amer dringt aan op rerlaging BTW op film jegbamiueb bonkt. Khtenwïaétïjjn MieUrnb }alau voert ongelijke strijd met de Trident 'Recht op schadevergoeding van patiënt beter regelen' een nieuw onderzoek inderen Lekkerkerk Plafond gewit... SPIERPIJN! idanks aandringen ouders: Wachten op Van Agt Dienstplichtigen met bezwaar tegen kernwapens helpen mcering satelliet n jaar uitgesteld ilecherche lost irie overvallen op jeldtransporten op Medewerkster consumentenbond bepleit: DERDAG 12 JUNI 1980 TROUW/KWARTET P 6 - RHS 11 I onze parlementsredactie HAAG De tweede Kamercommissie voor Cultuur, Recreatie, en Maatschappelijk li wil van minister Gardeniers, dat ze samen met haar collega van financiën bekijkt of het v.tarief voor film kan worden verlaagd. Een probleem daarbij is, dat de Nederlandse .ring daar niet helemaal vrij in is, gezien het feit dat die tarieven in EG-verband worden gesteld. ADVERTENTIE unister heeft gisteren tijdens een aard. Maar hoeveel het extraatje voor leling overleg met de Kamer toe- de film gaat inhouden wilde de minis- •d voor de begroting van volgend ter nog niet zeggen, al gaf ze er wel extra geld uit te trekken voor de een voorproefje van: „Het zullen ge- uktie van Nederlandse films. Het zien de huidige economische situatie daarbij om films van artistieke geen geweldige bedragen kunnen ITTERDAM (ANP) Ondanks aandringen van vee! ouders ut er geen nieuw algemeen medisch onderzoek naar de ondheidstoestand van de 232 leerlingen van de kleuter- en isschool „De Aalscholver" in Lekkerkerk. huldigen van het rijksinstituut r de volksgezondheid hebben de ers laten weten dat er geen enkele Usche noodzaak is voor zo'n on- joek, zeker niet nadat uit TNO- tingen is gebleken dat er in Lek- kerk-west geen gevaarlijk ben- n is. Een eerder algemeen medisch leizoek onder alle bewoners van wijk naar de invloed van de ver- Éutreiniging leverde geen verontrus tende resultaten op. Toch hebben I «ei ouders van kinderen die De Aal- Itholver bezoeken, aangedrongen op jen nieuw groot medisch onderzoek, omdat 0} ongerust zijn over de effec- of lange termijn op de gezond- Kid van hun kinderen, mdelegatie van de oudercommis- [Jietschoolteam en een vertegen- ordiging van het gemeentebestuur i Lekkerkerk hadden minister Ginjaar om dit onderzoek gevraagd. Het onderzoek zou zich dan ook moe ten uitstrekken over ongeveer zestig oud-leerlingen van „De Aalscholver". Het rijksinstituut voor de volksge zondheid, dat zich bezighoudt met de medische aspecten van de Lekker- kerkse gifaffaire, heeft de ouders wel laten weten dat zij zich tot de huis arts of de schoolarts kunnen wenden als hun kinderen medische klachten hebben, waarvan zij vermoeden dat zij iets te maken kunnen hebben met de verontreinigingen Deze artsen kunnen de kinderen dan eventueel doorverwijzen naar het instituut voor specialistische hulp. Binnenkort zal een begin worden ge maakt met het afbreken van De Aal scholver. Het gymnastieklokaal is de afgelopen dagen al gesloopt. zijn De minister gaat er bij haar toezeggingen overigens wel vanuit dat ook de bioscoopbond een bijdra ge doet aan de grotere geldstroom die naar het Nederlandse filmwezen gaat. In haar notitie van enkele weken ge leden maakte de minister bekend meer te gaan besteden aan Neder landse produkties. Ze ging er daarbij vanuit dat er ongeveer vier hoofd films per jaar gefinancierd, dan wel financieel gegarandeerd kunnen wor den. Daarbij maakte ze ook gewag van een betere samenwerking tussen de NOS en de filmwereld. Daarom heeft ze een werkgroep ingesteld, die alle