Pepermunt is niet alleen maar een snoepje Kwestie 'illegalen' weer bij raad van kerken Racisme neemt toe Pastorale werker en diaken als aalmoezenier aanstellen Allemaal vrouwen Trouw Kerkelijk pleidooi voor olie-embargo Overleg rk kerk en defensie Conferentie van Wereldraad 'Dwaze moeders' Jeugdwelzijnswerk werkt niet mee aan plan Buikhuisen WOENSDAG 18 JUNI 1980 TROUW/KWARTET door A. J. Klei De lezers hebben de discussie tussen dokter Doeke Post te Wezep en mij over de consumptie van pepermunt in de zondagse eredienst op een hoger plan gebracht. De heer Post had als stelling bij zijn proefschrift, dat uit het verminderd gebruik van King-pepermunt een toenemende verwereldlijking van het gereformeerde volksdeel viel af te leiden, en in de krant van 7 juni bestreed ik dit. De heer Post en ik verdiepten ons in het verschil in hardheid tussen King- en Faam-pepermunt. maar in de reacties op mijn stukje wordt de zaak ver uitgetild boven ons gebakkelei over merken en het probleem van het kerkse nuttigen van pepermunt in zijn algemeenheid krachtig aangepakt. Een lezeres schrijft het geringere gebruik van pepermunt in de kerk hieraan toe, dat de wikkel tegenwoordig zó strak om de rol zit, dat het een heel gepruts is voordat je er een pepermunt uit gewurmd hebt. Tot zover behoudt het vraagstuk bij haar nog alleszins hanteerbare afmetingen, maar dan vergeestelijkt de briefschrijfster het woord „wikkel" door te verklaren dat het tot zich nemen van pepermunt bij de aanvang der prediking ook in diepere zin een „ingewikkelde" kwestie is. Dat er inderdaad heel wat achter schuilt, openbaart mij de gereformeerde dominee H. Doornbos te Raamsdonkveer. Hij heeft, zo meldt hij in zijn brief, na de lectuur van mijn artikeltje het boek „De taal der kruiden" van Mellle Uyldert ter hand genomen. Ik had natuurlijk liever gezien dat zo'n man een geschrift van een calvinistische ethicus had geraadpleegd, maar de gereformeerden zijn ook niet meer wat ze geweest zijn. Hoe dit zij, de heer Doornbos sloeg „De taal der kruiden" (een uitgave van Strengholt te Naarden, zet hij er nauwgezet bij) open bij pagina 97, ging lezen en berichtte mij het volgende: Pepermunt is niet alleen een snoepje, maar tevens de naam van een kruid, waarvan de pepermuntolle afkomstig is, die dan weer voor de bereiding van onze pepermuntjes wordt gebruikt. De pepermunt als kruid behoort tot de zgn. munt-soorten, welke op hun beurt weer behoren tot de familie der „labiaten" oftewel „lipbloemigen". Over deze labiaten schrijft Mellle Uyldert dan: „ZIJ maken niet alleen de ziektekiemen van buiten onschadelijk, maar reinigen het gemoed en het denkvermogen door die vergiften op te ruimen, welke als produkt van alle verkeerd en beperkt denken, voelen en willen ontstaan". De kracht van deze krulden „verheldert het denken en zuivert het voelen. Zij vermeerdert de weerstand tegen vreemde machten en sluit het bewustzijn af voor hun etherische vormen, m.a.w. zij vermindert de primitieve helderziendheid ten bate van de verstandelijke ontplooiing. Men behoeft slechts een stengel van zulk een kruid bij zich te dragen of de wortel er van als amulet aan een koord om de hals te hangen, om alle spoken en demonen te verjagen >rDe duivel la altijd de voorbije ontwikkelingsperiode, waaraan men zich nauwelijks ontworsteld heeften waarin men terug zou kunnen vallen; in dit geval het primitieve zijn. De kruiden die de ontplooiing der nieuwe periode bevorderen, zijn dus inderdaad jaag-den-duivels, fugae daemonum!" En ten aanzien van