Mogelijke opvolgers troon onschendbaar deTijd gr Palestijns-Israëlische dialoog in Nederland Steeds minder banen voor schoolverlaters yu de weekbladen 'via1- - Financiële steun voor ziekenhuis St. Annadal sst"De CPN gaat vooruit, maar de bankiers. h Krappe steun uit Tweede Kamer weekblad Ambassadeur na ign heroïnetransactie 7 "i °P matJe geroepen mooraenaars op band met de heroine-affaire, waar- Joegoslavië et twee journaisten het land uil Minister Pais geeft voorschotten Klacht patiënte tegen ziekenhuis Overal te koop: f3,- een graantje van mee te pik- ken. Tien jaar geleden kon dat nog niet. Voetbal gold toen nog als volksvermaak en toernooien als WK's en EK's waren stol voor „publiekstijd schriften". Maar in de jaren zeventig hebben steeds meer intellectuelen moeten beken nen dat ze soms liever naar een potje voetbal op de tv kijken dan een boek lezen. Ruim achthonderd illegalen krijgen werkvergunning DONDERDAG 12 JUNI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Alle Oranjes die troongerechtigd zijn worden lid van het koninklijk huls o "A vallen daardoor onder de koninklijke onschendbaarheid. Een meerderheid van de Tweee Kamer, zij het een krappe, bleek gisteren bereid de regering in dit voorstel te volgen. tvankelijk leek een politieke strijd ite ontbranden over de vraag, of het lidmaatschap ook moest worden toe gekend aan de zonen van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven. Evenals de oppositie vond de WD in eerste instantie van niet. Onder druk van de regering en achterban kwa men de liberalen, op enkelen na, ech ter op dit standpunt terug. Jan onze sociaal-economisch redactie DEN HAAG Schoolverla ters zullen dit jaar moeilijker een baan vinden als gevolg van de afgenomen economi sche bedrijvigheid (conjunc tuur). Dit meldt het ministe rie van sociale zaken in de definitieve werkloosheidscij fers over de maand mei. Het ministerie wijst de algemene ver slechtering van de conjunctuur aan als oorzaak van het sterk verslechter de beeld van de werkloosheid. Eind Januari was er een openstaande vaca ture op elke twee werklozen. Nu. vier maanden later, is dat een vacature op bijna drie werklozen. In de bouw zijn deze cijfers het tekenendst voor de omslag in bedrijvigheid. Precies een jaar geleden was er in de bouw één vacature per werkloze. Thans is dit cijfer een op meer dan vier. Niet al leen steeg vanaf het begin van het jaar het aantal werkloze bouwvak kers scherp, maar ook is sihds februa ri het aantal vacatures vrij wél even scherp gedaald. Al twee jaar is de werkloosheid nu heel langzaam aan het oplopen, met een forse versnelling in de laatste paar maanden. Het gaat dan om de totale werkloosheid van mannen en vrouwen. Onder mannen echter was de afgelopen paar jaren de werkloos heid licht aan dalen, terwijl die onder vrouwen juist steeg. Er is nu echter „een abrupt einde" gekomen aan de daling onder mannen. Die is omgesla gen in een forse stijging, aldus het ministerie. Het wijst er hierbij op dat vooral de werkloosheid onder man nen gevoelig is voor veranderingen in de conjunctuur. Gevarieerd Ook bezien naar leeftijd gaf de ont wikkeling de laatste Jaren een gevari eerd beeld. Voor sommige groepen was er een stijging, voor andere een daling. Ook dit is nu voorbij. Alleen onder de groep vrouwen boven 55 jaar was er in mei nog enige daling. Voor alle andere groepen steeg de werkloosheid. De jeugdwerkloosheid (tot 23 jaar) is nu ruim 67.000. Dat is precies eender de van de totale werkloosheid. Bij de vrouwen bestaat echter de helft v&n de werklozen uit jeugdigen, bij de mannen minder dan een kwart. s legt het hun beperkingen op bewegingen in het publieke ÜDe onschendbaarheid betekent, dat ■de ministers aansprakelijk zijn voor de