►rie argumenten tegen olieboycot Naam Menten niet in archiefstukken Legbatterijkippen vaak te krap behuisd Ballons tegen lawaai vliegbasis Leeuwarden in der Klaauw in brief aan Tweede Kamer: elderse staten tegen iting kerncentrale Zes Turken mogen van rechter nog blijven elbescherming niet opnieuw stemmen Onderzoek in Moskou wijst uit: iERDAG 26 JUNI 1980 TROUW/KWARTET HW Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet blijft een olieboycot van Neder land tefen Zuid-Afrika afwijzen. Het komt hiermee in botsing met een meerderheid in de Tweede Kamer, die zich vorige week voor een boycot uitsprak. voorziening vla Zuid-Afrika te verze keren. Dit zou moeten duren zo lang directe invoer via Mozambique niet mogelijk is. De regering meent dat sancties tegen Zuid-Afrika niet los mogen worden gezien van deze economische om standigheden waarin Zimbabwe en andere aangrenzende staten verke ren. Het gaat niet aan middelen tegen Zuid-Afrika te gebruiken die de eco nomie van deze landen in gevaar zou den brengen en waarvan tegelijker tijd dus moet worden gehoopt dat zij „voorshands ineffectief zullen blij ven" schrijft Van der Klaauw. Hij ziet wel het nut van een voortdu rende dreiging van een internationale boycot. Maar een eenzijdige boycot is slechts een symbolisch gebaar, aldus de bewindsman. I dr. W. R. Veder (links) op de rechtbank in Rot- i, in gezelschap van twee deskundigen in het pro- en, A. J. van der Leenw l) en commissaris G. G. J. H onzer verslaggevers T De Nederlandse verenl- t bescherming van vogels mag nieuwe ledenraadsverkiezing rijven, maar moet de in mei rachte stemmen alsnog gaan Op basis van die uitslag moet ledenraad worden samen- heeft de president van de pitse rechtbank, prof. mr. J. V n Dijk, gisteren bepaald in hel ling dat tegen Vogelbescher ja-ra aangespannen. Het bestuui pe«n nieuwe verkiezing uitschrlj- lat bleek dat een groot aantal b zich kandidaat had gesteld lorde nieuwe ledenraad zonder dat de leden duidelijk was poep verontruste vogelbescher- i ontdekte in mei, kort voor de siting van de verkiezing, dat 22 didaten voor de ledenraad van tig man direct bij de jacht be ien 2ijn. Er ontstond binnen Vo- escherming grote onrust over een elljlce machtsgreep van de „ple- ■jacht bestuur van Vogelbescherming oot toen een nieuwe verkiezing te schrijven en daarbij de leden duidelijk te maken welke idpunten de kandidaten van de Tnraad ten aanzien van de jacht ligen van de kandidaat gestelde jagers [or nde daarop het kort geding tegen jch elbescherming aan en mr van stelde hem gisteren in het gelijk. In een brief aan de Kamer voert minister Van der Klaauw (buiten landse zaken) een drietal argumenten aan die volgens hem tegen een olie embargo pleiten: 1. Een olieboycot brengt de economi sche ontwikkeling van de staten rondom Zuid-Afrika in gevaar. Deze staten zijn wat hun ollevoorzlenlng betreft sterk afhankelijk van Zuid- Afrika. 2. Een eenzijdig door Nederland af te kondige embargo is zonder de steun van de partners in de Europese Ge meenschap niet effectief; 3. Het brengt Nederland bovendien in een geïsoleerde positie binnen de EEG. Volgens de bewindsman zal dit tot gevolg hebben dat er bij een even tueel EG-beraad over Zuid-Afrika niet meer naar de Nederlandse stem zal worden geluisterd. Kamerleden van CDA en PvdA lie ten zich gisteren kritisch uit over de brief van het kabinet. In beide frac ties viel te beluisteren dat men de argumentatie ontoereikend vindt om een boycot af te wijzen. In de brief wordt bijvoorbeeld nauwelijks enig bewijs aangevoerd voor de