SRAl Regering bouwt luchtkastelen ramatische oproep Lubbers Bacteriën gaan nooit met vakantie oiEisr PLAAG7Q Kamer veroordeelt Wiegel niet RQXASECT Met beitel en loep op geologische excursie de Bron in Blik. ölitieke moed nodig voor keus boycot' lieboycot WEG IN EIGEN LAND Natuur en Milieu kraakt luchtvaartbeleid: Wel kritiek op weergave advies Scholten URVENDODER BINNENLAND üOXASECI Zondag vindt de eerste van een drietal geologische excursies door het landschap van Winterswijk plaats. Dit gebied telt veel interes sante geologische objecten. De Win- terswijkse Steengroeve bijvoor beeld is een ontsluiting in één van de oudste formaties die in ons land aan de oppervlakte komen, name lijk de Muschelkalk uit de Trias, die ongeveer 200 miljoen jaar geleden werd gevormd. Goed nieuws dus voor verzamelaars van fossielen en mineralen. Aanmeldingen monde ling of telefonisch bij museum Fre- riks, Groenloseweg 86. Winterswijk, tel. 05430-6135. Nodig zijn een ha mer. beitel pakpapier, loep, laarzen, doos of vuilniszak. Bij slecht weer is er een alternatief programma. De volgende excursies zijn op zaterdag 26 juli en zondag 24 augustus. Het dorpje Krommeniedijk bij Krommenie viert morgen zijn 700- jarig bestaan o.a. met een optocht, demonstraties van oude handwer ken. wagenspelen en volksdansen. In Ovezande vinden morgen de wedstrijden om het kampioenschap handboogschieten van Zuid-Beve land plaats. Vanaf half twee is er morgenmiddag weer het traditionele „fierljeppen'' (polsstokverspringen) in Bolsward. Eveneens in Friesland, maa r dan in Pingjum, kan morgen het ringrij- den in Friese sjezen worden aan schouwd. Domburg loopt morgen uit voor het ringrijden te paard. Ook Hulst in Zeeuws-Vlaanderen biedt een bont programma: ringrijden. demonstra ties van oude handwerken, wagen spel en een taptoe. In het kader van de Schotse week in Vlissingen vinden morgenmiddag vanaf 13.00 uur op het Stadhuis plein continentale doedelzakkam pioenschappen plaats. In de Flevohof in Biddinghuizen (Oostelijk Flevoland) worden mor gen tussen 11.30 en 17.00 uur de eerste nationale kampioenschap pen grasmaaien voor amateurs ge houden In het kader van het derde „Toer- In-Straat-Festival" houdt de Windy City Band morgenmiddag van 13.00 tot 16.00 uur een ..streetparade" in de binnenstad van Hilversum. De selectie van 260 foto's voor de verkiezing van de best Nederlandse persfoto 1979. wordt morgen voor de laatste dag tentoongesteld in De Waag in Leiden. Geopend van 10.00 tot 18.00 uur. Enschede staat morgen in het teken van de muziek. Op de oude markt, zijn achtereenvolgens optredens van het Enschedees Drum- en Show-orkest (10.30), het muziekver eniging „Wilhelmina" met boeren- kapel (11.30), het kindertheater Ga jes (14.30), The Dreamland Crusa ders met muziek uit de jaren twin tig (16.00 uur) en tenslotte de Chi leense groep Los Jaivas (20.30 uur). Drink buiten natuur zuivere Spa In sprankelende smaken: TAZPW" OR&IGE CITtföft LEMU^i I TROUW/KWARTET H S 3 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het luchtvaartbeleid van de regering is gebaseerd op luchtkastelen Mens en milieu moeten wijken voor een ongeremde groei van het luchtvaartverkeer, terwijl nu al duidelijk is dat die groei nooit zal plaatsvinden. Zodoende worden vele miljoenen guldens geïnvesteerd in het verkeerde transportsysteem De stichting Natuur en Mili eu concludeert dit in een commentaar op het struc tuurschema burgerlucht- vaart terreinen, waarin de plannen voor het luchtvaart beleid tot aan het eind van deze eeuw zijn neergelegd. De regering verwacht dat het aantal luchtreizigers in het jaar 2000 veertig miljoen zal bedragen tegen tien mil joen nu. Daarbij is de rege ring ervan uitgegaan dat de energieschaarste geen in vloed zal hebben op de ontr wikkeling in de luchtvaart. Premie Natuur en Milieu noemt dit onbepijpelijk, omdat inmid dels is gebleken dat die in vloed wel bestaat. Het aan tal vliegvakanties is deze zo mer al met vijftien procent gedaald. Aangezien vliegen de meest energie vragende vervoerswijze is, ligt bij stij gende energieprijzen een verdere daling voor de hand Die daling zal nog groter zijn wanneer accijns