publieke daden en uitspraken van de leden van het koninklijk huis. De Tweede Kamer kan de bewindslieden hiervoor ter verantwoording roepen. cherming [voor de leden van het koninklijk huis dat zijn dus alle leden van de oninklijke familie met uitzondering |van de prinsessen Irene en Christina ADVERTENTIE en hun kinderen biedt deze rege ling enerzijds een bescherming, an derzijds legt het hun in hun leven. PvdA en D'66 ontleenden aan deze beperkingen een argument voor hun voorstellen om de kring van leden beperkt te houden. De socialisten wil len de kring beperken tot zes perso nen, te weten koningin Beatrix en prins Claus, prinses Juliana en prins Bemhard en de troonopvolger, prins Willem Alexander en zijn eventuele echtgenote. Het voorstel van D'66 is wat ruimer en wil ook de andere zonen van het koninklijk paar en prinses Margriet en haar echtgenoot bij het koninklijk huis betrekken. Dit voorstel kan re kenen op de steun van enkele WD- ers, onder wie mevrouw Kappeyne van de Coppello. Van oppositiezijde werd voor een be perkte kring verder aangevoerd, dat het functioneren van het staatshoofd niet mag worden belemmerd door het optreden van andere leden van het koninklijk huis. Dit risico wordt gro ter naarmate er meer leden zijn. De socialist Patljn rekende voor, dat hun J I Van onze parlementsredactie s II DEN HAAG De ambassadeur van h i |i Pakistan, de heer M. Sajjad Hyder is 1 i-ü gisterochtend op het ministerie van buitenlandse zaken ontboden in ver- u.i ,iAAfk4l||A|i| mee een diplomaat van de Pakistaan- nei VOeiDaiVeia se ambassade te maken zou hebben, wordt alles vergeven als ze het roodwit van PSV Een chauffeur van een auto met een verruilen voor oranje: Willy diplomatiek nummerbord was dins- en Renè van de Kerkhof zijn dag betrokken bij een transactie, bij de EK in Italié blikvangers waarbij een pakje met vijf kilogram en steunpilaren van hel heroïne werd overgedaan aan een 42- Nederlands elttal P. van der J"1*» Pak,f'aa.n-.dle d°°r da Amster- Enk in gesprek met de meest damse politie tot m Den Haag was mnhiptp tu/eeeenheid van gevolgd. De chaulteur van de auto heHNederTandse voetbal m0t het d'P|°mat"',re nummerbord het Nederlandse voetbal wist op het ambassadeterretn. waar ,11-j-de Nederlandse politie geen toegang V I U O l« heeft, te ontkomen. De zaak is d aama Dierst rechts in Nederland 111 handen gekomen van het minis te- Mopkomst van de Centrum van buitenlandse zaken. De 42- Partij Moedeloosheid in Pa^as'aan K. is gearres- niemandsland: 'Het is teera. ?3een vrouwerf neaer^ol'^ Zowel de poUUe 815 het minia,*ri<! I. h wilde gisteren niet zeggen of de invaliden Studie en chaufleur van de auto ook zeil een maatschappij studenten diplomatieke status heelt Het ge- contra Pais Waarin een sprek met de ambassadeur moest klein land groot kan zijn: daarover opheldering geven. Verder Belgische wapens voor onderzoek zal moeten uitwijzen of de dictaturen 'Geen normale man werkelijk strafbare feiten heeft rechtsbijstand": vraagtekens gepleegd. Is dat het geval, dan kan de bij uitwijzing Basken Nederlandse justitie slechts optre- den, indien de ambassadeur de diplo- T2-24 matieke status van de man opheft. HiJN Doet de ambassadeur dat niet, dan ■nr" voor kan uitwijzing volgen, proefabonnement Naam Mres door Rimmer Mulder Plaals1 aantal over een jaar of twintig one- veer 35 kan zijn. Met D'66 was de PvdA van menig, dat het ondoenlijk is de verantwor- delijkheid van de ministers voo zo veel leden te doen gelden. De oposi- tie is het niet eens met het standunt van de regering, dat deze verantwoor delijkheid afneemt naarmate ec lid van het huis verder van de tron is verwijderd. Maatstaf CDA, WD en de kleine rechtf par tijen menen, dat de regering dor de mogelijkheid van