Schmidt in de pas net bondgenoten Hoessein laat zich nog niet ompraten Moedige broederstrijd in Afghaanse regeringspartij 'Joegoslaven' nog kleine minderheid in Joegoslavië Spaanse chauffeurs blokkeren grenspost Chef Revolutionaire Garde neemt ontslag Rebellen op Hebriden weren onderhandelaars ;eun voor gesprek met Breznjew' Na aanval Franse boeren nazi s ïochten niet s imonstreren 'Russencircuit' in luchtverdediging van VS opgespoord Na kritiek van Khomeini Militaire chef VS blijft aan India beschuldigt 'buitenlanders' van bloedbad Tripoera Britse kruisraketten in omgeving Londen JSDAG 18 JUNI 1980 BUfTENLAND TROUW/KWARTET RHS 7 (JN (AP, Reuter, AFP) De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt zal, als hij eind maand gaat praten met de Russische leider Leonid Breznjew, in de pas blijven lopen met grienden en bondgenoten van de Bondsrepubliek. Dat heeft hij gisteren in de Bondsdag lelijk gemaakt in een toespraak ter gelegenheid van de „Dag van de Duitse eenheid", ■steld ter herinnering aan de opstand in Oost-Berlijn op 17 juni 1953. LONDEN (Keuter, AFP) De Britse rege ring heeft gisteren de Russische ambassa deur in Londen op het matje geroepen in ver band met moeilijkhe den die Britse bezoe kers sinds het begin van dit jaar hebben on dervonden in de Sow jet-Unie. Vier toeristen zijn vooral op de Russi sche luchthavens las tig- en zelfs aangeval len „in omstandighe den die sterk de indruk wekken dat de aanval len niet toevallig waren". In zijn onderhoud met ambassadeur Loenkow Londen laakt actie Russen tegen Britten herinnerde ondermi nister Peter Blaker er aan dat het aantal ge vallen van intimidatie van Britse toeristen groeit en dat daarbij gebruik wordt ge maakt van onderzoe ken, ondervragen en soms fotograferen. Vooral Britten die had den gesproken met Russische burgers tij dens hun bezoek aan de Sowjet-Unie werden het slachtoffer. De Britse regering wil dat aan dit soort zaken een einde komt en dat er een volledig onderzoek komt naar wat er in het verleden is gebeurd. Het Britse protest is met name geuit met het oog op bezoeken van Russen aan de Sowjet- Unie ten tijde van de Olympische Spelen. De gebeurtenissen geven aan, aldus een Britse functionaris, hoever de Russen willen gaan om te vermijden dat het tot contacten komt tus sen westerse bezoekers en gewone Russische mensen. LA JUNQUERA (Reuter, AFP) Boze Spaanse vrachtwagen chauffeurs hebben gisteren de grenspost La Junquera oo de weg naar Frankrijk geblokkeerd. De blokkade was een reactie op de aanval van boze Franse boeren op Spaanse vrachtwa gens, waarbij maandag tien voertuigen in vlammen opgingen. Ndt zei dat de Duitsers een „spe- plicht" hebben om „iedere mo eheid te benutten" om bij te dra- ian de vrede in Europa. Of het ^Êk aan Moskou een opening zou ireren om crises op te lossen kon egeringsleider niet voorspellen, hij wist wel dat alle Duitsers als geen ander volk in Europa scha- óuden ondervinden van een ver ging van de internationale span en. ondskanselier meldde niet of hij eiding in het Kremlin specifieke stellen zal doen. Hij heeft on- s opnieuw bepleit dat de NAVO jiet Waifschau Pact drie jaar lang Hisg .Q van: het plaatsen van nieuwe nil ïellange-afstandsraketten in Eu- Tpm zo de gelegenheid te schep- voor ónderhandelingen. De Ame- anse regering heeft hiertegen >rp stelling genomen en het als verzwakking van het Atlantische ^genootschap veroordeeld. Ig6tf: andag nog zei Hodding Carter, de -der van het Amerikaanse van buitenlandse zaken zo'n „bevriezing" de situatie in