mogelijkheden van samenwer king tussen de NOS en de filmwereld. Daarom heeft ze een werkgroep inge steld, die alle mogelijkheden van sa menwerking gaat onderzoeken. Ze verwacht veel hell van die groep. Fusie Ze is echter geen voorstander van een mogelijke fusie tussen de NOS en het filmbedrijf Cinecentrum. De NOS heeft al gesteld de aandelen van Cine centrum te willen overnemen, maar mevrouw Oardeniers is daar niet zo happig op. Zij meent dat juist in verband met de commerciële oogmer ken van het filmbedrijf zulks in strijd zou zijn met de omroepwet. De heer Kosto (PvdA) pleitte er bij de minister voor, deze zaak niet zo gauw te willen laten afknappen op dat com merciële aspect van het bedrijf. Er zouden naar zijn mening gouden kan sen verloren gaan. temeer omdat er wel eens kopers op de stoep zouden kunnen staan met pure commerciële oogmerken, die het artistieke inder daad van de eerste plaats verdringen. Vijf vijftigers praten over de fusten en lasten van hun leeftijd. Over de al dan niet gapende generatiekloof, over vervulde en onvervulde wensen, over hun idealen en hun toekomstplannen. A/tm Cf ou wet, Gregor Frenkel Frank. Cees Staal. Peter van Westendorp en Jan Vri|man rond de tafel in de nieuwe Zero. Tweede-Kamervoorzitter Dolman had gistermorgen geen andere keus dan de vergadering te schorsen, toen bleek dat de regering niet op tijd in de Kamer aanwezig was. Een haastig opgetrommelde minister Wiegel van binnenlandse zaken werd door de voor zitter uitgenodigd om maar naast hem op het po dium te komen zitten. Sa men praatten ze de tijd vol en wachtten ze op minis ter-president Van Agt, die uiteindelijk alsnog ver scheen. ADVERTENTIE Fr zijn allerlei manieren om spierpijn op te lopen. Dat is zó gebeurd Gelukkig is er ook een voortreffelijke manier om er snel weer vanaf te komen. Inwrijven met Algesal maakt de spieren los en soepel Algesal brandt niet op de huid. geeft geen vlekken en heeft gelukkig een heel aangenaam parfum. Zorg dat u altijd een tube in huis hebt Algesal is uitsluitend verkrijgbaar bij apotheker en drogist. Lees vooraf de gebruiks voorschriften. Algesal als bewegen pijn doet. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Binnen de krijgsmacht moet een oplossing worden gevonden voor dienstplichtingen met gewetens bezwaren tegen kernwapens. Werk wijze en gevolgen van deze wapens zijn zo eigensoortig, dat het mogelijk moet zijn daartegen erkende bezwa ren te hebben zonder een beroep te hoeven doen op de wet gewetensbe zwaren militaire dienst. Dit schrijft de algemene vereniging Nederlandse militairen in het maand blad „Appèl", dat deze week ver schijnt en dat speciaal gewijd is aan de problematiek van dienstplichtigen en kernwapens. een onzer verslaggevers DHOVEN De lancering van de wood astronomische satelliet 18) wordt voorlopig een jaar uit- eld. De Amerikaanse partner in Nederlands-Amerikaanse project t zich in de planning verslikt, zo t uit een mededeling van het istrieel consortium IR AS Mat de technische en organisaton- ke problemen onverwacht veel tijd _j6ieiv zal het Amerikaanse infra- Tod-waarnemingsinstrument niet in eptember, maar pas volgend jaar mei in Nederland arriveren. Het wordt dan samengebouwd met het ''ruimtevoertuig, dat hier gemaakt is door het consortium (Fokker. Hol landje Signaalapparaten en het Na tionaal lucht- en ruimtevaartlabora- 'nrium). De nieuwe lanceerdatum is joorlopig gepland in augustus 1982. Jin Nederlandse kant wordt gepro beerd. de extra kosten van de vertra ag binnen het budget op te vangen. |n een onzer verslaggevers