Homburg's bedrijf wil Idrie fabrieken sluiten Dure brandstof drukt winst KLM ioger verbruik door koude winter FGH hypotheekbank Gemeenten beperken uitgaven onderwijs Warmolts overgenomen uit failliete boedel 11% pandbrieven1980per1982/1988 koers 101% 10%% pandbrieven1980per1983/1987 koers 99% Inkrimping produktie komt te laat ïl Chrysler stopt met betalingen Bouworder voor Van der Giessen Teruggang in bouw vorig jaar begonnen Bankgebouw opgeknapt CAO-akkoord bij Shell Fabriek voor herrafinage afgewerkte olie Goed jaar UBO 'Strafrecht schiet tekort bij zwendel vennootschap' j ardgasprijs veel meer gestegen dan kosten levensonderhoud vR|JDAG 13 JUNI 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET t5 w S yan onze redactie economie CUYK Homburg vleeswarenfabrieken wil drie van haar vijf produktiebedrijven sluiten. Het ®.,usief afschrijvingen kwamen acht en de vestigingen in Wijhe, Wilp en Goor, waar ongeveer 300 mensen werken. j£n pr°Het b^VbedrUfsresuiuat nlzestig andere arbeidsplaat- bied. Unox (Unilever), Homburg en 5Lsen niet in de produktiesfeer, Berko tl1fsen de en de twee mii- l «nrrten pvpnppns nncrphpvpn ,oen ^ulden aan- waaraan echter de w worden eveneens opgeneven. voorwaarde werd verbonden dat de De twee Overblijvende vestl- bedrijven een flink stuk capaciteit Van onze redactie economie AMSTELVEEN De KLM heeft in het per 31 maart afgesloten boekjaar 1979/1980 de winst belangrijk zien dalen. De winst kwam uit op 15 miljoen tegen 82 miljoen in het voorgaande boekjaar. De oorzaak hiervan zit vooral in de hogere brandstofkosten. De bedrijfsinkomsten stegen welis waar met veertien procent tot 3.240 miljoen, maar de bedrijfskosten in- bleef zodoende beperkt tot 17 (was 90) miljoen. De rentelast was aanzienlijk hoger, maar hiertegenover stond dat meer winst werd gemaakt op de verkoop van vliegend materieel en dat de deelnemingen 17 miljoen inbrach ten. Was dat niet het geval geweest, dan zou de KLM in de rode cijfers zijn beland. Er wordt (zodoende) geen dividend uitgekeerd. Over het resultaat is geen vennoot schapsbelasting verschuldigd in ver band met compensatiemogelijk heden. Vooruitlopende op het jaarverslag, dat 16 juli wordt gepubliceerd wordt nog medegedeeld, dat de tariefsver hogingen het afgelopen boekjaar la ter van kracht werden, dan de stij gingen van de brandstofkosten. Van de vergeleken met het voorgaande boekjaar ƒ298 miljoen extra brandstofkosten, werd ongeveer 95 miljoen niet gecompenseerd in de vervoersinkomsten. gingen zijn gevestigd in Cuyk m Olst. m Ernstige verliezen, die in de tientallen 1 DÜljoenen lopen, zouden deze maat- ij regelen noodzakelijk maken. Desge- vraagd deelt directeur drs M. A. Broe- 'I; re mee. dat de afgelopen vijf jaren van verlies hun oorcaak vinden in het a egvallen van de export van ham- pen en schouders naar Amerika, in Is 1975. Oost-Europese en Deense con- 3> jurrentie noopten Nederlandse be- M drijven zich definitief uit Amerika erug te trekken. ■"De heer Broere deelt mee dat na het wegvallen van de Amerikaanse ot jiarkt niet is besloten tot capaciteit- lermindering. Homburg heeft toen 'U eprobeerd de overschotprodukten uo! |25 procent van de totale omzet) el- te slijtèn. beleidsfout ièain 1975 bood de overheid de drie ISi belangrijkste exporteurs op dit ge- DETROIT (Reuter) Het i Amerikaanse automobielcon- I cem Chrysler betaalt zijn leve ranciers pas