Afrika-boycot een hersenschim? 'Zwakke dagbladen helpen' De tekening van een lezer 'rouw POLITIEK op zoek naar de walvistranen Commentaar achtspolitiek Tweeërlei weegsteen meer ontslagen bij sigarenfabriek stuur 'n brief ffRPAG 21 JUNI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET besluit van de Amerikaanse jdent om India achtendertig rerrijkt uranium te leveren, laat id^ lig meer over van het de afgelo- let jaren toch al sterk getaande isme waarmee Carter aan het dentschap begon. Startte de J rikaanse president zijn loop- )rjj als hemelbestormer of althans !l* Idhervormer. nu lijkt hij te zijn 3n< jaald tot een cynische machts- jek waarin beginselen niet tellen. ^besluit om India, dat het ver- 1V(* tegen de verspreiding van -apens niet heeft willen onder- ncJnen. verrijkt uranium te leve- is ingegeven door de politieke 'n, oudingen van dit moment. Het onderhield de laatste jaren al betrekkingen met de Sowjet- en heeft die banden nog ver- Se! aangehaald sedert mevrouw In- Gandhi het roer weer in han- heeft. Een recente aankoop van !e4$ische wapens bevestigde dat U eens. Carter vreest zijn invloed iniu New Delhi helemaal te zullen dn jezen als hij nu niet instemt met levering van dit materiaal. En b meent zich dat na de Russische tti il in Afghanistan niet meer te nen permitteren. Daar komt bij ook het buurland Pakistan niet r wenst door te gaan voor een iwe bondgenoot van de Vere- de Staten die zonder meer ieder van hulp dankbaar aan- |ot kortzichtig Carters beslissing is. wordt wel duidelijk wanneer men zich realiseert wat de gevolgen ervan voor de langere termijn kun nen zijn. Het is nauwelijks te ver wachten dat Pakistan, dat nu al samenwerkt met Libië voor de ont wikkeling van een nucleair appa raat. bereid zal zijn af te zien van de ontwikkeling van een atoombom als India op zo ruime schaal de beschikking krijgt over verrijkt ura nium. De wederzijdse vijandigheid tussen beide landen zal hierdoor zeker niet geringer worden. De verspreiding van kernwapens over de wereld vergroot de kans van het gebruik ervan. Daarom is het een goede zaak dat het basisma teriaal van deze wapens, het urani um, alleen onder stringente voor waarden wordt geleverd. Interna tionale controle op deze grondstof is bitter noodzakelijk. Levering van de delfstof aan landen die zich aan die controle niet willen binden door ratificatie van het non-proliferatie verdrag, is daarom met alleen on wenselijk, maar ook uiterst gevaar lijk. Het is al erg genoeg dat de grote mogendheden over kernwa pens beschikken. Het feit dat de Amerikaanse presi dent deze eerder ook door hem beleden overwegingen nu met voe ten treedt en genoegen neemt met een vage toezegging van India, stemt tot grote ongerustheid. Het is dan ook te hopen dat het Ameri kaanse Congres Carters beslissing spoedig ongedaan zal maken. DEN HAAG De tegenstan ders van een olieboycot tegen Zuid-Afrika worden mis schien nog wel het meest ge plaagd door het vage erger niswekkende bewustzijn dat het uiteindelijk om niks gaat. Een hoop politieke tramme lant, dat wel. Maar met de zo langzamerhand voorspelbare taferelen: een verhitte discus sie in het land, stijging van de politieke temperatuur en straks een premier Van Agt, die doodgemoedereerd komt verklaren dat het allemaal niet door kan gaan, omdat anders zijn kabinet zich ge noodzaakt ziet om op te stappen. Het is het soort ergernis, dat boven dien in ruimte mate wordt gevoed door op het eerste gezicht tal van redelijk klinkende argumenten. Geen land in Europa is zo gek om nu met een boycot te beginnen en waarom zou dan uitgerekend een klein landje als Nederland voorop moeten lopen? Maar zelfs voor het geval deze vlieger niet opgaat en de boycot wel navol ging zal vinden en dus doeltreffend zal zijn, ook dan hebben de tegen standers nog wel een paar andere argumenten achter de hand. De kras te daarvan is wel, dat de zwarte be volking van Zuid-Afrika zelf, dan wel die van de omringende landen, op dit moment allerminst om een boycot zitten te springen. Het is een argu ment waarvan