^Russen versterken hun positie in Afghanistan Militairen naar Nieuwe Hebriden Moskou's bondgenoten voelen niets voor 'koude oorlog' Initiatief EG krijgt fgeen warm onthaal Mugabe weigert Russische tanks Nederland gooit hoge ogen bij levering van fregatten aan Portugal Chin a Sen: 'Regering is de baas' Babrak Karmal in isolement Egypte en Israël eens: Chileense vakcentrale verboden Besluit Parijs en Londen: Reagan treedt af bij seniliteit Bijhouden Brits gemeentefonds gebeurt in VS Weer verzoek tot aanhouding van zoon Donat-Cattin PONDERDAG 12 JUNI 19B0 BUITENLAND TROUW/KWARTET ISLAMABAD (AFP) De positie van de Afghaanse president Babrak Karma) lijkt geïsoleerder dan ooit, sedert hij eind vorig jaar door de Russen aan de macht werd geholpen. Naast de hevige gevechten tussen Islamitische opstandelingen en het Russische bezettingsleger, vindt er ook een gewelddadige confrontatie ■laats tussen de twee voornaamste politieke groeperingen «elf. Bij gewapende botsingen tussen de parcham-groep van Karmal en leden van de Khalq-groep van de voorma- Ui lige president Taraki zijn de afgelo- ntipen twee weken alleen al in de Af- ghaanse hoofdstad twintig doden ge- 01 vallen. Bij soortgelijke botsingen in Kandahar, een grote stad in het zui den van Afghanistan, zouden zeker veertig doden zi£i gevallen. In een recente toespraak tot afgevaardig den van de provincie Pakhtia, gaf Karmal toe dat er sprake is van tegenstand tegen zijn bewind van de kant van „kameraden". Volgens westelijke diplomaten leeft Karmal zeer teruggetrokken in zijn paleis, dat zwaar bewaakt wordt door Russische militairen. Een vluchteling bevestigde in Pakistan dezer dagen het gerucht dat zelfs de vader van de president geen toe stemming kreeg zijn zoon te bezoe ken. De president kampt met een steeds sterker verdeeld leger, dat bo vendien zware verliezen heeft gele den in de strijd tegen de opstande lingen. Hoewel de scholen officieel open zijn, komt maar een gering deel van de leerlingen opdagen. Ook op het sociale front is de onrust groot. In verscheidene bedrijven wordt al eni ge tijd gestaakt, ondanks dreigemen ten van de regering dat stakers dood geschoten zullen worden. «i ISLAMABAD, MOSKOU (Reuter, AP, AFP) Het Russische leger in Afghanistan is bezig met een grootscheepse operatie de situatie in dat land weer in de hand te krijgen. Per dag arriveren zeker twaalf grote transportvliegtuigen met Russische manschappen en materieel op het vliegveld bij Kaboel. Het Afghaanse wegennet is voor alle gewone verkeer gesloten. Een "Jhoge Afghaanse militair voert in Moskou besprekingen over een betere samenwerking tussen het Russische en Afghaanse leger. De Afghaanse hoofdstad Kaboel lijkt op dit moment niet rechtstreeks meer bedreigd te worden door een aanval van de duizenden opstandelingen die posities rondom de stad hebben inge nomen. Wel worden grote aantallen bombardementsvluchten uitgevoerd vanaf het vliegveld bij Kaboel door helikopters en bommenwerpers. Volgens een Amerikaanse journalist, die een klandestien bezoek aan Af ghanistan bracht, zouden de Russen daarbij gebruik maken van twintig centimeter lange uiterst brandbare stjaljes die met enkele duizenden tegelijk vanuit vliegtuigen en heli kopters op dorpen worden uitge strooid, waarna deze tot onbranding irorden gebracht door brandbom men. De Russische soldaten zouden bij gevechten met de opstandelingen ook gebruik maken van dumdum ko gels, die zware verminkingen aan brengen. Het gebruik van dergelijke kogels is in strijd met de conventies van Genève De Afghaanse autoriteiten hebben het wegennet afgesloten voor alle ver keer na de voortdurende aanvallen op militaire convooien. Dat betekent dat de stad nu volledig geïsoleerd is. Russische militairen hebben op twin tig kilometer van het centrum op alle toegangswegen barricades opgezet tegen een mogelijke aanval van de islamitische opstandelingen. Hoge Russische en Afghaanse mili taire functionarissen hebben gisteren in Moskou besprekingen gevoerd over verbetering van de militaire