STERDAM De Amsterdamse tierche heeft in samenwerking met Zwolse politie drie grote roofover- len opgelost. Er zijn drie verdach- aangehouden, die inmiddels heb bekend de overvallen te hebben ileegd. Wegens medeplichtigheid nog twee arrestataties verricht, verdachten komen uit Am- dam. ADVERTENTIE ROTTERDAM (ANP) Er moeten maatregelen komen die de patiënt in staat stellen zijn recht op vergoeding van bij medische behandeling geleden schade waar te maken. Ook is een objectieve klachtenbehandeling nodig. Dit bepleitte mevrouw mr. E. Dil-Stork, juridisch medewerkster van de Consumentenbond gisteren in de algemene vergadering van de Nationale Ziekenhuisraad. Wat een genot. Maar je buren kunnen hun eigen woorden niet meer verstaan. En worden weer naar binnen gejaagd. JbT Wat een leven! Dóé d'r wat aan. Als je zó doorgaat kunnen jullie allebei niet meer écht van de tuin genieten. Koop dus de stilst mogelijke maaier. En overleg even voordat m gaat gebruiken. Hoe? Vraag informatie aan de Nederlandse Stichting Geluidhinder. Postbus 381 2600 AJ Delft- De meeste klachten die de consumen tenbond van patiënten binnenkrijgt hebben enerzijds betrekking op te kort aan Informatie en anderzijds op het ontbreken van een behoorlijke klachtenbehandeling en van de mo gelijkheid schade te verhalen. Op het ogenblik is dat laatste bijzonder moeilijk, doordat de patiënt door gaans niet beschikt over de vereiste informatie om te kunnen vaststellen of er bij zijn behandeling iets is mis gegaan en zo Ja wat. Het is namelijk vaak onduidelijk wie voor de ontsta ne schade moet worden aangespro ken en het bewijs van „wanprestatie" is moeilijk te leveren. Een van de oorzaken van toenemend aantal klachten bij de medische tuchtcolle ges is waarschijnlijk, dat patiënten bewijs proberen te verzamelen om een civiele schadeclaim te kunnen indienen Maar ook dan blijft een procedure voor de burgerlijke rechter volgens mr Dil hachelijk: met weinig kans op succes en veel kans op hoge proceskosten. Het aanspreken van de verzekeraar van het ziekenhuis of de arts leidt meestal evenmin tot het gewenste resultaat, omdat de wettelijke aan sprakelijkheidsverzekering door gaans alleen schade dekt die is ont staan door verwijtbare fouten. Assu radeuren wijzen veel schadeclaims af met het argument dat er bij de be handeling weliswaar een fout is ge maakt. maar dat die fout niet „ver wijtbaar" is. Mr. Dil noemde het be denkelijk, dat schadeverhaal op dit gebied zo bijzonder moeilijk is: niet alleen voor de patiënt, die met de schade blijft zitten, maar ook voor het imago van de medische wereld. Zij denkt daarbij aan het oprichten van een soort TNO. een medisch in stituut, dat onafhankelijk deskundig onderzoek zou kunnen doen naar klachten, ook suggereerde zij uitbrei ding van de dekking van de medische WA-verzekering of het sluiten van een aan vullende verzekering door medeci. Dit dan in die zin. dat alle schade wordt gedekt die patiënten lijden ten gevolge van bij de behan deling gemaakte fouten, ook al zijn die niet verwijtbaar Regels Mr. Dil zei, dat de rechtsbescherming van de patiënt moet worden vastge legd in regels: wetten, erkennings- of subsidieregelingen en model-contrac- ADVERTENTIE ten. In de bouw. de woninginrichting en de textielreiniging. heeft overleg tussen de branche-organisaties en de Consumentenbond standaardcon tracten opgeleverd met als sluitstuk de oprichting van geschillencommis sies voor de behandeling van klach ten. De gedachte ligt voor de hand. zei mr. Dil. dat in overleg tussen de raad en de