jijna ieder gezin is n fototoestel rijk Beëindiging 11% pandbrieven 10%% pandbrieven FGH hypotheekbank Europese auto-industrie bereikt dieptepunt Detailhandel ziet in franchising kansen Financiële hulp Enka-Emmen 0 Westland Utrecht Hypotheekbank 99% Spaarpandbrief 1980/85 Pandbrief 1980 per1982/88 atste tien jaar steeds populairder ter faillissement «imperiaals allemaal goed Perco Driebergen ontslaat 22 man 'Vacatures niet altijd melden' 0 Westland Utrecht Hypotheekbank Herstel begint zich af te tekenen Elektro-motor heeft toekomst M3 24 JUNI 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 11 onze redactie economie 'ERDAM Het fototoestel is de laatste tien jaar in ons land opmerkelijk populair irden. Waren er in 1970 per honderd gezinnen ongeveer tachtig fototoestellen, nu heeft i elk gezin een fototoestel in huis. Per honderd gezinnen zijn er op dit moment namelijk 98 oestellen. lijkt uit een marktonderzoek potograïi irdj; k N i IS 'eren in Nederland", op van de Stichting Amateurfo- door het Nipo gehouden. Vol- dit onderzoek zijn er thans in and in totaal 4,6 miljoen foto ellen. tegen 2,9 miljoen in 1970. oenemend aantal gezinnen be ls gebleken, zelfs meer dan één Dat waren er in 1978 name- 6 miljoen, tegen 2,3 miljoen in l: llend is de opkomst van de zoge- kleinbeeldcamera. Dit type «stel staat nu met 48 procent eerste plaats. In deze groep an met name de spiegelreflexca- uitgerust met een verwissel- izensysteem. snel terrein. Van honderd fototoestellen, die het open jaar werden gekocht, werd ial gekozen voor dit cameratype. 3irilik Duidelijk blijkt hieruit, dat fotografe ren niet langer een mannenzaak is. De 3,8 miljoen fotografen maakten de laatste twaalf maanden met elkaar ruim 385 miljoen foto's. Ten opzichte van 1977 een vooruitgang van 23 pro cent. Het meest gemaakt werden kleurenfoto's te weten 220 miljoen of 57 procent van het totaal. Op de tweede plaats kwamen dia's, name lijk 109 miljoen, of 28 procent van het totaal. De rest was verdeeld tussen zwart-wit foto's (12 procent) en direct klaar foto's (3 procent). Meest populair Wat wordt er gefotografeerd? Het on derzoek toont aan dat de vakantie het meest populaire onderwerp is, want 73 procent van de mensen, die fotograferen maakt in de vakantie- tijd foto's. Kinderen vormen ook een dankbaar onderwerp; ze worden door 51 procent van de camera bezitter ge fotografeerd. Alhoewel vakantie en reizen bij uit stek fotomotieven zijn, wordt er al lang niet meer uitsluitend bij mooi weer gefotografeerd. Voor steeds meer camerabezitters is fotografie steeds minder aan de zomer gebon den. Gebleken is, dat 37 procent van alle camerabezitters het hele Jaar door fotografeert. Over het algemeen zijn de fotografen tevreden over de kwaliteit van de 220 miljoen kleurenfoto's, die de laatste twaalf maanden ter ontwikkeling werden aangeboden. Het oordeel over de kwaliteit van de ontvangen foto's was namelijk 36 procent van de foto grafen „erg tevreden" en bij 48 pro cent „tevreden". „Erg ontevreden" was slechts drie procent van de foto grafen. Van onze redactie economie De Nederlandse detailhandel ziet in franchising een goede mogelijkheid tot expansie. Dit is af te leiden uit een toene mend aantal initiatieven tot franchising, aldus het Hoofdbe drijfschap Detailhandel. bezit en het gebruik van een tl zijn overigens twee ver sie zaken. Onderzoek hiernaar aangetoond, dat het aantal be- van een fototoestel dat dit it ook werkelijk gebruikt in ,g met 1970 belangrijk is tn. Terwijl