'Muziekcentrum kan bij station' Nieuwe kansen voor bouw aan Leidse Kaiserstraat HH DE KLERK Nieuw voorstel voor verbod sluikreclame HH de Klerk prijswijzer! 'Afwachtende houding van ministerie nekt Haags onderwijsveld' Architecten stellen Den Haag voor: Wethouder Van Lier: NABEZORGING VAN GE KRANT Woonlandschap in gezellige velours Een uiterst comfortabele zit- PH- combinatie, rijkelijk gestoffeerd met een warme velours. Deze combinatie is opgebouwd uit een ronde hoek, 2 eenzits- elementen (1 mèt en 1 zonder armleuning) en een tweezits-element mei armleuning. Compleet voor u voor 2495.- Den Haag: Pasadenha (Groenmarkt 29) REGIO DEN HAAG Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Tussen het Centraal Station en het groenge bied de Koekamp kan Den Haag een groot muziekcentrum met concértzaal laten bouwen. Met dit plan stapelen twee architecten nog een mogelijkheid voor de bouw van een concertzaal op de reeks waaruit het gemeentebestuur een keuze probeert te doen. De architecten Ledderhol en Van der stedebouwkundige aspecten die Zijp zeggen zich bij het ontwerpen daaraan vast zitten. Ze geven toe dat van het muziekcentrum niet zozeer hun bouwplaats buiten het centrum bezig gehouden te hebben met de van de stad ligt. De beide architecten zijn echter enthousiast geraakt over de mogelijkheden die het plein voor het Centraal Station biedt voor de bouw van het muziekcentrum. Ze plaatsen het gebouw bovenop de drukke Bezuidenhoutseweg voor sta tion. „De Bezuidenhoutseweg moet volgens gemeentelijke plannen toch verkeersluw gemaakt worden," zo stellen ze vast. Het huidige parkeer- plein en de verkeersader tussen het station en Koekamp omschrijven ze in hun plan als „een plek tussen twee verschillende sferen, tussen groen en. steen, tussen stilte en drukte." Het gebouw richt zich enerzijds op het drukke Centraal Station, aan de an dere kant op het groengebied. Het verkeer op de Bezuidenhoutseweg zou moeten worden omgeleid, vlak voor de ingang van het station langs. De gemeenteraad debatteert over 'twee weken over een voorstel van burgemeester en wethouders om een plan voor de bouw van een muziek- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „Het gaat goed fout met het onderwijs inu Haag, tenminste als de rijksoverheid niet spoedig ingrijpth» krijgen te weinig mensen, te weinig faciliteiten en dat we met het gigantische probleem van het stimuleringsoJL wijs zitten. Geen wonder dat de onderwijsvernieuwing! van de grond komt, en er veel leerkrachten zich ziek meld Uw krant onverhoopt niet ontvangen? •or 12 uur bult wordt de krant zo vlug maar in ieder geval dezelfde dag nabezorgd. in DELFT nummer 015-132519, b.g.g 070- Een concertzaal tussen het Centraal Station en de Koekamp. In het V-vormige gebouw zouden het museum en de muziekbibliotheek moeten komen. Het meer vierkante gebouw daar aan vast is de concertzaal, die veel binding moet krijgen met het groengebied de Koekamp. centrum in het Forumgebied, bij het Spui, te laten opstellen. Op de keper beschouwd heeft het gemeentebe stuur van Den Haag nog niet de be slissing genomen om een concertzaal Gemeente wil braakliggend terrein van stichting kopen Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het gemeentebestuur van Leiden zoekt naar een uitweg uit de impasse, waarin de bouwplannen zijn geraakt voor het grote braakliggende terrein aan de Kaiserstraat. Nu na een schorsing door de Raad an State wordt afgezien van de bouw van een grote studentenflat op het terrein, is het gemeentebestuur van plan met de Stichting Studenten Huisvesting onderhandelingen aan te knopen over de verwerving van de grond. De stichting wordt op deze manier voorlopig ontlast van de verantwoordelijkheid voor de bebouwing van de grond. te bouwen. Een meerderheid in de raad lijkt echter voor de bouw