Paralympics ondanks alles Tekening van een lezer apart schrijversprotest Commentaar I hoolstaking Vraag blijft of recreatiesport ermee gebaat is Sponer ontploft huis aangehouden S* vf 'r 9 muppets voetbalkranten Minister De Koning bezoekt Suriname zeilboten IDAG 19 JUNI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET H S rO0Ljaag beleven we een landelijke jUl) olstaking die de eerste is in de liedenis van het Nederlandse ^jjs. De stakingsoproep is an van de Algemene Bond lerwijzend Personeel en het Daj t zal daarom tot het openbaar rwijs i beperkt blijven. t Co r dat doet niet af aan de ernst dit verschijnsel. De confessio- bonden KOV en PCO vinden Jiswaar nog niet nodig om r)ipen van de staking in stelling Uu< engen, maar zij staan toch zij zij met de stakers als het gaat toewliet behoud van arbeidsplaatsen ottflpm de strijd voor beter onder- rkej aoj stïïde werkgelegenheid in het on- Bojnjs met een paar duizend ba- .20^ per jaar afneemt, kan men de eT( rachten nauwelijks het recht eggen op te komen voor de itras ngen van de tienduizenden col- ,ede; 5 die ontslagen zijn of met |ag worden bedreigd. Volgens "Nederlandse wet hebben leer- hten bij het openbare onder formeel geen stakingsrecht. ir in feite wordt dit door de fheid reeds erkend, zulks in reenstemming met het Europese l.Ê leerkrachten die vandaag staken dit niet omdat zij kortere J^trtójden of beter salaris eisen. och zou dat althans wat de werk- coe jdtnbetreft, best begrijpelijk zijn, tes groot deel van de onder- 3 wer'(t aanzienlijk lan- pé veertig uur per week Hdtstaking van vandaag gaat het tier om een andere zaak. Doel de acties (ook van de confessio- bonden) is te voorkomen, dat b veertig tot vijftig duizend w erwijsgevenden aan de kant JJ n. terwijl er nog zoveel werk te va: i is De strijd voor het behoud Mrt arbeidsplaatsen valt hier inder- voor een deel samen met die verbetering van het onderwijs. deze achtergrond is het niet J^fonderlijk, dat de bonden reke- reJiopde steun van de ouders en de tyjsvertegenwoordiging. Voor ou- W'ikan het wel eens lastig zijn als .Hmderen onverwachts een dag Maar als men weet hoe 'Ijk veel ouders extra va- 'ragen, doet het wat lig aan om meteen te roe- kinderen nu de dupe wor- Als per school wordt gezorgd |i wde opvang van kinderen, die niet terecht kunnen is er geen iijeaan de lucht. Kunnen de actievoerende leer krachten ook rekenen op steun van het parlement? CD A-woord voer der Deetman heeft al verklaard dat minister Pais ook dit jaar moet zorgen dat er extra geld op tafel komt voor het onderwijs. Ook hem kost het geen moeite knelpunten te bedenken, waarbij extra mankracht soulaas zou kunnen bieden. Te recht vraagt Deetman. net als de socialist Van Kemenade. om een meerjarenplan voor de werkgele genheid in het onderwijs. De keus waarvoor regering en par lement staan, is of zij het aandeel van onderwijs in de totale rijksbe groting steeds verder willen laten afkalven, of dat zij het onderwijs opnieuw voorrang willen geven bij de afweging van belangen. De vragen die daarbij aan de orde komen zijn niet gemakkelijk te be antwoorden. Wat hebben de Ne derlandse ouders over voor het on derwijs van hun kinderen? Wat is het hun waard dat klassen van dertig of meer kinderen verdwij nen? Hoeveel mag goede opvang van niet-Nederlandstalige kinderen onze samenleving kosten? Op hoe veel extra hulp mogen scholen in kleine dorpjes of verpauperde stadswijken rekenen? Veel wensen van de vakbonden zouden al kunnen worden ingewil ligd, indien de door een daling van het geboortencijfer verkregen be sparingen althans ten dele hiervoor zouden worden aangewend. Ook uit het oogpunt van werkgelegen heidsbeleid zou dat geen onverstan dige zaak zijn. Het nuttig effect van die uitgaven is in ieder geval sneller zichtbaar dan die van de miljarden- steun die nu aan noodlijdende be drijfstakken wordt gegeven Mocht men op de hier aangegeven wijze niet uit de problemen komen, dan zou te overwegen zijn degenen die onderwijs vragen een hogere prijs te berekenen Vooral studen ten in het hoger onderwijs zouden best iets meer kunnen bijdragen in de