sa menwerking. De leider van de Af ghaanse delegatie was generaal-ma- joor Ooi Aka, hoofd van het politieke bureau van de Afghaanse strijd krachten. Hij sprak met de Russische onderminister van defensie, maar schalk Nikolai Ogarkow. Niet duide lijk is waarom aan de besprekingen van Russische zijde niet werd deelge nomen door minister van defensie Oestinow. Deze is al twee maanden niet meer in het openbaar gezien. Ook bij de parade op 1 mei op het Rode Plein in Moskou was hij niet aanwezig. Haat Ook in Kaboel zelf gaat het verzet door. De haat jegens de Russen zou hevig opgevlamd zijn nadat het Rode Leger het vuur opende op studenten en scholieren, aldus een voormalige hoge regeringsfunctionaris in Afgha nistan, die inmiddels de leiding heeft van een verzetsgroep. Hij zei tijdens een gesprek met journalisten in Isla mabad. dat de Russische troepenver- sterkingen in Kaboel meer bedoeld zijn de hoofdstad in handen te hou den dan om de opstand in de omge ving van Kaboel neer te slaan. Volgens de Afghaan waren er op de dag van zijn vertrek uit Afghanistan (20 mei) 40.000 Russische militairen rondom de hoofdstad gelegerd en hij meende dat daar sedert die datum zeker 10.000 man zijn bijgekomen. r BONN, CAIRO (AFP, Reuter) Zowel Israël als Egypte hoopt dat de verklaring over het Midden-Oosten die de Europese Gemeenschap zal uitgeven tijdens de Europese top die vandaag en morgen in Venetië plaats vindt, geen doorkrui sing zal betekenen van het vredesoverleg onder auspiciën van de Verenigde Staten. ADVERTENTIE De leider van een Israëlische parle mentaire delegatie die op bezoek is in Bonn, Yitzhak Berman, deed gisteren ren beroep op de Negen het delicate proces van de onderhandelingen tus sen Israël en Egypte niet te verstoren. De Israëlische delegatie werd giste ren ontvangen door de vice-voorzitter van de Westduitse bondsdag Anne- marie Renger, die tevens voorzitter is van de Westduitse-Israëlische parle mentaire vereniging Eerder ontving ook de Westduitse bondskanselier 8chmidt de delegatie. Ook Egypte zou niet graag zien dat een Europees vredesinitiatief in het ■Midden-Oosten het op gang zijnde vredesproces verstoort. De Egypti sche vice-president Mobarak ver klaarde onlangs nog dat een Euro pees initiatief in de Verenigde Staten een weinig warm onthaal zou krijgen, maar dat de Egyptische regering de Negen niets heeft gevraagd. De Egyp tische pers is nog iets duidelijker in haar standpuntbepaling; ze verwacht eigenlijk helemaal niets van de top in Venetië, hoogstens een vage resolutie waarin zowel de rechten van de Pales- tijnen als van Israël worden erkend De Oostenrijkse kanselier Kreisky, de eerste westelijke leider die de Pa lestijnse leider Arafat ontving, sprak gisteren de hoop Uit dat de Europese Gemeenschap zal overgaan tot een expliciete erkenning van de Pales tijnse rechten. Het Westen heeft ver bannen politieke leiders al vaker niet juist beoordeeld, aldus Kreisky, die een vergelijking trok tussen de bal lingschap van generaal De Gaulle tij dens de Tweede Wereldoorlog en de ballingschap van Jasser Arafat nu. Egypte heeft de Israëlische premier Begin gisteren veroordeeld voor diens verklaring dat zijn regering nog tien nederzettingen zal laten bouwen in bezet gebied. Cairo vindt dat deze opmerking geplaatst moet worden op de agenda van de besprekingen die begin juli in Washington worden ge houden ter voorbereiding van een mogelijke hervatting van de autono- miebesprekingen. Eerst werden 134 havenarbeiders ontslagen; nè 1 mei werden 37 vakbondsmensen naar onherbergzame gebieden verbannen, nu is hun vakcentrale FUT helemaal verboden. Wat hen rest is de hoop'ons protest èn onze steun. Giro 1916108 Clat-Nederland, Nieuwe Gracht 47- 3512 LE Utrecht. Stuur een proteatkaart, i nummer 030-319675 in te vragen op telefoon- SALISBURY (UPI) Premier Ro bert Mugabe van Zimbabwe heeft een aanbod van zijn vroegere ka meraad in de guerrilla, Joshua Nkomo, afgewezen om tanks en gevechtsvliegtuigen van Russi sche makelij in het leger op te nemen. Mugabe