Conferentie over racisme schetst sombere beelden Evangelischen willen 'Melbourne' corrigeren Uit brieven van lezers Bisschoppen Guatemala: 'Dialoog is onmogelijk' De Oranjeliefde van een bijbelshop Trouw EINDEXAMEN KAMPEN Conferenties G< VANDAAG VOORBIJGA! DONDERDAG 19 JUNI 1980 TROUW/KWARTET JNDI door Aldert Schipper volg is dat onze mensen door het leger worden mishandeld en gedood," aldus Longid. NOORDWIJKERHOUT Afred Nzo, de vertegenwoordiger van het African National Klachten Congress in de racismeconferentie die de wereldraad van kerken in Noordwijkerhout houdt, heeft gisteren gezegd dat hij de stemming in de Tweede Kamer voer Nederlandse aansluiting bij het olie-embargo tegen Zuid-Afrika diep op prijs stelt. Hij zei te hopen dat de Nederlandse minister van buitenlandse zaken deze beslissing ten gunste van het volk van Zuid-Afrika niet naast zich neer zal leggen. Holland speelt ten aanzien van Zuid- Afrika een speciale rol, zei Nzo. Hij herinnerde aan de eeuwenoude rela tie die Nederland sinds de dagen van Van Riebeeck met Zuid-Afrika heeft. Dit jaar werd de landing van Van' Riebeeck herdacht met de executie van een jonge zwarte, vertelde Nzo. Hij zette uiteen dat olie de militaire voertuigen aandrijft, „die onze kinde ren doden. Omdat olie strategisch zo belangrijk is. hebben wij de bom ge legd bij de raffinaderijen Sasol I en H". Nzo vergeleek het geweld dat tegen de zwarte inwoners van Zuid- Afrika geoefend wordt met de Hitler- tijd in Nederland en hij voegde er aan toe dat het westen de wapens levert 'aan het regime dat ons doodt'. Het Afrikaans nationaal congres heeft in de tien jaar dat het wereld raadprogram tegen racisme bestaat enkele malen geld ontvangen uit het speciale fonds. Dat geld is steeds ge bruikt voor humanitaire doeleinden, zoals de school waar jeugdige vluch telingen hun opleiding kunnen voort zetten. Het ANC houdt zich boven dien bezig met guerilla-acties in Zuid- Afrika Alfred Nzo verwacht voorlo pig niet geld van de kerken te kunnen ioskrijgen voor gewelddadige acties met het doel de regering in Pretoria omver te werpen. „Maar we zouden meer dan gelukkig zijn, wanneer de kerken ten minste inzien dat geweld de enige oplossing is om een einde aan het leed van onze mensen te maken." Pers De Namibische Anglicaanse bisschop Colin Winter beschuldigde gisteren de westerse pers van racisme. „Als er een Manke in Zuid-Afrika gedood wordt staat dat op de voorpagina's van de westerse kranten, maar wan neer Zuid-Afrika duizend doden maakt in een vluchtelingenkamp van de Swapo in Angola wordt er bij gezegd dat de Swapo. de Namibische bevrijdingsbeweging, communistisch georiënteerd is. De correspondenten die in Johannesburg zitten doen geen enkele moeite om de waarheid aan het licht te brengen. De pers slaagt er in om van de slachtoffers de agres sors te maken en van de aanvallers maakt de pers slachtoffers". Volgens de bisschop is er geen twijfel aan dat de Swapo in Namibië de overweldi gende meerderheid zou halen, wan neer daar verkiezingen onder VN-con- trole gehouden zouden worden. Hij noemde de westerse houding tegen over het volk van Namibië „verraad". „Jullie moesten eens inzien wat voor een regime in Zuid-Afrika zit, dat onze mensen in Namibië er onder houdt. Wanneer dit in Nederland zou gebeuren, zouden jullie het geen vier entwintig uur uithouden". Op deze manier ziet men hier in deze conferentie een lange rij van mensen voorbij komen, die op de een of ande re manier gewond zijn doordat zij behoren tot een culturele of etnische minderheid. De een na de ander doet een beroep op de kerken, omdat die zo ongeveer hun laatste hoop zijn om aan hun lot een eind