'Wereldraad zag racisme vaak duidelijker dan wij' Gereformeerden staan achter staat Israël Trouw Oostduitse bisschop wil kerk minder gezagstrouw Kerken in Birma groeien Prof. Berkhof in Noordwijkerhout: Meer chr. ger. activiteiten in België Nog slechts 13.gog Quakers steunen Turkse christenen Bramendominee nu ook doctor in theologie KERK IN DE WERELD Canadese 'VU' in gevaar VANDAAG VOORBIJGANG! Conferenties DINSDAG 17 JUNI 1980 KERK TROUW/KWARTET door Aldert Schipper NOORDWIJKERHOUT De voorzitter van de Neder landse raad van kerken, de Leidse theoloog, prof. dr. H. Berkhof, heeft gisteren bij de opening van de conferentie inzake het antwoord van de kerken op het racisme in de jaren tachtig gezegd, dat de Nederlandse en andere blan ke kerken soms de lijn van het wereldraadprogramma tot bestrijding van het racis me niet konden begrijpen. „Maar als je nu naar de afge lopen vijftien jaar kijkt, kun je vaststellen dat de wereld raad de dingen vaak beter zag dan wij." Prol. Berkhof maakte bekend dat de raad van kerken in ons land morgen hoopt te beslissen over de vorming van een speciaal bureau voor rassen- vragen. dat aan de raad verbonden zal zijn en bemand met een volledige kracht. Berkhof zei dat Nederland al jarenlang een maatschappij met ver scheidene rassen (multiraciaal) is, maar nog geen samenleving met ver schillende culturen (multicultureel). Voordat het zover is, zal het ook nog wel even duren, want het ontstaan van een multiculturele samenleving is niet zo simpeL Prof. Berkhof herin nerde als voorbeeld aan de uitzen ding van de tv-film „De dood van een prinses", waar de raad van kerken tegen adviseerde omdat hij beducht was de gevoelens van moslims te kwetsen. Bij het ontstaan van een multiculturele samenleving zul je op lossingen moeten vinden voor cultu rele verworvenheden van sommige groepen, zoals bloedwraak of polyga mie, die voor andere groepen binnen die samenleving geheel niet als ver worvenheden worden beschouwd. Als belangrijkste les voor de multicultu rele samenleving wees prof. Berkhof op de uitgestoken hand. Soms moet je het morele vingertje heffen, maar je moet ook de helpende hand uitste ken, aldus de voorzitter van de raad van kerken. Andere manier Bij de kerken in de wereld leeft de gedachte dat het racisme in de ko mende tien jaar zich op een andere manier zal openbaren dan in de afge lopen periode en daarom heeft het centraal comité van de wereldraad var» kerken vorig jaar januari in Ja maica besloten opnieuw na te denken over de manier waarop de kerken op racisme kunnen antwoorden. Van onze kerkredactie ESSEN De christelijke gerefor meerde Vlaamse evangelisatievereni ging Filippus wil lectuurverspreiding beginnen in Essen, in Knokke/Heyst en in Brussel om op die manier de mogelijkheden te onderzoeken tot het openen van meer evangelisatie- posten in België. Dit werd bekendgemaakt op de ont moetingsdag van Filippus, in Essen, Vlak over de grens bij Roosendaal. Het was de eerste ontmoetingsdag van deze nog jonge vereniging. De christelijke gereformeerde kerken hebben thans drie posten in Vlaande ren: Antwerpen (evangelist K Groe- neveld) onder verantwoordelijkheid van de kerk van Eindhoven, Gent (evang. H. Bor) onder verantwoorde lijkheid van Zaamslag. en Eekloo (evang. J. M. de Feyter) onder verant woordelijkheid van Leerdam. Fllip- pus is ook een Leerdams initiatief onder leiding van ds. D. J. van Vuu- ren uit Leerdam. Op de komende christelijke gerefor meerde synode, deze zomer in Amers foort, komt een voorstel om tot wat lijn en eenheid te komen in het werk in België, in goed overleg tussen evangelisatie-deputaten (uitgebreid met een sectie-België) en de reeds in België werkzame gemeenten. De activiteiten van de Nederlandse „gereformeerde gezindte" in Vlaams België zijn toegenomen