wil daarmee voor komen dat instructeurs en reser ve-onderdelen uit de Sowjet-Unie naar Zimbabwe moeten komen. Mugabe streeft een onafhankelij ke politiek na en heeft zijn buik vol van de Sowjet-Unie, dat hem weigerde te steunen in de guerril la. Alleen het leger van Nkomo, die nu minister van binnenlandse zaken is, kreeg hulp van Moskou. Na zijn grote verkiezingsoverwin ning heeft Mugabe zich wel tot de vroegere koloniale heèrsër Groot- Brittannië gewend om hulp. De- Britten helpen nu om het nieuwe leger op te bouwen en een integra tie tussen de vroegere vijanden te bewerkstelligen. Ook op andere gebieden helpen de Britten ijverig mee aan de wederopbouw van de vroegere kolonie. Nkomo bezit naar verluidt elf tanks van het type T-34 en enkele MIG-straaljagers die nog in krat ten zijn verpakt. Volgens Mugabe zwerven nog steeds eenheden van het guerrilla- leger van minister Nkomo rond die de bevolking terroriseren. Een- Heden van Nkomo die onder con trole vEm de regering in Salisbury sthan hebben onlangs nog 400 on gehoorzame aanhangers van Nko mo aangehouden. Zij zijn overge bracht naar de JChami-gevangenis in -Boelawayo./Öe guerrillastrij ders die hadden geweigerd zich te melden in de verzamelplaatsen boden geen verzet bij de arresta tie. Z& hadden zich maandenlang misdragen en het gebied onveilig geraakt Van onze correspondent LISSABON „Nederland heeft een gedegen en goed door timmerd voorstel gedaan voor de levering van NAVO-fregat- ten aan de Portugese marine," aldus de Portugese minister van defensie Amaro da Costa. Da Costa brengt een bezoek van drie dagen aan Nederland op uitnodiging van zijn collega Scholten. Uit de woorden van de Portugese minister bij zijn vertrek uit Lissabon gistermiddag kan worden opgemaakt dat het Nederlandse voorstel hoge ogen gooit Het gesprek tussen de beide minis ters van defensie zou hoofdzakelijk gaan over het Nederlandse voorstel tot levering van drie fregatten, waar van er één in Nederland en twee in De Franse commissaris-resident op de Nieuwe Hebriden Jean- Jacques Robert (links) bij zijn bezoek aan de opstandelingenleider op Espiritu Santo Jimmy Stevens (rechts). Robert ging naar Stevens om hem ertoe te bewegen een einde te maken aan zijn opstand. Het overleg mislukte, waarop Robert met een militair ingrijpen op het eiland dreigde. VILA, LONDEN (AFP, AP, Reuter) Groot-Brittannië stuurt „De buitenwereld heeft er geen benul 1?" ^(»i?UT\.He^rld.?n °m van wat er in Kaboel gebeurt," aldus rust op de eilanden te herstellen. Vijftig él honderd man deze man. „Op 24 februari tijdens de Franse para-militaire oproerpolitie zijn daar al aangekomen, opstand van de bazaar, werden geen zeshonderd, maar duizend mensen Het besluit is genomen nadat de op- gedood. Granaatbeschietingen van- stand op het grootste eiland Espfrltu uit gevechtshelikopters op de in mei 8 an to zich had uitgebreid naar een manifesterende studenten maakten ander eiland Tanna. Daar kwam bij op een dag 170 slachtoffers. Gewon- bet bestormen van een politiepost den mochten van de Russische mili- een opstandeling om het leven, tairen geen hulp krijgen. Ziekenhui- De Britse minister van buitenlandse zen kregen de opdracht geen gewon- zake.-* Lord Carrington zei dat de de .contra-revolutionairen' toe te troepen worden gestuurd om de over laten." gangsregering van Walter Lini te NEW YORK (AFP, UPI) Als de 69-jarige republikein Ro nald Reagan in november de Amerikaanse presidentsver kiezingen wint, sal hij sieh re gelmatig aan een medisch on derzoek onderwerpen. Bij aan wijzingen van seniliteit zal hij aftreden. In een interview met de New York Times zei Reagan echter „zich nog nooit zo fit te hebben gevoeld als nu". Hij zei nog net zo alert te zijn als twintig jaar geleden, dat hij niet vergeet achtig is en ook geen last heeft van „depressieve" buien. ADVERTENTIE steunen en er op toe te zien dat ver wachte demonstraties in de hoofd stad Vila niet uit de hand lopen. Lord Carrington benadrukte dat ondanks de troepentransporten de pogingen van Frankrijk en