Regering wil KLM in crisistijd inschakelen Petten beproeft kleine windmolei Ex-werknemers stellef^ bedrijf aansprakelijkan voor verlies gezondh<|| Gesprek over NAVO-taak Lekkerkerk mag om nieuw medisch onderzoek vragen Bomaanslagen in Spanje In NOM weinig kans voor vakbeweging FAMILIEBERICHTEN Trouw DONDERDAG 26 JUNI 1980 TROUWKWARTET SCHIPHOL (ANP) De regering en de drie Nederlandse luchtvaartmaatschappijen KLM, Martinair en Transavia overleggen over het gebruik van burgervliegtuigen voor defensiedoel einden in crisistijd. Het overleg vindt plaats op verzoek van de NAVO, die mogelijkheden zoekt om in korte tijd te kunnen beschikken over meer transportcapaciteit voor manschappen en materieel vanuit de Verenigde Staten naar Europa. Wanneer de verdediging van Europa versterkt moet worden, zou de bur gerluchtvaart van de landen die aan gesloten zijn bij de NAVO een belang rijke rol kunnen spelen, aldus de NAVO Woordvoerders van defensie en van verkeer en waterstaat hebben beves tigd dat er overleg gepleegd wordt met de luchtvaartmaatschappijen. Onder crisistijd moet volgens defen sie verstaan worden een periode van snel en vrij hoog oplopende spanning, waarbij nog geen sprake hoeft te zijn van oorlog, maar waarbij het nodig geacht wordt de verdediging van Eu ropa te versterken. Het overleg is gericht op het sluiten van overeenkomsten, waarbij de ver antwoordelijkheid voor vliegtuigen, bemanning en uitvoering van de vlucht volledig bij de maatschappij en blijft. Het gaat om contracten die te vergelijken zijn met bijzondere chartercontracten, aldus een woord voerder van defensie. „Er is juist voor deze formule gekozen om de crisisbe- Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer meent algemeen dat bewoners van de verontrei nigde wijk Lekkerkerk-West aanspraak moeten kunnen maken op nader medisch on derzoek. Minister Ginjaar (milieu-hygiëne) stelde dat zoiets in ieder geval mogelijk moet zijn. De fractie van de PvdA diende giste ren tijdens een commissie-vergade ring over een notitie van minister Ginjaar over Lekkerkerk een motie in die van de regering vraagt een cen traal meldingspunt in te stellen waar mensen die daarom vragen zich kun nen laten onderzoeken De minister, die zei aan de motie volstrekt geen behoefte te hebben, meent dat nader medisch onderzoek, na al gedaan onderzoek, niet nodig is, omdat het naar zijn mening ongerust heid niet weg neemt De bewindsman stelt dat ouders en kinderen bij de huisarts terecht kunnen met klach ten. Meent deze dat de problemen iets met de verontreiniging van doen heeft, dan kan hij de patiënt naar het Rijksinstituut voor de volksgezond heid doorverwijzen. Woordvoerder Veldhoen (PvdA) meent echter dat de huisarts niet het Juiste adres is. Hij stelt dat de betrok kenen later bij sollicitaties bij voor beeld niet alsnog met hun ..vroegere" besmetting, zo die er was, moet wor den geconfronteerd als er een me disch dossier op tafel komt. Ginjaar wees in dit verband op het beroepsge heim van de hulsarts. De PvdA vraagt verder van de minister te kij ken naar een breder chemisch onder zoek of niet nog eens een medische doorlichting nodig is. De minister was dat al van plan, zo zei hij. Harder Voor het overige meenden alle frac ties dat in de toekomst harder moet kunnen worden opgetreden tegen zul ke vervuilers als die ln Lekkerkerk. De ministers De Ruiter (Justitie) en heersing een soepel en weinig polari serend effect te geven." De luchtvaartwet biedt de Neder landse overheid in oorlogstijd de mo gelijkheid burgervllegtuigen te vor deren en opdrachten aan verkeers vliegers te verstrekken. Bij oorlogs dreiging is daarvoor