'chief-onderzoek in lusland op 25 juni af Pais: korten op salaris van stakende leerkracht Kernafval wellicht later nog bruikbaar Turkse oma mag voorlopig blijven De Ruiter wil duur van 'tbr' beperken 'Verkeersveiligheid niet verbeterd' ïitkeringen ioces Menten niet meer dan een week vertraagd Kort geding gewonnen Organisaties noemen maatregel correct Positief punt: stakingsrecht wordt erkend Geen voorrang voor studentes bij loting ANWB kritiseert Kamer in jaaroverzicht: INSOAG 11 JUNI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET R H S 9 een onzer verslaggevers ITERDAM Prof. dr. W. R. Veder die als deskundige in het proces-Menten een ilelonderzoek in Moskou zal instellen, hoopt op 25 juni terug te keren. Het Is de bedoeling hij nog diezelfde dag de bijzondere strafkamer van de Rotterdamse rechtbank van zijn hdingen op de hoogte stelt. De president van de strafkamer, mr. P. J. C. Schipper, stelde trer. vast, dat het proces niet langer dan zes of zeven dagen zal worden vertraagd. meier van justitie, mr. L. C. M. ers, liet de rechtbank gisteren x dat Veder pas op 20 juni over isum kan beschikken. Op gezag een functionaris op het ministe- an buitenlandse zaken wees hij dat de Russen de „normale ter- 11 van veertien dagen die ook diplomaten geldt, in acht heb- I genomen. Volgens de officier is ermijn, „regel in het visumver- tussen Rusland en Nederland", mee de rechters noch hij reke- bebben gehouden. ers herhaalde, dat de Russen be- - rijn, de deskundige na diens aan- ist in Moskou alle gewenste me- ;rking te verlenen. Veder zei gis- n, erop te rekenen, dat hij op 23 met zijn onderzoek kan begin- Volgens hem zijn de stukken lar hij op zoek gaat, in de Rus hoofdstad te vinden. De offi- zegde toe, ervoor te zorgen, dat ir om der tijd wille na zijn terug- op Schiphol met een auto van de Itie naar het Rotterdamse ge- tw zal worden gebracht. jt Nijmeegse hoogleraar in de slavis- gaat in Moskou na, of de naam j Pieter Menten onmiddellijk na I oorlog in verband is gebracht met r de Duitsers gepleegde oorlogs daden De verdediging vermoedt, dit niet het geval is. wat ten t van Menten zou kunnen plei- Vervolg van pagina 1 De Korte in dit verband op de recent sloten meerjaren-CAO's. „De tonden kiezen met deze poenpak- en ronduit voor de belangen van ctieven." D'66 en PPR kwamen met een waarin de koppeling nog eens onderstreept. De régering moet [beleid voor 1981 mede op deze (ling baseren, aldus de minister wees erop, dat de wensen, ilegd in de motie, al in de kop- ret zijn verankerd. De minis- daarom „geen behoefte" aan maar verzette zich er verder ruet tegen. CDA'er De Vries voel- _voor deze oppositie-motie, iter Albeda heeft al voldoende ;!stand genomen van de uitspraken an Van Agt", zei gisteravond de fDMr. CDA en WD staan er niet op dat het i kabinet nu al komt met maatregelen om de koopkracht van de laagste ten. De president zei gisteren, dat een langdurige vertraging in het onder zoek van Veder niet tot verder uitstel van het proces mag leiden. De recht bank zal er in dat geval van uit gaan, dat de naam van Menten niet in de Russische archieven voorkomt. De raadsman van Menten, mr. E. W. J. H. de Liagre Böhl, zal pas na terug keer van Veder uit Moskou zijn plei dooi houden. Na de verdediger zal Menten zelf nog aan het woord ko men. Hij kondigde aan, dat de voorle zing van het door hem zelf geschre ven pleidooi zeker een dag zal kosten. De verdediger zal op 19 juni een af zonderlijk pleidooi de ontvankelijk heid van het openbaar ministerie aan