Middenstanders trots Compleet in computers op Sastig bestaan Noorse aanspraken op Barentszee niet erkend Belastinginspecteur wil meer bevoegdheid Waterleiding in handen van gemeente Prijsstijging medicijn één kant van de zaak ICL Goudprijzen fors gestegen 'Stichting en vereniging onder de loep' Invoerrecht op olie verworpen Nefarma: Ook kostenverlaging Registratie geld ter bestrijding 'zwart circuit' Sowjet-Unie heeft grote strategische belangen ZATERDAG 7 JUNI 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 31 en thuis in uw branche Van onze redactie economie GRONINGEN Een kleine zelfstandige leggen we vaak de uitspraak in de mond: „liever kleine baas dan grote knecht". Kennelijk is dat gezegde helemaal niet zo vanzelfsprekend want in de ogen van de kleine ondernemer heeft de werkende in loondienst een vrij zorgeloos bestaan. En liefst veertig procent van de winkeliers en ambachtslieden zou niemand aanraden als zelfstandige zijn brood te verdienen. Europa's grootste computerfabrikant ICl. Nederland B.V.. Zwaansvlirt 20.1081 Al' Amsterdam, tel. 020-42 45 45 Waarom wordt de ondernemer In de meeste gevallen dan toch geen werk nemer? Juist omdat hij zich kan be roepen op de lasten en opofferingen als weinig vrije tijd en lange werk dagen die het eigen bedrijf met ach meebrengen. Daarin vindt hij psychisch tegenwicht tegen de zor gen van de zelfstandigheid. Hij meent op te boksen tegen de geest van de tijd waarin de mensen de weg van de minste weerstand kiezen. Hij kan trots putten uit het feit dat hij zich op eigen kracht staande weet te houden, ook al zijn „de tijden niet gemakke lijk". De eer van de zelfstandige ligt in het feit dat hij „het niet makkelijk heeft, er hard voor mo^t werken en dat het hem toch maar gelukt". Dat zijn enkele bevindingen van dr. J. H Pompe. een socioloog, die deze week in Groningen promoveerde op het proefschrift „de kleine midden stand in Nederland". Pompe en zijn medewerkers hebben honderden vraaggesprekken gevoerd met men sen uit de oude middenklasse (winke liers, loodgieters, garagehouders) en uit de nieuwe middenklasse (de „wit te boordenwerkers"). Het verschil in denken tussen deze twee groepen vormt de kem van het onderzoek. Levensstijl Ten opzichte van de gemiddelde em ployé onderscheidt de middenstan der zich ondermeer door het feit dat zijn werk een stijl van leven vertegen woordigt. hij heeft veel minder een tweede leven als hij na sluitingstijd de deur achter zich dichttrekt. Het sou te verwachten zijn dat de zelf standige dat als een nadeel, verbon den aan zijn beroep zou ervaren; een nadeel dat het in de ogen van een werknemer wel degelijk kan zijn. Opmerkelijk is echter, schrijft Pom- po, dat de zelfstandige de sterke ge bondenheid niet als een tekortko ming ziet. Het is eerder het onvermij delijke gevolg van het zelfstandig zijn. Een onafhankelijkheid die on dermeer inhoudt dat de werkweek lang is, dat bij de meerderheid woon huis en bedrijf niet gescheiden zijn, dat de echtgenote vaak in meerdere of mindere mate meehelpt in de zaak, dat de zelfstandige niet zo gemakke- üjk van huisman als de werknemer en dat hij kortere vakanties heeft, flet hoort er allemaal bij maar aldus Pompe de kleine ondernemer kan zich onderscheiden van de steeds groter wordende werknemende be roepsbevolking. Eigenlijk beant woordt het op eigen kracht hard wer kende individu aan een ideaalbeeld; de individuele mens die zijn levenslot en levensomstandigheden in eigen hand heeft en vecht tegen het onder gaan in de massa. Volgens Pompe is de tragiek