van deze peperdure voorziening te zijn. Met name het CDA wil nog steeds een nieuw onderzoek naar de mogelijkhe den om een concertzaal aan het Plein neer te zetten. Het college wil de zaal, met daarbij muziekmuseum en mu ziekbibliotheek. echter in Forum neerzetten, omdat dit centrumgebied in opbouw een stevige impuls nodig heeft in de vorm van een publiektrek- ker. Tot nu toe zijn er in het Forum- gebouw alleen nog maar torenhoge ministeriegebouwen verrezen. In plaats ovan een concertzaal kunnen er volgens Ledderhof en Van der Zijp in Forum echter ook meer woningen worden gebouwd. Zij draaien de rede nering van het college om. Ze zeggen niet dat een muziekcentrum een im puls moet zijn voor stuk van de stad, maar dat de stad iets moet betekenen voor de muziekzaal. Vanuit die filoso fie hebben ze een mooi plekje in de stad gezocht Het ontwerp voor het gebouw betite len de architecten als „niet defini tief". „We willen slechts een beeld vormen voor de gemeenteraad, om te laten zien wat de mogelijkheden op deze plek zijn". Bij de Nederlandse Spoorwegen is inmiddels positief ge reageerd op het plan om het plein voor het station op deze wijze vol te bouwen. Deze noodkreten slaakten gisteren wethouder Van Lier van Onderwijs zaken en voorzitter van de Haagse afdeling van de Algemene Bond van Onderwijszend Personeel (ABOP) Paul Klink, die voor deze gelegenheid gezamenlijk naar buiten traden. Re den voor de opmerkelijke eendracht kunnen zijn de sombere geluiden die beiden vanuit hun eigen verantwoor delijkheid uit het onderwijsveld op vangen, en in nood leert men tenslot te zijn vrienden kennen. Want dat de passieve houding van het ministerie rampzalige gevolgen voor het onderwijs in Den Haag heeft, staat voor beide heren inmiddels wel vast. Hun somberheid wordt overi gens nog versterkt doordat het er niet naar uitziet, dat het departement op andere gedachten komt. sterker nog, worden er besnoeiingen in het voor uitzicht gesteld. Een duidelijke reden dus om gezamenlijk de noodklok te luiden. Vicieuze cirkel Nu aan het eind van het schooljaar de balans opgemaakt moet worden, en er gepland wordt voor volgend jaar, blijkt nog eens duidelijk hoe schrij nend het tekort aan onderwijskrach ten, vooral in de oude binnenstads- wijk, en is opgelopen. Twee redenen zijn daar volgens Van Lier en Klink op zijn minst voor te geven. Allereerst zorgt het ministerie niet voor voldoende financiële steun om extra leerkrachten aan te trekken voor bijvoorbeeld het stimulerings- onderwijs. (Extra steun op voor kinderen in achterstaiu, ties). Ten tweede is er in Den eigenlijk geen sprake van weri heid onder onderwijskrachten ^verdwijnen van de lang verond de arbeidsreserve komt doord belangstelling voor de pedago opleidingen is teruggelopen, hi van de afgestudeerden geen heeft om te werken op een sti ringsschool, of is gaan werken andere sector, omdat het wacht een baan te lang duurt. ADVERTENTIE In het gisteren gepresenteerde stads- herstelplan voor de Academiewij k, vraagt de gemeente het rijk om een bijdrage in de verwervingskosten. Wanneer aan dit verzoek wordt vol daan, zal het overleg met de Stichting Studenten Huisvesting van start gaan. Dit deelde wethouder Waal (ruimtelijke ordening) gisteren mee. De gemeente is genoodzaakt het ter rein aan de Kaiserstraat te verwerven om er überhaupt nog goedkope wo ningbouw mogelijk te maken. Door het jarenlange braakliggen van het terrein de Wijkvereniging Acade mie en Pieterswijk zag beroepen tegen de bouwplannen telkens met succes bekroond zit de Stichting Studenten Huisvesting met hoge ren teverliezen opgezadeld Na de verwer ving met rijkssubsidie kan de ge meente de grond tegen een aanvaard bare prijs aan de stichting in erfpacht geven. Ook de stichting vindt dat alleen op deze manier nog betaalbare woningbouw