stelling dat de leiders van de staten rondom Zuid-Afrika een olie-embargo van de hand wijzen, zo werd in CDA- en PvdA-kring gezegd. Van der Klaauw deelt in zijn brief mee dat hij in het EO-beraad steun zal blijven zoeken voor een olie-em bargo tegen Zuid-Afrika. Hij consta teert dat nu geen van de partners bereid is daaraan mee te doen. Tege lijkertijd zal de regering, ook In inter naal verband, steun verlenen aan de economische ontplooiing van de sta ten rondom Zuid-Afrika. Bedrag Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM In Russische archiefstukken die dateren uit de Jaren tussen 1944 en 1976 en die betrekking hebben op de door de Duitsers gepleegde oorlogsmisdaden, wordt de naam van Pieter Menten niet genoemd. In de stukken wordt ook niet gesproken over massamoorden ln de vroegere Poolse dorpen Podhorodce en Urycz. Zimbabwe Dit verklaarde gisteren prof dr W. R Veder, die ln opdracht van de bijzon dere strafkamer van de Rotterdamse rechtbank begin deze week in Mos kou de door een bijzondere Russische staatscommissie nagelaten beschei den heeft geraadpleegd. Deze com missie is na de beëindiging van de oorlog met Duitsland in 1944 de Sow- Jet-Unie doorgetrokken om na te gaan waar oorlogsmisdaden waren gepleegd en wie zich daaraan schul dig hadden gemaakt. De verdediger van Menten, mr E. W. J. H. de Liagre Böhl, had om zo'n onderzoek gevraagd. In een toelich ting op zijn verzoek zei hij dat de Russische staatscommissie de naam van zijn cliënt moet hebben vastge legd, als deze werkelijk betrokken is geweest bij de executie in Podhorod ce. Van medeplichtigheid aan een massamoord in Urycz is Menten in 1977 in Amsterdam al vrijgesproken. doen aan het door ham voorgelegde bewijsmateriaal. De raadsman van Manten, die vorige week al de ontvankelijkheid van het openbaar ministerie betwistte, zal morgen zijn pleidooi voortzetten. Menten zelf, gisteren afwezig, krijgt maandag, op de laatste zittingsdag, de gelegenheid het zijne daaraan toe te voegen. In de brief aan de Kamer, die in feite een reactie bevat op de door een Kamermeerderheid aanvaarde motie van het CDA-Kamerlid Scholten, wordt uitvoerig ingegaan op de posi tie van Zimbabwe (voormalig Rhode- siê). Ook in het Kamerdebat over de boycot op 17 en 18 Juni bracht Van der Klaauw de economische afhanke lijkheid van dit land ten opzichte van Zuid-Afrika ter sprake. Hij wijst er nu op dat hem uit gege vens van de tijdelijk zaakgelastigde in Salisbury (de hoofstad van Zim babwe) is gebleken dat een staking van de ollevoorzlenlng vla Zuid-Afri ka desastreus zou zijn voor Zimbab we. Hij laat verder weten dat Zimbab we inmiddels bezig is zich van olie- Om de economische onafhankelijk heid van Zimbabwe en andere aan grenzende zuidelljk-Afrikaanse sta ten te bevorderen heeft de regering voor dit jaar en volgende Jaar „een aanmerkelijk bedrag" beschikbaar gesteld, zo blijkt verder uit de brief. Met name wordt er gedacht aan het in internationaal verband opzetten van een „olie-voorzieningsprogram ma" voor deze staten. „Nederland is bereid daarbij het voortouw te ne men". aldus Van der Klaauw. De ministerraad heeft voorts beslo ten mee te werken aan een spoedige oplossing van de kwestie Namibië. Verder zal in Benelux-verband wor den gewerkt aan een visumplicht voor Zuid-Afrikanen. Ook zal worden bevorderd dat de parlementaire be handeling van het wetsontwerp over de opzegging van het Nederlands- Zuidafrikaans cultureel verdrag di rect na de zomervakantie kan worden afgerond. Via deze maatregelen wil de regering „een signaal" laten