerd dan alternatieve bedrijfssystemen. Volgens dr Ketelaars heeft een kip in een legbatterij gemiddeld 404 vier kante centimeter tot zijn beschik king. Dat is beneden de TNO-norm, die een minimale leefruimte per kip van 450 vlerkante centimeter aan geeft. De aktiegroep Lekkerdier1 pu bliceerde woensdag een rapport waaruit blijkt dat meer dan de helft van de leghennen in Nederland te krap is gehuisvest. Lekkerdier meent dat de legbatterijen zo snel mogelijk in Europees verband moeten wórden verboden. Dr Ketelaara meent dat er bedrijfs economisch geen enkel motief is om het batterijsysteem te vervangen. Het ia aconomisch en biologisch effi ciënt, het levert veel eieren voor wei nig voer, het benut de stalruimte op goede wijze en het systeem heeft een hoge mechanisatiegraad. Verder noemde Ketelaara het welzijnsaspect van de legbatterijen een nog omstre- <Jen zaak. Hoewel er sterke aanwijzin gen zijn van gestoord welzijn, is de bewijsvoering moeilijk rond te krij gen, meent Ketelaars. Een alternatief voor de legbatterij dat in aanmerking komt voor nader onderzoek, ls het bestaande grondhuisvestingssys- teem. Andere systemen, zoals een rui me kooi met zitstokken, nesten en een zandbad, zijn volgens Ketelaars niet erg hoopgevend. auteurs ea geeft van de belangrijkste beekea mrt „uittreksel". Men zal er bij veorbeeld de Indonesische letterkunde, de letterkunde van Ja pan, de Finse literatuur vrij uitge breid in vermeld zien. Ook de karak teristieken van de verschillende au teurs zijn met serg gefermuleerd. ARNHEM (ANP) De krijgsraad heeft de 23-jarige korporaal M. K. uit Den Haag wegens desertie hij meldde zich als huurling bij de strijd krachten van majoor Haddad in Zuid-Libanon veroordeeld tot een maand militaire detentie en daarna ontslag uit militaire dienst. Tegen de korporaal was twee maanden deten tie geëist. De auditeur-militair wen ste ook dat aan de korporaal het recht ontzegd zou worden nog ooit dienst te doen in het leger. De korporaal had een contract als technisch specialist in het leger tot 1943. M. K. probeerde twee keer bij de christen-militie van Haddad in dienst te komen. De eerste keer, toen hij als Nederlandse Unifil-militair dienst deed in Libanon en de tweede keer via het vreemdenlingenlegioen (waar hij op zijn ogen werd afgekeurd) en via de Nederlandse ambassade in Rome.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9