'onsumptief krediet 'niet overschatten' Irak verhoogt olieprijs Het Amro Obligatie Fonds. Benzineverkopen in dalende lijn ontact arbeidsbureaus n bedrijven moet beter Continental-Gummi neemt Klébert over Als u in eersteklas obligaties wilt beleggen. De Amro Bank - is er voor iedere belegger i^fcfetêr Van der Stee tot Eurofinas-congres: Kritiek niet altijd terecht Renault op vingers getikt Jeer begeleiding werkzoekenden Veilige stortplaats Lening Chrysler Hypotheekrente per 24 juni 1 Shell stopt distillatie-eenheid Internationaal mammoetverbond Beurs Koophuis gaat niet door ierdag 26 juni 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET s 13/rh 15 Pais gisl mer kam „Uit WO, efout ïr cljti iigen" onze redactie economie ng voJxERDAM Hoewel het consumptief krediet de afgelo- |aren een opmerkelijke groei heeft doorgemaakt een ifvoudiging van het uitstaand saldo in de laatste tien moet de rol die dat krediet in Nederland speelt bij de iciering van de bestedingen nu ook weer niet worden that. Aldus minister Van Stee van financiën in een •aak tot het 20ste Congres van de Europese Federatie ancieringsondernemingen (Eurofinas) in Amsterdam, plotselinge verhindering van de bewindsman werd zijn uitgesproken door de directeur binnenlands geldwezen, Stek. ta'"„minister Van der Stee komt itaal aan consumptief krediet "r1d* ind bedrag van 12,5 miljard Per eind 1979 overeen met 900 gulden per hoofd van de ig. In vergelijking met andere 4 een nogal laag bedrag. Zo h if bijvoorbeeld in West-Duits- l,en de consumptieve schuld per van de bevolking eind vorig '„^luim 2000 gulden, terwijl dit in jrtnigde Staten zelfs bijna 2700 was. ergeleken met de hypothecaire *rüe woonhuizen blijkt de be dijk bescheiden omvang van de mptieve kredietschuld, aldus Stee. De jaarlijkse toene- van de hypothecaire schuld op luizen per inwoner is de laatste groter geweest dan het totale aan consumptief krediet dat de inwoner in de loop der jaren schouders heeft genomen, al 'worden erkend dat er wel duide- irake is van een toenemend con- tief element in de hypothecaire oerkte op dat. zouden we wat het van het consumptieve krediet hoofd aangaat, gaan toegroeien een situatie die vergelijkbaar is eerder genoemde landen iets. lij bepaald niet uitsloot Neder- dan overigens wel in de gelukki- ositie verkeerde problematiek die verband houdt in een g stadium te kunnen gaan ten. Daarbij kan lering wor- •kken uit de ervaringen in landen, kwekkende groei' |der Stee stond ook uitvoerig stil t „indrukwekkende" groei van jrlopende geldkrediet Een tvorm. waarbij met de krediet- r een limietbedrag wordt af ge in, waarover hij maximaal kan 'ten en welke kredietsoort in kn zeventig toenam van zo n 100 i gulden tot bijna 4,5 miljard Hij stelde vast. dat de groei liet aandeel van het doorlopende fet (eind 1979 in de totale krediet- !t 36 procent) niet alleen ten kos- i van het financieringskre- Jmaar ook ten koste van de per- ijke leningen. iht een aanwijzing, dat op het i van de kredietverlening de lent, mondiger en zelfstandi- «ihet worden is. Hij kan nu (K|k niet alleen zelf de bestem- ||van zijn bestedingen bepalen, ff ook tot welke bedragen hij kre- fc(wil opnemen. gevaar van het doorlopende kre- zag de minister in het feit. dat de Jkumenten de beschikking krijgen een gezamenlijke kredietlimiet zij niet volledig behoeven uit te ten. Zo bedroeg het totaal van de limieten eind maart jl. 6,9 miljard gulden, wat bij een al uitstaand debiteurensaldo van „Ai 4,6 miljard gulden inhoudt, dat „kredietwolk" van niet minder 2,3 miljard gulden boven de rt hangt. ms minister Van der Stee is umptieve krediet beperking of dit bedrag door de kredietge- moeilijk beheersbaar. Een spon- i losbarsten van een dergelijke! c [zal tot ongewenste effecten, zo- n de financiële als in de reële kunnen leiden financiële sfeer zou een en an- een omvangrijk extra kapitaal- ktberoep van banken en financie- smaatschappijen tot gevolg kun- hebben. In de reële sfeer zou een AMSTERDAM Al geruime tijd valt te constateren, dat de consu