Jjid hield die de NAVO juist wilde I* ««en. M :p oortzetting je besprekingen in Moskou zullen, is ie Westduitse regeringsleider, reen uitgebreide voortzetting zijn van ^^"^rèle besprekingen op het niveau zoals die in Belgrado jde begrafenis van Tito We- tussen vertegenwoordigers ierika, Rusland, Engeland en 5en Frankrijk en in Warschau de ontmoeting Giscard-Breznjew zijn gehouden. „Wij zullen duidelijk en open praten over de gevaren die de wereldvrede bedreigen en over de oorzaken, met natuurlijk in het bij zonder de kwestie-Afghanistan, en over de Eurostrategische raketbewa pening van de Sowet-Unie", aldus Schmidt. Al praat hij slechts namens de Bondsrepubliek hij zal dit doen „volgens de lijn, waarover wij met onze vrienden en bondgenoten heb ben overlegd en die we samen hebben uitgestippeld. We hebben hun steun". Onder applaus van de Bondsdag ver klaarde Schmidt dat hij op de Euro top van vorige week in Venetië heeft gesteld dat er grenzen zijn aan de bijdrage van West-Duitsland aan de Europese schatkist. Als er geen bete re verdeling van de lasten kan wor den afgesproken, dan zal er een pla fond moeten komen voor het nettobe drag dat de landen van de EG aan „Brussel" afdragen en volgens Schmidt was gebleken dat hij niet de enige is die daar zo over denkt. Hij liet doorschemeren dat het om Frankrijk en Engeland ging. Daar Schmidt de bijdrageregeling niet wil veranderen, zal er gekort moet wor den op de landbouwuitgaven omdat die anders spoedig de hele schatkist zullen opslokken. WASHINGTON (AP) Onderzoek van het Noordamerikaanse luchtver dedigingscommando heeft „met gro te betrouwbaarheid" aangetoond dat De blokkade, die gisteren aan het eind van de middag werd opgeheven, zorgde voor grote opstoppingen in de grensplaats. Volgens grensfunctiona- rissen stonden aan beide zijden van de grens in totaal ongeveer duizend Franse vrachtwagens te wachten, voor een groot deel met een bederfe lijke lading. Ook het toeristenver keer, dat voor het grootste deel via deze weg Spanje binnenkomt, onder vond langdurige vertragingen. De Spaanse chauffeurs blokkeerden de grens met hun vrachtwagens, na dat Franse boeren ln de buurt van Perplgnan tien volbeladen Spaanse wagens hadden aangehouden en ver volgens in brand gestoken. De boeren protesteerden tegen de goedkope im port van landbouwgewassen uit Spanje, waardoor hun eigen bestaan in gevaar komt. Konvooi De Spaanse minister van buitenland se zaken Oreja heeft bij de Franse ambassadeur in Madrid geprotes teerd tegen de gewelddadige actie van de Franse boeren. Een speciale anti-terreur brigade van de Franse politie werd daarna ingeschakeld om een konvooi van dertig Spaanse vrachtwagens door Zuid-Frankrijk te loodsen, daarbij bijgestaan door heli kopters. Volgens woordvoerders van het ministerie van buitenlandse za ken in Madrid nam minister Oreja met die politiebescherming genoe gen. De Spaanse chauffeurs vonden de aangeboden bescherming echter onvoldoende en hieven de blokkade pas op, nadat de Franse politie de toezegging deed ook 's nachts voor bescherming te zullen zorgen. Een van de grootste Spaanse organi saties voor wegtransporteurs oefen den gisteren in een verklaring scher pe kritiek uit op de houding van de Spaanse regering tegenover Frank rijk, die veel te slap zou zijn. De wegtransporteurs eisten een vergoe ding van de schade, die wordt ge schat op vijf miljoen gulden. TEHERAN (Reuter, AP) De commandant van de Revolu tionaire Garde in Iran heeft zijn ontslag ingediend. De com mandant werd onlangs door president