Groot-Brittannië, die de Nieuwe Hebriden tot 30 Juli besturen, zullen doorgaan om de toe stand vreedzaam op te lossen. Ver wacht wordt dan vandaag de nood toestand wordt uitgeroepen. Lord Carrington heeft in het Hoger huis gezegd dat Qroot-Britannië en Frankrijk de Nieuwe Hebriden op 30 Juli geen onafhankelijkheid zullen, als de ongeregeldheden op de eilan den blijven voortduren. Woordvoerders van Walter Lini zei den dat er een verband is tussen de opstand op Espiritu Santo en de on rusten van afgelopen dinsdag op het eiland Tanna. Het radiostation op Espiritu Santo zou zijn sympathie met de opstandelingen op Tanna hebben betuigd. Dinsdag probeerden de opstandelin gen op Tanna de landingsbaan van het vliegveld op te blazen om de komst van troepen van buitenaf te gen te houden. Aanhangers van Lini wisten dit te voorkomen. De opstan delingen trokken daarna naar een Britse politiepost. Zij ontwapenden de wacht en wisten negenentwintig mensen te bevrijden die bij eerdere onrusten op het eiland twee weken geleden waren gevangen genomen. De politie gebruikte traangas om de opstandelingen te verspreiden. Bij de ongeregeldheden voor de politiepost kwam de opstandelingenleider Alexis Yolou, waarschijnlijk door een kogel van zijn eigen medestanders, om het leven. De politie zou geen wapens hebben gebruikt. Politietroepen van andere eilanden hebben de politie macht op Tanna versterkt. Evenals de opstandelingen op Espiri tu Santo willen de rebellen op Tanna zich na de onafhankelijkheid van de Nieuwe Hebriden afscheiden, of in ieder geval een grote mate van onaf hankelijkheid hebben van de rege ring in Vila. De scheiding tussen produ cent en consument gaat ver vagen. We worden prosu- menten', veel-kunners en zelf-doeners. eigen tuinman en eigen huisarts. Dat ngt een nieuwe, betere balans in ons leven. 'De Derde Golf'. Alvin Tofflers toe komstvisie, nu in de nieuwe Zero. ■NU IN OC KIOSK LONDEN (AP) Wanneer Britse regeringsambtenaren uitrekenen hoeveel geld Britse gemeentebesturen uit de staatskas moeten krijgen, ge beurt dat in feite in Amerika. Er is in Engeland geen compu terapparatuur die de ingewik kelde formules aankan, beken de een woordvoerder gisteren.' Van de beeldscherm-terminals in Londen gaan de signalen eerst naar het in Amsterdam gevestigde bureau Geiseo, een dochteronderneming van de Amerikaanse concerns Gene ral Electric en Honeywell. Dan gaan ze via een satellietver binding naar de computers in Cleveland (Ohio) en Rockville (Connecticut) waar het eigen lijke rekenwerk gebeurt Bin nen enkele minuten verschij nen in Londen de gewenste antwoorden. De uit te keren bedragen han gen onder andere af van de aantallen bejaarden, school kinderen, onvolledige gezin nen en werklozen, die dus per gemeente trouwhartig in het Amerikaanse informatiesys teem worden bijgehouden. De Britse overheid betaalt voor de dienstverlening per jaar 200.000 pond (0,9 miljoen gulden). Portugal zullen worden gebouwd. De in Portugal te bouwen fregatten zul len van Nederlandse technische ken nis profiteren. Ook van Italiaanse en Belgische zijde worden voorstellen tot de levering van deze fregatten gedaan. Het Belgische voorstel zou nog deze week bij de Portugese rege ring worden ingediend. Dinsdag zou een NAVO-ad-hoc-groep de drie voor stellen naast elkaar leggen, waarna Portugal de formele eindbeslissing neemt. Oost-Timor Amaro da Costa. die tevens vice-voor zitter is van de Portugese christen democratische partij, het CDS, wil met zijn Nederlandse collega ook pra ten over problemen van algemeen politieke aard. Hij zou onder meer de kwestie Oost-Timor ter sprake bren gen, zonder echter verband te leggen tussen de levering van Nederlandse fregatten aan zowel Indonesië als Portugal. Amaro da Costa is van mening dat Nederland een belangrijke bemidde lende rol kan spelen bij de oplossing van de humanitaire problemen op het door Indonesië bezette Oost-Timor. „Maar de beste manier om het huma nitaire probleem op te lossen is een begin te maken met de aanpak van het politieke