weer. als het de toegezegde financiële steun j heeft ontvangen. Het concern wacht eerst af hoe de uitgifte van schuldbewijzen, met een totale waarde van 500 miljoen dollar (één miljard gul den). verloopt. Binnen enkele dagen worden de schuldbewij zen, waarvoor de regering zich garant stelt, uitgegeven Het was de bedoeling dat begin deze maand met de uitgifte zou worden begonnen, maar enkele banken waren het nog niet eens met het reddingsplan voor het noodlijdende autoconcern. Chrysler heeft al over de hele wereld ongeveer 4.4 miljard dollar aan leningen weten los te krijgen. De woordvoerder wilde niet zeggen hoeveel de leveranciers tegoed hebben; oak wilde hij niet ingaan op vragen over de huidige finan ciële positie van Chrysler. ran onze redactie economie UI OTTERDAM De Nedlloyd heeft ilj scheepswerf Van der Giessen-De bord twee produkten-tankers opteld. tankers, die onder Nederlandse ag zullen varen, zijn van een geheel icïNuw type en geschikt voor het ver ier van ruwe olie, oüeprodukten, verse chemicaliën zowel als eetbare laatste ontwikkelingen ter voor buig van milieuvervuiling zijn in ontwerp opgenomen. Bovendien J~en de schepen aan de nieuwste Jeidseisen en is grote aandacht Hpfeed aan energiebesparing. schepen zullen in augustus en Kember 1982 worden opgeleverd. moesten inleveren. Broere; „Als we dat toen gedaan hadden zaten we nu niet in de problemen." Volgens Broe re heeft Unox destijds wel van de regeling gebruik gemaakt. De indu striebond van het FNV spreekt van een beleidsfout. Volgens secretaris Roeldik van de voedingsbond FNV, heeft Homburg in datzelfde jaar 1975 wel tussen de 120 en de 130 arbeidsplaatsen opge heven. Of het bedrijf in dat kader misschien van steun van de overheid gebruik heeft gemaakt, is niet bekend. Homburg is sinds 1972 eigendom van Lyons, een van de grootste Britse levensmiddelenconcerns. Enige tijd geleden werd Lyons echter zelf weer overgenomen door Allied Breweries. In 1975 behaalde Homburg een omzet van 500 miljoen gulden. Het verlies van de Amerikaanse markt beteken de voor het bedrijf een omzetderving van 70 miljoen gulden per jaar. Vol gens directeur Broere is het vrijwel uitgesloten, dat de huidige herstruc turering het bedrijf weer snel gezond zal maken. „Ook daarna zijn we voor lopig nog lang niet uit de problemen," aldus Broere. De bonden zijn intussen niet erg te spreken over de gang van zaken bij Homburg. Nadat aanvankelijk was meegedeeld dat de uitslag van een onderzoek (Lyons, Berenschot) naar de noodzaak van sanering en eventu ele alternatieven gisteren aan bonden en personeel zou worden aangebo den. blijkt de uitslag van het onder zoek om technische redenen te zijn vertraagd. Intussen deelt de directie van Homburg wel mee dat drie vesti gingen moeten worden gesloten. „Geen rapport maar wel de conclu sies daaruit," aldus een ontevreden Roeldik. De Voedingsbond FNV zal de vergadering, die op 19 juni is be legd met alle kaderleden van Hom burg, gewoon laten doorgaan. Als de reorganisatieplannen door gang vinden (de bonden erkennen de noodzaak van een sanering), werken er voorlopig nog 1000 mensen bij Homburg. Naast een sociaal plan, waar men op het moment aan werkt, worden ook plannen gemaakt voor een vergroting van de efficiency in de bedrijven Cuyk en Olst die overigens niet zullen worden gebundeld. DEN HAAG (ANP) De nu aan de gang zijnde ongunstige ontwikkeling