Consumentenbond een modelcontract voor de relatie zieken huis-patiënt zou worden opgesteld. Het vormen van een patiëntenge schillencommissie zou dan een vol gende stap kunnen zijn. Betere selectie Foto's verzamelen is, vooral in Amerika, een nieuwe kunstraee. Maar ook in Nederland groeit de belang- Welke hartstochten drijven de grote collectioneurs? Bert Hartkamp en Manfred Heiting over de kunst van het fotoverzame- len in de nieuwe Zero De voorzitter van de ziekenhuisraad, drs. F A. Vissers wees erop dat de ziekenhuiswereld met ruim vier pro cent van de beroepsbevolking op de loonlijst en in 1980 een omzet van 18.4 miljard gulden de afmetin gen van een grote bedrijfstak heeft. Deze groei geeft reden tot bezorgd heid: we geven een groter deel van ons nationaal inkomen aan gezond heidszorg uit (negen procent) dan aan onderwijs (acht procent). Vissers vindt dat de ziekenhuizen zich in "alle ernst" moeten afvragen hoe zij kunnen bijdragen aan een verminde ring naar de vraag aan medische voorzieningen. De ziekenhuizen zul len samen met anderen moeten zoe ken naar betere methoden patiënten te selecteren en naar een scherpere scheiding tussen noodzakelijke hulp en oneigenlijk gebruik. Ziekenhuizen moeten actiever worden in de voor lichting: onder meer moeten zij eer lijk durven zeggen welke problemen ze niet kunnen oplossen en ook moe ten ze de minder gunstige effecter van behandeling binnen de zieken huismuren naar voren brengen. tor Govert van Oord Jb Palau-eilanden vormen de meest westelijke groep eilanden van de Carolinen, 500 mijl ten sten van de Filippijnen aan de zuidrand van de Filippijnse zee. Na de verovering in 1944 op Japanners werden de eilanden in 1946 als trustgebied door de Verenigde Naties toegewezen n de Verenigde Staten. Door hun vooruitgeschoven positie, langs de olieroute van het dden-Oosten naar Japan, vormen de eilanden een militair- strategisch waardevol gebied. sinds de Tweede Wereldoorlog, na- 'de Japanners bij verrassing Pearl rbour op Hawaii overvielen, is de lerikaanse strategie gericht ge- ;st op het creëren van een vooruit- choven verdedigingslinie in de Pa- c die onverhoedse aanvallen op Amerikaanse continent onmoge- moeten maken. Die behoefte is na debacle van de Verenigde Staten Vietnam en Cambodja nog veel 'ter geworden doordat deze staten «ds meer mogelijkheden lijken te den voor Russische oorlogssche- n om permanent in de centrale Cmc aanwezig te zijn. Geen won- f dus dat de Amerikaanse marine l oog heeft laten vallen op eilanden 1 Micronesië. onder meer Palau. dape en Tinian naast de al be- ande be as is in Guam, als mogelij- vestigingsplaatsen voor vooruitge- joven bases. De nieuwe basis in lau zou moet worden gebouwd aan r diep water en is vermoedelijk >temd voor de nieuw ontwikkelde ■tent-onderzeeboot. Trident is het nieuwste snufje op Pengebied. Deze gigantische on- rceeér kan 24 raketten meenemen fOlkzo'n 8 tot 15 afzonderlijk richt te kernkoppen zullen dragen. De Rcisie van de Trident-2 raketten is verbluffend: na 10.000 kilometer te hebben afgelegd kunnen doelen ge raakt worden met een nauwkeurig heid van 100 meter, een absoluut re cord! Ook de prijs van de Trident- ondeizeeër is een nieuw hoogtepunt in de wapenrace, ruim 3 miljard gul den per stuk. De Trident moet opere ren vanuit zo diep mogelijk water, om zo. onvindbaar voor de vijand, een verrassingsaanval op de Russische raketsilo's te ondernemen en de Rus sische raketten te vernietigen voor ze zijn gelanceerd. Want de Trident is een aanvalswapen. Onafhankelijke koers Om de basis op Palau