mentenorganisaties kritiek leveren op het bedrijfsleven en met name op de financiële instellingen. Hoewel deze organisaties zeker nuttig werk doen, verliezen zij de realiteit soms uit het oog. Zij vinden echter een gemakkelijk oor bij de diverse over heidsinstanties, met name bij de EG- organen. Onvoldoende wordt soms beseft, dat de ontwerp-richtlijnen, die mede door hun inspraak tot stand komen, na enige tijd in de nationale wetge ving zullen worden opgenomen en daarmee de leden van de nationale associaties zullen binden. Aldus dr. P. G. Vonk, voorzitter van de Vereni ging van Financieringsondernemin gen in Nederland VFN, bij de ope ning van het 20e Eurofinas Congres. Eurofinas is de Europese federatie van verenigingen van kredietonder nemingen. De federatie verenigt de nationale verenigingen van 12 Euro pese landen en omvat meer dan 500 maatschappijen met een uitstaand bedrag van ongeveer 95 miljard gul den. Aan het congres nemen ook ver tegenwoordigers deel uit Argentinië, Japan, Nieuw Zeeland en van de EG. situatie van nationale overbesteding kunnen ontstaan of nieuwe voeding krijgen. Niet zo somber Toch meende de minister, dat het beeld niet zo somber behoeft te zijn. Naast de mogelijkheid die banken en financieringsmaatschappijen hebben om uitputting van limietbedragen te voorkomen door verhoging van de tarieven, zei hij. moet het huidige monetaire beleid dat in ons land wordt gevoerd in voldoende mate in staat worden geacht om ongewenste ontwikkelingen te voorkomen. Con sumptieve kredietverlening valt na melijk net zoals alle andere krediet vormen, onder de kredietbeperking van De Nederlandsche Bank. Reden, waarom van een snel toenemende vraag naar consumptief krediet geen extra liquiditeitsscheppend effect zal kunnen uitgaan Van der Stee zei bij een en ander ervan uitgegaan te zijn, dat de huidi ge afnemende inkomensgroei op kor te termijn zal leiden tot een grotere vraag naar consumptief krediet. Op langere termijn leek hem deze stel ling evenwel niet houdbaar. „Ik be twijfel", zei hij, „of de consument door de structureel lagere groei van zijn inkomen een blijvende verminde ring van zijn besparingen en een voortdurende aantasting van zijn netto vermogenspositie zal aanvaar den. Indien dit zo is, betekent dit dat in de komende jaren de groei van de consumptieve kredietverstrekking in kwantitatieve zin minder belangrijk zal zijn." De afnemende groei in de verstrek king van consumptief krediet zal, vol gens de minister, tot gevolg hebben dat de verstrekkers daarvan zich meer op een kwalitatieve verbetering van het pakket van consumptieve kredieten zullen moeten toeleggen. Bij deze kwaliteitsverbetering zal de overheid „een niet onbelangrijke rol" gaan spelen. redactie Van onze economie AMSTERDAM De Reclame Code Commis sie heeft Renault op nieuw op de vingers ge tikt, omdat de brochure omtrent de „ACP 5"-ga- rantie nog steeds niet duidelijk en volledig is. De indruk wordt ge wekt, aldus de uit spraak, dat op de gehe le carosserie en anti- roestgarantie van vijf jaar wordt gegeven. Volgens de voorwaar den van de aanvullende ML-carrosseriegaran ti e geldt de garantie echter alleen voor die delen, die in de fabriek een an- ti-roestbehandeling hebben gehad Deze delen zijn in het garantiebewijs met zo veel woorden genoemd. Het zijn de bodemplaat, de drempelkokers, de 'Brochure misleidend' binnenkant van voor- en achterspatscher- men, de onderkant van de portieren, van de motorkap en van de achterklep. De garantie omvat dus niet zoals in de brochure staat het plaatwerk van de carosserie. De Reclame Code Com missie acht de brochure misleidend. omdat daarin een onjuist beeld wordt gegeven van de omvang van de garantie. Daarin staat onder het kopje „ACP 5"-garantie dat deze ga rantie betekent dat Re nault zo overtuigd is van de kwaliteit van het plaatwerk van de caros serie, dat de garantiepe riode zich over maar liefst vijf Jaar uit strekt." Het wordt door de Re clame Code Commissie in het algemeen belang geacht, dat kennis wordt genomen van de beperkingen ten aan