Verzetsmacht voor Kaboel Arabieren haten ons, we moeten hen voor zijn' Italianen hebben geen zin in verkiezingen Strauss noemt zijn ministerskandidaten Opstandelingen Nieuwe Hebriden gaan overstag Leger Bolivia boos op VS Senaatscommissie VS kraakt actie-Teheran Russen bereiden verdediging voor Botha: affaire Smit storm in glas water Chileense vakcentrale verboden Londen ontkent komende erkenning van PLO door EG Indiase premier: Sanjay wordt geen deelstaatpremier ZATERDAG 7 JUNI 1980 BUrTENLAND TROUW/KWARTET 7 JOHANNESBURG (AFP, AP, UPI) Premier Pie- ter Botha van Zuid-Afri- ka heeft de affaire rond minister Hennie Smit, die heeft gezegd dat zwarten trager van begrip zijn, af gedaan als een „storm in een glas water". Wat mij betreft is de zaak geslo ten, aldus Botha. Hij aan vaardt de uitleg die Smit later heeft gegeven van zijn omstreden uitlating. NEW DELHI (Reuter, AFP, AP) Een strijdmacht van naar in die „Toeiichttnr" ver schatting twintigduizend Afghaanse verzetsstrijders is sa mengetrokken in de bergen bij de Afghaanse hoofdstad Kaboel en heeft deze stad tot op twintig kilometer genaderd. Russische militairen zijn zich aan het voorbereiden op de verdediging van de hoofdstad. Dit werd meegedeeld door teizlgers die vanuit Kaboel in de Indiase hoofdstad New Delhi zijn aangekomen. klaarde Smit dat negers als gevolg van bun stam traditie en van de machts structuur in de zwarte ge meenschap niet zo snel kunnen denken in termen van een westers-constitu tioneel staatsbestel. De minister voor de be- trekkingen met de zwarte gemeenschap, Piet Koornhof, die als „ver ligt" geldt, verklaarde dat Smits opmerkingen „erg ongelukkig" zijn, maar dat er nu maar een punt achter de affaire gezet moet worden. De opposi tie en de zwarte bevol king denken daar anders over. Harry Schwarz, par lementslid van de blanke oppositie, meende dat de constititonele hervor ming die de regering op stapel heeft gezet, al bij voorbaat dreigt te mis lukken als gevolg van Smits beledigdende op merking. Die hervorming zou de zwarten een ad viesraad zonder werkelij ke bevoegdheden geven. Volgens de reizigers hebben er al ichermutselingen plaatsgevonden tussen het opstandelingenleger en gussische eenheden. Een van hen, (tn Afghaan die niet met name ge- ioemd wenste te worden en zijn in formatie van betrouwbare bronnen in Kaboel zei te hebben, vertelde dat het opperbevel van het Russische le ger in Kaboel duizenden soldaten naar het front heeft gestuurd. Eerde re berichten dat 25.000 Russische sol daten vanuit het grensgebied van de 8owJet-Unie en Afghanistan overge- tlogen worden naar Kaboel, zijn Juist flj worden naar het 50-kilometer lan ge „Pachman-front" gestuurd om te gen de oprukkende bevrijdingsbewe gingen te vechten. De man zei verder lat het geschut in Kaboel was te ïoren en dat de Afghaanse radio zei dat het om oefeningen ging. De verzetsstrijders zouden uit de pro vinciale Bami an en Wardhak komen, die in het midden van het land liggen en waar guerülastrijders zeer actief zijn. Zij zouden reeds het Pachman- gebergte hebben betreden en voorbe reidingen treffen voor een aanval op een basis van Russische troepen. De Russen hebben tanks en geschut in stelling gebracht in de buitenwij ken van Kaboel om de hoofdstad te verdedigen, aldus de reizigers. Verder „zouden Russische troepen de dorpen tussen het Pachmangeberte en Ka boel hebben uitgekamd op zoek naar wapens. De wegen van Kaboel in noordelijke en westelijke richting zouden zijn geblokkeerd door Russi sche troepen. Bij de gevechten in de provincie Koe- nar, tegen de grens met Pakistan, die sinds woensdag zijn afgenomen zijn volgens andere reizigers veel slach toffers onder de burgers gevallen. Russische helikopters hadden daar aanvallen uitgevoerd op de steden Darai Mazar, Devagal, Bader Pache en Shigal. Ook de berichten dat het aantal Russische doden en gewonden dat naar het militaire hospitaal in Kaboel werd gebracht, sterk toegeno men was. werden door de reizigers