Doorn zoekt veilige schoolroutes Tekening van een lezer TrouwCommentaar Kabinet tegen wijziging wetsontwerp tarief arts dank kwam 20 jaar te vroeg Minister Tuijnman zet experiment in gang Realiteitszin (1) Realiteitszin (2) Apeldoorn speurt naar arsenicumbron Rode Kruis wil zelf interferon maken SREFIDENSI, RO HEILBRON Bil I op stap roos VRIJDAG 13 JUNI 1960 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Minister Gardeniers van CRM wekt de indruk, althans blijkens het ontwerp voor een nieuwe be schikking tegen sluikreclame op radio en televisie, dat zij een zeke rt voorkeur koestert voor de weg van de minste weerstand. Wat de minister nu voorstelt, sluit aan bij wat er de laatste jaren in de praktijk is gegroeid. Geen wonder daarom dat de TROS er als de kippen bij was om als eerste com mentator de „realistische benade ring" van de minister te prijzen. Maar mag het sanctioneren van een jarenlang gegroeide praktijk werkelijk relalistisch heten en ont slaat het feit dat de praktijk lang zaam is ontstaan je van de ver plichting de zaak zelf nog eens te bekijken'7 Het is goed en realistisch van elk nationaal probleem de proporties goed in het oog te houden: dus ook van de sluikreclame. Maar als we toch omwille van die verhou dingen vergelijkingen moeten ma ken. dan is het voor de hand lig gend de exploitanten van de sluik reclame te vergelijken met lieden die gratis met de trein meereizen dus wel dienst genieten, maar Trouwens: wat moet je je eigenlijk bij dat zo vaak in dit stuk genoem de woord „realiteitszin" voor stellen? Er zijn nogal wat zendgemachtig den in Hilversum die er een handje van hebben de sluikreclame voor te stellen als een natuurgebeuren dal ons overkomt en dat wij dan maar met realiteitszin dienen te janvaarden. Maar natuurlijk is dat onzin. Als de minister werkelijk denkt dat TROS en consorten gelijk hebben en er geen kruid gewassen is tegen dit verschijnsel, laat ze dan eens rondkijken in het buitenland. Daar bestaan echte commerciële omroe pen. die er louter en alleen om redenen van zelfbehoud alle weigeren om te betalen aan degene die de dienst verleent, onder het motto: ach, die trein rijdt tóch en een kniesoor die daar op let. Inderdaad een vrij veel voorko mend verschijnsel en redenering. Toch is het niet te verwachten dat ooit iemand minister Tuijnman zal prijzen om zijn ..realisme" als hij met een beschikking voor het spoorwegpersoneel komt als de overtreders geen grote monden of dergelijke geven in zo'n geval alles liefdevol onder het mom van „wer kelijkheidszin" door de vingers te Kortom: er is naar onze mening geen enkele reden nu opeens minis ter Gardeniers te prijzen om haar ..realistische benadering." Integen deel. Ook om heel andere principiële redenen lijkt het ongewenst om met nota's en beschikkingen de lang zaam van letter en tekst van de omroepwet weggegroeide ontwik kelingen te sanctioneren. Als er op dit punt al iets aangepast zou moe ten worden, dan is wetswijziging de aangewezen weg. belang bij hebben sluikreclame uit te bannen. Wat Hilversum in de praktijk al leen maar hoeft te doen, is het beleid van de commerciële omroe pen bij het tegengaan van sluikre clame over te nemen. Dat zou pas werkelijk van ..realiteitszin" ge tuigen. Het stuk van minister Gardeniers is blijkens de toelichting in de eerste plaats bedoeld als een dis cussiestuk. Laat ze zelf de beste bijdrage leveren tot de discussie door alsnog een tweede nota te produceren. waarin antwoord wordt gegeven op de vraag hoe de buitenlandse commercie dit var kentje wast: dan is de discussie meteen een heel stuk verder. De twee regeringspartijen vinden dat de groep, die straks alle mogelijke tarieven van artsen en ziekenhuizen gaat vaststellen niet mag bestaan uit voor het grootste deel artsen en ver zekeraars. Zij zijn namelijk belang hebbend, zo vinden de twee fracties. Daarom heeft men een wijzigings voorstel ingediend, dat stelt dat er Van een onzer verslaggevers APELDOORN