de orde stellen. Naar zijn zeggen heeft hij over die kwestie ook wel het een en ander in het 'midden te brengen. Tijdens de vorige fase in het proces tegen Menten is de officier van justi tie niet ontvankelijk verklaard, wat wil zeggen, dat de rechtbank hem het recht ontzegde Menten te vervolgen. Nadat Menten de deskundige Veder een goede reis had toegewenst en de hoop had uitgesproken, dat de expe ditie „veel liefs uit Moskou" zal ople veren, kruisten twee andere deskun digen opnieuw de degens. Prof. mr. C. F. Rüter, op verzoek van Menten gisterèn weer door de recht bank gehoord, bleef op het standpunt staan, dat het uitgesloten is, dat de verdachte aènwezig is geweest bij de executie in Podhorodce waarom het in het proces draait. A. J. van der Leeuw bleef volhouden, dat Menten wel bij de massamoord betrokken kan zijn geweest. De officier van justitie zal morgen zijn requisitoir houden. Hij heeft eer der laten weten, toe te kunnen met het al aanwezige bewijsmateriaal en geen behoefte te hebben aan het ar chiefonderzoek in Moskou. Van een onzer verslaggevers ARNHEM Radio-actief af val in glas gevat, tien centi meter lood er omheen en daar omheen weer een roestvrij ^stalen container en dit alles diep onder de grond in zoutla gen ondergebracht. Dat is vol gens de Utrechtse hoogleraar ir P. Mostert een manier van opbergen die alle aandacht verdient. Hij heeft zijn mening opgeschreven in het tijdschrift van de WD-Gelder- land. Mostert had een belangrijk aan deel in de ontwikkeling van de expe rimentele kerncentrale in Dode- waard. Hij gaat er van uit dat de komende „brede maatschappelijke discussie over kernenergie" in ons land niet tot normen voor de veilige opslag van kernafval zal leiden, maar dat de technici zelf met voorstellen moeten Pleidooi voor goede opbergmethode komen. Mostert hoopt dat die dan na enige 'koehandel' worden aanvaard. Mostert meldt dat de door hem be schreven opbergmethode het voor deel heeft dat de hoeveelheid radi oactiviteit die over bijvoorbeeld een periode van duizend jaar vrijkomt, te verwaarlozen is. Daar wijzen uitge breide proeven in Canada en Frank rijk op, waarbij nog niet eens de lo den mantel was aangebracht. te bewerken. Het zou niet de eerste keer in de geschiedenis zijn, aldus de hoogle raar, dat zogenoemd afval later zeer waardevol blijkt te zijn. „Neem als voorbeeld het afval uit de goudmij nen, dat in Zuid-Afrika veel uranium blijkt te bevatten. Of benzine, dat vroeger als gevaarlijk bijprodukt van de olieraffinage werd beschouwd." Dat is in Zweden wel gebeurd, omdat Vpilifrhpid men er daar van uit gaat dat men vijfhonderd jaar lang de mogelijk heid moet hebben om kernafval terug te halen, en indien gewenst chemisch Mostert verwijt de autoriteiten op het gebied van kernenergie een passieve houding: „Eigenlijk is zelden iemand met autoriteit bereid te zeggen hoe veilig veilig genoeg is." In het VVD- blad noemt Moste?t voor de opslag van kernafval het begrip RRR (rela tief radiotoxisch risico). Dat is de Hoeveelheid water, die nodig is om een radioactieve stof op te lossen tot de maximaal toegestane concentra tie In het drinkwater. Er van uitgaande, dat het In de na tuur aanwezige uranium na enige honderden Jaren gevaarlijker is dan kernafval van centrales, «komt Mos tert tot het volgende criterium voor de opslag van kernafval: „Het RRR van kemsplijtingsafval, vermenigvul digd met de kans dat het radio-actie ve materiaal in het grondwater te recht komt, moet kleiner zijn dan het overeenkomstige risico van het