bovendien de sugges- De indiener van de motie, waar in wordt aange drongen op een olieboycot te gen Zuid-Afri ka, het CD A-Ka merlid Scholten (links) overlegt tijdens het de bat deze week met fractielei der Lubbers. tie uitgaat, dat zij die wel om een boycot vragen (onder wie nota bene de bisschoppen) automatisch tot de radicale vleugel behoren. De intelligentsten onder de boycot tegenstanders beschikken nog over een derde verdedigingslinie. Het zou onverstandig zijn het kruit in een al te vroeg stadium te verschieten. Een mislukte boycot immers zou Pretoria in de kaart kunnen spelen. De eerlijk ste onder hen ten slotte wijzen op Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW. Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon langs een actiegroep tegen een boekje wilde aanbie- tan minister Pais, konden zij m op een royale ontvangst, inister, zelf vegetariër en ider van beperking van vi- liet zelfs van tevoren een icht uitgaan, waarin hij listen attendeerde op het be- it de dierenbeschermers hem w !en brengen. Zo'n ministeriële leiding van actievoerders is erg sAd. maar goed. week kreeg minister Pais op- f bezoek. Meer dan tiendui- oê)stakende leerkrachten, verge- van ouders en schoolkinderen, via het Binnenhof naar het lent aan de Nieuwe Uitleg n daar de minister van te spreken. Pais was in vergadering en «dus onmogelijk vijf minuten vrij maken om een delegatie van de stakende leerkrachten te ontvan gen. Hij had wel belangrijker zaken aan zijn hoofd. De minachting van Pais voor een zo grote groep overheidsdienaren, die door werkloosheid wordt bedreigd, is ongehoord. Natuurlijk kan een minister niet voor elk wissewasje uit een vergadering komen. Na tuurlijk kan een minister demon stranten niets beloven buiten het overleg met de volksvertegenwoor diging om. Maar wie als dieren vriend de eerste de beste actiegroep van dierenbeschermers zo hartelijk welkom heet, mag toch wel een paar ogenblikken aandacht schen ken aan de zorgen van zoveel leer krachten en ouders. Om het met de Spreukendichter te zeggen: „Tweeërlei weegsteen is de Here een gruwel". 1 [KENSWAARD (ANP) De di- üe van de sigarenfabriek Hofnar Valkenswaard wil het person« Is land nog verder terugbrengen aan rankelijk de bedoeling was. Dit is ren aan de vakbonden meege- directie had begin dit jaar aange- dat het personeelsbestand st worden teruggedrongen van naar tweehonderd werknemers, zou kunnen gebeuren door het niet opvangen van het natuurlijk verloop. Nu wil de directie inkrimpen tot 150 werknemers. Voor 67 mensen zal ont slag worden aangevraagd. Volgens de directie zijn verregaande maatrege len noodzakelijk geworden omdat de sigarenmarkt nog verder in elkaar is gezakt dan was verwacht. De vakbon- onze handelsbelangen (waaronder steenkool) die niet lichtvaardig op het spel mogen worden gezet. Het effect van al deze veronderstelde redelijkheid is slechts ergernis over de voorstanders, die het zonodig weer eens beter moeten weten. Die en dat is misschien nog de diepste oor zaak van ergernis de indruk moe ten wekken dat alleen zij recht in de schoenen staan als het gaat om de bestrijding van de apartheidspoli tiek. Maar jagen de voorstanders in derdaad een hersenschim na? Consequenties In de boycot-zaak staat er uiteinde lijk veel meer op het spel dim uit een eerste oppervlakkige kennisneming blijkt. Uiteindelijk gaat het om de bereidheid consequenties te willen verbinden aan de Jarenlange verbale afkeuring van het apartheidsregime in Zuid-Afrika. Dat is een zaak van lange adem geweest, van kritische dialoog tot en met uitoefenen van daadwerkelijke druk, zij het overi gens zonder enig effect. Het regime is het regime gebleven. Op zichzelf is het niet vreemd dat Nederland in de discussie voorop loopt. Ons land heeft nu eenmaal een zekere verwantschap met Zuid-Afri ka, hetgeen cynisch genoeg wordt be vestigd door het woordje apartheid. Het is een van de weinige Nederland se woorden, die internationale be kendheid geniet. Er ls daarom al wei nig reden voor ons zich te verschuilen achter andere Europese