Voor iedere gek zijn eigen festival Moeke en de dwaas intens poppenspel Een dag vol theater aan het IJ Ebrahim Ehzarl Bedrij'fsleven geeft Radio STAD de bons Zes inzendingen naar Prix Italia Olympische Spelen voor Gehandicapten Arnhem/ Veenendaal 21 juni~5 juli '80 Popdagen Omroepen willen meer tv-zendtijd En dan nog Nieuwe boeken RIJD VRIJDAG 6 JUNI 1980 KUNST/RADIÖ/tELE\)i§IE TROUW/KWARTET door André Rutten AMSTERDAM Als je achter het Centraal Station over het IJ in de richting Durgerdam- IJsselmeer kijkt, zie je op de enorme puntgevel van de Amsterdamse Droogdok Maatschappij al in grote witte fantasieletters Festival of Fools staan. Al in de vroege woensdagmiddag tref je op de twee ponten moeders op de fiets met kindertjes met glitters en zonnetjes op de kroontjes, op weg naar het enorme feest. Die zullen wel begonnen zijn met hun ogen uit te kijken op de vreemde bouwsels, die het Onk-theater je ziet er Will Spoor al bezig en nog andere groepen onmiddellijk achter de dubbele ingang aan de andere kant van het binnenhaventje ge bouwd hebben, deels ook op scheep jes in het water. Ze zien er uit als de fantastische hutten of vlotten die jongetjes van afval-hout bouwen. Als je er zonder kindertjes bent. en bovendien van plan Je dag zo goed mogelijk te besteden, begin je met bij de ticket-masters je eigen festival op te bouwen Dat heb je al kunnen voorbereiden met de Festival-krant van Trouw, waarin van iedere dag de overzichtelijke voorstelllngsschema's (zoals je ze in het groot ook op ver schillende plaatsen op het festival vindt) staan afgedrukt. Je hebt dan gedacht: die groep wil lk zien, en die, en die. Het kan net allemaal, als Je telkens een kwartiertje of zo te vroeg verhuist Achteraf denk Je dan. dat je op die manier pas goed gek bent maar het is nu eenmaal een festival van gekken want je mist daardoor net wat er allemaal buiten gebeurt. Van het mooie Flip-en-Jubedrijf heb ik bij voorbeeld alleen maar gezien hoe ze een van hun ingewikkelde smeedljze ren bewegende toestellen aan het proberen waren. Van een Franse ker- mis-achtige groep het staartje van ADVERTENTIE tot 20/6 schilderlfen en eteen schilderden, grafiek, keramiek en siera den van vele kunstenaars in stock C J P houders krijgen korting. Prent v.d. meand: Erwln Fase! ets, opl. 20, 30x40, prl|s 150. „Grast Snake" Slulskant 24, 2265 AB Leidschendam, tel. 070-200156 een openluchtvoorstelling vlak bij de Spiegeltent. Zij bestaat uit verschil lende kleine groepjes Le théëtre du coin de la rue heet er een. Mme Ma- chon een ander die doorgaans on- afhenkelljk van elkaar optreden, de aandacht trekkend met beschilderde voorgevels van kermistenten. Goo chelaars. akrobaten, mimespelers, jongleurs, saltimbanques kortweg. Van het Engelse Mobile Theatre heb ik. de paar keren dat ik al op het festival geweest ben, alleen het grote kussenachtigè gele podium of zien opblazen of weer leeglopen. Eigen klanksfeer Wat lk wel gezien heb en dat is echt niet als een kompas, hoogstens als een vingerwijzing te beschouwen vormt voor mij persoonlijk een heel merkwaardig festival. Het is voor mij en menig ander begonnen met Baals „George Sand", waarover ik al geschreven heb. Die avond dacht je nog: toch Jammer dat de buren zoveel muzikaal geweld maken een vreemd perspectief bij dat nieuwe muziektheater maar nadien heb ik nog geen voorstelling meegemaakt, waarbij je schetterende, galmende of knallende buurv oorstellingen