'Bouwsector is altijd de klos als er moet worden bezuinigd' Door schuld ziekenhuis 160 banen op de tocht CPN ontdekt rest van links Nederland 'Basis economie is vooral informatie' f CNV-er spuit grieven tegen kabinet ZE LIJKEN WEL GEK IN DEN HAAG I Woning voor 300 gulden per maand Garagehouders protesteren op Binnenhof St Annadal wil dat rijk zich garant stelt Van Agt vertoeft niet graag in de Tweede Kamer Beleid FNV akkoord met Hoogovens CAO Behandeling met bestrijdingsmiddel vaak onzorgvuldig Raad van State geeft illegale Turken gelijk Nieuwe Bosch bougies. Partijtop tikkeltje nerveus aan vooravond van congres BOSCH vrijdag 6 JUNI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 f t Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT Wanneer er be zuinigd moet worden en de diverse ministeries touwtrek ken over de verdeling van het nationaal inkomen dan is al tijd de bouw de klos. Dat zei vooizitter Dilo van Comme- née van de bouw- en hout bond CNV gisteren tijdens het congres van de bond, die dit jaar tachtig jaar bestaat, in Utrecht „Dit is onze grote grief tegen deze regering. Er wordt bezuinigd op de bouwsector ondanks het feit dat er nog 110.000 woningen meer nodig zijn, die ook gebouwd zouden kunnen worden." Met deze woorden richtte de voorzitter van de CNV-bond zich speciaal tot de op het congres aanwe zige minister Beelaerts van Blokland (volkshuisvesting). Volgens Van Commenée is de bouw juist nu een bedrijfstak die goed in de hand kan worden gehouden, omdat- de buitenlandse markt er maar een zeer ondergeschikte invloed op heeft. De regering zou daarom zeker vijf jaar vooruit kunnen plannen. Ze zou dan ook wat meer zekerheid aan de werknemers in deze bedrijfstak kun nen geven. Van Commenée zei verder te verwachten dat het aantal werklo zen in de bouw dit jaar zal oplopen tot 40.000. levensbehoefte ..Maar de overheid doet niets. Hoewel een dak boven het hoofd toch een levensbehoefte van de eerste orde is, krijgt de bouw in het financieel beleid van de regering geen voorrang," al dus Van Commenée. HIJ noemde het onaanvaardbaar dat er een grote be hoefte aan bouwproduktie is, terwijl CNV-bestuurslid Commenée Dilo Voortitter Van Commenée van de hout- en bouwbond CNV heeft gisteren in Utrecht gemeenten, woningcorporaties en institutio nele beleggers een woning „aan geboden" die zo goedkoop kan worden gebouwd, dat de huur er van tot driehonderd a 350 gulden per maand kan worden beperkt. De ontwerper is Daan Kaper, sinds 1931 lid van de CNV-bond. Hij heeft een model ontworpen voor twee-, drie-, vier-, en vijfka merwoningen, dat voldoet aan alle voorschriften en wenken. Het geheim van de lage prijs, alleen haalbaar als er minstens 240 van deze woningen worden gebouwd, zit volgens voorzitter Van Com menée „in de slimme indeling en de manier van construeren". Er kan in dit najaar al met de bouw worden begonne. De voorzitter vroeg zich af of er van de kant van de overheid financiering mo gelijk is, omdat er op deze manier met hetzelfde geld meer wonin gen kunnen worden gebouwd. Minister Beelaerts van Blokland van volkshuisvesting beoordeelt het ontwerp-Kaper „positief' en zei het zeker de moeite waard te vinden om er mee door te gaan en naar uitvoering te streven. Hij suggereerde overleg daarover tussen de bouwbond CNV en het Nederlands Christelijk Instituut voor Volkshuisvesting. De minis ter zei ook dat hij, als hem een concreet plan wordt voorgelegd voor een project van deze wonin gen, graag bereid is om zijn amb tenaren daaraan met voorrang te laten meewerken wat de subsi die-aanvraag betreft. Hij loofde het initiatief van de bond en noemde het een uitdaging aan onze architecten, ook zelf nog meer dan voorheen met voorstel len te komen voor