in 1970 liefst procent van alle camera's on- in de kast bleef liggen, is dat maar met achttien procent miljoen actieve fototoestellen moment worden gehanteerd [ï,8 miljoen mannen, 1,5 miljoen ;n en 0,5 miljoen kinderen. ADVERTENTIES Vakantie en kinderen het zijn de meest gefoto grafeerde onderwerpen van de Nederlandse bezit ters van een fototoestel. Franchising in de detailhandel is een vorm van samenwerking tussen ener zijds producenten, grossiers of meest al grote detailhandelsondernemingen en anderzijds individuele detaillisten- De franchisegever heeft daarbij op het commerciële beleid van aangeslo ten detaillisten een zodanige invloed, dat daardoor een keten van winkels ontstaat met een voor de consument doorgaans herkenbare, uniforme win kelformule. De detailhandel in Nederland telde in 1979 131 franchisegevers, goed voor 157 winkelketens, met in totaal 8500 aangesloten detaillisten. Van die 131 franchisegevers waren er 55 detail handelsondernemingen. Sinds fran chising in Nederland werd geïntrodu ceerd rond de eeuwwisseling door Verkade zijn er ruim 30 formules verdwenen. Van 28 is de structuur in de loop der jaren aangepast. Bij deze aangepaste en verdwenen formules waren ruim 1100 winkels aangeslo ten; enkele honderden ervan zijn ge sloten. Opvallend is dat van de verdwenen franchlseketens in Nederland er slechts zes waren opgericht door de tailhandelsondernemingen. Het is eveneens opmerkelijk, dat de laatste tijd veel franchisegevers de voorkeur geven aan een samenwerking met aankomende ondernemers. Voor de franchisegever biedt dit onder meer de mogelijkheid een zaak te vestigen op een plaats waar naar zijn mening voldoende afzetmogelijkheden zijn. De aankomende ondernemer krijgt door deze samenwerking vaak de kans een zaak van de grond te krijgen op een wijze waartoe hij individueel niet in staat zou zijn. Doe-het-zelf Franchising in de Nederlandse detail handel komt vooral voor in de doe- het-zelf-branche, bij kledingzaken, winkels voor kaas en nevenassorti menten, handwerkartikelen en in de stoffen- en schoenenbranche. Een paar voorbeelden, ook van een aantal andere branches zijn: Hema (Konink lijke Bijenkorf Beheer). Frank en Je- an/Menuet/Hunkemöller (V en D>, Prénatal/Prétien (Hobo Faam). Hubo (William Pont), Décorette (Sikkens/ Akzo), Jamin, Bruna, Driessen (Vilen- zo), Kaashal, Massamarkt (Schuite- ma). Alberto (Albert Heijn). Recente gegevens wijzen erop, dat er nu ook franchlseketens in opkomst zijn voor de verkoop van sanitair, tuinartikelen, huishoudingen, mee- neemmeubelen, snelrestaurants, al ternatieve voeding, kruiden en cos metica en sportartikelen, zo blijkt uit het onderzoek naar de omvang en ontwikkelingen van het franchisesys- teem in de Nederlandse detailhandel. HAAG (ANP) In het eerste taal van dit Jaar zijn 1.109 faillis- nten uitgesproken tegen 825 in eerste kwartaal 1979, aldus het honderdduizend inwoners be- het aantal faillissementen over lerste kwartaal 7,9 tegen 5,9 in eerste kwartaal van het vorig aantal besloten vennootschap- iat failliet werd verklaard be- 398 tegen 278 in het eerste taal 1979, een toename met 43 nt t dpHAAG (ANP) De ANWB heeft («imperiaals (ook wel „allesdra- genoemd) tijdelijk uit de han- itia^genomen. Bij de laatste zending. 