troonopvolgfig als uitgangspunt te nemen een ojectie- ve maatstaf heeft gevonden. Iet be perken van de kring zou volgas hen een willekeurige zaak wordeiDat de ,regering zelf een ultzonderiif maakt op dit criterium voor de aftreden koningin en haar echtgenoit kon de hele Kamer billijken. CDA en WD bleken hetniet eens met de opvatting van de reering, dat het lidmaatschap levenstng moet gelden. Zij dienden een oorstel in om het wetsontwerp op lt punt te wijzigen. Praktisch gezie, betekent dit, dat zodra prins Wilier Alexander de troon bestijgt, de zona van prin ses Margriet hun Lidmaischap ver liezen. Voor troonopvoling komen namelijk alleen de famüileden tot in tweede graad in aanmering. De Tweede Kamer gingkkoord met het voorstel van de regang om prin ses Juliana en prins Benhard gratis op paleis Soestdijk te Iten wonen. ADVERTENTIE. Van een onzer verslagevers AMSTERDAM Twe journalisten van het weekblad NiJwsnet zijn af gelopen maandag o het vliegveld van Zagreb door deJoegoslavische geheime politie (SU) aangehouden en vervolgens het lad uitgezet. De aanhouding vond plats toen zij op het punt stonden t vertrekken en hield verband met en gesprek dat het tweetal de dag*voren had ge voerd met de Kroat Vladko Goto- vac, die in 1971 wegus contra-revolu tionaire activiteiteren spionage tot vier jaar gevangenistraf was veroor deeld. Bij de SUP-actieop het vliegveld weigerden de jouralisten namen te noemen van persven met wie zij hadden gesprokei. Dientengevolge werden alle aantecningen uit hun notitieblokken gccheurd. De uit voorzorg wat naurkeuriger opgebor gen gegevens uil xet gesprek met Gotovac werden xet gevonden. De reis was overigenscfficieel bij de Jou- goslavische ambsuade in Den Haag aangekondigd envas georganiseerd door het federal* Joegoslavische mi nisterie van infomatie. ■Sgf; Van onze parlementsredactie DEN HAAG Volgens minister Pais (onderwijs en weten schappen) kan er binnen enkele dagen een oplossing worden verwacht voor de financieringsproblemen van het Sint Anna- dalziekenhuis in Maastricht. Hij hoopt dat het ziekenhuis per 1 juli dan geen uitstel van betaling hoeft aan te vragen. De bewindsman liet dat gisteren we ten na afloop van een gesprek met de besturen van de Rijksuniversiteit Limburg en Sint Annadal. Het zie kenhuis moet volgens een contract met het Rijk van 1975 worden omge vormd tot academisch ziekenhuis en is daardoor in de grootst mogelijke financiëe problemen terechtge komen. Het financieringstekort bedraagt zo'n 90 miljoen gulden en er is een exploitatiekort van 8,5 miljoen. Om dat laatste tekort voorlopig te dek ken heeft Pais voorschotten verstrekt voor een totaal bedrag van 12,5 miljoen. Maar het ziekenhuis is daarmee nog niet uit de problemen. Sint Annadal heeft van het Rijk harde garanties geëist voor het financieringstekort, anders zal het per 1 juli uitstel van betaling aanvragen. Het gesprek van gisteren heeft in dit opzicht geen dui delijkheid verschaft. Een van de knelpunten is dat het ziekenhuis op een stuk grond staat dat eigendom is van het Burgerlijk Armbestuur in Maastricht. Die grond zou „om niet" (dat wil zeggen: gratis) worden overgedragen aan Sint Anna dal. Maar het Burgerlijk Armbestuur wil eerst garanties zien van ht Rijk voor een schuld van zo'n vier miljoen gulden. Die schuld vloeit voort uit een lening die voor de grond en op stallen is afgeloten. otdv HEERLEN (ANP) De uit de Zuld- limburgse gemeente Wittem afkom stige mevrouw E. Habets (49) die mo menteel in België verblijft heeft bij de justitie in Maastricht een klacht ingediend tegen drie specialisten van het de Wever-ziekenhuis in Heerlen. Tevens eist zij een smartegeld van tweeëneenhalf miljoen gulden. Volgens haar zijn bij drie operaties grove fouten