niet hoorde. Je raakt er aan gewend als aan iets. dat dit festival nu eenmaal een heel eigen klanksfeer geeft Polonius in de Hamlet-voorstelling van het Footsbarn Theatre in de ei gen tent reageerde er schitterend op. want net heel eventjes maar. Hij was koningin Gertrud aan het waarschu wen. dat haar „gekke" zoon Hamlet naar haar op weg was. toen er buiten een ontzettend harde knal klonk van het Théfttre du coin de la rue. vermoed ik. want dat staat er vlak bij. „My God," zei Polonius. vluchtig over zijn schouder kijkend, en ging weer gewoon door. Een heerlijke voorstelling, die Hamlet. Polonius is natuurlijk de grootste „fooi" hij werkt hier met een groepje gesluierde spionnen, die ook het gordijn vormen waarachter hij „als een rat" doodge stoken wordt maar alle figuren, ook de „serieuze", worden in de fool- stradltle gespeeld. Ze gaan grandioos werken Het grootste contrast ermee is waar schijnlijk de „Woyzeck"-voorstelling van de Hongaarse groep Studio K. In een kleine kale ruimte, waar ze maar zo'n dertig mensen toelaten, die wel een beetje bezijden, maar tegelijk ook in de voorstelling staan. De figu ren er in worden ook gespeeld als hele gewone mensen, maar adembene mend goed. Justa Masbeck en Wouter Klomp hebben voor hun Beeldend Theater in de merkwaardige ruimtes van het voormalige tuighuis de voorstelling „Fata Morgana" ontwikkeld, geac teerde lezinkjes over de sociale wo ningbouw (waarvoor de hallen van de Droogdokmaatschappij gaan plaats maken), eerst met behulp van ma quettes. beginnend op de schaal 1 op 500, eindigend 1 op 1: een bewegings spel in een kale (flat-)ruimte, waar de meebewegende toeschouwers van bo ven af op neer kijken, en die zij ook vla monitoren uit een andere ge zichtshoek bespieden. Een ruimte om gek in te worden. Het Wespetheater een nog jonge Noord-Hollandse groep, die zich te pletter speelt met een bescheiden subsidie laat er voorstellingen zien, speciaal voor het platteland ge maakt, en daar een succes. Een groepje, dat met simpele middelen werkt, en over uitstekend spelersma teriaal beschikt, zowel in het komi sche als in het wat serieuzere theatra le genre Iets heel anders in de al lang bestaan de, maar steeds weer veranderende People Show uit Londen. Eigenlijk een soort kroegtheater, vooral steu nend op een komisch duo met simpe le acts met een ophaalbruggetje, do zen. een locomotiefje, een vliegende vogel, geassisteerd door een muzi kant. bekwaam op diverse instru menten, een fraaie donkere actrice- danseres, en een vreemde baardfi- guur. De aangever van het duo rea geerde aardig op mensen, die voortij dig wegliepen hij beschuldigde dan zijn compagnon dat de mensen hem niet leuk genoeg vonden maar de grote meerderheid onder wie weer Will Spoor amuseerde zich toch wel aardig Woyzeck onder de loupe van de dokter bij de Hongaarse Studio K. Foto Bob van Dantxlf Programma's voor vrijdag 6 juni AMSTERDAM. Stadsschouw burg (20.15 uur): De Toekomst Concertgbouw (20.15 uur): Con certgebouworkest I. Mickery (19.30 en 22 uur): Humboldt's Current. Universiteitstheater (20.30 uur): De Ontdekking DEN HAAG. Nieuwe Kerk (20.15 uur): L'isle de Merlin. HOT (19 uur): Max und Milli. ROTTERDAM. Doelen (Grote zaal, 21 uur<: ABCDEFG Stad huis (20 uur): Beiaardconcert. De Lantaren (20.30 uur): Werk centrum Dans. SCHIEDAM. Scheepswerf (22 Uur): Bewth. MUIDEN. Muiderslot (20.15 uur): Le Gieus de Robin et de Marlon. EINDHOVEN. Stadsschouw burg (Grote zaal, 20.15 uur): Pilobolus Dance Theatre. Josef van den Berg speelt door Dirkje Houtman AMSTERDAM Een enorme blauwfluwelen paraplu met gouden sterren omsluit het toneel. Uit een fraaie boom aan de linkerkant komt een oud vrouwtje. Het is moeke die in deze hemel de geboorte regelt. Ze weegt de poppen en ais ze zwaar genoeg zijn worden ze de wereld ingeslingerd, waar ze dwaas als iedereen, het leven verkwanselen. „Moeke en de dwaas" heet dit sprook je dat Jozef van den Berg in opdracht van het Holland Festival maakte. Woensdagavond ging het in theater De Balie in Amsterdam in première en de voorstelling is hierna in Gronin gen, Utrecht, Rotterdam, Den Haag en Haarlem te zien. Jozef van den Berg voert het samen op met zijn poppenfamilie voor een volwassen publiek, dat zich opval lend ongeremd door de gebeurtenis sen liet meeslepen en als daarom ge vraagd werd grif reageerde. Moeke en de dwaas is geen traditionele poppen- Van onze radio- en tv-redactie AMSTERDAM De Kamer van Koophandel, de Amster damse Industrie Vereniging en de Amsterdamse Haven, die te zamen de inbreng van het Amsterdams bedrijfsleven waar borgen in de Stichtingsraad van STAD Radio Amsterdam, hebben het bestuur van de regionale omroep laten weten zich uit de raad terug te trekken De drie instellingen doen dit naar aanleiding van het omstreden alter natieve radioprogramma op 30 april van STAD en de VARA. De Stich tingsraad. waarin ruim dertig maat schappelijke instellingen zitting heb ben. is het hoogste orgaan van de regionale omroep van Noord-Hol land De raad sprak gisteravond over het programmabeleid van STAD in het algemeen en de uitzending van de inhuldiging van koningin Beatrix in het bijzonder. De raad betreurt het dat „juist op deze bijzondere dag een samenwerking is aangegaan met ene geprofileerde landelijke omroep iVARA) zonder dat het bestuur van STAD daarvan in kennis was ge steld" De Stichtingsraad is van mening dat de regionale omroep in de Amster damse gemeenschap een belangrijke taak kan vervullen, zoals het meewer ken aan het verbeteren van de demo Speciaal vandaag Dirk van Haveskerke. Der tiendelige Belgische jeugdse rie. Aflevering 1: „De Lee no p- zeg". In de hoofdrollen Luk van Springuel, Dora van der Groen en Paul Jongers. De se rie speelt zich af rondom het jaar 1300 en verhaalt de lotge vallen van de ridderszoon Dirk van Haveskerke. Dirk komt in verzet ais de Fransen de Vlaamse steden bezetten- Ned. 1 18.59 uur De Langste Dag (The Lon gest Day). Speelfilm uit 1962 over de gebeurtenissen die hebben geleid tot de bevrij ding van Europa, gebaseerd op het boek van Cornelius Ryan. Regie: Darryl F. Zanuck. Hoofdrollen: John Wayne, Ro bert Mitchum, Henry Fonda. Rod Steiger, Sean Connery, Ri chard Burton. Bourvil, Gerd F'röbe en vele anderen. De in vasie van de geallieerden in Normandië in 1944 staat in het verhaal centraal. Ned. 1 19.25 uur Hier en Nu besteedt aan dacht aan de problematiek rondom deeltijdarbeid en de gevolgen van het stijgen van de goudprijs. Ned. 2 22.20 uur cratie en het nauwer betrekken van de bevolking bij de problemen van de hoofdstad. In dit verband heeft de Stichtingsraad het dagelijks bestuur opgedragen met gemeente en provin cie van gedachte te wisselen over plaats, taak, functie en financierings problematiek van STAD Radio Am sterdam. De raad hoopt dat de om roep lering zal trekken uit de gebeur tenissen rondom 30 april en de kraak- acties in de