OPEC eens over olieprijs Beleggen in aandelen nog niet aantrekkelijk FGH hypotheekbank Reclame speelt in op gevoel van grote publiek weg puist! Erg leuk gezelschapsspel Van Kempen en Begeer: 'onfortuinlijk jaar' Spaarpandbiljetten (5 jaar) 11% pandbrieven1980per 1902/1988 koers 101% 1014% pandbrieven1980per 19183/1987 koers 99% y Goud lager Westland Utrecht Hypotheekbank Staatslening 675 miljoen Uitstekende cursus voor jonge consument W arenonder zoek Mening over reclame WOENSDAG 11 JUNI 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET PRS 11 H 13 ALGIERS (ANP, Reuter, AFP) De dertien leden van de organisatie van olie-exporterende landen, verenigd in de OPEC, zijn het gisteravond laat eens geworden over een uniforme olieprijs. Nadat Saoedi-Arabië, dat zich aanvanke lijk verzette tegen zon compromis, sterk onder druk was gezet, heeft de OPEC overeenstemming bereikt over een uniforme olieprijs van 32 dollar per vat, die door alle OPE C- leden zal worden gehanteerd. Aanvankelijk stelde Saoedi-Arabië's olieminister Jamani zich op het standpunt dat een uniforme prijs van 32 dollar per vat niet haalbaar was, omdat dit land, dat de meest gema tigde olieprijs van 28 dollar per vat berekent, dan de prijs met vier dollar zou moeten verhogen. Ook Libië, Iran, Algerije en Nigeria waren er aanvankelijk tegen, omdat zij uit- van het standpunt dat het ver standig is, een zo hoog mogelijke prijs te berekenen als maar enigszins mogelijk is. Het gisteravond bereikte akkoord houdt in, dat een groot deel van de olielanden zich bereid heeft verklaard, de olieprijs met maximaal acht dollar te verlagen. De hoogste prijs die tot op dit moment voor olie in rekening werd gebracht bedroeg namelijk ruim 40 dollar per vat van 159 liter. Bovendien is overeenstemming be reikt over het feit, dat de OPEC haar olieproduktie hoognodig moet verla gen. Afgesproken is, dat de huidige produktie, die tussen de 27,5 en de 28 miljoen vaten per dag ligt, in ieder geval terug te brengen tot 26,5 mil joen vaten per dag. Hoe deze produktiebeperking precies gestalte zal krijgen, en wie het hardst moet gaan beperken, is niet bekend. Tot nog toe heeft Saoedi-Arabië zich altijd uitgesproken tegen een pro duktiebeperking. De huidige produk tie ran Saoedi-Arabië ligt officieel rond de 8.5 miljoen vaten per dag, mur het is geen geheim, dat het land de produktie behoorlijk heeft opgtt- vijzeld nadat de Iraanse produktie instortte na de val van de Sjah. Verwacht wordt, dat Saoedi-Arabif» in ieder geval aanzienlijk minder olie zal gaan produceren. De uniforme prijs is onmiddellijk ingegaan. Ten slotte hebben de olieministers zien uitgesproken voor de oprichting van een OPEC-persbureau, waarover ech ter nog geen nadere gegevens werden verstrekt. Het in elkaar zetten van miniatuurauto's bij de Hollandse Ketting* fabriek. MARKTEN BARNEVELD Coöp. Veluwe elervelllng: aan voer 2 431.770 stuks, stemming kalm. Prijzen in guldens per 100 stuks: eieren van 50-51 gram 8.05- 8.65. 55-56 gram 10.00-10.20. 60-61 gTam 11.20-11.45 en 65-66 gram 12.35-12.95. LEIDEN Veemarkt: totaalaanvoer 5644 dieren (weekaanvoer 7805). waaronder 148 slachtrunde- ren. 300 gebruiksvee. 30 graskalveren. 2576 nuch tere kalveren, 14 ponny's, 1193 varkens. 