Studenten mogen niet naar Moskou Onmisbare lectuur voor Aufo-GAS rijders. 'Niet té druk met vakantiegangers' Militie Haddad laat Unifil-soldaten vrij ITtrechts Nieuwsblad zoekt naar oplossing Siberië gaat gas leveren aan Europa Krimpen 'Incident berust op misverstand' SER-deskundigen somber over toekomst economie Moeder mag kind in werktijd geen borstvoeding geven Baby bij brand in couveuse gewond Rita Pais staat uitwisseling met Rusland niet toe Overneming voorlopig van de baan D'66 tegen oefening van de luchtmacht Betrouwbaarheid Kwaliteit. Ambassadeur gaat met Pakistaanse regering praten VW-directeuren gaan tegen de ANWB. in Fietsvakanties zijn populair ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers BEIROET/SCHIPHOL Drie Nederlandse Unifil-militairen, die sinds gistermorgen door de militia van majoor Haddad werden vastgehouden, zijn gisteren tegen het begin van de avond weer vrijgelaten. De wapens vair de drie waren in beslag genomen, maar het hele incident berust, volgens een VN-woordvoerder in Beiroet op een misverstand. UTRECHT (ANP) Als er op soci aal-economisch terrein niet snel maatregelen genomen worden zal in "•jf ;aar tijd het nationaal inkomen oer hoofd van de bevolking met twee of drie procent dalen. Aldus luidt volgens de FNV-vakbondskrant een van de sombere voorspellingen van een nog vertrouwelijk rapport van de commissie economische deskun digen van de Sociaal-Economische Raad over de concurrentiepositie van de Nederlandse economie, pe SER commissie, onder leiding van prof. De Galan, meent dat een ingrijpende matiging van de lonen noodzakelijk is. Het inkomen van de modale werknemer zou er gedurende enkele jaren reëel een procent op achteruit moeten gaan inclusief het incidenteel loon (promoties, toesla gen enzovoorts). Dit zou er volgens de commissie toe leiden dat het na tionaal inkomen over vijf jaar niet achteruit gaat maar stijgt met twee procent. De FNV schrijft in een reactie in de Vakbondskrant dat het voorstel van de SER commissie betekent dat voor een groot deel van de werknemers gedurende enkele jaren een inko mensachteruitgang van 2,5 procent. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Mevrouw M. M. Dijkhuis-van Hoegee, waarnemend hoofd van de afdeling heelkunde van het Amsterdamse VU-ziekenhuis mag haar zoontje niet in werktijd borstvoeding geven. Ze kan tevens niet van het ziekenhuis verlangen dat zij vrij krijgt om twee van de vijf voedingen die onder werktijd vallen, thuis aan haar kind te geven. Dit heeft het gerechtshof in Amster dam bepaald in deze zaak, waarin schriftelijk vonnis werd gewezen en waarin tevens het vonnis van de Am sterdamse rechtbank werd vernie tigd. Die rechtbank stelde in een kort geding de verpleegkundige wel in het gelijk, waarna directie en bestuur van het VU-ziekenhuis in hoger beroep gingen. Mevrouw Dijkhuis werd te vens veroordeeld tot het betalen van de kosten, die deze kwestie met zich heeft meegebracht, die overigens al vanaf september vorig jaar speelt. Het is niet bekend of zij in een cassa tie zal gaan bij de Hoge Raad. Leden van de militia hadden donder dagmorgen 31 burgers en militairen gevangengenomen bij een wegver sperring nabij Naikoera op vier kilo meter van de Israëlisch-Ubanese grens, bij de noordelijke toegang van het Unifilgebied. Dat gebeurde, toen een colonne pantserwagens van het Nederlandse Unifildetachement door de wegversperring van de militia van Haddad heenbrak. De „blauwhel men" zouden zich bedreigd gevoeld hebben door de houding van de man nen van Haddad. Vrije wil Op Schiphol kwamen gisteren de twee Nederlanders aan. die korte tijd gediend hebben onder de militia van Haddad. Het zijn oud-Unifil-militai- ren, die uit vrije wil de majoor hun diensten