Wageningen ziet eredivisie zitten Oranje: koel vakmanschap PROFICIAT! wageningen Naar de eredivisie op quick Noordwijk: één helft goed Graafschap treurt niet lang om nederlaag 4 ^"Bestuur acht het niet nodig om huidige selectie uit te breiden Amateurs op laatste plaats Martin Vreysen verdringt Johnny Rep uit basis-elf Slechte start zaterdagclubs Jeugdelftal vijfde Utrecht leent uit Xerxes kan na rust niet meer op gelijke hoogte komen: 3-2 SPORTSCHOENEN HEBBEN TWEE STREEPJES VOOR MAANDAG 9 JUNI 1980 SPORT TROUW/KWARTET door Dlck Bosscher WAGENINGEN Na Groningen mag nu ook FC Wageningen het komende seizoen in de hoogste aideling van het betaalde voetbal optreden. De spannende na-competitie kende zaterdagavond een ontknoping en de 4-0 zege van Wageningen op Cambuur was voor de bergbewoners ruimschoots voldoende om naar de eredivisie te promoveren. Een mooier afscheidscadeau had de naar Fortuna SC vertrekkende coach Frans Körver zich niet kunnen wensen. door Mike Mulder •„DOETINCHEM Om een kans op promotie te maken, moest De Graaf schap zaterdagavond van het reeds kansloze Volendam winnen. Daar naast waren de Achterhoekers ook nog volledig afhankelijk van de ver richtingen van Wageningen en SC Cambuur op de Wageningse „Berg". Die bleken achteraf echter noodlottig te rijn geweest voor De Graafschap, zodat de teleurstelling over het 2-3 N verlies tegen Volendam nog dragelijk vu. Terwijl Wageningen nu het feest vier de vanwege het bemachtigde plaats bewijs voor de eredivisie, kon men in Doetinchem alleen maar de schou ders ophalen. Het seizoen was goed geweest. De nacompetitie was in al z'n facetten een waardige afsluiting daarvan. Promotie zou een meevaller hebben betekend, maar nu Je het niet hebt gehaald, is er nog geen man overboord, zo redeneert men bij De Graafschap. Dat Wageningen de nacompetitie heeft gewonnen, daar kan men in Doetinchem wel vrede mee hebben. Die club heeft immers meer in zijn mars dan de Achterhoekers, dus pro motie is wel verdiend. Wat dat betreft is het ongenoegen bij Volendam gro ter. Wanneer je maar wilt kun je in bet Volendamse kamp te horen krij gen. dat zij de beste van de vier hl periodekampioenen waren en dus het rg meeste recht op promotie hadden, k-' Pech heeft dat verhinderd. Om dat 5 nog een keer te bewijzen werd De Oraafschap dit weekeinde overrom peld. Gaandeweg de wedstrijd vloei de de kracht uit het team van trainer Pim van de Meent en nam Volendam het heft stevig in handen. Want zon der „kracht en macht", woorden die bij Van de Meent voorin de mond Y. liggen, blijft er van De Graafschap een ploeg over met maar een klein beetje voetbalcapaciteiten. Kracht dat in de eerste helft nog wel in voldoende mate aanwezig was om ne[ Volendam met een 1-0 achterstand de rust in te laten gaan. Na de hervat ting bereikte het deze nacompetitie zo enthousiast spelende De Graaf schap echter zichtbaar over minder energie. Volendam kon knap combi nerend de stand ombuigen in een 1-3 voorsprong en scoorde zodoende meer doelpunten dan tijdens de vijf voorgaande nacompetitie-duels. Want daar zat 'm duidelijk de kneep bij de dorpelingen tijdens deze eerste-divisietoegift. Toch was de voor De Graafschap zo fatale 3-0 ruststand bij Wageningen- Cambuur volgens Pim van de Meent binnen zijn elite-corps niet bekend. Gejuich op de tribunes en een het stadion binnengeslopen gerucht dat Cambuur het er de eerste helft een stuk beter had afgebracht dan feite lijk het geval was, had het elftal van De Graafschap, inclusief zijn trainer, zelfs