68 biggen, 1194 schapen en lammeren, alsmede 121 bokken en geiten. Prijzen in guldens per kg: stieren le kwal 7.30-7.90. 2e kwal 6 75-7.20. vaarzen le kwal. 7.15-8 15. 2e kwal 6.25-6.95. koeien le kwal. 7.00- 8 00. 2e kwal. 6 20-6.80. 3e kwal. 5.80-6.05. worsO koeien 5.00-6 10, extra kwal dikblllen 9 00-13 50. nuchtere slachtkalveren 1 25-200, slachizeugen 2.60-2 65. Prijzen In guldens per stuk: melk- en kalfkoeien 1725-2975, vare koelen 1200-2550. pin ken 1150-1800, graskalveren 650-1150, nuchtere kalveren voor fok en mesterlj roodbont 300-475 en zwartbont 200-375. biggen 95-100, schapen 130-175, zuiglammeren 160-205. Texelse lammeren 135-175. Noordhollandse lammeren 130-170, ponny's 200- 700, geiten 20-90. PURMEREND Veemarkt: totaalaanvoer 3356 stuks (weekaanvoer 3386 stuks), waaronder 456 runderen. 130 vette koelen. 715 geldekoelen. 45 melk- en kalfkoeien. 20 vaarzen. 40 pinken. 46 stieren. 1 vet kalf. 1044 nuchtere kalveren. 55 biggen en schrammen, 1662 schapen en lamme ren. 119 bokken en geiten. 5 paarden en 14 pon ny's. Prijzen in guldens per kg: vette koeien 5 60- 6 70. stieren 6 10-7 15. Prijzen In guldens per stuk: geldekoelen 1150.1650. melk- en kalfkoeien 1675- 2485. vaarzen 1350-1650. pinken 725-1175. mestkal- veren 175-390, biggen 90-95. schrammen 100-135, vette schapen 140-180. overhouders 150-200, wet- delammeren 105-150. zuiglammeren 150-175, bok ken en geiten 15-100, paarden 1150-1900, ponny's 280-450. Drie winkels dicht Van onze redactie economie 'VOORSCHOTEN Koninklijke Van Kempen en Begeer fabricage en verkoop van goud- en zilverwerken) gaat dit jaar zijn vestiging in de Amsterdamse Leidsestraat sluiten. De oorzaak daarvan ligt, zo blijkt uit het jaarverslag 1979 van het bedrijf, in de hand over hand toenemende criminaliteit in Amsterdam, gekoppeld aan een steeds onbereikbaarder wor den van de binnenstad voor auto's. Bovendien zullen dit jaar de vestigin- gei in Rotterdam-Zuid en in Leiden worden gesloten, waarna er nog vijf winkels overblijven. „Het jaar 1979 is vo»;r ons wel een zeer onfortuinlijk jaa* geweest", zo staat in het Jaarver slag te lezen. De goud en zilverprijzen schoten afgelopen jaar omhoog van zes:tien duizend gulden per kilo goud, en vierhonderd gulden per kilo zilver tot respectievelijk 30.000 en 2.000 gul den per kilo. De verkoop van siera- ADVERTENT.IE 10NDEN, AMSTERDAM (Reuter. 1NP) De goudprijs die de laatste ien dagen honderd dollar was geste un en maandag in Londen een top «reikte van 625 dollar, is gisteren link ingezakt. Aanvankelijk zakte de :oers tot 590 dollar maar in de mid- lag kwam er in Londen enig herstel ot 604 dollar. Zürich meldde 602,50 dollar. In Amsterdam zakte de note- voor een kilo onbewerkt goud van ƒ38 530 (inkoop)- ƒ39.230 (ver koop) tot 36.900/37.600. ngewijden wijten de koersdaling aan jle onzekerheid over de besluiten op fee OPEC-conferentie en verder aan (brtnst»eming na de recente opmerke lijke stijging. De dollar was gisteren iets lager. In Amsterdam ging de notering van ƒ1,537 tot ƒ1,931. Bankpapier no- teert bij verkoop door de bank 1,99 tt i -i uii interen /2,-) en bij inkoop ƒ1,89 Verhoudingsgewijs valt het mee gdj SpaarpanHbiljetten, looptijd 5 jaar. Het huidige rentepercentage is 10.2%. Groeit BJHJy 0/ 'n vaste loop itijd van 5 jaar naar f1.000,-, resp. f 5.000,-. Ai m toonder. Het huidige aankoopbedrag is f 615,- resp.