de bouw van kwalitatief, goed betaalbare wo ningen. Ongeveer vijfhonderd veront ruste garagehouders hebben gis teren op het Binnenhof in Den Haag hun ongerustheid getoond over de verhoging van de motor rijtuigenbelasting, die gisteren in de Kamer werd behandeld. Kamervoorzitter Dolman (links) neemt een petitie van Bovag- voorzitter Ramshorst in ont vangst. er tegelijkertijd grote aantallen bouwvakkers rondlopen op kosten van de gemeenschap, zonder dat zij de kans krijgen om die bouwbehoefte Absurditeit te vervullen. ven, dan kan de huidige ontwikkeling niet doorgaan." Minister Beelaerts zei in zijn rede, in antwoord op de verwijten van de Bouw- en houtbond CNV dat we, structureel gezien, te maken hebben met een bijzonder moeilijke tijd. „Alom ontstaan er knelpunten, waar bij men al gauw geneigd is naar de overheid als probleemoplosser te kij ken. Maar de overheid heeft tot nu toe al ontzettend veel gedaan. Meer dan de overheid op dit moment al doet kan niet meer. Willen we de werkloosheid terugdringen en willen we onze sociale zekerheid handha- De hout- en bouwbond CNV vindt het een absurditeit van jewelste, „dat er ruim 70.000 WAO'ers zijn die afkom stig zijn uit de hout- en bouwsector. De bond meent dat het toenemend beroep op de sociale uitkeringen moet worden teruggedrongen, onder meer door een verbetering van de arbeidsomstandigheden en door het stevig aanpakken van misbruik en oneigenlijk gebruik van sociale voor zieningen. Dit is een van» de punten uit het actieprogramma „Kracht in samenspel", voor de komende vijf jaar, dat gisteren op het congres van de CNV-bond werd behandeld. Het grootste deel van het actieprogram ma heeft betrekking op het sociaal beleid ln de onderneming. Volgens CNV-vooraltter Harm van der Meulen, die ook sprak op het Jubileumcongres, zal het herstellen van de automatische prijscompensa tie per 1 Januari 1981 als de loonmaat regel is afgelopen, onvoldoende zijn voor het handhaven van de koop kracht. Die prijscompensatie garan deert weliswaar dat de lonen worden aangepast aan de stijging van de prij zen, maar dat zegt nog niets over het handhaven van de koopkracht, waar voor immers ook de ontwikkeling van de belasting en de sociale premies van het grootste belang is. Van onze redacteur wetenschappen APELDOORN Het industrieel en economisch kunnen van een land wordt tegenwoordig afgemeten aan de omvang en verfijning van het communicatiesysteem. Niet langer gelden de staalproduktie of de lengte van het spoorwegnet als maatstaven, maar de dichtheid van het communicatienet of de waarde van de geproduceerde informatie. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het St. Annadal ziekenhuis in Maastricht zal op 1 juli uitstel van betaling aanvragen indien het rijk zich vóór die tijd niet garant stelt voor het financieringstekort van het ziekenhuis. St. Annadal staat op het ogenblik voor negentig miljoen gulden in het krijt bij ie Nederlandsche Middenstandsbank en heeft een geschat exploitatietekort voor dit jaar van acht tien miljoen gulden. Hike dag Brut-dag Imp. Gcskus b.v. - Putten Een en ander is het gevolg vatt de kosten die het ziekenhuis hééft moe ten maken om straks academisch zie kenhuis te kunnen worden (Maas tricht heeft al geruime tijd een medi sche faculteit). Daarover werd in 1975 een contract afgesloten met het rijk. I Door fouten van zowel het ziekenhuis als het rijk. aldus drs J. B. M. Verhel), I vooizitter van het algemeen bestuur van het ziekenhuis Maastricht in op richting, is sindsdien het exploitatie tekort opgelopen van twee miljoen gulden in 1978 tot de acht tien miljoen voor dit jaar. Komt het rijk St. Annadal niet tege moet, dan komen er na 1 november 160 k 170 volledige arbeidsplaatsen ln het