CPN-congres vraagt links om samenwerking Proef op Yeluwe om heide te bewaren 'Pproep voor een 'herstelde' ARP Regering verwacht weinig van overleg tussen Rijnstaten Koopkracht PHILIPS 'Voor sociale bouw van '79 een rampjaar om -de ME ■r Eerste ooievaars geboren Frankrijk verhardt standpunt Oppervlakte liep in anderhalve eeuw met negentig procent terug Bestuur PPR wijst actie Goudzwaard binnen te halen af ZATERDAG 7 JUNI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 HenK Hoekstra spreekt net congres toe. AMSTERDAM (ANP) De Nationa le Woningraad is van oordeel dat 1979 een rampjaar is geweest voor de soci ale woningbouw, aldus staat in het jaarverslag dat binnenkort zal ver schijnen. De produktie van het aantal nieuw bouwwoningen kwam in 1979 op een dramatisch dieptepunt en het aan deel van de woningwetbouw (27 pro cent) was lager dan vele jaren het geval is geweest. De juist op gang gekomen woningverbetering werd eerder afgeremd dan gestimuleerd. De explosief toegenomen vraag naar redelijk betaalbare zelfstandige woonruimte- vond geen vertaling in beleidsdaden, die recht doen aan de aard en de omvang -van de problema tiek en ook op het terrein van de wetgevende arbeid werden nauwe lijks of geen resultaten geboekt, al dus de raad. In het beleid van het kabinet staat de koopsector centraal, aldus de Wo ningraad. Pas als het niet lukt in deze sector tot redelijke produktie te ko men. wordt de sociale woningbouw te hulp geroepen. Een van de hoofdbe zwaren van de Woningraad is dan ook dat de sociale woningbouw de rol van sluitpost vervult, maar in feite de basis van het beleid zou moeten zijn. De actuele woningbehoefte onder streept bikkelhard dat er een enorme behoefte bestaat aan betaalbare huurwoningen, aldus de Nationale Woningraad. ADVERTENTIE ÜW TENUE (77aiWAAHD Bij aankoop van de Philips stereo autoradio/cassettespeler AC680 of AC682 heeft uw handelaar tijdelijk de mogelijkheid voor een uniek aanbod: Twee Philips High-Quality autoluidsprekers, type EN 8350 Brutoprijs f77,50. Actieprijsf 10,-. AMSTERDAM (ANP) CPN-voorzitter Henk Hoekstra heeft PvdA, PPR en PSP en andere groeperingen opgeroepen in ons land een progressieve meerderheid tot stand te brengen. Hoekstra noemde gistermorgen op de eerste dag van een driedaags congres van de Communistische Partij van Nederland in Amsterdam „een verder samengaan van progres- PrikkGldrcUld sief Nederland" nodig om een andere regeringspolitiek te bereiken. Volgens de CPN-partijvoorzitter moet het gezamenlijk progressieve beleid gericht zijn op een richtings verandering in de Nederlandse poli tiek en moet overeenstemming wor den gezocht op de terreinen van le is renspeil, democratie en op het terrein p van de vermindering van de bewape ning. ..Laten we tot een praktische vereni ging van krachten komen waar ge- [jneenschappelijke eisen en opvattin- gen bestaan en laten we een samen spraak tot stand brengen van een iruitstrevend alternatief, voor ver- indering van de regeringskoers en voor het stellen van nieuwe prioritei- aldus Hoekstra. Hij erkende dat nog veel werk ver richt zal moeten worden om barrières naar een progressieve meerderheid te slopen. Er mag zo zei hij, niet ge wacht worden tot vanuit partijtop pen barrières worden doorbroken. De CNP-voorzitter wees er op, dat de CPN zich voor het bereiken van de praktische vereniging zal inzetten. ..Wij zijn bereid tot overleg op alle niveaus over voor deze tijd en om standigheden reële alternatieven," zo merkte hij op. In zijn congresrede bepleitte Hoek stra verder het doorbreken van de politiek van het groot-kapitaal. Vol gens hem moet Bestek '81 terugge drongen en dienen alle matigings maatregelen, die leiden tot afbraak van levenspeil en koopkracht worden bestreden. Hoekstra drong aan op het doorvoe ren van nieuwe, andere bezuinigingen op bewapening, op de winsten van de monopolies en banken en op zeer hoge inkomens. Het opleidingscentrum voor de mobiele eenheid van de politie in Neerrijnen is sinds kort met prikkeldraad afgezet „Louter een voorzorgsmaatregel," zegt de leiding. ie- Van onze parlementsredactie D© HAAG Christen-radicalen in Nederland moeten bij de MStkomende kamerverkiezingen hun stem kunnen uitbren- jtn op een onafhankelijke evangelische lijst. Dat is het streven van de heren Feddema en Herstel, naar eigen zeggen „vanaf het eerste uur betrokken bij de christen-radicale beweging" in Nederland. ;a: rt Zij hebben in een oplage van enkele honderden exemplaren een verkla ring verspreid, waarin geestverwan te ten hun instemming kunnen betui 1. gen met de handelwijze van prof Goudzwaard. Goudzwaard, de gees telijke vader ovan het CDA-verkie- ijk öngsprogram „Niet bij brood alleen", heeft z'n activiteiten in CDA-verband gestaakt. Bovendien heeft Goud- waard zich teruggetrokken als kan- didaat-kamerlid voor het CDA. heren Feddema en Herstel zouden idzwaard graag zien op een nieu- evangelische lijst. Feddema: „dat Sr- 3- USSELMUIDEN (ANP) In Grafhorst (gemeente IJssel- muiden) zijn, voor zover be kend, de eerste ooievaars van dit jaar geboren. Het gaat om drie jongen, die zich in het nest bevinden dat 24 jaar geleden is gebouwd en van begin af aan is bewoond. Maar het is vol gens de Grafhorster gemeen schap. die met het wel en wee van de ooievaars sterk mee leeft, nog nooit voorgekomen dat er zo vroeg in het seizoen broedresultaten zijn geboekt. Dit is te danken aan de om standigheid dat het mannetje van de Grafhorster ooievaars familie op het nest in het dorp overwintert. En als dan ook nog het vrouwtje vroeg in het voorjaar uit warmere streken naar Grafhorst terugkeert (zoals dit jaar), dan kan de paring eerder plaatsvinden dan elders in Nederland. Dit heeft als groot voordeel dat de jongen zo'n drie maanden lang de tijd hebben om zich sterk te maken voor de grote trek naar Afrika. Nu nog zijn ze geheel afhankelijk van het voedsel dat hun ouders aanvliegen. Mevrouw Penninkhof, die al 24 jaar actief is met de hulp aan de Grafhorster ooievaars, vult het eten voor de jongen aan met vooral vis. Het zal overigens nog zo'n zes weken duren voordat de jonge ooie vaars van het nest kunnen komen. kan een herstelde AR-partij zijn, de bestaande Evangelische Volkspartij (EPV), de werkgroep Niet bij brood alleen (NBBA), (die in CDA-verband opereert, (red.), of een combinatie van die groeperingen. Zo'n lijst moet er, hoe dan ook, komen.' Persoonlijke titel Feddema en Herstel zijn zelf lid van de ARP, EPV en de werkgroep, maar handelen „geheel op persoonlijke ti tel". Feddema bestrijdt, dat het ver spreiden van de verklaring de „bezin ning" binnen de kritische werkgroep niet bij brood alleen doorkruist. Juist deze week heeft het bestuur van de broodwerkgroep de leden gevraagd zich uit te spreken over de toekomst van de organisatie. Een van de moge lijkheden is de oprichting van een nieuwe partij. ZWOLLE Uit protest tegen wat zij noemen „het asociale beleid van de directie" hebben ongeveer vijftig chauffeurs van de Zwole busvervoer sonderneming Schutte Stadsdienst b.v. gratis passagiers vervoerd. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Nederlandse regering verwacht „bijzonder weinig resultaat" van de komende vergadering van de inter nationale Rijncommissie, die maandag en dir gehouden. Aanleiding daartoe is. volgens pre mier Van Agt gisteren na afloop van de ministerraad, het feit dat de Fran sen zijn verhard in hun standpunt het zout uit de kalimijnen niet in onder grondse koepels te willen opslaan. Een inmiddels jaren oud verdrag, waarbij de Rijnstaten zich verplich ten een bijdrage te leveren om het Frankrijk mogelijk te maken het zout op die manier te lozen, wil Frankrijk O Vervolg van pagina 1 De vakcentrales FNV en CNV rea geerden gisteravond zeer negatief op Van Agts uitlatingen over de koop kracht voor de laagste inkomens. Van Agt probeert zich onder eerdere be loftes voor koopkrachtbehoUd voor tenminste de laatste inkomens uit te draaien, aldus de FNV. Het CNV zal zich maandag beraden over de uit spraken van de premier. Van Agt ging ook in op