sinds de stichting van de, verenigde protes tantse kerk in België in 1978 Een coördinerende rol speelt daarbij de Antwerpse zakenman J K. Over- beeke, die zelf enkele jaren geleden ook christelijk-gereformeerd werd. De gereformeerde gemeenten hebben een post in Merksem en sinds kort de gereformeerde kerken (vrijgemaakt) in Gent De laatsten krijgen deze zomer al een eigen predikant in Bel gië, ds. P. H. van der Laan (nu nog in Lelystad). Ook de evangelische kerk van Maasmechelen (ds. W J. Kip) rekent zich tot deze gereformeerde gezindte buiten de verenigde protes tantse kerk. Naast deze groepen ontplooien ook Operatie Mobilisatie en de Belgische Evangelische Zending grote zen dingsijver. maar het doopstandpunt van dit laatste kerkgenootschap maakt samenwerking met de gerefor meerde gezindte vrijwel onmogelijk. Op de conferentie van de wereldraad van kerken over het racisme te Noordwijkerhout van links naar rechts: mevrouw Jean Skuse (vice-voorzitter van het centraal comité van de wereldraad), prof. dr. H. A. M. Fiolet (secretaris van de raad van kerken in ons land) en prof. dr. H. Berkhof (voorzitter van deze raad). kwestie in de komende jaren be schouwt. Zij zei dat de activiteiten van de wereldraad tot bestrijding van het racisme nogal zijn aangevallen. Als oorzaak noemde zij dat de pers vaak een verkeerde weergave van de strijd tegen het racisme geeft. Dat geldt vooral met de giften die het programma tot bestrijding van het racisme doet uit het speciale fonds. Mevrouw Skuse verwacht dat de we reldraad de komende Jaren iets zal doen om de activiteiten van het fonds beter in de pers te laten uitkomen. strijding van het racisme, de Ameri kaanse predikant William Howard in zijn preek tijdens de openingsdienst van de conferentie. Howard keek kort terug op de tien jaar dat de wereld raad bezig is met de strijd tegen racis me. „Er kan nog lang niet geoogst worden," stelde hij vast. „Er is eigen lijk maar,één overwinning geboekt, namelijk dat wij inzien dat alle men sen niet alleen een stukje van het probleem zijn, maar ook deel van de oplossing." Weggebleven Te gematigd De conferentie werd geopend door een vice-voorzitter van de wereld raad, de Australische Jean Skuse, RpltpnHhfiH omdat secretaris-generaal dr. Philip "cuciiuireiu Potter van de wereldraad in verband met ziekte van zijn vrouw niet in ons land kon zijn. De bijeenkomst wordt bijgewoond door meer dan honderd vertegen woordigers uit vele landen. De mees te gedelegeerden zijn afgevaardigd door hun kerken. Verscheidene gede legeerden zijn weggebleven. .Onder hen is de Zuidafrikaanse theoloog dr. Alan Boesak, die hier een gedeelte van de bijbelstudie zou verzorgen en die besloot in Zuid-Afrika te blijven in verband met de stakingen in zijn land. Ook de secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse raad van kerken, bisschop Desmond Tutu is afwezig, omdat hij geen paspoort meer bezit. Er is geen delegatie uit Namibië en ook de Zimbabweaanse gedelegeerde dr. Nathan Shamuzarira. de minister van cultuur in zijn land. die hier zou spreken is niet gekomen in verband met de spanningen in zuidelijk Afrika. De gedelegeerden kwamen gisteren onder de indruk van de dood van de vooraanstaande strijder voor burger rechten dr. Walter Rodnez, die vorige week vrijdag in Guyana werd ver moord. Naar aanleiding van deze ge beurtenis besloot de conferentie een groep te vormen, die zich in het bij zonder zal bezighouden met de studie van het racisme in Guyana. Howard, die voorzitter is van de raad van kerken in Amerika, zei dat alle raciaal onderdrukte mensen vrij zul len worden. Hij noemde Zuid-Afrika, Namibië, Zaire, Guyana, de Indianen en de gastarbeiders in de rijke lan den. „Zij allen zullen vrij worden, maar de vraag is waar wij dan zullen staan," aldus Howard. Hij zei verder: „Er is geen verzoening mogelijk, ten zij de muren die ons scheiden worden afgebroken. Als racisme zo'n schei dingsmuur vormt, dan moet het over wonnen worden. En daar hebben de kerken een vooraanstaande rol. Maar helaas hebben de kerken vaak een te gematigde rol gespeeld," oordeelde de Amerikaanse kerkelijke leider. