een bloemlezing over geld 'Bemoeienis van de staat onrechtvaardig' Borg logische finalist Eefting haalt limiet Criminoloog Hoefnagels verwerpt boycot Olympische Spelen Tournee Feyenoord eindigt grimmig Man: derde dode binnen een week Gerulaitis in eindstrijd na zege op Connors Saronni winnaar laatste tijdrit Zwemrecord op 200 meter rugslag 33 or Matty Verkamman CH Op woensdag 5 november 1969 debuteerde Ruud el in het Nederlands elftal. Dat gebeurde in Amsterdam ;en wereldkampioen Engeland, dat met 0-1 won. Krol was n twintig jaar en pas een maand of drie basisspeler bij ïjax. Op 26 juli 1969 was hij, tegen Manchester City, voor het ierst in Ajax-één verschenen. Een bliksem-carrière derhalve; rat goed is komt snel. In no-time deed Krol de door Michels iaar Feyenoord verbannen Theo van Duivenbode vergeten. Vlak voor zijn interland-debuut mocht Krol in het sportprogramma van de NOS-televisie komen vertellen vat hij zoal vónd van het Oranje- jhirt. Hij was nauwelijks enthousiast. Hij vond het wel een eer, en zo, maar iel meteen maar dat de financiën beter geregeld moesten worden. Twintig jaar en al helemaal onder Invloed van de geldmaniakken bij lijn club Rudolf Josef Krol begint over enkele dagen in Italië waarschijnlijk aan zijn afscheidstournee met het Neder lands elftal. Met 71 caps is hij al dik record-international. Zelf houdt hij er erdege rekening mee dat -zijn keuze roor Vancouver Whitecaps een nog rerdere uitbouw van zijn Oranje- oopbaan in de weg staat. Misschien jetreurt hij dat niet eens zo zeer, want de nieuwe generatie internatio nals is allang de Zijne niet meer. Hij botste nogal eens met de jongeren. Dit jaar nog in Vigo, waar Willy van de Kerkhof het algemene ongenoe gen over Krols houding in de com merciële Oranje-zaakjes scherp ver woordde. Het grote publiek zal Ruud Krol dé man die tafeltennissen bij het Am sterdamse club Sorry'61 op een zeker moment leuker vond dan de voetbal sport die hij vóór zijn prof periode bij de amateurclubs Rivalen en Rood Wil beoefende straks herinneren aJs een uitstekende voetballer; een prachtige pass die hij bijna zittend over grote afstand verstuurde, een «tuurlijk overwicht en veel uitstra- ïig; een opmerkelijk faire speler ook. n elf jaar tijds slechts één officiële waarschuwing, van Ben Hoppenbrou-- en het afgelopen seizoen én wedstrijd schorsing voor drie on benullige gele kaarten. Op de voetballer Krol is derhalve s. reinig aan te merken, ofschoon hij de hij heeft gezien dat ik minder op latste jaren ook zwakke wedstrijden 'dreef ben. Toch wil ik zo snel moge- ;ft gespeeld. De WK in Argentinië lijk mijn plaatsje heroveren in het betere contracten en een latent ver langen naar een vertrek bij Ajax. Het is er uiteindelijk toch nog van gekomen. Van Ajax-voorzitter Harmsen is de uitspraak „Krol denkt alleen nog maar aan geld". Het staat vast dat bij hem voor geld veel te koop is. Dat bleek onlangs nog. Kort nadat hij ln De Telegraaf op een ordinaire manier was onderuitgehaald (hij verzuimde een smakeloos feestje van de Neder lands elftal-selectie ln Zeist op te luisteren, waarna het ochtendblad onmiddellijk het aanvoerdersschap ter discussie stelde) ging hij voor een ongetwijfeld riant bedrag akkoord met een persoonlijk EK-rubriekje ln die krant. Geld. Het is bijna een trefwoord in elf jaar interviews