hadden aangeboden, maar hier al gauw genoeg van hadden. De Hagenaar M. K. die nog een zitting van de krijgsraad wacht, werd direct na aankomst op Schiphol door de marechaussee aangehouden. Zijn stadgenoot R. Mulder, die afgelopen mei de dienst had verlaten, was als burger vrij om zich naar het buiten land te begeven en kon gewoon naar huis gaan. Geruchten als zou de aanhouding van de drie Nederlandse Unifillers door de militia van Haddad een ver geldingsmaatregel zijn werden zowel door Mulder als door het ministerie van defensie tegengesproken. ZWOLLE (ANP) Overijssel zou er vóór zijn als het beheer van natuur en landschap over zou gaan van het rijk naar de provincie. Gedeputeerde sta ten van Overijssel vinden dat de pro vincie te weinig kan doen. Ter illu stratie wijzen zij onder andere op de sterke afbrokkeling van de Twentse houtwallen. Overijssel zal proberen andere provincies over te halen om de kwestie bij het rijk aan te kaarten. Vervolg van pagina 1 Evenals in LekkerKerk het geval was. zijn de sloten in Krimpen an de Lek gratis gedempt. Voor het gemeentef. bestuur betekende dat indertijd zq'iv grote financiële meevaller, dat het bestemmingsplan naderhand zelf?» gewijzigd is. Oorspronkelijk zoudéjn* er 110 woningen in de wijk gebouwd, worden. Toen bleek dat de grondkos- ten aanzienlijk lager zouden uitvallen door het gratis ophogen van het ter rein door De Klok. besloot het ge meentebestuur het woningbouwplan ruimer op te stellen en daardoor wat aantrekkelijker te maken. Het aantal te bouwen woningen werd toen van 110 op 89 gebracht. Contacten Overigens heeft het toenmalige ge-, meentebestuur ook contacten gehad met het Rotterdamse vuilstortbedrijr Wijnstekers, dat als de hoofdverdach te wordt beschouwd in de affaire Lek- kerkerk. Uit een brief van 12 deceijv ber 1969 van B en W van Krimpen aanV de Lek aan Wijnstekers blijkt dat er op dat moment al eerder contacten in de vorm van een briefwisseling en een gesprek waren geweest. In de brief, van 12 december biedt het gemeente bestuur Wijnstekers een aantal slo*" ten in het gebied waar nu de Neptu- nushof ligt. aan als stortplaats voor~ afval. De contacten met Wijnstekers hebben echter nooit tot een overeen komst geleid. Burgemeester A. van Dienst van Krimpen zegt zich deze briefwisseling niet al te kunnen herinneren. „Ik kan nu alleen maar zeggen dat ik blij ben dat we niet met Wijnstekers in zee zijn gegaan." Volgens de heer Van Dienst, die sinds 1965 burgemeester van Krimpen aan de Lek is. is het bouwrijp maken van het gebied Nep- tunushof nooit aan de orde geweest in een gemeenteraadsvergadering. „De Klok wilde gratis storten en er hoefde dus ook geen krediet verleend te worden, dat goedgekeurd moest worden door de gemeenteraad. B en W hebben deze zaak zelf afgehandeld. Misschien dat er hooguit eens een mededeling door mij is gedaan aan de gemeenteraad over de stand van za ken." aldus de burgemeester. RAAMSDONKSVEER (ANP) In het Dongeraond-streekziekenhuis in Raamsdonksveer is een baby van een week gewond geraakt toen brand uit brak in de couveuse waarin het kind lag. Een verpleegster wist te voorko men dat het kind levensgevaarlijk letsel opliep. De baby is woensdag direct na het gebeurde overgebracht naar een ziekenhuis in Tilburg Volgens directeur H. Meurkeris van het ziekenhuis in Raamsdonksveer zal het kind geen blijvend letsel over houden aan het ongeval. Oorzaak van de brand zou een technische storing in de couveuse zijn geweest. „Ik wilde geen vieze vingers krijgen als de verf nog niet droog was Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Pais (onderwijs en wetenschappen) heeft besloten een aantal nitwisselingsactiviteiten tussen Nederland en de Sowjet-Unie voor het komend