zien van de „ACP 5"- garantie. Dit geldt te meer, zo wordt hieraan toegevoegd, „omdat Renault Nederland zich aan het geven van juis te informatie betreffen de de „ACP 5"-garantie kennelijk weinig gele gen laat liggen. Aan een eerdere aanbeveling van 22 februari vorig jaar heeft Renault Ne derland kennelijk geen gevolg gegeven." LONDEN (Reuter, AP) Irak gaat de prijs per vat (159 liter) ruwe olie met twee dollar ver hogen tot 31,96 dollar. Het be richt over de prijsverhoging komt uit Japan, één van de grootste afnemers van Iraak- se olie. Intussen heeft ook Koeweit een prijs verhoging aangekondigd, eveneens van twee dollar per vat tot 31,50 dol- laar. Waarnemers in kringen van de olie-industrie denken niet dat het bij deze twee landen zal blijven. Meer prijsstijgingen van andere OPEC-le- den worden in de komende dagen verwacht. In Algiers besloten de olie-ministers van de dertien olie-exporterende lan den, die in de OPEC zijn verenigd, een prijsplafond in te stellen van 32 dollar voor het type olie uit Koeweit en Irak. Een maximum van 37 dollar werd gesteld aan olie van hoge kwali teit, zoals uit Noord-Afrika. De nieu we prijsmaxima hebben wat ruimte gelaten voor kleinere prijsstijgingen van landen als Nigeria, Algerije en Libië. De grootste olie-producent van de OPEC, Saoedl-Arabië, zal zijn prijs niet verhogen tot het niveau van 32 dollar. In elk geval niet vóór septem ber. Een kleine verhoging van „een dollar of zo" wordt echter door olie minister Jamani niet uitgesloten. Iran's olieminister Moinfar heeft gis teren gezegd, dat Iran de olieprijs in juli waarschijnlijk onveranderd zal laten. Iran vraagt al 33,50 dollar voor olie van middelmatige kwaliteit, waaraan een plafond van 32 dollar is gesteld. Iran heeft gedreigd, dat als Japan niet met plannen komt voor de vol tooiing van een petrochemisch com plex in Iran, de laatste banden tussen de twee landen definitief verbroken zullen worden. Iran gaat dan op zoek naar een Oosteuropese partner om het complex dat bijna klaar is, af te maken. 1 J in onze sociaal-economische redactie vs IN HAAG De communicatie tussen de westelijke arbeidsbureaus (GAB) en de on- rnemingen moet worden verbeterd. Dat i, hrijft het Nederlands Christelijk Werkge- fsverbond NCW, in de beleidsnota van het rbond „Werkgelegenheid, Nu en Straks". e werkgevers pleiten voor bedrijfsbezoeken st ft GAB-ambtenaren en contact over de 9» sul ta ten van sollicitatiegesprekken. ir dringt de nota aan op een meer intensieve en I Roonlijke begeleiding van de individuele werkzoeken- 0 door de GAB's. De werkgevers en werknemers moeten k ften met de overheid bestuursverantwoordelijkheid or de bemiddelingsinstanties dragen. Dit heeft echter. 8 'Us de NCW-nota, alleen zin wanneer arbeidsbemidde- 8 en uitkering niet meer verdeeld zijn over verschillen- «istanties, maar per streek in een hand. „Dat zou ook "groot belang zijn voor een effectieve aanpak van het ij foleem van de honderdduizenden gedeeltelijk arbeids- "Beschikten." i) nota spraken de christelijke werkgevers zich verder j t voor een bekorting van de aansluitingsduur tussen rt oment van ontslag en herintreding in het arbeidspro- 'e J Volgens het NCW kan hierdoor veel onnodige werk meid worden bestreden. Ook een herindeling van het widsproces kan veel onnodige werkloosheid voorko- to- In dit verband pleit het NCW voor „arbeidsmarkto- jwnkomsten" tussen de sociale partners Het verbond t dit als een alternatief voor arbeidsplaatsenovereen- "^ten (APO's) waar de vakbeweging een voorstander te Hierin ligt eenzijdige nadruk op. niet te geven. garanties voor behoud van de bestaande arbeids plaatsen. Betere registratie Als mogelijke onderdelen van arbeidsmarktovereenkom sten denkt het NCW aan een betere registratie en infor matie-uitwisseling per bedrijfstak inzake vraag en aan bod. Specifieke bedrijfstakgerichte scholing in samen werking met de overheid. Verder maatregelen voor kwetsbare categorieën op de arbeidsmarkt en verbete ring van de kwaliteit van de arbeid en de arbeidsomstan digheden. Over