op de bouwmarkt heeft zich al in het vierde kwartaal van het vorige jaar aangediend. De grote knelpunten zijn de verschillen in vraag en aanbod van arbeidskrachten zowel naar regio als naar beroepsgroep. Dit zegt de directie Bouwnijverheid van het ministerie van Volkshuisves ting in het verslag van haar werk zaamheden over 1979. Daarin wordt ook gezegd, dat binnen de weinig florissante ontwikkeling van de Nederlandse economie, het jaar 1979 voor de bouwnijverheid als geheel geen ongunstig Jaar was. Maar de meest recente produktiecijfers in 1980 onderstrepen de conjunctuurge voeligheid van de bouw. Wat de bouwarbeidsmarkt betreft: zowel in de burgerlijke en utLiliteits- bouw als in de grond-, weg- en water bouw waren vorig jaar meer mensen werkzaam dan in 1978. Vooral aan het einde van het derde kwartaal bleek een grote groei. Verondersteld wordt, dat meer dan voorheen schoolverla ters naar de bouw zijn toegestroomd. Daarnaast gingen veel werknemers uit de metaalsector over naar de bouwnijverheid. Van onze redactie economie DEN HAAG De investeringsactiviteit van de gemeenten is vorig jaar afgenomen, zo blijkt uit het jaarverslag van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten 1979, dat gisteren is gepubliceerd. Deze teruggang deed zich met name voor in de uitgaven voor onderwijs, die met 197 miljoen of met achttien procent daalden. Afnemingen zij het minder fors gaven verder de bestedingen te zien voor cultuur en recreatie (ƒ19 miljoen of twee pro cent), volksgezondheid (ƒ15 miljoen of zes procent) en openbare werken 13 miljoen of een procent. De kapitaaluitgaven voor het bouw rijp maken van grond voor woning bouw en industrie en voor de nutsbe drijven stegen daarentegen in totaal met 150 miljoen. De kapitaaluitgaven van de gemeen ten daalden zodoende vorig jaar met 67 miljoen tot 7.732 miljoen; een teruggang van bijna één procent. Hierbij wordt opgemerkt, dat hierbij de uitgaven voor volkshuisvesting buiten beschouwing zijn gelaten, om dat die voor het overgrote deel wor den gefinancierd met overheidsle- ningen. De Bank voor Nederlandsche Ge meenten maakte vorig jaar een, wat wordt genoemd, bevredigende ont- wikkkeling door. Die leidde tot een stijging van de winst met 27,6 mil joen tot 149,6 miljoen. Ruim zeven miljard pensioenfonds Philips EINDHOVEN (ANP) - Het totale vermogen van de beide stichtingen Philips Pensioenfondsen (A en B) is in 1979 toegenomen van 6,1 tot 7,2 miljard. Premies en opbrengsten uit beleggingen stegen v.a. ƒ884,9 toi ƒ971,2 miljoen. Het batig saldo dai naar de algemene reserve wordt over geboekt bedroeg ƒ220,6 (ƒ179,1) miljoen. Het districtskantoor van de Amro-Bank aan de Sarpahtistraat in Amsterdam is geheel gerenoveerd. Het pand, dat uit 1911 dateert, was qua indeling verouderd. De officiële heropening geschiedde gisteren door wethouder drs. E. Heerma van economische zaken en havenaangelegenheden' van Amsterdam. ROTTERDAM De plannen van de Nedlloyd, Chevron en Kinetics Tech nology voor de bouw van een fabriek voor de herraffinage van afgewerkte motorolie tot smeerolie, zijn in een vergevorderd stadium. Als mogelijke plaats van vestiging van de fabriek worden Bergen op Zoom en Lelystad genoemd. Het be drijf zal dan beginnen met ongeveer vijfentwintig (nieuwe) arbeids plaatsen. In eerste aanleg zal per jaar 60.000 ton afgewerkte motorolie worden ver werkt. De fabriek