'FNV-bond moet eisen van havenarbeiders steunen' ngeloof over de grote woorden van Lubbers Jeroep tegen kernprojecten n grensgebied moet kunnen Voorzichtigheid met gebruik van kolen ttvee Democratie schuift problemen voor zich uit BON westvoorzitter pleit voor Europese regeling loeiende handel caravans van ciale diensten' Rotterdams actiecomité in open brief: Waarschuwing Natuur en Milieu i Krijgsraad veroordeelt leden VVDM T DE WEEKBLADEN weekblad ■\a*ct ■SS®?. üO< DERDAG 19 JUNI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET m een onzer verslaggevers !R APEL Er moeten for- ,1e grensoverschrijdende ^gelijkheden komen om be- ,p aan te tekenen tegen innen op het gebied van menergie in een naburig id. Dit dient op Europees ieau te worden geregeld. ,1c andere milieuzaken die ITTERDAM (ANP) Er wordt I het leven" gehandeld in cara- is, die eigendom zijn van de ge- entelij ke sociale diensten en in atselijke woonwagencentra staan, ie caravans worden vaak tegen de praak in verkocht. Dit is een lan- ijk probleem als daar niet op gere ed wordt kun je „er elke dag wel vrachtwagen geld heenbrengen", zei de Rotterdamse officier van ütie mr. J. Schoonaard gisteren de behandeling van een dergelijk ral voor de politierechter. Als het H om een vrouw met twee kinderen s gegaan, die haar caravan uit fi- ncièle nood voor 7.000 gulden (de avans zijn ruim 30.000 gulden aid) had verkocht, zou de officier n onvoorwaardelijke gevangenis ral van een half jaar hebben geëist, u volstond hij met een eis van een iagnd onvoorwaardelijk, olitierechter mr. W. Frankel hield de aak van de 25-jarige vrouw voor on bepaalde tijd aan. Hij wil eerst een teclaseringsrapport voorhanden hebben De officier zegde op zijn 'betfae de gemeentelijke sociale ji Rotterdam om gegevens te over de precieze omvang van éftude die op deze wijze wordt flTERDAM De 47-jarige Am- idammer J. H., is woensdagmor- 0 niet ver gekomen met een partij itwaalf ton tin. die hij in de vroege tiend met vrachtwagen en al uit 1 douaneloods in Rotterdam had lolen. De man werd met „zijn" Ing in de buurt van Driebergen de Rijkspolitie aangehouden, partij tin had een waarde van 000. bewoners in aangrenzende landen raken, moeten formeel voor inspraak en beroep over de grenzen heen in aanmer king komen. Tot deze stelling kwam mr Ph. J. I. M. Houben, vooraitter van het gewest Twente, gisteren op het eerste van twee symposia die deze week in Ter Apel (Gr.) en Hulst (Zeeuws-Vlaande- ren) worden gehouden. Als voorbeeld noemde hij het Urenco-project in de Duitse grensplaats Gronau. Beroeps- schriften van Nederlanders worden door Duitsland „welwillend" behan deld. Maar zoiets moet niet een kwes tie van vriendelijkheid zijn, maar van formeel Europees recht, aldus de heer Houben. Kritiek had mr. Houben op de Neder landse PTT. In de grensgebieden be staat vaak de behoefte om eikaars kranten te lezen. Door de posttarie- ven komt een jaarabonnement van een Nederlandse krant op 720 Duitse marken. Omgekeerd komt een Duitse krant in Nederland op 230 gulden. Tussen België en Nederland bestaat al een afspraak om wederzijds bin nenlands posttarieven te hanteren. Een verzoek om dat ook met Duits land te doen is door de PTT gewei gerd, vertelde de heer Houben. Centrale rol Staatssecretaris mr H. Koning van binnenlandse zaken constateerde dat de hogere overheden zich meer gele gen moeten laten liggen aan de grens regio's omdat betrekkingen tussen landen te vaak als een kwestie van buitenlandse politiek worden gezien, kreeg de samenwerking waartoe grensregio's zijn gekomen, meestal en voldoende aandacht. Om dat te veranderen wordt in een gisteren ge presenteerd rapport een centrale rol toebedacht aan het ministerie van binnenlandse zaken. Het rapport is ook in opdracht van dit ministerie gemaakt. Een van de aanbevelingen om binnenlandse zaken een sterke coördinerende functie te laten vervul len. Dat vloeit voort uit het feit dat dit departement die functie in feite al vervult waar het de lagere overheden betreft. Wat de grensoverschrijdende samenwerking aangaat zou die coör dinatie nu ook via