met Ruud Krol. Hier bij een bloemlezing. „Ik ben altijd nerveus. In het begin moest ik zelfs slaappillen Innemen. Maar die heb ik nu gelukkig niet meer nodig. Dit seizoen moet ik me waar maken. Dan heb ik pas iets gepres teerd." (De Volkskrant, september 1969) „Ik ben beslist niet ontevreden bij Ajax. Ik voetbal er fijn en ik zou niet weten in welke club Ik liever zou willen spelen. Op goede voorwaarde zou ik best een „levenscontract" wil len hebben. Voor een jaar of tien." (Goal, maart 1970) „Ik ben te nerveus, en ik heb er geen verklaring voor. Tegen ADO bakte ik er helemaal niets van. Rene Pas. die anders voor mij geen probleem is. speelde mét mij. Ik moet eerlijk zijn: ik dacht niet dat bondscoach Fadr- honc mij voorlopig wil hebben. Ook Ruud Krol (r.) flankeert bondscoach Zwartkruis. voor hem persoonlijk zelfs een Ikse teleurstelling. Vooral een zeu- nde bilblessure hield hem verre van ijn normale niveau- bndanks zijn capaciteiten is Ruud - Kro\ buiten het veld eigenlijk nooit buitengewoon populair geworden. En ,obere prof die de publiciteit niet eerste elftal van Ajax. Stel je voordat Ik defintief terug val." (Het Vrije Volk, november 1970) „Ik voel er niets voor om nog in Jong Oranje te spelen. Ik heb ln die ploeg niets te winnen, alleen maar alles te verliezen. In het A-elftal kreeg Je de opzocht. Als hij de pers haalde ging kans een behoorlijk bedrag te verdie- het meestal wel over geld, contracten. nen en internationaal naam te ma ken. Voor mij betekent een wedstrijd met Jong Oranje een stap terug. Ajax is mijn broodheer. Daar ligt mijn geld." „Het is een geweldige omschakeling om je helemaal in dienst van de voet balsport, je nieuwe vak te stellen. Nu vind ik het heel gewoon. De opofferin gen zijn vanzelfsprekend. Je wordt ervoor betaald. Zoals iemand anders naar kantoor gaat, zo ga ik toevallig voetballen. Voetballen blijft mijn hoofdberoep, daarmee kan ik voorlo pig het meeste geld verdienen." (Trouw, maart 1971) „Voetballen en uitgaan zijn niet te combineren. Zeker niet als je, zoals ik, bovendien nog moet proberen te rug te komen. Die ongelukkige been breuk tegen NEC, ik verstapte me gewoon, heeft me veel extra werk opgeleverd. Ik heb nu een meisje, Yvonne van Ingen, en dat geeft uite raard ook verplichtingen. Je voelt je op een prettige manier gebonden, Je leeft regelmatiger." „Ford had er meer publicltiet uitge sleept als ze alle internationals een wagen hadden gegeven. Nee, die hele sponsoring moet herzien worden. Het beste lijkt me dat de KNVB daar een speciale man voor aanstelt, die dan in overleg met de speler en de leiding dat soort zaken gaat behartigen. Ik heb altijd al een vrij zakelijke instel ling gehad. M'n vader en m'n ouwe gabber Nico Rijnders hebben me in dat opzicht wel wijs gemaakt Ja. Daarom ook wil ik bij Ajax een ander contract. Ik ben niet getrouwd en dus pakt de belasting me extra stevig aan. Mislschien zit er daarom wel een voordeel in wanneer ik tot een soort spaarregeling met Ajax kom." (Voetbal International, mei 1972) „Met bepaalde journalisten zal ik nooit praten. Ik heb wel eens ruzie gehad met iemand, omdat hij niet de waarheid schreef en daar hou ik niet van. Dan zal ik ook nooit meer met zo'n jongen praten. Dat is tegen mijn principe. Het is vaak met kranten zo dat ze wel altijd negatief over iemand