oor spronkelijke uraniumerts." Professor Mostert schrijft, dat kern afval uit centrales en andere instellin gen na driehonderd jaar veel minder gevaarlijk is dan het uraniumerts zelf en het afval uit de uraniummijnen. Het afval uit de centrales moet dan wel zorgvuldig worden verpakt. Van een onzer verslaggevers ALKMAAR/ENKHUIZEN Oma Saliha Yücel, een 67-jarige Turkse die van het ministerie van justitie het land moet verlaten, mag bij haar dochter en schoonzoon in Enkhuizen blijven. De president van de arrondissementsrechtbank in Alkmaar, mr. T. W. Attema, heeft haar in het kort geding dat tegen het voornemen van justitie om haar-uit te wijzen was aangespannen, in het gelijk gesteld. Premier Van Agt ontving op het Catshuis gisteren minister Pahr van buiten landse zaken uit Oosten rijk. Hij werd vergezeld (rechts op de foto) door de ambassadeur van Oosten rijk in ons land, dr. Cle mens Weichs an der Glon. Van onze onderwtjsredactie AMSTERDAM De Algemene Bond van Onderwijzend Personeel heeft geen enkele moeite met de circulaire, die minister Pais maandag aan de scholen heeft verstuurd. In de brief stelt de bewindsman dat stakende leerkrachten op hun salaris dienen te worden gekort. De ABOP ziet in de circulaire een erkenning van het stakingsrecht van leerkrachten. Minister Pais schrijft in zijn brief dat de schoolbesturen voor het openbaar en bijzonder onderwijs zelf moeten uitmaken of er sprake is van staking als het onderwijzend personeel wei gert het werk te verrichten waartoe het is verplicht. Wel stelt Pais dat er op het salaris gekort moet worden als het bevoegd gezag van mening is dat er werkelijk is gestaakt. Hij laat de schoolbesturen verder vrij in het tref fen van eventuele disciplinaire maat regelen als schorsing. De bewindsman vindt dat een sta kende leerkracht geen recht heeft op salaris voor de dagen dat er niet is gewerkt. De schoolbesturen zijn ver plicht de staking of de werkonderbre king te melden bij de inspectie, die toezicht moet houden op de voort gang van het onderwijs. (KOV) heeft meer moeite met de brief. Zij zal de katholieke schoolbe sturen ontraden disciplinaire maatre gelen te treffen tegen stakende leer krachten. Ook mag er volgens hoofd bestuurder Herman Brinkman niet gekort worden op de salarissen. De KOV wil wel meewerken aan de be richtgeving aan de inspectie, al bete kent dit nog niet. dat er namen van personen genoemd zullen worden. Dit druist in, aldus de KOV. tegen het recht op privacy van de leerkracht. qmens dit najaar niet door e nullijn te laten zakken. Wel willen twee regeringspartijen dat het ka- let nu al zulke maatregelen gereed om ze meteen te kunnen in- i) indien de prijsstijging later in jaar „onverhoopt tegenvalt". t wens van CDA en WD is neer 1 in een motie. Albeda vond net f regeringspartijen dat het nog zeker is of de koop- t zonder nadere maatregel wel de nullijn zal zakken. In april I de prijsstijging tegen, maar in ^was zij normaal. Internationale i denken dat de prijsstij- in het najaar zal verflauwen,- s de minister. a verzekerde dat ook het kabi- g steeds „zo enigszins mogelijk ■achtverlies voor de laagste in- s wil voorkomen. Maar tot het gelijke is niemand gehouden." Ister wilde niet zonder meer dat hetkabinet concrete ;elen in voorbereiding gaat (n. „Er wordt steeds naar maat- jlen gekeken", aldus het wat vage »rd van hde minister. i, D'66 en PPR hadden een eigen over de koopkracht van de inkomens. Die koopkracht ,4n 1980 tenminste gehand- te worden", en de regering J ..tijdig met daartoe