kosten van hun opleiding. Des noods zou ook het schoolgeld voor de niet-leerplichtige jeugd ver hoogd kunnen worden, mits daar bij het beginsel van de draagkracht overeind blijft. Zowel uit de VVD als uit PvdA zijn de laatste tijd stemmen te beluisteren, die een grotere bijdrage van de onderwijs- genieters bepleiten. Ons zou dat niet onredelijk lijken, wanneer hier door de kwaliteit van het onderwijs verbetert en een groot stuk werkge legenheid kan worden behouden. J«n onzer verslaggevers h" R8FOORT AMSTERDAM In nmersfoortse binnenstad is gister- üpt dag de 38-jarige H.W. aangehou- aar: k ®an die door de politie werd Da tot In verband met de explosie dj ndagmorgen in de Amsterdamse ifu Winstraat. Zijn 35-jarige vriendin hai is nog spoorloos. W. is gister- art ld naar Amsterdam ©verge rs ht, waar hij verder zal worden [itj »rd in verband met de ontplof- et onderzoek dat de afgelopen i is ingesteld is duidelijk gewor- dat er geen sprake is geweest van ,i exploderen van gasflessen, wat ft als een mogelijkheid werd aan- ibj «nen. Op de parterre-verdieping in bet ontplofte huis bevond zich \i hjk een schildersbedrijf. Uit ge- die in de puinhopen zijn ge- i is nu met vrij grote zekerheid vast te staan dat de reden van de ontploffing het voortijdig explode ren van springstoffen is geweest. Hoe die in het huis aanwezig konden zijn is een vraag waarop de politie nu spoedig antwoord hoopt te krijgen van de bewoner zelf Zowel de aangehouden man als C.B. zouden lid zijn geweest van een ex treem linkse organisatie en volgens de politie hebben verkeerd in kringen die „in het verleden met explosieven te maken hebben gehad". De man van C.B., een Drentse onderwijzer, werd enige tijd geleden verdacht van een bomaanslag op het huis van de Arnhemse officier van justitie Bij het onderzoek is ook Interpol in geschakeld. niet alleen omdat het ge zochte tweetal mogelijk naar het bui tenland was uitgeweken, maar ook omdat de recherche in andere landen ook belangstelling heeft voor de zaak door Willem Schrama ARNHEM Ondanks veler lei kritiek en een weinig aan lokkelijk politiek voorspel is het er dan toch van gekomen. Na Rome, Tokio, Tel Aviv, Heidelberg en Toronto, zal Arnhem de komende veertien dagen het middelpunt zijn van de zesde Olympische Spe len voor Gehandicapten, ook wel Paralympics genoemd. Ruim negentienhonderd in valide sporters uit 42 landen, nemen er aan deel. Ze zijn ondergebracht in de Oranje kazerne in Schaarsbergen, die voor dit doel is ingericht en inmiddels het aanzien van een heus Olympisch dorp heeft gekregen. Een lange en bewogen voorgeschiede nis kan dit evenement niet worden ontzegd. Van verschillende zijden is er in de afgelopen jaren kritiek gele verd op de besteding van de vijftien miljoen gulden die deze Paralympics gaan vergen. De tweeduizend spor ters zullen er ongetwijfeld weer veel plezier aan beleven, maar zo rede neerde men weegt dat betrekkelijk korte genoegen wel op tegen het gro te tekort aan voorzieningen dat de 80.000 gehandicapten vandaag de dag in Nederland nog moeten ontbe ren? Om maar bij de sport te blijven: het ontbreken van aangepaste voor zieningen in zwembaden en sporthal len is nog altijd eerder regel dan uitzondering. Geen kader Maar los daarvan waren er ook pro blemen van organisatorische aard. Toen het hoofdbestuur van de Neder landse Invaliden Sportbond (NIS) zich in het najaar van 1976 officieel kandidaat stelde voor de Paralym pics, stapte de toenmalige voorzitter Wim Ruth op. Hij was van mening dat de bond nog lang niet aan het organiseren van een dergelijk mon sterevenement toe was. In zijn ogen ontbrak het de NIS aan een uitgeba lanceerde organisatie en voldoende kader om het effect van deze spelen op te vangen. Maar ook waren er intern nog veel r* Een van de deelnemers aan de Paralympics legt de ingebruikneming van de Oranjekazerne in Schaarsbergen als Olympisch dorp op de gevoelige plaat vast. Haar hondje heeft meer aandacht voor een andere fotograaf problemen. Zo dreigden de basket ballers op te stappen als Zuid-Afrika tot de Paralympics zou worden toege laten. Zes boogschutters stapten