wordt ge legd op vliegtuigbrandstof. Zolang dat niet gebeurt, wordt In feite een premie ge geven voor energieverslin dend vervoer, aldus Natuur en Milieu. De regering blijft ook volle dig in gebreke bij de bestrij ding van de geluidshinder. De regering legt bij de zone ring van de vliegvelden geen beperkingen op aan de luchtvaart, maar wel aan de woningbouw. Woningen moeten in de wijde omtrek van een vliegveld wijken Natuur en Milieu meent dat de zonering echter in twee richtingen moet werken en dat ook moet worden ge streefd naar een zo klein mo gelijk lawaaigebied. De zo nering van vliegvelden dient uit de luchtvaartwet te wor den gehaald en in de wet geluidshinder onderge bracht. Hierdoor is volgens Natuur en Milieu een even wichtiger afweging van be langen mogelijk en staan niet alleen de luchtvaartbe- langen voorop. Natuur en Milieu vindt dat de luchtvaart zo'n grote aan slag doet op het leefmilieu van omwonenden en op de energievoorraden, dat een sterke beperking noodzake lijk is. Goede, doorlopende treinverbindingen vormen binnen Europa een uitste kend alternatief (goedkoper en minder energieverbruik) voor het vliegtuig. Natuur en Milieu acht het daarom wen selijker deze verbindingen te verbeteren dan te investeren in vliegtuigvoorzieningen. Enkele andere wensen van Natuur en Milieu zijn: slui ting van Zestienhoven bij Rotterdam, het beperken van sport- en zakenvliegen. het verbieden van reclame- vliegen en het vliegen boven natuur- en stiltegebieden. geen reservering voor een tweede nationale luchtha ven, geen vijfde baan op Schiphol en een kleinere draaiing van de vierde baan Ongeschikt Enkele civiele planologen van de Technische Hoge school in Delft noemen in een reactie het structuur schema ongeschikt voor een toekomstig beleid. Alles is ondergeschikt gemaakt aan één doel: het mogelijk ma ken van de ongeremde groei van de luchtvaart, ongeacht de gevolgen. Doelen als het terugdringen van de hinder, tellen niet, aldus de planolo gen. Zij wijzen erop dat de regering niet. zoals te ver wachten zou zijn, eerst vast stelt hoeveel geluidshinder aanvaardbaar is en dan kijkt hoeveel vliegtuigen er mo gen komen, maar dat de re gering eerst kijkt hoeveel vliegtuigen er komen en dan de bijbehorende herrie aan vaardbaar verklaren. Het structuurschema is zowel een gruwelijk drama als een dolle klucht, schrijven de Delftse planologen De gemeente In de regio Am sterdam menen dat Schiphol moet doorgroeien met vier start/landingsbanen. Een vijfde baan is niet noodzake lijk. evenmin als een tweede luchthaven in de Marker waard. De 26 gemeenten rond Schiphol vinden dat de geluidshinder niet mag toe nemen. Dat betekent dat het motorlawaai moet worden teruggedrongen en, als dat onvoldoende soelaas biedt, de niet-commerciële vluch ten moeten worden beperkt Draaiing De gemeenten verwachten dat het draaien van de vier de baan een gunstig effect zal hebben op de geluidshin der. Er dient wel een onder zoek te komen naar de hoek van de draaiing in verband met de gevolgen voor Aals meer. Verder vinden de 26 gemeenten dat er een tweede stationsgebouw moet komen en dat Schiphol zo snel mo gelijk per spoor moet wor den verbonden met Lely- stad/Almere en Zaanstad i 27 JUNI 1980 Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft geen veroorde ling willen uitspreken over het beleid van minister Wie gel van binnenlandse zaken inzake de benoeming van mi nister Scholten van defensie tot vice-voorzitter van de Raad van State. Een motie van PvdA-fractieleider Den Uyl, waarin de bewindsman onzorgvuldigheid wordt ver weten, werd gisteravond door net te zullen zwichten. Of het deze opstelling echter ook zou volhouden bij een blijvende afwijzing door het kabinet stond bij het ter perse gaan van deze editie nog niet vast De vastberadenheid van Lubbers deed vermoeden dat de ruime meerderheid van de CDA-fractie ook dan bij haar standpunt zou blijven. Maar zelfs als een deel van de CDA- fractie zou zwichten, dan nog zou de situatie kritiek zijn gebleven. Ten minste tien CDA'ers waren niet van plan hun principiële keuze voor een boycot prijs te geven. toedoen van CDA en WD verworpen. Evenals de