de munt en onze pepermuntjes schrijft zij: „De opwekkende invloed er van is ons allen bekend. „Die reuck van Munte maeckt den mensche vrollck ende blijde", daarom zetten de Romeinen een bosje verse munt op de eettafel, en in sommige streken van Midden-Europa steekt men een bosje munt bij zich als men ter kerke gaat, om oplettend en helder van geest te zijn!" Tot zover enkele citaten. De stelling van dokter Post kan dus Juist zijn. Maar zij is zwak, omdat men evengoed, op grond van bovenstaande, heel andere stellingen kan verdedigen. Laat ik er enkele ais voorbeeld geven: Het verminderde gebruik van pepermunt tijdens de kerkdienst doet ons concluderen, dat de geestelijke conditie van de gemeente zeer hoog is. Men heeft dit stimulerende middel niet meer nodig. Of: Het verminderde gebruik van pepermunt tijdens de preek wijst erop, dat de preken boeiender zijn geworden. Maar ook het omgekeerde kan: Uit het verminderde gebruik van pepermunt tijdens de preek zou men kunnen concluderen, dat de gemeente de preken zat is. Men doet geen moeite meer om de preek te volgen. Of: Uit het verminderde gebruik van pepermunt in de kerk blijkt, dat de gemeente voor de duvel niet bang is. Dit was de brief van dominee H. Doornbos. Ik neem nog even zelf de pen op om vast te stellen dat de heer Doornbos, zo hij mocht overwegen zelf een proefschrift te schrijven, in elk geval niet verlegen hoeft te zitten om stellingen. Ik heb wel eens vernomen dat er promovendi zijn die langer doen over 't verzinnen van stellingen dan over het vervaardigen van een dissertatie. Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT Drs Jan van Veen, secretaris van de raad voor de zaken van overheid en samenleving in de hervormde kerk, hoopt dat de raad van kerken zijn houding ten aanzien van de in asielkerken verblijvende illegale buitenlanders zal veranderen. Van Veen, die ook secretaris van de sectie sociale vragen van de raad van kerken is, pleit voor een radicalere opstelling van de raad. Van onze kerkredactle AMSTERDAM Het breed modera- men (bestuur) van de hervormde sy node heeft regering en parlement per brief eraan herinnerd dat de synode zich in november 1979 al stelde achter de raad van kerken die zich voor een olie-embargo tegen Zuid-Afrika had uitgesproken. De generale synode der Nederlandse hervormde kerk had zich destijds daarbij aangesloten in een stemverhouding van 26 voor en 18 tegen. „Aangezien de kwestie van de Neder- landse deelneming aan een Interna tionaal olie-embargo thans meer ac tueel is geworden, besloot het breed moderamen van de generale synode dit besluit onder uw aandacht te brengen", aldus de brief, onderte kend door ds. C. B. Roos, praeses en dr. R. J. Mooi, secretaris algemene De raad zal vandaag in Amersfoort opnieuw over de illegale buitenlandse werknemers in ons land vergaderen. Vorige maand legde de raad zich neer bij de opvatting dat er voor de illega len niets meer gedaan kan worden nu het parlement en regering eensgezind zijn over het verwijderen van de bui tenlanders uit Nederland. Tal van re acties, grotendeels van afkeuring en teleurstelling, bereikten de raad, die zijn opstelling daarom vandaag nog eens zal overwegen. „Ik hoop dat de raad zichzelf corri geert, waar zij vorige maand heeft gefaald", aldus Van Veen. „Het is voor de kerk beneden de maat om de politieke haalbaarheid als uitgangs punt te nemen. Op die manier confor meer je je met de politici, terwijl Je naast de zwakkeren moet gaan staan. Als Je een kerk bent voor de armen én van de