De gemeente Apel doorn gaat dezer dagen buizen slaan rond een gebied waar een maand ge leden grondwater met te veel arseni cum is ontdekt. Aan de hand van de watermonsters hoopt men de richting van de verontreinigingsbron te vinden. Intussen hebben genomen monsters aangetoond dat het grondwater niet lijkt op water dat afkomstig is uit vuilstortgaten. Het onderzoek heeft zich de afgelopen weken hoofdzake lijk bepaald op een gebied van vijf tien hectare in Apeldoorn, waar zich de voormalige vuilstortplaatsen be vinden. door Haro Hlalkema DOORN Van alle verkeersslachtoffers die ln 1978 te betreuren waren, bestond 47 procent uit kinderen tot vijftien jaar. Van de gewonden was dat zelfs 55 procent. Zeventig procent van alle verkeersslachtoffers binnen de bebouwde kom waren voetgangers en fietsers. In 1978 verloren 570 voetgangers het leven, ruim 5900 raakten gewond. Drie op de tien voetgangersdoden waren kinderen tot vijftien Jaar. Bij de gewonden was zelfs de helft niet ouder dan vijftien jaar Van onze parlementsredactie DïM HAAG De regering heeft ernstige bezwaren tegen een ammdement dat door de twee regeringspartijen, CDA en WD is ingediend tijdens de behandeling van het wetsontwerp («leven gisteren in de Tweede Kamer. Deze cijfers haalde minister Tuijn man van verkeer en waterstaat woensdag in Doom aan om te onder strepen dat extra aandacht moet worden besteed aan de positie van het kind in het verkeer. De minister vertelde bovendien dat de afloop van een ongeval voor een kind doorgaans ernstiger ls dan voor een volwassene. Het kind is dus nog steeds het kind van de verkeersrekening. aldus Tuijnman. Dat de minister zich dit in Doom liet ontvallen, had te maken met een on derzoek dat ln deze Utrechtse ge meente wordt ingesteld naar de ver keerssituatie in en rondom voor de schooljeugd. Tuynmen installeerde de stuurgroep „Schoolroutes Doom", waarin de gemeente, de politie, de scholen en de ouders van scholieren samen met vertegenwoordigers van verkeer en waterstaat en een ingeni eursbureau gaan zoeken naar een vei liger verkeer voor de schoolgaande jeugd. De stuurgroep zal de aanleg van fiets en looproutes moeten voorbereiden om scholieren op een veiliger manier naar school te kunnen laten gaan. Doom heeft twintig scholen, zowel voor het basisonderwijs als het voort gezet onderwijs. Acht lagere en drie middelbare scholen liggen in de buurt van drukke verkeerswegen. Niet alleen uit Doom komen de leer lingen, maar ook uit Maarsbergen, Leersum, Amerongen, Wijk bij Duur stede, Cothen, Langbroek en Wou- brugge fietsen of brommen zij naar de middelbare scholen in Doom. Van uit Doom trekken dagelijks ook tal van kinderen naar scholen ln Maars bergen of Langbroek en verder lopen er fietsroutes voor scholieren uit de omgeving door Doom. Slierten fietsers Het is er dan ook flink druk. daar in het centrum van Doom. Rijksweg 225 (de zogenoemde Stlchtse Lustwaran de of oude Utrechtse straatweg) en de provinciale weg 29 (Maam-Cothen) gaan dwars door het dorp. Veel scho len in Doom zijn klein en beschikken niet over een eigen sport- of gymzaal. Het straatbeeld ln Doom wordt over dag dan ook voor een belangrijk deel bepaald door slierten fietsers, brom mers en voetgangers die naar school, gymzaal, sporthal of zwembad trekken. De veiligheid van de kinderen dreigt in de knel te komen, vindt de gemeen te Doom. Dit geldt vooral voor de kinderen op de kleuter- en lagere scholen. Het probleem dateert al uit de tijd dat kinderen uit de nieuw bouwwijk Wijngaard de dorpsstraat moesten oversteken om naar school te gaan. Doom is sindsdien verder uitgebreid, er kwamen meer scholen en het verkeer groeide sterk. Er ver schenen wel verkeersbrigadiertjes en ouders hingen de fel-oranje cape om de schouders, maar toch was de situa tie voor de scholieren geen zaak om gerust over te zijn. Directeur J. M. Vllijn van de openba re mavo Koningin Wilhelmina denkt dat het alleen voor het „grote" ver keer veiliger is