studiejaar niet toe te staan. Hij wijkt daarmee af van het officiële standpunt van de Nederlandse regering over de uitvoering van het cultureel akkoord tussen beide landen. De regering besloot in januari van dit jaar de culturele betrekkingen met de Sowjet-Unie te bevriezen in verband met de Russische inval in Afghanis tan en de verbanning van de dissi dent Sacharow naar Gorki. Dat be trof echter met name de wederzijdse contacten op regeringsniveau en niet de uitwisseling van hoogleraren en het verstrekken van beurzen voor studenten en jonge wetenschappers. 198G-'81 geen Nederlandse studenten in de Sowjet-Unie gaan studeren. Pais heeft besloten geen studenten öf wetenschappers voor dit soort activi teiten voor te dragen. Ook heeft hij besloten dat Nederlandse universitai re docenten geen gastcolleges mogen geven in de Sowjet-Unie. Niettemin mogen er deze zomer geen Nederlandse studenten deelnemen aan de zomercursus Russisch in Mos kou en mogen er in het studiejaar Of deze besluiten verband houden met de bevriezing van culturele con- Ofdnnpprfl tacten is onduidelijk. Een woordvoer- der van het ministerie van onderwijs en wetenschappen verwees gister avond naar het departement van bui tenlandse zaken. Een zegsman van dit departement kon echter geen commentaar geven in verband met de afwezigheid van minister Van der Klaauw en staatssecretaris Van der Mei: Hij wees ër echter wel op dat de regering in januari het standpunt heeft ingenomen dat alleen culturele betrekkingen op regeringsniveau zouden worden bevroren. Van onze redacatie economie UTRECHT De overneming van de Holding Utrechtsch Nieuwsblad (Utrechts Nieuwsblad, Nieuwe Zeister Courant en toersfoortse Courant) door Elsevier/NDU is voorlopig van de laan en gaat misschien helemaal niet door. De directie van de holding gaat namelijk onderzoeken, op welke wij le aan de wens van de certificaathou ders (eigenaren) hun aandelen te ver in tegemoet kan worden imen. De betrokken vakgroepen en studen ten van de Nederlandse universitei ten zijn officieel nog niet van het besluit van Pais op de hoogte ge bracht. Volgens het Algemeen Neder lands Persbureau voelen verschillen de studenten zich erdoor gedupeerd dat ze zo lang in onzekerheid hebben verkeerd over de vraag of ze nu wel of niet in de Sowjet-Unie mogen stu deren. Het cultureel verdrag tussen de Sow jet-Unie en ons land stelt elk jaar zes Nederlanders in staat deel te nemen aan de zomercursus Russisch in Mos kou. Verder zijn er 45 beursmaanden te verdelen onder Nederlandse stu denten om in de Sowjet-Unie te gaan studeren. Ook kunnen elk jaar vijf Nederlandse studenten in de Slavi sche taal en letterkunde op kosten van onderwijs en wetenschappen een heel studiejaar in de Sowjet-Unie doorbrengen. Bij het VU-ziekenhuis stelt men zich op het standpunt, dat er voor de opvang van de baby, die inmiddels bijna een jaar is en nog slechts af en toe borstvoeding behoeft, geen ruim te is. Bovendien vindt men het niet raadzaam een baby neer te leggen op een afdeling, waar het wemelt van de bacillen. De zuster tweemaal per dag naar huis laten gaan. wil het zieken huis evenmin, omdat dit dan ook aan andere werknemers zou moeten wor den toegestaan. Het enige wat uiteindelijk met deze zaak toch is berikt, dat directie en bestuur van het VU-ziekenhuis zich momenteel beraden ver het alsnog instellen van een crèche, hetgeen bij sommige andere ziekenhuizen inmid dels al het geval is. DEN HAAG (ANP) De D'66-ers Terlouw. Brinkhorst en Lambers- Hacquebard willen dat minister Scholten van defensie de luchtmachtoefeningen, die van 23 juni tot en met 7 augustus in het Waddengebied worden gehouden niet laat doorgaan. De Kamerleden vinden dat de oefe ning in strijd is met het regeringsbe