binnenlandse za ken naar de andere departementen moeten worden uitgebouwd. Burgemeester J. A. M. Reijen van Heerlen onderschreef dit volmondig. Hij vond zelfs dat het rapport op dit punt niet ver genoeg gaat en nog te veel wil regelen via diplomatieke ka nalen van buitenlands verkeer. Dit soort zaken zou best via rechtstreek se contacten kunnen. Het werken met ambassades en consulaten stelt de betrekking tussen Europese lan den op hetzelfde niveau als Uruguay. Mr. Houben van het gewest Twente had kritiek op de gedachte om coör dinatie en informatiepunten op pro vinciaal niveau in te stellen. Dit zou een nieuw instituut van provincies worden. Liever zag hij de informatie meer op het niveau van de burgers in combinatie met een centraal coördi natie punt onder beheer van binnen landse zaken. De Portugese premier Francisco sa Carneiro bracht gisteren een kort bezoek aan Nederland. Hij ging ook even aan op het Catshnis, waar hij werd ontvangen door minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Er moet nu worden opgetreden voor de inwilliging van de eisen van de Rotterdamse havenarbei ders. Op het bestuur van de Vervoersbonden FNV rust de zware plicht om de havenar beiders en de sleepbootbe manningen hierin te steunen. Dit schrijft het gezamenlijk actieco mité van de Rotterdamse havenar beiders in een open brief aan de ver voersbonden FNV. De vakbeweging moet zich niet laten binden door „on democratische loonwetten", schrijft het actiecomité, dat verder laat we ten dat de havenwerkers klaar staan om voor hun eisen „aan de bak te gaan". Deze eisen houden in: her structurering van de lonen, twee pro cent loonsverhoging, extra toeslag voor vuil, zwaar en onaangenaam werk, vervroegde uittreding met zes tig jaar, herstel van de volledige prijs compensatie, 25 vakantiedagen en in voering van de vijf-ploegendienst in de volcontinu. De federatieraad van de Vervoers bonden FNV (het „parlement") heeft twee weken geleden besloten de loon wet niet te negeren, maar met de werkgevers te gaan onderhandelen over een nieuwe CAO die over de datum van 1 Januari 1981 heen reikt. Stemming Het afsluiten van meerjarige CAO's noemt het actiecomité van de Rotter damse haven „levensgevaarlijk". „Dat komt erop neer dat de arbeiders met handen en voeten gebonden zijn aan de CAO en de ondernemers en regering vrij spel hebben om hun bezuinigings- en matigingspolitiek door te zetten." Volgens het actieco mité willen de havenondernemers graag een nieuwe CAO afsluiten om zo hun plannen tot invoering van semi- en volcontinudiensten verder gestalte te geven. In de brief wordt verder gezegd dat er bewust stemming wordt gekweekt te gen de havenarbeiders. Daarbij wordt de naam van de heer O. Zee- bregts genoemd, de CAO-onderhan- delaar van de Rotterdamse haven- werkgevers. Zijn uitspraak dat een bootwerker 43.000 verdient per jaar en een kraanmachinist 48.000 per jaar, slaat nergens op, zegt het actie comité, want een bootwerker en kraanmachinist krijgen aanzienlijk minder in hun loonzakje. Het actiecomité merkt tenslotte op dat de bond geen basis heeft om met de werkgevers te gaan onderhande len omdat een groot deel van de leden daar niet achter staat en vast wil houden aan het eigen eisenpakket. De bedrijfsgroep havens dat is de schakel tussen de vervoersbonden en de leden in de havens heeft zich indertijd achter de eisen van de ha venwerkers gesteld, maar daarbij wel gezegd dat een ander besluit van de federatieraad zou worden gerespec teerd. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het groot scheeps gebruik van steen kool met de huidige technie ken heeft ernstige gevolgen voor natuur, milieu en land schap. Nederland dient daarom terughou dend te zijn met de inzet van deze fossiele brandstof, zolang niet duide lijk is hoe de verontreiniging ten ge volge van het kolengebruik kan wor den teruggedrongen tot een aan vaardbaar niveau. De stichting Natuur en Milieu, die dit schrijft in een gisteren aan de Tweede Kamer aangeboden commentaar op de Kolennota, wijst het door de rege ring voorziene gebruik van minimaal vijfentwintig miljoen ton steenkool in het Jaar tweeduizend van de hand. Natuur en Milieu beschouwt steen kool als een van de tussentijdse op lossingen tot het moment waarop an dere energiebronnen dan fossiele brandstoffen op grote schaal beschik baar zijn. In een toelichting op het commentaar zei dr. W. Turkenburg gisteren dat steenkool slechts één facet is van het energiebeleid en dat er naast steen kool ook andere mogelijkheden zijn. Hij zei echter te vrezen dat in de regeringsnota's over de toekomstige energievoorziening (waarvan er twee zijn verschenen; de derde, over elek triciteitsvoorziening, moet nog wor den uitgebracht) te weinig aandacht zal worden besteed aan die andere mogelijkheden. Zonne-energie Tot die andere mogelijkheden beho ren onder meer een verhoogde in spanning ten gunste van zonne- en windenergie. .Het grootste bezwaar van het ver branden van steenkool op grote schaal is de daaruit voortvloeiende luchtverontreiniging. Met name de uitworp van kooldioxide ziet Natuur en Milieu als een ernstig probleem. Het gehalte kooldioxide in de atmos feer wordt jaarlijks groter en kan lelden tot een klimaatsverandering op aarde. Hierbij zal de temperatuur stijgen en kunnen de poolkappen smelten. Een extra complicatie is dat de bossen, die de kooldioxide kunnen vastleggen, op grote schaal wordt ge kapt. Ook het bij de verbranding vrij komende zwaveldioxide levert grote bezwaren op, zoals de toenemende verzuring an de regen. Voorts komt bij verbranding van steenkool vliegas vrij, waarin zware metalen als arseen, cadmium, lood en uranium zitten. Van een onzer verslaggevers ARNHEM/UTRECHT De krijgs raad in Arnhem heeft woensdag drie voormalige hoofdbestuurders van de soldatenvakbond WDM wegens het ophangen van „krijgstuchtondermij- nende affiches" veroordeeld tot vijf honderd gulden boete of tien dagen hechtenis De affiches droegen de leus „Laten hangen" met daarbij een cartoon, waarop een meerdere probeert een affiche van de muur te halen. Twee soldaten trekken echter het trapje onder hem weg, waardoor de meerde re valt. 'Het aangeklaagde drietal vertelde dat de affiche was bedoeld om een vergroting te bewerkstelligen van de vrijheid van meningsuiting in het le ger. De vereniging van dienstplichti ge militairen, WDM, maakt er al jaren bezwaar tegen dat affiches en krantjes in het leger, anders dan in de burgermaatschappij, kunnen worden gecensureerd en verboden. De WDM zegt in een reactie op het vonnis dat de; zware straf die het drietal heeft gekregen nog eens de absurde situatie aantoont die door het huidige militaire straf- en tucht rechtsysteem wordt veroorzaakt. „Militairen moeten beschouwd wor den als burgers in uniform met het recht op volledige vrijheid van me ningsuiting en de militaire recht spraak zal gebaseerd moeten worden op het systeem van de burgerlijke rechtspraak," aldus de soldatenvak bond. De WDM gaat in hoger beroep tegen het vonnis bij het Hoog Militair Ge rechtshof. Dit beroep zal volgens de WDM weinig opleveren, maar het opent wel de weg naar het hoogste burgerlijke rechtscollege in Neder land: de Hoge Raad. ADVERTENTIE 'Over tien jaar genoeg huizen' belooft héél voorzichtig Gernt Brokx, staatssecretaris »an volkshuisvesting 'en al een heel aardig heimaatje'. Van onderkoning van Brabant lot Haagse brekebeen: Matt lings portretteert de man die iet behang afschafte Herder: 066 en Smartlap'81Maarten tfgwirda over begroting. Jan Minimaal en WD-puinruimers Basken mishandeld op Schiphol' H J. Neuman: 'vdA en IKV Wat doet Brussel met de boekenprijzen? •Homofiele pastores uit de anonimiteit De toneelmakers 4 Saters Florian Diepenbrock •Vis in veertig talen: Philip mechanicus at met Alan lavidson Lène Dresen- Coenders: 'Weg met alle 'ogmatiek' Prof .aardekooper: 'Weg met het fans op school' voor cc Proefabonnement weken de Tijd voor Vh gulden Naam Adres Plaats ■onder postzegel zenden aan de Ti|d Antwoordnummer 6. £00 PA Amsterdam waling na ontvangst acceptgiro Abonnementen (dag en HJCnt, ook in het weekend): 020-462062 Overal te koop: f3,- door Rlmmer Mulder CDA-leider Ruud Lubbers heeft met zijn gegrom tegen