misleid. Iets wat door de spea ker, op verzoek overigens van Van de Meent zelf, niet recht gezet mocht worden. De Graafschap was dus gewoon op. En voor wie de Achterhoekers een beetje heeft gevolgd tijdens deze na competitie is dat niet zo verwonder lijk. Terwijl Wageningen de haven dus uit het gezicht hield, strandde De Graafschap toch. Volendam tikte in het tweede bedrijf de Doetinchemse dravers zoek. Nu konden de Noordhollanders het opeens wel, ofschoon er nog wel veel kansen voor nodig waren alvorens Guyt, Jonk en Tuip hun medespelers aan de, ter ere van de nacompetitie riante, overwinnings-premie hielpen. Ook Pim van de Meent was het niet onaardige spel van Volendam opge vallen. Waarschijnlijk aangemoedigd door datgene waarmee de sportpagi na's de laatste tijd vol staan, meende de aanstaande trainer van FC Am sterdam te weten dat Wageningen de spelers van Volendam een financieel steuntje in de rug had toegezegd in geval van een overwinning. Van de Meent: „Ik heb daar geen enkele moeite mee hoor. Dacht je soms dat zoiets in Nederland niet gebeurde. Als een club daar de mid delen voor heeft dan hebben die men sen nog gelijk ook." feCnarsehap-Volendam Z-3 (1-#: 12 Jacobs l-O. Ouyt, 1-1, 67. Jonk 1-2. 70. Tuyp 1-3. 87 Brinks *■3. Scheidsrechter Mulder, 13.000 toeschouwers. C* Graafschap: Doomebosch; Brinks. Komella. «rentelman, Schreur; Kelderman. Mlntjes (Hld- <"nk). Pieneman: Polko. Jacobs. Wanders (Van •ecnendaal). Wageningen profiteert hiermee voor de tweede keer van het plan van zijn eigen voorzitter Wit, die in 1972 zijn voorstel om de periodekampioenen een na-competitie te laten spelen ver wezenlijkt zag. In 1974 gingen de Wa- geningers over naar de eredivisie om daar een jaar later al weer te worden uitgekegeld. Nu, vijf Jaar later, heb ben de groen-witten er meer vertrou wen in. Het seizoen is voor Wagenin gen goed verlopen, een gedeelde tweede plaats (met Volendam) ls geen slechte klassering. Toch werd in het afgelopen jaar niet constant bewezen dat Wageningen de juiste kandidaat voor promotie zou zijn. De plaats ln de na-competltie werd op het laatste nippertje veilig gesteld en tijdens die eindstrijd met De Graafschap, Cam buur en Volendam vierde de overtui ging geen hoogtij. De 2-1 overwinning op De Graaf schap werd niet geheel ten onrechte toegeschreven aan de black-outs van scheidsrechter Van Swieten, de 4-1 nederlaag in Doetinchem sprak voor zichzelf en het doelpuntloze gelijk spel tegen Volendam mag op z'n zachtst „gelukkig" worden genoemd. De concurrentie liet echter ook hier en daar punten liggen en zo werd Wageningen vóór zaterdagavond in een favoriete positie gemanoeu- Nacompetitie eerste divisie De Graafschap-Volendam 2-3 Wageningen-Cambuur 4-0 Eindstand Wageningen Volendam De Graafschap Cambuur 6 4 0 2 8 10-8 6 2 2 2 6 5-5 6 2 1 3 5 10-9 6 1 3 2 5 6-9 voor ons plotseling uit de lucht kwam vallen. Frans Körver: „Het maakt wei nig verschil of Je aan de top van de eerste divisie of onderaan de eredivi sie speelt. Deze ploeg moet in staat worden geacht op dat niveau te kun nen voetballen." Het bestuur van de Wageningse club deelt de mening van de coach, die volgend seizoen bij Fortuna toch weer in de eerste divisie opereert en haast zich dan ook niet op de spelers- markt te begeven. Voorzitter Wit: „dit elftal is een mengeling van tech niek en karakter. Met deze groep kun nen we in de staart van de eredivisie meedraaien daarom is het niet nodig om de selectie uit te breiden." Hoewel het nauwelijks aantrekkelijk lijkt om het volgende