leid inzake het Waddengebied en met de geluidshinderwet, die een regeling kent voor verplichte stiltegebieden. Bovendien vragen de Kamerleden zich af, waarom de ofeningen (waaro ver we gisteren uitvoerig schreven, red) juist in het vakantieseizoen zijn gepland. ADVERTENTIE Dit'toesluit werd dinsdag al genomen 5- Uyteas een vergadering van de raad van commissarissen, de directie en de t hoofdredacties, maar het nieuws I werd gisteren pas naar buiten ge bracht omdat eerst de directie van I Elsevier/NDU moest worden inge licht Volgens woordvoerder H. Biesma van de redactie heeft de directie door dit besluit ruimschoots de tijd. te zoeken naar een oplossing voor de proble men van de certificaathouders. In deze studie zullen de verschillende mogelijkheden worden onderzocht, waarbij overneming door een ander concern niet is uitgesloten. De verwachting is, dat dit onderzoek wel enkele maanden zal vergen. De i commissarissen (certificaathouders) hebben gisteren bij monde van de b president-commissaris K. Luijting la ten weten, dat zij geen bezwaar tegen t- een dergelijk onderzoek hebben en e dat zij onderwijl geen contacten zul len leggen met mogelijke andere ge- gadigden. Voor het personeel is het genomen besluit in zoverre bevredigend, dat een barrière is opgeworpen op de weg die rechtstreeks naar Elsevier/NDU zou leiden. Aan de andere kant blijft de komende maanden toch ongerust heid bestaan over de vraag waar het t bedrijf uiteindelijk misschien terecht komt. t Volgens Biesma begrijpt de redactie *el dat sommige certificaathouders ft problemen zi tten.„Er. zitten ook-. t ihele gewone" mensen tussen, voor; r «ie- het niet aantrekkelijk is geld te il ;gentien a (twaalf, procent rente .te moeten leneii (bij ïde bank; terwijl ze' ophun certificaten raisschién-zes pro- sent dividend krijgen. Het bezwaar tegen de certificaathouders is, dat zij tonder, medeweten van iedereen bij sen concern Elsevier/NDU heb ben aangeboden. 't Meest complete standaardwerk overautogas en autogas ap paratuur is uit! Haal dit unieke boekwerk bij een tankstation met BK-GAS pomp. Voort2,50 ligt't voor u klaar. DEN HAAG (ANP) De Nederlandse Gasunie verwacht, dat nog dit jaar een contract tussen de Gasunie en enige andere Europese gasmaatschappij en aan de ene kant en de Sowjet-Unie aan de andere kant tot stand zal komen over de levering van Russisch aardgas. De gasunie en de andere Europese maatschappijen hebben een consortium voor de aankoop van het Russische gas gevormd. Er worden besprekingen gevoerd over de levering van veertig miljard kubieke meter gas uit Siberië aan de gezamenlijke gasdistributiemaaischappijen. Het is de bedoeling, dat Nederland jaarlijks vijf miljard kubieke meter zal afnemen. Er moet voor de levering van het Siberische gas een pijpleiding worden aangelegd, die twintig miljard gulden zal gaan kosten. Heroïne-zaak Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Pakistaanse am bassadeur M. Sajjad Hyder in ons 'and zal op korte termijn overleg ple gen met zijn regering in verband met heroïne-zaak Van dat overleg zal «hangen wat er dient te gebeuren met de diplomaat die dinsdagavond aan de politie wist te ontsnappen «oor in een auto met een diplomatiek nummerbord het terrein van de am bassade op te rijden Het blijkt de tweede secretaris van de Pakistaanse ambassade, M M. Y. L.. «zijn, die op het Nassauplein in Den Jiaag een pakje met vijf kilo heroïne overhandigde aan de 42-jarige Paki staan R k. Deze zit nog steeds vast, ■naar wil niets loslaten, aldus een woordvoerder van de Haagse politie. JVat er met de diplomaat gaat gebeu ren is nog onduidelijk. Van een onzer verslaggevers ARNHEM De directeuren van de streek-VW's in Gelderland zijn nogal ontstemd over van