bevestigd. „Iedere dag worden er ge wonde Sowjet-soldaten aangevoerd." De reizigers maakten tevens melding van groeiende spanningen tussen groeperingen binnen de heersende democratische volkspartij. De Khaiq groep en de Parcham groep zouden vaak in bittere gevechten verwikkeld zijn. Rome (AFP, Reuter) De Italianen hebben geen zin in de verkiezingen voor ge meenteraden en staten die morgen en overmogrgen worden gehouden. Uit peilin- gen blijkt dat de opkomst lager zal zijn dan ooit. Formeel bestaat in Italië een op- komstplicht, maar al bij de vorige stembusstrijd bleek dat de Italia nen die verplichting aan hun laars lappen. Meer dan 5,6 miljoen men sen bleven thuis bij de algemene verkiezingen in juni, of brachten een ongeldige stem uit. Jij vormden daardoor Italiës „der- partij". Het kiezersvolk is, zo menen waarnemers door het einde loze gekonkel van de politici en door de veertig crhisten-democrati sche kabinetten sinds de val van het fascisme, die er geen van alle in zijn geslaagd Italië's problemen op telossen, de politiek beu. „Italianen vullen het stembiljet in als was het een of andere officeel papier", aldus de krant La Stampa. „Het moet I even gebeuren, en het is vervelend". De Italianen maken zich drukker over de werkloosheid, de inflatie en vooral het terrorisme dan over de politiek. De uitslag van deze verkiezingen wordt direct en indirect door de bezorgdheid over de terreur beïn vloed. Eerste minister Francesco Cossiga dreigt te moeten aftreden, sinds bekend is geworden dat hij zijn vriend, de invloedrijke chris ten-democratische politicus Donat- Cattin heeft getipt dat diens zoon zou worden gearresteerd wegens terrorisme. Vrijage De communisten buiten deze zaak op alle mogelijke manieren uit, en hopen dat de kiezers hun korte vrij age met de christen-democraten in middels vergeten zijn. Die flirt'le verde de communisten vorig jaar juni verlies op. Als de verkiezingensultslag van toen herhaald wordt, zullen ze in belangrijke steden als Napels, Ve netië en -Milaan hun meerderheid verliezen. De politieke klok in Italië zal dan een aantal jaren worden teruggedraaid, en de toekomst van West-Europa's grootste communis tische partij komt er heel anders uit te zien. Als de christen-democraten klop krijgen zullen zij, zo wordt ver wacht, het gooien op een tijdelijke terugval door de „affaire-Cossiga" maar ontkennen dat de kiezers geen vertrouwen meer hebben in de christen-democratie. Bovendien, aldus de Milanese krant Corriere della Sera, is de keus voor de stemmers des te moeilijker om dat ze moeten kiezen tusen het lo kale bestuur en het nationale be leid. Een stem voor de communis ten voor de manier waarop zij de stad besturen, zal worden uitgelegd als een stem tégen het landelijke beleid van de christen-democraten. En hoewel het wantrouwen tegen over „Rome" steeds groter wordt, is dat (nog) niet wat alle Italianen willen. t_ fILA (Reuter, UPI) De afschei- lingsbeweging op de Nieuwe Hebri- ia en, die het eiland Espirftu Santo in aar macht heeft, is bereid te onder- landelen met Frankrijk en Groot- v Irittannië. Deze landen besturen ge- amenlijk de eilanden tot ze op 30 juli j. nafhankelijk worden. y. Ipstandelingenleider Jimmy Ste ens, die met zijn plantage-arbeiders en dagen geleden de macht greep op Isperltu Santo is kennelijk bezweken oor de dreiging dat een kanonneer- 0NDEN (IPS) Twee verslagge- j bs van het tijdschrift voor het Mid- fcn-Oosten. Robert Manning en Stephen Talbot, hebben de moge- kheid geopperd dat de V.S. trach- een mogelijke atoomproef, die trig jaar september door Zuid-Afri- len Israël gezamenlijk in de Stille Iceaan hebben gehouden, geheim te pouden. De twee zeggen „tientallen geleer- en en regeringsfunctionarissen in de S. te hebben gesproken en daarmee «en verbluffend groot aantal aanwij zen" hebben gekregen dat die toef werkelijk genomen is. boot gestuurd zou worden om de op stand neer te slaan. Er is op het onderhandelingsaanbod nog niet gereageerd door de over gangsregering