schrijven, maar nooit positief. Goed, dat moeten ze zelf weten." „Mijn contract duurt nog drie jaar. maar wie weet gaan de Spaanse gren zen nog 's open. Ik heb daar vrij redelijk gespeeld, dus misschien ben ik opgevallen misschien ook niet. Maar ik zou toch wel graag naar het buitenland willen. Als Ik daar veel geld kan verdienen, zal lk echt niet bij Ajax blijven." (Vraag van HP-verslaggever Theun de Winter aan Krol die op dat mo ment een bedrijfje in plastic verpak kingen runt: plastic verpakken ver vuilen het milieu. Houd je dat wel eens bezig?) „Als ik het verkoop? Nee, nooit. Ik denk nooit; ik kan het niet verkopen, want dan krijgen we stank of zo. Ik heb natuurlijk ook liever frisse lucht, maar ja, dat is nou eenmaal de indus trie. Dat hou je niet tegen. Ik denk er nooit aan, want als ik er bij na zou denken dan zou ik niets meer verko pen en dan zou het geen geld ople veren." (Haagse Post, juni 1973) „Ik verdien een redelijk salaris bij Ajax. maar er zijn Jongens bij geko men die echt meer, verdienen. Dure jongens qua aankoop. Dan moet je de anderen niet met veel minder afsche pen, vind ik." Over het Nederlands elftal; „De en tourage is kouwelijk. Aan de buiten wereld merk ik niet dat we over een maand WK-voetbal spelen Ajax heeft lage tijd sterker gespeeld dan Oranje. En dat moet wéér mogelijk moet er zijn. Karei Jansen heeft onze belangen in dat opzicht te laks behar tigd. Maar ja. alles-is fout gegaan. Dit dus ook." (Voetbal International, mei 1974) „Veel journalisten zijn niet te ver trouwen, en dat maakt me dan huive rig. Soms voel ik dat een gesprek niet lekker loopt. Dat kan dan aan de verslaggever liggen, maar ook aan mezelf. Dan ben ik waarschijnlijk niet helemaal bij met mijn hoofd."' (Het Parool, oktober 1974) „Misschien moet mijn kans nog ko men. De markt om je slag te slaan is niet zo groot. Misschien als in Italië de grenzen nog eens opengaan." „Van der Kuylen schijnt uitgeróepen te hebben dat ik liever had dat hij in de rust was vervangen. (Polen-Neder land 4-1, Katowice) in plaats van Wil lem van Hanegem. Waar hij die onzin vandaan haalt is mij niet duidelijk." (Haarlems Dagblad, oktober 1975) „Als laatste man moet Je meedogen lozer zijn. De oorlog moet je zien als een tweestrijd die je niet mag'verlie- zen. Je moet daarbij niet'per se onge oorloofde middelen gebruiken. Je hebt binnen het elftal een taak op je schouders gekregen en daar begin je aan of niet. In de mandekking ben je voor het elftal alleen belangrijk als je die man lam legt. Hij mag niet aan de bal komen en er zekers niets goeds mee doen. Wat je zelf als speler meer kunt doen, is meegenomen." (Trouw, november 1975) Over Argentinië: „Nee, ik ben niet politiek ingesteld. Dan kun je ner gens meer spelen, dat heeft er dus niets mee te maken. De WK zal als propaganda gebruikt worden, maar heeft Canada dat onlangs niet met de Olympische Spelen gedaan en zou Rusland dat in 1980 niet doen? Ik geloof best dat de veiligheid goed voor elkaar komt. Twijfel ik niet aan." International, september (Voetbal 1976) „De afgelopen jaren is ongeveer iedereen vertrokken, op Barry, Wim- pie en mijn persoontje na. Het ging logisch direct minder goed met Ajax en dus met mijn verdiensten. Met die verkopen heeft het Ajax: zijn. Kun je Ajax .optimaal motiveren - indlrect aan mljn geld gKe. rion «Tölnnf it flat Telfc rlit olftal hofor D dan geloof ik dat zelfs dit elftal beter kan spelen dan het Nederlands elftal." „Alles rond het Nederlands elftal Is slecht geregeld. Dat gepraat in no vember vorig jaar over die blauw drukken die klaar lagen. Nou. in die kast zat helemaal niets. Dat geld ook, het is toch een schande dat we nog niets ontvingen. Nederland-België heeft toch geld opgeleverd. Het geld ten. Nu wil ik best helpen bouwen aan een nieuw Ajax. maar dan wel met een kleine wijziging in mijn contract. Klinkt dat onredelijk?" (Accent, april ,1977) „Ik had graag bij een andere club gespeeld. De vraagprijs van Ajax was belachelijk, daarom ging het alle maal niet door. Anderlecht en Bayern München waren uitstekende clubs voor mij geweest. Ik wil gewoon iets anders, ik leef in een sleur. Ik kom nou al elf jaar bij Ajax. Elf Jaar train ik al op hetzelfde veldje. Steeds het zelfde veld. geestelijk is dat erg moei lijk." „Trouwens, in New York moet ik de mode ook nog eens gaan bekijken. Kan ik daar gelijk ook voetballen. Want in de toekomst wil ik zeker in Amerika spelen. Dat heb ik me vast voorgenomen." „De PSV'ers zijn te bescheiden In mijn ogen zijn ze. extreem uitge drukt. te zeikerig. Dat is het verschil tussen de Brabanders en ons." (Sport, september 1977) „Ik heb verder ook geen moment het gevoel gehad dat we met een wereld kampioenschap bezig waren. Alleen in de tweede ronde tegen Oostenrijk en West-Duitsland voelde ik de span ning van erop of eronder. Argentinië is zo groot dat je geen moment een voetbalsfeer hebt kunnen voelen. We hebben eigenlijk alleen maar zes we ken in een kamp gezeten. Als je het dan op een rijtje zet, hebben we ons als spelers er goed doorheen ge slagen." „Ik zei, meneer Hogewoning, wat er ook gebeurt; ik heb geen trek om naar die generaal (Videla) te gaan. Toen zei hij: Ruud dat regel ik wel. dan neem ik hem (de wereldcup) wel aan van de generaal of ik vraag het de ambassadeur. Dat heb ik toen ge loofd, waarom niet?" (Vrij Nederland, november 1978) „Ik wil graag op dezelfde voet verder kunnen leven als het voetballen voor bij is. Daarom werk ik nu aan mijn toekomst. Er wordt verdient, zeker. Maar voetbal is nog steeds mijn be langrijkste bron van inkomsten, meer dan vijftig procent." „De mensen blijven alleen komen wanneer je een goede kroket, nassl- bal of bami-bal verkoopt. Want als Jansen meer biedt voor hetzelfde geld. gaat niemand naar Krol omdat die toevallig een potje kan voet ballen." (Nieuwsblad van het Noorden, janu ari 1979) „Ik heb iets nieuws nodig. Ik moet uit de sleur. Amerika is nog geen alterna tief, omdat ik me er te jong voor voel. Ik wil voorlopig nog echt voetballen in een topclub." (Trouw, mei 1979) „De organisatie en de commercie ver schillen in het Noordamerikaanse voetbal sterk van Europa. Het lijkt mij een uitstekende ondergrond voor later. Eigenlijk had ik al vorig jaar moeten weggaan. Maar toen liet ik mij weer overhalen om te blijven, in het belang voor de Jeugd bij Ajax." (Algemeen Dagblad, april 1980) tOTTERDAM „Alles wat de staten bij hun poging de boycot van de Olympische Spelen in Coskou te bewerkstelligen, zeiden was onzin, want hun adviezen waren ongerechtvaardigd, nwettig en onbetrouwbaar. Daarna was de lucht door die statelijke bemoeizucht zodanig trvuild, dat de ook voor de