gemaakt. Die bewering, zo verklaarde zij gisteren, kan zij sta ven met verklaringen van Oostenrijk se en Belgische specialisten. Omdat de klachten van mevrouw Ha- bets worden onderzocht door de in specteur voor de volksgezondheid in Limburg, wilde het Heerlense zieken huis nog geen commentaar geven. Volgens mevrouw Habets zou zij aan borstkanker zijn geopereerd, terwijl zij niet aan die ziekte geleden zou hebben. Na die operatie, ondergaan in 1975, leed zij enorm veel pijn. Re den waarom zij een zenuwoperatie in de rug onderging, waarvan de buiten landse specialisten volgens haar be weren, dat die operatie volslagen on nodig zou zijn geweest. Evenals een buikoperatie waarvan zij een etterge zwel zou hebben overgehouden. Garantie Zolang die garantie niet door minis ter Pais is gegeven, wil staatssecreta ris Veder-Smit (volksgezondheid) zich niet garant stellen voor een ge deelte van het financieringstekort (namelijk 40 miljoen gulden), zo heeft zij aan het ziekenhuis laten weten. Het ziet er echter naar uit dat Pais zeer binnenkort de gevraagde garan tie zal geven. Hij heeft overigens ook gisteren weer van Sint Annadal geëist dat er een kostensplitsing wordt gemaakt van enerzijds patiëntenzorg (waarvoor volksgezondheid verantwoordelijk is) en anderzijds de academisering (die hij zelf voor z'n rekening moet ne men). Volgens de bewindsman han gen de financieringsproblemen voor het grootste deel samen met de pa tiëntenzorg in het ziekenhuis. Maar dat wordt door het ziekenhuisbestuur tegengesproken. De kosten van pa tiëntenzorg kunnen in een acade misch ziekenhuis dus ook in Sint Annadal niet worden los gezien van de kosten van onderwijs cn on derzoek, zo wordt in Maastricht gezegd. Pais en Veder-Smit zullen waar schijnlijk nog deze maand een com missie instellen, die de academise- ringsproblemen van Sint Annadal moet gaan begeleiden. Deze commis sie zal vérgaande bevoegdheden krijgen. Russen Betaling na ontvangst acceptgiro. ^0 n^u1nnk?neh.idwE.k»ndt' Het voetballen is de komende 020-462062 dagen onder ons en ook opi- nieweekbladen proberen daar Daarom kunnen voorname bladen als De Tijd en Haagse Post nu zonder schaamte voetbalsterren op hun ge kleurde omslagen zetten. DEN HAAG (ANP) Volgens een globale schatting van het ministerie *an Sociale Zaken zullen ongeveer 850 tewerkstellingsvergunningen worden afgegeven op grond van de overgangsregeling voor illegale bui tenlandse werknemers. De raming is gemaakt aan de hand van een voorlopig overzicht van de aanvra gen die bij de arbeidsbureaus bin nenkwamen. Tot en met de slui tingsdatum (27 mei) waren dat er vijfduizend. Een deel daarvan ver eist volgens het ministerie nader onderzoek. De meeste aanvragen kwamen uit Amsterdam (2.900) en Zuid-Holland (1.240). De rest kwam overwegend jut Utrecht (384), de rest van Noord- Holland (326), Gelderland (114) en Noord-Brabant (55). De komende weken worden de aanvragen ge toetst. Bij eventuele afwijzing kun nen werkgever en werknemers een 'Bezwaarschrift indienen als zij me- n*n toch aan de normen van de regeling te voldoen. ^r£emeester De heer A- Hurink (53) jut Groningen is per 1 juli benoemd tot burgemeester van de Drentse ge- •u^te Rolde. De heer Hurink is chef ae bureau bij een levensverzekerings- rjj^utachappij in Groningen. Hij zit in vvr*ninger 8emeenteraad voor de **9 De heer Hurink is getrouwd en beeft zes kinderen. Zulke bladen moeten natuurlijk wel een beetje hun status in het oog hou den als ze over sport schrijven en het komt me voor dat hun interviews net iest meer pretentie hebben dan wat je doorgaans op de sportpagina's van dagbladen kunt lezen. De verhalen zijn in elk geval aanzienlijk langer. Opvallend is verder dat beide bladen met de keuze van hun voetballers