strekkende ;elen komen", aldus de motie, i vond deze motie echter iets te ook omdat in de tekst el fde suggestie werd gewekt, dat de alleen maar erger zou jscompensatie iter Albeda denkt erover, de So- I Economische Raad advies te en over een verdere opschoning de prijscompensatie in de CAO- h Aandrang voor zo een opscho- lcwam gisteren van de WD'er Korte. Hij wees erop, dat impor- toals olie, sterk duurder worden, JJ1 de Nederlandse expprt minder rijs omhoog gaat. Dit geeft ruil- verslechtering. Verdere opscho- i van de prijscompensatie „kan betekenis zijn voor de jaren die ons liggen", aldus minister a. Korte vond verder, dat de minis- al deze of volgende week met (gevers en vakbeweging moet praten over de lonen in 1981. De s die de laatste weken voor meer worden afgesloten, kunnen wel veel te duur zijn. aldus de jW- „De onderhandelaars zijn de al aan het verkopen voordat de geschoten. Wverleg in het najaar komt dan «ekt als mosterd na de maaltijd, wla ging echter niet op deze WD- frang in. Mislukt loonoverleg zou wger zijn dan geen overleg, en overleg moet goed worden voor ga. aldus de minister. Oma Yücel, die vijftien jaar weduwe is en in het Turkse gandirgalis woon de, was door ziekte (hoge bloeddruk, een zwart hart en verlammingsver schijnselen) in augustus 1978 naar Nederland gekomen om door haar dochter Perihan en schoonzoon Erol Yurtay in hun huis in Enkhuizen op genomen te worden. Het dorpje waar de vrouw woonde, is erg afgelegen en kent geen medische verzorging, dok ter en telefoon. In gandirgalis was er geen opvang of verzorging voor de vrouw, terwijl geen van haar in Tur kije wonende kinderen in staat is hun moeder in huis te nemen. Haar kinde ren in Enkhuizen konden dat wel en zagen bovendién kans oma Yücel vol ledig .te verzorgen en financieel te steunen. Volgens justitie moet de vrouw ech ter het land verlaten, omdat zij hier zonder verblijfstitel is gekomen. „We wülen bij elkaar blijven, dat is het belangrijkste," vertelden de drie Tur ken in een gesprek met Trouw op 20 februari. Volgens schoonzoon Yurtay willen de kinderen hun moeder bij zich houden „om haar op deze manier in haar resterende levensperiode nog een beetje gelukkig te maken." Bovendien is Yurtay van plan binnen afzienbare tijd naar Turkije terug te keren om in Istanboel een kruide nierszaak te beginnen. De Alkmaarse advocaat mr. Arie van Driel, die het kort geding heeft gevoerd, heeft er steeds op aangedrongen de Turkse oma zo lang bij haar kinderen in Enkhuizen te laten wonen. Vorige maand overhandigde hij de president van de rechtbank een psychiatrisch rapport van prof. dr. N. W. de Smit uit Amsterdam, die van mening is dat uitzetting van oma Yücel voor haar zeer schadelijke gevolgen zal hebben. Volgens mr. Van Driel mocht oma Yücel niet had land uitgezet worden, omdat de afdeling rechtspraak van de Raad van State nog geen beslis sing heeft genomen over het beroep van de vrouw tegen het niet toeken nen van een verblijfsvergunning. De president van de rechtbank in Alk maar heeft in zijn uitspraak deze stel ling (artikel 38, lid 1 van de Vreemde lingenwet) betrokken om de uitzet ting van de Turkse onrechtmatig te verklaren. Zolang de Raad van State nog geen uitspraak heeft gedaan, mag zij dus in Enkhuizen blijven wo nen. De kans bestaat dat Erol Yurtay met zijn vrouw en schoonmoeder vóór die tijd de kruidenierszaak in Istanboel heeft betrokken. Op aanraden van hun advocaat gaan de drie Turken binnenkort met va kantie naar het dorp waar zij van daan komen, gandirgalis. Met