op het terrein mogelijk is. Bouwplan In het verbeteringsplan voor de Aca- demiewijk (het gebied tussen het Ra penburg, de Witte Singel en de Vliet) is een eerste idee voor een bebouwing van het gat aan de Kaiserstraat ontr vouwd, dat opvallend veel gelijkenis met een alternatief bouwplan van de Wijkvereniging Academie- en Pie terswijk vertoont. Er wordt uitge gaan van de bouw van 40 tot 50 tweekamerwoningen, waarvan de huur wordt gedrukt met de speciaal voor kleine bouw ingestelde Van Damregeling. Tegelijk met het verbeteringsplan voor de Academiewijk presenteerde wethouder Waal gisteren een herstel plan voor de buurt rond de Garen- markt. Voor het stadsherstel in de beide buurten is een bedrag van 49 miljoen gulden nodig. Van het rijk wordt in het kader van de Interim Saldo Regeling voor de stadsvernieu wing een bedrag van 41 miljoen gul den gevraagd. Het gemeentebestuur komt in het verbeteringsplan voor de Academie- wijk met het idee op de plaats van de voormalige Zeevaartschool op de hoek van het Noordeinde en het Gal gewater een park aan te leggen. Van de bebouwing van de school blijven dan alleen het hoofdgebouw, waarin verscheidene sociale hulpverlenings instellingen zijn gevestigd, en de Wit te Poortkazeme, een monument, overeind staan. Met de parkaanleg wordt een nieuw stuk aan de groen- gordel rond de binnenstad toege voegd. In het verbeteringsplan voor de buurt rond de Garenmarkt wordt voorge steld de twee grote garages in het huizenblok tussen de Korevaarstraat en de Garenmarkt te verplaatsen om ruimte vrij te maken voor woning bouw. De twee garages zijn nu een grote ontsiering van het oude stads deel. In de verbeteringsplannen voor de twee buurten zijn nog verscheidene kleinere bouwplannen opgenomen (aan de Varkenmarkt, de Sliksteeg, de Rembrandtstraat (het betreft hier het daklozencentrum), de Doelen gracht, het Rapenburg, het Betha- niënhof, de Vijfde Binnenvestgracht en de Kampersteeg). De uitvoering 'an de hers telwerken in de Acade miewijk gaan ongeveer tot 1990 du ren, in de buurt rond de Garenmarkt tot 1988. Nog voor het zomerraces zullen beide stadsherstelplannen in de gemeenteraad worden behandeld. Ds. Kamphuis De in de rubriek Rond de Kerk van zaterdag 7 juni aangekon digde intrede van ds. B. Kamp huis in de gereformeerde kerk (vrijgemaakt) van Voorburg, is wegens ziekte van Kamphuis niet doorgegaan. De intrede is nu bepaald op aanstaande zon dag 16.45 uur. Een tekort aan onderwijskni dus. Toch zijn de eisen die aam wijsgevenden gesteld worden dan ooit. Er moet gebouwd aan de vernieuwing van hete wijs, zoals bijvoorbeeld koq kleuterschool-bassisschool en h stellen van werkplannen. Om nog maar niet te spreken vi enorme instroom in korte tiji anderstalige kinderen. Om al die ontwikkelingen te h volgen zouden de leerkrachten) nascholingscursussen moeten nen volgen, maar daar is nata geen tijd voor. Het niet kunne gen van die cursussen leidt tj kwalitatieve achteruitgang, oP erger is zo stellen Van Lier enf worden de mensen oversp ziek. Die onderwijskracht echter te lang door met hui omdat zij de last niet op de s van hun collega's willen ladei er zijn immers geen vervanj Lier: „En zo is de vicieuze c laas rond". Interesse Getergd stelt Van Lier dat de pi gische academies maar bitter interesse tonen voor de probli Volgens van Lier worden stud van de PA's in Den Haag alleen gestuurd naar de „gemakkc •scholen, waardoor als er dan al liciteerd wordt, geen ervaring is daan op de „probleem" scholen, ze nou juist zo broodnodig zijn Lier: „Zo leidt men op met de ra de van gisteren voor de school morgen". Het is volgens Klink en Van Lier de oplossing om maar meet me in het onderwijs te pompen, zod mogelijk zou zijn. Daarbij zoud leiding van onderwijskrachtei terd moeten worden, er meer dige hulp en begeleiding