probleem," is de strikt persoonlijke mening van de Portuge se minister. Da Costa zou tenslotte ook praten met de minister van landbouw en visserij, Braks. Tijdens hun diner zou de Portugese landhervorming ter sprake komen „Het gaat om een pro bleem dat de Nederlandse publieke opinie heeft verontrust en te maken heeft met het algemene politieke imago van Portugal bij de Nederland se publieke opinie," aldus Da Costa. PARAMARIBO (ANP, SNA) De Surinaamse premier Chin a Sen heeft er gisteren geen twijfel over laten bestaan wie nu eigenlijk de lakens uitdeelt in Suriname. De regering re geert en beleidsdaden gaan uitslui tend van de regering uit. verklaarde Chin a Sen. Regeren geschiedt echter wel in nauwe samenwerking met de Nationale Militaire Raad (NMR). Daarover zijn de Surinaamse rege ring en de NMR het volledig met elkaar eens, aldus de premier in een rede voor het Surinaamse volk Chin a Sen achtte het nodig om de rede te houden, omdat er een voortdurende discussie is over de verhouding tus sen de regering en de NMR en over de plaats die de NMR binnen het Suri naamse staatsbestel inneemt ROME (AFP) De Italiaanse justitie heeft een nieuw aanhoudingsbevel uitgevaardigd tegen Marco Donat- Cattin, wiens vader secretaris-gene raal was van de christendemocrati sche partij. De rechter van instructie van Turijn is tot de conclusie geko men dat Marco heeft deelgenomen aan de moord op de Milanese rechter Emilio Alessandrini, die op 29 april vorig jaar om het leven werd ge bracht. De links groepering Prima Linea nam de verantwoording op zich voor de moord. Tegen drie anderen zijn ook aanhoudingsbevelen uitge vaardigd. foor J. J. Moskau BONN Aangezien bondgenootschappen worden gesloten om ze te ontduiken, hebben Leonid Breznjew en Jimmy Carter ondanks alle verschillen één ding gemeen. De Amerikaanse president kreeg een tamelijk koele reactie van zijn Westeuropese bondgenoten op zijn nadrukkelijke aansporing tot eensgezinde actie tegen Moskou, en Brezn jew heeft al even veel problemen om zijn geallieerden in Warschau, Boedapest en Boekarest op één spoor met het Kremlin te krijgen ten aanzien van Afghanistan. Eerst was daar de weloverwogen vertraagde instemming van de Polen en de Hongaren - om van de Roemenen nog maar te zwij gen met de invasie van december Terwijl oe Polen van Edward Gierek aanvankelijk net deden alsof Afghanistan voor hen niet bestond. speelden de Hongaren een spel van dubbelzinnige zedigheid dat de Sowjet- leiders behoorlijk moet hebben geïrriteerd. pezien de sterke greep die de socialistische landen hebben op kranten, radio en televi- Me' was het onthullend en onthutsend om te *jen en te horen hoe Hongaren aan Janos Berecz zowel op radio als tv konden vragen »of het waar is dat de Duitse Democratische Republiek en Hongarije troepen naar Af ghanistan zullen zenden om de Sowjet- strijdkrachten daar te vervangen". En Be recz kreeg voorts de netelige vraag voorge schoteld: „Waarom hebben we nooit eerder iets te horen gekregen over het onrecht onder (de vroegere communistische dicta tor) Amin? Waarom hoorden we niets over de moord op Taraki (zijn voorganger)?" Gevoel van zorg Een moedige Hongaar bestond het zelfs te vragen: „Wie in Afghanistan heeft de Sow jet-Unie uitgenodigd (om op te rukken naar Kaboel)?" Die laatste vraag roept uiteraard herinneringen op aan 1968, toen troepen van het Warschau-pact „op verzoek van Tsjechoslowakije" een voortijdig einde kwamen maken aan de Praagse lente van Alexander Dubcek. Berecz zat er duidelijk niet ver naast toen hij openlijk constateerde dat zulke vragen een gevoel van zorg onder de Hongaren weerspiegelen. .Scherpe aanvallen op de ontspanning," zei hij, „hebben vele mensen niet alleen verbaasd maar ook verontrust" Daarbij liet hij in het midden wie verant woordelijk is voor de plotselinge verslechte ring in de Oost-West-verhouding. „Over de gehele wereld," voegde hij er nog aan toe, „is er een gevoel van onzekerheid dat samen met twijfel ook de kop opsteekt in ons eigen volk." Volgens een