het oog op de voortzetting van hun zaak bij de Raad van State zullen zij een film- en fotoreportage maken, die moet aantonen hoe geïsoleerd het dorpje ligt en hoe gebrekkig de medi sche verzorging is. Volgens mr. Van Driel wülen ze zo mede aantonen, waarom de opvang van oma Yücel in Enkhuizen zo belangrijk is. LEIDEN In geval van loting zal aan de Leidse universiteit niet geke ken worden naar het man- of vrouw zijn van de aankomende studenten. Dit is maandagavond door de univer siteitsraad besloten. Het voorstel om vrouwelijke aankomende studenten positief te discrimineren, door hun een grotere kans te geven om in te loten bij de daarvoor in aanmerking kofnende studierichtingen, haalde geen meerderheid. Niet verrast De ABOP en de Protestants Chris te- Rppht nn ctnkincr liike Onderwiisvakoreanisatie ziJn Ivetni UP 8UUUI1S lijke Onderwijsvakorganisatie zijn niet verrast door de brief van Pais. Voorzitter Han Gunneman van de PCO noemt de stellingname van de bewindsman correct. „Het is juist dat minister Pais de beoordeling van ac ties als staking en werkonderbreking bij de besturen legt. Zij nemen daar mee een zware verantwoording op zich." Gunneman vindt het Juist dat minister Pais als subsidiegever eist dat er salaris wordt ingehouden als het bevoegd gezag van een openbare of bijzondere school van mening is dat er is gestaakt. De Algemene Bond van Onderwij zend Personeel laat het aan de schoolbesturen over hoe er gerea geerd gaat worden. Chris van Beek- veld, hoofdbestuurslid van de ABOP, Amsterdam acht het zeer wel mogelijk dat school besturen helemaal niks doen met de circulaire van Pais. „Zo'n stakings dag kan ook omschreven wórden als een dag met buitengewoon verlof." wijs staken, omdat zij geen ambtena ren waren in de zin der wet. Leer krachten bij het openbaar onderwijs kenden wel een stakingsverbod, al is dat vorig jaar door toedoen van de Europese wetgeving op losse schroe ven komen te staan. Van Beekveld verwacht dat stakende leerkrachten door de financiële gevol gen nog meer gaan nadenken over de acties. „De financiële consequentie van de staking zal de inzet van de leerkrachten nog vergroten." Wel kunnen stakende leerkrachten een beroep doen op het weerstands fonds van de ABOP. Wie meer dan één dag staakt, komt in aanmerking voor een uitkering volgens FNV-nor- men. Dat ligt dichtbij het minimum loon. Leden van de PCO, die officieel niet deelneemt aan de landelijke sta kingsdag op 19 juni, kunnen even eens een beroep doen op de weer- standskas van de PCO voor het geval dat zij wèl willen staken. De hoogte van het bedrag zal in een extra verga dering van het hoofdbestuur worden vastgesteld. De Katholieke Onderwijs Vereniging leerkrachten bij het bijzonder ondei Als het meest positieve van de brief ziet Van Beekveld dat minister Pais als werkgever het recht op staking erkent. Tot nog toe konden aüeen De afdeling Amsterdam van de ABOP heeft gedreigd nog langer in staking te gaan als minister Pais niet voor vrijdag laat weten of hij maatre gelen treft voor de werkgelegenheid in het Amsterdamse onderwijs. Op de avond van de landelijke stakingsdag zal beslist worden of de openbare scholen in Amsterdam ook op 23, 24 en 25 juni dichtgaan. ADVERTENTIE Gepaneerde scholfilets met amandelen i en kappertjes I De scholfilets 500 gr.) inwrijven met wat zout, door een losgeklopt ei en paneermeel halen en in boter goudbruin bakken Bruin 1 a 2 eetlepels geschaafde i amandelen even in de braadboter en giet boter en amandelen over de vis. Voeg er wat kappertjes bij. Garneer de schotel met schijfjes cilroen. Doe meer met vis omdat'txo lekker is. Produktschap voor Vis en Visprodukten. 