landen. Bovendien is het tijdstip op dit mo ment gunstig. Er tekenen zich span ningen af, die voor een belangrijk deel het gevolg zijn van de starre opstelling van het Zuldafrikaanse re gime, dat een herdenking van Soweto van vier jaar geleden grotendeels on mogelijk heeft gemaakt. Juist op zo'n moment is het zo gek nog niet, wan neer ons land een gebaar zou maken, dat de zwarte bevolking ondubbelzin nig als een steuntje in de rug kan opvatten. De discussie deze week over het boy cot-probleem is echter uitzichtloos gebleken. Het kabinet bleef bij een weigering en de ruime meerderheid van de Kamer bleef bij een boycot. En daarmee heeft de kwestie zich geschaard in de rij aanvaringen met het kabinet, die zo langzamerhand overbekend zijn: de UCN-affaire, het kernwapendebat, de illegalenkwes- tie. Nader beschouwd zijn het ook affaires waarin met name de linker vleugel van het CDA het zwaar te verduren kreeg en in zijn verlengde de kerken, de vakbeweging. Spankracht Aan de orde is eigenlijk de span kracht van het CDA. Is het een poli tieke stroming die in staat is het hervormingsgezinde deel tevreden te stellen of mag de linkervleugel zich door Willem Breedveld volgende week als afgeschreven be schouwen? Er komt trouwens nog iets bij. Tot nu toe manifesteerde het linkerdeel van de CDA-fractie zich altijd als een minderheid. De middenmoot koos meestal voor het kabinet. Het opmer kelijke is nu dat de meerderheid van de fractie zich dit keer voor de boycot heeft uitgesproken. Dit keer bevin den de dissidenten (elf in getal) zich ter rechterzijde van de fractie. Teke nend voor de situatie is dat een man als Joep Mommersteeg, een Kamerlid dat buiten iedere verdenking van po- litiek-strategische spelletjes valt. zich onomwonden voor de boycot heeft uitgesproken. Onder deze omstandigheden is een herhaling van het kernwapendebat, de UCN-affaire en noem maar op, vrijwel uitgesloten. De CDA-woord- voerder in het debat, Jan Nico Schol ten, moge het kabinet weliswaar enig respijt hebben gegund om na te gaan of de omringende landen inderdaad zo afwijzend tegenover een boycot staan als minister Van der Klaauw wil doen geloven, maar daarna zal er nog voor het Kamerreces klare wijn moeten worden geschonken. Het is zeker niet uitgesloten, dat bij een afwijzing van een boycot er ongeluk ken zullen gebeuren. Geen draaiboekje Typerend voor het zo langzamerhand toch crisis-achtige gevoel dat menig een in Den Haag besluipt, is dat een redelijk betrouwbaar draaiboekje voor de afloop van het conflict ont breekt. Het kabinet neigt ernaar voet bij stuk te houden, maar het is onze ker en omgekeerd blijkt Lubbers dit keer over uitermate stijve kniege wrichten te beschikken. Op de achtergrond van dit alles pak ken zich bovendien donkere wolken samen over de samenstelling van de begroting 1981. De problematiek is even loodzwaar als eenvoudig: er moet voor circa zes miljard gulden worden omgebogen. Waar moeten die vandaan komen: loonmatiging, socia le verzekeringen of de departemen ten. De verleiding is groot onder zul ke omstandigheden het bijltje er maar bij neer te gooien. Het zou ech ter onverstandig zijn daarvoor de boycotzaak uit te kiezen, want daar mee is de zwarte bevolking in Zuid- Afrika vooralsnog niet geholpen. Bij wijze van uitzondering een toelichting bij „de tekening van een uaij waa lezer". De tekening is als daad van machteloze woede gemaakt door de^heb^nlndividueei'de^dnüTdat één van de illegale, in ons land ondergedoken Marokkaanse werkne- de maatregelen onvermijdelijk zijn. mers (Red. Trouw). Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Gar deniers van CRM moet een regeling tot stand brengen, die zorgt dat zwakke dagbla den tijdelijk financieel wor den geholpen. Het Bedrijfs fonds voor de Pers adviseert dit aan de bewindsvrouw. De regering-Den Uyl had in 1975 al om dat advies gevraagd. Gedurende een periode van vijf Jaar wordt aan zo'n zwak dagblad steun gegeven, opdat het weer rendabel kan draalen. Om te beginnen met drie jaar daadwerkelijke geldelijke injecties, daarna zal twee Jaar worden bekeken of die steun iets heeft uitge haald. Daarna kan nog worden over wogen nog eens geld in het bedrijf te pompen. In de medianota die in '75 verscheen werd gewag gemaakt van „de nadeli ge werking van het marktmechanis me in de advertentiesectorDaar mee werd bedoelt dat sommige bla den voldoende voorzagen in een vraag van het publiek, maar dat die bladen niettemin werden gemeden door adverteerders, de belangrijkste inkomstenbron van een krant. In zo'n scheef gegroeide situatie wil de over heid tussenbeide komen, omdat ze meent enige garantie te moeten ge ven aan de veelzijdigheid van de pers. De regeling werkt in die zin dus com penserend. Ze is tegelijk „generiek werkend". Dat wil zeggen dat de fi nanciële steun niet alleen is bedoeld voor bladen die echt verlies lijden, maar ook voor bladen, die ondanks een lichte winst toch de kans lopen te worden weggedrukt door sterkere concurrenten. Het Bedrijfsfonds voor de Pers heeft zijn advies gebaseerd op een onder zoek dat onder verantwoordelijkheid van het Economisch Instituut Til burg werd gehouden. De onderzoe kers en het Bedrijfsfonds stellen dat de nu voorgestelde regeling niet be paald de best denkbare is. De nu beschikbare gegevens en de onzeker- methoden beletten echter een betere te ontwerpen, aldus de onderzoekers. Holland Festival trekt 120.000 mensen AMSTERDAM (ANP) Het Holland Festival heeft dit jaar ongeveer honderdtwintigdui zend bezoekers getrokken. Vo rig jaar waren dat er nog ne gentigduizend. In totaal wer den er 325 evenementen gehou den. Volgens de organisatoren was de opkomst in Amsterdam en Utrecht zeer goed. in Rotter dam gelijk aan het jaar ervoor, maar in Den Haag duidelijk beter dan in 1979. illllll Sneeuw, mist, regen en kou weer houden een groep Nederlandse archeologen er niet van om ruim acht weken een bezoek aan Spits bergen te brengen. Van 30 juni tot begin augustus reist het ge zelschap onder leiding van de Groningse archeoloog Louwrens Hacquebord naar dit gebied in de poolstreek om er onderzoek te doen naar de zeventiende-eeuwse walvisvaart en de aanwezigheid van Nederlanders in die periode in en om de hoofdplaats Smee- renburg. Vorig jaar is Hacquebord al met een groepje van zes mede-onder- zoekers naar Spitsbergen ge weest. De nieuwe expeditie, die uit gaat van het Arctisch Cen trum van de Rijksuniversiteit van Groningen, is breder opge zet. Naast de zeven archeologen in het basisteam zullen ook een landmeter, een fotograaf, een an- tropo-bioloog en een botanicus op Amsterdam-eiland neerstrij ken. Hun onderzoek richt zich op de traanfabriek, die aan de oost zijde van Smeerenburg moet worden opgegraven en op het ste nen gebouw aan de westzijde van de nederzetting, dat mogelijk een vesting of een kerkgebouw ge weest is. Daarnaast zal een onderzoek in gesteld worden naar pollen en stulfmeelkorrels en de invloed van de walvisvaarders op de ve getatie. Tal van vragen leven er over het bestaan van de Neder landse walvisvaarders, die in de zeventiende eeuw een flinke kolo nie vormden. Waar kwamen ze vandaan? Wat was hun sociale achtergrond? Welke Invloed had den de weersomstandigheden op het verblijf op Spitsbergen? Waar lagen de vangstgebieden? Waar stonden de traankokerijen? Welke invloed heeft de kleine ijs tijd (1450-1850) op de eilandbewo Het expeditieteam van de Plancius op de valreep. ners gehad en waarom trokken de Nederlanders juist in die wei nig aanlokkelijke periode naar Spitsbergen? Wat hebben de Ne derlanders van de Arctis (pool streek) geleerd? In welk opzicht hebben zij hun kleding en voed sel aangepast? Welke voorzienin gen werden er tegen de kou ge troffen? Welke medische gevol gen had het verblijf in het koude noorden voor de Hollanders? Volgens Hacquebord is het voor al de relatie tussen mens en milieu in de zeventiende eeuw, die als voornaamste doel van de expeditie geldt. Het Smeeren- burgproject is opgezet om een beeld te krijgen van de ontwikke ling en betekenis van het leven op Spitsbergen. De verhalen die er zijn over de zeventiende eeuw- se