De Fools van vroeger nu in een reservaat Alternatieve geneeswijzen in trek bij ontevreden mens Pauline de Groot, verademing in drie dagen dansexperiment Monument in Twente voor kloosterzuster Een zomerfestival ten einde Extra berichten ANWB op radio Veel animo voor dirigentencursus Onderzoek na KRO's 'Wat heet beter?' DINSDAG 17 JUNI 1980 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET door André Rutten en Ditfcje Houtman AMSTERDAM Ook Bertolt Brecht kon je nog gespeeld zien. de laatste dagen van het Festival of Fools, dat immers ook het zesde seizoen van het Thé&tre des Nations was. al hoorde je die titel weinig gebruiken. De Schlicksupp Teater- trupp uit Frankfurt speelde er drie middagen ..Der Brotladen" (de bakkerswinkel), dat Brecht in 1929/30 schreef. Zonder het af te maken. Zodat het weinig gespeeld is, in 1967 pas door het Berliner Ensemble. Deze voorstelling trok bij de Fools weer een anders samengesteld pu bliek dan de meeste andere, omdat zij geregiseerd was door Paul Binnerts. die eerst door zijn activiteiten bij de actie tomaat bekend is geworden, maar vervolgens consequent op zoek is gegaan naar een andere manier van theater maken, steunend zowel op stukken als op theorieën van Brecht. Dat betekende collectief een voor stelling maken, zoals de laatste jaren meer groepen zijn gaan doen het Werkteater is er het sprekendste voorbeeld van maar toch anders. De eerste tijd gebruikte hij. zowel met Nederlandse als met Duitse groe pen, vooral Brechts ..leerstukken", omdat die bedoeld zijn als leermateri aal voor acteurs, die politiek theater willen maken. Daarvoor moeten zij precies weten, wat er met een ge speelde situatie bedoeld wordt, en hoe je die moet spelen, zodat het bedoelde ook duidelijk wordt. Dat betekent, dat alle spelers niet alleen met het stuk. maar ook met alle rolllen erin bezig zijn, samen kij ken en uitmaken hoe zij gespeeld moeten worden, het ten slotte alle maal zouden kunnen, maar toch kie zen wie het uiteindelijk zal doen. De regisseur, tevens dramaturg, is daar bij vooral kritisch begeleider. Verrassender Het lukte op die manier niet meteen, maar het werd wel steeds verrassen der. „Der Brotladen" toont de jongste vorderingen. Brecht voert een groep je werklozen op. die wat proberen te verdienen. Een jongen, die kranten gaat verkopen. Een weduwe, moeder van vijf kindertjes, die in een huis van de bakker woont, maar al maan den de huur niet heeft kunnen beta-- len. Zij doet allerlei boodschappen voor hem, gaat ook hout bestellen. waar hij geen geld voor blijkt te heb ben omdat hij aflossing en rente op zijn hypotheek moet betalen wil hij zelf niet op straat komen. Ook zet hij de weduwe uit haar woninkje om het aan wei-betalers te kunnen verhuren. Een populaire zangeres, die voor de publiciteit veel aan liefdadigheid (so ciaal werk) doet maakt er helemaal een puinhoop van. Een beeld van een stukje samenleving in een economi sche crisis. Aan banden Paul Binnerts en zijn groep gaan er nu van uit. dat de spelers een groepje straatmuzikanten zijn. die" spelend tonen hoe zij als werklozen aan geld proberen te komen. Zij spelen ook de krantenmagnaat, de bakker, een krachtpatser, de zangeres, door zich om te kleden en andere bewegingen aan te nemen. De krachtpatser is een lange tengere acteur, met opgevulde borstkas en biceps, zich bewegend als een bodybuilder. De weduwe Queck is een jonge actrice, die alleen al met haar gezicht een hele scala van kin derlijk-blije hoop, .verwachting, ver driet. gelatenheid kan uitdrukken. Uit alles is te zien. hoe goed door dacht en hoe precies er gespeeld wordt. Nu ja. soms lijkt iets wel eens wat omslachtig het stuk is van vijftig jaar terug en niet afgewerkt maar de voorstelling is een zeer sterk pleidooi voor deze manier van werken. Het leek me de moeite waard aan het eind van het Festival of Foolsrrhéa- tre des Nations nog even naar