Itrijd om Kaboel ilijft voortduren Khomeini vreest verdeeldheid uropa laveert tussen Amerika en Arabieren Carter mikpunt bij betoging in Miami Gezinsplanning slaat aan in Indonesië 'Veilig' Venetië Leger in Bolivia wil itstel verkiezingen pinister vraagt Wer geld voor Belgische leger Groot aantal arrestaties in Zuid-Afrika Zweden stapt af van kernenergie WOENSDAG 11 JUNI 1980 BUfTENLAND TROUW/KWARTET IEW DELHI, MOSKOU (Reuter, AP) De hevige gevechten rondom de Afghaanse hoofdstad Caboel tussen islamitische opstandelingen en het leger van de Sowjet-Unie duren voort. De fgelopen dagen zouden enkele duizenden guerrillastrijders vanuit Pakistan Afghanistan zijn innengetrokken. Ook werden weer berichten vernomen over studentenverzet in Kaboel. oigens een reiziger, die gisteren uit aboel in New Delhi arriveerde en jn wie werd meegedeeld dat hij uit breide contacten in de Afghaanse oofdstad had. vrezen de Russische oepen nog steeds een aanval op de ■oofdstad. Op tal van dorpen rondom aboel zijn aanvallen met tanks en LUenStpilCtll liegtuigen uitgevoerd. Het aantal ewegingen van Russische tanks, liegtuigen en helikopters is aanzien- jk toegenomen dahar naar Herat bij de grens met Iran in de loop van de algelopen week. naar gisteren bekend werd. Daarbij zou een onbekend aantal slachtoffers zijn gevallen. adio Kaboel meldde eerder dat „im- erialistische agenten" gifgas had- len gebruikt tegen een meisjesschool n Kaboel en dat 158 meisjes in een iekenhuis waren opgenomen. De ra- loberichten maakten ook impliciet neldmg van nieuwe studentenonlus- en in de hoofdstad. oigens andere bronnen zouden Af-, haanse militairen traangas gebrui- en tegen studentendemonstraties n daarna de schuld voor de gevolgen rvan op anderen schuiven. De meis- esschool was in april ook het toneel an heftige onlusten, waarbij zeker 150 studenten om het leven kwamen. jpstandelingen zouden een aanval hébben uitgevoerd op een Russisch konvooi dat onderweg was van Kan- De Afghaanse radio deed gisteren op nieuw een beroep op alle weerbare Afghaanse mannen om zich te mel den voor de dienstplicht. Ze lopen de kans op zware straffen als zij zich aan die plicht onttrekken. Sedert de Rus sische inval in Afghanistan eind vorig jaar is de animo om in het leger te dienen aanzienlijk afgenomen. De leeftijd voor dienstplicht is ver laagd van 22 naar 21 en om studiere denen wordt geen uitstel meer ver leend. De afgelopen weken zouden echter zelfs al zestienjarigen voor het leger zijn aangeworven. Volgens wes telijke bronnen zou de kracht van het Afghaanse leger sedert de Russische inval gehalveerd zijn tot 40.000 man door de massale desertie De greep van de Sowjet-Unie op Af ghanistan lijkt steeds verder toe te nemen. Volgens een hoge functiona ris van het Afghaanse ministerie van buitenlandse zaken die dezer dagen naar het Westen vluchtte, is de wer kelijke minister van buitenlandse za ken de Sowjet diplomaat. Wassili Saf- rantsjoek. Deze heeft zich met acht medewerkers in het Afghaanse minis terie gevestigd en heeft het alleen' voor het zeggen op het directoraat voor politieke zaken. De officiële man op het ministerie, sjah Mohammed Dost, zou niets te vertellen hebben. Alle telegrammen die uitgaan moe ten ter goedkeuring aan de Russen worden voorgelegd. Een groot deel van de diplomatieke staven heeft het veld moeten ruimen. Moskou Het Russische partijblad Prawda heeft de Verenigde Staten er opnieuw van beschuldigd het verzet in Afgha nistan te steunen, waarbij dit land gebruik maakt van Pakistan. De krant sprak van de „kunstmatige Af ghaanse kwestie", waarvoor een snel le politieke oplossing