ziekenhuis op de tocht te staan. Dat betreft voornameljk verpleeg kundig en administratief personeel. Gisteren heeft minister Pais, die for meel verantwoordelijk is voor de aca- demische ziekenhuizen officieel toe gezegd dat hij het ziekenhuis een voorschot zal verstrekken van acht met het voorschot van acht miljoen, miljoen gulden. Eind vorige week dat Pais nu h^eft verstrek, al vond hij werd hij daartoe aangezet door de het een vreemde zaak dat dat moest kamerleden Konings (PvdA), Deet- worden afgedwongen. man (CDA) en Dees (WD). Hij heeft daarbij echter de uitdrukke lijke voorwaarde gesteld dat St. An nadal vóór 1 november de academise- ringskosten dat gelijk is aan het exploitatietekort hard maakt. Dat wil volgens drs Verhei) zeggen dat elke gulden die in het ziekenhuis wordt uitgegeven aan medisch-we- tenschappelijk onderzoek en onder wijs moet worden omgedraaid. Vol gens Verheij is dat nationaal en inter nationaal nog nimmer vertoond. In Los daarvan blijft de financiële situa tie van het ziekenhuis voorlopig zor gelijk. Volgens Verheij voert de bank de betalingsopdrachten op het ogen blik uiermate traag uit en wentelt aldus de schulden af op de crediteu ren. Het gevolg is dagelijks een reeks van telefoontjes van leveranciers die gïld willen zien. e Maastrichtse aannemer Bonifex- Melchior heeft al laten weten deze week garanties te willen zien, anders worden bouwwerkzaamheden beëin digd en zullen er schadeclaims wor- een academisch ziekenhuis zijn de den ingediend. Het ziekenhuis is de kosten van patiëntenzorg en onder zoek zo sterk verstrengeld, dat ze niet of nauwelijks te splitsen zijn. Niette min zei hij dat het ziekenhuis in de loop van het jaar toch met cijfer op tafel zal komen. Voorschot Overigens zei Verheij wel blij te zijn aannemer zes miljoen gulden ver schuldigd en elke week komt daar volgens Verheij eenhalf miljoen bij. Melchior heeft een bouwopdracht van 40 50 miljoen. Het gaat daarbij voornamelijk om verbouwingen. Het ziekenhuis heeft staatssecretaris Ve der-Smit (volksgezondheid) inmid dels per telex gevraagd wat het aan moet met de eisen van de aannemer. DEN HAAG (ANP) Minister president Van Agt vertoeft niet graag ln de Tweede Kamer. Hij schrijft dit in een brief aan de auteurs van het boek „Voor de duvel niet bang", dat gisteren is verschenen. „Voor de duvel niet bang", een portret van Van Agt, is geschreven door Jan Tromp en Paul Witteman, bei den als parlementair redacteur verbonden aan de VARA. Van Agt schrijft in de brief dat sinds zijn entree in de landspo- litiek de debatten in de Tweede Kamer van aard veranderd zijn. „Het interruptiewezen heeft exotische vormen aange nomen. Daardoor wordt het voor een bewindsman soms heel moeilijk om een sluitend betoog over het voetlicht te brengen," aldus Van Agt. Met deze opmerking gaf groot-uitge ver prof. P. J. Vinken (Elsevier-NDU) het belang aan van het thema „Infor matie in opmars", dat gisteren de jaarvergadering beheerste van de Ne derlandse maatschappij van nijver heid en handel. De economie van de ontwikkelde landen, aldus Vinken, is niet meer in de eerste plaats geba seerd op industriële produktie en fy siek transport, maar vooral op infor matie, kennis en communicatie. „In een moderne fabriek zijn steeds meer mensen bezig met het inspecte ren, beslissen, rapporteren, controle ren, bewaken, kortom met het ver werken en verplaatsen van symbolen, en steeds minder mensen met het vervormen of transporteren van ma terie." En bedrijfstakken als bank- en verzekeringswezen zijn louter infor matiebewerking. Vinken betoogde dat er met spoed een informatiebeleid moet worden ontwikkeld: de revolutie „is zich aan het voltrekken binnen het wettelijke kader van een vorige generatie". De overheid