nederzetting zijn volgens de expeditieleider sterk geromanti seerd. Het leven was erg hard in die tijd, weet Hacquebord. Wat dat betreft is er nauwelijks iets veranderd, want de expeditie van vorig jaar was allesbehalve een vakantiereisje. „Hard lopen om je natte sokken weer droog te krijgen" weet een van de deelne mers te vertellen. Het basisteam wordt naar het onderzoekgebied gebracht door de voormalige loodsboot Pollux, die nu de naam Plancius draagt (genoemd naar de beroemde car tograaf, die als een geestelijke vader van de expedities van Heemskerk en Barentsz be schouwd wordt). Het schip is voor deze reis ingericht met twee laboratoria, waarin de vondsten die bij de opgravingen worden gedaan direct kunnen worden ge conserveerd. Ook bevat de Plan cius een donkere kamer. Vorig jaar vloog het expeditie-team naar de Noordelijke Ijszee en werd het per charterschip naar Amsterdam-eiland gebracht. De terugreis liep echter zo moeizaam (de boot kwam maar niet opda gen), dat nu gekozen is voor een eigen schip dat voortdurend stand-by zal blijven. De expeditie wordt gedeeltelijk meegemaakt door een groep spe cialisten en door een verslagge ver van de NOS-radio. De NOS- televisie zal twee documentaires aan de tocht wijden. Het onder zoek wordt gesponsord door een aantal bedrijven. „Anders was het financieel niet haalbaar ge weest", aldus Hacquebord. De 27-jarige student Oustavo Westerkamp zit na herhaalde malen gefolterd te zijn al lan ger dan vier jaar gevangen in Argentinië, zonder in staat van beschuldiging gesteld of berecht te zijn. Westerkamp, student eco nomie in Buenos Aires, werd op 21 oktober 1975 door gewapende mannen in burger opgepakt bij het verlaten van een barak, waar hij een medische keuring had on dergaan voor militaire dienst. Hij werd geblinddoekt, geslagen en gedwongen in een wachtende auto te stappen. Op het bureau van de federale geheime dienst werd hij twee dagen lang, ge blinddoekt en met geboeide han den. gemarteld. Men diende hem elektroshocks toe en sloeg hem met kettingen op de geslachtsde len. Zijn blinddoek werd bespren keld met traangas, wat brand wonden om zijn ogen veroorzaak te. Hij werd op de vloer achterge laten en iedereen die langs kwam, schopte hem of spoog en urineerde op hem. In september 1976 werd hij naar een andere gevangenis overgebracht (wat nog driemaal daarna zou gebeu ren); tijdens de tocht werden hij en andere gevangenen hard ge slagen, maar hij moest een ver klaring tekenen waarin stond dat zijn littekens veroorzaakt waren door een ongeluk. Hij werd in een onverwarmde, tochtige cel opge sloten, waar de temperatuur tot tien graden onder nul daalde. Elke lichaamsbeweging was hem verboden. Oustavo Westerkamp staat „ter beschikking van de na tionale uitvoerende macht", blijkbaar wegens het vreedzaam uiten van zijn linkse zienswijze. Krachtens de Argentijnse grond wet kan gevangenen van deze categorie worden toegestaan in ballingschap te gaan, en begin 1976 diende Westerkamp dan ook een verzoek tot emigratie in. Dit verzoek werd door een rechter ingewilligd, maar na de militaire staatsgreep van maart 1976 werd dit recht opgeschort. Het mag nu nog in beperkte mate. maar alle verzoeken van Gustavo Wester kamp zijn sindsdien zonder nade re verklaring geweigerd. Beleefde brieven in het Spaans of Engels met het verzoek tot onmiddellijke vrijlating van Gus tavo Westerkamp kunnen ge stuurd worden aan: Exmo. Sr. Presidente de la Repüblica Gene ral (R.E.) Jorge Rafael Videla - Casa Rosada - Buenos Aires C.V., Argentina. door Fctzr Pijlman Regelmaat De internationale treinen, systeem van bellen en van seinen, ze komen op gezette tijden hun eindbestemming binnenglijden. Ik hoor ze 's nachts door wind en regen al fluitend in de verte gaan en zie ik dan de sterren staan, die langzaam in hun baan bewegen, dan overvalt me hoe het gaat, dat alles volgens regelmaat verloopt en luistert naar een wet; de sterren en het spoorwegnet, een jaar, een dag tot 's avonds laat ik weer de wekker heb gezet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5