uit de selectie naar aanleiding van een conflict over de onkostenvergoeding. Juist nu er in Arnhem met geld ge smeten wordt achtten zij het onbillijk Zuid-Afrika dat de bond niet wilde toegeven aan hun wens om de kilometervergoeding van vijftien cent met een dubbeltje te vermeerderen, zoals dat bij coaches en bestuurders reeds het geval was geweest. Maar de dieper liggende oor zaak van het conflict was ook al door Ruth voorzien: het selectiebeleid faalde door onvoldoende kennis van technische commissies. En dat was er natuurlijk de kwestie Zuid-Afrika. Nadat het parlement zich vorig jaar oktober defintief tegen Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859. 1000 AW Amster dam Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon deelneming van de Zuidafrikaanse ploeg multi-raciaal of niet had uitgesproken, stelden stichtingen als „Zuid-Afrika Welkom" en „Wij horen erbij" nog van alles in het werk om deze zaak ongedaan te maken. Maar toen afgelopen vrijdag de Raad van State regering en parlement omtrent de uitsluiting van de Zuidafrikanen definitief in het gelijk stelde, hield de ploeg de eer aan zichzelf en telegra feerde vanuit Johannesburg dat van de reis naar Arnhem was afgezien. Als voorwendsel werd opgegeven dat de ploeg tijdens de spelen gevaar zou kunnen lopen vanwege mogelijke „gewelddadige demonstraties". Een mogelijkheid die mr. Geertsema. commissaris van de koningin in Gel derland en vice-voorzitter van het Pa- ralympics-stichtingsbestuur, in een brief aan de Zuidafrikaanse ambassa deur in ons land had aangeroerd De huidige voorzitter van de NIS, Cor Westerneng, reageert nogal diploma tiek op dit voorval. „We hebben ons er als bond niet over uitgelaten, om dat we wisten dat onze sporters er ook verschillend over dachten," zegt hij. „Om de eenheid te bewaren heb ben we ons daarom van een politiek standpunt onthouden. Al vind ik het wel jammer dat de sport door sommi gen altijd weer als speelbal wordt gebruikt. Maar je kimt er niet om heen. Het zijn onze eigen gekozen politici met hun achterban die het zo wensen." Telebingo Westerneng zegt ook geen oor te heb ben voor de kritiek op Telebingo (op brengst 27 miljoen), het smakelijke tv-spelletje waar te elfder ure de ge handicaptensport nog een charitatief plaatsje in kreeg. „Hoewel we een garantie van de lotto/toto en de Alge mene Loterij Nederland hadden, was er veel geld nodig. Dan stel je je op als koopman en dan moet je geloven in je zaak. En wij waren ervan overtuigd dat de AVRO voor ons het beste kantoor was. Daar had men ook in Toronto al aandacht aan de Paralym pics besteed en van zieligdoenerij was toen bepaald geen sprake. Maar dat er kritiek op kwam ook van gehandicapten zelf dat is gebruike lijk in Nederland. Maar de kritiek kwam van niet-sporters. En wij waren bezig met het organiseren van een De bloedige botsingen in Kaap stad en de discussies op het Bin nenhof over een olieboycot tegen Zuid-Afrika hebben de apartheidspolitiek opnieuw in het middelpunt van de belangstelling geplaatst. Als het niet al te cy nisch zou klinken, zou Je kunnen zeggen dat het gisteren versche nen boekje „Schrijvers tegen apartheid" op een gunstig mo ment de boekhandel bereikt. In elk geval zou de belangstelling er voor wel eens groter kunnen zijn dat in rustiger tijden aan het Zuid afrikaanse front. Samensteller Manuel Kneepkens zet in de inleiding uiteen dat het boekje een uitvloeisel is van de eind vorig jaar gehouden manifes tatie „Leiden tegen apartheid" Onder auspiciën van de al jaren tegen de apartheidspolitiek strij dende Stichting Boycot Outspan Aktie (BOA) werd toen onder meer de nu gepubliceerde poëzie van Nederlanders en Zuidafrika nen ten gehore gebracht. Leiden is, behalve de zetel van de BOA, ook de bakermat van een groep schrijvers waartoe bekende publicisten als Maarten t Hart en Hannes Meinkema wel eens gere kend worden. Naast die van de dichters prijken ook hun namen in „Schrijvers tegen apartheid", hoe wel hun bijdragen niet direct op roepen tot verzet tegen de Zuid afrikaanse regeringspoli tiek Het proza van 't Hart, waarin hij zich tegen het