geworden, maar dat dat niet geldt voor de fietsers en de voetgangers. Daarvoor zouden tal van voorzieningen getroffen moeten worden, zoals een oversteekplaats naar het postkantoor, rijwiel-over steekplaatsen, snelheidsbeperkende maatregelen voor auto's, fietspaden aan weerskanten van drukke wegen en andere maatregelen. In het overleg tussen de verschillende scholen in Doom ls regelmatig over de verkeerssituatie voor de leerlingen gesproken en ook op gemeentelijk niveau ls het veelbesproken agenda punt. Hier en daar zijn ook wel veran deringen of verbeteringen aange bracht, maar een volledige tevreden heid ls ln Doom toch niet te beluis teren. Hulp Daarom is men bij de gemeente en in de onderwijssector erg gelukkig met de bereidheid van verkeer en water staat het project „Schoolroutes Doom" als experiment te accepteren in het kader van het beleidsplan voor de verkeersveiligheid. In dit plan wordt voorrang gegeven aan de be strijding van de verkeersonveiligheid binnen de bebouwde kom en vooral aan de veiligheid van fietsers en voet gangers. Met de beschikking „Rijksbijdragen Experimenten in Verblijfsruimten" die in april 1977 bekend werd ge maakt, kan het Doomse project van start gaan. Voor de gemeente was een onderzoek naar veiliger schoolroutes technisch en financieel een onhaalba re zaak geweest. Het onderzoek, dat uitgevoerd wordt door het Ingeni eursbureau Dwars, Heederik en Ver- hey, kost vermoedelijk al meer dan vijf ton. Daarna zal er ongetwijfeld nog het nodige geld uitgetrokken moeten worden om de verbeterings plannen te kunnen uitvoeren. Ver keer en waterstaat zal 85 procent van het project bekostigen. De scholleren uit Doom en omgeving leveren een belangrijk aandeel in de eerste fase van het onderzoek. Drie duizend van hen moeten de weg die zij dagelijks van huis naar school afleggen, op een plattegrond van Doom aangeven en daarbij eventuele gevaarlijke punten opnoemen. Na derhand wordt bekeken of er geen kortere routes voor de hand liggen en welke punten als bijzonder gevaarlijk worden beoordeeld Mogelijk worden de fietsende en brommende scholleren in hun ver keersgedrag geobserveerd (bijvoor beeld met behulp van video) en wor den de fietsende en brommende scho lieren in hun verkeersgedrag geobser veerd (bijvoorbeeld met behulp van video) en worden kinderen op weg naar school gevolgd om hun manier van lopen en rijden te registreren. Sommige kinderen worden misschien geïnterviewd. Verder kunnen snel heidsmetingen van het gemotoriseer de verkeer en het analyseren van ver keersongevallen tot veranderingen in het Doornse verkeersbeeld aanlei ding geven. Ouders Ook de ouders, schoolbesturen en leerkrachten worden bij het onder zoek betrokken. „Een waterdichte toestand krijgen we natuurlijk nooit", zegt ds. J. van 't Kruis uit Wijk bij Duurstede, die namens de ouders van leerlingen van het Revius- lyceum in de stuurgroep zit. „Maar het ls belangrijk de situatie te bezien, ook al omdat we steeds meer verkeer in en rondom Doom tegemoet moe ten zien." Directeur Vilijn is blij dat het experi ment in Doom plaats vindt. „We heb ben al eerder aan de bel getrokken. En we kunnen rustig zeggen dat het probleem van de verkeersveiligheid bij de gemeente een punt van grote zorg was. Maar de gemeente alleen kon geen beslissingen nemen, omdat ook de provinciale waterstaat en Staatsbosbeheer erbij betrokken zijn. Als het onderzoek door het ingeni eursbureau is afgerond, zal worden gezocht naar de geschikte schoolrou tes. De bedoeling is om het verkeer Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. niet vijftien, maar achttien personen in dat „centraal orgaan" moeten gaan zitten. Met de aanvulling van patiënten en consumenten, die zij voorstellen krijgen de „belangheb benden" een minderheid in plaats van een meerderheid. Staatssecretaris Veder-Smit van volksgezondheid zei gisteren tijdens de tweede termijn van het debat, dat de regering ernstig bezwaar maakte tegen zo'n wijziging. Het