te maken. Maar net is de vraag of de kerken daartoe in staat zijn, zo zij al bereid zijn hun handen uit de mouwen te steken. De tijd van de gemakkelijke strijd tegen het racisme is definitief voorbij. De Amerikaan Howard Dodson, staflid van het in Atlanta gevestigde Institu te of the Black World, liet zich uitzon derlijk sceptisch uit. „In de jaren zestig en zeventig zijn zowat alle raci aal onderdrukte groepen zich van hun situatie bewust geworden. Zij hebben hun eigen waarde duidelijk aan de orde gesteld, maar dit heeft geleid tot meer verfijnde onderdruk kingstechnieken. Vooral in de VS is daardoor de strijd tegen racisme veel ingewikkelder geworden." Dinsdagavond kregen de gedelegeer den naar de racismeconferentie een presentatie van racisme in Nederland voorgeschoteld. Door een gebrekkige voorbereiding wist een forum, geleid door Dr. Marga Klompé de aandacht van de afgevaardigden niet lang vast te houden. Bovendien ontwikkelde zich een discussie tussen haar en Ik- voswerker Abu Menedi over de mate van gewettigdheid van kerkelijke ac ties ten behoeve van de illegale gast arbeiders, die grotendeels voorbij ging aan de spaarzame belangstellen den in de zaal. GUATEMALA (ANP) Dertien Gua temalteekse bisschoppen hebben in een herderlijke Lïrief verklaard dat er in Guatamala geen ruimte, meer is voor dialoog. De menselijkheid ver keert volgens hen in een diepe crisis; PATTAYA (Thailand Zending in een wereld vol honger, lijden en onderdrukking maakt de men^^^nomen.°!ïtoinóomt. ver verkondiging van het evangelie niet minder dringend. De crisis in de wereld is vóór alles een volgt en martelt en zelfs ujken wor- geestelijke crisis. Het evangelie houdt rekening met de gehele mens, zijn lichaam en geest. Met den °p krankzinnige wijze verminkt deze visie opende Gottfried Osei Mensah, secretaris van de Lausanne-commissie voor 5MÏ5SK! eneèmanint wereldevangelisatie de vergadering in Pattaya aan de kust van Thailand. 700 „evangelicals" leerd", aldus 'de brief, uit de wereldwijde kring van zending en evangelisatie zijn hier van 16 tot 27 juni bijeen onder het thema „Hoe zullen zij horen?" Landrechten In de strijd tegen racisme neemt het gevecht om landrechten een plaats In die steeds belangrijker wordt. Dat bleek gisteren, tijdens de derde dag van de conferentie. Een zestal verte genwoordigers van onderdrukte min derheden voerde in een forum het woord en dat ging bijna uitsluitend over dat onderwerp De Indiër Dommaiur Thimarayappa. een zogenaamde onaanraakbare, leg de aan de gedelegeerden het pro bleem van deze groep voor, die in India sociaal het laagst en econo misch het zwakst zijn. Hij vertelde hoe deze mensen door hun geboorte er toe veroordeeld zijn een bepaald soort kleding te dragen, in het sme rigste deel van het dorp of van de stad te wonen en buiten de Hindoe tempel gesloten zijn. De Indiër riep de conferentie op om zijn mensen te hulp te komen. Eenzelfde appel deed de Ceylonees G. Rajagopal, een lid van de Tamil-sprekende minderheid, die van Indiase afkomst is. Na eeu wenlange onderdrukking kregen deze mensen na de oorlog burgerrechten, maar die zijn hun Inmiddels alweer afgenomen. De Philippino R. Longid riep uit dat zijn mensen tot zwervers in hun eigen land gemaakt zijn. Hij komt uit een minderheidsgroep op het eiland Min danao en vertelde dat de 100.000 le den van deze stam net toevallig op een stuk land wonen, waar de Philip- pijnse regering een van de grootste waterkrachtdammen van de wereld heeft gepland. Het gevolg is dat hij en zijn stamgenoten het land van hun voorouders moeten verlaten. Longid zei dat eigenlijk zijn broer op de con ferentie had moeten verschijnen, maar