moest terrein verkennen, ruimte scheppen, obstakels wegne men, stimulerend optreden, en zich verder zo onzichtbaar mogelijk ma ken om het bedrijfsleven de gewenste, kansen te laten. In zijn samenvattend slotwoord her kende minister Van Trier (weten schapsbeleid) in het verhaal van Vin ken het „ondernemersplezier" van de man die een gat in de markt ziet, de overheid wantrouwt en de bomen tot in de hemel ziet groeien. Speciaal over tele-informatie die op het televi siescherm in de huiskamer uitmondt, sprak prof. J. L. Bordewijk, die het ook begrijpelijk vond dat veel men sen zich zorgen maken, en zich afvra gen of en hoe de ontwikkelingen in de hand gehouden kunnen worden. Prin cipiële zaken zoals recht op informa tie, recht op communicatie, bescher ming van de persoonlijke levenssfeer zijn ln het geding, aldus de Delftse deskundige in overdrachtstechnie ken voor informatie. Zonder meer aan de noodrem trek ken, zou volgens hem echter zowel het welzijn als de welvaart schaden. Hoe lastig het is om een weloverwo gen beleid te vormen, illustreerde Bordewijk aan het in Delft ontwik kelde „telebord"-systeem, een vorm van onderwijstelevisie waarbij dertig verschillende lessen gelijktijdig over één kanaal kunnen worden uitgezon den. Met een speciaal aangepaste tv- ontvanger hoort de leerling de stem van één van de dertig leraren, en ziet gelijktijdig op het beeldscherm zijn handschrift en tekeningen verschij nen. Het systeem kan worden gecom bineerd met een uitgebreide versie van teletekst, de mogelijkheid om „voorgedrukte" pagina's tekst op het tv-scherm op te roepen. Maar voor zulke combinatie-projec ten is er geen instituut of instantie bewerktuigd om de zaak verder te bestuderen: het moet minstens een combinatie van onderwijs, omroep en uitgeverij zijn. Helemaal onoverzich telijk wordt het wanneer ook de tele foon in gecombineerde projecten be trokken raakt. De overheid zou zich, aldus Bordewijk, moeten laten advi seren door een tele-informatieraad. Minister Van Trier pakte die sugges tie nadrukkelijk op: het lijkt inder daad voor de hand te liggen om bij die naderende branchevervaging de Omroepraad, de Persraad, de PTT- raad en de Bibliotheekraad te reorga niseren tot één (tele-)Informatieraad. VELZEN De FNV-leden bij Hoog ovens zijn gisteren in overgrote meer derheid akkoord gegaan met het on derhandelingsresultaat voor een nieuwe CAO voor twee Jaar. Op het gebied van de arbeidstijdverkorting is echter vrijwel niets bereikt. Maar gebrek aan bereidheid bij de Hoog ovenwerknemers om voor korter wer ken op de barricade te gaan was de belangrijkste drijfveer om toch maar met het CAO-resultaat in zee te gaan. ALKMAAR (ANP) Behande lingen met bestrijdingsmidde len gebeuren vaak onzorgvul dig en kunnen daarom gevaar lijk zijn. Om een betere contro le hierop mogelijk te maken, zou het verplicht moeten zijn dergelijke behandelingen tevo ren aan te melden bij de keu ringsdienst van waren. Hierop wijst de keuringsdienst van waren in Alkmaar in het jaar verslag over 1978. Omdat de meldingsplicht er nu niet is, is het moeilijk inzicht te krijgen hoe ontsmettingsbe- drijven in fabrieken en bereid- plaatsen van levensmiddelen te werk gaan. In een aantal gevallen is gebleken dat er zeer onzorgvuldig werd opgetreden. Tweemaal ontdekt de dienst bijvoorbeeld dat ongedierte op ontoelaatbare wijze in tehuizen was bestreden met uiterst gifti ge blauwzuurpreparaten. Bij inspectie in een bejaardente huis bleek dat het betrokken bedrijf twee flessen met prepa raten had achtergelaten, die geen etiket bevatten. In de ene fles zat het rattengif cumarine, in de ander een gevaarlijke op lossing van calciumcyanide. Ook belde een keer een verzor gingstehuis op om te vragen wat de