Bani Sadr benoemd en zijn ontslag wordt gezien als een nieuwe aantasting van de positie van de president. het valse alarm voor Russische raket- 'Zelfde doel, verschillende wegen' ten op 3 en 6 juni veroorzaakt is door ;rco pi NKFURT (DPA) Westduitse riteiten hebben gisteren uit vei- lidsoverwegingen een bijeen- st verboden van de rechts-radi- „Nationaldemokratische Partei tschlands" (NPD) in Phillipsthal e deelstaat Hessen aan de grens de DDR. De NPD wilde daar de sopstand van 1953 in de DDR stetisen. EnSple duizenden tegendemonstran- J ten zorgden er met blokkades op de straten voor dat maar ongeveer hon derd NPD-aanhangers de plaats van bestemming konden bereiken. Onge veer duizend politiemensen en solda- van de grenstroepen waren met •agens en waterkanonnen Phillipsthal gekomen om bot- igen tussen beide groepen te voor men. rechtbank had aanvankelijk het eutschlandtreffen" van de NPD rlaatbaar geacht en het verbod van tegendemonstratie bevestigd. Ook Frankfurt kwam het tot demon- ities tegen de NPD. Ongeveer 100 mensen betoogden tegen het ofascisme en voor „vrijheid en soci- gerechtigheid". Aanleiding was de rutschlandtag" die de rechts-radi- partij in de stad aan de Main ie organiseren. De CDU-burge- ester van Frankfurt heeft de bij komst hl zijn stad intussen ver- len. storing in een micro-elektronische circuit in de verbindingsapparatuur. Volgens onderminister van defensie Gerald Dinneen hadden de officieren van dienst op sleutelposten snel vast gesteld dat er niets aan de hand was. „Wij hebben er vertrouwen in dat we alle valse alarmen zullen onderschep pen, hoe die ook ontstaan", aldus Dinneen. Bovendien wordt de foutop- sporing in het communicatiesysteem verbeterd, volgens de onderminister een „kleine modificatie" die in een week of twee kan zijn uitgevoerd. WASHINGTON (AP) De vooratter van de Amerikaanse chefs van staven generaal David C. Jones zal niet uit eigen beweging aftreden als er in no vember een nieuwe president in het Witte Huis zal worden gekozen. Die president zal hem moeten ontslaan, aldus generaal Jones, naar aanleiding van een rapport waarin wordt gesteld dat hij zal aftreden als Ronald Rea gan in de plaats komt van Jimmy Carter. Conservatieve Republikeinen in het Congres hadden gedreigd op positie tegen Jones te gaan voeren. De hoogste militair in de VS was maandag voor een tweede termijn van twee jaar voorgedragen door de senaatscommissie voor de strijd krachten. WASHINGTON (Reuter, AP, AFP, UPI) President Carter van Amerika en de Jordaanse koning Hoessein zijn gisteren hun tweedaagse overleg begonnen met de constatering dat zij verschillende wegen bewandelen naar hetzelfde doel: vrede in het Midden Oosten. Niets wijst er daarom op dat Hoessein en Carter ondanks hun goede betrekkingen elkaar op dit punt nader zullen komen. „Er zijn soms verschillen in bande- ring van de huidige crisis," aldus de Amerikaanse president „maar we hebben dat altijd eerlijk onderkend. Het heeft in ieder geval nooit aan het fundament geknaagd en de relatie aangetast die onze landen bindt." Carter had eind vorige week gezegd dat hij Hoessein, die hij tweeëneen half jaar niet had ontmoet, zo snel mogelijk zou proberen te winnen voor het Camp David-akkoord maar de koning toonde zich daartoe gisteren op geen enkele manier bereid. President Sadat van Egypte heeft in Cairo verklaard naar aanleiding van Hoesseins bezoek aan het Witte Huis: „Ik hoop dat de koning zich zal herin neren dat hij het was die mij in Camp David opbelde en zich bereid ver klaarde