deze was verhinderd door een proces, dat hem was aangedaan om dat hij het kerkelijk verzet tegen de deportatie leidt In de Philippijnen heerst al jaren de staat van beleg. Het resultaat is dat de multinationale on dernemingen vrij hun gang kunnen gaan. „De kerken hebben gebeden, brieven geschreven, gedemonstreerd en gepreekt om de staat van beleg opgeheven te krijgen, maar het ge- door A. J. Klei Een lezer stuurt me het Oranje-nummer van „Hervormd Zuid Hervormd Rotterdam", een ter gelegenheid van de dertigste april vervaardigde extra editie, die blaakt van Oranjegezindheid en vaderlandsliefde en waarin ook de genegenheid voor de eigen stad niet onder de kerkbanken gestoken wordt. Zulk een speciale uitgave dient natuurlijk bekostigd te worden. Een aanzienlijke bijdrage hiertoe leveren de adverteerders. Het aardige van deze belangrijke volksgroep is, dat zij er altijd naar streven, hun waren aan te prijzen op een wijze, welke zoveel mogelijk is aangepast aan de omgeving waarin deze aanprijzing plaats vindt. Nu kan ik niet zeggen dat het alle adverteerders in het Oranje-nummer van „Hervormd Zuid Hervormd Rotterdam" gelukt is, in hun wervend proza een duidelijke heenwijzing naar de troonswisselilng te vlechten. Sommigen doen een aardige poging in die richting, maar deze verbleekt geheel bij de tekst, waarmee de steller van de advertentie van een in Charlois gevestigde bijbelshop voor de dag komt. We worden, uiteraard, opgewekt een bijbel te kopen en dit geschiedt dan in de volgende bewoordingen: „Wat „Oranje" is voor Nederland is „Het Levende Woord" voor deze verlorengaande wereld!" Het zal duidelijk zijn dat „Oranje" staat voor gans ons vorstenhuis en ik neem aan dat met „Het Levende Woord" de ganse Heilige Schrift wordt bedoeld. Over dit laatste heb ik even geaarzeld,, omdat elders in de advertentie een prijsverschil van vier gulden tussen de bijbel en het Levend Evangelie aangegeven wordt. Je moet er als houder van een bijbelshop maar opkomen: wat de Oranje's betekenen voor ons land, betekent de bijbel voor deze verlorengaande wereld. Uit de artikelen in dit bijzondere nummer van „Hervormd Zuid Hervormd Rotterdam" treedt duidelijk de opvatting naar voren, dat het huis van Oranje veel voor on3 land betekent, en op grond daarvan trek ik de conclusie dat ze in de bijbelshop te Rotterdam-Charlois van oordeel zijn, dat de bijbel van veel betekenis is voor de wereld. Toch bekruipt me bij zorgvuldige lezing van deze reclametekst de vrees, dat de bijbelshophouder de waar die hij zo vrijmoedig aanbeveelt, niet grondig kent. Hij gaat er althans volledig aan voorbij dat de bijbel het heeft over èén Naam die tot behoud gegeven is, en die naam luidt niet: Oranje. Ik kan 't ook niet helpen. Van een medewerker „Meer dan 2,7 miljard mensen meer dan 2/3 van de mensheid kennen het evangelie nog niet. Wij waarin opgenomen: Oe Rotter dammer, met Oordts Dagblad, Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga Directeur ing. O Postma HOOFOKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 Amsterdam tel 020-913456 telex 13006 Postgiro 66 00 00 Bink Ned Credietbar.k Rekeningnr 23 00 12 574 Gemeentegiro Amsterdam X11000 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam tel 010-115588 (abonnementen en bezorging) tel 010-115588 (redactie) tel 115700 (uitsluitend voor advertenties) Westblaak 4 Rotterdam REGIO OEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag tel 070-469445 (abonnementen en bezorging) tel 070-469445 (redactie) lel 070-468864 (uitsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Oen Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERLAND (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwolle lel. 05200-17030 Melkmarkt 5è Zwolle Abonnementsprijzen Per maand 16.98 Per kwartaal f 50.95 Per half laar 101.90 Per jaar 201.60 Advertentietarieven op aanvraag Telefonische abonnementenop drachten (Zie adressen boven) Opgave familieberichten 9-19.30 van maandag t/m vrijdag. Op zondag van 18-20 uur telef 020- 913456. r Opgave mini-advertenties tel 020-936868 ol schri»teli|k aan Mim-Adv aldelmg, postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adreswijzmgen uitsluitend schril- lelijk aan onze Amsterdamse adressen schamen ons dat zovelen verwaar loosd werden, dat is een voortdurend verwijt aan ons en de gehele kerk. Toch is nu in vele delen van de wereld een ongekende openheid voor de Here Jezus Christus waar te nemen. Wij zijn ervan overtuigd dat nu de tijd gekomen is voor de verlossing en bevrijding van de tot nu toe onbereik- ten en zich opnieuw in te zetten voor wereldevangelisatie". Dit is een gedeelte van de tekst van de „Verbintenis" die meer dan 3200 afgevaardigden op het grootste we reld-evangelisatiecongres in de ge schiedenis in 1974 in Lausanne onder tekenden. Na dit congres werd. de Lausanne-commissie voor wereld evangelisatie gevormd, die in alle de len van de wereld regionale en natio nale werkgroepen 'vormden om de Lausanneverbintenis door studie en praktijk tot uitvoer te brengen. Opdracht „Pattaya" is dan ook geen zendings conferentie zoals in Melbourne vorige maand, maar veel meer een werkbij eenkomst om de resultaten van de werkgroepen uit de gehele wereldvbij elkaar te brengen. Deze bijeenkomst van „evangelicals" wil onderstrepen dat de door Christus gegeven zin- dingsopdracht om het evangelie on der alle volken te verkondigen ook in jaren '80 onverminderd van kracht blijft. Vooral de laatste jaren is geble ken dat in vele delen van de wereld zeer grote belangstelling is voor het evangelie. Volgens berekeningen ko men er dagelijks 60.000 christenen bij en worden er elke week 1.400 nieuwe christelijke gemeenten gevormd. Naast een groot onderscheid is er in Pattaya ook een belangrijke overeen komst met de zendingconferentie in Melbourne. In dezelfde Lausanne verbintenis lezen we: „De armoede van miljoenen mensen schokt ons allen. Wij zijn ontsteld over de on rechtvaardigheid, die deze armoede veroorzaakt. Diegenen onder ons die in welvaart leven, namen op zich een eenvoudige levensstijl te ontwikke len om zodoende royaler bij te dragen aan hulp en evangelisatie." Het bestrijden van het onrecht en de hulp aan miljoenen vluchtelingen en hongerigen mag echter niet ten koste gaan van de noodzaak het evangelie te verkondigen. Ook in het welvaren de westen zijn miljoenen mensen geestelijk arm en wij doen hen on recht door het goede nieuws van Christus' verlossing te onthouden. Traditie 1980 lijkt een belangrijk jaar te wor den voor de zending: een wereldzen- dingsconferentie in mei in Melbour ne. een beraad voor wereldevangeli- satie m Pattaya. Beide samenkom sten worden gehouden in de traditie van de eerste wereldzendingsconfe- rentie in Edinburgh in 1910, die een begin heeft gemaakt met de wereld wijde samenwerking op het gebied van zending en evangelisatie. Toen bracht John Mott 1200 mensen bijeen die bijna alle protestantse zendings organisaties vertegenwoordigden on der het thema „Evangelisatie van de wereld in deze generatie". Deze op- dracht voor evangelisatie van de ge hele wereld is nog niet voltooid, maar ook niet mislukt zoals sommigen doen voorkomen. Waarom echter nu twee verschillende 'conferenties? De zendingssecretaris van de wereldraad van kerken Emilio Castro sprak in 1973 in Bangkok over „het einde van het