invloed was van cyanide op geneesmiddelen. Bij onder zoek bleek dat er zo onzorgvul dig was omgesprongen met cy- aanhoudende middelen, dat zelfs in aangrenzende ruimten van de keuken nog cyaanwa- terstof werd aangetroffen. DEN HAAG (ANP) De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft gisteren, in tegenstelling tot een eerder besluit van staatssecretaris Haars (Justitie) besloten dat acht Turkse illegalen in Nederland mogen blijven. In de beroepszaak die de acht hadden aangespannen tegen de beslissing van het ministerie van justitie om hun geen verblijfsvergunning te ver lenen besloot de Raad van State die beslissing te vernietigen. De acht hadden aangevoerd dat zij op grond van het beginsel van rechts gelijkheid eenzelfde behandeling dienden te krijgen als de groep 182 kerkmarokkanen, eveneens illegalen, die enkele maanden geleden legaal werden verklaard. Volgens het Comi té Regularisatieslachtoffers zijn de uitspraken van belang voor de Juridi sche positie van de ongeveer vierhon derd nog in ons land illegaal verblij vende buitenlanders. door Jan Bezemer Betere prestaties, zuiniger met benzine. Op bougies geld uitsparen is 'n dure zaakOude bougies verminderen de prestaties van de motor en verkwisten kostbare benzine. Vernieuw uw bougies daarom regelmatig. Voor ieder type auto zijn er Bosch bougies De Bosch thermo-elastic Super bougie bijvoorbeeld. Deze heeft dank zij de koperen kern een betere warmtegeleidmg. Bij uitstek geschikt voor auto's die afwisselend korte en lange afstanden afleggen. Voor optimale prestaties en zuiniger benzineverbruik. Onder alle rijomstandigheden. Vraug de brochure 'Autopraktijk' met praktische tips - en informatie aan bij WILLEM VAN RIJN B.V. afdReclame 7 D Postbus 8005. 1005 AA Amsterdam Zeker is zeker DEN HAAG De Communistische Partij van Nederland slaat nieuwe wegen in. De wereldvreemde starre opstelling van de laatste decennia wordt losgelaten. Het dogma van het alleenrecht op wereldverbetering maakt plaats voor een realistischer openheid naar alle progressieve krachten in Nederland, inclusief de linkervleugel van het CDA. De CPN zoekt de eenheid van links en is bereid ver te gaan in eigen kring, om deze aan sluiting tot stand te brengen. Het is nauwelijks nodig uitge breid studie te verrichten in de officiële teksten om een nieuwe partijlijn te ontdek ken. Het partijkader komt er ruiterlijk voor uit dat de in zichten veranderd zijn en dat nu voor een ruimere opstel ling wordt gekozen. Inter views worden grif toegestaan en in het officiële orgaan de Waarheid, is een heuse discus sie aan de gang met niet gerin ge kritiek op het functioneren van de partij. Wordt de CPN nu een vol waardige democratische par tij? Op zijn minst worden daartoe aanzetten gegeven. Critici wijzen er echter op dat de CPN al eerder stappen heeft gezet in die richting. Steeds echter is de partij te ruggekeerd op de vertrouwde wegen van de opgelegde een heid. Ook nu nog is de partij top een tikkeltje nerveus aan de vooravond van het dit weekeinde te houden congres in Amsterdam. Wat zal er los komen, als de deur wordt opengezet voor interne partij- discussie? Partijvoorzitter Hoekstra houdt derhalve de partij in de congresstukken voor, dat er toch vooral eenheidsbesluiten van de partij in worden ver wacht. Er worden aan het con gres vier resoluties voorge legd: een over vrede en veilig heid, een over de loonstrijd, een over het parlementaire werk en een over de verster king van de partij. Deze reso luties zullen, eenmaal aange nomen, richting geven aan de partijlijn. Andere zaken staan open voor discussie, maar dienen niet op dit congres tot moties en reso luties te leiden. Om een paar voorbeelden te noemen: de vrouwenstrijd, vraagstukken