een Koninklijk Besluit nodig. In tegenstelling tot bij de nu voorgestelde regeling is dan de overheid verantwoordelijk voor vlieg tuig. bemanning en vluchtuitvoering. Volgens de woordvoerder van defen sie kan alleen de Nederlandse rege ring en niet de NAVO besluiten om in crisistijd een beroep te doen op bur gervliegtuigen en hun bemanningen. Volgens de woordvoerder van defen sie heeft de NAVO aan alle lidstaten het verzoek gedaan om na te gaan hoe burgervliegtuigen ten tijde van crises ingezet kunnen worden voor defensietaken. q£RD Van een onzer verslaggevers VORDEN Drie voormalige werknemers van Produktie BV te Vorden hebben gisteren meegedeel dit bedrijf aansprakelijk zullen stellen voor het verli hun gezondheid door tolueenvergiftiging. Ieder vai het bedrijf, dat is gespecialiseerd in het ontwerpen, en bouwen van veevoederfabrieken, vermoedelijk civielrechtelijke procedure een bedrag van een ton directie heeft meegedeeld dat zij elke aansprakelij wijst. Het bedrijf voldoet volgens haar aan alle ei Een overzicht van de ravage in hotel Melia in Alicante, Spanje, nadat gisterochtend een bom explodeerde. Vervolg van pagina 1 Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Het ziet er niet naar uit dat de Noordelijke Ontwikkellngs Maatschappij (NOM) een nieuwe structuur krijgt. Van werkgeverszijde vindt men het een „onwerkbare con structie" President-commissaris J. Laan Jr. wekte deze week op een persconfe rentie van de NOM de Indruk dat het alleen nog maar ging om een afron ding van een concept dat door een werkgroep op tafel was gelegd. Secre taris J. Bolt van de NCW-noord (chris telijke werkgevers) zegt evenwel dat aan de landelijke NCW-voorzitter zal Ginjaar hebben in eerdere instantie worden geadviseerd de structuur niet in de Eerste Kamer al toegezegd te te accepteren. Het mag een geluk worden genoemd dat de politie niet meteen na achtuur 's morgens de hotels heeft vrijgege ven. Had zij dat wel gedaan, dan zouden er zeker ongelukken zijn ge beurd, want beide explosies deden zich voor nó het verlopen van de tijdslimiet. Behalve onder de toeristen, onder wie Nederlanders, hebben de aanslagen ook onder de Spaanse bevolking gro te verontwaardiging gewekt, vooral omdat er in deze nacht in de hele stad feesten werden gevierd. Men vreesde, dat de bommen slachtoffers zouden maken in de feestvierende menigten. ties in Spanje. Maar dit kan na de jongste aanslagen nog altijd gebeu ren. De reisorganisaties zelf houden er ln ieder geval wel rekening mee. Vakantiegangers zullen er dan echter .wel rekening mee moeten houden, dat de kosten in deze gevallen niet door de annuleringsverzekering wor den gedekt. Wie zijn reis wil afzeggen, zal de normale annuleringskosten moeten betalen, zoals vermeld in de relsvoorwaarden van de ANVR Directeur G. te Veldhuis, zei gisteren dat een onderzoek van de officier van justitie inmiddels is afgesloten. Het zou voor het bedrijf gunstig zijn uit gevallen. Wat gevonden is aan tolu een en andere metalen bleek niet onbelangrijk onder de toelaatbaar heidsnormen van de wet chemische afvalstoffen te blijven. Ontkend werd overigens niet „dat er nooit eens Iets wordt weggegooid" Wat de ziektegevallen betreft, zei Te Veldhuis er van overtuigd te zijn dat in ieder geval een van de drie zieke werknemers nooit bij Ten Have ziek geworden kan zijn omdat hij er slechts tien dagen in dienst is geweest. De ex-werknemers van Ten Have hebben ln de spuitafdeling gewerkt. die volgens hen op geen s aan de veiligheidseisen v wordt er veertien uur per <3 ten. er zou onvoldoende! zijn, behoorlijke maskers en er zou een dompelbad zl door een hek wordt