's-Gravenhage yan een onzer verslaggevers DEN HAAG Volgens het reclasseringsblad Kri zal minister De Ruiter van justitie zeer binnenkort wellicht nog vóór het zomerreces een ingrijpende wijziging van de terbeschik kingstelling van de regering (tbr) voorstellen Die is nu nog van onbeperkte duur, maar in de toekomst wil de minister de duur van de dwangverpleging zoveel mogelijk beperken. Alleen voor zeer gevaarlijk gestoorde delinquenten zou hij een ongelimiteerde tbr willen handhaven, aldus het blad. Een woordvoerder van het ministerie van justitie bevestigde gisteren dat Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De ANWB vraagt zich af of de leden van de Tweede Kamer hun tijd niet verkwisten ln de uitvoeri ge debatten over de verkeers veiligheid. Een verkeersveillg- heidsbeleld moet volgens de ANWB nationaal maar vooral Juist op lokaal niveau worden uitgevoerd. Bovendien heb ben de debatten naar het oor deel van de ANWB niet tot grote daadwerkelijke verbete ringen geleid. nen in de spitsuren, het ontbreken van veilige fietsvoorzieningen in de steden en buiten de bebouwde kom, zijn aanslagen op de mobiliteit, waar op elke burger recht heeft. De steeds toenemende tijd die verloren wordt in fües of door slechte afstemming van openbaar vervoeraansluitingen komt in mindering op de benodigde tijd voor het gezinsleven of andere sociale contacten," aldus de bond die verder spreekt over het verlies van arbeids tijd en het tekort schieten van het streekvervoer. De ANWB kondigt aan het parlement kritisch te zullen blijven volgen, voor al bij de uitvoering van het meerja renplan personenvervoer, vanwege het grote belang van het zich kunnen verplaatsen. Grootmoeder Saliha Yücel In het jaaroverzicht over 1979 stelt de bond dat andere fundamentele on derwerpen in de verkeers- en vervoer- sector in het parlement nauwelijks aandacht hebben gekregen. Vooral de financiering in deze sector gaan de Kamerleden al jaren lang uit de weg. aldus de bond, die dit „zeer betreu renswaardig" noemt. De ANWB maakt zich, zo blijkt uit het jaaroverzicht, ernstige zorgen over de „mobiliteit" van de Nederlan der: „De dagelijkse files waarin vele automobüisten in het woon-werkver- keer terechtkomen, de overvolle trei- trie' Vakantiedagen In het jaarverslag wijst de bond op het feit dat de overheid, werkgevers- en werknemersorganisaties in Neder land voortdurend praten over meer vakantiedagen en korter werken. „maar Nederland praat niet over het Int6ËTcUll invullen van de vrije tijd. Veel wordt gesproken over het scheppen van werkgelegenheid en de overheid trekt zeer aanzienlijke bedragen uit voor het behoud van arbeidsplaatsen. Maar er wordt niet gesproken over het creëren in de vrijetijds-'indus- De ANWB vindt dat de overheid in de vorig jaar uitgebrachte nota Toeris tisch Beleid teveel gesproken wordt over het wegnemen van knelpunten en het bevorderen van het binnen lands en inkomend toerisme. Er wordt volgens de bond te weinig reke ning mee gehouden dat er in Neder land maar een beperkt areaal aan natuur is. Wij hebben geen bergen, en onze natuurgebieden en stranden hebben een beperkte, opvangcapaci teit, aldus de ANWB, die verder Wijst op het gebrek aan zon en de matige weersomstandigheden. „Maar wat wij wel hebben, moeten wij goed le ren gebruiken, zoals bossen, heidevel den en landbouwgebieden en verder dringt zich de wenselijkheid