De origineelste voorstelling Holland Festival en Fools Gebrek aan dramatische spanning Hoe meer te zien, hoe meer publiek ZILVER IS GELUKKIG WEER BETAALBAAR KOM SNEL KIJKEN BIJ DE JUW00 Onafhankelijk Toneel speelt Gorki's Zomergasten Hoketus met Rzewski's The price of oil' Omroepen hebben weinig ideeën voor de zomertijd Popdagen Han Surink overleden =3 DONDERDAG 12 JUNI 1980 KUNST/RADIO/TELEVISIE door André Rutten. DEN HAAG Het meest enthousiast over wat ik tot nu toe uit het aanbod van het Holland Festival en het Festival 01 Fools gezien heb ben ik geworden bij „Zomergasten" van het Onafhankelijk Toneel, gespeeld in de vroeger schitterende, nu verwaarloosde royale villa van het Haagse buitengoed Clin- gendael. Je wordt er met een speciale bus uit Amsterdam. Den Haag, en straks ook uit Rotterdam, naar toe gebracht, want je bent. als lid van het publiek, zelf een van de zomergasten. Je wordt bij het toegangshek afgezet en wan delt door het landelijk gehouden park. langs portierswoning, koetshuis en koeien, op een mooie, wat heiig frisse zomeravond naar die villa, wordt er in een soort grote vestibule ontvangen met koffie, na een poosje een korte statietrap opgevoerd naar een vorstelijke hal. waarin op een boven-omgang het spel begint. Het verplaatst zich vrij snel naar een „sa- ion", waarin de oude lambrizering en het voorname behang geheel wegge- sloopt zijn, en waar een paar rijen klapstoeltjes zijn neergezet, waar je op kunt zitten. Later kom je in een tuinkamer terecht, daarna nog in een kabinet en een soort tussenkamer. Dat draagt natuurlijk allemaal bij aan de speciale ambiance, die de voorstelling heeft. Maar de voornaamste reden voor de schermen Mirjam Koen, Matthias de Koning, en naast minder profes sionele medewerkers als José en Wil fred Alders, Lenny Breederveld. die in dat team uitstekend pasten Nog niet af mijn geestdrift is toch de manier waarop er gespeeld wordt. Wie ooit voorstellingen uit de serie Favorieten van het Onafhankelijk Toneel gezien heeft kan een vermoeden hebben hoe dat is. De meningen waren daar in- Onafhankelijk Toneel daarvan dertijd wat verdeeld over. De ken- neemt, is veel groter, veel gewaagder ners, die alles van toneel weten maar ook. dan je ooit bij de grote gezel- er geen echt gevoel voor hebben, von- schappen zult zien al zou het alleen den het maar niets, de oprechte lief- maar zijn omdat die in de grote hebbers vonden er hun liefde voor het schouwburgen spelen. De spelers van toneel voor het eerst echt in beant- OT stellen zich zeer kwetsbaar op, woord. Voor hen moet deze voorstel- stellen zich persoonlijk bloot door ling van Maxim Gorki's ..Zomergas ten" een climax zijn, sterker nog dan de inmiddels zeer befaamde „Som- mergaste" van Peter Stein met de Schaubiihne, waarvan onlangs nog een filmversie op de Nederlandse tv is vertoond. Kwetsbaar Nog sterker, want veel gewoner, men selijker. zonder theatrale vergrotin gen. zonder de acteurs-trucs, die zo hardnekkig als vakbeheersing wor den geëtiketteerd. De afstand, die het In de programma-folder, die zij bij de voorstelling verkopen, zeggen zij, dat hun voorstelling niet is afgerond, „maar een scala van aanzetten, vond sten en verzwijgingen biedt," Dat is ongetwijfeld waar. maar het is juist het meeslepende ervan: het neemt je volledig mee, omdat het nog niet af is. nog onderweg, maar je wel mensen bezig ziet. die weten en voelen waar Gorki het over heeft en ook het ver mogen hebben dat op hun persoonlij ke manier te laten zien. Jan Joris Lamers, die in de