1 Januari dit jaar is afgeleverd, exemplaren die aan de zijkan van de dakgootsteunen scheurt- ter hoogte van de zwarte knop onen. Die scheurtjes kunnen tot ibreuk leiden. ANWB-leden, die na 3e*|nuari zo'n fietsimperiaal hebben cht, kunnen hem bij een bijkan van deze organisatie omruilen een goed exemplaar. Overigens van ongelukken met fietsimperi- tot nu toe geen sprake. lasa ■ngi dat Dom lach De Friesch-Groningsche Hypotheekbank N V. te Amsterdam deelt mee dat m i v. 23 iuni 1980 voorbeurs de uitgifte van de 11% pandbrieven 1980 per 1982/1988 is beëindigd De 10%% pandbrieven 1980 per 1983/1987 blijven tot nadere aankondiging verkrijgbaar tegen een koers van Effectief rendement 10,79%. Jaarcoupon per 1 februari. Prospectus van uitgifte op aanvraag verkrijgbaar bij onze kantoren, de banken en de commissionairs in effecten Amsterdam Herengracht 4331020-221272) Arnhem Zijpendaalseweg 59 (085-42 7348) Eindhoven. Ten Hagestraat 11 (040-44 68 55) Enschede M H Tromplaan 12(053-3124 45) Oen Haag Lange Vijverberg 9 (070-60 5900) Groningen Ubbo Emmiussingei 75(050-183183) - Rotterdam. Westblaak 67 (010-1155 50) Ulrecht. Gildenkwarlter 43 (030-310344) Van onze redactie economie ARNHEM/DEN HAAG Het Akzo-concern heeft met de overheid in principe een akkoord bereikt over de financiering van de modernisering en herstructurering van Enka in Emmen. Dit blijkt uit zowel een verklaring van het ministerie van Economische Zaken als van Akzo Nederland. Minister Van Aardenne (Economi sche Zaken) zal een staatsgarantie verlenen voor een achtergestelde le ning op normale rentecondities van 75 miljoen. Daarnaast wordt 15 miljoen subsidie gegeven uit de „werkgelegenheidspot". Voorts zul len de gebruikelijke WIR-premies op de investeringen worden verstrekt. De resterende gelden die met de in vestering (van in totaal 150 miljoen) zijn gemoeid, worden door Akzo inge bracht. Volgens Akzo Nederland zal de her structurering tot resultaat hebben, dat minstens driekwart van het pro- duktlepakket van Enka-Emmen goe de overlevingskansen zal hebben, te gen nu slechts een kwart. Voorts wordt bereikt, dat een aanzienlijke vezelproduktie voor Nederland be houden blijft en Enka-Emmen als hoofdvestiging blijft bestaan. Het herstructureringsplan dat met name tot doel heeft ongeveer 2.870 arbeidsplaatsen overeind te houden zal eind 1983 worden afgerond. Werving Hierbij wordt door Akzo-Nederland aangetekend, dat het aantal arbeids plaatsen na de herstructurering met ongeveer 500 zal zijn verminderd. Maar aangezien deze personeelsver mindering zich zeer geleidelijk zal voltrekken, zullen de normale wer vingsactiviteiten worden voortgezet. HEERENVEEN ANP) - Bij Perco in Driebergen, die deel uitmaakt van Smilde Holding in Heerenveen, ma ken de situatie op de vleesmarkt en de slechte resultaten van het bedrijf in het afgelopen jaar een reorganisa tie noodzakelijk. Als gevolg van deze reorganisatie zuilen 22 personen moe ten afvloeien. Voor hen is volgens de directie inmid dels bij het Gewestelijk Arbeidsbu reau een ontslagvergunning aange vraagd. Met de bonden is overeen stemming bereikt over een afvloei ingsregeling. Perco is een voortzetting van het vroegere Gevato. Het bedrijf maakt sinds 1978 deel uit van Smilde Hol ding. Hoewel het voortbestaan van Perco niet op het spel staat, is de reorganisatie nodig om een rendabele bedrijfsvoering mogelijk te maken. Het is de bedoeling om Perco voort te zetten met de resterende 107 perso neelsleden. Voorts wordt nog medegedeeld, dat Akzo Nederland de komende jaren geen problemen verwacht voor de produktiebedrijven in Steenbergen, Ede en Kleefse Waard. In principe is besloten op het Enka-terrein in Bre da. de uitbreiding van Sikkens verf te vestigen. HULST