celibaat keert, heeft zich zelfs zeer ver van het onderwerp verwijderd. Het stukje werd trou wens eerder in een dagblad gepu bliceerd. Evenmin een eerste druk beleeft de bijdrage van Piet Grijs, waarin weliswaar Zuid-Afrika zijdelings ter sprake komt, maar waarvan ook niet kan worden gezegd dat de auteur de apartheid aanvalt. Ook andere prozaschrijvers die Kneep kens heeft geselecteerd, blijken over van alles en nog wat, maar niet over apartheid te schrijven. De samensteller heeft zich tegen dat verwijt in zijn inleiding al in gedekt, door aan het begrip een ruimere betekenis toe te kennen. In die betekenis valt onder apart heid alles wat niet is gefundeerd op „solidariteit met de sociaal zwakkeren". maar op „hiërarchie" en „vermeende superioriteit" Kneepkens moest ook wel, want maar weinig schrijvers blijken zich in geschrifte over apartheid te hebben uitgelaten de gemiddelde Nederlandse schrijver" Overigens zal niet deze kritiek op het boekje de Zuidafrikaanse am bassadeur in Nederland er giste ren van weerhouden hebben een exemplaar in ontvangst te nemen. Een handvol dichters en andere tegenstanders van de apartheid hadden zich voor de ambassade in Den Haag verzameld, maar ze kre gen de ambassadeur niet te zien. De politie maakte een eind aan de bijeenkomst. Kneepkens heeft het voor de ambassadeur bestemde exemplaar toen maar aan een agent gegeven. Illustratie van Hilbrand Bruijning uit „Schrijvers tegen apart heid": .Pas op, achter je". Het is, aldus de inleiding, een „ha chelijke zaak" geweest om een boekje als dit samen te stellen: „Nederlandse schrijvers weten als de meeste weldenkende Neder landse burgers heus wel wat er ui Zuid-Afrika gaande is. Maar hun werk getuigt daar niet van Dat komt niet alleen door het feit dat Zuid-Afrika ver weg is. Het heeft evenzeer te maken met het geringe politieke engagement van De Muppetshow is een belediging voor iedere vrouw, vindt de on derwijzeres Margaret Gallagher (35) uit Ierland. Vrouwen zijn in series als Sesamstraat en de Muppetshow domkletsende. ij- deltuitige wezentjes, alleen ge schikt voor de rol van huismoe der of van prostituée. Dit zwart wit beeld vindt Margaret Gal lagher volkomen uit de tijd. Een huismoeder is beslist niet altijd behulpzaam en lief en een hoer is niet slecht. Maar niet alleen het beeld van de vrouwen is stereotiep. Mannen staan te boek als de goede sul of de dominante vechtersbaas. Mar garet Gallagher vindt het vooral zo erg omdat de series speciaal zijn gemaakt voor kinderen, die daardoor een beeld krijgen van mannen en vrouwen dat totaal niet overeenkomt met de werke lijkheid. Voor haar is het dus een verade ming dat de medewerkers van de serie hebben besloten om per au gustus van dit jaar met de Mup petshow te stoppen. Een stap die de fans van miss Piggy, Kermit. Gonzo en alle anderen zal spij ten. De serie is gedurende vijf jaar in 106 landen uitgezonden en bleek overal een groot succes te zijn. Maar zij hoeven niet voor altijd afscheid van de Muppets te nemen, omdat men van plan is een vervolg te maken op de vori ge bioscoopfilm. En misschien, volgens een voorlichtster van de commerciële Engelse omroepor ganisatie de ATV die de serie maakt, komen ze in de toekomst nog wel eens terug op de tele visie Jan Zwartkruis, de coach van de nationale voetbalploeg, was na de nederlaag van Nederland te gen West-Duitsland (3-2) zo bang dat zijn spelers niet tegen de kri sportevemenent, dus dat was onze zaak niet." In sommige kringen wordt al lange tijd gevreesd voor een financiële en organistorische kater na de spelen, maar Westerneng gelooft wel degelijk in rendement. „De aandacht wordt er op gevestigd dat gehandicapten kun nen sporten. Het is niet reëel om te veronderstellen dat we 80.000 leden aan deze spelen overhouden. Er zijn er genoeg die al naar gelang hun leeftijd en de aard van de handicap niet in aanmerking komen voor sportbeoefening. En er zijn natuurlijk ook die niet willen. Maar er zullen meer mensen gaan sporten, dat weet lk zeker. Gewoon eerst als recreant, dan komen de wedstrijdsporters er later wel uit." Winst „Ons probleem was om meer