'Pais' plan bedreigt ingenieursopleiding' 'Handtekening onder doelstelling is meer dan een formaliteit' Getuigen in proces Menten blijven weg Aarzeling bij CDA- werkgroep over vorming eigen partij Technische hogescholen in Kamercommissie: 'Energie-arme' woningen in Apeldoorn Moeder en dochter verdwijnen spoorloos Hoogovens trekt meer Joegoslaven aan dan toegestaan Eilandbewoners beletten vertrek van veerboten Personalia Verhitte discussie op VU CAO-overleg Shell mislukt Kerncentrale in Dodewaard wil geen bezoek meer it VBIJDAÜ 6 JUNI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET Van onze parlementsredactie ;DEN HAAG Als de zgn. twee-fasenstructuur van minister Pais voor het wetenschappelijk onderwijs wordt ingevoerd, gaat dit ten koste van de ingenieursopleidingen. De kwaliteit ervan wordt dan uitgehold en de maatschappelijke bruikbaarheid wordt er niet bepaald duidelijker op. Die teneur klonk gisteren door in commentaren van de drie technische hogescholen Delft, Eindhoven en Twente en van het Koninklijk Insti tuut voor Ingenieurs op de tweede dag van een hoorzitting van de Ka mercommissie voor onderwijs en we tenschappen. Een woordvoerder van de drie TH's kwalificeerde het wets ontwerp van Pais als: „Het baat niet, het schaadt wel." De bedoeling van het wetsvoorstel is dat het wetenschappelijk onderwijs wordt ingedeeld in een eerste (docto rale) fase van vier jaar en voor een beperkte aantal geschikte studenten - een tweede fase daar boven op van twee jaar. De TH's hebben hun studle-lnrichtln- gen de afgelopen paar jaar voor het grootste gedeelte van nieuwe, vijfjari ge programma's voorzien. Dit als uit vloeisel van de onder het vorige kabi net aangenomen wet herstructure ring wetenschappelijk onderwijs, die Pais naast zich neer heeft gelegd. ZIJ vinden dat de Tweede Kamer zich beter in die vijfjarige programma's kan verdiepen en niet moet instem men met een nieuwe „tour de force". Net als de Academische Raad (overle gorgaan van universiteiten en hoge scholen) zetten de ingenieurs grote vraagtekens bij de maatschappelijke waarde van een vierjarige ingenieurs opleiding. Zij vinden dat bij invoering van de tweefasenstructuur iedere vierjari ge ingenieur het recht moet hebben om ook de tweede (sterker vakgerich te) fase te doen. Gewezen werd onder meer op de rol van de ingenieur in het bedrijfsleven, die van grote waarde zou zijn voor de Nederlandse econo mie en de concurrentiepositie ten op zichte van het buitenland. Drie soorten Er ontstaan bovendien drie soorten ingenieurs, namelijk de ingenieur van het hoger beroepsonderwijs, die van de eerste (vierjarige) fase en de inge nieur die ook de tweede fase heeft gevolgd. De „vierjarige ingenieur" mist volgens de TH's en het Konink lijk Instituut de capaciteiten die in de maatschappij van hem/haar worden verlangd. Op z'n minst is een vierjari ge theoretische opleiding plus een sterk beroeps- en wetenschapsgericht praktisch jaar noodzakelijk, aldus de organisaties. Het landelijk beraad van studenten decanen maakte bezwaar tegen de zogenaamde verwijzende functie van de eerste studiefase (propedeuse) naar bij voorbeeld het hoger beroeps onderwijs. Volgens de decanen is dat in de praktijk onmogelijk, omdat fa culteiten niet in staat zijn om te be oordelen of een student geschikt is voor het hoger beroepsonderwijs. Zij achten die functie reëler wanneer er een soort brugjaar komt met een pro gram dat onder gezamenlijke verant woordelijkheid wordt gebracht van wetenschappelijk onderwijs en hoger beroepsonderwijs. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het bestuur van de werkgroep „Niet bij brood alleen" heeft zijn ach terban gevraagd zich uit te spreken over de vraag hoe verder te opereren. De op richting van een eigen radi caal-evangelische partij is een van de mogelijkheden die in overweging wordt gegeven. Aanleiding voor het raadplegen van de leden zijn het afhaken van prof. Goudzwaard van het CDA en duike ling van vier prominente dissiden ten op de ARP-kandidatenlijst. De werkgroep heeft deze gebeurtenis sen als „uitermate teleurstellend" ervaren Na intern beraad, waarbij voorlie den als Goudzwaard, Aantjes en Fiolet waren betrokken, heeft het NBBA-bestuur vier alternatieven ontwikkeld waarop de achterban een antwoord zou moeten geven. Naast de oprichting van een eigen partij zijn dat: Op de oude voet doorgaan, dus binnen het CDA. Opheffing van de werkgroep. Verbreding van de werkgroep tot een platform waarop radicaal-evan gelisch denkenden van binnen en Volgens de brief „ls het duidelijk dat de platformgedachte ook bete kent, dat we niet aanvaarden dat het CDA het monopolie van een evangelische politiek zou bezitten." „Te vroeg" buiten het CDA elkaar ontmoeten. Het NBBA-bestuur spreekt zich niet uit over de meest gewenste mogelijkheid, maar plaatst bij elk alternatief wel enige kanttekenin gen. Slechts de mogelijkheid van opheffing wordt bij voorbaat ver worpen. Niet positief Tegen het doorgaan op de oude voet, binnen en gericht op het CDA, wordt in de brief van NBBA-voorzit- ter Weststrate aan de leden, aange voerd dat dit tot dusver weinig posi tiefs heeft opgeleverd. Daartegenover staat, aldus de brief, dat de dissidenten vrijwel allemaal ln de Tweede Kamer zullen terugke ren, al zullen zij het misschien moei lijker krijgen. „Maar dan hebben ze temeer steun nodig." Als bezwaar wordt wel gezien, dat het CDA zal blijven volharden in zijn mening dat aan de werkgroep uitsluitend CDA-leden kunnen meewerken. „Een standpunt dat we vierkant blijven afwijzen," aldus Weststra. Vrij postlef staat het NBBA-be stuur tegenover de gedachte van een platform, waarop het radicaal- evangelisch denken wordt gebun deld. Deze gedachte ls geopperd door Goudzwaard en grijpt terug op een suggestie van wijlen Bruins Slot voor een evangelisch politiek beraad. De bedoeling van het platform zou moeten zijn het zoeken naar een vorm en inhoud van radicaal-evan gelische politiek. Het resultaat hier van zou via publicaties, bijeenkom sten en congressen onder de aan dacht van de kiezers moeten wor den gebracht. Het mag, anders ge zegd, geen vrijblijvende „praat club" blijven. In het verlengde hiervan ligt het vierde alternatief, het oprichten van eigen partij. Het NBBA-bestuur geeft op dit punt blijk van aarze ling. Men vraagt zich af, of de sprong naar een eigen partij niet te vroeg is. „Moet de boodschap van het christen zijn in de politiek niet eerst beter worden verstaan?" Aan gevoerd wordt, dat men binnen het CDA nog steeds een appèl kan doen - op de grondslag. „Moet die moge lijkheid niet worden uitgebuit?" Verder worden bedenkingen van praktische aard aangedragen. Het oprichten van een partij kost veel geld en vraagt bekwame kandida ten voor de Kamer. De vraag wordt gesteld of de werkgroep dat kan opbrengen. Het NBBA-bestuur zal vooruitlo pend op een beslissing bij andere groeperingen en personen uit ande re partijen nagaan of er reële moge lijkheden zijn om te komen tot een platform of een eigen partij. Men adviseert de leden van de werk groep vooralsnog het lidmaatschap van CDA of een van de aangesloten partijen niet op te zeggen. Hannie van Leeuwen Hannie van Leeuwen naar Sociale Verzekeringsbank Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Mevrouw Hannie van Leauwen, directeur sociale