programma-folder niet genoemd wordt, maar me toch de verscholen inspirator van het OT lijkt, volgde de voorstelling zeer alert en deelde op het eind heel bescheiden bosjes bloemen aan de spelers uit een opvallend contrast met de over daad aan bloemen, die in het begin van het spel nogal nonchalant ge bruikt werd. De hele voorstelling zit trouwens vol subtiele, betekenisvolle details, die met geen pen te beschrij ven zijn Wie de voorstelling wil zien kan te recht bij de Koninklijke Schouwburg situaties te kiezen, waarbij het pu bliek hen op de lip zit. Het OT stelt ook de traditie van de acteerkunst ter discussie, en vindt spelers van andere gezelschappen Yoland Bertsch, volgend seizoen terug bij het Werkteater, Aat Ceelen, ook al bij ..Stijl" opvallend goed. Jacques Com mandeur van Centrum. Liesbeth Coops van Globe, Jaap Hoogstra, tot voor kort Nieuwe Komedie. Diane Lensink, Baal en Globe, bereid om daaraan mee te doen, naast OT-spe- lers als Kees Hulst. Ditha van der -in Den Haag (070-469450) en De Lan- Linden. Matthias Maat. meer achter taren in Rotterdam (010-364998). door Ralph Degens AMSTERDAM De in Ame rika geboren pianist-compo nist Frederic Rzewski (1938) schreef voor het ensemble Ho ketus een stuk naar aanlei ding van de ontploffing op het booreiland Alexander Kiel- land op 26 maart 1980. Hij noemde het The price of oil. en hij laat daarin een arbeider die het overleefde zijn verhaal vertellen. Dit verhaal wordt zin voor zin afgewisseld met dat van een oliehandelaar wiens risico's alleen van com merciële aard zijn. Bij de eerste uitvoering, dinsdag avond in het Amsterdamse BëÜevue, bleek het samengaan van deze verha len, begeleid door panfluiten en rit misch geslagen metalen buizen, de dramatische spanning te missen die het zelfs als nuchter verslag zou moe ten en kunnen hebben. Dit verhalen de gedeelte, een slappe variatie op het thema „de vis wordt duur be taald", wordt gevolgd door een korter instrumentaal deel, een soort ram- penmuziek die In de typische Hoke- tus-sound een verdere verwerking geeft van de ritmische patronen uit. het eerste deel, dat naar mijn mening best helemaal kan worden geschrapt. IJzersterk Sluitstuk van deze avond was de compositie Hoketus, door Louis An- driessen in 1977 voltooid. Het is nog steeds het ijzersterke repertoirestuk van deze groep die voor de uitvoering ervan destijds door Andriessen werd geformeerd en die er ook zijn naam aan ontleent. Het is geschreven vol gens de oude hoketus-techniek waar bij verschillende instrumenten om beurten één toon van een melodie spelen. Andriessen combineerde deze techniek met de principes van de tegenwoordige minimal-music (een constante muziekstroom met bijna onmerkbare geleidelijke veranderin gen in melodie en ritme) en legde in de instrumentatie met panfluiten, piano's, fender-piano's, basgitaren en conga's (alles electrisch versterkt) de typische „sound" vast voor het zich nog steeds uitbreidende repertoire van de groep Hoketus. waarin hij zelf ook meewerkt. Aan dit repertoire werd onlangs nog de compositie Bint van Cornelis de Bondt toegevoegd. Naar aanleiding van de première, begin mei in Den Haag (Conservatorium) is er hier al over geschreven. Ook dinsdagavond leek het mij, ondanks een wat milder klinkende vertolking, toch weinig meer dan een geraffinneerde gecom poneerde, oorverdovende dreun die zijn „kracht" in hoofdzaak ontleent aan de mate waarin de elektrische versterking wordt opgevoerd. Deze drie werken worden zaterdag in Mid delburg en zondag in Den Haag