voren te halen. Een redelijke overzicht over een zo rijk aanbod, waarvan naar de schattingen van het ogenblik zo'n ze-* ventig duizend bezoekers genoten hebben of soms 2ich wat geërgerd is gewoon onbereikbaar. Opmerke lijk. maar niet verwonderlijk, dat er bij praktisch alle voorstellingen die Brechts ik heb meegemaakt, al vrij snel weer mensen weg gingen. Het lag in de opzet van een zo groot aanbod: even proeven, en als het niet meteén smaakt, weer wegwezen. De vraag was wel. of je dan nog ergens anders behalve in de openlucht terecht kon. want hoe langer hoe meer waren voorstellingen al vroegtijdig, uitver kocht. Het publiek, dat niet naar Schliqksupp Teatérgrupp - Angelika Sieburg als Niobe Queck. Programma's voor dinsdag 17 juni AMSTERDAM. Stadsschouw- burg (20.15 uur): Boven Drij ven. Tent Frankendael (20.15 uur): Aap verslaat de knekel- geest. Mickery (20.30 uur) i Humboldt's Current. Carrt I (20.15 uur): Het Nationale Bal- let. Tropeninstituut (Orote j aula 20.15 uur): Japan. Univer- siteitstheater (20.30 uur): De Ontdekking. DEN HAAG. Circustheater (20.15 uur): De Toekomst. Ko ninklijke Schouwburg (met busvervoer, 19.30 uur): Zomer- i gasten. Koninklijke Schouw burg (20.15 uur): India. HOT (20.30 uur): Die schönsten Zeit im Leben. ROTTERDAM. De Doelen (Grote zaal, 20.15 uur): Neder lands Kamerorkest. Theater Zuidplein (20.30 uur): Jozef van den Berg. Luxor (20.15 uun: Lindsay Kemp. De Doelen (Kleine zaal. 20.15 uur): Poetry International. UTRECHT. Muziekcentrum Vredenburg (20.15 uur): A H4n- del Pasticcio. Stadsschouw burg (Blauwe zaal, 15 uur): Eln Fest bei Papdakis. Stads schouwburg (Grote zaal. 20 uur): Nederlands Danstheater. EINDHOVEN. 8tadsschouw- burg (Grote zaal, 21.15 uur): Le Testament de Vlllon. MIDDELBURG. Abdij toren (20 uur): Beiaardconcert. schouwburgen gaat en zich dus ook niet aan de daar gangbare regels houdt moet ver in de meerderheid geweest zijn. Als de festival-leiding straks de balans heeft opgemaakt zal er meer over te zeggen zijn. Maar de bandeloosheid van de fools- festivals uit de jaren zeventig dat toen nog ontregeld werkte is met dit monsterfestival aan banden gelegd. De Fools zijn opgeborgen in een re servaat. het unieke terrein aan de ADM. waar ze geen kwaad meer kun nen. De chaos van voorheen is hier mee controleerbaar gemaakt en on gebouwd tot een groot pretpark dat niets meer met de oorspronkelijke opstandigheid van weleer heeft te maken'. HILVERSUM (ANP) Van 15 Juni tot en met 30 augustus zendt de ra dio-nieuwsdienst van het ANP dage lijks in aansluiting op het korte nieuws van 23.00 uur op Hilversum I extra oproepberichten van de ANWB voor vakantiegangers in het buiten land uit. Deze berichten zijn vooral bestemd zijn voor vakantiegangers in onze na buurlanden. waar. mede als gevolg van de eind april in gebruik genomen sterkere zenders in de Flevopolder, Hilversum I in de avonduren beter ontvangen kan worden. Als gevolg van deze extra berichten zal het N08- programma „Met het oog op morgen" in die periode enkele minuten later beginnen In juli en augustus kunnen vakantie gangers zendtijd krijgen van Radio Nederland Wereldomroep om tips aan anderen door te geven. Deze rege ling is ondergebracht in „de Wereld omroep Retourlijn". waarvoor dage lijks in de programma's, afhankelijk van het aanbod aan ANWB-oproep berichten, maximaal vijf minuten zendtijd beschikbaar zal zijn. Naar schatting van de Wereldomroep zullen in die tijd ongeveer tien reac ties worden opgenomen. Het is de bedoeling dat vakantiegangers in het buitenland naar aanleiding van situa ties die zij meemaken, de telefoon pakken en gedurende een minuut een relaas op een dag en nacht aanstaan- HILVERSUM (ANP) Voor de inter nationale dirigentencursus van de NOS. die van 4 tot en met 30 augustus voor de 27ste maal in Hilversum wordt gehouden, hebben zich kandi daten uit zeven verschillende landen gemeld: acht Engelsen, zeven Ameri kanen. vier Nederlanders, twee Cana dezen. een Fransman, een Bulgaar en een Israëliër. Na een voorselectie zul len ten slotte acht kandidaten kun nen deelnemen aan de cursus, die dit jaar onder leiding staat van de Engel se dirigent Edward Downes. De cur sus staat dit jaar in het teken van opera en operette. Speciaal vandaag de band bij de Wereldomroep inspre ken. Wie dat te kostbaar vindt en bovendien geen haast heeft, kan met zijn boodschap ook wachten tot na thuiskomst. Via die „Retourlijn" kunnen de luis teraars ook dagelijks voorspellen wel ke Nederlander de volgende dag het hoogst in de dan te rijden etappe van de Ronde van Frankrijk zal eindigen. Van onze kunstredactie AMSTERDAM Theater De Ba lie aan het Kleine-Gartmanplant- soen in Amsterdam blijft open ook nadat de Brakke Grond op 1 oktober weer in gebruik is geno men. De Balie was oorspronkelijk ingericht als vervangingstheater voor de Brakke Grond, dat de afgelopen jaar werd verbouwd. Het komende seizoen wordt De Balie afwisselend bespeeld door Theater De Balie gaat niet dicht beroeps- en amateur-theatergezel schappen. Naast Sater en het Pro- jekttheater krijgt de amateurto- neelstichting De Engelenbak de ruimte om hier hun voorstellingen uit te brengen. De Engelenbak speelt al een jaar niet meer in het eigen huis in de NeB omdat de verbouwing van dit theater ingrij pender bleek dan aanvankelijk was voorzien. Na het komende seizoen hoopt de Stichting weer in De Nes terecht te kunnen. De Balie ,zal dan het gehele jaar voor beroepstoneel be schikbaar zijn, waar een aantal vaste gezelschappen het eigen ge zicht van dit theater moet gaan bepalen. door Ineke Sluiter AMSTERDAM Het ik-tijdperk heeft ook in de dans toep slagen. In de serie voorstellingen die het Holland Festiva organiseert onder de titel Nieuwe vormen beweging/dans, i voornamelijk solistisch werk te zien. In 1960 begon in Net York in de daar legendarische Judson Church in Oreenwi«| Village een beweging binnen de moderne dans, die grensva leggend wilde werken en bestaande normen omver wild gooien. De nadruk valt sterk op de natuurlijke bewegtnj lopen, springen, vallen, opstaan, en op de specifieke bew gingsmogelijkhed.en en de persoonlijkheid van de experin» terende danser Dat vraagt mede om een omschakeling iidt manier van kijken bij de toeschouwer. Van onze radio- en tv-redactie DRONTEN Onder de bezoekers van alternatieve genezers worden in verhouding veel mensen gevonden die ontevreden zijn met hun huisarts of specialist Dat aantal bedraagt ongeveer veertig procent Dit blijkt uit een onderzoek dat het Nederlands instituut voor preventieve gezondheidszorg op verzoek van het KRO-tv-programma „Wat heet beter?" heeft gedaan. van wie 6.9 procent dat is circa 660.000 personen van achttien jaar of ouder, het consult in het laatste jaar 'van onderzoek onderging: Gemiddeld uitgegeven bedrag aan alternatieve geneeswijzen per bezoeker in 1979 was 240 gulden (circa 200 miljoen gulden in totaal). In totaal werd in 1979 26 miljard gulden uitgegeven Verbetering aan officiële geneeswijzen* dat is hon derddertig maal zo veeL Nederland-TsJecho-SIowa- kije. Rechtstreeks verslag van uit het San Sirostadton in Mi laan in het kader van het Euro pees voetbalkampioenschap. Ned I. 17.40 uur Griekenland-West-Duits- land. Rechtstreeks verslag vanuit het Stadion Communa le in Turijn. Ned L 20J27 uur Brandpunt besteedt aan dacht aan de volgende onder werpen: het onderzoek van prof. Buikhuisen onder agres sieve jongeren in inrichtingen van de kinderbescherming en een symposium over hoofdpijn in Rotterdam. Ned 2, 21.20 uur Studio Sport. Terugblik op de tot nu toe gespeelde wed strijden van het Nederlands elftal in de strijd om het Euro pees kampioenschap voetbal voor landenteams in Italië. Ned I. 22.45 uur In veel gevallen speelt hierin een technisch tekortschieten van de offi ciële