te kunnen bouwen kocht de marine in 1977 een groot stuk land op het eiland Babelt- haupt. en nog datzelfde jaar werden besprekingen geopend met de eiland- raad van Palau om tot een definitieve afspraak over de vestiging te komen. Maar de zaken liepen voor de Ameri kanen niet zo makkelijk als was voor zien. In 1978 stemden de inwoners van Palau voor het eerst over de toekomstige staatkundige status van de eilanden. En ze kozen daarbij voor een onafhankelijke koers, los van de door de VS voorgestelde Federatie van Micronesische staten, een ver band van eilanden uit het vroegere Amerikaanse trustgebied in Micro nesië. Kwaad bloed Palau koos voor een eigen weg en daarom werd het nodig een eigen grondwet voor de nieuwe staat op te stellen. In november 1978 werd daar voor een speciale grondwetscommis sie door het volk gekozen, die onaf hankelijk van de eilandraad een grondwet samenstelde. Op 2 april werd de nieuwe grondwet officieel gepresenteerd aan het volk van Palau en de buitenwereld. De opschudding die de nieuwe grondwet in Ameri kaanse regerings- en legerkringen veroorzaakte was groot. Want in arti kel 13 van de grondwet werd uitdruk kelijk gesteld dat het niet toegestaan zal zijn in Palau atomaire stoffen bedoeld voor gebruik in oorlog of in kerncentrales, of in de vorin van atoomafval, te testen, op te slaan of te dumpen. Alléén als 75 procent van de bevolking dat uitdrukkelijk via een referendum zou toestaan kon daarvan worden afgeweken. Boven dien werd in hetzelfde grondwetsarti kel ook nog vastgesteld dat het niet toegestaan zal zijn land te onteigenen in Palau ten behoeve van een buiten landse instantie. Beide grondwetsartikelen waren dui delijk bedoeld om het stichten van een Amerikaanse marinebasis voor de Trident onmogelijk te maken: de aanslag op het schaarse land door de marine had veel kwaad bloed gezet. Nog diezelfde maand april maakte de Amerikaanse ambassadeur Rosen- blat duidelijk dat de Verenigde Sta ten deze grondwet van Palau onaan vaardbaar vonden. En hij voegde daar meteen aan toe dat de Ameri kaanse economische hulp aan Palau zeker niet zou worden voortgezet, als Palau bleef denken aan een volledige onafhankelijkheid zonder de door de VS voorgestelde „free association" tussen Palau en de VS. Het kat en muis spel was geopend. Rosenblat liet het daar niet bij: in mei 1979 werd op zijn „aandrang" ln een vergade ring van de eilandraad waar niet het vereiste quorum aanwezig was, een werkgroep ingesteld die de nodige wijzigingen in de voorgestelde grond wet moest aanbrengen. De al vastge stelde datum van het volksreferen dum werd veranderd omdat de wijzi gingen niet op tijd konden worden gerealiseerd. De bewoners van Palau lieten dat echter niet toe; begin Juni 1879 werd het volkscomité van Palau opgericht onder leiding van de advocaat Ro man Bedor. Het volkscomité spande onmiddellijk een rechtsgeding aan tegen de beslissingen van de onvolle dige eilandraad, om de oorspronkelij ke datum van het referendum te handhaven. De dreiging van dit ge ding deed de Amerikaanse autoritei ten en de eilandraad besluiten om op de opschorting van het referendum terug te komen en op 9 juli 1979 kon de bevolking van Palau zijn mening geven over de oorspronkelijke voor gestelde grondwet voor hun nieuwe land. Het succes was groot: 92 pro cent van de bevolking van Palau stemde vóór de nieuwe grondwet, die van Palau een atoomvrije zone zal maken. Alsnog ongeldig Maar de tegenkrachten waren niet voor één gat te vangen. In augustus 1979 werd de aangenomen grondwet op grond van een