de ondernemingen zelf zegt de nota dat de bedrij ven hun beleid moeten richten op verdeling van de' beschikbare werk over meer en andere categorieën men sen. Het NCW noemt vooral een verbeterde inschakeling van gedeeltelijk arbeidsgeschikten en jongeren. Hantering van het kostwinnersbeginsel wijst het ver bond af. Hantering van dit beginsel bij aanstelling of ontslag zou het zelfstandige recht van de vrouw op betaalde arbeid geweld aandoen Het NCW wil verdere typische mannenfuncties geschikt maken voor vrouwen en deeltijdarbeid bevorderen. In een algemene verkorting van de arbeidsduur ziet het verbond weinig heil. Het levert, aldus de werkgevers, niets op. Wel zou met behoud van bedrijfstijd kunnen worden gezocht naar een combinatie van korter werken met rouleringssystemen Daarmee kan de keuze van korter werken met evenredige inkomensgevolgen worden vergemakkelijkt. De nota concludeert, dat een centraal geleide inkomenspolitiek in tegenstelling is met een beleid gericht op verdeling van de beschikbare arbeid ADVERTENTIE Het Amro Obligatie Fonds is een veilige en gunstige manier van beleggen. U belegt in eersteklas obligaties en in onderhandse leningen van bijvoorbeeld de Nederlandse Staat en de Bank Nederlandse Gemeenten. U loopt dus weinig risico's en de uitkering is hoog. Het Amro Obligatie Fonds is één van de Amro Effecten-Beleggingsrekeningen. Een volledig giraal systeem: u betaalt géén bewaarloon; uw administratie is overzichtelijk; u krijgt automatisch gegevens voor opgave inkomsten- en vermogensbelasting; u kunt uw uitkering gratis doen herbeleggen; u kunt door middel van automatische overschrijving beleggen. Op de grote regionale vuilstort plaats bij Joure wordt de bodem en het grondwater beschermd door met nylon gewapende bitu- menbanen, die door Enka zijn vervaardigd. Deze methode wordt al in een aantal Europese landen toegepast. Ook is daar mee ervaring opgedaan bij de bouw van drinkwater-spaarbek kens in de Biesbosch. WASHINGTON (AP) Een Ameri kaanse regeringscommissie heeft gis teren een federaal gegarandeerde le ning van 500 miljoen dollar aan het noodlijdende Chrysler-concem goed gekeurd. Naam bank Rente vast gedurende (in Jaren) Annuïteitenhypotheken ABN i jaar 5 jaar Amrobank Centrumbank Postgiro/RPS Rabobank (adviesrente) Rabo Hyp. bank Spaarbank R'dan Westland/Utrecht standaard Le venhypotheken Centraal Beheer NVL variabel 5 jaar 2 Jaar 5 jaar 30 Jaar 5 jaar 3 jaar 5 jaar 5 jaar 5 jaar 1 jaar 3/5 jaar S/10 Jaar 10 jaar 10 jaar 5/10 jaar Rentepercentages met zonder gemeentegarantie Opg bank 11.25 11.25 11.0 11.25 11.0 11.25 10.75 10.6 werke lijk 11.95 11.05 11.51 11.77 11.94 12.22 11.66 11.03 Opg. bank 11.25 11.5 11.25 11.5 11.0 11.5 10.75 10.6 werke lijk 11.95 12.22 11.77 12.04 11.94 12.5 11.66 11.03 Deze week zijn de Postgiro en Rijkspostspaarbank en enkele Limburgse banken onder de 11% gekomen voor leningen met een 5 jaar vaste rentevoet Opvallend is dat de Nederlandsche Middenstands Bank en de Nederlandsche Credietbank de 1 en 2 jaar vaste renteperiode weer hebben Ingevoerd. Door de verlaging van het discontopercentage door de Nederlandsche Bank is op korte termijn een verdere daling van de hypotheekrente niet uitgesloten. (Publlkatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huls Amersfoort) Van onze redactie economie AMSTERDAM De benzine verkopen in ons land bewegen zich in dalende lijn. Dit wordt echter gecompenseerd door grotere verkopen van diesel olie en LPO nu er sprake is van een toenemende omscha keling van benzine op deze motorbrandstoffen. Volgens Shell vertoont het totale pakket aan motorbrandstoffen (dus benzine, dieselolie en LPG tezamen) overigens toch nog een lichte stijging. Deze is evenwel minder groot dan vorig jaar werd verwacht. Zuiniger motoren in auto's en andere brandstoffen zullen, zo zegt een Shell- woordvoerder, tot gevolg hebben dat het benzineverbruik drie procent bij eerdere verwachtingen ten achter zal blijven. Minder rijden en een andere (voorzichtiger) rijstijl zal. naar het zich laat aanzien, tot