zaken en personeelsbeleid van Ogem, is per 1 augustus benoemd tot voorzitter van het bestuur van de Sociale Verze- - keringsbank in Amsterdam. In ver band hiermee zal mevrouw van Leeu wen bij Ogem aftreden als directeur. WeJ zal zij nog een aantal sociale projecten bij Ogem blijven begelei den, aldus dit bedrijf. Mevrouw Van Leeuwen is van 1966 tot 1978 lid van de Tweede Kamer geweest: aanvankelijk voor de ARP, van 1977 tot haar vertrek voor het CDA. Van een onzer verslaggevers APELDOORN In opdracht van de christelijke woning bouwvereniging „Ons Huis" zijn gisteren in de Apeldoomse wijk „Het Loo" de eerste vier voor Nederland tot nu toe on bekende „energie-arme" wo ningwetwoningen opgeleverd In de loop van dit jaar zullen er nog 29 van deze huizen worden gebouwd in Apeldoorn. Ook andere gemeenten hebben in teresse voor deze woningen, die vergeleken met conventioneel gebouwde huizen een energie besparing opleveren van veer tig tot vijftig procent. Het is een huizensoort die af komstig is uit Scandinavië en Canada, en Canada, opgetrok ken in hout. De bouwtijd be draagt vijftien weken. Het op vallendste is dat de onderste verdieping met de slaapver trekken als een soort souter rain half in de grond zit Dit is in afwijking met de landelijke modelbouwverordening, die bouwen van woongelegenheid beneden het maaiveld ver biedt. In dit speciale geval mocht daarvan worden afge weken De huurprijs van de zogeheten Nordica-woningen zal waar schijnlijk iets hoger zijn dan van een normale woningwet woning. Daar staat echter de belangrijke besparing van de stookkosten tegenover. Uitein delijk ontstaat een maande lijkse woonlast, die volgens di recteur D. Schaling van „Ons Huis" lager is dan een gelijktij dig gebouwde en opgeleverde traditionele woningwetwoning. De energiebesparing in de Nor- dica-huizen wordt vooral be reikt door de aarde onder het maaiveld aan te wenden als goedkope isolator Er kleven ook risico's aan de Nordica-wo ningen. Zo moet de praktijk nog uitwijzen of de slaapver trekken op den duur niet voch tig worden. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Twee door Pieter Menten opgeroepen getui gen zijn gisteren niet komen opdagen. De bijzondere strafka mer van de Rotterdamse rechtbank, die meer dan een uur op de getuigen had gewcht, moest tenslotte de zitting voortijdig beeindigen. Menten zelf was gisteren thuisgebleven. 's Morgens nog werd verwacht dat het tweetal, een gewezen vriendin van Dirk Menten en haar dochter, 's mid dags hun opwachting zouden maken. Beiden wonen in Frankrijk en logeer den bij Pieter Menten in Blaricum. In de wandelgangen viel te horen dat zij in een door Meta Menten. de vrouw van Pieter, bestuurde auto tijdig wa ren vertrokken, maar daarna spoor loos verdwenen bleken te zijn. De raadsman van Menten zei daarover geen opheldering te kunnen ver schaffen. Menten heeft op vorige zittingen ge zegd dat de twee getuigen in de jaren dertig een groot aantal brieven heb ben ontvangen van zijn broer Dirk. Daaruit zou blijken dat Dirk Menten in die tijd niet af en toe in Polen verbleef, maar daar min of meer woonde. Menten heeft die brieven in het geding gebracht ter ondersteu ning van zijn stelling dat de getuigen hem met zijn broer verwisseld hebben. De rechtbank rekent erop dat het proces volgende week beëindigd kan worden. De officier van justitie zal volgens plan donderdag zijn requisi toir houden. Hij deelde mee dat prof. dr. W. R. Veder de „stellige verwach ting" heeft midden volgende week het rapport over zijn archiefonder zoek in Moskou aan de rechtbank te kunnen overhandigen. Op veizoek van de raadsman zal Ve der nagaan of na de oorlog