van premier Walter Lini of door de Britse en Franse kolo niale bestuurders. Stevens ging vijf uur voordat een ultimatum zou aflo pen overstag. In het ultimatum stond dat de opstand door een militaire invasie van Britten en Fransen zou worden neergeslagen als de opstan delingen hun wapens niet zouden neerleggen en hun gijzelaars vrij laten. Premier Lini zei gisteren dat Stevens vindt dat de onderhandelingen moe ten plaatshebben op Esperftu Santo en dat de Britse onderminister van buitenlandse zaken, Peter Blaker, en de Franse staatssecretaris voor over zeese gebieden, Paul Dij oud eraan moeten deelnemen. Verder had Ste vens geëist dat de telefoon-, telex-, en luchtverbindlngen met het eiland moeten worden hersteld en dat alle handelsschepen toestemming moe ten krijgen de haven op „zijn" eiland aan te doen. Als aan deze voorwaar den wordt voldaan zullen de gijze laars worden vrijgelaten. ADVERTENTIE Eerst werden 134 havenarbeiders ontslagen; na 1 mei werden 37 vakbondsmensen naar onherbergzame gebieden verbannen, nu is hun vakcentrale FUT helemaal verboden. Wat hen rest is de hoop "ons protest èn onze steun. Giro 1918108 Clat-Nederland, Nieuwe Gracht 47- 3512 LE Utrecht. Tel. 030-319675 LA PAZ (UPI) De strijdkrachten van het Zuidamerikaanse Bolivia zijn gisteren uitgevaren tegen de Ameri kaanse ambassadeur Marvin Weiss- man, die zij betichten van inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van hun land. Een rechtse leider eiste zelfs het vertrek van de Amerikaan. De vonk die tot cfeze uitbarsting van verontwaardiging leidde, was een be richt in de Amerikaanse gezagheb bende krant de Washington Post. In dit bericht werd gemeld dat ambassa deur Weissman vorige week vrijdag persoonlijk heeft ingegrepen om een militaire coup tegen de wankele Boli viaanse democratie te verhinderen. De verontwaardiging werd bovendien nog eens aangewakkerd door Ameri kaanse verklaringen dat president Carter zich zorgen maakt over een mogelijke staatsgreep door het Boli viaanse leger voor de parlementaire en presidentsverkiezingen van 29 juni. BONN/FREIBURG (AFP. AP, Reuter. DPA) CDU/CSU- kandidaat voor het bondskanseliersschap Frans Joserf Strauss heeft gisteren In Bonne de namen bekend gemaakt van mogelijke minister kandidaten van een voor het geval hij de verkiezingen op vijf October wint. Vanaf de schouders van zijn vader geeft deze Amerikaanse jongen Car ter een hand. De president was kort in Baltimore om een conferentie over het gezin toe te spreken. Carter heeft de democratische presidents kandidaat Kennedy gewaarschuwd dat deze geen enkele kans maakt bij de verkiezingen. De president „res pecteert" echter het streven van Kennedy om door te gaan in de race. In het andere kamp heeft ex-presi- dent Ford zijn steun betuigd aan de republikeinse kandidaat Reagan. Eerder had Ford gezegd dat deze totaal ongeschikt was voor het hoog ste ambt, maar na een gesprek van meer dan een uur bleken de twee nader tot elkaar gekomen. LONDEN, BONN (Reuter, AFP, AP) Er zal geen sprake zijn van een formele erkenning van de Palestijnse bevrijdingsbeweging PLO door de Europese Gemeenschap als deze vol gende week in Venetië bij elkaar komt. Dit zei gisteren een woordvoer der van het Britse ministerie van bui tenlandse zaken. Vanuit Bonn werd gisteren echter gemld dat de negen regeringsleiders op de top in Venetië misschien wel met een nieuwe verklaring over het Midden-Oosten zullen komen. Het opstellen van een ontwerptekst over het Midden-Oosten gaat gewoon door ondanks de warschuwing van de Amerikaanse president Jimmy Car ter dat hij een wijziging van resolutie 242 van de Veiligheidsraad met een veto zal treffen. De Britse krant „The Guardian" maakte gisteren bekend dat de EG op de top in Venetië in een „speciale verklaring" over. zou gaan tot formele erkenning van de PLO. In Bonn werd daarover gezegd dat een uiteindelijke verklaring geen formele erkenning van de PLO zou bevatten, maar de erkenning van het recht op zelfbe