sportmensen belangrijke discussies over kwesties als mensen- echten volledig verziekt waren, voordat de verantwoordelijke burger zeil kon gaan denken." Dit zei de Rotterdamse hoogleraar rimmoloog. prof. dr. G. P. Hoefna gels bij de bul-uitreiking aan acht (gestudeerde juristen aan de Eras- nus-universiteit in Rotterdam in een (ede „De Staat en de Olympische Ipelen". Met name het advies van (resident Carter en de daarbij uitge diende politieke druk de Spelen niet oor te laten gaan, blijken volgens Hoefnagels „weinig betrouwbaar" floor de bijsmaak van de olie en de «jen herverkiezing. Bovendien vindt Hoefnagels het nog al vreemd dat juist de VS tot een wycot hebben opgeroepen. „Er is een enkele legitimiteit voor het taatshoofd Carter van Amerika om 'e Olympische Spelen in Moskou te Allen boycotten wegens de agressie w Rusland en Afghanistan, zolang e agressie van de VS in El Salvador n Nicaragua duurt en zolang de her- bering bestaat aan de smerigste orlog uit de geschiedenis van Ameri- ln Vietnam." oefnagels gelooft dat de oproep van arter een radertje is tussen de ver- lezlngsmachine en de oorlogsmachi- ORANJESTAD Feyenoord heeft de tournee door Suriname en de Ne derlandse Antillen afgesloten met een overwinning van 1-0 op de Aru baanse club RCA. Het doelpunt in Oranjestad werd gescoord door Pier- fe Vermeulen uit een strafschop. Het duel tussen RCA en Feyenoord bad een zeer grimmig karakter. Voor al in de eerste vijfenveertig minuten bejegenden de teams elkaar op zeer onvriendelijke wijze. Rene Notten *erd in de 17e minuut uit het veld Bestuurd. De aanvoerder van Feye noord ging te fel te keer tegen •theidsrechter Becker nadat deze Jan Peters de gele kaart had voorge houden. Drie minuten later kwam de Rotterdamse vereniging op voor sprong. Prof. M. G. P. Hoefnagels ne. „Voor de Amerikaanse kiezers spreekt confrontatie met Rusland meer aan dan dialoog." De boycot is voor Carter naar de mening van Hoef nagels .slechts een kleine dwaas psy chologisch element in een politiek van irrationele gebaren in de richting van zijn kiezers." Hoefnagels betreurt het voorts dat het advies van Carter door menige staat „uit solidariteit" is overgenomen. „We zijn dan al beland in de soldatensolidariteit van de oor log, waarin niet het argument en het motief, maar het bevel van de meer dere de koers bepaalt. Dat op zichzelf maakt deze solidariteit voor de sport mens ondeugdelijk", aldus Hoefna gels. De regeringsadviezen zijn naar zijn mening eveneens onwettig omdat er geen twijfel over kan bestaan dat de staat niets met de Spelen te maken heeft. De delegatie van sportmensen vertegenwoordigt uitsluitend het land. Bovendien hebben staten de Olympische wimpels nooit ter discus sie gesteld hoewel politiek en sport al geruime tijd met elkaar te maken hebben zodat zij niet nu het in hun politieke kraam te pas komt, deze zonder blikken en blozen met schaamteloze druk mogen over treden." „Het is ook volstrekt onwettig wan neer premier Van Agt en staatssecre taris Wallis de Vries verklaren geen subsidie voor de komende Olympi sche Spelen te verlenen, om reden dat de sportmensen statelijk advies heb ben weerstaan. Even onwettig is het dat de regering aan deelnemende ambtenaren geen vrijaf geeft", zo meent Hoefnagels. Hoefnagels vindt ook dat de Olympi sche Spelen verziekt zijn door