best mogelijk is. Maar daarvoor zijn dan wel inter nationale garanties nodig tegen een duurzame inmenging van buitenaf. Pas dan kunnen de redenen wegval len waarom de Afghaanse regering de Sowjet-Unie om bijstand vroeg, aldus de Prawda. MIAMI, SEATTLE (AFP, AP, Reuter) Een woedende menigte heeft president Carter bij een bezoek aan Miami bekogeld met stenen en flessen. Carter was daar om te praten over de schadeloosstelling na de rassenrellen van vorige maand waarbij veertien doden vielen. Ook heeft hij het probleem van de Cubaanse vluchtelingen besproken. Woedende bewoners van Miami bij het bezoek van president Carter. Later zouden zij door het politiekordon heenbreken en de president bekogelen met flessen en stenen. In de zwarte wijk Liberty City zegde Carter in een gesprek met plaatse lijke autoriteiten toe dat de staat voor de helft bij de vergoeding van de schade, die wordt geschat op tweehonderd miljoen gulden, zal bijspringen. Toen hij na de bespreking het volk wilde toezwaaien, jouwde de toege stroomde menigte hem uit en beko gelde hem met flessen en stenen. Carter werd niet geraakt; wel kwam een fles op zijn auto terecht. Op het vliegveld van Miami zei Carter niets van de betoging gemerkt te hebben. Carter heeft zijn verkiezing in 1976 voor een belangrijk deel te danken aan de steun van de zwarte bevol king. Ook voor de verkiezingen van dit jaar hoopt hij op steun uit die hoek. Voor zijn vertrek naar Miami had den zwarte congresleden Carter ge zegd hem niet te zullen steunen voor zijn herverkiezing als de be strijding van de werkloosheid geen centrale plaats in zijn beleid gaat innemen. De werkloosheid onder zwarten Is hoger dan onder blanken. Cubanen Carter beschuldigde de Cubaanse leider Fidel Castro ervan internatio nale wetten te overtreden door mis dadigers mee te sturen bij de uit tocht van Cubanen. Het gaat om meer dan zevenhonderd Cubanen in de opvangkampen in Florida. Car ter zei dat Cuba deze mensen weer op moet nemen. Verder zei Carter dat de uittocht uit Cuba moet worden stopgezet. Al leen de 362 mensen die zich al een maand in gebouwen bevinden, waar Amerikaanse belangen in Cuba worden behartigd moeten volgens de president een „directe uitreis ver gunning" krijgen. Verkiezingen De strijd tussen Carter en Kennedy voor de kandidatuur van de demo cratische partij gaat onverminderd door. Op een congres voor Ameri kaanse burgemeesters in Seattle heeft Carter zich ertegen verzet dat Kennedy ook zou spreken. De voorzitter van het congres gaf toe dat hij een toespraak van Ken nedy op verzoek van het Witte Huis geannuleerd had. Carter vond het onaanvaardbaar" dat Kennedy hem van repliek zou dienen. Sinds het begin van de verkiezingscam pagnes heeft Carter geweigerd met Kennedy in discussie te treden. i PAZ AFP, AP, Reuter) De militaire leiders in Bolivia Men de presidentsverkiezingen van 29 juni minstens één uitstellen De politieke partijen in dit land zijn daar |en. t militairen vinden het gezien de üirtische crisis niet verantwoord zingscampagnes te voeren. Het rstel kwam nadat het leger in pnta Cruz. 900 kilomter ten zuiden ft de hoofdstad La Paz. de staat n beleg had afgekondigd j militairen eisen een nieuwe kies- fct en een „authentieke democra- pj Volgens hen is daartoe een rege- van nationale eenheid nodig om Économische crisis van het land v te. pakken. ïtaüüaire leiders hebben de inte- frjraident mevrouw Gueiler ge- vraagd tot de volgende verkiezingen aan te blijven. Zij droegen eind vorig jaar ff bloedige onlusten de macht Z™' laar over. nadat het parlement als president had aangewezen. Het is nog onduidelijk wat er gebeurt