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het besluit van de gereformeerde synode om contacten te zoeken met Palestijnse christenen bete kent beslist niet een koerswij zing ten opzichte van Israël. Dit betoogt ds. J. G. K. Lit- tooy van de gereformeerde deputaten voor Kerk en Israël in het Nieuw Israëlitisch Weekblad. Hij distantieert zich krachtig van be paalde uitlatingen van het synodelid ds. D. van der Meulen. Ds. Llttooy betoogt, dat noch de synode, noch deputaten Kerk en Israël, noch de gereformeerde kerken opeens onder invloed van de huidige politieke we reldmode gekozen hebben of kiezen voor een anti-Israëlische houding, een soort van pro-PLO-policy. Syno de en deputaten houden onverkort vast aan het bestaansrecht van de staat IsraëL Ds. Littooy: „Het ter discussie stellen daarvan, ja zelfs de mogelijkheid daartoe, kan zelfs als zinloos beschouwd worden. Beide hebben ook gekozen en kiezen voor een opstelling, die het zich inzetten voor het voortbestaan van de staat Iraël onvoorwaardelijk impliceert." Een andere zaak is volgens ds. Lit tooy, dat de politiek van Begin dit laatste niet altijd even gemakkelijk maakt. „Wat dit betreft, geldt denk ik ook helaas, dat gesteld kan worden, dat voornoemde politiek mede een klimaat shhept, waarin mensen als Van der Meulen en enkele anderen in onze kerken hun kansen menen te mogen waarnemen." Ds. Littooy schrijft, dat uitlatingen van ds. Van der Meulen over Israël en het zionisme tijdens de oktoberzit- ting van de synode „zeer duidelijk. met instemming van mijns inziens heel de synode, weerlegd" werden. Dat tijdens de aprilzitting de uitspra ken die hij toen deed, niet afgewezen zijn, verklaart ds. Littooy. dat men toen met stomheid geslagen was of dacht „Nou Ja, laat hem nog maar één keer". Het is voor ds. Littooy overi gens wel een raadsel, waarom de par ticuliere synode van Zuid-Holland- West zo iemand afvaardigt. Volgens ds. Littooy kan er toch gesproken worden van een positief neven-effect in die zin, dat velen erg geschrokken zijn en daardoor opnieuw zich nog eens extra bewust geworden zijn van de grote gevoeligheden, die er liggen op het terrein van de verhouding van Kerk en Israël, zo ook waar het de relatie tot de Palestijnen betreft ADVERTENTIE van de 200.000 schoolkinderen in de straatarme staat Do Espirito Santo in Brazilië hebben geen Nieuwe Testament. Moeten we hen bedremmeld aan de kant laten staan? Een NT kost slechts 2,63. Giro 901.000 van In de Rechte Straat te Velp, met verm. NTBr. Mevrouw Skuse meldde dat dr. Pot ter het racisme als de belangrijkste waarin opgenomen: De Rotter dammer. met Oordta Dagblad, Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga Directeur ing. O. Postma HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 Amsterdam tel 020-913456 telex 13006 Postgiro 66 0000 Bank Ned Credietbank Rekenmgnr 2300 12 574 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam tel. 010-115588 (abonnementen en bezorging) tel 010-115588 (redactie) lel 115700 (uitsluilend voor advertenties) Westblaak 4 Rotterdam REGIO OEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag tel 070-469445 (abonnementen en bezorging) Iel 070-469445 (redactie) tel 070-468864 (urtski.tend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST-NEOERLAND (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwolle tel 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnementsprijzen: Per maand 16.98 Per kwartaal 