state lijke prestige- en bemoeizucht. „Spe ciale stadions werden gebouwd, sporthallen, eretekens van statelijke prestigezucht, die de staten zichzelf op de borst spelden. Prestigieuze zelf bevlekking. eerzuchtige inteelt. Na tuurlijk doet Rusland dat ook dit Jaar, maar het is onzin dat nu plotse ling aan Rusland te verwijten." „Maar wie de Olympische Spelen boycot, omdat een staat immoreel of gewelddadig gedrag ten toon spreidt, omdat een staat mensenrechten schendt, politieke gevangenen heeft of martelt, discrimineert, agressie pleegt jegens andere landen, die kan de Spelen beter afschaffen en doet dat ook als hij integer is," zo meent Hoefnagels. Als alternatief zouden de Spelen dan voor goed weer aan het geboorteland Griekenland moeten worden toegewezen, of telkens aan een ontwikkelingsland." Ten slotte, zo vindt Hoefnagels, die nen de mensen zelf verantwoordelijk te zijn voor hun internationale con tacten en niet de staten. Dat geldt ook voor sportmensen. Deze omgang is in het algemeen van betere kwali teit dan die tussen staten, zo meent de hoogleraar, omdat „staatsoverhe- den niet tegen hun verlies kunnen en sportlieden over het algemeen wel, staatsoverheden zich niet aan de re gels houden, sportlieden wel en staatsoverheden hun gewelddadig heid niet kunnen beheersen als het om macht en prestige gaat en sport mensen dit wel kunnen DOUGLAS Roger Corbett is de derde Britse motorcoureur, die deze week op het eiland Man tijdens de jaarlijkse races is ver ongelukt. Corbett liet gisteren het leven na een crash in het hoofdnummer van de motor- week, de race om de klassieke trophee. Dode of niet, de strijd ging on verdroten voort. Stopzetten is er niet bij. Met de dood van Corbett is het aantal verongelukte coureurs sedert de eerste races op Man opgelopen naar 128. PARIJS De finale ln het herenenkelspel van de strijd om de open Franse tennistitels ln het Parijse stadion Roland Garros gaat tussen de Amerikaan Vitas Gerulaitis en de Zweed Björn Borg. Gerulaitis versloeg verrassend zijn landgenoot Jimmy Connors met 6-1,3-6,6-7,6-2 en 6- 4. Borg won moeiteloos van de Amerikaan Harold Solomon: 6-2, 6-2 en 6-0. TURBIGO De overwinning van de italiaan Giuseppe Saronni in de tij drit over 50 kilometer, de voorlaatste etappe van de Giro, kan beschouwd worden als een pleister op de wonde van de Italiaan die ondanks zijn ze ven ritoverwinningen toch op een grote achterstand van de bezitter van de rose trui, de Fransman Bernard Hinault in het algemeen klassement staat. Hinault, die deze editie van de Giro geheel naar zijn hand heeft ge zet, moest ecchter in deze tijdrit, toch zijn specialiteit, genoegen nemen met een vierde plaats op 47 seconden van de triomfator. Saronni kreeg van de strenge wed strijdcommissarissen een straf van 30 seconden en een boete van 100.000 lire opgelegd omdat hij gedurende de koers van zijn directeur sportief Car lo Chiappano ondanks herhaalde waarschuwingen verfrissingen had aangenomen. Een straf die echter geen enkele invloed heeft gehad op de situatie in het algemeen klasse ment 21e en voorlaatste etappe: 1. Oluaeppe Saronni <Ita>. 50 km In I uur. 2 min 31 sec (gem. 47.974 km/ u>. 