armen, dan beschouw je hen niet als object. Dat gebeurt wel met zo'n verklaring over de illegale bui tenlanders. Kiezen Volgens Van Veen moet de kerk be reid zijn op het kritieke moment te kiezen voor de zwakkere „en niet als het te heet onder onze voeten wordt. het hoofd er bij neerleggen. Want dan verlies Je Je geloofwaardigheid." Op de conferentie over het racisme van de wereldraad van kerken in Noordwijkerhout zullen vertegen woordigers van het Landelijk actieco mité buitenlandse werknemers (LAC- WABW) een gesprek met de congres gangers voeren over de kwestie van de illegalen. Volgens het comité is wetgeving ten aanzien van buiten landse werknemers lang niet vrij van discriminatie. De conferentie zal ge ïnformeerd worden over de strijd van de buitenlanders en Nederlandse sympathisanten tegen de zogenoem de 1 november-wet. Het comité zal de conferentie om steun vragen. Volgende week vrijdag zal in Amster dam door bekende personen uit ver schillende sectoren in de maatschap pij een ronde-tafel-gesprek gevoerd worden over de positie van de illega len. Doel van dit openbare gesprek is het informeren van de Nederlandse bevolking en het stimuleren van de discussie over de problematiek van de buitenlanders. Deelnemers aan het gesprek zijn in elk geval vertegen woordigers van CNV, FNV, raad van kerken, IKV en de politie. Van onze kerkredactie AMSTERDAM Het teruglopen van het aantal rooms katholieke priesters wordt ook voelbaar in het leger. Kardinaal Willebrands, die tevens de Nederlandse legerbisschop is. heeft daarom overleg gepleegd met minister Scholten. In de naaste toekomst zouden ook eventueel diakens en pastorale werkers en werksters kunnen worden Ingeschakeld bij de zielzorg in de krijgsmacht. door AJdert Schipper waarin opgenomen: De Rotter dammer. met Dordts Dagblad, Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga Directeur ing. O. Postma HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam W/bautstraat 131 Amsterdam tel 020-913456 telex 13006 Postgiro 66 0000 Bank Ned Credietbank Rekemngnr 23 00 1257a Gemeentegiro' Amsterdam X11Ó00 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948, 3000 AX Rotterdam tel 010-115588 (abonnementen en bezorging) tel 010-115588 (redactie) tel. 115700 (uitsluitend voor advertenties) Westblaak 4 Rotterdam REGIO. OEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag tel 070-469445 (abonnementen en bezorging) tel 070-469445 (redactie) lel 070-468864 (urtsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERLAND (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwolle tel 05200-17,030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnèmenlsprïjzen Per maand 16.98 Per kwartaal 50.95 Per half jaar 101.90 Per jaar 201.60 Ad vertenüe taneven op aanvraag Tele Ionische abonnementenop drachten (ae adressen boven) Opgave familieberichten 9-19 30 van maandag t/m vrijdag Op zondag van 18-20 uur teiet 020- 913456 Opgave mini-advertenties tel 020-936868 ol schrifteli|k aan Mlni-Adv afdeling, postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adreswtizingen uitsluitend schnf- teli|k aan onze Amsterdamse adressen. NOORDWIJKERHOUT De conferentie van de Wereld raad van Kerken over racisme in de jaren tachtig heeft zich gisteren ter voorbereiding van de besprekingen van deze week bezig gehouden met een overzicht van het racisme in Mislukking de wereld. Algemeen is de in druk dat het racisme op het moment eerder toe- dan afneemt. zij dat doet omdat de regering haar daartoe dwingt, maar Yap meent dat de