onmiddellijk deel te nemen LAMABAD (Reuter, AFP) De regering in Afghanistan heeft niet alleen te kampen met amitische opstandelingen, maar ook in toenemende mate met onrust in rivaliserende ugels van de regeringspartij. De afgelopen week hebben ruim zeventig functionarissen van :e partij bij onderlinge twisten het leven verloren. blijkt uit verslagen, die diploma gisteren vanuit de Afghaanse fdstad Kaboel naar Islamabad ilostan) stuurden. Herhaaldelijk is sprake van vuurgevechten tussen en van de regeringspartij, die is jesplitst in twee vleugels: de Chalq de Parcham. Daarbij gaat het estal om een treffen tussen voor- lige studenten, die de ruggegraat i het veiligheidsapparaat van de rtij vormden, en jongeren zonder eiding. Velen verloren hun werk en Babrak Karmal, leider van de rcham, in december met Russische lp aan het bewind kwam en de alq-leider, de toenmalige president bin, verdreef. esident Karmal heeft geprobeerd twee vleugels met elkaar te verzoe- n door Chalq-persoonlijkheden, be nd om hun trouw aan de Sowjet- bb, op te nemen in de regering, 'der hen waren zijn plaatsvervan- r en eerste vice-premier Assadoella wari en minister van binnenlandse Ken Sayed Mohammed Goelabzoi. erdeeldheid eenheid heeft klaarblijkelijk geen btd gehouden en de spanningen "rien de Revolutionaire Raad (het Dinet) zijn ontaard in handgemeen ^straat in de grote steden en heb- fj geleid tot verdeeldheid in de 'jgsmacht. De meest hoge officie- J hierin zijn Chalqi. Begin juni ver aarden de diplomaten uit het wes- dat, de commandanten van de ?n tegeronderdelen rondom Ka- aei hadden geweigerd hun bevel ii!L «eeven aan nieuwe officieren, Parchami. Volgens berichten die uit Afghanistan verzetleiders in Pakistan hebben bereikt, komen in de andere grote steden van Afghanis tan, dagelijks gevechten tussen Chal qi en Parchami voor. Kolonel Watanjar werd vorige week voor de tweede keer in zeven dagen naar Kandahar gestuurd om er be- stuurs- en partijzaken te bespreken. Diplomaten zeiden dat hij ook de jongste mobilisatiecampagne leidt en probeert een einde te maken aan het interne partij geruzie. aan het vredesproces." Volgens Sa- dat is de koning vooral om zijn be hoefte aan geld daarop teruggeko men, een verwijzing naar de grote financiële steun voor Jordanië van olierijke Arabieren, die het akkoord van Camp David afwijzen. Een goed gesprek ondanks verschil len van mening over het Midden Oos ten, zo kenschetsten de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt en koning Khaled van Saoedi-Arabië het twee uur durende gesprek dat zij gisteren hadden. Schmidt wilde niet nader toelichten wat die verschillen de zienswijze precies inhield. Amnes ty International-West Duitsland heeft gisteren in een open brief aan de Saoedische koning gevraagd een einde te maken aan de lijfstraffen in zijn land. De organisatie heeft ook de toepassing van de doodstraf in het land veroordeeld. De Amerikaanse minister van defensie Harold Brown zal eind deze maand een ontmoeting hebben met zijn Saoedische ambten- oot oyer de levering van zestig F-15 gevechtsvliegtuigen aan Riaad. De Saoediërs willen een technisch betere uitvoering dan Washington denkt te leveren. De Egyptische minister van buiten landse zaken Boetros Ghali heeft gis teren in Den Haag verklaard dat Eu ropa een keer kan helpen brengen in de verharding, die zich de afgelopen twee maanden heeft voor bij de beide bij de Midden Oostencrisis betrokken partijen. Ghali heeft een bezoek van drie dagen aan Nederland gebracht en onder meer gesproken