afgesc Er is door de drie ex-wei het ontvetten, schoon ten van silobunkers gei der meer tolueen, tri, 1 menie en zinkchromaat Enj indiensttreding ontstondei ten hoofdpijn, moeheid, j tie. slapeloosheid, aandou luchtwegen, nervositeit stoornissen. Twee van l bij een specialist terecï§ moest in een ziekenhuis v Telefoontjes Voorzorg zullen nagaan hoe één en ander in een wet of wetswijziging kan worden ge- Twee Jaar geleden stapte de FNV- vangen. Bijzondere aandacht krijgt vertegenwoordiger op als NOM-com- daarbij de prolematiek van de verja- missaris omdat hij soms medeverant- ring. De vervuiler is op dit ogenblik woordelijk was voor beslissingen van na twee jaar al niet meer te ver volgen. de raad van bestuur die door de FNV- achterban niet werden geaccepteerd. Nederlandse reisorganisaties bezin nen zich op het ogenblik op het tref fen van mogelijke voorzorgsmaatre gelen. Holland International houdt in Alicante en Benidorm een paar bus sen bij de hand, om, wanneer dat nodig zou blijken, hotelgasten direct elders te kunnen onderbrengen. Veel meer lijkt er op ogenblik echter niet te kunnen worden gedaan. Volgens de directeur van de algeme ne Nederlandse vereniging van reis bureaus, G. Couvreur zijn er bij de reisorganisaties tot nu toe geen annu leringen binnengekomen van vakan- Het. steunpunt van de ANWB-alarm- centrale in Barcelona heeft intussen al veel telefoontjes binnen gekregen van verontruste vakantiegangers, die willen weten of het nog wel veilig is langer ln Spanje te blijven. Volgens deze centrale verblijven er op het ogenblik wel ongeveer 40.000 Neder landers in Spanje, van wie ongeveer driehonderd in Alicante en tien- tot vijftienduizend in Benidorm en om geving. De ETA heeft aangekondigd met de aanslagen te zullen doorgaan zolang Madrid blijft weigeren negentien ge vangen genomen Basken vrij te laten. De beweging heeft gisteren geëist dat vijf villawijken in Javea in de buurt van Alicante worden ontruimd, om dat ook daar aanslagen kunnen wor den verwacht. Van een onzer verslaggevers PETTEN In het kader van het nationaal onderzoekprogramma windenergie wordt op het terrein van het Energieonderzoekcentrum Ne derland (ECN) ln Petten een proefsta tion Ingericht voor kleinschalige windturbines. Bij de beproevingen zal de nadruk liggen op de veiligheid van zowel Nederlandse als buiten landse molens. Tot nog toe was alleen de bouw van een prototype van een grote windturbine (wiekdiameter 25 meter) ln Petten voorzien. De behoefte aan een proefstation voor kleinere installaties komt vol gens ECN voort uit de toegenomen belangstelling voor kleinschalige toe passing van windenergie. Nu het zich laat aanzien dat steeds meer bedrij ven en ook particulieren zich gaan richten op de fabricage van kleine molens, is het belangrijk dat er een keuringsmogelij kheld kom elektriciteitsbedrijven Hete een waarschuwend geluid o. held en wildgroei horen. Heli tlon ln Petten kan vanuit h onderzoekprogramma in de gevallen suggesties vot. ring doen aan de bouwers gebruik worden gemaakt val gen uit Denemarken, waar| gelijk proefstation al draal In het kader van nationj zoekprogramma wlndenei eerste aanleg ls gericht op lige toepassing voor de elektriciteitsvoorziening, v rigens al geruime tijd ook besteed aan kleinere zaken, ECN. Zo worden proefprojei bereid voor toepassing ln dei bouw en voor de herinvoi moderne windmolens voor maling. kunnen van maandag tot en met vrijdag telefo nisch van 9 00-19 30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456. Op zondagavond is dit alleen mogelijk van 18 00-20 00 uur Wij feliciteren 1 juni 1945 26 juni 1980 Opa Coos en Oma Mechteld