50.95 Per half jaar 101.90 Per jaar 201.60 Advertentietarieven op aanvraag Telefonische abonnementenop drachten (zie adressen boven) Opgave familieberichten 9-19 30 van maandag l/m vrijdag Op' zondag van 18-20 uur telef 020- 913456. Opgave mini-advertenties tel 020-936868 ol schriftelijk aan Mim-Adv. aldeling, postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adreswijzingen uitsluitend schrif telijk aan onze Amsterdamse adressen „Indien de wereldraad van kerken en de kerk überhaupt bekendheid heeft in de wereld en vooral bij slachtoffers van racisme, komt dat door de strijd die de kerken via de wereldraad leve ren tegen het racisme." Dit zei de voorzitter van het programma tot be- AMSTERDAM (ANP) Het religieus genootschap der vrienden (quakers) houdt vanmiddag in de Amsterdam se kerk De Duif aan de Prinsengracht een stille wake in de vorm van een quaker wijdingsbijeenkomst, ge volgd door een godsdienstoefening naar de syrisch-orthodoxe ritus. Deze bijeenkomst is bedoeld ter onder steuning van een aanvraag voor asyl van de ruim veertig Turkse christe nen. die momenteel zijn ondergedo ken in ons land. Mr. J Hahn van het advokatencollectief in Den Bosch zal daarna een uiteenzetting geven van de stand van zaken betreffende de asylaan vraag. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De hervormde predi kant van Raamsdonk, dr. A. van de Beek, die de bijnaam „bramen dominee" kreeg omdat hij in 1974 in Utrecht promoveerde op zijn hobby, de geografie van de bra men, tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen, wordt van middag voor de tweede maal doc tor, nu in de theologie. Bij prof. dr. H. Berkhof van de Leidse theologische faculteit heeft hij nu een proefschrift geschreven over „De menselijke persoon van Christus". Bij zijn promotie in de botanie in 1974 had Van de Beek ook een paar theologische stellingen. Daar hij toen al aan zijn proefschrift bij Berkhof bezig was. kreeg deze toen de gelegenheid tegën die stel lingen te opponeren. Ditmaal heeft Van de Beek aan zijn proef schrift twee biologische stellingen toegevoegd, waarover zijn promo tor van toen, de Utrechtse bioloog prof. dr. F. P. Jonker (nu emeritus) vanmiddag zal opponeren. De •Raamsdonkse predikant, die 33 jaar is, wil zijn studiea in beide richtingen voortzetten. In zijn proefschrift betoogt hij, dat men in deze tijd in de leer over de persoon van Christus niet moet beginnen met God die mens werd, maar met Jezus van Nazareth, zoals die leefde in Israël aan het begin van onze jaartelling. Deze Jezus is mens, maar blijkt tevens zo bijzonder dat men met recht over hem kan spreken als God, aldus dr. Van de Beek. LEUSDEN (GKN) De kerken van Birma, die in 1966 alle zendings werkers zagen vertrek ken. groeien. Dit vertel de mevrouw Esther Buy aan het centraal orgaan van de zending van de gereformeerde kerken. Mevrouw Byu is ad junct algemeen secreta ris van ëe unie van bap tistengemeenten in Birma. Tot vorig Jaar hebben de kerken een volko men geïsoleerd bestaan moeten leiden. Van 1966-1973 werden de contacten onmogelijk gemaakt door een mili tair regiem. Sinds 1973 kent Birma een rege ring die streeft naar een eigen Brimees socia lisme. In het begin hadden de kerken het bijzonder moeilijk in dit boed dhistische land. waar ze nog steeds maar drie procent van de bevol king uitmaken. Het ka der moest per persoon drie vier taken op zich nemen. De situatie dwong de kerken van Birma zich te bezinnen op eigen ta ken in de samenleving. De conclusie was, dat de kerk zich niet moest terugtrekken in een ei gen ghetto, maar een missionaire taak heeft in eigen land. Om deze taken te kun nen vervullen, werd be sloten te streven naar financiële onafhanke lijkheid, naar een struc tuur die past op de ei gen cultuur en samenle ving en naar