2 Oregor Braun (WD1) op 41 sec 3 Knut Knudsen (Noo) op 44 sec.. 4. Bernard Hinault (Fra) op 47 sec.. 5. Tommy Prim (Zwe) op 1 min 0 sec.. 6. Roberto Vtsentlnl (Ita) op 1 min. 56 sec.. 7. Olovan- nl Battaglln (Ita) op 2 min. 5 sec., 8. Jean-Rene Bernaudeau (Fra) op 2 min 42 sec9. Hana Hlndelang (WD1) op 3 min. 5 sec.. 10. Wladlmlro Panlzza (Ita) op 3 min. 16 sec U. Jörgen Marcus- sen (Den) op 3 min. 51 sec., 12. 8erglo Parsanl (Ita) op 3 min. 58 sec.. 13. Mario Beccta (Ita) op 4 min 14. Fausto Ruperez (Spa) en Olanbattlsta Baron- chelll (Ita) op 4 min. 5 sec. Algemeen klassement: 1. Bernard Hinault (Fra) 109.40,23. 2 Wladlmlro Panlzza (Ita) op 5.43. 3. Oiovanm Battaglln HUI op 5.57. 4 Tommy Prtm (Zwel op 7 53. 5. Olbl Baronchelli HU) op 11.43, 6 Giuseppe Saronni (IU> op 12.23. 7 Mario Beccla (IU) op 12.47, 8. Josef Fuct» (Zwil op 20.26. 0. Roberto Vlsentlnl (IU) op 20.38. 10. Leonardo NaUle (IU) op 21.30. 11. FausUno Ruperez (Spa) 21.33. 12. Jean-Rene Bernaudeau (Frai 28 18. 13. Oodl Schmutz (Zwb op 29 10.14 Alessandro Pozzl (IU) op 30.37, 15. Knut Knudsen (Noo) op 42.46. De strijd tussen Borg en Solomon was eigenlijk al voor het begin_yan de partij in de halve finales beslist. Sinds 1974 hebben beide spelers el kaar veertien maal ontmoet en al die partijen eindigden in winst voor Borg. In de laatste negen ontmoetin gen tegen de kleine Solomon ver speelde Borg zelfs geen enkele set. Solomon verklaarde voor het begin van de partij tegen Borg dat hij ei genlijk niets te verliezen had. Zijn toernooi kon, na de zege op de als vierde geplaatste Argentijn Guiller- mo Vilas, niet meer stuk. De 24-jarige Borg had geen kind aan Solomon. De Zweed, die al viermaal winnaar was van de Franse titel, gunde zijn tegen stander slechts vier games in de eer ste twee sets. De derde set maakte hij uit als betrof het een oefenwedstrijd. Veel moeilijker baande Vitas Gerulai tis zich een weg naar de eindstrijd, die morgen plaats vindt. Devils vijfde geplaatste Amerikaan versloeg pas na 3 uur en 57 minuten spelen zijn landgenoot Jimmy Connors, derde op de plaatsingslijst. De 25-jarige Geru laitis maakt dit jaar een sterke in druk. Hij versloeg in januari Connors al in de halve finales van het grand prix-toemooi in New York. Daarvoor hadder Gerulaitis en Connors elkaar zeventien maal ontmoet. Connors won daarvan zestien partijen en voor Gerulaitis was er slechts éénmaal winst weggelegd. Na zijn winst op Connors in New York wist Gerulaitis ook zijn landgenoot John McEnroe te verslaan en diende zich daardoor aan in de top vier van de wereld. Toch was de overwinning in Parijs op Connors een verrassing. Gerulaitis werd in de tweede ronde van de strijd om de Italiaanse titel in Rome uitgeschakeld door de Franse jeugdspeler Thierry Tulasne en in de eerste ronde ln Parijs versloeg Geru laitis na vijf sets moeizaam de West duitser Peter Elter. Marcella Mesker heeft de halve fina les «lamesenkelspel bereikt van het- internationale toernooi in Becken- ham. In de halve finales won zij met 6-2, 6-4 van de Australische speelsteT Little. De andere halve finallstes zijn de Amerikaanse Andrea Jaeger, de Australische Sue Saliba en de Britse Joe Durie. Bij de heren kwamen tot; de laatste vier: Sandy Mayer (VS),. Paul Kronk (Aus), Onny Parun (Nwz) en Leo Palin (Fin). I In Manchester reikten de Amerika nen Stan Smith en Dick Stockton tot de halve finales door overwinningen op,hun landgenoten Dennis Ralston en Pat Dupre. Voor de halve finales damesenkelspel