zendingstijdperk" en „het begin van de wereldzending". Men ziet daarin tezeer een accent op vrijblijvende dialoog dan op verkon diging, meer op politieke en sociale bevrijding dan op verzoening met God, zelfs stopzettihg van de wereld zending in plaats van uitbreiding. De deelnemers aan het beraad in Pat taya vinden dat „Melbourne" te veel nadruk legde op het goede nieuws voor (materieel) armen terwijl het evangelie toch ook zegt: „De waar heid zai U vrijmaken" wat volgens hen verder gaat dan bevrijding uit armoede. Zij willen met hun bewe ging voor wereldevangelisatie in die zin een correctie aanbrengen, omdat bij alle nood in de wereld de opdracht tot evangelieverkondiging juist nu alle voorrang blijft behouden. Al jaren is Guatemala het toneel van geweld. Volgens Amnesty Internatio nal vonden de afgelopen tien jaar 20.000 mensen een gewelddadige dood. De bevolking heeft geen ver trouwen meer in nieuwe verkiezingen omdat de beste mensen uit de politie ke partijen, de vakbonden, de volk sorganisaties en de kerk allang zijn vermoord. De bisschoppen schrijven dat de kerk evenzeer is ondergedompeld in het ontstellende lijden van het volk. Ze geven tal van voorbeelden van ver volging van de kerk, het vermoorden en martelen van priesters, catechis ten en andere christenen. Priesters worden bewaakt, hun-preken geno teerd en hun activiteiten gecontro leerd. Deel van 4e vervolging is een lastercampagne tegen bisschoppen, priesters en religieuzen met het doel tweedracht te zaaien in de kerk. De brief wijst uitdrukkelijk de beschul diging van de hand dat de kerk een instrument van het communisme zou zijn. De kerk steunt geen enkele ideo logisch systeem, maar wil meewerken met alltTmensen die openstaan voor „constructieve dialoog en die oprecht zoeken naar rechtvaardige oplossin gen voor de ernstige situatie die ons kwelt". Het aanbod tot medewerking wordt in Guatemala uitgelegd als een voor zichtige opening van de kerk naar het volksfront dat zich daar naar het voorbeeld van Nicaragua aan het vor men is en waartoe thans ook de Indi aanse bevolkingsgroep is toege treden. De brief van de bisschoppen van Gu atemala komt vlak voordat zondag in Rome broeder Pedro de Betancur „zalig" zal worden verklaard Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op. in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden). De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover of over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859,1000 AW Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. ADVERTENTIE Dezer dagen verschenen: HANS BOUMA Je bent meer waard dan je denkt ijresprekken met jongeren na hun examen 60 blz-, 7,90 Hans Bouma schrijft: „Ik wil met je praten over de vraag, wie je werkelijk bent en over de fantastische rol,' die je op deze aarde mag spelen." Een boekje dat de taal van de jeugd spreekt korf - kernachtig - fris Verkrijgbaar in de boekhandel Van Agt/Kernenergie Dat is nog eens onverbloemd en echt onthullend taalgebruik. Uw krant no teerde op 14 juni de uitspraak van onze premier: ,.Ik zelf ben al van die noodzaak (bedoeld is het gebruik van kernenergie) overtuigd, maar in Ne derland is eerst een brede maat schappelijke discussie nodug om dit het volk in te prenten." Overduidelijk is dat de maatschappelijke discussie geen discussie is; de uitkomst staat al bij voorbaat vast. Het enige doel is de bevolking in te prenten, dat kerne nergie nodig is. Onze complimenten aan Van Agt voor de duidelijkheid die hij schept. Wat de zaak zelf be treft: de bevolking moet zich niet laten misleiden door de uitspraak van Van Agt dat kernenergie nodig zou zijn. Ook Van Agt weet heel goed