- f3.075,- (door afronding op f 5,- resp. f 25,- naar beneden wordt het effectief rendement 10,21%). Dagelijks ingaande rente. Hoofdkantoor; Amsterdam, Sarphatistr aat 1,020-26 31 31 den, zilveren bestek en siervoorwer pen lieten afgelopen jaar dan ook veel te wensen over. Van Kempen en Begeer sluit het jaar af met een verlies van 800.000 gulden, tegen een winst van 413.000 gulden in 1978. Toch is het bedrijf met al te somber gestemd over de mogelijkhe den voor dit jaar. Het verlies van de onderneming was voornamelijk te wijten aan reorganisatiekosten voor de sieradenfabriek, die eveneens bij na 800.000 gulden bedroegen. De per soneelsbezetting van die fabriek werd met vijftig procent afgebouwd. Van Kempen en Begeer zal zich dit jaar gaan toeleggen op de fabricage van „alternatieve" goud- en zilverpro- dukten, waarin minder edelmetaal wordt verwerkt. „Op korte termijn mogen daarvan echter nog geen ver bluffende resultaten worden ver wacht", zo staat in het jaarverslag. „Maar wij zijn ervan overtuigd dat de consument zich toch wel zal blijven omgeven met gouden en zilveren voorwerpen, ondanks hoge prijzen". Het personeelsbestand bij Van Kem pen en Begeer liep in 1979 terug van 526 tot 492. DEN HAAG De staatslening 1980, waar de inschrijving volgens een vrije inschrijfkoers open stond, is 675 mil joen gulden groot geworden, tegen een koers van uitgifte van 100,5 pro cent. Dit heeft het ministerie van inanciën laten weten. >p de tienjarige staatslening 1980 uilen inschrijvingen die zijn gedaan egen een koers hoger dan 100,5 pet en volle worden toegewezen. Van de tgen die tegen 100,5 procent zijn chreven zal 70 pet. worden toe ewezen, van lagere inschrijvingen uets. tolgens het ministerie is dit jaar al oor 3.6 miljard gulden in 's Rijks chatkist gestort via Inschrijvingen >P openbare staatsleningen. Van onze redactie economie ROTTERDAM Beleggen in aandelen zal ook de komende jaren nog weinig aantrekkelijk zijn. Maar omdat andere beleggingsvoi men in de eerste plaats onroerend goed evenmin imponeren, kan het er voor de aandelen verhoudingsgewijs nog redelijk uitzien. Dat voorspelde ABN-directeur dr J. G. Pos;t op een jubileumbijeenkomst van de pensioenveizeke- ringsmaatschappij Metallicus. Op zichzelf biedt beleggen in aande len in de tachtiger jaren weinig per spectief, meent dr Post. De economi sche problematiek van de jaren ze ventig zal zich in het nu begonnen decennium gaan verscherpen. Een problematiek die bestaat uit verzadi gingsverschijnselen, een toenemende concurrentie door semi-geïndustriali- seerde landen en een verzwakking van de financiële structuur van het bedrijfsleven. Deze verschijnselen zullen vcil.gens Post een algemener karakter jkrijgen. Steeds me er westerse landen zullen een grotere kosten- en bestedingsdis cipline aan de dag leggen en men zal proberen importen te weren. Een ge volg is een afnemende wereldhandel ADVERTENTIE Effectief rendement 10,71%. Jaarcoupon per 1 maart. Effectief rendement 10,79%. Jaarcoupon per 1 februari. Prospectus van uitgifte op aanvraag verkrijgbaar bij onze kante iren. de banken en de commissionairs in effecten. Amsterdam Herengracht 433 (020-22 1? 