m< men, en er een systeem oi moeten worden dat problem! vroeg stadium kan signalen „Gaat het ministerie niet in noodkreten, dan vrees ik dat dl sen zeggen: Voor mij hoeft 1 meer, ik ga me strikt aan de 1920 houden, en dan zijn we n der van huis". Paul Klink'sJ heeft inmiddels een landelijk* i festatie op 19 juni in Den Ha*| ganiseerd om minister Pais o hart te drukken dat het zo niet i kan. Klink: „Over het algemeen is me het onderwijs niet zo voor een king, maar we hebben nu al bend dat er een grote opkomst zal zijn water staat de mensen tot de lipp HILVERSUM Minister Gardeniers van CRM heeft de nieuwe conceptbeschikking voor sluikreclame aan de omroe pen en de Kamer gestuurd met het verzoek om reacties. Volgens deze conceptbeschikking zal in het algemeen niet-overheersende beeldreclame, die behoort tot het nor male straatbeeld of het huiselijk le ven en die hooguit enkele seconden op het scherm zichtbaar is, worden getolereerd. Bij evenementen als sportwedstrij den zal ook niet overheersende beel dreclame worden toegestaan mits voldaan is aan een aantal voorwaar den. Zo zal het vermelden van de sponsomaam in de benaming van sportevenementen niet zijn verboden als ondermeer aangetoond kan wor den dat die naam hetzij ai drie jaar feitelijk in gebruik-is, hetzij berust op een contract met een looptijd van tenminste drie jaar. Media Voorts zal in dergelijke gevallen aan getoond moeten worden dat de naam ook bij de overige media algemeen ingang heeft gevonden. Als die spon somaam tevens de naam van de sportvereniging is, dan zal die erkend moeten zijn door de betreffende sportbond, en bovendien mag die sponsomaam dan niet met nodeloze nadruk worden vermeld. Als eerste omroep heeft de TROS gereageerd. Het bestuur spreekt van een ..realistische benadering" van de problemen door de minister, die ook gesteld heeft voor de verschillende takken van sport later te willen aan geven welke beeldreclame in ieder geval als overheersend moet worden beschouwd. Haagse vrouw verdacht van brandstichting DEN HAAG (ANP) De politie in Den Haag heeft de 43-jarige vrouw S B. uit die plaats aangheouden, om dat zij ervan wordt verdacht brand te hebben gesticht in haar woning. In de nacht van zondag op maandag brandde de etage aan de Johannes Camphuijsenstraat in Den Haag af. De schade bedroeg 150.000 gulden. De bewoonster wist zich met twee van haar kinderen in veiligheid te brengen. Twee andere kinderen wa ren op het moment van de brand niet aanwezig. Het technisch onderzoek van de poli tie na de brand deed verdenking rij zen tegen de vrouw. Deze heeft echter geen bekentenis afgelegd. Over een eventueel motief tast de politie nog in het duister, aldus een woordvoerder. AMSTERDAM (ANP) Vroom Dreesmann gaat commerciële en technische kennis uitwisselen met de Japanse onderneming Uny Co. De samenwerking wordt gericht op ge meenschappelijke inkoop, voorname lijk in Europa en op het ontwikkelen en stichten van nieuwe detailhan delsvormen in Japan en elders. Huisvredebreuk (1) Met een opmerkelijk gebrek aan besluitvaardigheid heeft de Haagse politie zich afgelopen zondag uren lang zoet gehouden met het vinden van een aanvaardbare oplossing in een geschil tussen krakers en een knokploeg. Na uitputtende discus sies, waarbij de politie de neiging had de zijde van de knokploeg te kiezen, moest ten einde raad een van huis gehaalde officier van justi tie het verlossende woord spreken. Is de politie wel in staat de juridi sche voetangels en klemmen te on derkennen, die opdoemen in de mo derne strijd tussen kraker en knok ploeg? In het geval van zondag leek het erop dat men gemakshalve ge neigd was het gelijk bij de sterksten te zoeken. Het conflict handelde om het be drijfspand Laan van Meerdervoort 178, eigendom van handelaar in on roerend goed G. H. Stevers. Bijna