>eng kondigt ertrek aan Frankrijk wil zijn koloniën nog niet afstaan Kritiek op Franse medische apartheid Betoging in Iran trekt minder volk 'Toetreding nieuwe leden EG uitstellen' Russische verliezen Afghanistan nemen toe PLO zint op wraak F~ hetrn [China's sterke man voelt zich te oud Honger kan de wereld uit Presbyteriaan in Taiwan tot zeven jaar veroordeeld Oman en VS gaan meer samenwerken Frankrijk zonder EG dubbel zo duur uit STORT OP GIRO 3301836 hm qw mie 7 L;i catiékt. r 5|VRIJDA* flIJOAG 6 JUNI 1980 BUFTENLAND TROUW/KWARTET bEKING. WASHINGTON (Reuter, kFP AP) De Chinese vice-premier )eng Xiaoping, China's huidige ster- ,e man, is van plan in augustus zijn functie neer te leggen. Deng zei tegen merikaanse correspondenten dat hij blij was dat de Verenigde Staten Kun „evenwichtige beleid" ten aan- feen van China en de Sovjet-Unie normeel hadden opgeheven ten gun ste van China. Deng zei dat zijn aftreden goedge- fceurd moest worden door de afge- dlgden naar het volkscongres. [China's variant op een parlement, en [dat er nog geen precieze datum voor •fijn aftreden bekend was, maar dat [dit ongeveer in augustus zou ge- I beuren. De 76-jarige Deng had al eerder te i kennen gegeven zijn functie in het ^Chinese regeringsapparaat op te wil- H len geven. Hij voelt zich te oud en Jtindt dat jongeren zijn taak moeten lovernemen. Maar Deng is niet van plan zijn zeer belangrijke post van [vice-voorzitter van het centrale comi- f te van de Chinese communistische, partij op te geven. Ook blijft hij voor- [zitter van de militaire commissie en Évan de zogeheten nationale verenigde front organisatie. „Aan deze drie r functies zal ik mijn handen vol heb- J ben," aldus Deng, die volgens de Jour- inalisten in een uitstekend humeur was en als vanouds rookte als een I ketter. IDeng verwelkomde de Amerikaanse aankondiging, gedaan door de onder minister van buitenlandse zaken, Ri chard Holbrooke, die speciaal belast is met Oostaziatische zaken, dat de relaties tussen de Verenigde Staten en China voortaan als een op zich zelf staand gegeven beschouwd zullen worden en niet meer afhankelijk ge maakt zullen worden van de relaties die de Amerikanen met de Russen hebben. Volgens Deng komt de groot ste dreiging van een oorlog van de Sowjet-Unie en hij zei tevreden te zijn over de ontwikkeling van de Chinees- Amerikaanse betrekkingen. Maar volgens Deng is het niet Juist China en de Verenigde Staten als bondgenoten te zien. Vroeger, aldus Deng, vormden de Verenigde Staten en enkele andere landen de grootste bedreiging voor China, maar in de jaren zeventig is dat veranderd. We zien nu duidelijk dat niet Japan, West-Europa of de Verenigde Staten China's veiligheid bedreigen, maar dat die dreiging komt van de Sowjet- Unie. De vice-premier kondigde ook aan dat de zogenaamde „bende van vier" (vier radicale leiders uit de Chinese Grote Proletarische Culturele Revo lutie, onder wie Mao Zedongs wedu we Jang Qing) berecht zullen worden. Maar de internationale pers zal daar niet bij kunnen zijn omdat er staats geheimen aan te pas komen. De vier werden in oktober 1976, een maand na de dood van partijleider Mao Zedong opgepakt. Ze verloren toen al hun functies en werden samen Deng Ziaoping met de vroegere minister van defen sie Lin Biao, verantwoordelijk ge steld voor de chaos tijdens en kort na de Culturele Revolutie. Deng zelf bewaart nare herinneringen aan de vier, omdat hij door hen na de dood van de vroegere premier Zhou Enlai aan de kant werd gezet Over de toekomst zei Deng dat China in het jaar tweeduizend 1,2 miljard inwoners zal tellen en