een teruggang in de benzineverkopen met twee pro cent leiden. Al met al verwacht Shell dit jaar zo'n vijf procent minder ben zine te zullen verkopen dan vorig Jaar was gepland. Minder inkoop Door de stijging van de prijs van ruwe olie is overigens het verbruik van olieprodukten over de gehele li nie afgenomen. „Omdat we minder prod uk ten kunnen verkopen zijn we van plan minder ruwe olie te gaan inkopen om te raffineren. In verband daarmede overwegen we één van onze distillatie-eenheden op de raffi naderij in Pernis te gaan stilleggen tot het einde van het jaar. Zouden we gewoon doorgaan met produkten als stookolie, huisbrand olie en benzine te produceren dan zouden we gezien de afnemende vraag met overschotten komen te zitten. We kunnen het teveel dan wel proberen op de „spotmarkt" te verko pen, maar als iedereen dat gaan doen kelderen daar de prijzen met als ge volg druk op onze winstmarges. Van daar een ander beleid: minder ruwe olie Inkopen en minder produkt ma ken," aldus 8hell. Overigens komt het. zo zegt Shell, wel vaker voor, dat een bepaalde fabriek op de raffinaderij buiten bedrijf is gedurende enige tijd. Gevolgen voor het personeel heeft dit niet. De totale raffinagecapaciteit van 8hell-Pernis bedraagt ongeveer 25 miljoen ton ruwe olie. De laatste Jaren werd al niet meer dan 17 18 miljoen ton ruwe olie verwerkt. Ook Esso merkt een teruggang in de benzineverkopen. De verwachte om zetgroei is daar eveneens uitge bleven. Van onze redactie economie AMSTERDAM De Duitse bandenfabriek Continental Gummi, die ook eigenaar is van de Europese tak van Uni- royal, heeft een meerder heidsbelang verworven in de Franse bandenfabriek Klé- bert^Colombes. Op deze ma nier ontstaat een concern van 26 fabrieken in Frankrijk en Duitsland waar in totaal 44.000 mensen werken. De achtergrond van de overname la het feit dat Continental Gummi, van de Duitse bedrijfsraad het verbod kreeg opgelegd, in het buitenland fa brieken te bouwen. Continental is daarna gaan zoeken naar mogelijke vormen van samenwerking die nu zijn gevonden in de overigens sterk verliesgevende Klébert-Colombes, die vorig jaar een negatief resultaat behaalde van 28 miljoen gulden. Continental heeft echter wel ervaring met het ombuigen van negatieve re- sulaten in positieve: in 1973 was het negatieve resultaat van dit Duitse concern nog tachtig miljoen gulden. Afgelopen jaar werd voor het eerst weer een winst gemaakt van 11 mil joen gulden. Dit jaar wordt waar schijnlijk ook weer dividend uitge keerd. Een andere reden voor de over name is de moordende concurrentie op de Europese en Amerikaanse markt. Continental-Gummi komt met deze nieuwe samenstelling op de derde plaats op de Europese markt Boven aan staat de Franse Michelin, op de voet gevolgd door de Italiaans-Engel se combinatie Pirelli-Dunlop. Na Continental volgen kleinere, voorna melijk Amerikaanse bedrijven, waar van alleen Goodyear zich goed kan handhaven. Anderen zoals Goodrich Firestone en General Tire, trekken zich langzaam uit Europa terug of hebben dat al gedaan. Continental, dat zich een aantal jaren geleden uit Amerika terugtrok, voornamelijk als gevolg van valutaproblemen, wil in deze nieuwe samenstelling opnieuw proberen in de Amerikaanse markt te penetreren. Door de overname van Klébert-Co lombes krijgt Continental er negen fabrieken bij ln Frankrijk, één in Duitsland en vertegenwoordigingen in België, Nederland (275 man perso neel) en Scandinavië. Een woordvoerder van de directie van (het staatsbedrijf) Vredestein. zegt desgevraagd dat het ontstaan van deze nieuwe combinatie weinig of geen invloed heeft op de afzet van V redes tein- banden. Van onae redactie economie UTRECHT De beurs Koop- Huis *80, die in september in de Jaarbeurs te Utrecht zou wor den gehouden, gaat niet door. De reden is de aanhoudende stagnatie in de verkoop van particuliere woningen in bin nen- en buitenland. Er is nu nog geen beslissing genomen over het tijdstip waarop de beurs alsnog zal worden gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 15