her haald. Vanavond wordt in Rotterdam „Hoketus" vervangen door „Coming together" van Rzweski. Herhalingen en buitenlandse programma's Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Meer dan ooit lijkt het programma-aanbod van de meeste omroepen voor het zomerseizoen te bestaan uit herhalingen, aankopen en een combinatie van beide: herhaal de aankopen. Een enkele omroep probeert juist in de slappe tijd met nieuwe initiatieven te komen, maar voor de meeste programmamakers is de komkommertijd nu niet direct een periode om er eens op een andere manier enthousiast tegen aan te gaan. Daarbij wordt in „Hilversum" altijd een zeer ruime marge aangehouden met betrekking tot de aangekon digde zomermaanden in onze agenda's. Het zomerseizoen begint weken tot maanden eerder en eindigt even zoveel later Over herhalingen gesproken: het zal bij veel kijkers waarschijnlijk wel in goede aarde vallen dat de elfdelige Nederlandse serie Merijntje Gijzen terugkomt. Regisseur Kees van Iersel bewerkte de serie naar het boek van A. M. de Jong en het resultaat kwam in 1974 op het scherm. Lang genoeg geleden om nou net niet meer te weten hoe het precies was. Op zater dag 16 augustus is de eerste afleve ring, ert een week daarvoor wordt een documentaire over de schrijver van het boek uitgezonden. Kleine Waarheid De NCRV herhaalt vanaf 25 juli de Engelse serie David Copperfield. die in 1975 voor het eerst bij ons te zien was. Voor de tijd daarna, te beginnen op 30 september, haalt deze omroep een oude bekende van stal: „De klei- Speciaal vandaag Europese kampioenschap pen voetbal In het Stadio Comunale in Turijn wordt de wedstrijd Xederland-België gespeeld. Ned. 1/17.40 In het stadio San Siro in Milaan wordt 'gespeeld de wedstrijd Italië-Spanje. In de rust hoogtepunten uit de eer ste helft. Ned. 1/20.27 De mid dagpa uzediensl, uit gaande van de stichting Alle- Dag-Kerk wordt weer gehou den in het kerkgebouw van de Engels-Hervormde Gemeente aan het Begijnhof in Araster dam. waar deze keer ds D. N. Wouter-- uit Amsterdam voor gaat Hilv. 1/12.46 Kerkepad aan een NCRV- traditie besteedt de radio aan dacht nadat de televisie dat eerder deed. Hilv. 1/1&36 ne waarheidVoor diegenen die toen de verzuchting slaakten dat er nooit een eind aan kwam, de geruststellen de mededeling dat de 26 delen zijn teruggebracht tot dertien. Dat bete kent dat de liedjes zijn geschrapt. De malaise op dramagebied voor televi sie blijkt wel het ergste uit de herha ling van de in 1976 slecht gevallen „soft-thriller-serie" Brainwave, waar in de politie de misdaad in verschil lende landen ter wereld bestrijdt. Vanwege al dat gereis een kostbare mislukking van de AVRO. De meeste documentaires voor de komende tijd zijn afkomstig uit het buitenland. De NCRV is maandag inmiddels begon nen met „The unknown war", dat een beeld geeft hoe het in de Jaren '40-'50 toeging in Rusland. Een interessant gegeven, waarin velen zich waar schijnlijk nooit hebben verdiept. De serie loopt door tot in september. Dan begint de driedelige serie over Eisenhower-in-oorlogstijd De KRO is alweer twee weken bezig met „Leven op aarde", eén opmerke lijke dertiendelige serie van de BBC over de natuur. Verder staan er bij deze omroep, die zich nog het minst in een zomerslaap laat sussen, zes documentaires op het programma over de gang van zaken in een aantal Amerikaanse ziekenhui zen en drie over Frankrijk tijdens de periode-De Gaulle. Joop Reinboud van de KRO maakte naar aanleiding van hel feit dat 1500 jaar geleden Benedictus werd