ANWB-zijde afkomstige berichten dat het deze zomer, nu om economische en andere redenen minder mensen met vakantie de grens over denken te gaan, te druk wordt in Nederland. Zij distantiëren zich daar beslist van. Hoewel de tot nu toe verstrek te informaties erop wijzen dat de belangstelling voor een va kantie in eigen land, en ook in Gelderland, stijgt, menen zij dat de hotels, bungalowpar ken en kanapeerbedrijven in het algemeen het bordje „vol" niet zullen hoeven op te han gen. Wel is nu al bekend dat deze accommodaties in het hoogseizoen, met name in de bouwvakweken. een bezetting tot zo n negentig procent zul len hebben. Gebleken is dat speciaal ook de belangstelling voor een korte vakantie binnen onze grenzen aanzienlijk is toege nomen. Een opvallend grotere interesse blijkt er te zijn voor de fiets- en wandel arrange menten die de Gelderse en de Overijsselse VW's gezamen lijk organiseren. Daarin zit, is meegedeeld zeker een stijging van vijftig procent. Voor een enkel arrangement er is rui me keuze zelfs negentig procent. Van de fietsers komt dertig procent uit-het buiten land. vooral Duitsland. Een van de overwegingen betreft vaak het gezondheidsaspect. Werkgelegenheid In Gelderland is als eerste Ne derlandse provincie een nieu- we VW-structuur ontstaan. Elders in het land wordt daar aan ook gewerkt, en in Lim burg is men al heel ver. Die nieuwe structuur houdt een ontkoppeling in van de streek-VW's en de provincia le VW. Laatstgenoemde in stelling, die met een tamelijk fors bedrag aan overheidsgeld werkt, heeft als eerste taak door doelgericht te werken aan instandhouding of verho ging. van de werkgelegenheid in de sectoren toerisme en re creatie in Gelderland. Het aantal arbeidsplaatsen in deze provincie, dat direct of indirect verband houdt met toerisme en recreatie, be draagt ongeveer dertigdui zend (in heel Nederland twee honderdduizend). Grote aan dacht zal ook worden ge schonken aan de verbetering van wat genoemd wordt de verhouding tussen prijs en kwaliteit van het toeristisch en recreatief produkt in Gel derland. Opvoering van de dienstverlening staat even eens in het blazoen geschre ven. Volgend jaar wil men dat nog uitbouwen door een actie „Gast in Gelderland." Jaarlijks zullen provinciale VW in Gelderland en de streek-VWs uit deze provin cie één olledig geïntegreerd werkplan opstellen. De plan nen bevatten gevarieerde ac tiviteiten voor hotellerie. res taurants, bungalow-bedrij ven, campings en dagattrac tie-punten. Honden-toerisme Voor 1980 zijn als nieuwe projecten aangekon digd „Iets te vieren? Dan naar Gelderland" (Voor familie feestjes, reünies enz.) en „Ro mantisch trouwen", (waarbij ingespeeld wordt op de be hoefte eventueel los van eigen woonplaats in een aantrekke lijke omgeving te huwen). Ver der wordt gedacht aan arran gementen. waarbij het culi naire of het culturele voorop staat. Verder aan studie-ar rangementen. automobilis ten-arrangementen enz. Zodra er tijd voor is; wil de Gelderse VW ook meer aan dacht geven aan het honden- toerisme. Nederland telt 1.800.000 honden. De uitren- mogelijkheden voor honden zijn zeer beperkt. Weinige toe ristische en recreatieve onder nemingen hebben accommo datie voor honden, en ze moe ten er ook rekening mee hou den dat niet alle gasten in hun vakantie op deze dieren ge steld zijn. Regelmatig ont staan problemen met beheer ders en eigenaren van bossen en andere terreinen, waar honden onaangelijnd worden aangetroffen. Gelderland wi) te zijner tijd de gebieden in ventariseren waar mogelijk heden bestaan om de honden te laten uitrennen op wande lingen van minimaal een uur. zodat de VW's de hondenbe zitters daarover voorlichting kunnen geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3