als de regering het voorstel van de militairen afwijst. De voorzitter van hst parlement oud-president Walter BRUSSEL (Reuter, AP, AFP) De nieuwe Belgische minister van defen sie Charles Poswick dreigt af te tre den als er niet meer geld vrijkomt voor het leger. Minister Poswick, een franstalige liberaal, zei in een vraag- esprek met het blad Libre Belgique 10 at het leger minstens 70 miljoen fl ulden nodig heeft om aan de NAVO- j) ilichten te kunnen voldoen. België a, can volgens Poswick niet meedoen ,iaan NAVO-oefeningen in oktober met Westduitse en Amerikaanse troe pen, omdat er geen geld voor beschik bar is. Poswick vindt dat de Belgen san „geloofwaardigheid" verliezen len de NAVO. Guevara noemde het voorstel „een excuus voor toekomstige militaire ac ties, die kunnen uitmonden in een' staatsgreep." Sinds Bolivia 154 jaar geleden onaf hankelijk werd. zijn al 188 staatsgre pen gepleegd. Volgens de linkse presi dentskandidaat Hernan Siles Zuazo vergroot het uitstellen van de verkie zingen alleen maar de politieke crisis. De leider van de socialistische partij Marcelo Quiroga Santa Cruz liet zich in soortgelijke bewoordingen uit. De sfeer in het land wordt hoe langer hoe meer gespannen. Voortdurend plegen rechtse groeperingen aansla gen op openbare gebouwen, radiosta tions en vakbondsbureau s. Vorige week probeerde het hoofd van de presidentiële lijfwacht nog president Gueiler te vermoorden. Door dit soort aanslagen hopen rechtse groeperingen een chaotische sfeer te scheppen, waarin de militai ren een staatsgreep kunnen uit voeren. Militairen zeggen dat in Santa CruZ de staat van beleg zal voortduren totdat de Amerikaanse ambassadeur Marvin Weissman het land is uitge zet. Het Amerikaanse dagblad de Washington Post meldde vorige wek dat Weissman door persoonlijk ingrij pen een rechtse coup had weten te verhinderen. Ook uiterst rechtse groepen verlan gen de uitwijzing van Weissman. Om de regering in La Paz onder druk te zetten zijn leden van die groeperin gen in hongerstaking gegaan. De journalist van de Washington Post die het bericht van Weissman aan zijn krant doorgaf is door de Boliviaanse autoriteiten vijf uur vast gehouden. Volgens de autoriteiten hebben zij een „vriendschappelijke gesprek gehad over een dreigende staatsgreep in Bolivia". Van een onzer verslaggevers UTRECHT In totaal vijf honderd Bengalen krijgen in de loop van vijf jaar in Indo nesië een training in het gaan de houden van een program ma voor geboortenbeperking. De mensen uit Bangladesj kunnen daar inderdaad een en ander opsteken. „Wij heb ben een van de succesvolste programma's ter wereld", zegt dr. S. Haryono, plaats vervangend voorzitter van de Nationale commissie voor ge zinsplanning in Indonesië. De noodzaak voor dat succes was ook wel klemmend. Toen het overheids- programma in 1970 begon, woonden Dorpen in Indonesië 120 miljoen mensen en werden er jaarlijks per duizend inwo ners 43 kinderen geboren, Als daar geen verandering in zou komen, kon voor het jaar 2000 een bevolking van 280 miljoen worden berekend. Een nogal theoretische berekening, want hoe al die mensen te eten zouden krijgen, kon niemand in redelijkheid aangeven. Er wonen nu 138 miljoen mensen m Indonesië, het geboortecijfer is ge-, daald tot 30 per duizend, en de bere kende bevolking in 2000 is terugge bracht tot tweehonderd miljoen. In drukwekkende resultaten, waarbij overigens Haryono's gastheer prof. dr. A. A. Haspels opmerkt dat een geboortecijfer van 30 per duizend nog steeds „wanhopig veel" is. Maar dr. Haryono gaat gewoon door, en zijn commissie krijgt daar ook groeiende budgetten voor. De resul