seizoen al di- VEENENDAAL Het Schotse ama teureiftal is als winnaar geëindigd van het vierlandentoernooi in Veen- endaal. Zaterdag, op de laatste wed strijddag speelde Schotland gelijk te gen Italië (0-0) en verloor Nederland met 1-2 van Engeland. De 1000 toe schouwers zagen Engeland al in de tweede minuut op 1-0 komen door Whitbread. De Haas maakte een kwartier voor rust gelijk, maar der tien minuten voor het einde besliste Watson de strijd in het voordeel van de Engelsen. Scheidsrechter was Weerink. Nederland speelde in de volgende op stelling: Spierings (BW); Krul (EHC), Marsman (Rohda), De Haan (Gel drop), Van Blanken (FC Amsterdam); Meyerink (Emmen), Toet (Rijnsburg- se Boys), Veneboer (ACV); Schuur- mans (Sneek), Van de Oostekamp (DOVO), Schepers (Geldrop). Henk van Ettekoven stuurde bij Schotland-Italië twee spelers uit het veld: de Italiaan Limido en de Schot McLauchlan. Hij had bovendien nog gele kaarten voor de Italianen Costa en Dona. Eindstand Schotland 3 2 1 0 5 7-2 Engeland 3 2 0 1 4 6-5 Italië 3 0 2 1 2 2-4 Nederland 3 0 12 13-7 Met handen en voeten wordt Wageningen-aanvaller Jaap van Pelt het scoren belet in de strijd tegen Cambuur. vreerd. Voor voorzitter Wit was dit rect een degradatiestrijd aan te moe geen onverwachte ontwikkeling. Wit: ten gaan, stelt het bestuur zich toch „Het gehele Jaar hebben wij naar °P het standpunt dat de clubkas promotie toegewerkt. Het is beslist eerst maar eens gespekt moet worden niet zo dat de kans om te promoveren middels thuiswedstrijden tegen grootmachten als AJax, AZ, Feyen* oord en PSV. In de daarop volgende seizoenen komt de gedachte aan een hogere klassering wel aan de orde. De bouw van de nieuwe kantine zal al het nodige kosten en de vereniging wil het liefst met een schone lei begin nen. Wit: „Dankzij deze na-competi- tie zijn we volledig uit de schulden geraakt. De drie thuiswedstrijden hebben ons ruim twee ton aan bruto- inkomsten opgeleverd. Op Van Pelt en Hazelhekke na zijn we met alle spelers rond wat de contractbespre kingen betreft en met die twee voor zie Ik ook geen problemen." Een wat al te optimistische visie van de voorzitter, want goaltjesdief Ger- do Hazelhekke is al zo goed als rond met NEC omtrent een overgang naar Nijmegen. De topscorer van de eerste divisie: „Door de promotie heerst hier nu zo'n emotionele sfeer, dat ik hier over liever nog geen uitspraken doe. Laten we het erop houden dat ik nog geen ,Ja' heb gezegd." Hazelhekke erkent dat Wageningen het zonder hem moeilijk zal krijgen, „maar", zegt hij, „door het opportunistische optreden geef ik ze wel een kans. Bovendien komt er een nieuwe trai ner die de ploeg weer een extra im puls kan geven." Die nieuwe trainer is Nol de Ruiter, zaterdagavond nog coach van Cam buur. De Ruiter, die ondanks de ne derlaag toch promoveert, roemde het zelfvertrouwen wat de Wageningse ploeg zou uitstralen. Hij ontkende dat hij zijn belangen al op de Wage ningse Berg had gedeponeerd. „Ik blijf tot de laatste wedstrijd trainer van Cambuur en het is natuurlijk nooit leuk om met 4-0 te verliezen". Spelen in de eredivisie noemde hij een „uitdaging", maar of die uitda ging met deze selectie moet worden aangenomen is voor hem een vraag die nog niet beantwoord kan worden. De spelersgroep acht uitbreiding wel degelijk nodig. Bram Braam, wellicht met het vertrek van Hazelhekke in het achterhoofd: „In ieder geval zal er naar een aanvaller moeten worden uitgekeken. Ik heb er wel vertrouwen in, want deze ploeg heeft voldoende lef en inzet." Wacealngen-Csmbnur 4-6 (3-0 6. Hazelhekke 0. 