in Rus- Nieuw gesprek met Albeda Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG Minister Albeda van sociale zaken gaat nogmaals praten met de directie van Hoogovens over de noodzakelijkheid van de komst van vijftig Joegoslaven naar Hoogo vens. Minister Albeda had Hoogo vens toestemming gegeven vijftig Joegoslaven aan te trekken om het produktiepersoneelsgebrek van het bedrijf voor een gedeelte op te lossen. Hoogovens had eerder aan de be windsman gevraagd om toestemming te geven om vijfhonderd Joegoslaven toe te laten. Hoogovens kampt met een enorm personeelsgebrek en zegt op de Nederlandse arbeidsmarkt niet aan personeel te kunnen komen. De Tweede Kamer ging akkoord met de toezegging van minister Albeda om vijftig Joegoslaven toe te laten. Op dit moment treft Hoogovens voor bereidingen in Joegoslavië voor het vertrek van tachtig Joegoslaven naar Nederland. Dat zijn er dertig meer dan zijn toegestaan. Minister Albeda antwoordde gisteren op vragen van Kamerleden van D'66, PvdA, CDA en WD dat hij opnieuw met Hoogovens zal gaan praten. De Kamerleden ach ten de voorbereidingen van Hoogo vens in strijd met de plannen van de minister. Albeda verzekerde hen, dat zijn ministerie op geen enkele wijze bij die voorbereidingen is betrokken land de naam van Menten in verband is gebracht mét oorlogsmisdaden in door de Duitsers bezette gebieden. Verontrust De raadsman van Menten, mr. E. W. J. H. de Liagre Böhl, toonde zich gisteren verontrust over het plan van de rechtbank de resultaten van het onderzoek, zo die niet tijdig bekend mochten zijn, niet af te wachten. Ve der heeft tot uiterlijk 20 Juni de tijd gekregen om verslag uit te brengen. Böhl liet de rechtbank weten dat hij geen pleidooi kan houden, voordat bekend is wat Veder te weten is gekomen. Volgens de officier van Justitie, mr. L. C. M. Meijers, ziet het er niet naar uit dat de verdediger door het onderzoek in moeilijkheden zal komen. Meijers liet weten dat „de bevoegde Russi sche archlefautoritelten" alle mede werking zullen verlenen. De zitting wordt vandaag voortgezet De geblokkeerde haven van Terschelling. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De vaste Kamer commissie voor verkeer en water staat uit de Tweede Kamer gaat vol gende week woensdag met B en W van Terschelling praten over de pro blemen met de bootverbindingen van en naar dit eiland. Het gesprek vindt plaats op verzoek van het ge meentebestuur van Terschelling, dat vreest, dat het eiland zal moeten ophouden het streven van de rege ring te steunen om vakantie in eigen land te stimuleren, als de overheid niets doet aan de problemen rond de veerdiensten. Die hebben gisteren tot grote moeilijkheden geleid toen groepen protesterende eilandbewo ners het uitvaren van de veerboten tijdelijk beletten. Gisterochtend versperden zij de toegangen tot de ponten. Hoewel de actievoerders in eerste instantie aankondigden dat de acties pas zouden worden beëindigd als de ministeries van verkeer en water staat en economische zaken de toe zegging zouden doen nog vóór 15 juni over de tarieven te gaan praten bondt men later in. Tegen een uur of elf werd de dienstregeling van de veerponten weer normaal onderhon den. In een communique zeggen de actiegroepen echter dat als de rege ring geen ernst maakt met de proble matiek nieuwe acties zijn te ver wachten „op de meest gevoelige tijd stippen." De acties zijn vooral Ingegeven door de grote verschillen in vervoersta- rieven tussen Ameland, Texel en Schiermonnikoog en de vaste wal waar rijksveren worden ingezet en de particuliere veerdiensten, die de verbinding met Terschelling en Vlie land onderhouden. Een retourtje