geneeskunde in diagnose of the rapie een rol, maar ook het voorge schreven krijgen van medicijnen die als schadelijk worden gezien en onte vredenheid over de beschikbare tijd van de arts. De resultaten van het onderzoek zullen onderdeel zijn van de laatste uitzending van het inmid dels zeer bekende gezondheidspro gramma „Wat heet beter?" op dins dag 24 juni. Het programma heeft dan drie tv-selzoenen meegedraaid, nadat het als incident was ontstaan naar aanleiding van een documentai re over acupunctuur die vier Jaar ge leden achtduizend reacties opriep. Er zijn in die drie jaar dertig uitzen dingen in totaal geweest over andere manieren van genezen. De gemiddel de kijkdichtheid was één miljoen, dat wil zeggen, dat deze lag tussen een half miljoen bij de laagst bekeken uitzending, en twee miljoen bij de uitzending met de hoogste kijkdicht heid. De gemiddelde waardering was met 7.2 ruim voldoende. Het pro gramma houdt niet zozeer op te be staan, omdat er geen alternatieve ge neeswijzen meer te bespreken zijn, maar om de eenvoudige reden, dat de programmamakers wel eens wat an dere willen. In het afsluitende programma van volgende week zal met drie huisart sen worden gesproken over het vak van huisarts, met drie alternatieve genezers over hun beroep en met drie medische specialisten. In dit pro gramma zal worden ingegaan op ge noemd onderzoek, dat zich bezig houdt met de belangrijkste vraag, hoe tevreden de Nederlander is met zijn of haar huisarts en specialist, en hoe groot de bekendheid is met alter natieve geneeswijzen. Daaronder wordt verstaan, een be handelingswijze. waarbij bepaalde manipulaties met wervelkolom of ge wrichten worden uitgevoerd, die soms een krakend geluid voortbren gen:^. para-normale geneeskunde en 5. acupunctuur^ De meest geraadpleegde alternatieve geneeswijzen in 1979 waren in volgor de: 1. homeopathie. 2. kruidengenees- kunde, 3. chiropractie/ostoepathie. Op de vraag: „Verbeterde uw algehe le gezondheid tijdens de behandeling door de alternatieve genezer?" ant woordde 56 procent met: „Ja, een behoorlijke verbetering". 22 procent met: „Ja. iets verbetering", en 22 pro- Vervolg Het onderzoek is gehouden onder 3782 Nederlanders van achttien Jaar en ouder. Een vervolgonderzoek werd gehouden onder 233 bezoekers over alternatieve geneeswijzen en onder 263 bezoekers over specialisten Daaruit bleek, dat 18,2 procent dat is circa 1.8 miljoen personen van acht tien Jaar en ouder wel eens een alter natieve genezer of arts heeft bezocht. Van een onzer verslaggevers HENGELO In Twente is het initiatief genomen om een monument op te richten voor de geleidelijk uit het beeld verdwenen figuur van de geheel in het zwart gehulde kloosterzuster, waarvan er destijds duizenden werkzaam zijn geweest bij het rooms-katholieke onderwijs en in dienst van de barmhartigheid (ziekenhuizen, bejaarden zorg, en daklozenhulp). De bedoeling ervan is niet de kloosterzusters letterlijk op een voetstuk te plaatsen, want naar hun aard deden ze hun werk veelal in stilte, maar wel om de herinne ring aan hen levendig te houden, omdat ze na de oorlog steeds .meer van het toneel verdwenen. In de vier dekenaten van Twente is. nadat enige particulieren het initiatief hadden genomen, de Stichting Monument Kloosterzus ter opgericht (voorzitter de zaken man G. Tasche te Hengelo) die zich ten doel stelt gelden voor een gedenkteken bijeen te brengen. Aan de beeldhouwer Martin Stolk is inmiddels gevraagd een ont werp te maken, dat ter zijner tijd beoordeeld zal worden. Alle Instel lingen in Twente, die voorheen een vrouwelijke religieuze in dienst hadden, zijn benaderd voor een bijdrage. Uitdrukking In dit gebied kan men van oudere mensen, vooral vrouwen, nog vaak de uitdrukking horen „Ik ben vroeger bij de zusters geweest", hetgeen betekent dat ze er ten tijde van de nog niet gemengde scholen onderwijs van kregen of een naaicursus