lichaam zou te log worden om nog besluitvaardig te kunnen zijn. Vooral minister Van Aardenne van economische zaken heeft bezwaar gemaakt. Een wijzigingsvoorstel van de PvdA, dat uitgaat van vijftien personen, wees zij ook van de hand. Die wijzi ging houdt in dat binnen de voorge stelde samenstelling een verschui ving optreedt van belanghebbenden naar gebruikers van de gezondheids zorg. Hiertegen had Veder-Smit be zwaar omdat artsen en ziekenfonds- verzekeraars „toch soms ook gebrui kers zijn", en bovendien deskundig zijn. Niettemin vinden de fracties van CDA en WD, dat ze moeten vasthou den aan hun amendement, dat een meerderheid in de Kamer heeft. van en naar de scholen min of meer op deze routes te concentreren. De betrokkenen erkennen dat het ver keer in en rondom Doorn voor fietsers en voetgangers daarmee niet in één klap veilig zal zijn. „Leerlingen ne men in principe toch de kortste weg of de weg waar ze met elkaar samen kunnen rijden", zegt Vilijn. „Het zal niet mee vallen om daarin verande ring te brengen." Minister Tuijnman concludeerde dat te vaak en ten onrechte van het kind wordt verwacht dat het zich gedraagt als een volwassene. „Men vergeet hierbij meestal dat een kind nog te weinig ervaring heeft. Het onderken nen van gevaren en risico's in het verkeer en het op de juiste wijze handelen is zelfs voor volwassenen al dikwijls een moeilijke opgave, laat staan voor een kind", aldus Tuijnman. „Ik geloof dat de kinderen zich amper van gevaar bewust zijn, of beter: dat ze nauwelijks beseffen of een situatie gevaarlijk is," vult Villijn aan. En ds Van 't Kruis: „Kinderen onderschat ten het gevaar. Bovendien zijn zij gewend aan het drukke verkeers beeld. Als ouders ben je sneller be zorgd dat er iets kan gebeuren. Als kind riskeer je ook meer." Het experiment ln Doom is een voor loper voor andere onderzoeken in het land. De resultaten worden gebruikt voor soortgelijke situaties in Neder land. aldus Tuijnman. Een oudere inwoner van Doom, van wie mag worden verwacht dat hij de situatie in zijn woonplaats redelijk kent, vindt het maar raar dat juist Doom als proefkonijn mag fungeren en dat nota bene de minister zelf het startschot geeft. „De verkeersveilig heid een probleem? Ach. het wordt een probleem gemaakt Als de brom mers eens wat minder hard zouden rijden en als de schooljeugd zich be ter aan de regels van het verkeer zou houden, zou het allemaal best mee vallen," kniest de Doornaar. „En dat Tuijnman hierheen komt. is omdathij in de buurt woont." Misschien doelt ambtenaar W. van Plateringen daar ook op, als hij zegt „We hebben geluk gehad met dit ex periment." Maar al is er in Doom dan nog geen scholier het slachtoffer ge worden van de verkeerssituatie, dat neemt niet weg dat het een drukte van belang is. En de cijfers die Tuijn man gebruikte om de ernst van het vraagstuk aan te duiden, liegen et niet om. AMSTERDAM (ANP) Het Cen traal laboratorium van de Bloed transfusiedienst van het Rode Kruis is begonnen met voorbereidingen voor de produktie van interferon uit witte bloedcellen. Interferon is een natuurlijke stof die in het lichaam een rol speelt bij het afweren van virusinfecties. Volgens voorlopige on derzoekresultaten kan toediening van interferon de behandeling van een aantal virusziekten verbeteren. Verder zijn er „interesstmte aanwij zingen" dat interferon waardevol kan zijn voor de behandeling van sommi ge vormen van kanker. In een aantal landen worden op beperkte schaal klinische proefnemingen gedaan, met vooralsnog wisselende resultaten. In Nederland wordt er op de Erasmusu niversiteit in Rotterdam aan gewerkt De produktie van interferon is duur en moeilijk. Tot voor kort was de Finse bloedbank internationaal de enige bron die kleine hoeveelheden kon leveren. Toen de belangstelling voor het onderwerp sterk toenam, hebben laboratoria in een aantal lan den de produktie ter hand genomen ADVERTENTIE s)if //er /we7 oo/> Galerie voor Surinaamse, Antilliaanse