universiteit dat alleen maar doet teneinde de regering niet te irriteren. Het gevolg is dat per Jaar niet meer dan vijf procent studenten van Chi nese afkomst worden toegelaten. In de Verenigde Staten broeit weer iets onder de zwarten, die teleurge steld zijn dat president Carter zijn beloften tegenover de Afró-Amerika nen niet heeft waargemaakt. De rel len in Miami zijn daarvan een duide lijk teken, vertelde gisteren de Ameri kaanse vertegenwoordigster Peggy Billings. Het verzet tegen acties die gericht zijn tegen racisme neemt in de VS sterk toe. Dat gaat gepaard met een groei van bewegingen zoals de Ku Klux KI an en toeneming van de moeilijkheden die Indianen hebben bij het doen gelden van him landrech ten. De mensen graven zich in of hebben geen belangstelling meer voW rassenvragen. Mevrouw Billings stelde vast dat er een groot aantal particuliere organisaties zijn, die zich met strijd tegen racisme bezighou den, maar die lijken hun contact met de regering te verliezen. Derde wereld Christenen in de derde wereld gedra gen zich soms ook racistisch. Een' voorbeeld daarvan gaf de Indiër Sa- ral Chatterji, die wist te vertellen dat in sommige christelijke streken in India gescheiden begraafplaatsen be staan'voor gewone en onaanraakbare christenen. In India zijn de stammen in de berggebieden vaak in grote moeilijkheden, omdat hun grond in beslag genomen wordt ten behoeve van industrie of energiewinning. De Indonesiër mr Yap Thiam Hien zei dat in zijn land de discriminatie van Chinezen in de laatste jaren toe neemt. Hij vertelde dat het hun ver boden is een eigen bedrijfje te heb ben. Hoe kunnen zij dan overleven, vroeg mr Yap, die binnenkort een eredoctoraat van de Vrije Universi teit in Amsterdam in ontvangst zal nemen. Yap protesteerde dat zijn ei gen raad van kerken geen bureau heeft voor rassenvragen en dat de kerken zwijgen over de positie van de Chinezen in zijn land. Yap vertelde dat de christelijke universiteit heel zorgvuldig een numerus clausus han teert voor studenten van Chinese af komst De universiteit geeft voor dat De Westduitse gedelegeerde Oberkir- chenrat L. Coenen uit Frankfurt merkte bij de presentatie van het Europese voorbereldings papier op dat Je niet alle zonde in de wereld mag toeschrijven aan racisme. Hij riep de aanwezigen voorts op tot barmhartigheid voor de onder drukker. De Nigeriaanse mevrouw Mercy Oduyoye vond echter dat de kerk als een bevrijdende kracht een volledige mislukking is. Mevrouw Oduyoye plaatste deze opmerking ten aanzien van de toestand in Zuidelijk Afrika. Zij kreeg bijval van de Zuidafrikaan Charles Vilia-Vicencio, die zei te be twijfelen of de kerken in het westen wel serieus zijn in hun roepen om bevrijding van Namibië en Zuid-Afri- ka. Kritisch Die belangrijkste spreker van giste ren was de Amerikaanse zwarte advo caat Randall Robinson, die zich uit zonderlijk kritisch uitte over de wes telijke wereld en vooral over zijn ei gen land. Hij legde een direct ver band tussen de armen in Amerika zelf en de armen in de derde wereld. Noch de armen in het eigen land, noch die in de derde wereld worden door de Amerikaanse bevolking opgemerkt, zei Robinson. De derde wereld dient alleen als leverancier van grondstof fen en om de levering veilig te stellen hebben dé Verenigde Staten op stra tegische punten in de wereld „be trouwbare" regeringen gevestigd. Zo zijn de VS meer geïnteresseerd in hetgeen zich onder de bodem van Zaire bevindt dan voor hetgeen presi dent Moboetoe met zijn onderdanen boven de grond uitvoert. Andere