het kabinet de weekblad-re dacties niet kunnen impone ren. Zijn oproep aan Van Agt en de zijnen om nu eens hun „sociaal gezicht" te laten zien, maandag voor de dagbladen overwegend voorpagina nieuws, valt bij de weekbla den ongeveer in de categorie „gemengde berichten". bij Gijsen op het matje worden geroe pen." Nee, VN heeft het niet op Gij sen begrepen. Dat mag, maar moet daar dan het uiterlijk van de man ook zo nadrukkelijk worden betrokken? Waarom moet je nu lezen dat Gijsen „een scheef mondje" heeft dat „voortdurend in half geopende stand" verkeert? Nou ja, hij heeft in elk geval geen „lang ongewassen haar", of „een puis tenkop", uiterlijke kenmerken die een paar jaar geleden door andere media nog wel eens werden vermeld om iemands waarde aan te geven. De Tijd wil Lubbers nog wel volstrekt ernstig nemen. In een (korte) reactie GlJSGfl II vindt Rob Vermaas dat de CDA'er de kwestie van de hypotheek-rente te recht zo hoog heeft ingezet: „Wan neer deze kwestie niet wordt geregeld zou de kreet dat het kabinet de ar men pakt en de rijken buiten schot laat geen kreet meer zijn maar werke lijkheid." Nieuwsnet doet al wat minder verhe ven over Lubbers' bedoelingen en wijst er fijntjes op dat deze door een kabinetscrisis heel wat dichter bij het lijsttrekkerschap zou komen: „De po litiek leider van de christen-democra ten haalt zich met zijn dreigementen dus wel het verwijt naar zich toe bezig te zijn met een vadermoord." Ronduit schamper doen Elseviers Weekblad en Vrij Nederland over Lubbers' manhaftigheden. VN laat het bij een cartoon waarmee wordt uitgelegd dat de „dreighouding" bij een politiek dier zelden wordt ge volgd door een aanval. EW heeft het over een losse flodder van „Ruud de Dreiger", die daarnaast in een spot prent nog eens wordt uitgebeeld als een kanon dat alleen maar heel hard boem roept. Die tekening bevat, in een detail, ook nog een visie op Trouw: dat is, volgens de tekenaar, de krant waarin de „loyalisten" hun boterham verpakken. .Is er over de Limburgse bisschop dan niets goeds te melden? Jawel, in De Tijd. Daarin schrijft Ton Oostveen over homofiele pastores die door de kerk nog altijd als tweederangs wor den behandeld maar zich nu (zij het schoorvoetend) openlijk organiseren. Oostveen vertelt dat de beweging voor gelijkberechtiging van homofie len indirect heel wat aan Gijsen te danken heeft: „Toen vorige keer de bisschop van Roermond de homofie len weer eens in de hoek van de minder geslaagde christenen plaat ste, althans wanneer zij aan hun ge aardheid ook uiting geven, richtte zich een golf van afkeer, niet tegen de homofielen maar tegen dr. Gijsen. De zich emanciperende homofielen zou den hem dan ook bijkans als schuts patroon van hun beweging willen uit roepen." Niet alleen de homofielen, ook de vrouwen In de kerk krijgen een hart onder de riem gestoken in De Tijd. Jet Kunkeler sprak met Lène Dresen, een katholieke publiciste. De vraag of ze zich nog wel katholiek voelt komt nadrukkelijk aan de orde. Mevrouw Dresen antwoordt: „Als het aan de paus van Rome lag ben ik het waar schijnlijk niet meer, als lk het zelf mag invullen wel." Over de kwestie dat vrouwen geen priester mogen worden maakt ze zich niet zo druk. „Want," zo zegt zij, „ik vind de katho lieke kerk in zijn huidige vorm een zó typisch mannelijk cultureel bouwsel, beïnvloed door elementen uit het Ro meinse rijk. dat ik het in zekere zin ouderwets zou vinden daarin als vrouw het priesterschap te be kleden." De paus Ook Nieuwsnet laat zich inspireren door de roomskatholieke kerk. Het ADVERTENTIE Gijsen I Heel wat meer dan een cartoon heeft Vrij Nederland nodig om bisschop Gijsen van Roermond te kijk te zet ten. De als wat behoudend bekend staande bisschop blijkt in het Lim burgse met stevige hand zijn leer te verspreiden. „De gevolgen zijn zo langzamerhand desastreus, in de eer ste plaats voor het bisdom Roer mond, maar ook voor de hele Neder landse kerkprovincie. De geloofwaar digheid van de rooms-katholieke geestelijkheid wordt danig aange tast." Alsof VN zich daarover ooit druk heeft gemaakt. Over de sfeer in bisdom