72) Arnhem Zuoenöaaiseweg 59 (085-42 7348) Eindhoven. Ten Hagesfaat 11 (040-44 68 551 Enschede MH Tromciaan 12(053-31 24 45) Den Haag Lange Vijverberg 91070-6059001 Groningen Ubbo Emmiussmgel 75 (050-183183) Rotterdam Westblaak 67 (010-116550) Utrecht. GUpenkwartier 43(030-3103 44» en een nog- geringere economische groei. De winstgroei in het bedrijfsleven neemt af en daarmee de aantrekke lijkheid van het aandeel. Want beleg gen in aandelen vooronderstelt na melijk een toenemende winst. De be legger is namelijk niet alleen uit op een stijgend dividend maar ook op een stijgende koers van zijn aan delen. Inflatie De ontwikkelingen in de jaren tach tig leiden echter behalve tot minder winstmogelijkheden ook tot een afne mende inflatie, meent Post. Toene mende consumptieve bestedingen en krapte op de arbeidsmarkt stuwden in de jaren zestig en het begin van de jaren zeventig de inflatie. Nu de eco nomie weinig groeit en de werkloos heid omvangrijk is, valt deze impuls weg. Bovendien kan de verslechterde internationale economische gang van zaken er toe leiden dat tussen de landen onderling een toenemende concurrentiespanning gaat ontstaan, waardoor het kostenbewustzijn extra zal worden geaccentueerd. De afnemende inflatie maakt onroe rend goed minder interessant, omdat de verwachtingen op het gebied van de huuropbrengst niet groot zullen zijn. De huren stijgen ongeveer gelijk met de kosten van levensonderhoud en die gaan in tijden van weinig infla tie niet sterk omhoog. Daar komt bij dat in tijden van min der groei ook de vraag naar onroe rend goed stagneert, zodat de prijzen minder stijgen. Er is zelfs overaanbod van onroerend (koop)goed. De rendementen op aandelen en on roerend goed bieden dus zeer matige perspectieven. Blijven over de vast- rentende waarden (obligaties, pand brieven) Een blijvende hoge rente zou in dit verband ernstige brokken met zich kunnen brengen, met name in de onroerend goedsector, zie Post. Een daling van de rente zou de scha de beperkt kunnen houden, ja zou zelfs de aandelenkoersen op een wat hoger plan kunnen brengen, zo ver klaarde de bankdirecteur. \V De Consumentenbond heeft een cursus samen gesteld onder de titel Wat verkoop je me nou?" Het aantrekkelijke van deze handleiding is dat, aan de hand van alledaagse voorbeelden, in vier lessen even zovele belangrijke onderwer pen worden behandeld. Het zijn: Doorzien van reclame; gebruik van consumentenvoorlichting; Besteden en sparen van geld; Weerbaarheid bij kopen en klagen. De lessen zijn geschre ven voor werker.de jon geren en leerlingen in de hoogste klassen van het lager beroepsonderwijs Dat neemt echter niet weg, dat de cursus ook best te gebruiken zou zijn in de hoogste klas sen van het basisonder wijs en in de laagste klassen van het middel baar onderwijs. Want op alle Jonge men sen (overigens niet alleen op hen) worden dagelijks talloze, vaak gewiekste aanslagen gedaan. Aan slagen, die evenzovele pogingen zijn om zoveel mogelijk los te peuteren van de vijf miljard gul den 5.000.000.000.), die de Jeugd per jaar te ver teren heeft Daarbij komt, dat juist jonge mensen nog be trekkelijk weerloos zijn tegen de manier waarop de reclame op het gevoel inspeelt. Overdreven Binnen het kader van deze rubriek kan niet meer dan een greep wor den gedaan uit de 48 pa gina's tekst en illustra ties. Zo bijvoorbeeld de recla me van Coca Cola, die zegt dat het drinken van dit spul