re geringen die eigenlijk de belangen van de VS behartigen zijn volgens Robinson Israël, Zuid-Afrika, Brazi lië. de Filippijnen en Zuid-Korea. Schijnheilig De Amerikanen hebben de Russen niets te verwijten, aldus Robinson. Ook wij hebben in de persoon van koning Hassan van Marokko ons Cuba in Afrika. Maar wij krijgen onze trekken thuis, verwacht Robinson. Hij noemde als voorbeeld alvast het Iran van de Sjah. Dat land heeft vijftig tot zestigduizend doden onder de Sjah te betreuren, mede door toe doen van de VS. Het praten over democratie achtte Robinson een van de meest schijnheilige ideeën van het westen. „Waarom laten de VS premier Mi chael Manley van Jamaica vallen? Er is op dat eiland een voorbeeldige de mocratie, maar dat verhindert de VS niet om Manley financieel In de steek te laten. Democratie betekent niets voor de VS. Hoe zouden wij anders Moboetoe kunnen steunen? De toe gang tot het uranium van Zuid-Afri ka is voor ons belangrijker dan de vrijheid van twintig miljoen zwarte Afrikam V Volgens Ro. 'nson is het in deze situa tie de opdrt, -ht van de kerken de schijnheilighek aan de kaak te stel len. „De kerken toeten de waarheid aan het licht brei», -en om te voorko men dat deze plan, n naar het Ar- magheddon gaat", a* 'us de Ameri kaan. „De kerk moe> haar eigen kleinheid overwinnen en beginnen met een wereldwijde campagne om het blanke bewind in Zuid-Afrika te isoleren." Dat land gaat volgens Ro- biriion hoe dan ook een golf van geweld tegemoet, „maar als het lukt aan de blanke leiders van dat land duidelijk te maken dat zij niet kun nen rekenen op westerse steun, zal het geweld beperkt worden." Het is volgens de Amerikaan echter onver mijdelijk dat in Zuid-Afrika veel zwarten zullen sterven om de eenvou digste vorm van mensenrechten te bemachtigen. Vietnam krijgt weer priesteropleiding VATICAANSTAD (Rtr) Paus Jo hannes Paulus II heeft in een toe spraak tot Vietnamese bisschoppen verheugd gereageerd op het bericht dat er in Hanoi weer een seminarie is geopend. Volgens de paus werken Vietnamese priesters vaak onder zeer moeilijke omstandigheden: hun aan tal is gering en hun leeftijd tamelijk hoog. Er zouden genoeg priesterkan didaten zijn en dezen moeten de vor ming en opleiding krijgen in semina ries zoals de kerk die kent, aldus de paus. Hij bedankte de Vietnamese autoriteiten dat de delegatie onder leiding van kardinaal Trinh van-Can naar Rome had mogen reizen. DEN HAAG Morgenochtend om 11 uur houden vrouwen weer de maan-( delijlcse stille rondgang in solidariteit met de „dwaze moeders" in Argenti nië. De tocht gaat van het Malieveld via de Argentijnse ambassade naar de Vredeskapel in de Malakkastraat. De tocht is georganiseerd door de hervormde vrouwengroepen. Het desbetreffende Koninklijk Be sluit spreekt echter alleen van „pries ters", zodat een wijziging van dit be sluit nodig is om tot de gewenste verbreding te komen. Er Is nu een commissie benoemd vanuit het mi nisterie en de rk kerk die een en ander gaat uitwerken. Vanwege de rk kerk zitten in de commissie de hoofdvloot- aalmoezenier A. van Dlemen en de juridisch secretaris van de kerkpro vincie, mr. F. van Spaendonck; voor zitter is mr. C. Schaepman van de afdeling geestelijke verzorging van het ministerie. De commissie heeft een zaak onder handen waar wel enige haken en ogen aan zitten. Van de kant van de rk kerk ligt de kwestie van pastorale werkers en werksters mede door de bijzondere synode zeer gevoelig. Deze synode vond immers dat het onder- Scheid tussen priesters en