geboren een film over een groot aantal abdijen van de orde der Benedictijnen in Italië, Frankrijk, België en Nederland. Deze documentaire komt maandag 16 juni op het scherm. Tot het werk van eigen bodem dat veel waardering geniet en inmiddels een vaste zomertraditie is geworden moet worden gerekend Kerkepad van de NCRV dat steeds op vrijdagavond wordt uitgezonden, zodat de genoem- PaHjn de kerken de zaterdagen daarop kum nen worden bezichtigd. waann op de zaterdagavonden meestal humoristische buitenlandse televisiespelen worden aangeboden. Zaterdag is de eerste voorstelling „Just me and you", de geschiedenis van een wonderlijk komisch meisje dat half Amerika doorlift, Louise Las ser. bekend door haar rol als Mary Hartman speelt haar. Ook in Theater Thuis „Blind Ambition": vier afleve ringen over de rol van John Dean in de Watergate-affaire. Werk van eigen bodem is het VARA- programma „Sterke verhalen" ver teld door o.a. Bernard Droog. Enny de Leeuwe en Elly van Stekelenburg. Festival heeft opmerkelijke aantrekkingskracht door Dirkje Houtman AMSTERDAM In deze maniakale theatermaand rukken vermoeidheidsverschijnselen langzaam aan op. Het theater keert zich voor de beroepsbezoekers tegen zichzelf en toen ik dinsdag met de Pont het IJ overgleed om het Festival of Fools te bezoeken, kwam de wensdroom in me op: kon dit schip maar worden gekaapt door een vriendelijke figuur die het goede met de theatercritici voor heeft. Maar de pont meerde aan en ik werd meegedreven in de stroom fietsers en wandelaars die op deze bewolkte dag toch het ADM-terrein aandeden. Het heeft een opmerkelijke aantrekkings kracht die niets met het doorsnee- theaterbezoek te maken heeft. Tot en met zondag waren er al 35.000 bezoe kers geweest. De voorstellingen zijn veelvuldig uitverkocht en om de en thousiasteling niet teleur te stellen geven de groepen extra voorstellin gen van andere programma's. Het is dus toch waar dat het aanbod de vraag bepaalt en niet omgekeerd. Ook in het theaterbedrijf werken de kapitalistische principes. Hoe meer voorstellingen er zijn des te meer mensen komen er naar toe. En daar mee wordt maar weer eens bewezen dat er niet genoeg theaters geopend kunnen worden. Jan Klatter, decorontwerper van het Onafhankelijk Toneel, die zich déze middag ook aan de andere kant van het IJ waagde, kwam op een prima plan: „Waarom worden deze gebou wen afgebroken,en na afloop van het festival niet ingericht als muziekthe ater. Dat spaart tijd, geld en moeite. Ik wist niet dat de gebouwen van binnen zo mooi waren. Ze houden het midden tussen meccano en het Cen tre Beaubourg in Parijs". Misschien een suggestie voor de gemeente Am sterdam op eens over na te denken. Maar het festival is nog niet afgelo pen en voordat zondagavond de vijf tiende om middernacht het „Fire Sculpture" ter afsluiting op het IJ wordt afgestoken zijn er nog zo'n 150 voorstelligen te zien In De Gieterij waar om vier uur de Argentijnse danseres Irin Scacceri een uitvoering van „The Witch" geeft is het opmerkelijk vol. Maar deze technisch slordig gedanste extati sche hekserij is aan mij niet besteed. Dan maar liever de stage Space Thea tre Company, de groep die een Engel se dubbeldekker ingenieus tot podi um hebben verbouwd. Een kleurrijk decor dat tot in elke hoek is benut en waar in razendtempo zonder enige pretentie met acrobatiek en slap sticks „De mysteries van de Flinken- burgklok" wordt opgevoerd. Eskimo's Tukaq Teatret snijdt met „Man and Mask" later op de avond een serieuze re problematiek aan. Het