dat er verschillende scenario's ter dis cussie staan, waarin kenenergie geen enkele bijdrage levert aan onze ener gievoorziening. Tenslotte: wanneer Van Agt ons kernenergie tracht aan te praten, misbruikt hij zijn macht, omdat hij hiermee alleen industriële belangen dient. De gezondheid van ons en onze kinderen wordt door hem kennelijk van minder belang geacht. Uit net feit dat Van Agt in zijn positie uitspraken doet als boven aange haald, blijkt dat hij de hem toever trouwde verantwoordelijkheid niet kan dragen; hier worden de belangen van het volk niet gediend. Dit is de context waarin steeds meer mensen en ook wij zelf besluiten over te gaan tot acties van burgerlijke onge hoorzaamheid. Kampen Willem van Halem en Jan den Hertog Bijbels museum Naar mijn mening heeft het Bijbels Museum de gulgevende achterban hoofdzakelijk bijbelgetrouwe refor matorische christenen een enorm slechte dienst bewezen, zo er sprake is van „dienst", met de expositie over feministische theologie. Zolang de kerk echt Gemeente van Jezus Chris tus wil zijn, zal ze niet toestaan dat één kleur van het bijbels spectrum er uitgelicht wordt, waardoor het wit (alle kleuren nodig hebbend) gebro ken wit wordt. Niet de zogenaamde conservatieve christenen verkleuren de zaak, wèl mevrouw Strikwerda, ds. Bijlsma en vele anderen, die op deze manier gaan polariseren. Dit strijdt tegen de universaliteit van de Heilige Schrift. buitenlandse zaken, de heer Van der Klaauw, die het topoverleg in Venetië bijwoonde. Ik weet niet zeker, maar ik heb wel vermoedens, wat. u het plaatsen van deze foto heeft ingege ven. Niettemin, ik denk dat u als dagblad met toch enige pretentie keuzes dient te doen, het één of het ander. Er bestaat reeds een „Privé" in Nederland en ik durf te stellen, dat het merendeel van de Trouw-lezers aan een „koersverandering" geen be hoefte heeft. F. A. Dozy-Wi jngaard Elp Enschede H. A. Godschalk JTPI mini kijk mei as g nik L! vei uru oi „Jem pgel NIET GEÏSOLEERD Het slot van het verhaai van Handelingen 3, voorzover het verlamde man betreft, is veelzeggend. Er staat: ging met hen de tempel binneiT lopende en springende en God lovende" (vers 8). Daarmee isL^ verhaal ook begonnen: „Petrusi Johannes gingen op naar de tempelWe begonnen deze» met de opmerking dat 't zo gewtx was na Pinksteren. Dat leek het« Nu moeten we onze opmerking corrigeren. Het was helemaal niet |N gewoon. Dat is nu gebleken. n Pinksteren, de kracht van de levj t Heer door de Geest, ging schuil li gewone. Door de Schone Poort gaande heeft zich iemand bij de apostelen gevoegd. Iemand die dj aai eigenlijk niet kon, vanwege z'n ^UJ verlamming. Maar nu is dat andg k Hier komen we een diepe zin van wonder in dit verhaal op 't spoor, Wonderen zijn tekenen. Er zulleni dat moment wel veel meer gebrekkige mensen her en der in Jerusalem gezeten hebben. May deze man moet een teken hiervan zijn: een mens ontvangt geneziii redding van zijn leven ergens tot, namelijk om weer echt mens tei(| ,n j En dat echt mens zijn komt uitiap gewone van de tempelgang omtt bidden. Om met God te sprekenoj)? z'n leven verbonden te weten roet God. En „met G.OD//, DAT BETEKENT: met al die tempelgangen», met al die samen wat te bespreken hebl God. Hij ging met hen de temptf binnen. Dat wil zeggen die plaati (bwu waar al die mensen al waren en alsnog binnen kwamen. Je wor* geïsoleerd geholpen, maar om te zijn. Bij het grote gebeuren Gos en de mensen. Het woord en antwoord, van het waarin zich de echte mensengeschiedenis voltrekt, de heerlijkheid Gods. Vandaan loopt te loven. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Bedankt voor Rijssen (toez.): J.M land te Bameveld; voor Voors (toez.): R. A. Witvoet te 1 GEREP. KERKEN Beroepen te Nieuwleusen: Brcersma te Grootegast; te 1 dam-West: H. Peper te Ren! Enschede: C. W. de Bruijne t huizen en C. A Verhoog te F GEREF. KERKEN (VRUG.)l Beroepen te Zaandam te veen: F. v.d. Pol, kand. te I" Nationale bijbelweek in januari 1981 UTRECHT (ANP) „Steek je licht op met elkaar" is het thema van de derde nationale bijbelweek, die zon dag 25 januari wordt gehouden. De bijbelweek richt zich met name tot degenen, die wel een bijbel In huis hebben, maar er niet goed weg mee weten of er niet toe komen de bijbel te lezen. Het thema is gekozen naar aanleiding van de bijbelgedeelten Je- saja 8 vers 23 tot 9 vers drie en Mattheüs 4, de verzen 12 - 23. Het is de bedoeling, dat het thema zondag 25 januari wordt toegelicht en dat mensen uit verschillende kerken elkaar de week daarna thuis rondom het thema ontmoeten. De raad voor contact en overleg betreffende de bij bel (RCOB), die de bijbelweek organi seert, biedt daarbij als hulp een set vouwbladen aan. Foto minister Op de voorpagina plaatste u zaterdag 14 Juni een foto van onze minister van De nieuwe internationale econo mische orde (NIEO) en de grondsla gen van de Quaker-beweging, m.m.v. David Gray, 14-19 juli, Woodbroo- kerswerk, Barchem (tel. 05734-443). De stad van Axen, over omgaan met mensen, 14-19 juli, oecumenisch vormingscentrum Hedenesse (tel. 01179-1654). 0 Wat betekent het vrouw te zijn, voor vrouwen tot 45 jaar, 7-11 juli, Ons Erf, Berg en Dal (tel. 08895-1744). Charismatische retraite o.l.v. Kees Pronk te Oirschot. 16-21 juli. Inl. tel. 04987-2^54. NED. GEREF. KERKEN Beroepen te Doesburg-Velj Louwerse te Hengelo (Ov.). CHR. GEREF. KERKEN Beroepbaar H. B. Hi kand. Kam gras 69, Veenem GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Apeldoorn, Bodegm Rotterdam-Zuid, Groningen, Hi stede, Westzaan, Terwolde: J. I nis, kand. te Sommelsdljk. Ds J. van Amstel Te Huizen is overleden de herva emeritus-predikant J. van Am Hij werd 94 jaar. Van 1923 tot emeritaat in 1951 stond hij a volgens in Oosterwolde (GlcU, ten. Groot Ammers, Voorttu I Vuursche, Linschoten, Hierden.1 velaken en Eemnes-Buiten. Ds Amstel was verscheidene jaren s taris van de gereformeerde zend bond en lid van de raad voa zending van de hervormde keft Ds J. ten Hove Op 80-jarige leeftijd is overleden ten Hove te Den Ham. Ds Tenl studeerde in Kampen en werd in predikant van de gereformeerde te Gees in Drenthe. Daar ging I 1946 met een deel van zijn genu over naar de gereformeerde fa (vrijgemaakt). In 1948 verwisseld deze gemeente voor Temeuzeni 1953 ging hij naar Mussel, waarl in 1970 emeritaat werd verleend de gereformeerde kerken (w maakt) was hij enkele malen sp lid en curator van de theoloCT hogeschool en secretaris van de; dikantenvereniging. Yoder In de eerste week van Juli Amerikaanse doopsgezinde tbed John Howard Yoder op een reist West-Europa enige dagen in Ne land verblijven. Prof. Yoder is in derland geen onbekende, onder! door zijn boek „De politiek vtf kruis". Op dinsdagavond 1 juli Yoder in de doopsgezinde kerk,' gel 452 te Amsterdam, als gastvtf doopsgezinde zendingsraad root langstellenden van binnen en ba de doopsgezinde broederschap visie geven op de oecumenische i atie naar aanleiding van zijn W dingen tijdens de wereldzending» ferentie, vorige maand in Melbotl Kleine groei baptisten Van een onzer verslaggevers ARNHEM Het ledenaantal unie van baptistengemeenten derland is in 1979 gestegen vaniU naar 11.951. De groei is de lan twee jaar niet meer zo sterk als w gaande jaren. De unie telt 81 ten, die samen 51 voorgW hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2