op van goede bungalows, meer overdekte zwembaden, attractiepunten om eens een dagje uit te kunnen zijn, meer toegangswegen tot de stranden, rede lijk betaalbare restaurants en een goede bereikbaarheid van de ge noemde en niet genoemde mogelijk heden ter besteding van de vrije tijd." rio 1990' laat staan 2000 is visie, creativiteit en inventiviteit nodig. En ons welzijn, de werkgelegenheid van velen en de loopbaan van niet weini gen is mede hiervan afhankelijk," al dus de bond. Uit het jaaroverzicht van de ANWB blijkt dat de wegenwacht in de twee de helft van 1979, 9,4 procent energie bespaard heeft door ruim 1,8 miljoen ir küometers (164.000 liter benzine) min- V enCnging der te rijden. De wegenwacht heeft hiermee bijna twee keer zoveel aan energiebesparing gedaan dan de overheid heeft gevraagd, aldus de ANWB. De besparing werd bereikt doordat de wegenwacht aan het eind van zijn route iets langer bleef stil staan op een voor het publiek duide lijk zichtbare plaats. op het ministerie wordt gewerkt aan een begrenzing van de tbr. Over het maximale aantal jaren dat de tbr in zijn nieuwe opzet zal duren, kon nog niets worden meegedeeld. Ook blijft het de vraag of de nieuwe voorstellen nog vóór het zomerreces bij de Twee de Kamer zullen worden ingediend, werd eraan toegevoegd. Volgens „Kri" zal de nieuwe „lichte tbr" nooit langer mogen duren dan een in de wei vastgelegd termijn van vier tot zes jaar. Zware tbr zou na zes jaar weliswaar verlengd mogen wor den, maar alleen na een zeer grondig onderzoek door anderen dan de be handelende pyschiaters. zo meldt „Kri". Tegen de verlengingsbeslis sing zou hoger beroep mogelijk wor den gemaakt. De terbeschikkingge- stelde zou dan zelf een tegen-onder- zoek mogen laten instellen. De ANWB wü van de overheid een integraal beleid voor de komende ja ren voor verkeer en vervoer, recreatie en milieu, landschap en toerisme. Die sectoren zijn volgens de bond onver brekelijk met elkaar verbonden. „Voor het ontwikkelen van een scena- De wachttijden langs de autosnelwe gen op de wegenwacht zijn gemid deld niet langer dan 27 minuten. El ders kon de wachttijd oplopen tot 33 minuten en in grote steden zelfs tot 36 minuten. De reden hiervan is on dermeer de lange rijtijden naar afge legen steden en dorpen, verkeersop stoppingen en eenrichtingsverkeer in de bebouwde kom. Bovendien moet de wegenwacht binnen de bebouwde kom vaak voor niets rijden, omdat de betrokken automobilist de pech ken nelijk inmiddels zelf heeft kunnen verhelpen zonder daarna de wegen wacht te waarschuwen. Voor zowel de lichte als de zware tbr zou de minister één- of tweejaarlijkse verlengingsbeslissingen willen hand haven, zij het met een aantal verbete ringen. De tbr-gestelde zal zich bij voorbeeld juridisch kunnen laten bij staan. Nu wordt de verlengingsbeslis sing nog genomen door de rechter die eerder ook de tbr oplegde. In de toe komst zal die beslissing worden geno men door de rechter in het arrondis sement waar de dwangverpleging plaatsvindt, aldus Kri. Nu komt het nog voor. zo vervolgt het blad, dat de psychiatrische adviseur van de rechter voortzetting van de tbr adviseert, terwijl dat strikt geno men niet noodzakelijk zou zijn omdat de verpleegde niet meer als „gevaar lijk" kan worden beschouwd. De py- schiater, die de behandeling graag wü afmaken, kan in de verleiding komen daartoe zijn patiënt nog maar eens vast te houden. Zoiets is nauwelijks te controleren, aldus het reclasse ringsblad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9