een jaar geleden heeft deze de be woonster, die in het pand werkte en er met haar gezin woonde, eruit geprocedeerd. Als „spoedeisend be lang" voerde hij herbouwing van de benedenetage aan. Nadat het pand maanden heeft leeg gestaan besluit het gemeenteraadslid Jaap Huur man (PvdA), op de hoogte gesteld door dé vroegere bewoonster, het voor vordering aan te melden. Als reactie op dit initiatief krijgt hij te horen dat vordering niet tot de mo gelijkheden behoort, omdat het hier gaat om „bij bedrijfsruimte beho rende woningen". Vermoedelijk toch gewaarschuwd door de vorde- ringseis hangt de eigenaar op dins dag 3 juni j .1. een plakkaat „Te huur" voor de ramen van het pand Voor krakers bestaat er geen betere aanwijzing dat het pand nog geen bestemming gevonden heeft. In de nacht van donderdag 5 juni worden de vier etages van Laan van Meerdervoort 178 gekraakt, en voor het eerst sinds elf maanden weer bewoond. Huisvredebreuk (3) In aanwezigheid van de politie bezoekt de eigenaar op zaterdag 7 juni het gekraakte pand. De politie constateert dat de krakers er niet onrechtmatig zitten (er is sprake van „huiselijk leven") en adviseert beide partijen een huurcontract op te maken. Na vertrek van de politie dreigt Stevers het pand op maandag 9 juni door een knokploeg te laten ontruimen. Bij het verlaten van zijn huis vernielt de eigenaar woedend de door de krakers aangelegde bel. Zondagmiddag rond drie uur bemerken de krakers op het dak een groep mensen, die daar via het naastgelegen pand (ook van Stevers) opgeklommen waren. De bewoners („liever heelhuids buiten, dan in elkaar getremd binnen") verlaten op één na het pand. Door de inmiddels binnengedrongen knokploeg wordt deze laatste, een meisje, hardhandig en onder de nodige protesten het huis uitgewerkt. Volgens de krakers bestond de knokploeg uit elf man, aangevoerd door de zoon van de eigenaar, en waren ze gewapend met loden pijpen en stukken hout. De nieuwe ploeg smijt,, zwaaiend met een huurcontract, meteen de huisraad het raam uit. Toen de politie arriveerde kon zij nog net een matras naar beneden zien zeilen. Onmiddellijk dienen de krakers een klacht wegens huisvredebreuk in, die door de politie echter ongegrond wordt verklaard. Volgens de krakers met het argument dat de knokploeg niet op heterdaad betrapt was. - Versterkt door sympathisanten betreden de krakers even later het pand weer en een confrontatie met de knokploeg hangt in de lucht. Dan komt de politie tussenbeide en sommeert alle betrokkenen het pand te verlaten. De oorspronkelijke bewoners voldoen aan de eis, maar de knokploeg blijft zitten. I.p.v. deze ook te verwijderen, posteert de politie zich tussen beide partijen in. Na enige tijd vertrekt een delegatie van de krakers plus een vertegenwoordiger van de knokploeg naar het hoofdbureau van politie, waar een nieuwe aanklacht van de krakers Onder redactie van Chris Bruijnius Bijdrage: Teun Lagas wordt afgewezen. Huisvredebreuk wordt niet bewezen geacht. De politie suggereert dat de krakers het pand vrijwillig verlaten hebben en dat het is teruggekraakt. Om van haar goede wil maar ongemerkt ook van haar onbegrip te getuigen, doet de politie het tussenvoorstel de knokploeg in de onderste twee etages te laten zitten en de krakers in de bovenste. De laatsten accepteren dit in hun ogen belachelijke idee niet en het gesprek verzandt. Na uren wordt een officier van justitie van huis geroepen om een Salomonsoordeel uit te spreken. Hij constateert eenvoudig dat. de krakers de rechtmatige bewoners zijn, de knokploeg het pand moet verlaten en de eigenaar maar een civiele procedure moet aanspannen. Huisvredebreuk (3) De vraag blijft, wanneer vindt de politie eigenlijk dat er sprake is van huisvredebreuk? Een woordvoerder: „Ja, dat zat in dit geval juridisch moeilijk in elkaar. De