Roermond vertelt deken Wiel Meijs: ,Er zijn collegadekens die bij de psychiater terecht zijn gekomen omdat ze geen perspectief meer zien, sommige pastores raken aan de drank. Er lopen in alle parochies tip gevers voor Gijsen rond. Zodra een pastor iets doet wat wellicht niet door de beugel van Roermond kan. kan hij Deze week in Hervormd Nederland: Interview met oud-minister Jan Pronk over UNCTAD en de kortzichtigheid van de rijke landen Verder: De ondergrondse MX-raketten van Carter: Het verkeerde wapen op het verkeerde moment Moraal in Nederland: Machtsverschillen zijn oorzaak van taboes Voorzitter Weststrate van de kritische CDA-groep Niet Bij Brood Alleen: 'Het is nog te vroeg voor een eigen partij' De nieuwe luxe: Dierencrematoria als winstobject Foetale research: Feminisme vals alibi voor het kweken van laboratoriumbaby's Studentenpastores tegen verkorting studieduur: Aan wie vertrouwen we de leiding van de samenleving toe? i Vrouwen in opstand tegen mannelijke godsdienst. En: Wapenhandel bloeit De ondergrondse wapendepóts Contact met de Sowjet-Unie. O lk neem een proefabonnement van twee maanden voor 6,- O Ik weet al voldoende van HN. Ik abonneer me 36,50 per halfjaar Naam Adres Code/plaats Bon sturen naar Antwoordnr. I776, 2500 XJ Den Haag (in open envelop, geen postzegel). Of bel: 070-512111 Overal in de losse verkoop 1,85 verhaal (van Italiaanse oorsprong) over de financien van het Vaticaan is zelfs goed voor de omslag. De paus blijkt zich niet alleen zorgen te moe ten maken over het welzijn van de pastores in Roermond, maar ook over zoiets platvloers als geld. Grote zor gen zelfs, want Nieuwsnet meldt: „Als er geen radicale verbéteringen wor den ingevoerd wat betreft de inkom sten of het financiële beleid van het Vaticaan zal dit, boekhoudkundig ge sproken, over een jaar of vijf failliet zijn." Het probleem is, zoals bij alle ondernemingen, de oplopende kos ten. „Sinds Johannes XXIII is het Vaticaan lnternationaler geworden," wordt uitgelegd. „Het is thans een organisatie met een staf van 3000 medewerkers, een invloedrijk dag blad en een radiostation dat pro gramma's uitzendt in vele talen die gericht zijn op verre streken als Chi na en Zuid-Amerika. En toch tracht men dit feitelijk alleen maar te be kostigen uit de verkoop van postze gels en museumkaartjes." België Over de katholieken en hun besognes zouden we hier nog wel even door kunnen gaan want Elseviers Magazi ne heeft een kloek interview met de Belgische primaat Danneels. Het staat in een speciaal katern dat ls gewijd aan België en dat is dan een ander onderwerp. Het schijnt dat de Nederlandse media aanzienlijk meer doen aan het 150-Jarig bestaan van dat land dan de Belgische. Deze keer is het weer raak in twee weekbladen: Elseviers Magazine en De Groene. Dat laatste blad heeft niet de midde len voor een mooi kleurrijk katern en doet het daarom op de eigen manier: een lang, diepgravend vraaggesprek met de Belgische socialisten-leider Karei van Miert. Belangrijk thema: de Belgische tweedeling die feitelijk al bestaat en misschien ooit ook wel eens formeel zal worden bekrachtigd. De wil om dat laatste te voorkomen is eigenlijk alleen ingegeven door het ontbreken van een goed alternatief, legt Van Miert uit. De Vlamingen willen niet bij Nederland aansluiten en de Walen willen niet het zoveelste departement van Frankrijk gaan vor men. Daarom blijven ze maar bij België. In Elsevier heeft Van Rosmalen het over hetzelfde probleem, maar hij komt niet verder dan wat schimpen op „regionalisme". Verder behandelt EM vele aspecten van België, zelfs het maken van stripverhalen, een vaardigheid die daar veel beter wordt beheerst dan in Nederland. Daarin onthult Heinemans zelfs de oor sprong van de Belgenmop: „Wie het Belgisch stripwerk doorneemt weet dat de Belgenmop niet in Nederland is uitgevonden maar in België zélf. Immers, het vermogen tot relativeren schijnt de Belgische stripverteller na aan het hart gebakken te liggen. Daarvoor hadden ze die rare Hollan der zeker niet nodig." ADVERTENTIE T ïsm.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9