met minis ter VAn der Klaauw. Volgens de mi nister moet Europa Israël onder druk zetten om te stoppen met het vesti gen van nederzettingen in de bezette gebieden, de westelijke Jordaanoever en de Gazastrook. Gewapend met automati sche geweren en omhangen met bloemen lopen islami tische geestelijken langs de Amerikaanse ambassade in Teheran. President Abolhassan Bani Sadr en Sayed Ahmad, zoon van ayatollah Khomeini na men daar een parade af. NEW DELHI (AFP) De Indiase minister van binnenlandse zaken, Gi- ani Zail Singh, zei gisteren dat „bui tenlanders" zitten achter de bloedige onlusten in de straat Tripoera. Vol gens hem hebben de gevechten tus sen de oorspronkelijke bewoners en immigranten tot dusver aan 358 men sen het leven gekost, terwijl er meer dan vijfhonderd zijn gewond en onge veer 220.000 dakloos zijn geworden. In zijn ontslagbrieg zegt comman dant Aboe Sharif dat hij er niet in slaagt van de revolutionaire Garde „een wapen voor de onderdrukten in de wereld" te maken. Sectarisme en machtshonger zouden daar de oor zaak van zijn. De Revolutionaire Gar de is sinds het vertrek van de sjah verantwoordelijk voor de openbare orde en leek ln de eerste dagen van de islamitische revolutie de ware macht hebber in Iran. Sharif was door aya tollah Khomeini vanuit Frankrijk be noemd tot coördinator van een guer rilla-oorlog tegen het toenmalig regi me van de sjah. Het opzienbarende ontslag kwam een dag nadat ayatollah Khomeini kri tiek uitoefende op het functioneren van de Nationale Garde. Volgens de geestelijke leiders bevonden zich ver raders onder de gelederen van de Revolutionaire Garde. De laatste tijd nam het aantal klachten over eigen zinnig optreden van de Garde bij arrestaties en onteigeningen sterk toe. Vorige week oefende het ministe rie van binnenlandse zaken kritiek uit op de gardisten bij de Amerikaan- PORT VILA (AFP, Reuter) Opstandelingen op de Nieuwe Hebriden hebben op het eiland Espiritu Santo gisteren de landingsbaan van het vliegtuig onbruikbaar gemaakt. Daar door kon een vliegtuig met regeringsfunctionarissen, die van plan waren met de rebellen te onderhandelen, niet landen. De opstandelingen rolden vaten olie op de landingsbaan en plaatsten er vrachtwagens bij, waardoor het rege ringstoestel niet kon landen. De spe ciale onderhandelaar Sela Molisa leg de de schuld van het mislukken van zijn missie bij de Fransen, die „rege lingen hadden moeten treffen" op het door Frankrijk en Groot-Brittannië bestuurde eiland. Enige uren na deze mislukte poging tot onderhandelen kwamen de op standelingen met een eigen voorstel. In een brief aan de premier van dit Frans-Engelse gebied, Walter Lini, stelden de opstandelingen voor dat donderdag een onderhandelaar van de regering samen met Engelse en Franse functionarissen naar het ei land komt voor verkennende bespre kingen. De brief werd aan Lini overhandigd door de Franse autoriteiten. Lini heeft verklaard niet vóór woensdag een besluit te nemen over het voor stel ln de brief, die was geschreven door de leider van de opstandelingen, Jimmy Stevens. Stevens en zijn Franssprekende aanhangers namen twee weken geleden op het eiland de macht over. De opstandelingen vre zen dat, wanneer de Nieuwe Hebriden op 30 juli onafhankelijk worden, zij er economisch op achteruit zullen gaan. WENEN (Reuter, AP, AFP) Een anti-terrorismegroep van de Oosten rijkse politie heeft gisteren een ont slagen Joegoslavische werknemer doodgeschoten die in Graz 23 mensen gegijzeld hield. De groep bestormde de woning van de arts, waar