schikking van dé Palestij nen en een eigen staat. Dat zou toch een wijzi ging van resolutie 242 vereisen omdat daarin over de Paiestijnen niet meer staat dan dat zij vluchtelingen zijn. In Bonn zei men dat Carters bezwa ren tegen wijziging van resolutie 242 wel minder zou worden na zijn verkie zing tot president in november. Ook de Franse minister van buitenlandse zaken Francois Poncet heeft zich in deze zin uitgelaten. Onder de kandidaten figureert niet de naam van Helmuth Kohl, de leider van de CDU, de partijkandidaat bij de vorige verkiezingen in 1975. Strauss zei dat hij met Kohl overeen gekomen was dat deze „de zware taak van fractievoorzitter" op zich- zal nemen. Als mogelijke vice-kanselier en mi nister van financiën heeft Strauss de minister-president van Schleeswijk- Holstein, Gerhrad Steltenberg, aan gewezen. CDU-defensie-specialist Manfred Wörmer is kandidaat voor de post van minister van defensie. Verder noemde Strauss nog namen van achtr mensen „die opp zijn minst voor twee departementen in aanmer king komen". De groep bestaatuit voormalige CDU-elider Rainer Bar- zel, de voormalige minister voor PTT- zaken, Werner Dollinger, de secreta ris-generaal van de CDU Helner Oeissler, de minister van financiën van de deelstaat Neder-Saksen, Wal ter Klep, de minister van cultuur in Beieren Hans Maier, Helga Wex en CSU-fractievoorzitter en Strauss' ver trouweling Friederich Zimmermann, die kans maakt op het ministerie van buitenblandse zaken, completeren de lijst. Buiten deze ministerskandidaten maakte Struass een lijst bekend van mensen, die geen plaats toebedeeld zullen krijgen in zijn kabinet, maar die het wel zullen steunen. Onder hen bevinden zich de CDU-inister-presi- dent Ernst Albrecht van Neder-Sak sen, Lothar Spaeth van Baden-Wür- temberg en Werner Zever van Saar land. De kans dat Strauss de verkiezingen .wint wordt niet groot geacht. Bij re cente verkiezingen in Saarland en Noord Rijn-Westfalen leed de CDU gevoelige verliezen evenals in Baden- Würtemberg, waar de partij evenwel de meerderheid behield. Opiniepeilingen tonen aan dat de huidige coalitie van de sociaal-demo cratische SPD en de liberale FDP een stevige voorsprong houdt op de CDU/ CSU van Straus. De voorzitter van de FDP en minister van buitenlandse zaken Hans-Die- trich Genscher opende gisteren een tweedaags partijcongres in Freiburg met de oproep tot uiterste inspan ning in wat hij „de zwaarste verkie zingsstrijd in onze geschiedenis" noemde. Ongeveer vierhohderd gedelegeerden zijn er bijeen om de laatste hand te leggen aan het verkiezingsprogram ma van de partij voor de komende verkiezingen. Genscher verklaarde de oorlog aan CDU'CSU-opponent Strauss gn hield een pleidooi voor de voortzetting van de reeds elf jaar durende coalitie van de FDP met de SPD. Volgens Genscher is het uitermate belangrijk de Duitse kiezers ervan te 'overtuigen dat de huidige coalitie al leen kan voortbestaan als de libera len genoeg stemmen krijgen om de vijf procents kiesdrempel te over schrijden. Het vooortbestaan van de FDP naast de SPD en CDU/CSU noemde hij een „waarborg voor voor uitgang en vrede". De FDP heeft bij de recente deel staatverkiezingen zware verlizen geleden. WASHINGTON, TEHERAN (Reuter, AFP, AP) De poging van de Verenigde Staten om op 25 april de Amerikaanse gijzelaars in Teheran te bevrijden was slecht voorbereid en werd slecht geleid. Dit staat in een rapport van een commissie van de Amerikaanse Senaat, onder leiding van Senator John Tower. In het rapport staat dat generaal- majoor James Vaught een slechte keuze was als leider van de missie, dat het commando van de operatie verdeeld was, dat de helikopterbe manningen onvoldoende getraind waren om in slecht weer te kunnen vliegen en dat in hét algemeen onvol doende veiligheidsmaatregelen wa ren getroffen. Bij de mislukte poging stortten drie helikopters neer eri kwa men acht Amerikaanse mariniers om het leven. Woordvoerder Thomas Ross van het ministerie van defensie hekelde het