van harte met hun 35 jarig huwelijk. Een fijne dag toegewenst! Joke en Max Ines. Paulien en Anne Herman en Toos Coos, Rieneke en Eelco Cobien en Jan Jan-Willem, Mechteld en Jacco Heieen en Teus Bedroefd, maar ook dankbaar, omdat God haar uit haar lijden verlost heeft, delen wij U mede dat van ons is heengegaan, naar haar Heer en Heiland, onze lieve, zorgzame moeder en oma v Aaltje Jacoba Suurland weduwe van Abraham Snoodijk. Zij mocht 81 jaar worden. Halsteren, D. A. Snoodijk G. Snoodijk-Gravesteijn Vlissingen. J. G. Brokking-Snoodijk 'A. Brokking Woerden. G. J. Sijpkes-Snoodijk J. Sijpkes Terneuzen, A. A. Snoodijk A. J. Snoodijk-Visser en kleinkinderen: Vlissingen, 21 juni 1980 Vrijdomweg 8 Correspondentie-adres: A. Brokking Nieuwendijk 53, 4381 BW Vlissingen. Tot ons groot verdriet moest van ons heengaan onze fijne man. vader, zoon. broeder en vriend Johan Dirk Hilarius uit aljer naam: M. J. E. Hilarius-Besnard 9752 BJ Haren. 24 juni 1980 Rijksstraatweg 98 D De overledene is opgebaard in een rouwkamer van het r.-k. ziekenhuis. Van Swietenlaan 4 te Groningen. Bezoek donderdag van 17.00-18.00 uur. De crematieplechtigheid zal plaatshebben in Aula I van het crematorium te Groningen op vrijdag 27 juni a s. om* 15.00 uur. Na de plech tigheid gelegenheid tot condoleren in de ont vangkamer van het crematorium. „Wie de Here verwachten, putten nieu we kracht" Jes. 40 31 Daarop ten volle vertrouwend is van ons heen gegaan, mijn onvergetelijke man, onze fijne vader en lieve opa Abram Anthonie Bruning op de leeftijd van 60 jaar. Bennebroek: E. Bruning-Swankhuizen Heemstede: Coen en Ingrid Ursem, Karla en Pim Heemstede, Ineke en Adriaan en kleinkinderen 2121 XE Bennebroek 24 juni 1980 Witte de Withlaan 8 De overledene is opgebaard in het mortuarium van het Elisabeth's Gasthuis te Haarlem, al waar geen bezoek. De dienst van Woord en Gebed zal gehouden worden zaterdag 28 juni a.s. om 11.00 uur in de Opstandingskerk aan de Koediefslaan te Heemstede,' waarna de begrafenis in besloten familiekring zal plaats hebben op de algemene begraafplaats te Heemstede Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in het restaurant op het Landgoed „Groenen- daal" te Heemstede, vanaf 13.00 uur. Geen bezoek aan huis en geen toespraken. Met ontroering geven wij kennis van het heen gaan van'o&e fijne vriend Bram Bruning die zowel tijdens zijn leven als tijdens zijn ziekte zoveel voor ons betekende. Zijn sterk vertrouwen op God, waarvan hij tot het laatst getuigde, zal Elly, de kinderen en ons tot grote troost zijn. Mieke en Kees Hanny en Piet Juut en Arie Rietje en Philip Mien en Henk Iet en Theo Bep en Henk Alice en Leen Jos en Krijn Boukje en Jaap Corry en Harry Henny en Harm. Na een werkzaam leven is ons mede-lid, de heer A. A. Bruning toch nog onverwacht uit ons midden wegge nomen. Moge de Here de familie Bruning in dit verlies sterken. Wij zullen zijn grote gaven op het kerkelijk terrein node missen. Namens het landelijk Verbond van Commissies van Beheer der Gerefor meerde Kerken in Nederland. C. L. Dekker, wnd. voorzitter R. v.d. Meer. wnd. secretaris Jezus zeide: „Wie in Mij gelooft zal leven. ook al is hij gestorven" (Joh 11 25. 26) De HEERE nam tot zich, na een moedig gedra gen lijden, onze geliefde broer, zwager en oom Abram Anthonie Bruning op de leeftijd van 60 jaar. Alphen a d. Rijn: H. L. Bruning C. A. Bruning-Brandt Amsterdam: J. D. Bruning P. C. Bruning-Claassen Hoogeveen: A. Bruning-Themmen Amsterdam: C C. Vlaanderen-Bruning C. Vlaanderen Amsterdam: H. Bruning J. C. Bruning-Plomp Oostzaan: R. Bruning G. Bruning-Bakewel Nashville (U.S.A.): T. Coffin-Bruning J. F. Coffin Maarssenbroek: J. Bruning T. Bruning-Doornbos Roodkerk: L. H. Bruning Y. Bruning-Reitsma Neven en nichten Bennebroek, 24 juni 1980 Plotseling nam de Here van ons weg onze lieve zuster Grietje Janssens geboren 15 mei 1900 overleden 24 juni 1980 H. Janssens J. Janssens Zuidlaren: J. Janssens E. Janssens-Scheringa Amstelveen: H. Janssens J. Janssens-Brink Assen: J. Janssens Assen: J. Tigelaar-Janssens Assen, Cort v.d. Lindenstraat 304. Corr.