dat die dan een levensstandaard zullen hebben zoals de Japanners en Europeanen in de jaren vijftig hadden. ARUSHA (IPS, Reu ter) Het hongerpro- bleem in de wereld kan door deze genera tie worden opgelost. De Filippijnse minis ter van landbouw en president van de we- reldvoedselraad (WFC), Arturo Tanco, is daarvan overtuigd. De ministers van de le den van de wereld- voedselraad zijn op het ogenblik bijeen voor een conferentie in Arusha, in het noorden van Tanzania. Volgens Tanco zijn de westerse landen hun toezeggingen voor voedselhulp niet nage komen. Hij prees daar entegen de financiële hulp van de olielan den. Tanco noemde echter niet de verho ging van de olieprij zen, die die steun vaak weer teniet doet en die leidt tot hoge produk- tiekosten in de agrari sche sector (brandstof voor landbouwmachi nes, kunstmest). Voedselcrisis Als de wereld, aldus Tanco, niet alles op al les zet staat zij de ko mende tien jaar voor een rampzalige voed selcrisis. Op het ogen blik wordt de honger groter in plaats van kleiner. Vooral in Afrika zijn de tekorten acuut. De Sahellanden hebben nog steeds problemen, onder meer door nieu we droogte, terwijl ook in andere Afri kaanse landen de oog sten scherp zijn ge daald. Minstens hon derd miljoen Afrika nen krijgen te weinig voedsel. De premier van Tanza nia, Edward Sokoine, vroeg tijdens de ope ningszitting financiële -én technische steun bij het verbeteren van de voedselvoorziening en het aanleggen van voorraden. Het ontbre ken van voldoende opslagmogel i jkheden en het daardoor weg rotten van voedsel is een groot probleem in ontwikkelingslanden. Ook als de oogsten goed zijn, kan de pro- duktie niet worden be waard. Tijdens de zit ting van de wereldvoe- selraad in Arusha zal met name ook hierover worden gepraat Sokoine zei dat zijn ei gen land, Tanzania, in staat is voor eigen ge bruik en zelfs voor uit voer voedsel te produ ceren maar door het gebrek aan opslag plaatsen daar niet toe komt. Bovendien heeft het land nu te maken met een aantal tegen slagen als recente oor log tegen Oeganda, de hoge olieprijzen en droogte. Volgens con ferentiekringen zal vandaag op de slotzit ting noodhulp voor Oost-Afrika worden gevraagd. Behalve Tanzania zou deze be stemd moeten zijn voor Oeganda, Ethio pië, Somalië en Kenia. door Hans Masselink Frankrijk krijgt twee soorten artsen: één voor de rijken en één voor de armen. Om de stijgende kosten in de gezondheidszorg te drukken is een soort medisch apartheidssysteem ontwor pen. Dit is de kern van de kritiek op de nieuwe regelingen die zijn afgesproken tussen de artsenfederatie en de zieken fondsen. TEHERAN (AFP, Reuter, AP) De "dag van de rouw" in Iran heeft minder volk op de been gebracht dan werd verwacht. Er was op een miljoen betogers gerekend, maar volgens schattin gen waren het er niet meer dan de helft. Het Franse persagent schap AFP sprak zelfs van "nog geen honderdduizend". Er was in ieder geval aanmerkelijk minder belangstelling rond de univer- van Teheran dan tijdens de tste grote manifestatie, de beto- ,g voor de "nationale eenheid" op 11 april. Gisteren werd de opstand herdacht op 5 juni 1963 tegen het regime van de sjah. Deze werd bloedig neergesla- TAIPEH (Reuter) Een militaire rechtbank heeft gisteren de secreta ris van de Taiwanse Presbyteriaanse i kerk Kao Tsjoeng-ming, veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf we gens het verborgen houden van de directeur van het onlangs verboden blad „Formosa Magazine". De directeur, Sjih ming-Teh, een van de acht verdachten die in maart te recht stonden wegens opruiing, is door de militaire rechtbank tot le venslang veroordeeld. Behalve Kao werden nog vier andere verdachten wegens het helpen onderduiken van Sjih veroordeeld tot straffen van twee tot zeven jaar. Mevrouw Lin Wen-Tsjen (41), deken van het calvinistich theologisch colle ge, kreeg vijf jaar, de 45-jarlge zaken man Hsoe Tsjung-Foe zeven jaar, me vrouw Tsjang Wen-Yin, een 31-jarige tandarts kreeg twee jaar en de 37- jarige predikant Woe Wen kreeg eveneens twee jaar gevangenisstraf. 