Caraibi- sche kunst 14 juni t/m 6 juli 1980 grafische werken gouaches olieverfschilderijen geïnspi reerd op de onderdrukte, gebrefclljdende mens Keizersgracht 757 1017 EA Amsterdam (bij de Amstel) tel 020- 22.37.25 „Gevoelig voor de menigvuldige bewijzen van hartelijke deelne ming, die de ondergeteekenden, bij het overlijden van haren dier baren Echtgenoot en hunnen Va der mogten ontvangen, nemen Zij de vrijheid langs dezen weg, daarvoor aan Allen, den innig- sten dank te betuigen." Kampen, den 18 Augustus 1832. Was getekend: Wed. N. Plomp en Kinderen. Wanneer was haar dierbare echtgenoot dan wel overleden? Volgens de „nieuwstijdingen" in het Kamper Nieuwsblad op 11 augustus 1852. Dat laatste klopt, want Nicolaas Plomp. „Broeder der Orde van den Nederland- schen Leeuw", was sinds 1825 stadsbouwmeester van Kampen. Hij was toen al 42 jaar en in de „nieuwstijdingen" wordt gemeld dat hij 70 jaar is geworden. De dank van de weduwe kwam twin tig jaar te vroeg. Een zetfout dus, zoals er vandaag de dag zoveel voorkomen (zie de knipsels uit Trouw en een huis- aan-huis-blad), maar wel opmer kelijk in een tijd waarin het zet werk in de kranten nog zeer nauwgezet met de hand gedaan werd en waarin geen computer regels kon vergeten of woorden verkeerd afbreken. Zetfouten kwamen toen ook al voor. wel meer dan eens. zegt drs D. van der Vlis, maar zo erg als tegenwoordig was het in elk ge val nog niet. De heer Van der Vlis, gemeente-archivaris van Kam pen, heeft de geschiedenis van zijn stad opgeschreven, met name van de IJsselkade die het gezicht van Kampen bepaalt. In de eerste plaats voor oud-burge meester drs S. van Tuinen die tot april 1978 eerste burger van de stad was, en in de tweede plaats voor ieder die in de negentiende- eeuwse bouwkunst geïnteres seerd is. Samen met de stede- bouwkundige geschiedenis van de Kamper IJsselkade - een stu die van drs J. W. H. J. M. Noldus van de Vrije Universiteit vormt dat eerste verhaal het pas (bij Kok in Kampen) verschenen boek „De tuin van een stad", voor 17.50 in de boekhandel te koop. De IJsselkade, een kleine kilome ter lang, is altijd de trots van Kampen geweest, maar diezelfde kade was de vorige eeuw ook het handvat dat het gemeentebe stuur gebruikte om verdere indu strialisering tegen te houden. Niet dat er niets gebeurde: in 1842 nam de gemeenteraad een plan aan om een deel van de oude bebouwing af te breken en er zeven mooie pakhuizen voor in de plaats te zetten. Witte pakhui zen, want stadarchitect Plomp, van wie het ontwerp zou komen, hield van wit. Hij werd wel de „witmaker" van de stad ge noemd, omdat hij alle gebouwen in het wit uitvoerde. Hadden de bedrijven in Kampen daar nu veel baat bij? Nee, schrijft de heer Van der Vlis: „Niet de bestemming van de kade kreeg alle aandacht, maar de wens tot verfraaiing." Aan his torische gebouwen hechtte men in die tijd weinig waarde. In Kampen moesten ze plaats ma ken voor nieuwe met (vanaf 1845) blauwe dakpannen. Ook te grote tuinen en open plekken aan de kade werden op „nette en gepas te wijze" bebouwd. Bedrijven die graag aan de IJsselkade willen bouwen kregen nul op het rekest. Alleen één fabriek mocht, maar dan wel zonder deuren en ramen aan de rivierzijde. De „welstan- digheid" en verfraaiing van de stad. daar ging het om. met het gevolg dat machinebouw, scheepvaart, papier- en textielin dustrie wegkwijnden; alleen de sigarenindustrie en het agrari sche Kampereiland bloeiden. Om de huisvesting van arbeiders be kommerde men zich nauwelijks. Prestige-objecten als een plant soen langs de LJssel werden wel uitgevoerd en zelfs aan het eind van de vorige eeuw nog mochten op een opengevallen plek aan de kade „nette percelen, geen arbei derswoningen" gebouwd worden „Typerend voor de negentiende eeuwse bourgeoisie", zegt de heer Van der Vlis. „Maak het mooi en houd het vooral rustig. Veel rij ken waren er zeker landelijk gezien niet, maar wel een uit gebreide middenstand. Gezeten burgers, door en door