krakers verdwenen bij de komst van die andere groep al snel uit het huis, dan kan er sprake vi vrijwillige verlating zijn." Er bleef één kraker achter en ze zeggen bedreigd te zijn met loden pijpen. „Als er mensen met loden pijpen zijn binnengekomen, is dat bedreiging en strafbaar. Maar ja, als er maar één kraker in het huis zat, had die natuurlijk geen getuigen. Er is trouwens ook pas sprake van huisvredebreuk, als indringers tot driemaal toe is gesommeerd het pand te verlaten." Terwijl je bedreigd wordt met een loden pijp? „Ja het zijn juridisch moeilijke zaken." Wat is eigenlijk het algemene beleid van de politie tegenover knokploegen? „Dat wordt van geval tot geval bekeken. De vraag ls ook: wat zijn knokploegen? Als de zaak duidelijk is beslissen we zelf, anders halen we een officier van justitie erbij." Inmiddels beschouwen de bewoners .hun behaalde gelijk als een „Pyrrhus-overwinning". Door het indienen VEin aanklachten zijn hun namen bekend geworden bij de politie en vrezen zij, op basis van eerdere ervaringen, dat deze naar de eigenaar worden doorgespeeld. Die kan dan alsnog een poging doen het pand via een gerechtelijke procedure te doen ontruimen. De hele zaak krijgt überhaupt nog een staartje. De raadsleden Huurman en Verduyn Lunel hebben er vragen over gesteld aan burgemeester Schols en door de krakers is een aanklacht ingediend tegen eigenaar Stevens. Wegens vernieling en geweldpleging. C.B. Bus Zoe term eer heeft geen lokale buslij nen, zoals een echte stad. Streek bussen mogen tussen de weilanden ieta gemoedelijks hebben, maar busreizigers die zich in het stadsver keer van een polderbus moeten be dienen stappen vaak te laat en wa- genziek bij één van de te ver uit elkaar gelegen bushaltes uit. De stadsbussen in middelgrote ge meenten worden weliswaar gereden 'door chauffeurs van de streekver- voerbedrijven, maar ze rijden rede lijk frequent en stoppen dichter bij huis. Leiden en Delft hebben elk vier lokale buslijnen, Gouda heeft stadsbussen en zelfs Alphen aan den Rijn. Zoetermeer niet. Volgens een ambtenaar op hetm nisterie van verkeer en waterstal die belast is met het beoordelen t plannen voor lokale buslijnen, lK het gemeentebestuur van Zoeter meer echter nooit een gedegen ai vraag ingediend om dergelijk bui vervoer in te mogen voeren. In interview in een plaatselijke krai liet deze ambtenaar, Modderman blijken dat een goed doortimma gemeentelijk plan voor eigen bui nen een beste kans zou maken oa door het ministerie te worden aai vaard. Het Zoetermeerse WD-raadslid Gleisberg las dat» terview en toen hij zijn krant tem legde vroeg hij zich verbijsterd al hij in de gemeenteraad een paar jaar lang voor Jan Doedel had sta vragen om invoering van stadsba sen. De WD-er vroeg schriftelijk opheldering aan het college van en w.: „Is er nu wel of niet een aanvraag bij het ministerie inge diend?" Gleisberg zegt door de telefoon.', vraag al een paar jaar bij de b deling van de gemeente be grotinf het college een verzoek wil Indian voor een plaatselijke bus. Nog de laatste keer zei wethouder Nagte gaal dat het ministerie er helaas niets voor voelde. Ik dacht dat hei college vergeefs een aanvraag hal ingediend. De raad zal toch niet verkeerd zijn voorgelicht?" Wethouder Nagtegaal was gistere niet aan de telefoon te krijgen oa het misverstand uit de wereld te helpen. Naar Modderman gebeld „Heeft Zoetermeer nu wel of niet een aanvraag ingediend?" „Neel is wel eens ambtelijk overleg ge weest, maar een goed plan is noo* ingediend. Lokaal busvervoer kfl in Zoetermeer een goede aanvul# op de Sprinterlijn betekenen. de minister kan toch niet de ge meente achter de broek zitten or vragen of ze alsjeblieft een plan willen indienen?" DONDERDAG 12 JUNI 1980 TROUW/KWARTET

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6