'gen. Zeker vijftienduizend mensen zouden toen zijn gedood. Op het terrein van de universiteit werd namens de sji'itische geestelijk heid een verklaring voorgelezen die voortdurend werd onderbroken door uitroepen als „allak-o-akbar" (Allah is groot). Ondermeer werd de Ameri kaanse bevrijdingsactie veroordeeld. Het nieuwe parlement werd opgeroe pen de Amerikaanse gijzelaars te be rechten, als de sjah niet wordt uitge leverd. Ook werd de „heilige band" tussen de studenten en de geestelijk heid benadrukt. „Het Iraanse volk dankt zijn overwinning zowel aan de geestelijkheid als aan de studenten". De laatste tijd waren er tekenen van een verwijdering tussen de religieuze leidslieden en de studenten. Irans reizende rechter, ayatollah Khalkhali heeft opnieuw de terecht stelling van twaalf drughandelaren verordoneerd. Zijn score is nu ze ventig. WASHINGTON (DPA) De verenig de staten en het sultanaat Oman aan de Perzische Golf zijn het na een aantal maanden onderhandelen eens geworden over grotere samenwerking op economisch en defensiepolitiek terrein. Amerika zal Oman behalve economi sche hulp lucht: en pantserafweerwa- pens, gepantserde troepenvoertuigen en transportvliegtuigen geven. Sowjets lanceren bemand ruimteschip De Sowjet-Unie heeft een bemand ruimteschip gelan ceerd van het ver beterde type Sojoez T. Het heeft meer besturings- en navi- gatieapparatuur en is daardoor minder afhankelijk van de vluchtleiding op de grond. Verwacht wordt dat de So- joex-T2, met aan boord Joeri Malys- jew en Wladirair Aksjonow, op weg is naar het ruimte-' station Saljoet 6. De koppelingsmanoeu vre werd eind vorig jaar beproefd met de onbemande So- joez-T 1, die met af standbesturing aan de eveneens lege Saljoet werd vast gemaakt. NEW DELHI, ISLAMABAD (Reuter, AFP, AP) Ongeveer tweehonderd gewonde Russische soldaten zijn de afgelopen maand in het militaire ziekenhuis van de Afghaanse hoofd stad Kaboel gestorven. Dit werd gisteren in de Indiase hoofd stad New Delhi bekend gemaakt. Volgens het rapport, dat betrouwbare bronnen in Kaboel aanhaalde, wer den er alleen in mei zeshonderd ge wonde Russen het ziekenhuis binnen gebracht. In maart en april was dat aantal gemiddeld honderdvijftig. Ge wonde Russische soldaten worden ook in andere ziekenhuizen ver pleegd. maar het rapport gaf daar over geen cijfers. Ook over het aantal doden en gewonden aan de zijde der Afghaanse opstandelingen gaf het rapport geen cijfers, wel werd gezegd dat die beduidend hoger waren. Overgebracht De afgelopen twee weken zijn tussen de vijf- en zevenduizend Russische militairen naar de hoofdstad overge bracht, maar het is niet bekend of dat versterkingen of vervangingen waren. In de Pakistaanse hoofdstad Islama bad hebben opstandelingenleiders gisteren melding gemaakt van zware gevechten in de oostelijke provincie Koenar. Vooral in het dal van de rivier de Pech zou hard zijn gevoch ten Er zouden 64 opstandelingen om het leven zijn gekomen. Maar volgens hun leiders waren er meer Russische soldaten gedood. Ze zeiden dat de gevechten veertien dagen geleden al waren begonnen nadat Russische vliegtuigen