gezapig en zelfgenoegzaam tot en met." Tot in de jaren dertig woonde zo goed als heel Kampen nog in de binnenstad. Pas na de laatste oorlog is een echte stadsuitbrei ding buiten de stadswallen tot stand gekomen: een heel nieuw stadsgedeelte, waar vroeger de polder lag. Tussen het oude en het nieuwe Kampen liggen een verkeersweg en een groengebied met veel sportvoorzieningen en andere recreatiemogelijkheden. Zo hebben die oude Kampenaren uit de vorige eeuw met hun park aan de IJssel uiteindelijk toch hun zin gekregen Beter begrip Het jeugdjour naai is uitgesteld. Dat heeft het voordeel dat de kinderen dan wat ouder zijn geworden, zodat ze het beter kunnen begrijpen. (Uit de Varagids). De Afghaanse radio berichtte dat opstandelingen de laatste 140 personen in Afghanistan hadden om gebracht. Dertig scholen en talrijke winkels louden in brand rijn ge- stoken. ^*^'1 ii int lf|ksaisteniliaiiflTn J Gevr. Vroumifiels. Tel. 4 na 5 uur. B16 T<toop digitaal hortoo^jprt" Een voorbeeld van een twintig- ste-eeuwse zetfout, uit Trouw van maandag: er had moeten staan, dat opstandelingen de laatste weken 140 personen had den omgebracht, maar door het wegvallen van het woordje „we ken" is de betekenis van die zin drastisch veranderd. Het andere knipseltje, uit een Amsterdam huis-aan-huis-blad, gewaagt van een „vrouwfiets". Als vader op stap gaat, wat doet ie dan om zijn nek? Een pastel- kleurige of liever een (zilver-)grij ze stropdas? Die pastelvaders zullen het, mochten ze trek in een drankje krijgen, wel op een glaas je witte wijn houden, en die grijze houden van een groter glas: gin met tonic. En kijk uit voor vaders met rode dasjes: die beginnen meteen aan de cognac „Als we de das zien, weten we ai wat de man er achter wil", heb ben Engelse barmeisjes ver klaard tegenover onderzoekers die namens de verenigde Britse dassenfabrikanten het verband tussen stropdassen en alcohol op papier te zetten. Het amicale soort heren, meestal veel te fami liair in hun optreden, wisten de dames, dat is een van de ergste soorten: ze vinden zichzelf èn hun meestal opzichtige dassen ge bloemde bijvoorbeeld, in felle kleuren vreselijk mooi en ge slaagd. Dat soort, zeiden de on dervraagden, dat neemt gewoon lijk whisky. Volgens die vrouwen kiezen de effen gr oen-dragers wodka met tonic, en achter een glas sherry dat maar langzaam leeg raakt zul je meestal een on berispelijke heer met beschaaf de, effen das met kleine motiefjes zien zitten zolang de avond nog jong is tenminste. En hoe gaat dat dan met al die Britten die een club-, school- of regi mentsdas dragen? Ook hun keu zen kennen de dienende vrouwen precies: de mannen met legerdas zijn gewoonlijk whiskydrinkers. Oude zeelui vragen naar gin of rum en als iemand met een das van de luchtmacht een drankje bestelt, zal dat meestal een bier tje wezen. Het heeft allemaal niets te ma ken met de manier van strikken. Of zo'n das nou netjes zit of niet. daar kijken de barmeisjes niet eens naar Een in zilver gevatte roos heeft op de veiling van huis en boedel van ontwerper en fotograaf Sir Cecil Beaton in het Engels Broad Chalke ƒ3450 opgebracht. Niet mis, maar hij had de roos dan ook van Greta Garbo gekregen bij hun eerste ontmoeting, en ge koesterd tot aan zijn dood in ja nuari. Hij had liever Greta zelf gehad, maar zij wees zijn aan- loek af. Sir Cecils klassieke, drie eeuwen oude landhuis ging voor nog geen half miljoen gulden van de hand, zijn meubelen, schilde rijen. curiosa en breedgerande privé-hoeden brachten meer dan het dubbele op Condooms In de haven van Stockholm liggen vijf miljoen condooms opgeslagen tot het moment dat de havenarbeiders hun staking beéindigen en de la dingen willen lossen. Nu de ver koopadressen niet meer bevoor raad worden, vreest de Zweedse vereniging voor seksuele opvoe ding dat het aantal abortussen, ongewenste zwangerschappen en gevallen van geslachtsziekten snel zullen stijgen

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5