9. Van Pelt 2-0. 24. Leushuls 3-0. 83. Hazeleger 4- 0. Scheidsrechter Oeurda. 17.000 toeschouwers (uitverkocht). OeelSchouwenaar (Cambuur). Wageaingen: Suvee; Braam. Van der Kllft (Tho mas), Van der Ley. Tollenaar: Leushuls, Van de Berg. Van Vljfeyken; Van der Sluis (Hazeleger). Hazelhekke. Van Pelt Catnbaur: Tukker, Erkelens <A. Roosenburg). Oroote. Schouwenaar. Van Wensveen; K. Roosen burg. Hoekema. Ferwerda; Peltzer. De Jonge. De Oroot door Matty Verkamman UDINE/NAPELS Koel vak manschap. Afgaande op de laatste en geslaagd te noemen oefenwedstrijd wordt dat waarschijnlijk het kenmerk van het Nederlands elftal op het Europees voetbalkampi oenschap. Bepaald niet spec taculair, uitgesproken saai soms, maar desalniettemin ij- zersterk als geheel; zo presen- teerde het Oranje-team zich zaterdagmiddag tegen het uit de Italiaanse eerste divisie ge degradeerde Udinese: 0-4. „Dit is een ideale oefenperiode ge weest. Eerst die paar dagen in Zeist en daarna dat weekje in Oostenrijk", oordeelt Herman Choufoer, het sec- tiebestuurslid dat met de technische zaken is belast, dag, om te beginnen, moet tegen Griekenland, de ware kracht natuur lijk nog blijken, maar in Udine ont popte het Nederlands elftal zich in derdaad als een formatie, die de pa tronen aardig onder de knie heeft. Vooral in de tweede helft stemden de automatismen tot tevredenheid. De ploeg-prestatie mocht er zijn, hoewel een aantal spelers, eigenlijk nauwe lijks opviel. René van der Kerkhof als linksbuiten blijft bijvoorbeeld een probleem en Kist is in het spel ook vaak anoniem aanwezig. Hij scoort echter aan de lopende band en dat is een eigenschap, die bondscoach Jan Zwartkruis terecht op juiste waarde weet te schatten. Nu een groot aantal indlvuele topspe- lers van het toneel is verdwenen, lijkt het actuele, zakelijke voetbal, ook de beste remedie voor de ploeg van Zwartkruis. Waarbij het trouwens overdreven is om te stellen dat Neder land in vergelijking met de andere EK-deelnemers zoveel minder kwali teit heeft. Spelers als Krol, Haan, en René van de Kerkhof zouden met hun aparte inbreng tenslotte in elk elftal van Ruud Krol ten aanval in Udine. harte welkom zijn. Zwartkruis, die in het verleden wellicht meer dan nood zakelijk over de kwalitatieve terug gang in Nederland heeft geklaagd, wijst nu dan ook zeer beslist de ver onderstelling van de hand, dat hij met een tweederangselftal op pad zou zijn. Zakelijk was het spel van de Neder- Krol en Haan zijn uiteraard de leiders van dit team. Krol was het zaterdag in het Noorditaliaanse stadje heel duidelijk en Haan minder. De binnen geslopen spelleider van Anderlecht speelde redelijk tot goed, maar naar de zin van Zwartkruis nog niet na drukkelijk genoeg. „Ik wil vooral dat Arie meer schiet uit de tweede lijn. Dat is tenslotte zijn specialiteit", meende de bondscoach. Krol speelde een zeer goede wed strijd. Hij opereerde vaak voor zijn verdediging. Krol bewees de conditie te hebben om bij het balverlies sprints over 30 meter te trekken. De record-international weet dat met de komst van Stevens ten koste van Poortvliet een stuk zekerheid is ont staan. Wanneer Krol naar voren trekt, versterkt laatste middenvelder Stevens automatisch de verdediging. Een afweer, die overigens spijkerhard is. Wijnstekers, Van de Korput, Ho- venkamp en Stevens, zijn meedogen loos ln het dueL Het lijkt wel zeker dat er straks aan Hollandse kant gele kaarten gaan vallen. De impulsen van Krol kunnen straks goed van pas komen. Tegen de