rapport. Hij zei dat het vol stond met onnauwkeurige verklaringen en oor delen en dat de getuigenverklaringen van hen die aan de missie hadden deelgenomen door elkaar gegooid waren. Clark De vroegere Amerikaanse minister van justitie, Ramsay Clark, zal bij zijn terugkeer uit Iran naar de Vere nigde Staten door de douane-autori teiten worden aangehouden, zo zei gisteren het Amerikaanse blad „Dai ly News". Clark heeft samen met ne gen andere Amerikanen, zeer tegen de zin van de regering van Jimmy Carter, deelgenomen aan een confe rentie in Teheran waar de „Ameri kaanse misdaden tegen Iran" breed werden uitgemeten. Die conferentie is inmiddels tot een veroordeling van de Verenigde Sta ten gekomen en ook Clark heeft het Amerikaanse beleid heftig aangeval len. Wel heeft hij aangedrongen op onmiddellijke vrijlating van de gijze laars „in het belang van de Iraanse revolutie". Clark is ook toegetreden tot een commissie die de „Ameri kaanse misdaden" verder gaat onder zoeken. Overigens heeft de Iraanse pers Clark zijn bezoek aan Téheran zeker niet ln dank afgenomen. Hij werd afgeschilderd al een „vuile Ame rikaanse agent" die in opdracht van president Carter komt spioneren. Ra- dio-Teheran vroeg gisteren om een verklaring van minister van buiten landse zaken Sadegh Ghotbzadegh over de veranderde Iraanse houding tegen Clark. Clark werd in november vorig jaar niet in Iran toegelaten toen hij in opdracht van Carter de gijze lingskwestie trachtte te bespreken. Ghotbzadegh heeft zich gisteren'uit- gesproken tegen een berechting als spionnen van sommige gijzelaars en zich daarmee de woede van de Iraan se geestelijkheid op de hals gehaald. NEW DEHLI (Reuter. AP) De Indi ase premier, mevrouw Indira Gandhi, heeft zich onverwachts fel gekeerd tegen plannen van leiders van haar Congres-I-partij om haar zoon Sanjay tot premier te benmoemen van de deelstaat Oettar Pradesj. Veel min der terughoudend was de premier over de mogelijkheid dat Sanjay voorzitter zou worden van de partij. Oewttar Pradesjh is met zijn bijna honderdmiljoen inwoners de dichts- bevolkte deelstaat van India en er moet een nieuwe deelstaatregering gevoemd worden nadat de Congres-I- partij bij verkiezingen van vorige week de overwinning behaalde. Par tijleiders in Oettar Pradesj hadden er bij de premie^ op aangedrongen haar zoon Sanjay voor te dragen, maar mevrouw Gadhi zei gisteren dat daar absoluut niets van in komt. „Hij is net lid van het parlement geworden (Sanjay haalde bij de algemene ver kiezingen van januari dit jaar een zetel); en hij heeft een taak in het parlement". Andere partijleiders wil len nu dat Sanjay voorzitter van de partij wordt. Momenteel is Indira Gandhi nog voorzitter, maar ze liet doorschemeren dat daar over te pra ten valt. De partij afdeling in Oettar Pradesj heeft Snajy inmiddels al wel tot voor zitter van de afdeling benoemd, maar die benoeming moet nog goedge keurd worden door de partijleiding in New Delhi. oor James Dorsey j ERUZALEM Geleund tegen een boekenkast vol Ku Klux Klan 3 teratuur kijkt de jongeman tartend naar zijn bezoekers. Bij een van hen j het concentratiekampnummer, gebrandmerkt in de arm, duidelijk chtbaar. „Ons volk is blind en doof," verzucht de jongen. „Jullie t uropese Joden weigeren de werkelijkheid onder ogen te zien. We gaan pnieuw de gasovens tegemoet. De Arabieren haten ons. En dus moeten t hen voor zijn. Ik ben geen christen, als ik geslagen word keer ik niet i andere wang toe." jongeman voelt zich kennelijk heel flink, tiële volkerenmoord" is gevestigd. «r dagen nadat de organisatie Kach open- de aanslagen op twee Palestijnse burge rtere heeft bejubeld, staat de tweehon- M leden tellende radicale beweging in het Wdelpunt van de belangstelling. Uit de l te wereld stromen journalisten toe naar ït kantoortje in het centrum van Jeruza- to. waar ook het „museum van de poten- Vlak na de aanslag op Joodse kerkgangers in Hebron riep de uit Amerika afkomstige Kach-leider Meir Kahane begin mei de rege ring