zijn Eski mo's die in Denemarken hebben ge studeerd en een eigen gezelschap hebben gevormd. Met deze voorstel ling laten ze op een volstrekt begrij pelijke manier zien hoe de mens door uiterlijkheden in zijn natuurlijke im pulsen en leefwijzen wórdt aangetast. Het wordt met prachtige maskers uit gevoerd en door de primitief aan doende wanhoopskreten schemert een opvallende tederheid. Na dit spektakel naar de Dogtroep geraced die de linker landtong van het terrein heeft ingericht en het pu bliek via een mini-toneelvoorstelling in het gebouwtje naar de fraai be werkte tuinen leidt die weer uitko men op een met oliebranders verlich te zandvlakte waar diverse acts wor den uitgevoerd. Een middeleeuws aandoende gebeuren dat sterker is in zijn visuele uitwerking dan in het acteeronderdeel. Programma's voor donderdag 12 juni AMSTERDAM. 8tadsschouwbo| (19.30 uur): Opera Thijl. Centra BEllevue (20.30 uur extra voorste ling. 22 uur première: Le Testames de Villon. Mickery (20.30 uur): Hu» bolt's Current, Carré (20.15 uur): Hc Nationale Ballet. DEN HAAG. Koninklijke Schow burg (19.30 uur met busvervoer): l mergasten. HOT (20.30 uur): Wei centrum Dans. ROTTERDAM. De Lantaren (20, uur): Boven Drijven. Doelen Kleit Zaal, "20.15 uur): Ensemble Hoketo n. Schouwburg (20.15 uur): Aus de Fremde. SCHIEDAM. Scheepswerf (22 uur; Bewth MUIDEN. Muiderslot (20.15 uur( U Gieus de Robin et de Marion. HAARLEM. Stadsschouwburg (20.1S uur): De Toekomst. UTRECHT. Muziekcentrum Vreden bu'g (21 uur): ABCDEFG. Centrum 1 Hcogt (20.30 uur): Jozef van den Berg. GRONINGEN. uur): Zambia. Oosterpoort (2015 Pli selon Pli Voorafgaand aan de uitvoering van Pli selon Pli van Boulez. volgen de week zaterdag in het Koninklijk' Conservatorium in Den Haag. zal dieI middag om 15 uur een lezing en dls-l cussie in het Haagse muziekgel worden gehouden over dit mv stuk. De muziekjournalist en mi loog Wim Markus zal de dlsci Leiden. Deze middag is gratis t( kelïjk. Eiergooien Afgemat Buiten begint dat steeds met een optreden van het Friends Mobil The atre waar een aantal clowns met een eiergooispel het kind in de mens los lijkt te weken. De toeschouwers zijn enthousiast en raken opgewonden als ze in een lange rij met z'n tweeën van een steeds groter wordende afstand een ei naar elkaar mogen gooien. De winnaar verdient er een poster mee. Om twaalf uur haak ik afgemat af en wordt door de deinende pont bijna in slaap gewiegd. Het gigantische thea teraanbod in zo'n korte tijd wordt me teveel van het goede. Toch moet ik morgen weer. want het Werkteater mag je niet missen en het Engelse mannencabaret Bloolips met een gla mourous nichtencabaret hebben me nieuwsgierig gemaakt. Merijntje Gijzen, indertijd gespeeld door Jan Ligthart, terug van weggeweest sinds 1974. De VARA wil speciale zomerpro- gramma's maken. In Zomerkwartaal op de woensdagmorgen krijgen per sonen die iets bijzonders ondernemen een bandrecordertje mee. Het zijn onder anderen een blinde die deel neemt aan de Olympische Spelen voor gehandicapten, een dienstplich tige die in militaire dienst gaat en een man die de gevangenis verlaat, De KRO zal in augustus op de vrij dagmiddagen de jaren vijftig weer laten herleven. Haagse Beatnacht In de jaren zestig was Den Haag het Liverpool van Nederland. De beatexplosie van blitze bandjes die zich manifesteerde in zalen als de Marathon, de drie Stoepen en Club 192 zal nog één maal in ere worden hersteld Morgenavond zal in (uiteraard) de Houtrusthallen van 20 tot 5 uur een marathon worden gehouden die 