taten zijn des te opmerkelijker omdat het programma in 1970 op het ver keerde been begon. Men richtte een serie klinieken in die spiraaltjes res pectievelijk de pil moesten distribue ren. In de jaren die volgden, bleek dat dit slechts effecten had in de directe omgeving van die klinieken. Om de massa van de bevolking te bereiken, moest men de dorpen in". En dat niet alleen met een doos pillen, aldus Haryono, maar met een ontwik kelingsperspectief waarvan gezins planning een zinnig onderdeel uit maakt. In 1974 werden de eerste ex perimentele gezinsplanningsclubs opgezet. Die zijn meer dan een sys teem om op de maandelijkse bijeen komst de pil te distribueren, er zitten elementen van voorlichting en zelf hulp in, het is de bedoeling dat ze het brandpunt van de gemeenschapsont wikkeling worden, zegt Haryono. De bijeenkomsten hebben ook een. dui- delijk gezelligheidsfunctie; een heel goede greep voor de ledenbinding bleek het organiseren van een loterij te zijn. Er zijn nu 120.000 van die gezinsplan ningsclubs, die driekwart van Indo- nesië's 61.000 dorpen bestrijken. Er zijn dorpen waar tachtig tot negentig procent van de echtparen in de vruchtbare leeftijd aan gezinsplan ning doet. (Die vruchtbare leeftijd is overigens geen voorwaarde om lid van zo'n club te mogen worden). Op Java en Bali ligt het percentage wat boven de veertig. Het platteland is dus daadwerkelijk bereikt. De balans is zelfs wat doorge schoten, vertelt Haryono: „Wij dach ten dat de stedelijke bevolking wel voldoende andere informatiebronnen had. Maar ook al lezen ze de krant, ze blijken weinig op ongerichte voor lichting te reageren Het netwerk van clubs zal dus ook op de steden gericht worden. Haryono ziet niet alleen cijfers, hij voelt ook een maatschappelijke ver andering optreden: een gezin met vijf kinderen wordt niet meer zo gewoon gevonden. „Een overgang waar wij in Nederland zo'n zeventig jaar over ge daan hebben," merkt Haspels be dachtzaam op, en je kunt niet ver wachten dat dit in een andere samen leving zo maar even geregeld kan worden. TEHERAN (Reuter, AFP) Het gaat niet goed met Iran. De interne verdeeldheid van het land is een veel grotere bedreiging dan de aanvallen van buitenaf. Woorden van deze strekking sprak ayatol lah Khomeini gisteren tot de verzamelde gouverneurs van de Iraanse provincies. „Iran legt te weinig rijpheid aan de dag om zichzelf te besturen. Dat brengt het gevaar met zich mee dat een of andere buitenlandse mogend heid, de Sowjet-Unie of de Verenigde Staten, zich gaat aandienen als onze bewaker." Het is voor het eerst In o J zestien maanden dat de geestelijk BcHll oBür leider van Iran zich in zulke pessimis tische bewoordingen over de situatie in zijn land uitliet. De ayatollah zei te vrezen dat de eenheid van de eerste dagen van de revolutie verloren gaat en hij riep de verzamelde gouver neurs op de problemen van het land in een geest van samenwerking op te lossen. In het lot van de Amerikaanse gijze laars lijkt vooralsnog weinig verande ring te komen. Er bestond gisteren onduidelijkheid over de vraag of de Iraanse minister van buitenlandse za ken Ghotbzadeh inderdaad deze week naar de Noorse hoofdstad Oslo komt voor besprekingen met de daar verzamelde socialistische leiders. De minister zou, volgens een Noorse krant, uitdrukkelijk in Teheran het consigne hebben gekregen niet over de kwestie van de gijzelaars te praten. De Iraanse president Bani Sadr liet zich gisteren impliciet uit tegen een' proces tegen de gijzelaars. Een proces betekent dat sommigen ook niet schuldig kunnen worden bevonden, aldus de president in een interview met een