plezier geeft. Het commentaar daarbij is: „Dat is natuurlijk over dreven. Als je het niet ziet zitten, dan word je met nog geen tien flesjes Coke vrolijk. Wel misse lijk." Zo is het maar nét. In een ander voorbeeld wordt erop gewezen, dat reclame vaak niet alleen onzin beweert, maar ook wel eens leugens ver koopt. Deze aanval richt zich met name tegen Oxy-5, die jeugdpuistjes zou verhelpen. Opge merkt wordt: „Eigenlijk zijn alle kreten var. de puistenreclame mislei ding, bakerpraatjes en kwakzalverij. Jeugd puistjes horen bij leef tijd. Je kunt ze niet echt voorkomen. Wel be perken." Onderzoeken Als het om de aanschaf van het een of ander arti kel gaat, geeft reclame meestal maar weinig in formatie Daarom wordt in de tweede les behan deld, op welke manieren wél goede koopinforma tie kan worden bemach tigd en hoe die gebruikt kan worden. Terecht wordt gezegd dat de beste manier om erachter te komen of een produkt goed is of niet, de voorlichtingsbladen van de consumentenor ganisatie te lezen. Daar bij wordt met name ge wezen op de vergelijken de warenonderzoeken, waarin wordt bekeken of je waar voor je goeie geld krijgt en waarin voorts wordt geadviseerd over de beste koop. Bij deze uiteenzetting dient echter een kriti sche kanttekening te worden gemaakt. Met die benadering kan na melijk gemakkelijk de indruk worden gewekt, dat er voor een groot aantal produkten verge lijkende warentests zou den bestaan. Dat is helaas niet het geval. Het aantal warenonder zoeken is maar zeer beperkt. Waarschuwing Dat bezwaar wordt enigszins ondervangen in het derde hoofdstuk over (de waarde van) geld. Daarin wordt bij voorbeeld aan de hand van een schema bere kend. hoeveel het kost (en dat is niet gering) op jezelf te gaan wonen. Voorts wordt gewezen op de gevaren van geld le nen, waarbij als beste stelregel wordt gegeven; „Leen geen geld en als je leent, doe dat dan alleen als het écht niet anders kan." De jeugdige spaarder wordt gewezen op het be staan van de „Zilver vloot" waarop, behalve een rente van tegenwoor dig 81/, procent per jaar, aan het einde van de ge stelde spaarperiode ook nog een extra premie van 10 procent over spaargeld en rente wordt gegeven. Voorts wordt in gevallen van „gewoon" sparen ge waarschuwd goed te let ten op de renteverschil- len. Er zijn banken die maar 3'/» procent rente geven (dat lijkt mij geen juist percentage), terwijl andere banken 6 tot 8 procent rente vergoeden. Tenslotte wordt mensen met een tijdelijk baantje of vakantiewerk gewe zen op de mogelijkheid, de betaalde belasting met behulp van een t- biljet terug te vragen. -C r'i /TV 4 - Straight from the Sates Dé wMameKvy ?»jn oft hol öïsUtgco. denk je dan. als te tfif teest. Maar het gaai nog vertier Het móest tiaar H evlet land jong is jong. puist is puist Oxy-5 wint ook hij ons. hij jou. ejfce test en vetgeft jking met andere middeltjes v Vv*- - J 5 K* Speciale aandacht van 'jong en oud(er) verdient het laatste hoofdstuk. Deze les gaat over het voor jezelf opkomen bij het kopen in een winkel, bij een bezoek aan de deur van een colporteur en bij klachten over een gekocht artikel. Hierbij wordt de tech niek van de „kapotte grammofoonplaat" en het „misten" uitvoerig uit de doeken gedaan. Het is alleszins de moeite waard zich als consu ment deze techniek ei