kader te krijgen om de mensen op te vangen. We hebben contacten gelegd met de opleidingen voor sportinstructeurs (CIOS), de Vereniging Leraren Licha melijke Opvoeding en tal van institu ten. We zijn begonnen met kadercur sussen voor onze eigen leden. Die mensen vangen de winst van de spe len op. Verder streven we er naar om gehandicapte sporters, die daar rijp voor zijn, onder te brengen bij valide bonden. Dat is al begonnen met de basketballers en dat gaat door met andere takken van sport. Er zijn al verschillende tafeltennissers die com petitie spelen tegen valide tegenstan ders. Dat is een goede vorm van inte gratie. Terug naar de Paralympics, die zich zullen afspelen op het sportcentrum Papendal, de Arnhemse Rijnhal en het zwembad „De Vallei" in Veenen- daal. Voor de ruim negentienhonderd deelnemers zijn niet minder dan 2700 medailles te verdienen. Dit grote aan tal houdt verband met de vele catego- riën van sportbeoefening, die op hun beurt weer worden veroorzaakt door de verschillende handicaps. De Nederlandse Spoorwegen rijden de komende veertien dagen van een groot aantal stations met „uitgebro ken" treinen naar en vanuit Arnhem. Op de stations zal hulp aanwezig zijn bij het in- en uitrijden van de rolstoe len. Wel is het wenselijk dat rolstoel reizigers zich tevoren telefonisch mel den (030-353768). De complete dienst regeling voor deze speciale treinen is te vinden in een folder die op de stations is te verkrijgen. Het Rode Kruis zorgt in Arnhem voor gratis verder transport. En dan resten ten slotte nog de over gebleven miljoenen van Telebingo die overeenkomstig de afspraken met de AVRO destijds zinvol moe ten worden verdeeld onder de gehele gehandicaptensport in Nederland Nu al wordt ervoor gepleit om deze gelden niet links en rechs te versnip peren. maar ze te gebruiken in het kader van een algemeen ontwikke lingsplan voor gehandicaptensport Een taak voor de Federatie Sport Gehandicapten, die de kas beheert Maar ook voor de NIS, die volgens zijn critici hard aan basisverbreding toe is. Met andere woorden: het mo ment lijkt gekomen dat de recreatie ve sportbeoefening onder gehandi capten veel meer aandacht moet gaan krijgen dan de kleine elite van topsporters die de komende dagen in Arnhem hun opwachting maakt. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Minister De Koning van ontwikkelingssamenwerking brengt eind volgende week een be zoek van vijf dagen aan Suriname Het is het eerste bezoek van een Ne derlandse mlinister aan Suriname sinds de machtswisseling in februari De Koning zal besprekingen voeren over de richting en uitvoering van de Nederlandse hulp aan Suriname Minister De Koning gaat eerst naar Colombia. Hij zal daar projecten be zoeken. die met Nederlandse hulp worden uitgevoerd. Colombia is een zogeheten concentratieland voor de Nederlandse hulpverlening Voor dit jaar bestaat de hulp uit een schen king van veertien miljoen gulden, die geheel ingezet zal worden voor aktivi- teiten voor de armste groepen. tiek in de Hollandse pers opge wassen zouden zijn, dat hij de KNVB verbood de speciaal uit Nederland overgevlogen kranten aan de voetballers uit te delen. Met het oog op de wedstrijd te gen Tsjechoslowakije zouden de voetbalverslagen wel eens een negatieve uitwerking op de spe lers kunnen hebben. Jammer voor de censuurplannen van Zwartkruis was dat de voetbal lers de kranten daarop gewoon in een winkel in Milaan kochten. Hadden ze het maar niet gedaan. Nederland kwam immers niet verder dan een gelijkspel en moest teleurgesteld naar huis te rugkeren. In 1982 is er weer een wereldkampioenschap (in Span je). Als dan alle voetbaljournalis ten eens thuis bleven, moeten we toch eindelijk eerste kunnen worden? De stichting „Zeilen met gehan dicapten" krijgt drie speciaal voor gehandicapten gebouwde zeilboten van de Amsterdamse vrijmetselaarsloge CVA. Met de vaEutuigen kunnen gehandicap ten met dezelfde kansen als niet- gehandicapten aan zeilwedstrij den meedoen. De boten worden vandaag op de Loosdrechtse plassen aan de stichting overge dragen

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5