de aandrang van PvdA en CDA om topsalarissen bij de overheid zelf sneller te mati gen. „Ja. dat mot wel beuren." vond de premier. „Maar de groep waarover het gaat is zo klein, trouwens, ze staan al op min drie." Voorjaarsnota Volgende week wil het kabinet beslis sen over de „voorjaarsnota" over de voortgang met de uitvoering van de rijksbegroting 1980. Er moet dan een gat van rond een half miljard gulden worden gestopt. Maar Van Agt voor zag daarbij geen moeilijkheden. De gaten en tegenvallers worden name lijk voor dit jaar goedgemaakt door „incideptele meevallers" bij de belas tingen. Het betekent wel dat ook nier voor vanaf 1981 nadere, definitieve oplossingen moeten worden gevon den. net als voor het miljard dat van de drie miljard gulden extra bezuini gingen 1980 allèen nog maar tijdelijk is ingevuld. De meevallende voor jaarsnota is voor het kabinet dan ook een stilte voor de storm, vreest Van Agt. Minimumloners en mensen met een laagste sociale uitkering zijn door de juli-maatregelen van het kabinet net to beter af dan zonder die maatrege len. Minister Albeda van sociale za ken rekent dir voor in zijn antwoord ter voorbereiding van het Kamerde bat. komende week. over Albeda's „uitschuifwetje". Minimumloon en uitkeringen zijn bruto automatisch gekoppeld aan de CAO-lonen. Dat zou op 1 juli een verhoging met 2,9 procent opleveren. Minimumloon en uitkeringen zouden dan echter veel meer stijgen dan de overige CAO- lonen. Want die krijgen vanwege de loonmaatregel slechts 26 gulden bru to per maand erbij. Albeda wil nu 0,9 procent van de Verhoging van juli uitschuiven naar 1 januari 1981. Zon der uitschuif zouden minimumloon en uitkeringen in januari slechts 1,4 procent stijgen, tegen de CAO-lonen vermoedelijk nog wat meer dan 2,5 procent. Door de uitschuif worden de eerstkomende verhogingen voor het minimumloon nu 2 procent op 1 juli en 2,5 procent op 1 januari 1981. Albeda wil echter het effect van de uitschuif tesamen bezien met de be lastingverlaging op 1 juli. Die verla ging is immers getroffen vanwege de lage loon toeslag van 26 gulden, de zelfde aanleiding dus als om tot uit schuif over te gaan. Het netto mini mumloon is volgens Albeda's reken werk nu met uitschuif plus belasting verlaging drie gulden per maand be ter af dan met de automatische ver hoging van 2.9 procent. En de laagste uitkeringen zijn negen gulden netto beter af per maand. Het iets lagere minimumloon scheelt het bedrijfsle ven vijftig miljoen gulden aan loon kosten in de tweede hel/t van dit jaar De sociale fondsen profiteren niet. Zij besparen dit najaar wel op uitgaven voor uitkeringen, maar ontvangen nog meer sociale premies doordat de lonen, vanwege de loonmaatregel, zo weinig stijgen. dinsdag wordt niet ratificeren. Vooral het parlement is er tegen. Wel wil men zoeken naar andere wegen om van het zout af te komen. Op dit ogenblik worden per uur gi gantische hoeveelheden „afgewerkt" zout in de Rijn geloosd. Nederland heeft daar zoveel last van dat volgens minister Ginjaar (milieuhygiëne) het binnen enkele jaren niet meer moge lijk is om in grote delen van het land de drinkwatervoorziening op peil te houden. Volgens de ministerraad, die dit gis teren besprak, is het zinniger om in plaats van een ambtelijk overleg, zoals de internationale Rijncommis sie. aan te sturen op een overleg tus sen de ministers van de Rijnoeversta- ten. Alleen al vanwege de publiciteit, die daarmee is gemoeid, lijkt dit pre mier Van Agt veel waardevoller. Van een onzer verslaggevers HOGE VELUWE De hoeveelheid heide in Nederland is in anderhalve eeuw met negentig procent teruggelopen. Ook veel overgebleven heide valt vaak aan verloedering ten prooi. Heidevelden kunnen op grote schaal in grasvelden veranderen. In het nationaal park De Hoge Veluwe wordt een experiment gehouden om door afpleggen de opmars van gras in heidevelden een halt toe te roepen. Rond 1830 had Nederland on geveer 600.000 hectare heide. In 1907 was dat al verminderd tot 450.000 en in de jaren ze ventig was er