onlangs overgelopen medewer ker van de Russische geheime politie KGB, Ilja Dzjirkvelow, zijn zelfs de doorgaans zo volgzame Russische staatsburgers in ver warring gebracht door het optreden van hun overheid in Afghanistan. In interviews met het Britse dagblad The Times zei Dzjirkvelow dat „toen we onder elkaar (Sowjet-functionarissen) Afghanistan be spraken. we ons gewoon niet konden voor stellen waarom de leiding het hoofdzakelijk had gevonden zo'n zinloze en onlogische stap te doen. We vonden het complete waanzin." De regerings- en partijleiders in Warschau en Boekarest lijken zich vooral zorgen te maken over de gevolgen van de plotselinge verkoeling tussen Oost en West. Onmiddel lijk na de inval heeft Moskou kennelijk alle officiële contacten op hoog niveau tussen Oost en West voorlopig verboden. Pas sinds kort is de dialoog van Boedapest. Boekarest en Warschau met bij voorbeeld Bonn weer op het oude peil gebracht. De Westduitse minister van economische zaken Lambs- dorff is net terug uit Boedapest, minister van wetenschap en techniek Volker Hauff heeft eind mei Oost-Duitsland bezocht en tezelfdertijd deed de Roemeense minister van buitenlandse zaken Stefan Andrei Bonn aan. Te veel op het spel Westduitse regeringsfunctionarissen zijn ervan overtuigd dat Warschau. Oost-Ber- lijn, Boedapest hoe dan ook duidelijk willen maken dat zij niet wensen te worden mee gesleept in een herleving van de koude oorlog tussen Moskou en Washington. Al leen al op economisch terrein staat er voor hen ook te veel op het spel. Polen en Roe menië, om maar eens twee landen van de Comecon te noemen die het meest in het krijt staan bij het Westen, kunnen het zich niet veroorloven dat hun handelscijfers achteruit gaan. De Poolse export naar de Bondsrepubliek steeg in de eerste drie maanden van dit jaar met 30,5 procent vergeleken met dezelfde periode van 1979 en Roemenië slaagde er zelfs in zijn export met 48,1 procent te verhogen. En dan heb ben beide landen toch nog een hinderlijke onevenwichtigheid in hun handel met hun belangrijkste partner in het Westen. Hoe hoog Oost-Europa dit alles opneemt bleek zonneklaar tijdens de viering van het 25-jarig jubileum van het Oostenrijkse staatsverdrag Andrej Gromiko en Edward Muskie waren half mei in Wenen de grote blikvangers, maar op de achtergrond speel den Hongarije, Joegoslavië en zelfs Bulga rije de hoofdrol. Zij lieten geen gelegenheid voorbij gaan om hun toewijding aan voort zetting van de ontspanning te demon streren. DDR verrassend Het optreden van Tsjechoslowakije stak hier schril bij af. Voor wie daar nog twijfels over mocht koesteren demonstreerde mi nister van buitenlandse zaken Chnoupek hoe treurig het is gesteld met een land als het zich geheel onderwerpt aan het Krem lin. Meneer Chnoupek, aldus een commen tator, was in Wenen ais gesprekspartner net zo in trek als de vertegenwoordiger van Liechtenstein. Het verrassendste voor velen is ongetwij feld de houding van de vroeger zo op Mos kou georiënteerde Oostduitser. Niet alleen heeft Schmidts vertrouweling Volker Hauff onder grote belangstelling van de media de DDR bezocht, maar ook maken de Oost duitsers duideljk dat ze er vast op rekenen dat de bondskanselier nog deze zomer ein delijk zijn aangekondigde bezoek aan Oost- Duitsland brengt. Zoals Bonn door een goe de verstandhouding met Washington zich de handen heeft vrijgemaakt, net zo lijkt Oost-Berlijn zich meer speelruimte te heb ben verworven door een soortgelijke bena dering van Moskou. Natuurlijk, als puntje bij paaltje komt rest Bonn, Oost-Berlijn. Warschau of Boedapest niets anders dan zich te schikken naar de wensen van de meester, zoals bij voorbeeld bleek uit de aarzelende gehoorzaamheid van WestrDuitsland ten aanzien van Car ters Olympische boycot. Maar zolang het kan doen de landen in Midden-Europa aan beide zijden van de scheidslijn hun best in gesprek te blijven, in de hoop hun respectieve „grote broer" weer aan de on derhandelingstafel te krijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7