een theolo gie die betekenis heeft voor de eigen situatie. De kerk groeit. Vorig jaar werden zesduizend mensen op een dag ge doopt. De meeste be keerlingen worden ge wonnen vanuit de niet- Blrmese, animistische stammen. Onder boeddhisten is nog wei nig openheid voor het evangelie merkbaar. Mevrouw Byu kon ons land bezoeken, omdat sinds vorig jaar de kerk weer de mogelijkheid heeft om afgevaardig den te sturen naar in ternationale conferen ties en personele con tacten te leggen met kerken in andere lan den. BERLIJN (ANP) De protestantse kerken moeten afstand doen van haar typisch reformatorische traditie om zich strikt gezagsgetrouw ten aanzien van regeringen op te stellen. De houding van die kerken moet ge kenmerkt worden door een kritische medeverantwoordelijkheid en moet een oproep inhouden tot begrenzing en controle van de staatsmacht. Dit zei Werner Krusche, de evangelische bisschop van Magdeburg bij een vie ring van 450 jaar Augsburgse Belijde nis in de\Westberlijnse Kaiser Wil- helm-Gedachtniskirche. In de Augsburgse Belijdenis wordt beklemtoond dat christenen gehoor zaam moeten zijn aan de overheid en wordt ook het meedoen aan een „rechtvaardige oorlog" gerechtvaar digd. Dit gaat volgens de Oostduitse bisschop nu niet meer op. Kerken kunnen tegen een oorlog met zijn totale vernietigingsmogelijkheden al leen maar een duidelijk „nee" zeggen. Een werkelijk belijdende kerk. aldus Krusche, moet nu „de valse hoop verwerpen dat door het afschrik- kingsevenwicht veiligheid en vrede gewaarborgd kunnen worden Voor de kerken in communistische landen ziet Krusche als bijzondere taak een bijdrage tot een realisti scher visie op de mensen dan die van het „anthropologisch optimisme" van het marxisme, dat uit teleurstel ling vaak omslaat in het eisen van steeds grotere prestaties en het wan trouwend zoeken naar schuldigen. Behalve in Nederland worden ook in andere landen ernstige pogingen on dernomen om op een niet al te waar devrije, christelijke, manier weten schap te beoefenen. Merkwaardiger wijs hebben die buitenlandse pogin gen ook iets met ons land te maken. Het bekendste op dit terrein is waar schijnlijk Calvin College In Michigan in de VS. Maar ook in Australië (Gee- long) en in Canada is men aan de gang Net als de Vrije Universiteit in Amsterdam heeft ook het in het Ca nadese Toronto gevestigde Institute for Christian Studies een vereniging LvriSCn achter zich. In Canada heet die „As sociation for the Advancement of Christian Scholarship". kende is dat in de sfeer van waaruit in Toronto gewerkt wordt, een nogal orthodox soort gereformeerd denken samengaat met een fundamentele kritiek op de maatschappij en op de manier waarop meestal wetenschap wordt beoefend. Hoe men zich dat het beste kan voor stellen vertelt de econoom prof. dr. Bob Goudzwaard, die „fellow", een soort gastdocent, aan het ICS is en er nog dit jaar een aantal weken heeft gewerkt Goudzwaard is vrij gechar meerd van het instituut in Toronto. „Je vindt er een reformatorische theologie met een sterk evangelical Inslag, maar dat gaat er samen met een serieus werken aan de soberheid van de christelijke levensstijl", ver telt de VU-hoogleraar. Het Institute for Christian Studies (ICS) stelde zich voorheen nog wel de VU als ideaal voor ogen. maar het gaat nu zo'n beetje zijn eigen gang. De VU doet nog wel eens wat voor haar kleine zusje in Toronto, maar dat stelt betrekkelijk weinig voor. Belangwekkend Het ICS heeft dan ook heel wat min der te betekenen dan de VU. Er zijn ruim honderd studenten en het legt zich vooral toe op het geven van een achtergrond bij de kennis die studen ten elders opdoen. Het belangwek- Goudzwaard is vooral lyrisch als het gaat over de zomerconferenties, die in Canada worden gehouden. „Dat zijn hele happenings, met soms