bij hen volgden. De stichting vindt het onbegrijpe lijk dat men vrijwel nooit meer hoort spreken over de roeping die in het verleden zo veel religieuzen hebben vervuld. Met hun actie voor een monument voor de kloos terzuster willen ze als het ware een schijnwerpertje richten op een al bijna vergeten bladzijde uit het boek van ,,'t rijke roomse leven". cent met: „Nee, geen verbetering". Op de vraag: „Verbeterde uw algehe le gezondheid tijdens de behandeling door de specialist?" antwoordde 46 procent met: „Ja, een behoorlijke ver betering", 23 procent met: „Ja. iets verbetering". 30 proclnt met: „Nee, geen verbetering", eh één procent „Geen antwoqrd". Van de Nederlanders is 59 procent het eens met de stelling, dat alternatieve geneeswijzen in het ziekenfondspak ket moeten worden opgenomen, ook als daardoor de premie hoger zou worden. Zowel degenen die wel eens een alternatieve genezer hebben be zocht. als degenen die dat wel eens hebben overwogen, zijn voor het me rendeel door vrienden, bekenden of familie op dat idee gebracht. De pers media hebben hierin een minder be langrijke Invloed dan verwacht werd. Van de bezoekers van alternatieve genezers en artsen had tachtig pro cent tevoren voor de klachten de huisarts geraadpleegd, bij wie men in meer dan de helft van de gevallen al langer dan een Jaar onder behande ling was. Tijdens het bezoek aan de alternatieve genezer bleef 38 procent onder behandeling of controle van de huisarts. Van de bezoekers aan alter natieve genezers had zestig procent tevoren een specialist geraadpleegd, bij wie men in meer dan de helft van de gevallen al langer dan een jaar onder behandeling was. Onder behandeling van de specialist bleef 34 procent. Meestal blijft men onder behandeling van de huisarts of de specialist, terwijl men ook een alternatieve genezer bezoekt, omdat men bang is, de huisarts of specialist tegen zich in het harnas te jagen. AO-boekje nr 1819: Voetbalgeweld, door W Oudewortel, uitg. Stichting IVIO. Lelystad. 20 blz 1.90 Plannen voor stadsvernieuwing, eer studie over de verhouding tussen planning en recht door dr F. L Bus sink, uitg Samsom, Alphen a. d. Rijn 480 bIZ.- 65 gulden De grote brand van Vrieeenveen in oude ansichten, de tekst is van J Hosmar Uitg. Europese Bibliotheek Zaltbommel. 55 blz - ƒ28.90 Het abstraheren van emoties in sym bolisch geladen beweging, die boven het persoonlijke is uitgetild, is nau- -welijks meer te vinden bij de „post modernen". Wat wel opvalt is, dat er zich sinds 1960 toch betrekkelijk wei nig nieuwe dingen ontwikkeld heb ben. Het is echter goed. dat het Hol land Festival in samenwerking met de Appel de gelegenheid geeft kennis te nemen van de zaken waar de jong ste dansgeneratie op dit moment mee bezig is. Terugkijkend op drie dagen moderne dans in De IJsbreker, een zaaltje aan de Weesperzijde, ontstaat het volgende beeld. Op 13 juni opent Sheryl Sutton met Holocaust. Het Woord betekent brandoffer, algemene slachting. De associaties, die velen met het woord zullen hebben, zijn niet in het geding bij het bekijken van de dans. Er vindt ëen ontwikkeling plaats van een on schuldig jong meisje, via een wezen zonder uitgesproken karakter naar een in blits pak geklede figuur met zonnebril op en broodmes in de hand. Als dit de ontwikkelingsgang van de mensheid verbeeldt, nogal naïef. She ryl Sutton néémt tekst en video in haar werk op. Ze spreekt live of via de monitor, en tijdens hef laatste deel van het werk, met het broodmes, waar overigens niets engs mee ge beurt. zie je het eerste deel via de monitor terug. Dus toch een bood schap. Een slecht functionerende sluiting van de zilverkleurige broek deed een forse aanslag op de concen tratie. Als geheel wel een goede po ging, maar wat arm van vormgeving. Van weinig of geen vormgeving is sprake bij Pooh Kaye. Zij is leerling van Simone Forti, die diergedrag be studeert en gebruikt als inspiratie bron. Kaye voegt daar primitieve overlevingsdriften van de mens aan toe, zoals het bouwen van een veilig hol. Vandaar vêel bakstenen, die als attribuut fungeren en tevens zorgen voor de „muzikale" begeleiding. Ei genlijk kan men in het geval van Kaye spreken van nieuwe vormen van voortbeweging, maar dan als viervoeters. Er is interessante bewe ging, en verrassende sprongen die be ginnen en eindigen in liggende en geknielde posities. Toch raak je ner gens echt betrokken bij het gebeuren, je mag er .eigenlijk alleen naar kijken. 