gen te maken. Dit kan door er een leuk gezel schapsspel van te ma ken, op bijvoorbeeld een regenachtige zondag middag. Als suggestie voor dit rollenspel volgt hier het voorbeeld dat wordt ge geven bij de koop van een platenspeler. Hierbij wordt ervan uitgegaan, dat de consument dank zij een vergelijkend warenonderzoek pre cies weet wat hij (zij) wil hebben, maar dat de ver koper probeert een an der en ook duurder merk aan te praten. Dat gaat dan zo: VERKOPER: Ik advi seer u zonder meer een andere platenspeler te nemen. Uw keus is niet slecht, maar beter is zeer zeker mogelijk. KOPER: Maar wat advi seert u dan en waarom? V.: Wel, als u even met mij meeloopt, dan laat ik u een fantastische aan bieding zien. Kijk, een prima apparaat en op dit moment zeer voordelig geprijsd. K.: Ik geloof best, dat het een goede platenspe ler is („misten"), maar hij is wel duurder dan de pick-up die ik eigenlijk- wil hebben. Ik houd het maar op mijn eigen keus („kapotte grammofoon plaat"). V.. U moet natuurlijk zelf beslissen wat u doet. maar het is misschien niet zo verstandig een goed advies naast u neer te leggen. K.: Dat is mogelijk Voor de tweede helft van dit jaar heeft de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek nog acht tests op het programma staan Hierbij dient echter te worden aangetekend, dat de data van publikatie nog niet definitief vaststaan. De lijst ziet er als volgt uit: Scheerapparatenjuli* Inbouwovensaugustus Koffiezetapparatenaugustus Frituurpannenseptember Radio-cassetterecordersoktober Inbouwkooktoppennovember Vlakschuurmachinesnovember Wollen vloerbedekkingdecember Zou aanvankelijk deze maand worden gepubli ceerd. De onderzoeken zijn te bestellen van de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek, Sweelinckplein 4, 2517 GK Den Haag. De prijs bedraagt 2,75 per stuk Toelichting De toelichting op het Verpakkingen- en Ge- bruiksartikelenbe- sluit in de Consumen tenrubriek van vorige week werd gegeven door drs W Alders- hoff van de hoofdin spectie Levensmidde len van het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne („misten"), maar ik heb er tevoren goed over na gedacht en zou toch graag de platenspeler van mijn keus willen zien („kapotte grammofoon plaat"). V.: Helaas moet ik u zeg gen, dat wij die op dit moment niet in voorraad hebben. Maar wij heb ben wel andere prima spelers. K.: Dat is aardig aange boden („misten"), maar ik houd het toch liever op de platenspeler van mijn keus („kapotte grammofoonplaat"). Misschien dat u die voor mij kunt bestellen? V.: Goed, dat zal ik doen. Overigens, als mij zoiets overkwam, zou ik niet over bestellen praten, maar zonder veel discus sie naar eenvandere ra diozaak stappen na eerst telefonisch te hebben ge ïnformeerd of het merk van mijn keus in voor raad is. Het leerlingenboekje van de cursus kost 4 gul den en de docentenhand leiding ƒ6,50. Het pak ket is te bestellen bij de Consumentenbond, Leeghwaterplein 26, 2561 CV Den Haag. G. A. Brinkman-Tuinraad (huisvrouw): Reclame kan lijn: Ideëel: wèl vaak nuttig hoeft niet leuk te lijn als de zaak zelf maar overkomt. Commerci eel: in de eerste plaats bedoeld om artikelen te verkepen soms grappig soms irritant vaak overbodig. (Bijeengebracht door FHV/BBDO)

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13