-adres: H. Janssens. Venestraat 206, 9402 GS Assen. De begrafenis zal plaatsvinden vrijdag 27 juni om 13.45 uur op de Zuiderbegraafplaats, Bei- Ierstraat, Assen. Vooraf zal een rouwdienst gehouden worden om 13.00 uur in de Marturiakerk. Thorbecke- laan 197, waar na de begrafenis ook gelegen heid is de familie te condoleren. Op 24 juni 1980 overleed onze collega en direc teur de heer A. A. Bruning Bijna 45 jaar heeft hij zijn vele capaciteiten ten dienste gesteld van onze maatschappij. Het is voor velen een voorrecht geweest met hem in vriendschap te hebben samengewerkt. Wij zullen zijn veelzijdige persoonlijkheid met dankbaarheid blijven herinneren. Tot zijn nagedachtenis zal op zaterdag 28 juni 1980 om 11.00 uur een dienst van Woord en Gebed worden gehouden in de Opstandings- kerk aan de Koediefslaan te Heemstede. Er is gelegenheid tot condoleren in het restau rant op het landgoed Groenendaal, Groenen- daal 3 te Heemstede vanaf 13.00 uur. De begrafenis zal echter in de familiekring plaatsvinden. Commissarissen, directie en me dewerkers van Royal Nederland Verzekering Maatschappij N V. Rotterdam, 25 juni 1980 Heden heeft het de Heer behaagd tot Zich te nemen, onze innig geliefde moeder, schoon moeder, grootmoeder, overgrootmoeder, schoonzuster, tante en nicht Gerdina Cornelia van Alkemade weduwe van Johannes Arnoldus Guurink. na een dienstbaar, sober en gezegend leven, gericht op God en haar naaste. Zij werd 86 jaar. Voorburg: C. E. van Alkemade-Guurink Hilversum: E. Sinnema-Guurink H. Sinnema Druten (Gld): G. J. Kamminga-Guurink H. Kamminga 's-Gravenhage: F. W Guurink S. E. Guurink-Kuster Amsterdam: Mathilde. C. Guurink Klein-, achterkleinkinderen en verdere familie. 's-Gravenhage, 23 juni 1980 Loosduinse Hoofdstraat 195. Gelegenheid tot eondoleancebezoek in het rouwcentrum Waldeck. Tramstraat 84, don derdag van 19-20 uur. De rouwdienst zal worden gehouden in de Ontmoetingskerk. Aaltje Noordewierstraat, hoek Louis Davidsstraat, op vrijdag 27 juni om 9.30 uur. waarna om 10.30 uur de bijzetting in het familiegraf zal plaatsvinden op de begraaf plaats Oud Eik en Duinen aan de Laan van Eik en Duinen 38. Tot onze grote droefheid werd door een i val in haar woonplaats Boston, Mass., I van ons weggenomen mijn lieve kleindo en ons nichtje Mariska Y. Kollaard op de leeftijd van 20 jaar. Moge God haar ouders, zusters en broL kracht geven dit zware verlies te dragen Rotterdam. N. Unger-Scheurwater H. I. Ambacht: J P Unger J. Unger-Bax Hans Erna De begrafenis heeft plaatsgevonden op 1 j.l. Rotterdam, Oudedijk 124 C. „She made herself the Gift of life". Door. een tragisch verkeersongeval in Bost» Mass., USA nam God zonder lijden tot Ziet onze lieve dochter en zus Mariska Y. Kollaard in de leeftijd van 20 jaar Haar dood heeft echter ertoe mogen bijdrage dat anderen verder kunnen leven De begrafenis heeft plaatsgevonden 16 ju 1980 op Gethsemane Cemetery, West Roxburj Mass. St. Maarten, Nederlandse Antillen Little Bay Beach Hotel: M. Kollaard D. Kollaard-Unger Boston-Chestnut Hill, Mass 02167 50 Broadlawn Park app. 515: Madeion Hans Yolanda M. - haar tweelingzus. ELKE ZATEROAG IN

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 8