nog 61.000 hec tare heide over. Heide ontstond door de resten van een afgebrand bos. Daar na graasden schapen op de heide. Om niet uitgeput te ra ken hadden de akkers bemes ting nodig. Daar zorgden de schapen me hun mest voor. Als strooisel voor de stal sta ken de boeren zogenoemde plaggen op plaatsen op de hei de waar de humuslaag dik ge noeg was. Het door de scha pen platgetrapte mengsel van humus en mest werd op het bouwland gelegd. Als de scha pen de heide hadden afgegra- zen, werd de heide in brand gestoken. Daardoor werd de groei van bomen belemmerd. Door dit proces vernieuwde de heide zich voortdurend. Kunstmest Na 1900 kwam er een einde aan dit agrarisch systeem. Kunstmest werd ingevoerd. Australië nam wol en andere produkten van het schaap over. De heide had in econo misch zin geen functie meer. Vanaf dat moment werd er zoveel heide omgezet in land bouwgrond en bos dat de kwa liteit van de heidevelden ach teruit holde. Het gevolg daarvan is dat Ne derland de laatste heidevel den als monumenten in stand moet zien te houden. Dat is niet eenvoudig. Het is niet vol- doënde om heidevelden aan te kopen en te beschermen. De velden moeten ook worden beheerd en er moeten doel treffende maatregelen worden genomen. Oorzaak Een van de modernste aansla gen op de heide wordt ge pleegd door recreanten. Nor male recreatie echter kan op de heide weinig kwaad. Ern stiger wordt het wanneer hei develden bijvoorbeeld het to neel worden van crosswed strijden. Bovendien heeft mer te kampen met vergrassing voornamelijk door toedoer van het opdringende pijpe strootje, bochtige Smele er bosopslag. Verder zijn de laat ste jaren keverplagen funest voor de heide. Met name dc legioenen heidehaantjes heb ben al veel heidevelden opge vreten. Een onderzoek om de proble men op te lossen is in volle gang. De exacte oorzaken zijn echter nog niet voldoende be- ikend. Er zijn evenwel aanwij zingen dat het ouderwetse af- plaggen wel eens des poedels kem zou kunnen zijn. Nog maar kort is bekend dat het gevreesde heidehaantje alleen overwintert in heide waaron der voldoende dikke lagen hu mus aanwezig zijn. Het insect zou in andere delen van de heide het voorjaar niet halen. Verder wordt vermoed, dat dank zij een hoog organisch stofgehalte in de bodem (meer vruchtbaarheid) de grassen een zo grote concurrentie kracht kunnen ontwikkelen, dat de heide het onderspit moet delven. Kevers en gras sen werken dus gezameüjk aan het verdwijnen van heide. Het afpiaggen van de heide velden maakt in dat geval de regeneratie (herstel) weer mo gelijk. Medewerkers van het natio naal park De Hoge Veluwe menen dat de toestand van de Nederlandse heidevelden zo penibel is geworden, dat niet gewacht moet worden, totdat de oorzaken wetenschappe lijk zijn vastgesteld. Plaggensteken met de hand is door de hoge arbeidskosten niet meer mogelijk. Speciale machines bestaan er nog niet voor. Daarom werkt men tot nog toe met machines van een loonwerkersbedrijf. De ma chines hebben al acht hectare heide afgeplagd. Het experi ment wordt begeleid door het rijksinstituut voor natuurbe heer. DEN HAAG (ANP) Het partijbe stuur van de PPR is niet gelukkig met de actie van twee Zeeuwse PPR- leden om prof B. Goudzwaard, die onlangs van het CDA afhaakte, te winnen voor de PPR. PPR-voorzitter H. Verbeek zei giste ren er niet van te houden „mensen bij andere partijen weg te slepen". ..Dat is niet loyaal", aldus Verbeek, die er op wees dat Goudzwaard nog altijd lid is van de ARP Verbeek betreurt verder, dat er voor af geen overleg is geweest tussen de initiatiefnemers en het partijbestuur. Hij heeft de twee Zeeuwse PPR-le- den. F. Bergwerf! en A. Kamermans, ingelicht over het standpunt van het partijbestuur. Verbeek noemde tenslotte de actie niet meer „opportuun", gezien de ne gatieve reactie van Goudzwaard op het voornemen van de twee PPR- leden hem op de lijst te zetten „Mochten jullie mijn kamertje ver huren, mijn rekening staat ter be schikking

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3