De verplichte vacature melding moet voorzien zijn van enke le uitzonderingen. Dit zei drs. L. B E Vonk, econoom van het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond (KNOV) gisteravond op een vergade ring in Hulst De woordvoerder van de onderne mers reageerde hiermee op plannen van minister Albeda (sociale zaken), om alle ondernemers te verplichten hun vacatures te melden bij de ge westelijke arbeidsbureaus. „Het melden van de vacatures moet een eenvoudige administratieve han deling zijn. Anders is het voor de kleinere ondernemers niet uitvoer baar", zo zei Vonk. Uft t Pandbrief, looptijd maximaal 8 jaar. Huidig rentepercentage 11%; huidige afgiftepnjs f 1.010,- ƒ11 opgelopen rente vanaf 15 maart 1980 (effectief ren- W dement 10,69%). Jaarlijkse rente-uitkering f 110,-. Aan toonder. Tussentijds verhandelbaar op de effektenbeurs. Verkrijgbaar bij de kantoren van Westland/Utrecht Hypotheekbank, of bij uw bank of commissionair in effekten. Hoofdkantoor: Amsterdam, Sarphatistraat 1,020-26 31 31 AMSTERDAM De West-Europese automobielindustrie lijkt af te stevenen op een absoluut dieptepunt, als gevolg van stijgende energieprijzen, buitenlandse concurrentie, hoge belastin gen en economische onzekerheid. Autoproducenten in West-Duitsland, Zweden en Engeland worden het hardst getroffen. Frankrijk en Italië weten de verkopen tot nog toe op peil te houden, maar vrezen dat dit niet tot het eind van dit jaar stand kan houden. Ontslagen in de Europese auto-industrie lopen nu al in de tienduizenden. I Dgere afgifteprijzen van spaarbrieven onze redactie economie rfl STERDAM In verband met de v! lens tot rentedaling heeft een m tal banken de afgifteprijzen van irbrieven verhoogd. Zo heeft de 5p erlandse Middenstandsbank de V (tekoers van haar 10,5 procent >6 irbrieven 1980 per 1987 gesteld op a 0. waarmee het effectieve rende- ri it volgens de bank thans uitkomt 0.67 procent. In de koers is begre- de sinds 30 mei opgelopen rente ƒ6,59 per 1000 nominaal. Algemene Bank Nederland heeft afglfteprijs van haar spaarbiljet- e 1980 per 1985 gesteld op 100 pro cent (rendement 10,61 procent). De opgelopen rente bedraagt 5 per 1000 nominaal. Bank Mees en Hope heeft de afgifte- koers van haar 9,25 procent spaar brieven 1979 per 1985, waarin begre pen de rente sinds 15 augustus 1979 van 78,63 per 1000 nominaal, ge bracht op 101 procent. Het effectieve rendement is nu 10,75 procent. De Friésch-Groningsche Hypotheek bank heeft de afgifte van haar 11 procent pandbrieven 1980 per 1982- 1988 gestaakt. De bank blijft 10,5 procents pandbrieven 1980 per 1983- 1987 afgeven tegen 99 procent. ADVERTENTIE jÊ JCk 10/ Spaarpandbrief, groeit in 5 jaar naar f 1.650,- n 1 Huidig rentepercentage 10/%; huidige afgifteprijs Uil Jff f990,- opgelopen rente vanaf 28 januari 1980 mm (effectief rendement 10.71%). Aan toonder. Tussentijds verhandelbaar op de effektenbeurs. Verkrijgbaar bij de kan toren van Westland/Utrecht Hypotheekbank, of bij uw bank ofconv missionair in effekten. Hoofdkantoor: Amsterdam, Sarphatistraat 1020-26 31 3! Europese grote en middelgrote auto's hebben het het zwaarst te verduren. In Duitsland lijden General Motors en Ford de grootste verliezen. Ford moest de hardste klap incasseren met een terugslag in de binnenlandse ver koop van bijna veertig procent. Om dat Ford echter 60 procent van haar produktie uitvoert naar het buiten land, bleef de schade nog beperkt. De grootste vestiging van Opel (GM) in Rüsselsheim heeft aangekondigd