14 juni, het grote dieptepunt. Het optreden -,an Miranda Tufnell en Dennis Greenwood, die zich om beel dend kunstenaar Tim Head gefor meerd hebben. Met de beste wil van de wereld valt er niets positiefs te ontdekken, er is niets De paar onbe nullige ideetjes onuitgewerkt, van het aangekondigde ruimtegebruik niets te bespeuren. Hef is een gran dioze onderschatting van een beleefd blijvend publiek, met een pretentie die gênant is. Een verademing is Pauline de Groot. Zij werkt al sinds 1966 in Nederland na een intensieve studie in de Vere nigde Staten. Zij blijkt zelf de beste uitvoerster van haar werk. Het bewe gingsidioom Is zo persoonlijk, dat het door andere dansers, hoe capabel ook, nooit op dezelfde unieke manie uitgevoerd kan worden. Haar ttü heet Gaps and Bridges. In tegeraWj ling tot het meeste tot nu vertoomk zijn hier duidelijke, heldere struct# ren, ritmisch en dynamisch intewj sant. wat ook geldt voor de bewegrn Uit bewegingsaanzet en -verloop on! staat een boeiende vorm. Voeg daal bij een mooi ruimtegebruik en er I een écht danswerk. De dans, opfl bouwd uit 10 delen is wel wat te lam en ontaardt In een soort marathon Een zwak deel is waar het over eb ei vloed gaat; de tekst is vervelend wordt heel slecht gesproken (voon de uitspraak van het Engels is erbai melijk). Als De Groot zelf spreekt, i dat veel bevredigender. Het is jan mer, dat zij naast een zo uitstekend muzikale begeleider, wiens naam lx laas niet genoemd wordt, niet ee professionele spreker heeft aanp trokken. Het had de spanning zeke op peil kunnen houden. 15 juni. Tanaka Min en een film vai Yvonne Rainer, een van de pionkf van 1960. Terwijl het publiek zoeti de rij wacht tot de deur van de zal open gaat. is Tanaka al met de voa stelling begonnen onder de bomd langs de Amstel. Gehuld in een regfl jas. geïnspireerd door het weer. Nid voor niets heet zijn troep Body Wd ther Laboratory. Zijn beweging! zijn afwisselend langzaam en gespa nen en bijna spastisch, met snel wisselingen naar de verschillende chaamsdelen. Hij beweegt zich rie ting IJsbreker, begeleid door zijn f» bliek, naar een volledig ontruim! zaal. Op de grond zittend bekijken we film van Yvonne Rainer, die zich no uitsluitend met dit medium bea houdt. De film heet Trio A. de chore grafie is van 1966, de film van lifl Een soort credo, maar niet erg ova tuigend. De bedoeling is een aant bewegingsmogelijkheden van b menselijk lichaam aan te geve maar het blijken er nogal weinig t zijn. Als de film afgelopen Is. ligt dal plotseling Tanaka Min op de gron tegen een muur. Naakt. Een perte lichaam. Een uitermate langzaam W wegingsproces begint, dat ademloo gevolgd wordt. Iedere beweging uj tegelijkertijd een pose te zijn. pracD tig om naar te kijken. Er gaat geweldige spanning van uit en mysterieuze communicatie vind plaats Van liggen naar staan, naa| gaan in de ruimte, tempo versnellen tot een razende dans, begeleid doof drums, door geluiden makende muti kanten. Er is nog een danser bezi* maar vanuit mijn positie niet te zien Het eindigt met het wegrollen vW Tanaka Min over de vloer van l*J theater, via het restaurant de traf a naar buiten, waar hij op de stoeprai* tot absolute rust komt. Dan is andtf half uur veretreken En blijft het gf voel iets heel bijzonders mee ge maal1 te hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 4