oppositiepartijen leverde het CDA wel kritiek op de wijze waar op minister Wiegel het advies van de Raad van State zelf heeft weergege ven. CDA-fractieleider Lubbers zei door de minister op het verkeerde been te zijn gezet Hij meende echter, dat van opzet geen sprake was. „Wij hebben niet de Indruk, dat de be windsman het advies heeft mis bruikt", aldus Lubbers. De Raad van State adviseerde de minister een keuze te maken uit de leden van de raad, mr. Scholten inbe grepen. Van deze leden schoof de raad mr. Van der Hoeven en dr. Verin- ga als het meest geschikt voor de functie van vice-vooreitter naar vo ren. Over de uitleg van dit advies ontspon zich ln de Kamer een welles- nietes-discussie, alsook over de weer gave die de minister ervan had gege ven. Alleen de fracties van WD en SGP meenden, dat het advies vol doende ruimte bood voor de benoe ming van mr Scholten. De overige fracties oordeelden, dat het advies slechts voor één uitleg vatbaar is. Maar anders dan de oppo sitie meende het CDA dat de minister niet kun worden verweten een eigen verantwoordelij kheif te hebben geno men. Minister Wiegel zei. dat hij te goeder trouw had gehandeld. Hij schreef de misverstanden toe aan een verschil van interpretatie. De meer derheid van de Kamer was het met hem eens. De motie-Den Uyl kreeg steun van alle oppositiepartijen, als mede van het CDA-kamerlid Faber ADVERTENTIE Onderstaande advertentie werd een week te vroeg geplaatst. De bewo ners waren afwezig. Nü is telefonisch kontakt wel mogelijk. Gevraagd in gezin waarvan de kinderen de deur uit zijn prettige zelfstandige huishoudelijke hulp niet beneden 20 jaar; van goede getuigen voorzien, die ook af en toe met ons mee wil gaan naar ons chSlet in Zwitserland. Er is een werkster aanwezig. Haar staat een eigen gestoffeerde, gemeubileerde en van alle gemakken voorziene woning ter beschikking. Mevr. Gerritsen, Boulevard 27, Zeist, tel. 03404-14563. kom onmiddellijk hier Maar u wel. Neem daarom desinfekterende Unicura zeep mee Opgewassen tegen binnen-en buitenlandse bacteriën beval 1% TCC Iniet gebruiken voor kinderen beneden 3 |aarl onze parlementsredactie j HAAG CDA-fractie- r Lubbers heeft gisteren dramatisch beroep ge- op het kabinet om zich og uit te spreken voor een :°p« joycot tegen Zuid-Afrika. Trtchtte zich speciaal tot de l-bewindslieden in het ka- motXt toen hij zei dat er poli- riala e moed voor nodig is om r een boycot te kiezen, grt, zelfde moed zal nodig Junj om eenkabinetscrsls te inejf'tomen'" zei hij. doodse stilte verklaarde Lub- jt „de grondslag van onze poli beweging in Zuid-Afrika mis- wordt" ten behoeve van de lid. „De rassenwetten in Zuid- zei hij, „zijn nog steeds in taal gesteld." ioet een olieboycot komen, zei omdat dit een instrument van is voor hen die zich de meflfeieid aantrekken. Hij voegde ook met deze uitspraak bij een meer- I achl eid in de Tweede Kamer, die zich ren andermaal voor een olieboy- itsprak. Het kabinet had eergis- _in een brief aan de Kamer laten n een boycot af te wijzen. ezijn selitt int) (bers bezwoer het kabinet dat de ;ijn* stie van de olieboycot geen kabi- ïndii crisis waard is. Hij suggereerde ]een crisis bovendien het heersen- fgime in Zuid-Afrika in de kaart „Er mag geen crisis komen, wij in onze actie tegen de lid niet in zelfontbranding mo- ian," aldus de CDA-fractie- die zijn betoog afsloot met de in woorden: „Kabinet, bezin is echte moed?" atische optreden van Lub- wam nogal onverwacht. Toen 'lat over de boycot al in volle is, meldde hij zich inderhaast het sprekerslijstje. Het 'J Kabinet bezin u en toon moed', zo besloot oproep CDA-Kamerlid Scholten, die de aan vaarde motie voor een olieboycot had ingediend, had toen al gesproken. Lubbers begon zijn toespraak met de vaststelling dat het verkeer tussen het kabinet en de CDA-fractie de laatste tijd stroef was verlopen. „Toch kan het kabinet slechts voort gaan bij een voldoende parlementai re basis," zei hij. „Ik dreig niet, maar ik constateer slechts." Dat de sanctiewet een extra interna tionale territoriale werking heeft, achtte Lubbers geen belemmering voor een eenzijdig door Nederland af te kondigen olie-embargo, hij zei