vierduizend medewerkers te moeten ontslaan; Opeis verkoop liep terug met 20 procent. Japan wist in dezelfde periode haar export naar West-Duitsland te ver groten met 71 procent, en heeft nu bijna een kwart van de Duitse bin nenlandse markt in handen. Andere belangrijke importeurs in de Bonds republiek moesten hiervoor het gelag betalen: de verkopen van Renault liepen terug met 10 procent, die van Fiat met 27 procent en Talbot met 32 procent. Alleen Citroen wist de daling beperkt te houden tot één procent. In totaal daalde de West-Duitse auto verkoop in maart met 21,7 procent ten opzichte van vorig Jaar maart. De problemen bij de Duitse Ford, zijn intussen overgewaaid naar de Engel se vestigingen, waar 3000 medewer kers op de nominatie staan ontslagen te worden, en waar voor nog eens 5000 medewerkers arbeidstijdverkorting zal worden aangevraagd. De verkoop van auto's daalde in Engeland met 30,8 procent in april, vergeleken met de cijfers van vorig Jaar. Ondanks een vage afspraak met Japan over ex portbeperking konden de Japanners toch de verkoop in Engeland met een dikke 13 procent verhogen. In Zweden werden in mei dit Jaar 9.500 nieuwe auto's verkocht, tegen 22.700 in mei vorig jaar. De Zweden houden het er echter op, dat de om vangrijke stakingen van begin dit Rpi*nrH Jaar hieraan schuldig zijn. swcvvi u eenkomst heeft getekend met Alfa Romeo, zal dat naar de Italianen vre zen spoedig verleden tijd worden. Nederland In Nederland blijft de produktie be perkt tot Volvo-Car. Hiervan werden er in het eerste kwartaal dit jaar ruim 22 duizend verkocht. De totale ver koop vorig Jaar lag op ruim 90 dui zend auto's. De totale export van Nederlandse auto's naar het buiten land is de eerste drie maanden van dit Jaar met 17.346 ruim tweeduizend lager uitgekomen dan vorig jaar. Ook de import liep de eerste maanden terug en wel met 8000. Van de totale hoeveelheid die ervan werd verkocht (120.000) kwamen er 25.000 uit Japan. De Japanse produktie van personen auto's steeg met 7.8 procent tot een totaal van 580.000, tussen mei 1979 en mei 1980. De Franse produktie hield tot nog toe gelijke tred met die in 1979, maar de Fransen vrezen dat zij dit te danken hebben aan inflatie-bewuste kopers, die vooruitlopen op prijsstijgingen in de loop van dit Jaar. Italiaanse fabri kanten wisten weliswaar een stijging van de verkoop te bewerkstelligen, maar die was toch onvoldoende om de ruim 60.000 auto's, die als „onver koopbaar" te boek staan, kwijt te raken. De Italiaanse Fiat begint hem nu voor het eerst te knijpen voor Japanse massa-importen. Tot nog toe wist Italié de import van Japanse auto's tot een minimum van 2000 per jaar beperkt te houden. Maar nu Ja pan (Nisson) een samenwerkingsover- In Amerika doen zich globaal dezelf de problemen voor, maar in ernstiger mate. Een lichtpunt is er echter wel voor de Amerikaanse fabrikanten: Amerikaanse politici, die tot nog toe niet koud of warm werden van drie honderdduizend ontslagen in de au to-industrie, beginnen zich in het ka der van de naderende verkiezingen voor het probleem te interesseren. Een aantal politici oefent nu drukt uit op de regering om voor elkaar te krijgen, dat importen van Japanse auto's worden beperkt, om de Ameri kaanse auto-industrie de gelegenheid te bieden zich te herstellen. Ook de Amerikaanse fabrikanten klagen steen en been over de Japanse export, die in de eerste vier maanden van dit jaar voor wat Amerika betreft werd uitgebreid tot recordniveau van 35 procent. Japan heeft