van de kleine ondernemer evenwel dat hij uit economische noodzaak meer en meer gedwongen wordt om elemen ten die hem van de werknemer onder scheiden prijs te geven. Hij is in toe nemende mate afhankelijk van steun en bescherming door de overheid. Door het sociale verzekeringsstelsel en allerlei steunmaatregelen worden de bestaansmogelijkheden van de middenstander weliswaar beter maar tegelijkertijd betekent het een grote re gelijkschakeling van het zelfstan dige bestaan aan dat van de werkne mers. Dat ondergraaft in de opvattin gen van de middenstander niet alleen de mogelijkheden voor particulier initiatief en persoonlijk risico, het tast ook het ideaalbeeld aan. Daarbij komt nog dat de verschillen in levens stijl vervagen. Zeker middenstanders uit stedelijke centra gaan liever bui ten wonen dan de avond en nacht door te brengen boven de winkel of achter de werkplaats. Sociale status Dat duidt erop dat de eigen identiteit van de kleine zelfstandige geringer wordt Uit het onderzoek blijkt trou wens dat de omtrekken van het „maatschappelijke midden" vaag zijn en dan zowel gezien door de bril van de middenstander als die van de employé. Belden zien zichzelf niet als een klasse, een stand of een status groep. Het midden is slechts een situ atie waarin men zich bevindt Die plaats wordt duidelijker door verge lijking met anderen: de handarbei ders en de maatschappelijke boven laag. Het neemt niet weg dat een kleine zelfstandige zichzelf hoger op de maatschappelijke ladder plaatst dan waar hij in de visie van anderen staat. Pompe geeft daar een verklaring voor. Middenstanders benadrukken hun zelfstandigheid, daar geven zij een hoge waardering aan, terwijl voor werknemers andere waarden hoger in aanzien staan. Niet de zelfstandig heid is volgens de employés belang rijk maar „of je wat geleerd hebt". Hoe hoger de scholing, des te groter het prestige. Over de sociale plaats van de mid denstander kwamen in het onderzoek nog twee interessante kenmerken naar voren. In de eerste plaats erva ren middenstanders anders hun af stand tot arbeiders verder dan werk nemers dat doen. Vooral als die werk nemers zelf van lagere sociale her komst zijn, een lager inkomensni veau hebben of een lager inkomen. Een tweede ontdekking was dat de' middelbare werknemer nogal met zijn eigen carrière bezig is. Hij denkt hogerop te komen. De kleine zelfstan dige is op dat punt heel wat nuchter der, zegt Pompe. Zelf denkt de mid denstander niet veel verder te komen dan waar hij nu is, maar zijn kinderen moeten het beter krijgen. Zijn stre ven verschilt misschien niet zoveel met dat van de werknemer, maar hij denkt meer op lange termijn. Politieke voorkeur De kleine zelfstandigen uit het onder zoek blijken aanzienlijk rechtser te stemmen dan de employées die in dit geval bestonden uit lagere en middel baar personeel dat hoofdzakelijk ad ministratief en technisch werk ver richtte. Bij de middenstanders zei 57 procent op CDA of WD te stemmen en 20 procent op PvdA. D'66 of PSP Onder de werknemers was er een gro te voorkeur voor deze linkse partijen: 63 procent tegen 28 procent stem mers op CDA of WD. Bij deze cijfers gaat het overigens meer om de gecon stateerde verschillen tussen de twee groepen dan om de waarde van de cijfers zelf die geen enkele landelijke betekenis hebben. Alle ondervraag den woonden namelijk in de stad Groningen. Eigenlijk gaan de verschillen links- rechts nog verder dan uit de cijfers naar voren komt, laat Pompe zien. Want Jinks" voor de employées is linkser dan voor de middenstanders. die