parachutisten in het dal hadden afgeworpen. Tevens werd gezegd dat de vrijheids strijders op 15 mei een deel van de aardgaspijplijn, die van de noordelij ke provincie Balkh naar de Sowjet- Unie loopt, hadden opgeblazen. Volgens het Russische partij-orgaan Prawda maken de opstandelingen ge bruik van het in de lente toenemende karavaanverkeer tussen Pakistan en Afghanistan om Afghanistan binnen te dringen en wapens te vervoeren. De krant gaf een heel verhaal over het leven van de Russische soldaten in Afghanistan, meldde niets over ge vechten, maar zei wel dat de opstan delingen erg actief waren. BEIROET, TEL AVIV (Reuter, AFP, AP) De Palestijnse verzetsorgani satie PLO heeft „revolutionaire ope raties" aangekondigd tegen Israël om de aanslagen op de burgemeesters van Nabloes en Ramallah te wreken. „Deze operaties zullen binnen de ko mende paar dagen of weken plaats vinden," verklaarde Khalil Al Wazir in een vraaggesprek met het dagblad As Safir dat in de Libanese hoofdstad Beiroet verschijnt. Wazir, die meer bekendheid geniet onder de naam Aboe Jihad, staat aan het hoofd van het „bureau voor de bezette gebieden" van Al Fatah, de belangrijkste commando-organisatie van de PLO, waarvan Jasser Arafat de leider is. Jihad is tevens de militai re bevelhebber van Al Fatah. Op het het afgelopen weekeinde in Damas cus gehouden congres van de PLO werd hij door Arafat zelf nadrukke lijk naar voren gehaald als zijn twee de man. Jihad zei dat de Israëlische regering van premier Menachem Begin volle dig verantwoordelijk was voor de aanslagen op de burgemeesters. „De regering van Begin is het meester brein. de extremisten zijn slechts de beulen." aldus Jihad. Hij zei over inlichtingen te beschikken dat Jood se radicalen nieuwe aanslagen aan het voorbereiden zijn op Palestijnse nationalisten op de Westelijke Jor- daanoever en de strook van Oaza. Koud vuur Inmiddels is burgemeester Bassam Shak'a van Nabloes, die bij de aan slag beide benen verloor overge bracht naar een ziekenhuis in de buurt van de Jordaanse hoofdstad Amman. Deze verplaatsing was nodig omdat bij de burgemeester verschijn selen van koudvuur waren geconsta teerd, waardoor hij in een meer gea vanceerd ziekenhuis verpleegd moet worden. Zowel artsen als vakbonden zijn zeer ontevreden over de maatregelen, die van de artsen meer zelfdiscipline en van de patiënt meer geld vragen. Gis teren zijn beide partijen massaal de straat opgegaan en hebben Parijs voor een deel platgelegd. Metro en spoorwegen waren ontregeld. Kran ten niet meer te krijgen in de kiosken, bij de post werd gestaakt evenals in sommige metaalbedrijven en privé- ondememingen. Een groot deel van de artsen had zijn praktijk gesloten en was alleen nog maar bereid noodgevallen te behan delen. Enkele artsen hadden een an dere vorm van protest en behandel den patiënten volledig gratis. De maatregelen zijn. met de „rug te gen de muur" genomen. President Giscard kondigde onlangs in een tele visieuitzending nog aan dat er vorig jaar een tekort was van zeventien miljard frank (acht miljard gulden). De kosten stijgen met twintig pro cent per jaar. Hoe kunnen we dit bestrijden? Bovendien gaat de Frans man tegenwoordig voor het minste of geringste naar zijn huisarts, is hij te „gezondheidsbewust" en zijn de art sen aan de andere kant geneigd te veel medicijnen en te dure oplossin gen voor hun patiënten voor te schrij ven, zo is de mening in Parijs. Volgens de regeling kunnen de Fran se kiezen uit twee soorten artsen en kunnen de artsen zich aansluiten bij twee categorieën, één die aan strenge regels is gebonden, een