uit gaan naar Zuid-Afrika. Stem Het PvdA-Kamerlid Ter Beek zei gis teren ln een eerste reactie dat de brief van de regering niet veel nieuws be vat. Het enige nieuwe argument dat Van der Klaauw ter tafel heeft ge bracht is volgens hem dat Nederland bij een eenzijdige boycot in geïsoleer de positie terecht zou komen binnen de EEG. „Dat er dan niet meer naar de Nederlandse stem geluisterd zou worden, is een volstrekt onjuiste stel ling waarvoor bovendien elk bewijs ontbreekt", aldus Ter Beek. Geen afbreuk De officier van justitie, mr L. C. M. Meijers, die inmiddels twintig Jaar gevangenisstraf en een boete tegen Menten heeft geëist, had al laten we ten dat welke uitkomst van het on derzoek van Veder ook niets zou af in Ramstein in Weat-Duitsland worden tot en met 2 juli een grote NAVO-vliegoefening gehouden. Foto boven een van de Nederlandse Starfighters, de RF 104 G, foto onder de Nederlandse deelnemers kapitein M. F. L. van Rijswi$t, 1ste lnitenant G. J. Stoop, 1ste luitenant F. W. J. van Damen en kapitein D. W. H. Schenkius. IM (ANP) Provinciale staten van Gelderland heb- zich gisteren in meerderheid uitgesproken tegen de slui- van de kerncentrale in Dodewaard. Wel verbonden zij aan besluit de voorwaarde dat er tijdig een regeling moet nen voor de verwerking van bestraalde splijtstofelemen- i, die nu nog op het terrein van de centrale moeten worden [Klagen. Tweede Kamer zal worden ge- a?d zo snel mogelijk het zoge nde opwerkingswetje goed te Wn, waardoor het weer mogelijk dt de bestraalde splijtstofelemen- 1 in Dodewaard af te voeren naar Engelse Windscale. Gelderse commissaris van de ko- pn mr W. J. Geertsema zei naar leiding van vragen van de SGP. er in augustus een breed overleg over mogelijke extra veilig- «maatregelen rond de centrale. «Poepen hebben aangekondigd wreinen rond de centrale in okto- te bezetten »ad van State verzoek van Natuur en Milieu, de laese milieufederatie en Stop Do- raud om de kerncentrale in Dode nd stil te leggen, is door de Raad State afgewezen. Ook het ver- om de vergunning voor opslag bestraalde splijtstofelementen te wsen werd afgewezen. dat Stop Dodewaard had aange toond. dat er bij de centrales te veel splijtstofelementen lagen opge slagen. Intussen loopt er van Stop Dode waard nog een hoger beroep bij het gerechtshof in Arnhem. Dat is inge steld nadat de president van de recht' bank in Arnhem zich onbevoegd ver klaarde om te oordelen over de slui ting van de centrale op grond van overtreding van de vergunningen. De commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland mr. M. Vrolijk (links) heeft gisteren het energievoorlichtlngscentrura in Hoek van Holland geopend, opgezet door de stichting Energie Anders. Naast mr. Vrolijk de heer W. J. Lenstra, voorzitter van de stichting. Op de achter grond een grote windmolen. Verontrusting over duur asiel-procedure ALMELO (ANP) De president van de rechtbank, mr H. J. J. van den Blesen, heeft bij vonnis in kort geding dat tegen de Nederlandse staat was aangespannen, beslist dat het Turkse echtpaar Ipek met hun twee zoons van negentien en acht Jaar, alsmede de schoonzuster van Ipek met haar twee Jaar oude dochtertje, Nederland niet mogen worden uitgezet, zolang niet is beslist op hun verzoek om als vluchteling te worden toegelaten. De gevluchte Turken behoren tot de syrisch-orthodoxe kerk en zeggen van ernstige vervolging in zuid-oost Turkije te lijden te hebben. Ze zijn hun geboortestreek in zuid-oost Tur kije ontvlucht naar Is tan boel. maar hebben zich daar niet kunnen hand haven. De 21-jarige