plaatste zich: Joan ne Russell (VS). Anne Hobbs (GB), Jane Stratton (VS) en Sue Barker (GB). - I ROTTERDAM Fred Eefting heeft in het 50-meter bassin in Rotterdam- west een nieuw nationaal record ge zwommen op de 200 meter rugslag. De zwemmer van Zwemlust/Den Hommel voltooide het openingsnum mer in 2.04.66, waarmee hij een frac tie onder zijn oude record bleef, dat hij tijdens het wereldkampioenschap in West-Berlijn (1978) zette op 2.05.01. De nieuwe recordtijd hield tevens in. dat Eefting aan de Olympische limiet (2.04.7) voldeed. Op de 200 meter vlinderslag verwe- zenlijke Kees Vervoorn een nieuw na tionaal record. Hij zwom de afstand in 2.02.63. Het oude record stond op zijn naam met 2 04.88, een tijd die hij tijdens de wereldkampioenschappen in West-Berlijn op de Mokken bracht Overigens voldeed de Zian-zwemmer niet aan de Olympische norm, die op 2.01.7 staat. Hetzelfde overkwam Albert Boon stra. De NZC'21-zwemmer kwam op de 100 meter schoolslag tot eennieuw nationaal record met 1.06.51. Het oude record stond op zijn naam met 1.07.M6 (18 mei van dit jaar in Ede gerealiseerd». De Olympische limiet staat op 1.04.2. Een nieuw aspirantenrecord was er voor Reggie de Jong op de 400 meter vrije slag. De zwemster van De Otters tikte achter Annelies Maas als twee de aan in 4.15.45. Het oude aspiran tenrecord stond op naam van Anne- liès Maas met 4.17.16. Monique Bosga haalde op de 100 me ter rugslag ook de Olympische limiet niet. De zwemster van Zwemlust/Den Hommel kwam tot de tijd van 1.04.66. De limiet ligt op 1.04.2 Programma Eerste divisie Nacompetitie Vandaag, 19.30 uur: De'Graafschap-Volcndam Wageningen-Cambuur IJSHOCKEY Nationaal kampioen Heeren veen zal het in de eerste ronde van het toernooi' om de Europese beker voor landskampioen, moeten opnemen tegen Levskl uit Sofia Dat' was het resultaat van de loting, die gisteren ln' Wenen werd gehouden Het eerste duel wordt uil de Bulgaarse hoofdstad gespeeld. SOFTBAIIn de hoofdklasse won DS8 met 9- 1 van EDO In de eerste klasse verloor Robur'58i met 3-11 van Pirates. SC1IOONSPRINGEN - Bij wedstrijden om het' open kampioenschap van Tsjechoslowtjklje is Daphne Jongejans als negende geëindigd De 14-Jarige nationale kampioene verzamelde 377 punten uit tien sprongen, hetgeen de best* prestatie ui haar pnlle carrière betekende Win nares in het sterke Oosteuropese veld werd d« Tsjechische Krca. TAFELTENNIS - Veertien van de achttien hoofdklassers hebben zich op de transfcrlijst laten plaatsen De transferperiode In de tafel- tcnniswereld loopt van 1 tot en mot 30 Juni Tot de opvallendste namen op de lijst behoren die van Bottine Vriesckoop en Trevor Taylor, als mede van Bert van der Helm. René Hijne en Han Pootzen. van het kampioensteam TT Am sterdam SCHAATSEN Tijdens het 38e ISU-congres ln Davos is Harmon van Laer gekozen als lid van het ISU-bestuur. Hij krijgt de supervisie over het hardrijden op de schaats Van Laer treedt hierdoor ln het voetspoor van zijn vader, die in 1937 voorzitter was van de USU. de Internaiio- nale schaatsunle. DAMMEN - Oud-wereldkampioen Ton 8tj- brands is alleen aan dc leiding gekomen in het internationale toernooi ln Urouiden Hij won van Soumaoro uit Mali. de Noorrtnmertkaan»e com- petitie Is fèn wedstrijd gespeeld Detroit E*-

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 33