Grieken zal tenslotte een overwicht ontstaan terwijl West-Duitsland (za terdag de tweede tegenstander) te genwoordig het Italiaanse sluip schutters-voetbal (met succes) Imi teert De Duitsers gunnen de-tegen stander graag het initiatief om ver volgens via de spitsen Rummenige en Allofs toe te slaan. Ook op een ander gebied tekent Krol momenteel voor een positieve ontwikkeling. Waar hij in zijn laatste jaar bij Ajax vaak scheldend op zijn kameraden negatieve aandacht trok, applaudiseert hij nu bij goede acties van nieuwelingen als Wijnstekers, en Vreysen. Hij deelt her en der schou derklopjes uit en is kennelijk van plan om er iets moois van te maken. Na zijn persoonlijke teleurstelling in Argentinië lijkt hij gebrand op revan che. Chouffoer: „Het valt mij ook allemaal op. Er is een heel goede sfeer. Je ziet het ook aan het gezicht van Krol, dat is minder gespannen De vormloze Zaankanter faalde, waardoor het voor Zwartkruis hele maal geen probleem meer is om aan de onervaren Vreysen de voorkeur te geven. Zwartkruis: „Rep heeft wel zijn uiterste best gedaan, maar hij komt te kort in zijn spelritme. Vrey sen heeft de afgelopen week daaren tegen heel veel afgedwongen." Daarmee komt Zwartkruis voor woensdag tot de opstelling: Schrij vers; Wijnstekers, Krol, Van de Kor put. Hovenkamp; Stevens, Haan, Wil ly van de Kerkhof; Vreysen. Kist, Renè van de Kerkhof. Afgezien van de taktische wissel Poortvliet-Ste- vens is dat dus het elftal wat vorige week maandag ln Graz ook van start ging. Met dien verstande, dat Koster toen nog de eerste rechtsbuiten was. maar door een liesblessure zijn plaats verspeelde. Koster reisde zaterdag niet met de ploeg naar Udine. Hij werkte ln het trainingskamp in Oos tenrijk een privé-training af en lijkt toch nog niet helemaal verloren voor dit Europese toernooi. Zwartkruis: „Het gaat de goede kant op. Het is goed mogelijk dat hij straks nog in zetbaar is als ik hem nodig heb." Udine se-Nederland 6-4 (6-2) 9. Haan. 0-1. 44. Kist 0-2, 66. Kist 0-3. 77. Vreysen 0-4. Scheidsrech ter Milan. Toeschouwers: 12.000 Nederland: 8chrtjvera; Wijnstekers. Krol. Van de Korput. Hovenkamp; WUly van de Kerkhof. Ste vens. Haan: Rep. Kist. Rent van de Kerkhof (Vreysen) Van onze sportredactie AMSTERDAM In de strijd om twee plaatsen in het KNVB-beker- toemooi, waarvoor de periodekampi oenen van de vijf hoogste amateur klassen uit het zaterdag- en zondag voetbal strijden, zijn de zaterdagver tegenwoordigers slecht gestart. DETO kwam bij RKC niet verder dan een doelpuntloos gelijkspel en Quick Boys werd in Rheden door de club van die naam weggespeeld. Het werd 4-1 door doelpunten van Lucassen. Van Elden, Peelen en Van de Berk. Eerst bij de stand van 3-0 kon Cees van Rooyen uit een strafschop voor de Katwijkers scoren. Rheden DHC RKC DETO Quick Boys 3 2 1 0 5 6-2 2 0 2 0 2 0-0 3 0 2 1 2 1-2 10 10 10-0 10 0 10 1-4 Dinsdag. Quick Boys - DHC. DETO - Rheden TOULON Door een overwinning met 1-0 op Roemenië heeft het Neder lands jeugdelftal (tot 21 Jaar) in het toernooi van Toulon op de vijfde plaats beslag gelegd. De treffer werd in de 55e minuut gescoord door Carbo van FC Utrecht. Feyenoord-speler Sjaak Troost kreeg de gele kaart. Zijn clubgenoot, doelman Hiele, voor kwam vijf minuten na het doelpunt van Carbo, die in de 35e minuut Bleu- ming was komen vervangen, de ge lijkmaker door de doorgebroken Hu- resan af te stoppen. UTRECHT Om de selectiegroep ■voor het nieuwe seizoen enigszins uit te dunnen heeft FC Utrecht besloten twee spelers één competitie lang uit