dat een boycot onder het regime van de in- en uitvoerwet, die een beperkte betekenis heeft, gerealiseerd kan worden. Daarbij blijft de politieke strekking overeind. Het CDA-Kamerlid Scholten sprak zich waarderend uit over de beleids plannen van het kabinet voor een aanpak van het racistische regime ln Zuid-Afrika (visumplicht voor Zuid afrikanen, opzegging cultureel ver drag, enzovoorts). Maar hij stelde vast dat in een breed Zuid-Afrika- beleid een olieboycot niet mag ont breken. Daarom deed hij een klem mend beroep op de regering alsnog zijn door een Kamermeerderheid aanvaarde motie uit te voeren. Aanvullend Scholten vond dat het beleid van het kabinet zich moet richten op econo mische verzelfstandiging van de zwarte staten rondom Zuid-Afrika, zodat ze niet langer afhankelijk zijn van de Zuidafrikaanse olievoorzie ning. Verder zou het beleid zich moe ten richten op een oplossing van de kwestie-Namibië. Daarbij hoort ook een olie-embargo. Die drie maatrege len zijn onderling niet strijdig, maar elkaar aanvullend, aldus het Ka merlid. Hij wees erop dat de ministers van buitenlandse zaken van de landen die1 deel uitmaken van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE), zich onlangs in dezelfde geest tegen het regime van Zuid-Afrika hadden uit gesproken. Dat gebeurde in Free town, de hoofdstad van Sierra Leone. Scholten achtte de naam van deze stad symbolisch voor de strijd die de zwarte leiders voeren tegen het Zuid afrikaanse regime. Van een boycot zal een signaal uit gaan naar de zwarte bevolking en naar het regime van Zuid-Afrika, zei Scholten. Hij zei dat een meerderheid van zijn fractie redeneert vanuit een feitelijke situatie, waarin al sprake is van een vrijwillige boycot in de zwar te landen rondom Zuid-Afrika. Dat moet volgens het Kamerlid worden gevolgd door een embargo van de westerse industrielanden Het Nederlands voorbeeld zal onder drang worden gevolgd, verwachtte hij. „Hier ligt een concrete en boeien de uitdaging voor de regering," aldus Scholten. Hij vroeg zich af of het kabinet ook een embargo zou afwijzen Indien de economische hulp aan de zwarte sta ten rondom Zuid-Afrika hun onaf hankelijkheid ou garanderen. Hij doelde met name op Zimbabwe (voor malig Rhodesië), dat zich noodged wongen van Zuidafikaanse olievoor ziening heeft moeten verzekeen. Niet doelmatig Scholten kreeg PvdA, D'66, PPR, CPN en PSP opnieuw mee. WD, SGP, GPV en DS'70 spraken zich andermaal tegen een boycot uit. WD-woordvoerder Bolkesein achtte een oycot zelfs als signaal niet doel matig. Hij voelde meer voor econo- mishe steun als „sociaal smeermid del". PvdA-woordvoerder Ter Beek wees op de positieve geluiden die in zuidelijk-Afrika zijn opgeklonken over een olieboycot. In dit verband noemde hij onder meer uitlatingen in die richting van mevrouw Mugabe (echtgenote van premier van Zimbab we) tegenover „Trouw". ADVERTENTIE ADVERTENTIE Als u net thuis van vakantie niet meteen besprongen wilt worden door hongenge honde- of katte- vlooien. moet u vlak voor de va kantie even spuiten met Ook afdoende tegen mieren, kakkerlakken en ander kruipend ongedierte. Bi) uw drogist PHILIPS-DUPHAR NEDERLAND B V AMSTERDAM "doodP ook «looien JikkerlikkefJ ^mieren. de Tervblg van pagina 1 A cht tnsdag pakte het kabinet echter A| met een harde brief, die volgens I e ihformatie zelfs een aantal CDA- St listers in het kabinet heeft verast. 5b«i JDA-kring houdt men het erop dat boo e harde opstelling hetresultaat is Mo I politiek topoverleg tussen pre- t Vi r Van Agt en vice-premier Wiegel, id kabinet staat met de samenstel ling van de begroting 1981 voor een ingrijpende operatie. Het zou de boy cot-zaak hebben willen aangrijpen als een test-case voor de hoeveelheid krediet waarover het nog bij het par lement beschikt. Zou de Kamer on danks haar grote bezwaren toch zwichten voor de druk van het kabi net, dan zou daarmee het bewijs zijn geleverd, dat het kabinet met de sa menstelling van de begroting zijn gang kan gaan Het parlement heeft gisteren in eer ste termijn echter duidelijk gemaakt niet voor politieke druk van het kabi- ADVERTENTIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3