bijna duizend mensen, die in tenten en ca ravans twee of drie dagen bij elkaar zijn. Het zijn natuurlijk orthodoxe gereformeerde mensen, maar het is er lang niet zo duf als in de reformed churches. Die mensen praten onder meer over hoe je als christen in de huidige materialistische maatschap pij leeft, over nieuwe levensstijl, christelijke kunst. Soms zijn ze zo intens met elkaar bezig dat de kok een einde aan de vergadering moet maken, omdat het eten anders ver pietert". Ze zitten daar in Canada niet alleen Prof. B. Goudzwaard zo'n beetje met elkaar te praten. Naast het ICS en de „vereniging" heb je een christelijke vakbeweging en het Committee for Justice and Liber ty. een commissie voor gerechtigheid en vrijheid, een soort christelijke ac tiegroep, die samenwerkt met de raad van kerken in Canada en die nogal eer heeft ingelegd met haar verzet tegen de aanleg van een reusachtige pijplijn door de maagdelijke gebie den in het noorden van Canada, naar Siberië. De actiegroep heeft maar zo'n vijfhonderd mensen waar zij op kan terugvallen, maar achter het hele gedoe in Toronto staan volgens prof. Goudzwaard wel zo'n zes tot tiendui zend mensen. Zeven man Het ICL is begonnen in eind 1967 met één docent. Inmiddels is een groep van zeven man lid van de staf, ieder van hen neemt één aspect onder zijn hoede van de filosofie van de natuur wetenschappen, via de encyclopedie der wetenschappen tot sociologie en economie. Op dat laatste punt geeft Goudzwaard zijn medewerking. Hij vertelt dat het ICS permanent financiële problemen heeft. De pro fessoren werken voor salarissen, waar in Nederland nog niet een halve we tenschappelijke medewerker voor te krijgen is. Toch werken ze met heel wat enthousiasme. De sfeer is er van een voor Nederlandse begrippen on gekende gemoedelijkheid. Het komt vaak voor dat de professoren 's avonds hun vrije tijd doorbrengen zittend op de grond met een stel studenten om zich heen. En er wordt hard gewerkt. Goudzwaard heeft in drie weken in januari maar liefst zeventig uur colle ge gegeven over de grondslagen van de economische wetenschappen, over economische modellen en over econo mische politiek. Moeilijkheden Het ICS is de laatste tijd in moeilijk heden gekomen doordat de regering van Ontario, waar Toronto ligt, een stokje wil steken voor instellingen die een wetenschappelijke pretentie heb ben, maar feitelijk niet anders zijn dan „diploma-molens", waar je op Amerikaanse manier zonder al te veel moeite een „graad" kunt krijgen, die wetenschappelijk nauwelijks van be tekenis is. Omdat het ICS zich vroe ger nooit iets heeft gelegen laten lig gen aan een officiële erkenning door de overheid, dreigt het instituut nu ten slachtoffer te vallen aan de overi gens heel nuttige maatregel van On tario. De theologische opleiding van het ICS zou door de maatregel niet getroffen worden, maar de maat schappijkritische kant van het ICS, die verreweg het interessantst is, wel. Noodkreet De directe^ van het ICS, Robert E. VanderVennen. heeft een noodkreet de wereld ingezonden, waarin hij vraagt om gebed, maar ook om geld, want hij vreest dat zijn staf heel wat extra tijd kwijt zal zijn om het ICS door de huidige moeilijkheden heen te halen. Het ICS drijft op de mensen in de reformed churches in Canada, maar onder hen is ook wat twijfel ontstaan over het instituut, dat zo open en kritisch in de maatschappij staat. Wie geld wil geven aan het ICS kan gebruik maken van postgiro 17 75 496 van de Calvinistic World Association Potgieterweg. 