Vondelstraat Voorzitter Harry Verhey zei het ern stig te betreuren dat het bedrijfsle ven zich terugtrekt uit de Stichtings raad. Ondanks de verklaring van de raad bleven de drie bedrijf sins tellin gen bij hun standpunt. Van onze rtv-redactie HILVERSUM De NOS stuurt twee Nederlandse tv-produkties in naar het 32-ste internationale radio- en te levisieconcours om de Prix Italia, dat van 9 tot en met 21 september wordt gehouden in Riva del Garda. Het zijn de VARA speelfilm „Opname" van het werkteater en een NOS-produktie over de Nederlandse componist Peter Schat, gemaakt door Hans Hulscher. Verder zal de NOS vier radio-pro- gramma's inzenden. Het betreft de NCRV-documentaire „May West", een portret van deze 88-jarige film ster en de NOS-produktie „Zijn naam was Koos" een programma over een psychiatrische patiënt. Verder het NCRV-hoorspel „De onnozele kinde ren" een programma over kinder kruistochten en „Gertude Stein van middag gestorveneen KRO-her- denklngsuitzending over deze schrijf ster Het maritiem museum Prins Hen- •drik in Rotterdam, dat tijdelijk zon der behuizing zit, houdt vanaf 28 juni tot eind augustus in De Doelen in Rotterdam onder de titel Slamat Dja- lan een tentoonstelling die de gere gelde passagiersvaart tussen ons land en het voormalige Indië tot on derwerp heeft. Van de 34 schepen die tussen 1900 en 1947 op deze route voeren, bestaan nu alleen nog de her inneringen. vervat in foto's, wat stuk ken versiering en meubilair. Met be hulp hiervan wordt een indruk gebo den van het de „indiëvaarders" en het leven van toen aan boord OLYMPtSCHE SPELEN IN NEDERLAND. Een wereld-evenement met 42 deelnemende landen. De Spelen beginnen op 21 juni. Koop nu snel uw kaartjes. Voorverkoop aan de loketten van: Holland International: De prijzen zijn: f 10,- openings- en sluitings ceremonie f 30,- passe-partout uitsluitend Papendal, echter niet voor openings- en sluitingsceremonie, f 5,- dag- of avondkaarten f 7,50 dag- en avondkaarten finales volleybal en basketbal in de Rijnhal. in Amsterdam (Rokin 54). WV Arnhem. VW Oosterbeek. WV Niimegen, WVVeenendaal Lissone-Lindeman. Willemsplein 26, Arnhem Burchstraat 58, Niimegen Holland International kantoren: m Nijmegen (Passage Molenpoort 25), in Arnhem (Steenstraat 10a) en bij De Bijenkorf in Arnhem. Saga/Styx Liefhebbers van symfonische rock kunnen vanavond terecht in de Jaap Edenhal. Het voorprogramma wordt verzorgd door een nieuwe Ca nadese band. Saga, die hiermee zijn Nederlandse debuut maakt. Styx stond onlangs nog in de belangstel ling met de single „Baby" en legt in haar muziek vooral het accent op de combinatie van melodieuze meerstemmige zang en gezwollen synthesizer klanken Santana Een oudgediende, die in zijn 12- jarig bestaan zowel qua stijl als samenstelling veranderingen heeft ondergaan. Devadip Carlos Santa na is echter de constante hierin gebleven, hetgeen ook van toepas sing is op hun regelmatige bezoek aan ons land. Vanavond in de Leid- se Groen oordhal. woensdagavond 2 juli in de IJsselhal te Zwolle Roxy Music Een bijna legendarische groep, die j zich vorig Jaar opnieuw formeerde. Onlangs verscheen de elpee Flesh I êi Blood waarop sterk op disco- geoienteerde muziek te horen viel. Zaterdagavond zal hun concert in de Rotterdamse Ahoy' moeten uit wijzen of deze koerswijziging een gelukkige keuze is geweest. Magazine Deze formatie is het geesteskind van Howard Devoto. die hierin zijn in new wave muziek