daarmee 25 procent van de Amerikaanse markt in handen Ruim driehonderdduizend Amerikaanse ex-werknemers van de auto-industrie zitten inmiddels thuis dit verschijnsel met lede ogen aan te zien. Vorige week sloegen de Japan ners nog met succes een aanval af van de Amerikaanse regering, die nu nog goedschiks Japan heeft trachten te bewegen zijn florerende export naar de Verenigde Staten te beper ken. 82.000 auto's verscheepte Japan in de eerste vier maanden van dit Jaar naar Amerika Chrysler, welk concern tot vorige week op het randje van een faillisse- NEW YORK (Reuter) Een Amerikaans bedrijf heeft een elektromotor voor auto's ontwikkeld die een belangrijke verbetering belooft van de economische en praktische vooruitzichten voor de toepassing van elektri sche tractie in het wegverkeer. Volgens Gulf and Western Industrie is de „super-accu-motor" in staat een auto meer dan 320 kilometer te laten rijden met een snelheid van negentig kilometer per uur voordat de accu's moeten worden opgeladen. Dat zou tweemaal de afstand zijn die de nu in gebruik zijnde elektrische auto's op een lading kunnen afleggen. De fabriek verwacht dat er omstreeks 2000 in de Verenigde Staten meer dan 6,5 miljoen voertuigen met een elektromotor zullen rijden. Dat zou een brandstofbesparing van 225 miljoen vaten per jaar op kunnen leveren. De nieuwe motor gaat ongeveer drieduizend dollar (zo'n zesduizend gulden) per stuk kosten. Doordat de exploitatiekosten van een elektrische auto laag liggen zullen ze toch met conventionele auto's kunnen concurren, aldus Gulf and Western. Een van de problemen die nog moeten worden opgelost is dat het zes uur duurt, om uitgeputte accu's op te laden. ment balanceerde, voordat zekerheid bestond over een staatsgarantie van 500 miljoen dollar, moet de hardste klappen incasseren: de verkoop van Chrysler daalde tussen dit jaar en vorig jaar mei met 57 procent; die van Ford met 50.8 procent en General Motors wist zich met een daling van 37,2 procent nog het best te hand haven. Herstel Langzaam maar zeker beginnen er toch ontwikkelingen op gang te ko men, die wijzen in de richting van een herstel, zowel in Europa als in Ameri ka. In Europa kwam in april een monster-samenwerkingsverband tot stand tussen Renault, Peugeot-Ci- troën, British Leyland, Volkswagen en Volvo. Deze concerns gaan een aantal activiteiten die anders door alle zes afzonderlijk worden ont plooid, bundelen: inkoop, research en fabricage van onderdelen, wat een enorme kostenbesparing tot gevolg heeft. Los van een mogelijke importbeper king van Japanse auto's, heeft Ameri ka zo haar eigen plannen om de reces sie te doorbreken. In het najaar zui len de grootste concerns series nieu we auto's lanceren, die tegemoet ko men aan de wens van de Amerikaan se autorijder wat betreft zuinigheid en formaat Binnen twee jaar, zo verwachten zo wel Amerikaanse als Europese auto makers, is deze sector weer gezond. Als Amerika en Europa dan niet in de concurrentieslag met Japan kunnen gaan waar het om de prijs gaat, dan moet een produkt van hogere techno logische waarde worden afgeleverd, zo vinden de fabrikanten. Op dit punt heeft Europa een stevige voorsprong op Amerika. Vast staat echter, dat Europa er hard aan zal moeten trekken om die voorsprong te behouden, want als naast Japan, ook Amerika zich op dezelfde markt voor kleinere en zuiniger auto's gaat stor ten. zal de concurrentie eerder ver scherpen, dan verminderen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11