de Joe goslaaf zijn gijzelaars vasthield na dat zij binnen een schot hadden gehoord. se ambassade in Teheran, omdat die zouden hebben geschoten op demon stranten. Aboe Sharif was pas een maand geleden benoemd tot com mandant van de Revolutionaire Gar de door president Bani Sadr, die sinds zijn verkiezing tot president vijf maanden geleden poogt de bij zijn functie behorende bevoegdheden te krijgen. Olie De Iraanse minister van olie. All Ak- bar Moinfar, voerde gisteren in Tehe ran besprekingen met een Joegoslavi sche delegatie. Radio Teheran meld de dat de Joegoslaven hoopten op „grote hoeveelheden" olie en gas uit Iran, in ruil voor de levering van reserve-onderdelen voor de Iraanse olie-industrie en deelname petro chemische projecten in Iran. ")e on derhandelingen zouden orden voortgezet. In het noordwesten van Iran kw. men in Oshnavijeh zes Iraanse manschap pen om het leven en werden zeven anderen gewond bij een botsing tus sen Iraanse strijdkrachten met wat de staatsomroep omschreef als „on wettig gewapende mensen". Koerden en Arabieren in dit gebied eisen auto nomie van de centrale regering in Teheran. De Koerdische Democratische Partij, de belangrijkste groepering ln de ge vechten tegen de centrale regering, is in twee delen uiteen gevallen als ge volg van een conflict over de gewa pende strijd en over de betrekkingen met de communisten. Het afgeschei den deel van de Koerdische partij riep in een verklaring op de wapens neer te leggen en te gaan onderhan delen met ayatollah Khomeini. LONDEN (Reuter) De Britse rege ring heeft bekend gemaakt waar de 160 Amerikaanse kruisraketten wor den gestationeerd, die Engeland van af 1983 op zijn grondgebied krijgt. De belangrijkste basis wordt ingericht in Greenham Common, honderd kilo meter ten westen van Londen. Er zal gebruik worden gemaakt van een re servebasis van de Amerikaanse luchtmacht. De tweede groep raketten gaat naar Molesworth, tachtig kilometer ten noorden van de Britse hoofdstad, in het graafschap Cambridgeshire. Daar heeft de Britse luchtmacht een niet meer gebruikte basis. door J. den Boef BELGRADO De toekomst van de federale republiek Joegoslavië zal in belangrijke mate afhangen van de manier, waarop de verschillende volken die binnen haar grenzen wonen, het met elkaar kunnen vinden. En wat dat betreft lijkt er een gunstige ontwikkeling aan de gang, ondanks het feit dat nog angstvallig rekening wordt gehouden met allerlei gevoeligheden. Er zijn aanwijzingen dat de oude etnische tegenstellingen niet meer zo belangrijk zijn. Met het verdwijnen van de oudere generatie lijken zij langzaam maar zeker uit te sterven. De jonge generatie kan het niet zoveel meer schelen waar ze eigenlijk bij hoort. Het zal dan ook heel interessant zijn om te zien, hoe zich dat verder ontwikkelt. Bij de laatstgehouden volkstelling in 1971 was er slechts een miniem percentage dat zich wilde laten registreren als „Joegoslaaf". Volgend jaar wordt er weer een volkstelling gehouden, en dan zal moeten blijken of er inderdaad een wezenlijke verandering aan de gang is. Het zouden er dan veel meer moeten zijn, maar dat is nog geenszins zeker en wel om een zeer merkwaardige reden. Een van de paradoxen van het Joegoslavi sche systeem is, dat maar weinigen zich echt kunnen veroorloven om zich voortaan alleen als Joegoslaaf te beschouwen en bij voor beeld niet als Kroaat of Serviër. Je moet ergens bij horen, anders kom je populair gezegd niet aan de bak. Alle interessante banen worden pond-pondsgewijs verdeeld over mensen uit de zes