zal echter zodanig worden ontworpen, dat de capaciteit gemakkelijk kan worden vergroot met 20.000 tot 30.000 ton per jaar. De technologie is afkomstig van Ki netics Technology International in Zoetermeer, die dit proces in samen werking met het grootste herrafina- gebedrijf ter wereld Haberland unc Co Dollbergen In West-Duitsland heeft ontwikkeld, aldus de medede ling van Nedlloyd. Nedlloyd beweegt zich niet alleen op het gebied van vervoer maar heeft ook belangen in de winning van aar dolie en industriële dienstverlening. Als een van de grootste oliemaat schappijen ter wereld, is Chevron zeer ervaren in alle raffinagepro- De plannen voor het nieuwe bedrijf zijn grondig doorgesproken met het Ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. Van belang is dat de schadelijke stoffen, die zich in afge werkte motorolie bevinden, daaruit verwijderd en onschadelijk gemaakt worden. ROTTERDAM (ANP) De leden van de industriebond FNV bij Shell raffinaderij in Pemis en Shell Chemie in Moerdijk hebben gisteren met overgrote meerderheid het laatste CAO-aanbod van de directie geaccep teerd. Daarbij is het voorbehoud ge maakt dat het gesprek over het ver lichten van de ploegendiensten (dat in het najaar wordt gevoerd) resul taat zal opleveren. De CAO loopt op 1 april 1982 af. De nieuwe arbeidsovereenkomst voorziet onder andere in het behoud van de prijscompensatie en aanpas singen van het beloningssysteem, die gezamenlijk volgens de industrie bond FNV neerkomen op 2 procent initiële loonstijging. Voorts worden de jeugdlonen en de inkomens van de laagst betaalden verhoogd en er komt een extra roostervrije dag voor de volcontinudienst. Onderhandelaar Plet 8cheele van de industriebond FNV noemde het be sluit van de leden gisteravond „niet onverstandig". Hij zelf acht het bod van Shell ook acceptabel, hoewel vol gens hem een aantal fundamentele zaken zijn blijven liggen. Hij noemde in dit verband de werkgelegenheids- problematiek. Ook achtte hij het door de leden aanvaarde voorstel van Shell om per 1 januari 1981 de 26 gulden van de loonmaatregel te ver vangen door 1 procent loonstijging een zaak waarmee de hoogstbetaal- den het best af zijn. Bij de Shell-CAO zijn 3500 werknemers dirèkt be trokken. BUSSUM (ANP) Warmolts (wijnen, delicatessen en horeca) met vestigin gen in Bussum, Amsterdam en Hil versum is overgenomen door de Ne derlandse Detailhandel en Export- maatschappij. Deze onderneming is opgericht door de voormalige directie van Warmolts, de heren J. H. B. Sna ter en P. B. A. Hosman. Eerder deze week sprak de Amster damse rechtbank over Warmolts die deel uitmaakte van de Teekens- groep het faillissement uit. De succesvolle activiteiten van War molts met name in de delicatessen en wijnbranche zullen versterkt wor den voortgezet. De situatie waarin de winstgevende Warmolts belandde was het rechtstreekse gevolg van de ingestorte onroerend goedmarkt waarin Teekens Beheer (ook failliet verklaard) actief was en de financiële constructie tussen Warmolts en Teekens Beheer, aldus een medede ling van Warmolts. Het culinair diepvriesmerk Louis Gaston en de afdeling personeelspak- ketten en relatiegeschenken zullen verder worden uitgebreid. De filialen Hilvertshof en Apeldoorn zijn niet overgenomen. Deze filialen zijn geslo ten wat het ontslag van enkele .men sen met zich mee brengt. Woensdag verklaarde de bewindvoer der van