te lenen. Verdediger Witbaard gaat naar DS'79 en aanvaller Gozems naar FC Den Bosch. Onlangs versterkte FC Utrecht zich met Gerard van der Lem de rechterspits van Feyenoord. Lotto 3 - 6 9 - 13 25 - 30 Reservegetallen 22 - 28 Aantal deelnemers: 716.601. Inleg: 3.118 167,00. Prijzenbedrag; 1.481 129.33 Eerste prijs: ƒ618.395.27 Tweede prijs 148.112,93. Derde prijs: 222.169.40. Vierde prijs 296.225.87. Vijfde prijs: 296.225.87 WESTDUITSE LOTTO De Juiste getallen zijn: 7 - 10 - 28 - 42 43 45. Reservegetal 47 Splel Tl: Het winnende getal ls: 0 0 0 9 7 2 1 ADVERTENTIE landers zaterdag tegen de zich spor tlef maar contact-verdedigend op stellende Italianen zeker. Franje werd meestal vermeden en gegund r aan de enkeling, die dit elftal de weg dan normaal. Dat contractln Canada mag wijzen. Of zoals Zwartkruis het heeft hem misschien de nodige rust uitdrukte: „De beslissende pass moet men aan een paar spelers overlaten. De rest moet vooral veel snelheid maken." geschonken." Zaterdag viel voor wat de basis-op stelling betrof de laatste beslissing. Rep mocht het 90 minuten proberen. door Peter Wilschut 1: Hoek: De Boer. Ouyt. Schokker. Veer- m*n (Kwakman); Jonk. Tuyp. K. Molenaar: Hel NOORDWIJK Zaterdagamateur- kampioen Noordwijk verviel zater dag ln de eerste wedstrijd om het algemeen amateurkampioenschap, met als tegenstander Xerxes, in de zelfde fout als twee weken eerder tegen ACV. Opnieuw stond de kust- formatle direct na de pauze uitge breid te slapen. De gevolgen waren niet zo desastreus als eerder (3-0 ne derlaag), maar het is een teken van zwakte bij de Noordwij kers. Zondag- amateurkampioen Xerxes bleek wei nig trek in tempovoetbal te hebben. waardoor de 3-0 voorsprong van |Noordwijk bij rust weliswaar binnen vijf minuten was teruggebracht naar 3-2, maar verder kwam Xerxes ook niet. Frappant dat geen enkele club uit de amateurvoetbalwereld tot dusverre kans heeft gezien de op de vreemdste momenten totaal wegvallende con centratie bij Noordwijk af te straffen. Waar de zeekanters voor de pauze een bolwerk van agressie bleken, duurde de rust vijf minuten langer dan bij Xerxes. In de periode voor de pauze werd Xerxes volledig zoekgespeeld. Toen trad ook heel duidelijk het nog altijd levende verschil tussen het za terdag- en zondagvoetbal aan het licht. De zondagvoetballers zijn nog altijd meer geschoeid op technisch kunnen, terwijl zaterdagamateurs veel meer mentaliteit en degelijkheid in de schaal gooien om tot prestaties te komen. Noord wijk-libero Albert Spaanderman is bij voorbeeld nooit te beroerd om in benarde situaties weg-is-weg te spelen. De Rotterdam mers zullen altijd blijven zoeken naar fraaie mogelijkheden tot uitverdedi gen. Het effect van die techniek, die bij Xerxes in de eerste helft gepaard ging met een veel te laag tempo, was kleiner dan dat van de mentaliteit. Bikkelaars als Frans van de Veen en John Manuputty kunnen door hun agressieve spel vaak voor een soepe ler aansluiting zorgen dan technici bij Xerxes als Wim Kivit en Ton Rijsdijk Noordwijk-Xerxes 3-2 (3-6). 5. Oerlof 1-0. 35. Ma nuputty 2-0. 43 Boot 3-0. 47. Strik 3-1. 50. Joop Rijsdijk 3-2. Scheidsrechter Verhoef. Toeschou wen: 2500 Noordwijk: Dortmundt. Westgeest. Spaander man. Van Beveren. 81uys; Manuputty. Van der Veen. Van Dijk. Oerlof (Suttorp), Boot (Bröring). Bogen. Xerxes: Brunlngs, De Winter. Hoogervont. Vink. Meijer; Rljnden. Kievit. Ton Rijsdijk (Chris Rijs dijk); Van der Spek. Strik. De Vries (Joop Rijs dijk).

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9