vast inkomen heeft en waar de patiënt een vast bedrag per consultatie moet betalen (per 1 juli een bedrag van ongeveer 25 gulden). De andere arts heeft meer eigen risico, kan zelf bepalen wat zijn cliënt moet neerleggen en wat hij hem gaat voorschrijven. Verdeeld De vakbonden, artsen en oppositie vinden dat door de nieuwe maatrege len een van de belangrijkste verwor venheden in Frankrijk, de sociale ze kerheid. wordt ontmanteld. De vrees bestaat dat de keus tussen twee ver schillende soorten artsen ook een keus tussen goede en minder goede artsen zal worden, afhankelijk van welk bedrag men er voor over heeft. Een probleem gisteren was dat de verschillende bonden geen gelijklui dende kritiek op de maatregelen had den. Ja, ze waren het niet eens met de maatregelen, vanzelfsprekend. Maar de bonden vonden het nodig, zoals bij vele andere stakingen in het verle den, afzonderlijke demonstraties te organiseren. De communistisch ge oriënteerde CGT hield gistermorgen twee optochten en nam er terloops een staking in de openbare sector bij en de socialistische CFDT hield aan het eind van de middag een demon stratie. De artsen trokken in het be gin van de middag in een eigen de monstratie naar het ministerie van gezondheid. Alle tegenstanders van de maatrege len vinden dat er in ieder geval iets moet gebeuren om de steeds hogere uitgaven te beperken, maar zijn ge kant tegen dit „apartheidssysteem". De regering verwacht echter veel van de maatregelen en zegt te hopen dat patiënten en artsen in de toekomst meer verantwoordelijkheid zullen tonen. PARIJS, BRUSSEL (AP, AFP, Reuter) Sommige leden zijn nog niet goed in de Europese Gemeenschap opgenomen. Zo lang dat niet het geval is, is het beter geen nieuwe landen toe te laten. De Franse president Giscard d'Es- taing noemde Groot-Brittannië niet met name, maar het was duidelijk dat hij op dit land doelde toen hij gisteren Franse boerenleiders toe sprak. 8ommige landen, aldus Giscard, wil len wel lid zijn, maar ontslagen wor den van hun verplichtingen tegen over de gemeenschap. Groot-Brittan nië, Ierland en Denemarken traden in 1973 tot de EG toe, en Griekenland wordt volgend Jaar het tiende lid. Onderhandelingen met Spanje en Portugal zijn gaande. Frankrijk ADVERTENTIE VERZETTEGEN DE APARTHEID VLAMT WEEROP! Ondanks konstante terreur neemt het verzet van scholieren en arbeiders hand over hand toe Steun het verzet in Zuid-Afrika Steun de bevrijdingsbeweging ANC tnv AABN-Steunfonds. A dam Anti-Apartheids Beweging Nederland, tel. 020-23 73 3J vreest de invoer van zuidvruchten en groenten uit die landen, als zij ook deel zouden gaan uitmaken van de EG. Over het aanvaarden van het com promis over de Britse bijdrage aan de gemeenschap, zei Giscard dat steun buiten de Gemeenschap om aan de Franse boeren Frankrijk twee keer zoveel hebben gekost. Het was der halve voordeliger het compromis te aanvaarden. De overige EG-landen passen nu bij wat Groot-Brittannië weigert te betalen. Het Europese landbouwbeleid zou met het voortdu ren van de moeilijkheden rond de Britse bijdrage op de tocht zijn ko men te staan. Twee-derde van de EG- landbouwproduktie. is afkomstig uit Frankrijk. De produktie wordt bevor derd door prijsgaranties aan de boe ren, wat tot overschotten (melkplas, boterberg) leidt. De Franse uitvoer zou door het uitblijven van een rege ling met de Britten in gevaar zijn gekomen, hield Giscard de boeren voor. West-Duitsland zal zijn extra bijdrage aan de EG van 2,6 miljard gulden halen uit een verhoging van de accijns. Bij de oosterburen waren moeilijkheden gerezen over het