1851 CJ Heiloo. DE BEDOELING IS: GAAN Hoe kort en samengedrongen de verhalen van Lukas vaak ook moge zijn, soms worden plotseling een aantal details meegedeeld. Zo hier. bij de verlamde. Petrus heeft gezeul Wandpl! en daarna heeft hij hem hij de hand gegrepen En dan lezen we. terstond werden zijn voeten en enk< vast. Hier staan twee Griekse woorden, waarvan het eerste ons bekend is. Lukas gebruikt hier voor „voet" het woord basis. Basis betekent eigenlijk: gang. tred. Maat in het meervoud kan het „voeten" betekenen. Wij kennen het woord basis in een andere betekenis, namelijk van fundament. De basis van iets leggen, is: het fundament ervan leggen. Een gebouw heefteer, basis nodig, een fundament. Als het over ideële zaken gaat spreken we over grondslag. Wie aan de basis. h« fundament of de grondslag morrelt, brengt het gehele bouwwerk in gevaar Wij kennen uitdrukkingen als: iemand weer op z'n benen of op z'n voeten zetten. Maar de mens is geen standbeeld. We zeggen niet een mens weer op z'n sokkel (de basis vaj een standbeeld) zetten. De basis voo de mens is z'n gang, z'n gaan. Hetis niet de bedoeling dat een mens ergens st^at te staan. De genezing van de verlamde ls niet af als hij rechtop kan staan. Want in dat gevj zal hij blijvend afhankelijk zijn var. de mensen die hem hier in de poort neerzetten. De bedoeling is: wandelen, lopen. In beweging ki Ergens heen gaan. De mens heefti weg. Het gaan op die weg die voor hem bedoeld is, dat is z'n basis, moet dat dan ook leren Hij moeti weg leren. En hoe hij die moet g: Beroeping werk NED. HERV. KERK Beroepen te Genemuiden: L H. ten te Wouterswoude; te Zijdet L. van Wingerden, kand. te I veld-Giessendam. Aangenomen de benoeming hoofd dienst geestelijke verzorgit (stichting verpleeghuis Pransweide Winterswijk): F. J. C. Helder te D« Haag-Loosduinen; naar Hillegen berg; B. Duisterhof te Yerseke; naai Breda-Terheijden: J. J. Brörens t< Druten (streekgem. Maas en Waali naar Velp; P L. Krijger te Den Haq Loosduinen (verb. ber.). Bedankt voor Sint-Pancras: G. KI Germans te Houtrijk-Vijfhuizen. GEREF. KERKEN Beroepen te Haulerwijk: K. A tb ring te Loppersum. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Bedankt voor Zwolle; W. G. de VrlB te Haren. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Ermelo; L. W. Bilkes te St. Thomas (Can.) Aangenomen naar Eindhoven. J V» gel te Rozenburg; naar Leiden G. den Hertog te Kornhorn. die bedanl te voor Sassenheim GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Puttershoek. Werk» dam, IJsselmonde en ZwijndrechtJ J. Tanis, kand. te Sommelsdijk. Ds W. G. F. van Herwijnai Op 73-jarige leefgijd is overleden dl emeritus vrijgemaakte gereformea de predikant W. G. F. van Herwijnet die tot aan zijn emeritaat in 1961 d vrijgemaakte gereformeerde kerk i Bergen op Zoom-Rilland heeft p diend. Hij begon zijn ambtelijke loop baan te Rilland-Bath, waar hij in 191 met de vrijmaking meeging. door Aldert Schipper Jaap Koerts Tot kerkelijk werker voor evangeW tiewerk in Oost-Groningen namei de gereformeerde kerken is benoem! de heer Jaap Koerts (31). Hij gaatzid vestigen in Nieuweschans. De he# Koerts volgde een opleiding aan W Nederlands Bijbel Instituut (NBl)l Bosch en Duin, een opleiding vofl kerkelijk werkers. Jaap Koerts is» gen jaar full-time verbonden gewea aan de jeugdbeweging Youth I' Christ-Nederland. Eerst als schipp# op de koffiebarboot „Kruis of munt" te Utrecht, later als regioleider vand provincie Utrecht. Sinds 1976 hed hij getracht jeugdevangelisatiewa in Zuid-Nederland op te zetten Vredeskampen op de kamp«tf boerderij Bloem en Bos, Texel. 12-1 juli: Wat doen we met geweld? ÏW juli (alleen voor vrouwen): Vrouwë geweldloos, keuze of lot? 26 juli-» augustus. Waar kiezen we voor? OjX en inl. doopsgezinde vredesgroep. V 075-165954. In militaire dienst of niet? P juli. De Drieburg. Driebergen 03438-3193). Levensbeschouwing (bijbelstud* en gezamenlijke geloofsbeleving).1 12 juli oecumenisch vormingscff trum Hedenesse, Cadzand (tel. 011'' 1654(.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2