gegoten oor spronkelijke ideëen kwijt kan. De twee eerste elpees konden meer ver rassen dan de zojuist uitgekomen „The conect use of soap", maar hun concerten zullen moeten aan tonen of dat coirect is. Zondag avond in Eksit te Rotterdam, vol gende week vrijdag op het Festival of Fools. Human League Mind wave kun je de muziek van deze Engelse formatie noemen waarin met het bewuste gebruik van synthesizers het geluid van de jaren tachtig wordt opgeroepen. Zondagavond in Vera te Gronin gen, maandagavond in het Paard van Troje te Den Haag en dinsdag avond op het Festival of Fools in Amsterdam-Noord Beach Boys Na zoveel jaren is deze formatie nog steeds niet ter ziele en weet met wisselend succes de artistieke iden- titeitscrises te overwinnen. Maan dagavond geven zij een concert in het Haags Congresgebouw theatervoorstelling. Van den Berg zit niet achter de kast maar staat op het toneel en is ook een personage van het stuk, dat laat zien hoe macht de mensen kooit en elk leven ontneemt. Hij heeft zijn medespelers van simpe le materialen heel inventief gecon strueerd. De barse portemonnee is gemaakt van een beurs die aan een handschoen is bevestigd, Pietje de rups is een plastic geribbeld stukje slang dat nerveus kan bewegen en Grootoogs hoofd bestaat uit het ron de handvat van een wandelstok waar aan twee ronde ringen zijn bevestigd. Van den Berg gaat heel bijzonder met zijn familieleden om en brengt ze ontroerend maar vaak ook heel gees tig tot leven. Hij voert gesprekken met zijn poppen, vertelt verhalen en laat ook hen verhalen vertellen. En al zie je zijn mond bewegen, je merkt het nauwelijks op omdat zijn stem bijna organisch is verweven met de poppen die een geheel eigen karakter hebben. Maar de aard van zijn voorstelling is anders dan voorheen. Het ironische terechtwijzen van het publiek, dat heel onverwachts door een schijn baar poëtische waas stak. is bijna helemaal verdwenen. Hij betrekt zijn publiek wel bij de gebeurtenissen op het toneel, maar lijkt meer naar bin nen gekeerd en volledig opgenomen in het verhaal dat hij uitbeeldt. De boodschap manifesteert zich na drukkelijker en Van der Berg doet er langer over. Geen gecomprimeerde scherpe verhaallijn, maar een uitge sponnen sprookje vol symboliek, dat weliswaar heel knap wordt uitge voerd, maar door zijn uitgerekte scè nes en overbodige slotmoraal van de tovenaar geleidelijk aan spanning inboet. Dat doet niets af aan het bijzondere van deze voorstelling, die onder de fluwelen hemel een middeleeuwse sfeer ademt en met een grote intensi teit wordt uitgevoerd. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De omroepen willen van de regering meer zendtijd op de televisie. Een NOS-voorstel tot uit breiding van het aantal uren van der tig tot veertig per week zal in septem ber bij het ministerie van CRM wor den ingediend. Het grootste deel van die uitbreiding is bedoeld voor dag uitzendingen, de rest zou bestemd zijn voor verlenging van de avonduit zendingen. Minister Gardeniers van CRM heeft gisteren in de Eerste Kamer ver klaard een vereoek daEirtoe aan de omroepraad te zullen voorleggen, als het NOS-voorstel haar heeft bereikt. Maar ze voegde er aan toe het onjuist te vinden, indien tot uitbreiding van de televisiezendtijd zou worden over gegaan uitsluitend op grond van de overweging dat er in de toekomst sprake zal zijn van een groter pro gramma-aanbod. De minister kondig de verder nog aap dat