com promis. Het geld daarvoor was vol gens minister van financiën Matthö- fer niet op te brengen. Deze zei giste ren dat met name hogere accijnsen op olie en benzine zullen worden ge heven. Tevens wil de federale rege ring dat de deelstaten meer BTW afdragen aan Bonn. door Govert van Oord Vorige week zijn de Nieuwe He- briden, een eilandengroep ten oos ten van Australië, in het nieuws gekomen door de opstand van Franstalige groepen op twee grote eilanden. Eigenlijk komt die be langstelling van de nieuwsmedia twee maanden te vroeg, want op 30 juli van dit jaar zou de groep van zeventig Melanesische eilanden de status van Brits-Frans condomini um inruilen voor de onafhankelijk heid onder de nieuwe naam Vannatu. Helemaal als verrassing komen de moeilijk heden voor de regerende Vanuaaku partij niet. Vorige maand zei Hilda Lini, vertegen woordigster van de Vanuaaka partij op de Nuclear Free Pacific conferentie op Hawaï: .Voor ons is de toekomst nu duidelijk. Ons volk heeft gekozen voor onafhankelijkheid en het zal niet rusten voor het die bezit. Maar ons volk zal niet vrij zijn, zolang andere volken in de Pacific nog zuchten onder het koloniale juk. Wij zijn bereid de prijs daarvoor te betalen." Het ziet er naar uit dat de rekening voor dat standpunt nu aan de Nieuwe Hebriden wordt gepresenteerd. En het ziet er ook naar uit dat Frankrijk daarbij een grote rol speelt, direct en indirect. Frankrijk is nog duidelijk aanwezig in de Pacific en heeft grote belangen in Nieuw Caledonië, de Nieuwe Hebriden en Frans Polynesië (Tahi ti). Meer dan 6,5 miljoen vierkante kilome ter eilanden en zee bevatten grote rijkdom men aan vis en (nog gedeeltelijk onontdek te) voorraden mineralen. Bovendien is het gebied van grote strategische waarde voor Frankrijk. Bases voor de grote Franse vloot en het grote centrum voor atoomproeven op Mururoa illustreren de Franse aspiraties om een zelfstandige supermacht te zijn, naast de Verenigde Staten en de Sowjet Unie. De recente opstand op Espiritu Santu moet dan ook helemaal tegen de achter grond van dit Franse machtsstreven wor den gezien. Tegenzin immigranten tot een minderheid zijn ge worden op hun eigen eilanden. De verklaring van de Vanuaaku partij uit de Nieuwe Hebriden dat hun vrijheid pas zal zijn bereikt als ook de andere volken van de Pacific vrij zuUen zijn, was vooral gericht op het volk van Nieuw Caledonië. Om dat te onderstrepen nodigde premier Lini de be vrijdingsbeweging van Nieuw Caledonië uit om een regering in ballingschap te vormen in de hoofdstad van het nieuwe Vanuatu. De gedachte dat Frankrijk goed garen zal spinnen bij onrust en verdeeldheid in Vanuatu is dus nogal voor de hand liggend: een intern verdeeld Vanuatu heeft geen tijd om zich te bemoeien met de Franse aanwe zigheid op Nieuw Caledonië. b: Men hoeft niet overal komplotten van grote landen te willen zien, om achter de gebeurtenissen in de Nieuwe Hebriden de hand van de Franse politiek te zien. Frank rijk heeft slechts met de grootste tegenzin en na jarenlange tegenwerking willen mee werken aan de zelfstandigheid van Vanua tu. Pas na zware druk van de bevolking en Groot-Brittannië stemde Parijs toe in de toekomstige onafhankelijkheid van de Nieuwe Hebriden. Voor het-nabij gelegen Nieuw Caledonië hoefde de Franse regering aan de roep om onafhankelijkheid niet toe te geven, omdat bij een volksstemming slechts veertig pro cent van de bevolking voor onafhankelijk heid stemde. Maar die veertig procent ver tegenwoordigde wel 82 procent van de stemmen van de oorspronkelijke Melanesi sche bevolking, die door de grote