republieken en twee provincies. Belangen De tegenstellingen worden op die manier ook nog kunstmatig in stand gehouden. Men moet zich nog altijd in een groep laten inde len om carrière te kunnen maken. Dit neemt niet weg dat de tijd voorbij is waarin de verschillende volken elkaar naar het leven stonden. Overigens hoort men van mensen die al jaren in Joegoslavië wonen, dat Ser viërs op het eerste gezicht niet van Kroaten zijn te onderscheiden. De wedijver heeft zich verplaatst naar het volstrekt materiële en wordt nu gevoerd door en is belichaamd in de zes republieken en twee provincies, die allemaal hun eigen staat je spelen bij de verdediging van hun materië le belangen. Onvermijdelijk kijken hier soms de oude verschillen in historie en cultuur ook nog wel een beetje om de hoek. Desondanks leeft er een grote mate van solidariteit, om dat men weet dat men het met elkaar moet maken. Dit geldt voor Bosnië-Herzegowina dat vorig jaar volgens schattingen vier miljoen inwo ners telde, Kroatië met ruim 4,5 miljoen mensen, Macedonië met bijna twee miljoen, Montenegro met ruim een half miljoen, Slo venië met bijna twee miljoen, Servië met ruim 5,5 miljoen en de tot deze republiek behorende autonome provincies Vojvodina en Kosovo (waar voornamelijk Albanezen wonen) met respectievelijk twee en anderhalf miljoen. Vorig jaar had Joegoslavië ongeveer 22 miljoen inwoners. Uit de laatstgehouden volkstelling van 1971 (in welk jaar Joegoslavië nog 20.5 miljoen inwoners telde) blijkt echter dat de etnische nationaliteiten soms geheel andere cijfers vertonen dan de Inwonertallen van republie ken en provincies. Niemand zei bijvoorbeeld de nationaliteit van Bosnië-Hereegovina, Ko sovo of Vojvodina te hebben. Als Kroaat beschouwden zich 4.5 miljoen mensen, als Macedoniër bijna twee miljoen, als Montene grin ruim een half miljoen, als Sloveen circa 1.7 miljoen, maar het aantal Serven bedraagt niet minder dan 8,1 miljoen. Serven Een belangrijke etnische groep vormen dege nen die zich als moslem hadden opgegeven (1.7 miljoen). Dan volgen de mensen van Albanese afkomst (1.3 miljoen) een half mil joen Hongaren en vervolgens in volgorde van bevolkingsgrootte: Turken, Slowaken, „Ro- manen", Bulgaren, Roemenen, Tsjechen, Ita lianen, Oekraïners en nog enkele etnische nationaliteiten. Slechts enkele honderddui zenden gaven zich op als „Joegoslaaf" en een nog kleiner deel gaf niets op. Dat 2,5 miljoen Joegoslaven meer zich als Serven aangemeld hebben dan er ln de repu bliek Servië mensen wonen, wordt veroor zaakt door het feit dat talrijke Serven in andere delen van Joegoslavië wonen, bij voorbeeld in de formeel tot de republiek Servië behorende autonome provincie Vojvo dina, maar ook in Kosovo, Bosnië-Herzegowi na en de vier andere republieken. Bij de andere volken ls deze spreiding veel minder groot dan bij de Serven. Naarmate de verschillen tussen het .rijke noorden" van Joegoslavië en het beslist niet meer arme, maar toch relatief nog onderont wikkelde zuiden afnemen, en tegelijkertijd het geld, dat Kroatië, Slovenië en Servië moeten afstaan ten behoeve van de minder bedeelde gebieden, beter wordt besteed, kan de solidariteit binnen de veelvolkerenstaat Joegoslavië sterker worden. Deze solidariteit is dwingend nodig, om aan een al meer dan dertig jaar bestaande drei ging van buiten af het hoofd te kunnen bieden. Want ook de jongste geschiedenis leert dat het beter is te voorkomen dan te genezen voor zover er nog wat te genezen zou zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7