duidelijk aansluiting hebben gezocht bij hun normale lezersgroepen. De zeer Amsterdamse „Haagse Post" koos Ruud Krol, de laatste van het Ajax-team dat juist bij linkse rand stedelingen zo populair was. De ka tholieke Tijd nam daarentegen de voetballende tweeling Van de Kerk hof uit het (nog altijd) roomse zuiden. Communisten Voetballen is leuk, maar er moet wel worden geregeerd en daarom zullen we hier weer moeten afdalen naar de vlakte van de binnenlandse politiek. Onderwerpen genoeg de afgelopen dagen. De laatste echte partijraad van de An-revolutionairen (De Tijd), de solovan premier Van Agt (Hervormd Nderland), het nieuwe programma vn de PvdA en het con gres van de Communistische Partij van Nederlan. Afgaande op weekbladen moet die laatste gebeutenis de grootste histo rische betekris worden toegekend. Er wordt nieldleen heel veel overge schreven, uitcat vele blijkt ook on miskenbaar lit er iets heel bijzon ders aan degang is: de CPN wordt democratise!. Vrij Nederland, altijd wat zuur tegt de echte belijders van de klassenstijd, doet nog schamper: .De CPN onvorstelt zich voorzichtig aan de politite ijstijd" en „Het CPN- congres wasvoor het eerst meer dan een applaunachine." De Groene, wat mindenerlegen met zijn eigen linkse overtiming, formuleert het po sitiever: „Hitproces van vernieuwing en demoentsering van de commu nistische Mrtij van Nederland, schuchter ngezet met de afzetting van ere-vonitter Paul de Groot na het verkieiigsdebakel in 1977, be gint onomfcerbaar te worden." Een zeer slematisch beeld van wat er in de CIN loos is geeft J an Berends in De Nie.ve Linie. Hij concludeert dat de C'N naar buiten een stuk minder vijiadig is geworden. Over de interne dciocratie is hij minder te spreken: I» meningsvorming in de partij woril duidelijk van boven naar beneden féeid, de ruimte voor an- dersdenkeüen is zeer beperkt. Op vallend vnit Berends het verder dat veel CPNe-s nog altijd in een con- flict-modil denken: „Er moet strijd worden gfeverd tegen fascisten, ka- pitalister, mperialisten, rechtse au toritaire ngeringen etc.De CPN werkt al »tig jaar vanuit haar strijd- model, ei ze heeft altijd getracht maatschïpelijke tegenstellingen te rug te trngen tot de verhouding Arbeid-Kaiitaal." Toch is Berends' eindoordal positief: het isolement van de CIN neemt af. De Groene heeft de moeite genomen één van de vele buitenlandse gasten bij het CPN-congres te strikken voor een gesprek. De gestrikte is de Rus Vadim Zagladin. In gewone kranten taal wordt zo'n man steevast aange duid als „de vooraanstaande partij functionaris. maar voluit is hij: het plaatsvervangend hoofd van het secretariaat voor internationale be trekkingen van het Centraal Comité van de Communistische partij van de Sowjet-Unie. Laten we zeggen dat hij voor het buitenlandse beleid van de Sowjet-partij net zoiets is als Henk Neuman voor dat van het CDA. Inte ressant genoeg om te vragen hoe hij denkt de kwestie-Afghanis tan te kun nen oplossen. „Wat bedoelt u precies met de kwestie-Afhanistan?", zo wil Zagladin eerst wel eens weten. Als De Groene hem heeft uitgelegd dat het gaat om de aanwezigheid van de Rus sische troepen aldaar antwoordt hij: „Ja precies. Dat is het probleem. En ik kan u zeggen dat dit probleem heel eenvoudig is op te lossen. Door name lijk een einde te maken aan de bui tenlandse interventie in Afghanistan, in de eerste plaats die vanuit de Vere nigde Staten." Bankiers Genoeg over de communisten. Dank zij de veelkleurigheid van de Neder landse opiniepers kunnen we in één stap naar de meest typische verte genwoordigers van het andere kamp in de klassenstrijd, de bankiers. De beide Elseviers zijn hun „spreekbui zen". Het Weekblad heeft een vraag gesprek met Zijlstra van de Neder landse