Teheraanse krant, en de vraag dringt zich dan op waarom deze mensen dan zo lang zijn vastge houden. Verder zou een openbaar proces, waarbij de Amerikanen over advocaten zouden kunnen beschik ken, voor veel Iraniërs de vraag doen rijzen waarom de Amerikanen wel en zij zelf niet bij een proces over een advocaat mogen beschikken. De voormalige Amerikaanse minister van justitie, Ramsey Clark, die on langs als waarnemer aanwezig was bij een congres in Teheran over de Amerikaanse praktijken ten tijde van het regime van de sjah, ziet wel enig heil in een beslissing van het Iraanse parlement over het lot van de gijzelaars. Overigens meent hij dat er alleen kans is op een positieve beslis sing als de Amerikanen hun houding tegenover Iran ingrijpend veran deren. Washington moet bewijzen dat het niet de vijand van Iran is, aldus de ex-' minister, die momenteel in Parijs is, vanwaar hij binnenkort doorreist naar de Verenigde Staten. In Ameri ka zijn overigens stemmen opgegaan om Clark te straffen voor zijn reis naar Iran. Officieel is het Amerika nen verboden naar dat land toe te gaan en er geld uit te geven. Clark beschuldigde degenen die kritiek uit oefenen op zijn bezoek aan Teheran van simplisme. Zestien mensen zijn gisteren door een vuurpeleton geëxecuteerd in een ge vangenis in Teheran. Tien waren ter dood veroordeeld wegens handel in verdovende middelen. Een van de an deren was de vroegere directeur van de Zamz am-onderneming (de plaat selijke producent van Pepsi-Cola). Sobhani. Hij zou behoren tot de Ba- haigemeenschap in Iran. die sedert de islamitische revolutie nogal onder druk is komen te staan. JOHANNESBURG (AFP, AP. Reu ter) Met de herdenking van de Soweto-rellen in het vooruitzicht heeft de Zuidafrikaanse politie sedert vrijdag zeker 1270 mensen gearres teerd. De minister van politie Louis Le Grange heeft aangekondigd dat de politie maandag 16 juni tijdens de herdenking zal optreden tegen men sen die moeilijkheden wensen. „We hebben er genoeg van", zei Le Grange sprekend over de golf van protesten tegen het apartheidssysteem. De politie verklaarde gisteren dat 1670 personen als „routinemaatregel" worden gehoord. Er bestaat weinig twijfel over dat de arrestaties ver band houden met de zestiende juni en de geslaagde aanslag op olieraffi naderijen die de regering in Pretoria de schik op het lijf hebben gejaagd. Niet blanke studenten gingen giste ren door met de schoolstaking. Meer dan 200 van hen werden maandag aangehouden, een aantal anderen raakten gewond bij botsingen met de politie. De boycot begon uit protest tegen de ongelijkheid in het onder wijs voor de verschillende rassen in Zuid-Afrika. De regering geeft aan een blanke per jaar 1600 gulden uit, aan een kleurling 800 en minder dan 200 gulden aan een zwarte. De leider van de belangrijkste guer- rillaorganisatie in Zuid-Afrika, het ANC, Nelson Mandela heeft in een brief opgeroepen tot eenheid tussen alle zwarten om een eind te maken aan de apartheid. STOCKHOLM (DPA) In Zweden is het in het jaar 2010 met de kernener gie gedaan. De rijksdag besloot giste ren dat voor die tijd alle reactoren moeten zijn uitgeschakeld. Het parlement sprak zich ook uit voor het gebruik van hoogstens twaalf kerncentrales. Een voorstel van de communisten om van de bouw van de elfde en twaalfde reactor af te zien, werd verworpen met 307 tegen 20 stemmen. poor Ferry Mingelen 'EN HAAG „Het wordt een zeer delicate operatie," zegt een topamb- inaar van buitenlandse zaken in Den Haag op bezorgde toon over het omende Europese beraad over het Midden-Oosten in Venetië. De man an het weten. Al wekenlang wordt er tussen de hoofdsteden van de legen landen van de Europese Gemeenschap koortsachtig ambtelijk iverleg gevoerd over een nieuwe verklaring over het Midden-Oosten. De telefoons zullen tot op het laatste Boment roodgloeiend staan, maar inmid- jjels is al duidelijk dat de verschillen van tticht op ambtelijk niveau niet meer op te e ossen zijn. Die taak valt toe aan de negen 7 tgeringsleiders en ministers van buiten- Si andse zaken, die morgen voor de Euro-top n »an twee dagen in Venetië bijeenkomen. 