op de Arabieren met bommen en hand granaten te lijf te gaan. Sedertdien zit hij gevangen. Officieel hebben de autoriteiten er geen idee van wie verantwoordelijk is voor de aanslagen van deze week. Maar slechts weinigen twijfelen eraan of Kaha- ne's oproep heeft daarbij een belangrijke rol gespeeld. Gevaar Enkele uren na ds aanslag op de burge meesters verklaarde Jossi Dajan, directeur- generaal van Kach: „De Arabieren vergis sen zich als zij denken, dat zij ons kunnen aanvallen zonder gevaar te lopen. Wij mo gen niet zorgeloos gaan slapen. Net zoals wij onze huizen moeten bewaken, zullen zij voortaan hun huizen moeten bewaken". Woensdagavond werd de twaalf jaar gele-' den uit Mexico geëmigreerde communica tiespecialist door de politie enkele uren lang vastgehouden. Dajan, die in de Joodse nederzetting Kiriat Arba vlakbij Hebron woont, is dit gewend. Twaalf keer al heeft hij de gevangenis van binnen gezien, van wege zijn extreme politieke opvattingen. Toen ik daags na zijn verhoor op een ge sprek met Dajan wachtte, belde de politie opnieuw naar het kantoor van Kach. Op het verzoek om Dajan te spreken, verklaarde de al eerder genoemde jongeman: „Hij is bezig. Hij staat nu de internationale pers te woord". En legde de hoorn op de haak. „Ik neem aan en ik hoop dat Joden verant woordelijk waren voor de aanslag op de Arabieren," verklaart Jossi Dajan Hij zegt niets over de identiteit van de daders te weten. „De aanslag op de kerkgangers be gin mei was een schending van de naam van God. De aanslag op de burgemeesters viel samen met de afloop van de rouwperiode Ik zie hierin de hand van God." Tegenover verslaggevers verklaarde Kaha ne gisteren toen hij voor de rechter ver scheen: „Deze week was voor mij.en voor geheel Israël een feestdag. Het lijkt erop dat goede en getalenteerde Joden wraak heb ben genomen." Prijs Dajan zegt er bij burgemeester Sjaka van Nabloes en burgemeester Khalaf van Ra- mallah op te hebben aangedrongen het land te verlaten. „Zij deden dit niet en nu beta len zij de prijs." Eenzelfde oproep kreeg Tewfik Zajad, de Arabische burgemeester van Nazareth, die houder is van een Israë lisch paspoort. Dajan liet de burgemeesters en Tewfik we ten: „Dit is het land van God. Jullie hebben hier niets te zoeken. Vertrek voordat de hel voor jullie ogen losbreekt." Dajan legt uit dat „zo gauw de Arabieren Israël verlaten, er hier minder problemen zullen bestaan In dit land is er slechts plaats voor één volk. Wie denkt dat Joden en Arabieren samen kunnen leven is niet Jood." Kach voelt zich door de regering-Begin be drogen. Begin beloofde de Westelijke Jor- daanoever te annexeren. Inplaats daarvan wil hij nu de Paiestijnen atonoom laten zijn. „Je kunt iemand maar één keer ln zijn leven bedriegen," zegt de flinke jongeman op het Kachkantoor. „Ik heb in Begin geloofd. Hij heeft mij verraden. Dat zal mij niet nog een keer overkomen. Ik ben bereid de zaak in eigen handen te nemen." De Kach-beweging zegt officieel de Arabie ren niet met geweld te willen verdrijven. Jossi Dajan meent dat Israël andere moge lijkheden tot zijn beschikking heeft: het ziekenfonds dient slechts voor Joden te zijn. Arabieren dienen volledige belastingen te betalen zonder van de diensten van de staat te kunnen profiteren. Arabieren moe ten in „arbeidersbrigades" vervangende dienstplicht doen. „Onder zulke omstandig- t heden zullen de Arabieren graag ver trekken."' Ondertussen wacht Jossi Dajan op het sig naal van God. „Ik heb God gevraagd een werktuig van de wraak te mogen zijn. Tot nu toe heb ik geen gelegenheid gehad. God moet mij in de gelegenheid stellen." De vraag of hij aanslagen op burgemeesters zou plegen ontwijkt Dajan: „Sjaka is in Amman. Milham en Kawasmeh werden het land uitgezet. Freij (van Bethlehem) en Shawa (van Gaza) zijn afgetreden. Er zijn geen burgemeesters meer." Dajan was iets te vroeg blij. Freij en Shawa hebben hun besluit om af te treden weer ingetrokken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7