zeiden op een van de progressieve partijen te stemmen. Uit vragen over politieke onderwerpen als inkomens verschillen en overheidsbemoeienis kwam naar voren dat linkse midden standers met hun opvattingen niet veraf lagen van employées voor wie het CDA de favoriete partij is. CDA- middenstanders zaten meer in de rechterhoek van de partij, employées in de linker. Onder de middenstanders was er een groter percentage dat antwoordde niet te stemmen dan bij de employ ées. Dat ligt, aldus Pompe voor een deel aan het verschijnsel dat veel ondernemers de politiek wat op een afstand houden. Maar een belangrij ker verklaring is wellicht dat de klei ne zelfstandige zich ln geen enkele partij helemaal terugvindt. In zijn belevingswereld is er geen enkele par tij zowel anti-socialistisch als anti grootkapitaal. De kleine midden stand heeft geen duidelijk politiek dak boven het hoofd, meent de Gro ningse socioloog. LONDEN (Reuter/AP) Voor het eerst sinds drie maanden, is het goud gisteren weer (even) boven de 600 dollar per ounce geweest. Dat was in Londen, waar rond het middaguur op 602,50 dollar werd gehandeld. Op alle goudmarkten van Europa de den zich gisteren forse prijsstijgingen voor. Deze ontwikkeling wordt toege schreven aan bezorgdheid over de stijgende spanningen in het Midden- Oosten en aan de daling van de rente in de Verenigde Staten. In Londen lag de prijs van het goud bij het sluiten van de markt gisteren op 600 dollar per ounce (van 31,1 gram), vergeleken met 587 dollar aan het einde van de handel donderdag. De prijzen van goud hebben ongeveer een maand lang tussen de 500 en 520 dollar geschommeld. Van onze redactie economie ZUTPHEN De Vereniging van Belastinginspecteurs in Amsterdam, wil dat stichtingen en verenigingen de verplich ting wordt opgelegd, opgave te doen van de inkomsten en verdiensten van medewerkers. Bovendien wil de vereniging dat het de belastinginspecteur mogelijk wordt gemaakt, een navordering op te leggen als blijkt dat een bedrijf niet voldoende belasting heeft betaald. WASHINGTON (Reuter) Het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat hebben in grote meerder heid opnieuw een wetsvoorstel van president Carter voor een heffing van een bijzonder invoerrecht op ruwe olie verworpen. Woensdag stemden zowel het Huls van Afgevaardigden als de Senaat al tegen deze heffing. Carter sprak ver volgens donderdag zijn veto over de afwijzing uit, waarop het wetsont werp weer terug moest naar het con gres. Door de uitslag van gisteren ls het veto van president Carter onge daan gemaakt. De aftredende voorzitter van vereni ging van belastinginspecteurs, de heer J. W. Schurer, zei dit tijdens de Jaarvergadering die gisteren werd ge houden in Zutphen. In het algemeen werd door de heer Schurer gepleit voor een uitbreiding van de controle bevoegdheden van de belastingin spectie. De nieuwe voorzitter van de vereniging, de heer H. Vermeulen, voegde hier aan toe dat het de taak van de belastinginspectie aanzienlijk zou verlichten, als particulieren ver plicht worden gesteld hun belasting gegevens een aantal jaren te bewa ren. Gedacht wordt aan vier vijf Jaar. De belastinginspectie die met een aanzienlijk tekort aan mankracht re gelmatig inspecteurs „uit het veld" moet terugroepen om ze in te zetten bij controle op de aanslagen vindt die verplichtingen hard nodig om het werk naar behoren te kunnen uitvoe ren. „Belastingwetten maken dreigt een soort hobbyisme te worden, als de praktische controle niet mogelijk is", aldus Vermeulen. Hij voegde er nogal dreigend