pastorale werkers vooral niet mocht vervagen. Dit zou kunnen gebeuren als nlet- priesters de taken van de aalmoeze niers overnemen. Ook minister Scholten voorziet pro blemen. Alles is nog wel te regelen in vredestijd, maar de geestelijke ver zorging in het leger moet erop gericht zijn juist ook in oorlogstijd te kunnen functioneren. Daar komt nog bij dat de minister moeite heeft met geeste lijke verzorgers die niet „in het ambt" staan. Als de rk kerk het legerpasto- raat aan „leken" zou toevertrouwen komt de minister in moeilijkheden met de gelijke behandeling van ande re denominaties. Hij geeft dan ook de voorkeur aan „diakens", die in de rk kerk wel als „ambtsdragers" gelden, zij het met minder bevoegdheden. Maar diakens zijn in de Nederlandse rk kerk nog niet dik gezaaid en ook Deze tekening staat op het omslag van een brochure van de gerefor meerde vrouwenbond, die als titel kreeg „Allemaal vrouwen" en waarin materiaal wordt aangeboden voor gesprekken met vrouwen uit eigen omgeving, „om elkaar beter te leren kennen, om samen verder te komen", zoals de werkgroep werkmateriaal van de bond ter inleiding zegt. In de brochure komen dfe volgende onderwerpen aan de orde: vrouwen die voor Jezus kiezen, de vrouw in de islam, vrouwen zonder partner, de kinderen zijn grootwat nu? en: struisvogelpoli tiek (over de politiek). „Allemaal vrouwen" kost een rijksdaalder; te bestellen door dit bedrag over te maken op gironummer 515 473 tai.v. gereformeerde vrouwenbond, Steijnlaan 8, Baarn. zaken. De voorzitter van de roomskatholie- ke vredesbeweging Pax Christi, bis schop Bettazzi van het Noorditali- aanse Ivrea, heeft namens die organi satie een beroep gedaan op de Twee de Kamer om zich uit te spreken vóór een olieboycot, die hij in het belang achtte van de rechten van de mens. Ook van de kant van deelnemers aan het racismeberaad van de wereldraad in Noordwijkerhout is gepleit voor een olie-embargo. bij hen kan in oorlogstijd het pro bleem zich voordoen dat hun be voegdheden ontoereikend zijn voor het vereiste werk. Men noemt dan vooral de sacramentsbediening aan zieken en stervenden. Door de rk kerk wordt gedacht aan teamvorming waarbij priesters ruime assistentie krijgen van diakens en pastorale werkers en werksters. Ze ker kan hierbij de positie van gehuw de ex-priesters worden betrokken. De kerkleiding ziet alleen zo de mogelijk heid om het pastoraat in het leger volgens haar normen naar behoren te bedienen. UTRECHT (ANP) Het werkver band integratie jeugdwelzijnswerk Nederland heeft besloten geen mede werking te verlenen aan het voorge nomen onderzoek van de Leidse hoogleraar W. Buikhuisen. Prof. Buikhuisen wil onder kinderen van tien tot achttien jaar die agressief of crimineel gedrag tonen in inrichtin gen van de kinderbescherming een bio-sociaal onderzoek doen. Het werkverband Jeugdwelzijnswerk zal zijn aangesloten Instellingen en inrichtingen voor kinder- en Jeugdbe scherming derhalve adviseren, niet in te gaan op het plan van prof. Buik huisen. Volgens de woordvoerder van het jeugdwelzijnswerk vormen de kinderen die vallen onder de jeugd- en kinderbescherming. WEER AANVAARD U Hoezeer het de bedoeling ia i mens in beweging komt, een ging leert naar de bedoelde toe kan niet duidelijker worden ai ven in dit verhaal van de veria de Schone Poort, dan door een hoping van werkwoorden van ging. Ik lees: Hij spn^ stond en liep heen en weer enh met hen de tempel binnen, en springendeen God lov Het kan niet op. Je wordt er moe van als je 't leest. 