Bank en het Magazine met Batenburg van de Algemene Bank Nederland. Zijlstra doceert omstan dig over de rol van zijn bank, het geld. de minister en de rampen die ons wachten als we niet verstandiger gaan doen. Maar de ware marxist is niet geïnteresseerd in de zorgen van de bankier maar in diens macht en dan prikkelt een zinnetje als „Wij minister Harry Langman heeft ver hebben de overheid aan een touwtje". leid bij de ABN te komen werken; Veel openlijker dan de politiek ge schoolde Zijlstra het ooit zou doen „Toen ben ik naar hem toe gegaan en schermt ABN-man Batenburg met de heb gezegd: Je hebt dat minister- enorme macht die hij als bankier kan schap nou leuk gevonden, bankier uitoefenen. Hij vertelt in EM aan Ali- zijn is ongeveer hetzelfde. Als jij ce Oppenheim hoe hij destijds oud- groot-industrieel wordt mag je eens ADVERTENTIE Deze weekin Hervormd Nederland: Twistgesprek tussen R. A. Levisson (CIDI) en Peter Meijer (Palestina Comité) Verder: Technologie en marketing kennen geen grenzen; Toekomst van cultuurindustrie is in handen van consument Topsport en de overheid: Sportbonzen hebben geen boodschap aan kritische vragen Interview met Johanna Fortuin over ouders en kinderen, sterven en liefde Bewapening: Het hervormde 'blauwe boekje' gespeld en gewogen: Meerderheid neigt néar nee tegen bezit van kernwapens Ria van Pelt van stichting Los Vast: 'Alleen-zijn is ook best leuk' De arische mythe ontrafeld Tentoonstelling: De stifle kracht van Morandi Naar een tribunaal voor de 'illegalen'. En: Spanning in het CDA Klaar voor de kernoorlog. O Ik neem een proefabonnement van twee maanden.voor 6,- O Ik weet al voldoende-van HN, Ik abonneer me./ 36,50 per half jaar Naam Adres Code/plaats Bon sturen naar Antwoordnr 1776, 2500 XJ Den Haag (in open envelop, geen postzegel). Of bel: 070-512111 wmmtmaÊÊKm^mmmm Overal in de losse verkoop 1,85 in de zoveel jaar een majeure beslis sing nemen voor een investering en dat is het dan. Bij de bank ben je een soort minister van economische za ken, daar heb je al die ondernemin gen die op je afkomen met de vraag of ze je financieel wilt helpen. Dan moet je heel snel beslissingen nemen die anderen kunnen raken In zo'n directievergadering hebben we de ge woonte alle kredieten waarin we een risico lopen van meer dan 25 miljoen te behandelen. Nou, we komen twee keer per week bijeen en er zijn elke keer toch twintig tot vijfentwintig van die kredieten. Van Agt Zo'n baan bij de bank is misschien later nog wel eens wat voor Van Agt, maar voorlopig mogen wij er van uit gaan dat hij nog heel lang onze pre mier kan zijn. Dat schept ons de verplichting collega's van „met God en godsdienst spottende" organen io goed mogelijk uit te leggen hoe chris telijk Nederland in elkaar steekt Vandaar dat wij hier even in moeten gaan op een stukje op de achterkant van Vrij Nederland waar in één adem Trouw, Nederlandse Gedachten en het Reformatorisch Dagblad als „aan Van Agt verwante media" wor den voorgesteld. Voor Trouw klopt dat wel. Voor Nederlandse Gedach ten is het twijfelachtig. De redactie van dit AR-orgaan behoort binnen de partij tot de groep die het minst op heeft met het CDA, en de ARP als geheel is weer het lastigste clubje voor Van Agt. Dat van het Reforma torisch Dagblad moeten wij echt fout rekenen. Het RD is het orgaan van de staatkundig-gereformeerden en die zijn vanouds anti-paaps. Van een par tij met een roomse jurist als lijsttrek ker moeten zij niets hebben Zeggen dat het Reformatorisch Dagblad ver want is met Van Agt is net zo dom als zeggen dat De Waarheid tot de org£(- nen behoort die Jan Terlouw steunen, om even een voorbeeld te ontlenen aan de wereld waar VN beter thuis is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9