een regeling voor het bestrijden van sluikreclame op radio en televisie het komend sei zoen nog in werking zal treden. De Eerste Kamer verklaarde zich daar mee akkoord. Een beroemd jeugdkoor uit de Ca nadese stad Vancouver, het British Columbia Boys Choir geeft in juni en juli twintig concerten in ons land. De tournee start op 20 juni in Alphen aan de Rijn. waarna kris kras door het land wordt opgetreden, voor de laat ste maal in de Rotterdamse Laurens- kerk op 30 juli. De leeftijd van de 22 leden variëren van 9 tot 23 jaar De tentoonstelling Kant in Kerk in het Rijksmuseum Het Cat! rijneconvent die het afgelopen weekj^, einde zou worden beëindigd, is we gens de grote belangstelling verlengi igdq 'ar LDEf tot 29 juni. Het museum, gevestigf de Nieuwe Gracht 63 in Utrecht, geopend op dinsdag tot en met vrijfcwe dag van 10-17 uur, op zaterdag enWiei Zondag van 11-17 uur. 1 ju lala Erik Vos van toneelgroep De Apüe pel uit Den Haag doet deze zomer eem regie in Amerika. Het is „Medea" Euripides waarmee het Miss< Summer Festival In Kansas Clfl gel wordt geopend. Samen met Inez v® Dullmemen bewerkte Vos de tela 1 voor de Amerikaanse opvoerin tei waarin een klein orkest optreedt. L ra Engelse actrice Juliet Randell speeh nie de titelrol. tof ten Op zaterdagavond 7 juni zullen Id kat Winschoten beroepsmusici en i teurs elkaar vinden in een splinte nieuw werkstuk van Bernard Beurden op tekst van J. Bernlef. I heet Koffie Kantate omdat het werl] gaat over Neerlands volksdrank nu mer een. Het werd geschreven in op-j dracht van de culturele vereniging! in Winschoten en wordt uitgevoerd if het centrum De Klinker Overheid en kunst is publikatie nr 40 van de Groen van Prinsterer Stich- paj ting en uitgegeven door De Vuur-fc baak. Groningen. 64 blz - 9.90. Bij uitgeverij Holland, Haarlem zijntj de volgende gedichtenbundeltjes ver- cc. schenen: Een scherf in mijn handde van Boccarossa (32 blz - ƒ6.90). De me tuin van de rabbi, door M. de Grootje (50 blz - 11.90) en Het wak van J.Lt Degenaar (32 blz - 6.90). ver Zuid-West Drenthe, land van beken brinken en bossen, beschreven door G. Kuipers. Uitg. Boekencentrum. Den Haag 172 blz - 26.90 Wonen tussen utopie en werkelijk heid. Bijdragen van verschillende schrijvers en uitgegeven door Intro te Nijkerk, in samenwerking met VU, studium generale. 119 blz - 19.50. Bij de Europese bibliotheek te Zalt- bommel zijn verschenen: Nederland se veer- en bootdiensten in oude an sichten, door W. J. J. Boot (104 blz ƒ28.90) en Puttershoek in oude an sichten (deel 2) met tekst van A. van Es van der Have-Verloop (38 blz 28.90). Van uitgeverij Elsevier in Amster dam herdrukken van „rechter Tie mysteries" van R. van Gulik: Moord op het maanfeest (164 blz) en Het rode paviljoen (202 blz) Prijs per deel; 13.90. Van dezelfde uitgeverij is Kernramp in de Oeral, verslag een nucleaire catastrofe die 20 jaar lang werd verzwegen, geschreven door Z. A Medvedev (192 blz ƒ24.50) Graven naar macht, op zoek naar de kern van de Nederlandse economie, met bijdragen van H. M. Helmers, R J. Mokken. R. C. Plijter en F N Stokman m.m.v. J. M. Anthonisse Uitg. Van Gennep. Amsterdam. 481 blz - ƒ41,75. De mythe van de psychotherapie, de invloed en het falen van de psychl trie, psychotherapie, de psycho am lyse en de psychologische revoluti geschreven door M. L. Groos. Uitg I Elmar, Rijswijk 369 blz geen prijs-! opgave

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 4