naar deze twee eilanden kost rond de vijfentwintig gulden, bijna vier zo veel als de prijs die moet worden neergeteld om de andere eilanden te komen. De bewoners van Vlieland en Terschelling vrezen dat deze hoge tarieven de toeristen zullen gaan af schrikken, vooral nu de mensen op de kleintjes moeten letten. Er ligt een subsidieaanvraag bij het Rijk, waarover nog geen beslissing ls genomen. Benoeming Mevrouw dr W. van der Meer-Fiegger (49) is met ingang van 1 augustus benoemd als sociaal organisatorisch directeur van de stichting Humanitas in Rotterdam. Momenteel is zij als staf-arts verbon den aan de Rutgershuizen in Rot terdam. door Hanneke Wijgh AMSTERDAM De grote afwezigen op de woensdag gehouden studiedag „VU tussen twee VUren" zijn de studenten en het nletonder- wijzend personeel. De soms verhitte discussies over de relatie tussen wetenschap en samenleving en de rol die de Vrije Universiteit heeft als instituut voor bijzonder on derwijs worden voorname lijk gevoerd door leden van de wetenschappelijke staf en belangstellenden van bui ten de universiteit. Interesseert het onderwerp de 13.000 studenten aan de VU niet? Adriaan Horrevorst, een van de wei nige studenten die bij het forum aanwezig is, heeft wel een verkla ring voor de geringe opkomst van de studenten. „Woorden als het 'Ko ninkrijk Gods' zeggen mij weinig. Ik weet niet wat dat voor de dage lijkse praktijk betekent. Als Je er naar vraagt, geeft men als antwoord dat je de bijbel moet lezen, omdat het daar allemaal in staat. De hele discussie van vandaag wordt echter nooit in de praktijk gebracht." Hij krijgt bijval van een medestu dent. die zegt dat hij tot nog toe weinig heeft gemerkt van de doel stelling. „Op college wordt er nooit over gepraat en ik zie weinig van het extra's dat de Vrije Universiteit zou moeten bieden. Alleen op de eerste dag kwam er iemand naar me toe. die een praatje wilde maken over de persoon van Jezus. Daar schrok ik toch echt van." Dialoog Prof. dr. J. H. van Bemmel, een van de forumleden, reageert pijnlijk verrast: „Jezus is niet de schrik van je hart. Hij geeft het leven juist zin." De student is nauwelijks uit het veld geslagen. Hij zegt: „Jezus is niet de schrik van mijn hart, dat klopt, maar ik heb bezwaar tegen de wijze waarop hier over Jezus wordt gepraat. Wie zegt de dialoog te wil len. maar in huis de discussie bij voorbaat afkapt door te zeggen dat er is gekozen voor de grondslag, vervreemdt de studenten van de universiteit." De twee studenten krijgen bijval van dr. J. P. Feddema, lid van de wetenschappelijke staf. „Dit is een aanklacht tegen de onduidelijk heid. Er is op de vrije universiteit geen omlijnde evangelische visie op de wereld en de samenleving. De grondslag fungeert als gestold lava. Er is een stroming binnen de staf, die geen inhoud wil geven aan de grondslag. Een andere stroming heeft er geheel geen boodschap aan. Het karakter van de vrije universi teit staat echt op de tocht." Het forum schrikt niet echt van zijn opmerkingen. Er zijn die dag wel meer kritische woorden gesproken. Veelvuldig onderwerp van gesprek is de grondslag, waarop het onder wijs en het ondeizoek op de vrije universiteit zijn gebaseerd. Voor waarde voor een aanstelling als lid van de wetenschappelijke staf is de ondertekening van de doelstelling. Daarin staat letterlijk: „De univer siteit stelt zich ten doel, overeen komstig de grondslag der vereni ging, al haar arbeid in gehoorzaam heid aan het Evangelie van Jezus Christus te richten op het dienen van God en zijn wereld." Gerechtigheid Een werkgroep heeft zich die dag vooral bezig gehouden met die on dertekening. Ze wil de verplichte