van cultuur en onderwijs, de relatie christendom en marx isme en de ontwikkelingen van de internationale commu nistische beweging. Hoekstra daarover: „Door in de voorbe reiding op het congres vier ontwerp resoluties aan de par tij voor te leggen, geeft het partijbestuur aan, dat niet over alles wat ter discussie staat en nog onderhevig is aan meningsvorming, besluiten hoeven te worden genomen. Zou dit wel gebeuren dan zou de discussie feitelijk worden afgesloten op niet gerijpte tijdstippen. Dat zou kunnen lelden tot verkramping en tot schade voor de democratie in de partij." Deze opstelling van de partijtop heeft tot nogal wat kritiek geleid. Met name uit de hoek van feministen is onvrede over het laten liggen van de vrouwenstrijd. Wel discussie dus, maar niet tot het eind. Op zoek naar de oorsprong van de nieuwe lijn doemen een aantal oorzaken op. De als verpletterend erva ren verkiezingsnederlaag, die de CPN bij dé laatste verkie zingen van zeven naar twee zetels in de Tweede Kamer deed duikelen: het conflict met erevoorzitter De Groot, in 1977 die voordien de partij in een ijzeren greep hield en de aanwas van nieuwe leden uit de hoek van de „zachte sec tor" het welzijnswerk en de gezondheidszorg. Er is een merkwaardige sa menhang tussen deze drie gronden voor vernieuwing. Na de verkiezingsnederlaag poogde De Groot de CPN weer op het vertrouwde spoor van de gestaalde kaders te krijgen. Hij richtte zich onder meer tegen de groeiende groep van wat hij noemde wankelmoedige intellectue len, die lid werd van de partij. De Groot heeft die strijd ver loren en zijn vertrek opende de weg naar vernieuwing van de partij. De CPN heeft sindsdien in de buitenparlementaire bewe ging ontdekt, dat er „een bre de maatschappelijke bewe ging is die in verzet komt." In de strijd tegen de neutronen bom, de kernwapens, de kern energie en op het loonfront, werden makkers ontdekt die weliswaar niet tot de partij behoorden, maar bepaald ge lijkgezind dachten, zo stelt de CPN hoopvol. In dit verband nemen de com munisten het zelfs op voor de dissidenten in het CDA, die naar hun mening ten onrechte door links verketterd zijn, om dat zij het kabinet niet heb ben willen laten vallen. CPN- Kamerlid Marcus Bakker: „Het geloei over het verraad van de dissidenten, was in fei te over het punt, dat zij niet met de PvdA het kabinet heb ben laten vallen. Feit is ech ter, dat een meerderheid in de Kamer zich tegen de kernwa pens heeft uitgesproken." Het Nederlandse volk denkt in de optiek van de CPN pro gressief. Wat echter nog ont breekt is de politieke verta ling daarvan in het parlement. De CPN wil daar wat aan doen, omdat „de problemen van deze tijd dat noodzakelijk maken." In interviews, tijdens openbare discussies, blijkt men ver te willen gaan om dat doel te bereiken. De dogma's zijn niet heilig meer. Plurifor miteit in het Nederlandse par tijenstelsel wordt als een hoog goed erkend. De CPN wil mee re geren, met ministerszetel, of zonder, als gedoger. Maar niet als stem vee. De communisten willen meepraten over het program ma. Het kabinet-Den Uyl wordt geen alternatief geacht. Bakker: „We zullen nog een hele tijd in de clinch liggen 'met de opvattingen van Den Uyl." De nieuwe strategie slaat aan. In opiniepeilingen, zit de CPN in de lift. De communisten willen aangeven dat een aan hen gegeven stem niet verlo ren gaat. maar kan leiden tot een kabinet op basis van een linkse meerderheid. Te veel CPN-kiezers zijn om die re den, bij de laatste verkiezin gen uitgeweken naar de PvdA. Anders fietsen is óók je kinderen de natuur leren ontdekken „Omdat z'n hoofd te groot is gewor den, is dit de enige manier om die trui uit te krijgen

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3