Warmolts dat, indien het be drijf zou kunnen worden overgeno men, het faillissement mogelijk kan worden opgeheven. Van onze redactie economie UTRECHT De gezonde ontwikke ling van de Levensverzekering Maat schappij UBO heeft zich ook het afge lopen jaar voortgezet, aldus de direc tie in het gisteren gepubliceerde jaar verslag. De verzekeringsportefeuille gaf op nieuw een groei te zien, terwijl de omzetstijging groter was dan de kos tenstijging. Aan de houders van indi viduele winstdelende polissen werd evenals het jaar tevoren een winstaandeel toegekend van vijftien procent van de door hen betaalde premies, welk aandeel werd gestort in het winstdelingsfonds. De netto-winst kwam uit op 1,64 (was 1,37) miljoen. De aandeelhou ders krijgen hieruit een dividend van 120 (was 100). Voor het thans lopende jaar wordt een winst op ongeveer gelijk niveau verwacht. AMSTERDAM (ANP) De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. S. Gerbrandy heeft gisteren kritiek geuit op een artikel in het rechtboek van strafrecht. Gerbrandy zei dit naar aanleiding van een zaak over flessentrekkerij door vennootschappen, en pleitte voor aanpassing van het desbe treffende artikel. Bij hoge uitzondering hoorden drie nen bundelen en onderbrengen In een zwijgende verdachten van flessen- vennootschap." De zaak die vandaag trekkerij de maximumstraffen van aan de orde kwam, verschilt nogal drie, tweëenhalf, en ruim een Jaar wat van wat de wetgever vijftig jaar tegen zich eisen. Gerbrandy lichtte geleden als verontrustend voorkwam, toe dat het artikel in het wetboek van Strafrecht dat over dit soort zaken uitsluitsel geeft, volgens hem achter haald is en best enige aanpassing zou verdienen aan de huidige omstandig heden. Gerbrandy: „Het wetboek spreekt alleen van individuele perso- aldus Gerbrandy. De drie verdachten die de malafide vennootschap hadden opgericht, kochten de afgelopen jaren voor hon derdduizenden guldens goederen in bij fabrikanten, groothandels en im- nen, die spullen kopen bij de midden- porteurs, zonder daarvoor te betalen, stand, zonder daarvoor te betalen. De Gerbrandy gaf in overweging, de wetgever voorzag in 1928 kennelijk maximumstraf voor deze vorm'van niet de mogelijkheid, dat die mensen flessentrekkerij op grote schaal, aan- hun krachten weieens zouden kun- zienlijk te verzwaren. 131 onze redactie economie 'Apeldoorn Het afgeio- en jaar is door de gezinnen 1 ons land ruim zeven pro- a int meer gas verbruikt, dan ai et jaar tevoren. Deze stijging echter veroorzaakt door de r koude maanden januari februari. Als de tempera- lur toen normaal voor de ld van het jaar zoü zijn ge- eest, dan zou er een zeer fringe stijging van nog geen wie procent hebben plaats ehad. Ijkt uit het jaarverslag 1979, dat wren door de Vereniging van Ex- Manten van Gasbedrijven in Ne- öand (VEGIN) in Apeldoorn is ge- ?~ce®rd In dit verslag wordt de verwachting uitgesproken, iet fr minder extreme (winterse) Mondigheden, de dalende ontwik- in het verbruik van aardgas gezinnen zich wel zal voort- ttten Jjfoenge wintermaanden vorig jaar F® intussen wel tot gevolg, dat miljard kubieke meter méér gas i *„5.Nederlandse gezinnen werd «verü dan het jaar daarvoor. ARNHEM Het elek triciteitsverbruik in ons land is vorig jaar, zo blijkt uit het jaar verslag 1979 van de Sa menwerkende Eiektri- citeits-Producenten (SEP), met 4,1 procent te zijn gestegen. In 