discutabele uit spraak van het hof voor de trustge- bieden alsnog ongeldig verklaard, omdat dit Amerikaanse rechtscollege van mening is dat de eilandraad van Palau ook zonder quorum beslissin gen mag nemen. De afwijzing van de grondwet in mei door de eilandraad is dus geldig en het spel kan opnieuw beginnen. De eilandraad kan dus op nieuw een groepje mensen aanwijzen die de grondwet moeten gaan herzien en een nieuwe datum voor een refe rendum vaststellen. Het Volkscomité van Palau was woedend en ging on middellijk in beroep tegen de beslis sing van het hof. Maar nu, bijna een jaar later is er nog geen uitspraak van het hof van beroep. De herziening van de grondwet leidde ertoe dat zorgvuldig alle voor de Ver enigde Staten onaanvaardbare arti kelen uit de grondwet werden ge weerd, inclusief de bepalingen hande lend over een atoomvrije zone. De periodieke verkiezingen voor de eilandraad in september 1979 werden door het volk van Palau aangegrepen voor een duidelijke manifestatie van hun wensen. De uitkomst was vernie tigend voor de zittende eilandraad want 27 van de 28 nieuwe leden zijn voorstanders van de oorspronkelijke grondwet. Opnieuw grepen de Verenigde Staten in. De trustgebiedcommissie ver lengd de zittingstermijn van de oude eilandraad tot na de datum van het referendum over de herziene grond wet. Honderdduizend dollar werd uit getrokken voor propaganda voor de herziene grondwet om het volk te overtuigen dat de belangen van de VS en Palau het best op deze manier konden worden gediend. De tegen standers, verenigd in het Volkscomi té kregen niets. Maar het volk van Palau bleef koppig met 70 tegen 30 procent werd de herziene grondwet verworpen. De belangen die de oude eilandraad vertegenwoordigde waren niet de belangen van het volk. Starre opstelling De Verenigde Staten lijken van plan de ongelijke strijd van kat en muis te bijven voortzetten. In januari van dit jaar bleek dat uit de starre opstelling van de Verenigde Staten toen zij wei gerden een gesprek over de toekom stige status van Palau te verzette, omdat de nieuwe eilandraad pas één week in functie was. Voor de VS geldt bovendien nog steeds dat onder de oorspronkelijke grondwet van Palau geen ..free association meer mogelijk is. Palau mag kiezen uit een toekomst zoals het volk die zelf ziet, of uit Amerikaanse economische hulp. Het eerste betekent een ontwikkeling ge baseerd op de mogelijkheden die het land en de oceaan bieden, het tweede betekent een ontwikkeling die steunt op de Amerikaanse militaire aanwe zigheid. De nieuwe eilandraad heeft tot nu toe woord gehouden. Eerst mag het volk zich uitspreken over zijn eigen toe komst: de oorspronkelijke versie van de grondwet voor Palau komt over vier weken op 9 juli opnieuw in stem ming. Pas daarna zal er worden ge sproken over de gevolgen van die uitspraak van het volk voor de toe komstige relatie met de Verenigde Staten. De belangen bij het komend referendum zijn groot. Vertegenwoor digers van de handelssector en op de achtergrond de Verenigde Staten ste ken grote bedragen in de propaganda tegen de nieuwe grondwet. Maar ook na een goede afloop van het referen dum blijft de angst voor ingrijpen van de V8 groot. Palau met zijn 14.000 inwoners leggen geen gewicht in de schaal bij de plannen van de militaire strategen. Govert van Oord heeft onlangs als vertegenwoordiger van het Inter Kerkelijk Vredesberaad een confe rentie op Hawaii bijgewoond over een kernwapenvrije Stille Oceaan. Dit is zijn laatste bijdrage daarover.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11