aan toe dat, als de volksvertegenwoordiging zou vinden dat vergroting van de bevoegdheden ongewenst is. „zij zich wel de consequenties daarvan moet realiseren". Bijverdiensten TILBURG De gemeente Tilburg is er alsnog in geslaagd de meerderheid van de aandelen en maar het pdlspeu in Nederland paste daarmee de zeggenschap in de Tilburgse Waterleiding Maatschappij te verwerven. De !lcre a^coopDrtize^aanVortee)aar gemeente had al ruim vijfduizend aandelen en heeft alsnog achtduizend aandelen verworven Serd desondanks een (onveranderde) tegen de geboden prijs van 950. Deze achtduizend aandelen zijn aan geboden door de beleggingsmaat schappij Lantana Beheer uit Maas land, die door middel van omvang rijke beursaankopen en gesteund door een aantal aandeelhouders vorig jaar de macht bij de Tilburgse Waterleiding Mij. overnam, de raad van commissarissen naar huis stuur de en een nieuwe raad van commissa rissen benoemde. Daarbij werd aangekondigd, dat de watertarieven ln Tilburg en Goirle drastisch verhoogd zouden worden; een mededeling die door de gemeente Tilburg met verontrusting werd ont vangen. Dit leidde ertoe, dat de gemeente Tilburg na langdurige onderhande lingen met Lantana Beheer een bod van 950 uitbracht op de aande len Tilburgse Waterleiding Mij. SCHIPHOL: In verband met de groei van het vrachtverkeer zal de luchthaven Schiphol het vrachtsta tion IV met 3.300 m2 vergroten. Het vrachtstation heeft momenteel een oppervlakte van 16.740 vierkante meter. L'EUROPE: Heineken, welk con cern al ruim 70 procent van het aan delenkapitaal van Hotel l'Europe be zit, heeft een bod uitgebracht op de rest van de aandelen van dit hotel. Per aandeel van 1.000 wordt 4.000 contant geboden. ENNIA: Het verzekeringsconcern Ennia zal, als de Spaanse en Neder landse autoriteiten toestemming ge ven, een meerderheidsbelang kopen in het Spaanse verzekeringsbedrijf Galicia. Met deze transactie is 16 miljoen gemoeid. Intussen heeft En nia in het eerste kwartaal weer 38 procent meer winst gemaakt, name lijk 16,2 miljoen tegen 11,8 miljoen. BOSCH EN KEUNING: Verwacht voor dit jaar een matige stijging (tus sen de vijf en tien procent) van de omzet, waarbij een matige verdere stijging van de winst eveneens haal baar wordt geacht. De gevolgen van de welvaartsvermindering op de ver koop van boeken ls nog niet te over zien. PALTHE: Voor het eerst sinds ja ren heeft Pal the zich vorig jaar uit de roce cijfers kunnen werken. De winst in 1979 was 1,3 miljoen, terwijl in 1978 nog een verlies werd geleden van 2,1 miljoen. Voor het lopende Jaar wordt weer een positief resultaat ver wacht. VAN WESSEM: De stakingen in Finland en Zweden hebben waar schijnlijk tot gevolg dat hout weer duurder gaat worden. Het afgelopen jaar stegen de houtprijzen ook al. winst van 189.000 geboekt, waaruit 12 procent dividend wordt betaald. KLENE: Het blijkt dat de concur rentie in drop zo sterk is toegenomen, dat van een ware prijzenoorlog kan worden gesproken. Kiene vindt dit een gevaarlijke ontwikkeling, omdat de prijzenslag vaak ten koste van de kwaliteit gaat. Ondanks de zware concurrentie denkt Kiene dit Jaar be ter te draalen dan vorig Jaar toen vooral door eenmalige tegenvallers de winst terugliep van ƒ564.000 tot 128.000. Het dividend wordt ver laagd van 20 tot 10 procent. NAEFF: Dit bedrijf in technisch leder- en kunststofprodukten wil ƒ750.000 nieuwe aandelen onder hands plaatsen om geld binnen te krijgen voor de verdere modernise ring en uitbreiding van het bedrijf. Naeff verwacht op de middellange termijn het verlies (vorig Jaar 438.000) te kunnen beperken, waar na op wat langere termijn weer winst kan worden behaald. Hoeveel het de belastingdienst zal opleveren, als verenigingen en stich tingen hun boeken moeten openen, kan Vermeulen niet zeggen. Wel is het verschijnsel „bijverdienste" volgens hem „wijdverbreid". Het aantal men sen dat er op deze manier iets bijver dient, zou in de duizenden lopen. Overigens gaat het hier om stichtin gen en verenigingen die geen bedrijf uitoefenen, en die daardoor niet val len onder de Wet op de Vennoot schapbelasting. De heer Schurer zei voorts blij te zijn, dat de politieke wil aanwezig is om fiscale fraude met kracht te bestrij den. „Er zijn reeds diverse acties ge houden om fraudes te acherhalen en gegevens te verzamelen waarmee el ders fraude kan worden voorkomen." De aftredende voorzitter toonde zich verheugd over de aanzet tot repara tiewetgeving van ex-staatssecretaris Nooteboom. Het is de vereniging nog niet duidelijk, of de nieuwe staatsse cretaris Van Amelsvoort dezelfde koers zal aanhouden. Van onze redactie economie UTRECHT De Nederland se Associatie van de Farma ceutische Industrie (Nefarma) erkent, dat nieuwe merk-ge- neesmiddelen duurder zijn dan de oudere produkten. Hierbij wordt echter onmid dellijk aangetekend, dat dit maar één kant van de zaak is, en dat daarom een eenzijdig beeld wordt gegeven. Dit blij kt-uit een onderzoek dat de Nefarma heeft gedaan naar de thera peutische en economische waarde van nieuwe geneesmiddelen, die de afgelopen vijf jaar aan de markt (in de apotheek) zijn gebracht. Het rapport waarin de uitkomsten van dit onderzoek zijn opgenomen, is vooral bedoeld als een verweer tegen de steeds vaker gehoorde opmerkin gen, dat nieuwe merk-geneesmidde- len in belangrijke mate oorzaak zijn van de kostenstijging in de gezond heidszorg. In dit verband wordt opgemerkt, dat het geneesmiddel maar al te vaak wordt gezien als een kostenpost, zon der dat daarbij wordt gelet op het feit dat nieuwe geneesmiddelen beter en/ of veiliger zijn. De Nefarma zou graag zien dat (meer) aandacht wordt be steed aan voordelen die nieuwe ge neesmiddelen kunnen brengen, zoals vermindering van ziekenhuisopna men, operaties en ziekteverzuim. Een therapie met nieuwe en verbeterde geneesmiddelen kan lelden tot ver mindering van andere kosten van de gezondheidszorg, zegt de Nefarma. Voorts wordt verongelijkt opge merkt, dat er bij geneesmiddelen sprake is van „een buitengewoon ge matigde prijsontwikkeling die verre ten achter blijft bij de prijsontwikke ling in andere sectoren. „Dit ondanks het feit, dat het wetenschappelijk speur- en ontwikkelingswerk steeds kostbaarder wordt" Uit het rapport blijkt nog, dat op 30 juni 1979 het aandeel van de na 30 juni 1975 nieuw geïntroduceerde merk-geneesmiddelen, gemiddeld 12,7 procent van de totale omzet in geneesmiddelen was. Het aandeel van de afzonderlijke therapeutische groepen varieerde daarbij tussen de 2,2 en 19,9 procent WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse autoriteiten heb ben gisteren meegedeeld, dat vanaf 1 juli alle transacties waarmee meer dan 10.000 dol lar (20.000 gulden) aan vreemd geld is gemoeid bij het ministe rie van Financiën moeten wor den gemeld. De Identiteit van de daarbij betrokkenen dient eveneens te worden opgegeven. De maatregelen zijn vooral ge richt tegen mensen die hun ver diensten willen verdonkerema nen, zoals handelaren in verdo vende middelen. De maatrege len gelden voor handelaren ln vreemd geld, banken en andere financiële instellingen. Ambtenaren