aantallen Zelfbewustzijn De ontwikkelingen op Nieuw Caledonië zul^ len overigens ook zonder steun van Vanua tu wel doorgaan. Vooral het sterk toegeno men zelfbewustzijn onder de Melanesische bevolkingsgroep, de Kanak, is de basis van de steeds luider wordende roep om zelfstan digheid voor deze eilandengroep. Al hon derddertig jaar lang hebben de Kanak moe ten toezien hoe hun land steeds meer door immigranten en mijnbouwondernemingen wordt bezet. En voor de Kanak is juist het land onverbrekelijk verbonden met zijn le ven en dat van zijn dorp. Land is voor hen niet iets dat kan worden verkocht of ver handeld, land is niet van mensen, de men sen zijn van het land! Jonge Kanaks hebben in 1976 de Kanak Liberation Party (de Palika) opgericht om een eind te maken aan de Franse koloniale overheersing. De Palika werkt met politieke middelen, maar de vraag is of het daarbij zal blijven, omdat de situatie op Nieuw Caledonië snel grimmiger aan het worden is. Groot was de opschudding vorig jaar toen de protestante Eglise Evangélique zich una niem uitsprak tijdens een synodezitting voor onafhankelijkheid van het.eiland van Frankrijk. De synode stelde daarbij, dat de immigratiepolitiek van de Franse regering ervoor zorgt dat de oorspronkelijke Melane sische bevolking letterlijk wordt overstemd door een meerderheid van Fransen, Aziaten en Tahitianen: rond 85 procent van de Ka- nak-bevolking is voor onafhankelijkheid. De Rooms-katholieke kerk bij monde van aartsbisschop Klein, geboren in de Elzas, reageerde snel en noemde deze uitspraak racistisch. Ook anderen riepen de Evangeli sche kerk op kerk en politiek niet te ver mengen. Maar de Evangelische kerk ant woordde dat zij slechts opkwam voor de onderdrukten, en verweet de anderen de zijde van de machthebbers te kiezen Explosiever Hila Lini van de regerende partij op de Nieuwe Hebriden draagt haar me ning uit: „Frans imperialisme, je bent een gezwel. Verdwijn!" De situatie op Nieuw Caledonië is sindsdien explosiever geworden. De grote onafhanke lijkheidsbetogingen in september 1979. ge organiseerd door de Palika onder leiding van Dewe Gorodey. hebben niet mis te verstane reacties te weeg gebracht. De Franse troepenmacht op Nieuw Caledonië werd aanzienlijk uitgebreid, en met Franse instemming werden gewapende burgerco mités opgericht, gericht om „de orde en de vrede" te handhaven. De Franse aanwezigheid in de Pacific is voorlopig nog niet ten einde. Parijs streeft onmiskenbaar naar continuering van die aanwezigheid. Ook in Tahiti wordt dat dui delijk ervaren door de oorspronkelijke be volking. In een volgend artikel over de atoomproeven in de Pacific zullen we daar nog nader op ingaan. Toch neemt de weerstand tegen Frankrijks politiek toe. en langzaam brokkelt de macht van het grote Frankrijk af. Ander zijds probeert Frankrijk hulp aan de onaf hankelijkheidsbewegingen zoveel mogelijk te ontmoedigen en het schuwt daarbij de economische pressie niet. Dat het daarbij ook om EG-hulp gaat. stelt ook ons land concreet voor de vraag in hoeverre het zich laat betrekken bij de Franse koloniale avonturen. Het standpunt van Nederland in de commissie voor dekolonisatiezaken van de Verenigde Naties ten aanzien van de situatie in Nieuw Caledonië kan daarbij een graadmeter zijn. De Nederlandse regering kan daarbij kiezen uit twee principes: Kolo- nieën zijn uit de tijd. of het hemd is nader dan de rok. Govert van Oord nam vorige maand namens het Inter Kerkelijk Vredesbe raad deel aan een conferentie op Hawai over een kernwapenvrije Stille Oceaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7