'It gebeurt op een moment dat de lopende fedesbesprekingen tussen de Verenigde taten, Egypte en Israël duidelijk in het top zitten. De drie onderhandelingspart ners zijn er niet in geslaagd vóór 26 mei een ™geling te treffen voor Palestijnse autono- in de door Israël bezette gebieden. Ze nebben daarmee hun eigen afspraken, vorig aar in Camp David gemaakt, geschonden, 'erwacht wordt dat die impasse zeker blijft jestaan zolang de Amerikaanse president '.arter nog niet zeker is van zijn herverkie zing. ■to vraag is nu of Europa iets kan doen om tot vredesproces in het Midden-Oosten aan je gang te houden zonder de onderhande len over Camp Davis te zeer in de wielen nJden. Europa heeft die onderhandelin gen altijd met enige afstandelijkheid ge volgd. Men vond het niet zo'n gelukkig idee van de Amerikanen om alleen met Israël en Egypte in zee te gaan. Europa staat breder overleg voor ogen, waarbij ook andere Ara bische partners en zo mogelijk de Palestij- nen betrokken worden. De Europese Ge meenschap heeft hiertoe geen initiatieven willen nemen zolang de Camp-David-onder- handelingen gaande waren, maar na 26 mei zag men de weg vrij om zelf ook eens wat te doen. Dit temeer daar inmiddels de druk vanuit de Arabische wereld om de passivi teit te doorbreken, flink was toegenomen. Die Arabische wereld levert Europa nog steeds de meeste olie, en dat telt dus Geruchten Het intern Europese beraad leidde de afge lopen weken tot golven van geruchten. Eu ropa zou de Palestijnse Bevrijdingsbewe- DidlOOQ ging. de PLO. nu officieel gaan erkennen. 3 Europa zou het initiatief nemen voor wijzi ging van resolutie 242 van de Veiligheids raad van de Verenigde Naties, waarin het Palestijnse probleem nog steeds als vluch telingenprobleem wordt afgedaan. Specta culaire stappen, maar zien we die nu echt gebeuren? Het lijkt er niet op. „Het idee dat we in Venetië met spectaculaire plannen voor het Midden-Oosten komen, moet op een mis verstand berusten," zegt men in diplomatie ke kring in Den Haag Daar bestaat kenne lijk het idee dat de meer gematigde Europe se landen erin zullen slagen Frankrijk in het gareel te houden. Met name Frankrijk wil ver gaan met een eigen Midden-Oosten- politiek. De Franse minister van buiten landse zaken Francois Poncet kondige tij dens een bezoek aan Washington met enige tamtam „een Europees initiatief" aan. De Amerikanen moeten daar niets van heb ben. Zij vrezen dat de onderhandelingen met Egypte en Israël dan helemaal de mist in gaan. President Carter dreigde daarom openlijk met een mogelijk Amerikaans veto in de Veiligheidsraad tegen Europese wijzi ging van resolutie 242. Die nieuwe resolutie is in het Europese beraad (voorlopig) van de baan. Er wordt nu aan een minder vergaan de nieuwe Europese opstelling gewerkt. Maar ook daarin wordt het weer wikken wegen om de VS en Israël niet voor het hoofd te stoten met vergaande uitspraken, maar om anderzijds toch wat te doen om de Arabische landen te gerieven VENETIË (AFP, Reuter) De dreigementen van de Rode Brigades om de twee topconferenties in Venetië te ontwrichten zijn door de Italiaanse autoriteiten zeer