van het ministerie van Financiën in Washington zullen strikt toezicht houden op naleving van de voorschrif ten, om het „witten" van geld door middel van een reeks bankhandelingen te voor komen. foor J. den Boef OSLO Het ongeduld van de Noorse regering om ook ten noorden van de voor velen al als grens van het toelaatbare beschouwde 62ste breedtegraad naar olie en gas te gaan boren, heeft mogelijk ook Iets te Baken met de onopgeloste problemen die Noorwegen met de Sowjet- Unie heeft in het grensgebied van het noordelijke deel van het continen tale plat. Al sinds 1974 onderhandelen Noorwegen en de Sowjet-Unie overigens zonder vorde ringen te maken over het doortrekken ''an de grens tussen beide landen door de hsrijke en vermoedelijk olie- en gasrijke Barentszee, die vooral voor de Sowjet-Unie van grote strategische betekenis is. Niet meen als toegangsroute naar de Atlanti- «che oceaan voor de in Moermansk gesta tioneerde noordelijke vloot, die met kern wapens is uitgerust, maar ook als basis van waaruit kernwapens met een reikwijdte van 7000 km afgeschoten kunnen worden. Het gaat om een gebied van ongeveer 150.000 vierkante kilometer, dat Noorwegen «ls een deel van zijn continentale plat be- «chouwt, maar door Moskou wordt opgeëist «ls behorende tot de Sowjet-Unie. Noorwe len heeft de bereidheid uitgesproken, aldus «en woordvoerder van het Noorse ministe rie van buitenlandse zaken in Oslo, om het feschil voor te leggen aan het Internationa le Gerechtshof in Den Haag. De Sowjet- Unie heeft tot dusver echter geweigerd om op deze suggestie in te gaan. Deze weigering kan niet uitsluitend worden toegeschreven aan een in Moskou bestaand vermoeden dat het Hof Noorwegen wel in het gelijk zal stellen. Beide landen beroepen «ich nl. op de Geneefse zeerechtconferentie van 1958. Noorwegen baseert zijn aanspra ken op artikel 6, waarin wordt uitgegaan van de regel dat de verticale verdeling een continentaal plat (afkorting van plateau, in ®t geval het door de zee bedekte deel van het continent - red.) volgens bet middellijn- principe wordt geregeld. Bijzondere situatie De Sowjet-Unie grijpt echter een ander ge deelte van de Conventie aan, waarin wordt gezegd dat de middellijn niet kan worden gehanteerd als zich „bijzondere omstandig heden" voordoen. Volgens Moskou doet zich zo'n situatie voor in de Barentszee. omdat het tot de Sowjet-Unie behorende schiereiland Kola aan de grens met Noorwe gen veel dichter bevolkt is dan het Noord- noorse Finmark. Om haar aanspraken kracht bij te zetten, herinnert de Sowjet-Unie er voorts aan dat zij al meer dan 50 jaar geleden van het meest westelijke deel van haar grondgebied een lijn naar de Noordpool heeft getrokken, die overeenkomst met de sectorlijn die zij thans als de grens op het continentale plat erkend wil zien. Ten oosten van deze lijn zouden alle eilandengroepen, met inbegrip van Franz Josefland, onder Sowjetheer- schappij vallen. Sinds de besprekingen zes Jaar geleden be gonnen, ls de Barentszee voor de Sowjet- Unie van nog grotere strategische betekenis geworden als gevolg van de vooruitgang die op het gebied van de rakettentechniek werd gemaakt Vroeger moesten de onderzeeërs van de Sowjet-Unie naar de Atlantische Oceaan uitvaren om doelen in Groot-Brit- tannië of de Verenigde Staten te kunnen bereiken met hun kemraketten. Nu kunnen zij in de Barentszee blijven, die op sommige plaatsen 500 meter diep is. Om de Noren duidelijk te maken dat het haar menens is, heeft de 8owjet-Unie ook enige tijd in het omstreden zeegebied oefen raketten afgevuurd om de Noorse vissers de schrik in de zeebenen te Jagen. Dit heeft echter geen verandering gebracht in de vastbeslotenheid van Noorwegen om aan zijn eisen vast te houden. Het hecht in dit opzicht veel waarde aan zijn lidmaatschap van de NAVO ondanks het feit dat het in vredestijd op zijn grondgebied geen buiten landse troepen en wapens wil toelaten. 