handtekening vervangen door een naar buiten gerichte getuigenis. Ie dere medewerker dient, aldus de werkgroep, aanspreekbaar te zijn op zijn of haar handelen in het licht van de doelstelling. Prof. dr. H. R. Wijngaarden spreekt namens de werkgroep: „Ik wil weten wat er met de woorden wordt bedoeld. Als die termen de liefde, gerechtigheid en vergeving aanduiden, dan stem ik er mee in. Maar ik zou nu weigeren de doelstelling te ondertekenen als het slechts een formalisering be treft". Prof. dr. J. van Putten, eveneens lid van de werkgroep, heeft grote moei te met de concrete uitwerking van de doelstelling in de praktijk. Hij wil niet op basis van de doelstelling al of niet mensen benoemen of af wijzen. „De VU moet zich presente ren als christelijke universiteit met een duidelijk omschreven program ma. Op grond van zo'n inhoudelijk programma kim je mensen uitnodi gen om bij ons te komen werken. Een handtekening is dan niet nodig. Het gaat er om hoe je die doelstel ling inhoud geeft." Het forum, bestaande uit de profes soren Boeker, Kuiper, Drenth, Van Olst en Van Bemmel en de voorzit ter van het bestuur van de vereni ging mr D. Schut, voelt weinig voor afschaffing van de handtekening, al erkennen de leden wel dat het zet ten van zo'n handtekening meer moet betekenen dan een formali teit. Prof. dr. E. H. van Olst: „Zo'n handtekening moet het sluitstuk zijn van de wederzijdse informatie." Derde wereld Wel positief is het forum over de beleidsaanbeveling van een andere werkgroep. Deze wil dat de VU een delegatie stuurt naar de Wereldraad van Kerken om te bespreken hoe de VU haar mogelijkheden in dienst kan stellen van de derde wereld. De werkgroep wil tevens een ontmoe ting met mensen uit de derde we reld, die de activiteiten van de VU ten opzichte van de derde wereld kritisch belicht. Deze instemming lokt een reactie uit van een deelne mer uit de zaal. Hij zou het nog beter vinden als op de VU een Mar tin Luther King instituut zou wor den gesticht, dat zich maximaal moet inzetten voor de vrede. Een ander belangrijk punt van dis cussie op de studiedag ls de relatie met de vereniging voor wetenschap pelijk onderwijs op gereformeerde grondslag, die het bevoegde gezag uitoefent van de Vrije Universiteit. In de loop van vele jaren is een brede kloof ontstaan tussen de ver eniging en de universiteit. Heel wat leden zijn ontevreden over de wijze waarop onderwijs wordt gegeven op de VU. Aan de andere kant hebben veel docenten en studenten moeite met de werkwijze van de vereni ging. Dit uit zich onder meer in het geringe aantal leden, dat de vereni ging onder het wetenschappelijk personeel en studenten telt Badwater Op de VU zijn er mensen, die de band met de vereniging willen ver breken. Prof. Van Putten is een van hen. In zijn inleiding voor de studie dag pleit hij voor een loskoppeling van de vereniging en het bevoegde gezag, dat in een aparte stichting moet worden ondergebracht. Ande ren daarentegen willen het kind niet met het badwater weggooien en pleiten voor een nieuwe taak en inhoud van de vereniging, „die de VU en haar omgeving wakker dient te houden." De vereniging is reeds aan deze her bezinning begonnen. Over drie maanden komt de definitieve versie uit van een rapport over de nieuwe opzet van de vereniging. Mr Schut kondigt in zijn slotwoord aan dat de vereniging de discussie, die op de studiedag is gevoerd, zeker in haar overwegingen zal betrekken. Een verslag van de studiedag zal in boekvorm verschijnen. Prof dr E. Boeker, voorzitter van het forum: „Er moet zeker een vervolg komen op deze studiedag. Daarvoor waren de discussies waardevol genoeg." Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De onderhandelin gen tussen Shell en de industriebon den FNV en CNV over een nieuwe CAO voor 1980 hebben niet tot een akkoord geleid. Breekpunt was de werktijdverkorting. De oliemaatschappij weigert nu al daarover te praten. In oktober komt namelijk een rapport uit van een in terne studiecommissie over werktijd verkorting en vijfploegendienst. Aan de hand van dit rapport wil Shell pas weer praten over de stapsgewijze in voering van een vijl-ploegendienst. Volgens districtsbestuurder Piet Scheele van de industriebond FNV vormt deze interne commissie een belemmering voor de onderhandelin gen. „Shell weigert op dit moment enige toezegging te doen op het punt van werktijdverkorting en dat is voor ons onaanvaardbaar." Volgens Scheele zijn de onderhandelingen, die gisterochtend na vijftien uur afge broken werden, vooral mislukt door de „onwil van de oliemaatschappij". De onderhandelaars hebben besloten het teleurstellende resultaat voor te leggen aan de leden ter beoor deling. Vrije dag Het aanbod van Shell komt op het volgende neer: het afsluiten van een contract met een looptijd van twee Jaar, waarin onder meer is opgeno men herstel van de volledige prijs compensatie, een extra vrije dag en enkele wijzigingen in de salarisstruc tuur. Verder wil Shell verklaren dat de maatschappij bereid is per 1 okto ber onderhandelingen te beginnen over verbetering van het werken ln vol-continudienst, waarbij ook ar beidstijdverkorting aan de orde zal komen. Derdelijke verbeteringen zouden echter naar het oordeel van Shell niet mogen worden ingevoerd ln de periode 1 april 1980 tot 1 april 1982. De Industriebond FNV vindt met name het aanbod van Shell wat be treft verbeteringen in het vol-conti- nusysteem onvoldoende, omdat deze niet tegemoet komen aan de belang rijkste eis, namelijk een stapsgewijze invoering van een vijfploegendienst. Een woordvoerder van Shell ver klaarde het resultaat teleurstellend te vinden, maar te hopen dat de leden van de bonden het aanbod zullen accepteren. Piet Scheele verklaarde na afloop van de marathononderhandelingen dat Shell de mogelijkheden die de loonwet biedt, niet wil benutten. „Daarbinnen kun je de prijscompen satie bijsturen over de maanden april tot oktober. Shell wil die bijsturing alleen van juli tot oktober van dit jaar." ARNHEM (ANP) De directie van de kerncentrale in Dodewaard heeft besloten geen excursies meer te hou den. De nog geplande excursies in de centrale worden met ingang van mor gen afgelast. Eerste „slachtoffer" van deze maatregel is de Arnhemse actie groep „stop kernenergie", die juist voor morgen was uitgenodigd. De groep was één van de organisato ren van het pinksterkamp bij Dode waard, waarop werd besloten het ter rein rond de centrale in oktober te bezetten. Vorige week dinsdag blok keerde de actiegroep Breek Atoom keten Nederland één dag de toegang tot de centrale. Het besluit geen (groepen) bezoekers uit de bevolking meer tot de centrale toe te laten is volgens een woordvoer der genomen uit veiligheidsoverwe gingen. er zijn de laatste tijd te veel activiteiten tegen kerncentrales, al dus deze woordvoerder. Dat de groep in Arnhem als eerste werd afgebeld, is volgens hem louter toeval. De actiegroep is uiteraard teleurge steld over de maatregeL Met Dode waard is de laatste mogelijkheid weg gevallen voor het publiek om „in het echt" naar kerncentrale in het Zeeuwse Borssele en de uranium-ver- rijkingsfabriek UCN in Almelo voor publiek op excursie gesloten. De maatregel geldt niet voor bijvoor beeld Tweede-Kamercommissies en delegaties van gemeenten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9