17 beat- bandjes van weleer op het podium brengt, zoals de Golden Haigs, In discrimination. Q 65. Sandy Coast, Shocking Blue en Willy his Giants. Fleetwood Mac Fleetwood Mac, die vorig jaar na een lange periode van stilte met het album Tusk liet weten nog steeds geïnspireerde muziek te kunnen maken, geven diezelfde avond een concert in de Rotter damse Ahoy. Het puikje van de Amsterdamse punk Zo zou men het vijftal groepen kunnen noemen dat zaterdag avond het Festival of Fools komt verlevendigen Achtereenvolgens treden op: Nitwits, ex-BVD, Inside Nipple, Workmates en Panic. Aan vang 23 uur. Rock Against Racism Deze organisatie strijdt via pop tegen discriminatie en racisme. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Wereldwinkel te Terneuzen begint daar om 13 uur een twaalf uur durende manifesta tie waaraan de volgende groepen deelnemen: The Itch, Jan van de Grond, Lili's Children, Joystick, The Rousers. Exodus, Beau Geste en Ad Fundum. Fischer-Z Deze Engelse new wave met een „eigen gezicht" trad onlangs op tijdens het Fools Festival en komt nu terug voor een toernee langs Utrecht-Vredenburg (18 juni), Rot terdam-Utopia (19), Bom (20), Winsum, 's middags (21) en Hei- loo, 's avonds (21). Afgelast Het dubbelconcert van The Selec- ter en Sue Saad The Next, dat vanavond in de Amsterdamse Jaap Edenhal zou plaatsvinden is om onbekende reden afgelast. Taai vechter voor theaterexperiment Van onze kunstredactie AMSTERDAM Han Surink I taai vechter voor het theaterexjx ment, is woensdagmorgen, pas jaar oud. overleden, na een vrij lai durige ziekte. Hij was in 1954 oprichter van Stud een klein reisgezelschap met wel een vrij eigenzinnig repertoire, middellijk al heeft hij moeten ve< ten om ook subsidie te krijgen 1962 trok hij Kees van Iersel aan. met zijn experimentele onder minkje Test zich als een opmerkel vernieuwer had laten kennen, werd weer vechten, eerst voor eigen Studio-theater aan de daarna voor de formele erkeni van de groep als laboratorium-gi schap. Han Surink wilde het Brakke-Gi complex ook ontwikkelen tot eeni boratorium waarin meer mensen experimenten konden werken, bruik makend van de faciliteiten er waren. Na de opheffing van Stu heeft dat idee een wat gewijzi vorm gekregen in de Theater Ui een goed geleid produktie-appai voor ad-hoc-produkties, waar het nieuw vechten werd voor de finan le middelen, en merkwaardiger ook voor he-t behoud van het el theater, toen de staat België het o plex liet afbreken om er een nil cultureel centrum te bouwen He gelukt. De Nes was toen. ook dan* hem. met Frascati en de Engelenl theaterstraat geworden, een aanz lijke verruiming van de toneelnk lijkheden in Amsterdam. Zijn el| lijke naam was Johannes Con Kauffeld. Uit dankbaarheid voor pleegouders heeft hij onder hun a ternaam geleefd. Ook als acteur van 1947 tot 1953 verbonden aan hoorspelkern van de Nederlandse I dio Unie. In 1978 deelde hij de prijs van Nederlandse Theaterkritiek n» Yvonne Keuls voor „Jan Rap enzi maat", zoals in 1967 met Kees vi Iersel voor het artistieke vernieuwfl de beleid van Studio. na ADVERTENTIE Een belangrijk deel van het zomer- aanbod voor televisie wordt gevormd door bioscoopfilms Theater thuis Eveneens een zomertraditie is het VARA-programma Theater Thuis Op radiogebied zullen er in de zomer eerder programma's afvallen dan bij komen. En wat er aan extra's wordt geboden speelt, zich vaak af op de campings, het strand of andere oor den waar de vakantie wordt gevierd

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 4