'Anorak-Express' Kenmerkend voor de houding van Noorwe gen is de vastberadenheid waarmee het heeft geantwoord op intimidatiepogingen van de Sowjet-Unie naar aanleiding van de NAVO-oefening .Anorak-Express", die in het begin van dit jaar in het noorden van het land werd gehouden, overigens op eer biedige afstand van de grens van de 8owjet Unie. Deze oefening die ruim anderhalf jaar geleden al was gepland, was van zo geringe omvang dat zij niet eens van tevoren be hoefde te worden gemeld. Niettemin werd Moskou tijdig ingelicht. Het lijkt er op dat Noorwegen thans in principe bereid ls om de opslag van bepaal de zware wapens (in elk geval geen kernwa pens), waarvan het transport in geval van nood te veel tijd zou vergen, op zijn grond gebied toe te staan. Ook werkt Noorwegen met de NAVO samen om de vliegvelden in het zuiden geschikt te maken voor militair gebruik. In het noorden wordt voorzichtiger te werk gegaan, maar zelfs daar zou de Amerikaanse marine bezig zijn om vliegba- ses voor haar eigen toestellen geschikt te maken. Uit de resolute houding van Noorwegen heeft Moskou blijkbaar al vrij snel de con clusie getrokken, dat dreigementen niet meer helpen. Mogelijk is de Sowjet-Unie ook beducht voor de uitwerking van het Noorse tegenspel op de gang van zaken in Finland, waar het onbehagen van de veel te groot geworden invloed van de Sowjet-Unie heel sterk is. Het aanbod van de Sowjet- Unie om de onderhandelingen over de Ba rentszee te hervatten, is vermoedelijk voor al een poging om olie op de golven te gooien. Er kan nog niet uit worden opge maakt dat de Sowjet-Unie bereid is om concessies te doen. Spitsbergen Onenigheid bestaat ook over Spitsbergen, de eilandengroep die de Noorse naam Sval- bard draagt en die in 1920 bij een in Parijs gesloten verdrag onder Noorse soevereini teit werd geplaatst. De Sowjet-Unie teken de in 1935 en thans is ook China één van de 40 lidstaten. Noorwegen mag van Spitsber gen geen militaire basis maken en moet alle deelnemende landen „economische activi teiten" toestaan. Noorwegen beperkt zich nog tot kolenwinniqg te land, maar de Sow jet-Unie heeft haar activiteiten al tot het continentale plat uitgebreid. Er is wat gas aangeboord, maar olie moet vermoedelijk alleen ten zuiden van Spitsbergen worden gezocht Noorwegen blijft er formeel van uitgaan dat zich een continentaal plat bevindt tussen het Noorse vasteland en Spitsbergen en dat dit plat onder Noorse jurisdictie (rechts macht) valt Op deze wijze loopt het ook vooruit op de verdeling van het gebied tussen de Poolcirkel en de Noordpool. Noor wegen hoopt nog altijd dat de Sowjet-Unie voor rede vatbaar zal blijken. Als een rege ling tussen beide landen uitblijft zou ook China activiteiten in het gebied van Spits bergen kunnen ontplooien en dat moet zo redeneert men in Oslo voor Moskou geen prettig idee zijn. DU Is het derde artikel In een serie over Noen» eg ga. De vorige verschenen op en 6 juni. Hammerfest, de „noordelijkste stad van de wereld", zoals de Noren haar noemen, zal een gedaanteverandering ondergaan als de oliezoekers het noorden van het Noorse continentale plat bereiken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 31