1978 was de stijging 5,4 pro- Meer stroom cent en voor 1980 wordt een toeneming van 3,5 procent verwacht. Het elektriciteitsver bruik lijkt de laatste jaren nogal sterk ge voelig voor schomme lingen in de conjunc tuur. De elektriciteits bedrijven merken gaandeweg, dat de Ne derlander zuiniger om gaat met energie, bij voorbeeld door het eer der uitschakelen van centrale-verwarmings- pompen. Weliswaar zijn de gastarieven voor de tuinbouw de laatste jaren ook geste gen, maar deze stijging is achterge bleven bij de stijging van de tarieven voor vergelijkbare andere verbrui kers. Fors verschil In het jaarverslag wordt nog even stilgestaan bij de prijsstijging van in totaal zeven cent per kubieke meter, die de gezinnen dit jaar krijgen gepre senteerd. Hiervan is vier cent al op 1 januari ingegaan, terwijl de overige 3 cent er per 1 juli bovenop komen. Aanvaardbaar Een dergelijke omvangrijke prijsstij ging is nog nooit voorgekomen. De VEGIN zegt deze sttjging te betreu ren, maar voegt hieraan toe, dat in verband met de explosieve stijging van de olieprijzen een sterke stijging onvermijdelijk was. In dit licht ge zien. wordt de tariefsverhoging voor aardgas aanvaardbaar geacht. Hierbij kan worden aangetekend, dat de stijging van de aardgastarieven sinds 1975 vér uit gaan boven de prijsindex van de gezinsconsumptie. Zouden de aardgastarieven gekop peld zijn geweest aan de stijging van de kosten van levensonderhoud, dan zou het aardgas op 1 juli 26 cent per kubieke meter hebben gekost in plaats van nu 40 cent. De minister van Economische Zaken achtte optrekking van de binnen landse gastarieven (ook) noodzake lijk, ter ondersteuning van zijn stre ven de exportprijzen extra te verho gen. Dit streven wordt door de VE GIN van harte ondersteund; echter met de kritische kanttekening, dat dit niet mag betekenen dat de bin nenlandse gasprijzen hoger blijven dan de vergelijkbare prijzen in het buitenland. Wat dat betreft blijken ook de tuin ders er goed van af gekomen te zijn- Het is een fors verschil. De gasprijs voor de gemiddelde tuinder was vorig jaar 7,5 cent per kubieke meter lager dan de prijs voor een vergelijkbare „gewone" grootverbruiker. Naar het oordeel van de VEGIN mag dit verschil in elk geval niet groter worden, maar het moet worden ver minderd. Daarbij wordt het wel wen selijk geacht, dat een zekere mate van geleidelijkheid wordt betracht om de tuinbouw in de gelegenheid te stellen zich aan de hogere gasprijzen aan te passen. Dit zal. zo wordt nog opgemerkt, met name kunnen gebeuren, door het tref fen van energiebesparende maatre gelen. Overigens heeft de VEGIN „ernstig bezwaar" tegen het feit, dat dit speci ale tuinders-gas tarief wordt vastge steld tussen het Landbouwschap en het ministerie van Economische Za ken en van Landbouw Effectief rendement 10,71%. Jaarcoupon per 1 maart. Effectief rendement 10,79%. Jaarcoupon per 1 februari. Prospectus van uitgifte op aanvraag verkrijgbaar bij onze kantoren, de banken en de commissionairs in effecten Amsterdam. Herengracht 433 (020-2212 72) Arnhem, Zi|pendaafseweg 59 (085-42 7348) Eindhoven Ten Hagestraat li (040-4468551 Enschede M H Tromoiaan 12(053-31 24451 Oen Haag Lange Viiverberg 9 (070-60 59OOI Groningen. UObo Emmiussmgel 75 (050-18 3183» Rotterdam Westbiaak67(0l0-I15550) Utrecht Gddenkwartier 43(030-310344)

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 17