8pr staan, lopen, gaan en dan no herhaald, er komt geen eind a duidelijk moet het blijkbaar z| dit genezing is. Je ziet die man springen in de Schone Poort 1 voor hem iets volstrekt ong« zijn. Een hemel op aarde. Een nieuwe vorm van bestaan. Niet ineengedrongen zitten met die me hand voor zich uit, maar dat door z'n benen en z'n voets kracht in z'n enkels. Hij voeldt weer. Hij voelde zlch2eU, meegenomen in een beweging» einde. Had hij „de stoot tot cat wige beweging" gekeregen? Eét it is zeker: hij werd weer aanvaait was een geaccepteerd mens, dJt mocht doen. Was hij dat voordli e niét? Dat is moeilijk te beoor i Het is een feit dat mensen ond meest moeilijke omstandigheid hun bedoeling kunnen beantvo en ons medelijden nauwelijkia Maar misschien hebben we teveel over het wonder en te« over dit teken: een mens weerq 1 voeten, gesteld, om te gaan. VOORBUGAt Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Utrecht (part t stadszendlng): D. C. Nlcolal til zaan; te Heemstede (toez.): j Jansen te Noordwljk; te 1 (toez.): A. Schipper te Wil' Middelburg (toez.): L. A. Nell U ward; te streekgem. Maas en] (wijkgem. Wamel, Dreumei, (toez.): G. Griffioen te Zuldland en Urk: D. Enter die bedankte voor Bultei Aangenomen naar Ockenbroel Bouman te Wehl, die bedankte Surhuis terveen-Boelens Ia an en Bergentheim (toez.). Bedankt voor Beemster: A. de V Berkenwoude. Bedankt voor Hengelo (toez.)» kum, Nijverdal: W. L Doudt Trooswijk te Eerbeek; voor I woude (toez.): E. Bouman te voor Dubbeldam (toez.): A. Jonk Ens-Kraggenburg. GEREF. KERKEN Aangenomen naar ApeldooaC. v.d. Drift te Alblasserdam. GEREF. KERKEN VRUG. Beroepen te Beverwijk: J. F. UI kand. te Kampen; te Oldehovt E Venhulzen te Ede; te Zwijnd» Groote Lindt: T. S. Huttengate werd-Hallum; te Oegstgeest lï binatie met Lisse: C. de Putter fa te Kampen; te Bergentheim: 1 Post te Schildwolde, die t voor VoUenhove-Kadoelen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Middelburg-Zuid. I teriand, Hilversum. Hoogvliet, schede, Waarde, Ridderkerk, penzeel, Benthuizen, Kapelle-B llnge: J. J. Tanis, kand. te 8oni dijk. Bedankt voor Leerdam: C. Wla Kootwijkerbroek. EV. LUTH. KERK Benoemd tot geestelijke verzorg Schiedam (15 aug.): A. C. J. v.d.! herv. em. pred., wonende te Haag. Uit de droom helpen terugbl en vooruitzien na tien jaar d verlening in kerk en maatschi door zes (oud-)medewerkers vu diocesaan pastoraal centrum to Bosch. Vanuit hun eigen werkterrein d cialisme leveren de schrijvers er drage in de hoop dat men ook b het bisdom Den Bosch er zijn deel mee kan doen. Alleen het eerste en laatste k stuk passen goed in een boek enige aspecten van basispastt vanuit de „tweede lijn" wil tod ten. Het ene behandelt problfl van pastoraat en wijkopbouw en andere het jongerenpastoraat andere hoofdstukken, onder r over christendom en marxisme, ven te theoretisch of te wetensfl pelijk om voor het basispastora» reet van veel nut te zijn. Een to stuk „Zoekende naar de eigefll van de praxis-theologie" is in w barmelijk Hollands geschreven zelfs de bedoeling ervan duister bl De inleidende verantwoording Is brok „zachte sector" taal Al n* een onrijp boek. Uitg. Gooi en 80 176 blz 26,90 (pvdv). Vreemdeling in Nederland, een haal over etnische minderhedto ons land, hun problemen en on# acties daarop. Een documentaire bondige informatie, geïllustreerd r foto's en met kranteknipseli Trouw en andere bladen. Uitg- Nederlandse missieraad. Besteld Bijeenpublicaties, postbus 33, 48 blz. 8 gulden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2