serieus genomen. Kikvorsmannen zullen de kanalen bewaken als donderdag en vrijdag de EG-leiders en op 22 en 23 juni de leiders van de VS, Canada, Groot-Brittannië, Frankrijk, West-Duitsland, Italië en Japan in Venetië aanwezig zijn. De gondels worden onder protest overigens van de gondeliers op afstand gehouden en een groot aantal agenten in burger zal zich tussen de drommen toeristen mengen die in deze tijd Venetië bezoeken. De Italiaanse regering heeft voor ruim tien miljoen gulden bijgedragen aan het welslagen van de topconferenties. Somber gestemd is de Italiaanse politie over de wens van president Carter om een mis bij te wonen in de San Marco-basiliek. Carter wil dit naar verluidt graag om de katholieke kiezers in de Verenigde Staten op zijn hand te krijgen. De bouw van Venetië met zijn vele kleine kanalen en smalle straatjes draagt niet bij tot vereenvoudiging van de taak van de veiligheidspolitie. Een probleem apart vormt de Franse president Giscard d'Estaing die een hotel uitkoos op het eiland Torcello, waar grootheden als Winston Churchill en Ernest Hemingway eerder de nacht doorbrachten. Giscard kan om risico's te vermijden alleen maar per helikopter naar het eiland San Giorgio waar de conferenties worden gehouden. Er is op San Giorgio echter geen landingsplaats, zodat nog naar een andere oplossing wordt gezocht. Een oplossing voor dit „delicate" probleem kan de „Euro-Arabische dialoog" worden, een tot nu toe wat bloedeloos overleg tussen de Europese Gemeenschap en de Arabische landen over economische en culturele za ken. Van Arabische kant is er steeds voor gepleit in deze dialoog ook de politieke problemen rond de Palestij nen te betrek ken, maar Europa heeft deze boot tot nu toe afgehouden. Daar zou dan nu verandering in komen. Via deze politieke Euro-Arabische dialoog zou dan ook de PLO op den duur bij het politieke onderhandelingsproces kunnen worden betrokken. Europa zou eraan kun nen wennen dat er in bij voorbeeld de Jordaanse delegatie Jordaanse diplomaten zitten die (welk een verrassing) ineens ook tot de PLO blijken te behoren. De recente harde opstelling van de belangrijkste PLO- stroming, Al Fatah, tegen het bestaan van Israël betekent een ernstige teleurstelling voor de pogingen van Europa van ue PLO- guerrillastrijders nette diplomaten te ma ken, maar er bestaat geen andere keus dan dit toch maar te blijven proberen. Macht De opgepepte dialoog hoeft, zeker in het begin, ook niet de onderhandelingen tussen de Verenigde Staten, Egypte en Israël in de wielen te rijden. En de dialoog is zeker ook geen alternatief voor die onderhandelingen. Om te beginnen zit noch Egypte, noch Is raël erbij. Voorts is men zich in de meeste Europese landen er maar al te zeer van bewust dat er zonder de VS niet echt wat in het Midden-Oosten kan gebeuren. De VS hebben tenslotte de macht en de wapens om Israëls veiligheid te blijven garanderen, en daardoor kunnen ze ook concessies af dwingen. „Welke ideeën we ook in Europa ontwikkelen, ze moeten altijd aan de reali teit worden getoetst, en die realiteit is dat we feitelijk niets kunnen doen los van de Verenigde Staten," zegt men in Den Haag. En als dat op zichzelf al niet genoeg is voor Europese terughoudendheid, dan is er nog een tweede reden. „De Amerikaanse publie ke opinie is zeer gevoelig voor wat er in het Midden-Oosten gebeurt. Het heeft geen zin de toch al wat gespannen verhoudingen tussen Europa en de Verenigde Staten na Iran en de Olympische boycot nog eens verder met het Midden-Oosten-probleem te belasten," aldus Haagse diplomaten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7