syrisch-orthodoxe Turk H. Göl mag wel het land worden uitgezet. De rechtbankpresident be paalde dit eveneens bij vonnis in kort geding tegen de staat. Mr Van den Biesen zegt niet In te zien waarom deze Jongeman die de Turkse taal machtig ls en „een keurig valide in druk maakt" niet in staat is ln Tur kije een bestaan op te bouwen. Ook de uit Afghanistan afkomstige I. U. Mir mag van mr. Van den Blesen niet ln ons land blijven om een beslis sing op zijn asielaanvrage af te wach ten. M. is eerst naar Pakistan ge vlucht, waar hij zich bezighield met hulpverlening aan ongeveer 500.000 ln Pakistan verblijvende Afghaanse vluchtelingen. Hij heeft geprotes teerd tegen het feit dat hulpgoederen bestemd voor de vluchtelingen op de zwarte markt zijn terecht gekomen. De politie heeft hem daarop gearres teerd en na enige tijd op borgtocht vrijgelaten, waarop hij Pakistan ls ontvlucht. Mr. Van den Biesen zegt dat M. niet als vluchteling kan wor den aangemerkt, omdat hij niet aan vervolging blootstaat. Duur De Vereniging vluchtelingenwerk Ne derland is verontrust over de duur van de asielprocedure in Nederland. Aan de leden van de vaste commissie voor justitie van de Tweede Kamer schrijft de vereniging dat de gemid delde duur voor de eerste beschik king in vergelijking met de eerste drie maanden van 1979 ln het eerste kwar taal van dit jaar met twee maanden is gestegen tot zeveneneenhalve maand. In mei 1979 schreef de Vereni ging al verontrust te zijn over vijf- eneenhalve maand voor de eerste be schikking. Zij noemde toen het ver schil tussen de termijn die de over heid zichzelf stelde (een maand) en de werkelijk duur wel erg groot. On danks aandrang van alle kanten is de gemiddelde wachttijd alleen maar toegenomen, aldus de brief van de vereniging. Lekker dier komt met cijfers Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Meer dan de helft van de kippen in Neder landse legbatterijen verkeert in veel slechtere omstandig heden dan algemeen werd aangenomen. Zeker vijftien miljoen leghennen zijn krap per gehuisvest dan toelaat baar is. Om aan deze mis stand een einde te maken is een Europees verbod van leg batterijen noodzakelijk. Dit schrijft de actiegroep Lekker Dier ln een rapport dat zij gisteren heeft gepubliceerd. Lekker dier heeft ge bruik gemaakt van gegevens die naar voren zijn gekomen bij een onderzoek van de inspecUedlenst van de Dieren bescherming, waarbij 287 bedrijven met in totaal meer dan zes miljoen kippen zijn bezocht. In Nederland zijn dertig miljoen leghennen, van wie 95 procent ln kooien. Uit het onderzoek is gebleken dat vijftig tot zestig procent van de leg hennen in kooien onder de normen leeft die de TNO-commissie Veehou derij Welzijn dieren in 1975 heeft aangegeven. Een daarvan is een mini male breedte van tien centimeter per dier bij de voedergoot. In West-Duits- land is de minimale voederbaklengte twaalf centimeter; in Engeland 10,2 centimeter. Ruim vijftig procent van de Nederlandse leghennen heeft min der ruimte aan de voergoot ter be schikking. Ook wat het minimale bodemopper vlak per dier betreft (450 vierkante centimeter), voldoen veel legbatterij en niet aan de eisen. Zestig procent van de Nederlandse kippen moet ge noegen nemen met een kleinere le vensruimte. Ondanks de adviezen van landbouwkundige commissies en de voorlichting van het ministerie van landbouw worden nu extra veel kippen in een kooi van 40x50 centi meter gepropt. Zes kippen per kooi is ln de praktijk geen uitzondering meer. aldus Lekker dier. Verbod organisaties vinden dat er in het «tbassin van de kerncentrale al- Waats moet blijven voor alle 164 Jtstofelementen die in de reactor- n zitten. Anders is het volgens hen ®°|elijk reparaties te verrichten ae veiligheid onvoldoende gega "Oterd 'Jslagvfrgunning werd ln maart 1" jaar pjotaeling verruimd. na- Van een onzer verslaggevers LEEUWARDEN Tweehonderd in woners van Marssum en Jelsum heb ben gistermiddag door ballons op te laten het vliegverkeer op de militaire basis te Leeuwarden gehinderd. Vol gens Boele de Haan, schoolhoofd te Marssum en voorzitter van de com missie geluidshinder van tien Noord- friese dorpen is de actie geslaagd. De actie tegen geluidshinder is weer nieuw leven ingeblazen door een aangekondigde maatregel over geluidsnormen van het minis terie van volksgezondheid. Op grond daarvan moeten beide dorpen gedeeltelijk worden afge broken, terwijl over de rest onzekerheid blijft bestaan. Verder worden alle bouwactiviteiten in het gebied ten noorden van Leeuwarden bevroren. Vooraf was de actie gemeld aan overste H. de Vos, plaatsvervangend commandant van de basis, omdat ballons voor vliegers gevaar kun nen opleveren. Volgens De Haan is van deze wetenschap op de basis gebruik gemaakt door het programma aan te passen en het vliegver keer over de korte startbaan, die anders alleen incidenteel wordt gebruikt, te leiden „Dit heeft bij ons irritatie gewekt. Wij zijn zo netjes geweest vooraf onze actie te melden en door nu zo te handelen heeft de basis in feite een teken gegeven lak aan ons en onze acties te hebben," aldus De Haan, die meent dat dit kan lelden tot verscherping van nog komende ac ties. Overigens legt hij er de nadruk op dat de actie niet gericht is tegen de basis als zodanig, maar bedoeld is gehoor te vinden in Den Haag voor de problemen van de geluidshinder. Op 26 augustus zal het overlegorgaan (waarin ook gemeente en provincie zitten) een onderhoud hebben met staatssecretaris Van Eekelen van defensie. Wielen Een woordvoerder van de basis ontkent dat de korte startbaan snel in gebruik is genomen „Er is één F-16 geland, die problemen had met de wielen en die we niet ook nog eens wilden confronteren met de ballons." Verder is vol gens hem gewoon de lange baan gebruikt voor verschillende starts en landingen. Wel zijn twee starts van Starfighters die om technische redenen een langzame start moesten maken en daardoor zeer laag over de actievoerders zou den scheren, afgelast. „De actie is wel hinderlijk geweest, maar we hebben het programma er niet om hoeven af te gelasten. Ten slotte is onze organisatie er op gericht Juist onder moeilijke omstandigheden toch te vliegen." Het heeft in de dorpen ook irritatie gewekt dat uitgerekend in de zomer maanden F-16-jagers worden getest. Dit heeft op de Waddeneilanden ook al tot protesten geleid. Een ambtelijke commissie van de Eu ropese Gemeenschap onderzoekt mo menteel de mogelijkheid van een ver bod van legbatterijen. Lekker dier meent dat dit verbod zo snel mogelijk moet worden ingevoerd en dat voort varend moet worden gezocht naar huisvesting waarin rekening is ge houden met het natuurlijk gedrag van de kip. Lekker dier geeft voorals nog de voorkeur aan een moderne grondhuisvestlng voor de leghennen. Lekker dier zal van 19 tot en met 23 juli een demonstratieve fietstocht over de Veluwe tegen de bio-industrie en de legbatterij in het bijzonder hou den. Onder het motto „Trap je rot voor een batterijverbod" rijden de demonstranten van Arnhem via Apeldoorn, Nunspeet, Bameveld en Wageningen naar Utrecht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9